NIEUWSBLAD van het NOORDEN Erfvijand overrompelde slapend Nederland Zeeland het zwaarst getroffen Storm en springvloed brachten dood en verderf Enorme watersnood eiste talrijke slachtoffers Vrijwel geheel Noord-Beveland verzwolgen Onoverzichtelijke chaos in tal van polders Oproep aan het Nederlandse Volk Mensen in doodsnood op zolders en in bomen 66ste JAARGANG No. 27 Maandag 2 Februari 1953 Directie: J. A. HAZEWINKEL Mr N. HAZEWINKEL Hoofdredacteur: C. DE BRUIN Uitgave en druk van dit DAGBLAD: R. HAZEWINKEL JZN's UITG. MIJ N.V. Ged. Zuiderdiep 24 Groningen WAARIN OPGENOMEN DE PROVINCIALE GRONINGER COURANT OPGERICHT 1787 Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Abonnementsprijs: Stad Groningen f 1J92 per maand of f 5.70 per 3 maanden, daar buiten f 5.70 p. 3 maanden. Losse ex. 13 cent Advertenties 30 ct. per m.M. Minimum f2. Telefoon: Directie 27953. Redactie 27913 en 27915. Abonn en adv. 27919 en 27917. Na 6 u. en Zat. na 3 u. 27919 en 44107 - Giro 83363 Een nationale ramp Heeft ons land in de nacht van Zaterdag op Zondag getrof fen. Zware stormen, gepaard gaande met springtij, hebben in het Westen des lands, alsmede op de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden een watersnood veroor zaakt van een omvang als men zich nauwelijks kan herinneren. In de nanacht en in de vroege ochtend van gisteren kwamen van talloze plaatsen uiterst alarmeren de berichten, die, hoe onvolledig en onoverzichtelijk zij aanvankelijk ook waren, al terstond deden vaststaan, dat men kon spreken van een ramp met catastro- phale gevolgen. Al spoedig kon vastgesteld worden dat de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden er het ergst aan toe waren. Tengevolge van het feit, dat op zeer veel plaatsen de dijken waren doorgebroken, zijn ettelijke polders ondergelopen, waardoor de be volking in een uiterst benarde positie kwam. Door klokgelui en sirenengeloei voor het dreigend gevaar gewaarschuwd, zochten velen een veilige plaats op hoger gelegen gedeelten, terwijl men op vele plaatsen genoodzaakt was huis en haard te verlaten. Hoewel men terstond met man en macht aan het werk getogen is om het geweld van het woeste water zoveel mogelijk te keren en van alle zijden hulp troepen werden gerequireerd, is helaas een zeer groot aantal mensenlevens te be treuren. Tengevolge van het overstromende water werden enkele spoorlijnen onbe rijdbaar; het telefoonverkeer met de betrokken gebieden werd geheel verbroken of zwaar gestagneerd. Ook op zee deed de storm zich gelden. Een groot aantal schepen geraakte in moeilijkheden. In verband met de grote omvang van de ramp werden de met ver lof zijnde militairen van land-, zee- en luchtmacht met spoed naar hun standplaat sen teruggeroepen voor eventuele hulpverlening in de in nood verkerende gebieden. Ook alle Roode Kruis-colonnes kregen opdracht zich gereed te houden om met materieel te kunnen uitrukken. De muren van de huizen waren niet bestand tegen de hardnekkige kracht van het water. Deze foto werd te Maassluis gemaakt, maar had ook kunnen worden genomen in vele andere plaatsen, die door deze verschrikkelijke ramp werden getroffen. (Van onze speciale verslaggevers), Het noodweer, dat over Walcheren is losgebarsten, heeft aan de Vlissingse boulevard een schade aangericht, die alleen maar valt te vergelijken met de schade in de oorlog. Zaterdagmiddag liepen de mensen nog over de boulevard om te genieten van het indrukwekkende schouwspel van het over slaande water, zonder te vermoeden, dat dit spel binnen 24 uur dodelijke ernst zou worden. In de nacht stak de storm zo op, dat de boulevard tussen het standbeeld van De Ruyter en het bekende Wooldhuis op zes plaatsen volkomen werd opengereten. tergebied van Vlissingen dood in zijn woning aangetroffen. Men meldde Zondagavond, dat men de situatie vrijwel meester was. Er werd evenwel nog met man en macht doorgewerkt om de aan de dijk aan gebrachte schade te herstellen. Men had wel het vertrouwen, dat hier ver dere rampen voorkomen kunnen wor den. Veere overstroomd Drie meter water in Vlissingen Zodra het tot de autoriteiten door was gedrongen welk een omvang de ramp in Vlissingen had, werd er een speciale