Schuren, torenhanen, palen en pannen dolven 't onderspit Tal van kapitaalswerken in 1953 MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 LEEUWARDER COURANT 9 Tussen Flie en Lamvers r^e geweldige storm van Zaterdag- nacht moge dan hier niet overal de orkaankracht hebben bereikt van de stormwind die op 1 Maart 1949 over dit gewest raasde, toch is er vrij veel schade aangericht. Het telefoonverkeer was op plaatsen onderbroken door het afknap pen van palen. Bomen, hokken, dakpan nen, schoorsteenborden moesten het in groten getale ontgelden. Uit Bergum werd ons bericht, dat Zondagmorgen vier uur een groot ge deelte van het mastiekdak van de nood woning aan de Koningin Julianastraat, bewoond door de familie Bouma, is weg gerukt. Regen en wind hadden vrij spel. Men is er met vereende krachten in ge slaagd 't. gat met waterdichte dekkleden af te dekken. In Tietjerk woei het haantje van de toren. Aan de Westkant van de kerk drukte de storm een aantal ruiten in. Draden van het eleotriciteitsnet lagen over het kerkpad. Ook het haantje van de R.K. kerk in Blauwhuis moest het ontgelden. Het kwam in de pastorietuin terecht. Het kruis sloeg door het dak en het gewelf van de kerk en kwam op de vloer te recht. Het haantje van de toren in Jutri.jp woei krom. Het maakt een hoek van negentig graden met de toren. In Suameer is de hooischuur van de heer K. Wijmenga ingewaaid en in het zelfde dorp ontstond een begin van schoorsteenbrand in de bakkerij van de heer R, van der Vegt. De brandweer was spoedig ter plaatse. Ook de bergsohuur van de heer J. O, Koster te Rijperkerk woei plat. Van een veestalling van de heer A. Couperus te Veenwoudsterwal stortte de gevel in. Het haantje van de toren van de N.H. kerk kwam op de grond terecht. In iHeerenveen kwam bij dokter Wierda aan de Heideburen een raam met sponning en al naar beneden. Bij de wed. Bilkert te 't Meer werd een groot ruit ingedrukt. Op het. dak van de schoenwinkel van de heer R. Brouwer te Sint Anna Par. bleef practisch geen dakpan liggen; het is afgedekt met een kleed. In Sint Jac. Parochie moest het gezin van de arbei der Tempel Zondag verhuizen, omdat het geen dak meer boven het hoofd had. Van de toren kwamen de planken naar beneden, die de pilaren bij de klok be schermden. Bij Lemmer is veel ijs opgestuwd. Het ijsveld heeft een diepte van vijf kilo meter. De Jan Nieveen kon er Zondag avond elf uur met grote moeite doorheen komen. De sluizen en bruggen in Lem- j mer en in de NOP waren de gehele nacht open om politieboten door te laten, die via Urk maar de geteisterde j gebieden voeren, Het Ir. Woudagemaal I is in werking gesteld. De bootdienst StaverenEnkhuizen i moest worden gestaakt, omdat er niet voldoende water bij Enkhuizen was. Rand Oostdomieraderi Conciërgewoning wordt verbouwd De raad van Oostdongeradeel kwam in vergadering bijeen. Een verordening op grond van de Win- kelsluitingswet werd vastgesteld, welke aan kappers toeslaat om Vrijdagsavonds tot 8 uur voor kapperswerkzaamheden j open te zijn. B. en W. deelden het resultaat mee van de onderhandse aanbesteding tot verbouw van de conciërgewoning. Het werk werd gegund aan de laagste inschrijvers, n.l. het verbouwen aan J. Allema te Niawier voor 5588 (begroting ƒ5388). Het schilderwerk aan de combinatie Oostdongeradeel voor ƒ280 (begroting ƒ529); electrische werken en sanitair aan B. Kooistra te Nijkerk voor ƒ490 (begroting ƒ516). Op een verzoek van Pro Rege om een jaarlijkse subsidie van 2 cent per inwo ner, werd gunstig beschikt. Wind en water in Friesland (Van onze weerkundige medewerker) De depressie, die het zware stormweer