hulpverleningsdienst georga niseerd onder leiding van de burge meester, mr B. Kolff. Deze slaagde er in, in de loop van de morgen een 1500 vrijwilligers te verwerven, die naar diverse bedreigde plaatsen werden ge stuurd, waar met zand en zandzak ken, rijshoutvlechtwerk e.d. de ontsta ne gaten zo goed mogelijk werden ge dicht en versterkt. Hierdoor was het mogelijk dat bij het tweede hoge tij, gistermiddag om 4 uur de situatie niet in ongunstiger zin is veranderd. Inmiddels was bij de Boulevard De Ruyter en in de zogenaamde vissers haven het water dermate hoog opge stuwd, dat het over de boulevard en over de kademuur sloeg en het oude stadscentrum binnenstroomde. Het ge volg hiervan was, dat in zeer korte tijd 'de hele oude binnenstad in een zee veranderde. In het winkelcentrum stond het water drie meter hoog. Het spoelde door de winkels en de etala ges met het gevolg dat spoedig overal allerlei soorten artikelen ronddreven. De schade, aan deze bedrijfspanden van de Vlissingse middenstand aange richt, is nog niet in cijfers uit te druk ken. In vele gevallen moesten de be woners naar de bovenverdiepingen van hun woning vluchten, waar zij in de loop van de dag met bootjes wer den weggehaald. De meeste mensen werden bij particulieren, familie en kennissen ondergebracht, terwijl an deren een onderdak werd bezorgd in een school, die als evacuatiecentrum was ingericht. In Vlissingen zijn in totaal drie doden te betreuren. Een man, V., is in de storm van de boulevard geslagen en werd Zondagmorgen dood op de stecnglooiïng gevon den. Het tweede slachtoffer, de heer J., verdronk in het „haventje van Meijer," de zogenaamde Spui- kom terzijde van de boulevard, en een derde man B-, werd in het wa- Ook de dijk bij WEST-KAPELLE heeft zware schade geleden, maar de situatie is daar niet critiek geworden. Door enige breuken in de dijk tussen VROUWENPOLDER en VEERE kwam het mooie oude stadje geheel onder water te staan. Er stortten drie oude panden in. Door de enorme duinafslag bij Ka- pelle is grote schade aangericht aan de waterwinningsplaats van de water- leidingsmaatschappij Middelburg. De watervoorziening van Middel burg is uitgevallen. Door de overslag van water in de buurt van het bekende Fort Ramme- kens liep er veel water in de polder, zodat er in de omgeving van de dor pen Rithem, Nieuwland en Arnemui- den veel waterschade ontstond. Lichtseinen in de nacht Vanmorgen was de verbinding met NOORD-BEVELAND nog niet moge lijk. Men kon zien dat de dijk diverse gaten vertoont en dat op het onderge lopen eiland de bevolking onderling lichtseinen uitwisselt, waarschijnlijk met de bedoeling om na te gaan, of de buren nog leven. Aan de Zuid-Bevelandse wal spoel den vele huishoudelijke voorwerpen aan, o.a. meubelen, beddegoed, dekens en ook veel dood vee. Men weet nog niet hoeveel slachtoffers er zijn onder de bevolking. Vanmorgen om zes uur bleek, dat heel Noord-Beveland onder wa ter staat. Er zijn tientallen slacht offers. Alleen in Kortgene zijn naar schatting ongeveer 35 doden te betreuren. Alleen Wissekerkc en Camperland zijn enigszins droog gebleven, vermoedelijk eveneens een deel van Colijnsplaat, maar met deze laatste plaats heeft de rest van het eiland geen verbin ding. Op het eiland is een groot gebrek aan rubberboten. Voorts moet uit Zuid-Beveland zoet water wórden aangevoerd, aangezien er geen water leiding op Noord-Beveland is. Ook le vensmiddelen worden aangevoerd. Van Catseveer zijn enkele boten onderweg. (Men zie ook pag. 5) Aantal slachtoffers 1 394 Uit de berichten, welke tot hedenmiddag 3 uur zijn binnen gekomen blijkt dat het aantal slachtoffers thans reeds 394 be draagt. 