veroorzaakte, was midden op de Oceaan ontstaan en zocht al uitdiepend een lucht- drukwaarde van minder dan 965 millibaar is 724 mm in de kern via SchotlancP met een boog in Zuidoostelijke richting de Noordzee op. Het eigenlijke stormveld ging tezamen met een trogvormige rand- storïng, die na Zaterdag in Schotland windstoten van 181 km per uur te hebben gegeven precies op Nederland aankoerste. Tegen middernacht lag de trog juist ten Noorden van de Wadden-eilanden. In Leeuwarden werden tussen 1 en 6 uur windstoten van 108, 126 en 136 km per uur waargenomen. Tussen drie en vier uur de maximum stoot, te weten 144 km per uur. De Friese hoofdstad registreerde hiermee de grootste windsnelheid in Nederland. Bij de Maartstorm in 1944 was het maxi mum 140 km te IJmuiden. Tijdens de storm viel er zware regen: in Leeuwarden 15, Zuid-Friesland 20 mm. Tengevolge van de stuwende werking van de Noordwester, samen met de springvloed, steeg het water Zaterdagavond te Harlingen tussen 9 en 10 uur tot 3.68 meter plus A.N.P. Daarna zakte de stand (minimum 's nachts 3.3), om Zondagochtend tussen zeven en acht weer 3.35 meter plus A.N.P. te bereiken, Nóóit eerder werd een zo'n hoge stand waargenomen- De storm legde in de nacht van Zater dag op Zondag een bergschuur van het timmerbedrijf van de gebroeders Visser bij de Honderdbrugin Dokkum vol komen plat, De schuur was nog een overblijfsel van de vroegere kalkbranderij. Bij Dronrijp dolf het'dak van een ar beiderswoning in de storm het onder spit. Een hooischuur van veehouder L. Ykema te Hindeloopen werd totaal ver woest. Hulp voor Zuiden en Westen Al de hierboven genoemde schade stond natuurlijk in geen verhouding tot wat de storm in het Westen en Zuiden teweeg bracht. Overal in de provincie stale men. om de nood daarginds te leni gen, spontaan de handen uit de mou wen. Zondagmiddag b.v. begon men een hulpactie in Franeker. Om halfelf kon een vrachtauto met kleding naar Rotter dam vertrekken. De actie werd op het Arbeidsbureau geregeld. Uit Drachten vertrokken verscheidene vrachtauto's om in het Zuiden te hel pen bij het evacueren van mensen en vee. 's Avonds begon een inzamelactie, waarvan de burgemeester en zijn echt genote de leiding hadden. Baarderadeel organiseert een collecte en inzameling irf de gehele gemeente. •Alle vissers van Staveren hebben zich spontaan beschikbaar gesteld om met hun vaartuigen ogenblikkelijk hulp te verlenen. Spiegel van stad en land De Bestuurdersbond van het. N.V.V. organiseerde in Holwerd een filmavond Vertoond werd de film „Verraad" naar 't verhaal over Merijntje Gijzens jeugd van A. M. de Jong, Er was veel publiek. De heer S. de Boer te Witmarsum kwam tijdens een stoeipartij zo te vallen, dat hij m het ziekenhuis te Harlingen moest wor den behandeld. In een der tochtsloten van de Mieden bij Wijnaldum wérd door de hondjes van de muddejager T. Noordstra een volslagen beverrat ontdekt. Na een hevig gevecht moest het dier het onderspit, delven. Onder leiding van ds. Marra vierden de leden van de vier Herv. jeugdverenigin gen te Surhuizum hun jaarfeest met de contribuanten in het lokaal van de Ned. Herv. Kerk. De jaarverslagen getuigden van bloeiend verenigingsleven. De kleine meisjes kwamen met „Óp de'kostschool" op de planken, de knapen met „Puekie heeft pech", waarom danig gelachen werd. terwijl leden van de jongelings- en meis- jesvereniging het ernstige stuk „De weg terug" opvoerden. Te Makkum hield Vrijdagavond de Be sturenbond Wonseradeel van de Trans portarbeidersbonden uit die gemeente een feestavond voor een flink bezette zaal. Het toneelgezelschap van Achlum