's Gravendeel moest tot nu toe de zwaarste tol aan de waterwolf betalen: 55 personen mannen, vrouwen en kinderen verdron ken. In een huis in deze gemeente hadden 20 personen een toevlucht gezocht. Gistermorgen stortte de woning in en allen werden door het wervelende water meegesleurd. Op Goeree-Overflakkee werden reeds 40 ontzielde lichamen ge borgen. In het kleine plaatsje Kort gene al 35, terwijl men vreest dat op Noord-Beveland nog tientallen anderen zijn omgekomen. Een voorlopig overzicht van an dere geteisterde plaatson geeft aan: Kruispolder 8, Vlissingen 4, Nieu- we-Neuzenpolder 1, Halsteren 17, Kruiningen 11, Hellevoetsluis 5, Texel 4, Terneuzen 4, Willemstad 12, Moerdijk 13, Hontenisse 8, Krabbendijke 4, Dinteloord 3, Stel lendam 7, Middelharnis 10, Hoek- sewaard 7. Plaatsen waar 1 of 2 slachtoffers vielen, zijn hier niet bij vermeld. I Angstig loeiend vee wordt g weggevoerd over de geheel 1 verzakte dijk bij Gouda. Manifest van het Nederlandse Rampenfonds Help, help direct. Krachten, machtiger dan welke menselijke machts concentraties ook, hebben in enkele uren tijds grote delen van ons land in rouw gedompeld. Duizenden mensen werden in nachtelijke uren door het wrede water van huis en haard verjaagd. Werk van eeuwen werd in luttele ogenblikken te niet gedaan. Onbeschrijfelijk is het leed, dat mensen en dieren heeft getroffen, met geen mogelijk te overzien de materiële schade, die met name het Westen van ons land is toegebracht. Hulp is plicht. Onder deze tragische omstandigheden is hulp aan de getroffen ge bieden plicht van iedere Nederlander. Hulp in goederen, maar ook en vooral hulp in geld. Veel geld, zeer veel geld om de geteisterde bronnen van onze wel vaart, die ook uw welvaart is, met de grootst mogelijke spoed te her stellen. Tast diep in uw buidel, ook als dit een offer voor u mocht betekenen. Offer in het diepe besef dat het gaat om uw medemensen, om uw vaderland en uiteindelijk om uw eigen belang. Doe het direct. Stort uw bijdragen op postgiro 9575 van het Nationale Rampenfonds, Den Haag, of stuur een postwissel naar het secretariaat: Statenlaan 81. Voor tientallen millioenen schade Vele inwoners van vele overstroomde dorpen, gehuchten en ste den hebben verscheidene uren op zolders of daken van hun tot de dakgoten ondergelopen woningen en soms zelfs in de toppen van bomen moeten doorbrengen. Tientallen huizen, schuren, loodsen, vacantiehuisjes en uitspanningen werden verwoest. Honderden stuks vee verdronken. In tal van streken moet men het veelal zonder communicatiemiddelen stellen, soms zelfs zonder electriciteit, water of gas. In verscheidene gebieden, vooral op Zuid-Beveland, is men reeds vroeg op de dag begonnen met de evacuatie van de bevolking. Het staat wel vast, dat de Zeeuwse eilanden het zwaarst zijn getrof fen. Men vreest voor ernstige ver- zilting. Op dit ogenblik kan uiteraard geen enkele globale schatting wor den gemaakt van de schade, die de ramp aan have en goed van velen heeft toegebracht. Verwacht moet worden dat dit bedrag in de vele tientallen millioenen guldens zal lopen. Er zijn centrale maatregelen voor bereid. In alle delen van ons land zijn hulpverleriingsacties ontworpen of hebben bevolkingsgroepen zich paraat gemeld voor hulpverlening. Overal langs de kust, zover als het oog reikte, 'vertoonde de zee het zelf de, angstaanjagende beeld: een kol kende, schuimende, hoog opgezwiepte watermassa met dreigend aanrollen de, reusachtige waterruggen. In vrij wel alle kustplaatsen is een ontzet tende ravage aangericht, die men pas over enkele dagen geheel zal kunnen overzien. Huizen stortten in en kel ders liepen onder water. Verschillende wegen en in Zuid-Holland en Zee land spoorlijnen zijn onbereidbaar. In de kop van Noord-Holland zijn de verwoestingen niet zo omvangrijk. In Den Helder ondervond men geen grote moeilijkheden, maar op de Noordzee-eilanden is op sommige plaatsen grote schade aangericht. Vier doden bij dijk- doorbraak op Texel Op Texel is de sluis „De Schaap" bij Oudeschild bezweken. De pol der „Eendracht," die geheel onder water kwam te staan, moet als ver loren worden beschouwd. Gister avond werd bekend, dat daar een autobus met werklieden, die in de ochtend naar de bedreigde plaat sen op het eiland was vertrokken, door de kolkende watermassa is verzwolgen. Vier mannen kwamen daarbij om het leven. Men neemt aan, dat een vijfde, die vermist wordt, eveneens is verdronken. Gisteren en ook vandaag kwamen niet alleen uit eigen land, maar ook uit het buitenland aanbiedingen voor hulp binnen. De Britse, Amerikaanse, Canadese, Franse, Belgische en Duit se regeringen zonden telegrammen, waarin verschillende aanbiedingen werden' gedaan.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1