vrolijkte de avond op met de opvoering' van "t toneel stuk „Meester Simon". Met de accordeonclub „Melodia" te Hemrik als medewerkster gaven de N.V.. en de V.J.B. te Wijnjeterp een bonte avond. Het programma bevatte o.m. een ■"wental -"nacters en schetsjes. Kinderen in Munnekezyl sloegen de vorige zomer zwanen dood. Ze hebben nu een bedrag van ƒ45 in de kas van „Plaat selijk Belang" gestort, In de vergadering die deze vereniging hield, hebben C. Streefland en A. Zijlstra Jzn. een be stuursfunctie gekregen. Er zijn 66 leden. De Roode Kruisaotie in Joure bracht ƒ3209,49 op en men behaalde daarmee het hoogste bedrag in de kring Friesland, Het fanfarecorps „Foarüt" te Oudcga (Sm.) hield haar jaarlijkse uitvoering voor een goed gevulde zaal. Na een zevental nummers te hebben gespeeld, voerden de leden zelf twee toneelstuk jes op: „Leafde siket list" en „Yn de griene greide". Het muziekcorps „Harmonie" te Ter- naard heeft haar jaarlijkse uitvoering ge geven. De toneelvereniging „Twa doarpen" te Nes voerde het stuk „In nij bigjin" van Abe Brouwer op. Ooit last van Zuurbranden? Geen glas, geen water, geen nare smaak. Simpelweg écn of twee Bennies laten smelten op de tong. Er zijn mensen die nemen Rennies te pas en te onpas maagzuur of niet alleen maar omdat ze ze lekker vinden. Dat hoeft nou weer niet, maar 't is wel plezierig altijd Rennies bij de hand te hebben, voor eigen gebruik of om anderen te helpen. Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist. Opsterland wil scliooltandver zorging In een uitvoerig memorandum aan de raad wijzen B. en W. van Opsterland op het belang van schooltandverzorging en herinneren zij aan het voorbeeld van Weststellingwerf, waar door middel van een stichting reeds ruim twee jaar tand heelkundige hulp aan de schooljeugd 'wordt verleend. Het college is van mening, dat ook in Opsterland een stichting de meest aange wezen organisatievorm zal zijn, waarin dan vertegenwoordigd moeten zijn: de gemeente, Ned. Mij. tot bevordering der tandheelkunde, de Ned. Mij. tot bevorde ring der geneeskunst, de ziekenfondsen, de Groene Kruis-afdelingen, de centrale ouderraad, de gezamenlijke besturen van de bijzondere scholen, terwijl als advi serende leden kunnen optreden de school arts en de geneeskundige inspecteur van de volksgezondheid. De ziekenfondsen interesseven zich ten zeerste voor dit werk en zijn bereid per leerling ƒ3.75 beschikbaar te stellen, Voor Opsterland komt dit neer op 450 maal dat bedrag. Zonder subsidie kan een derge lijke stichting evenwel niet tot een slui tende begroting komen en daarom stellen B, en W. voor op de begroting 1953 voor dit doel ƒ2485.50 uit te trekken en hen te machtigen mede te werken met andere organisaties om te komen tot oprichting van een stichting voor schooltandverzor ging. Drachten heeft afdeling van Natuurhistorische Vereniging i Drachten is een afdeling opgericht van de Kon. Ned. Natuurhistorische ver eniging. In Friesland bestond tol nog toe slechts één afdéling en wel in Leeuwar den. De oprichting van de nieuwe afde ling is van groot belang, mede in verband met de inventarisatie van de Walden, die het. Biologysk Wurkforban van de Fryske Akademy op initiatief van de bekende bioloog, de heer M. Wiegersma, binnen kort hoopt uit te voeren. In de oprichtingsvergadering gaf prof. dr. R. van der Wijk uit Groningen een uiteenzetting over doei en streven van de K.N.N.V. Verder hield hij aan de hand van lichtbeelden een boeiende voordracht over paddenstoelen. Er gaven zich 29 personen als lid op van de nieuwe afdeling. In het bestuur werden gekozen de heer D. Joustra. voorzitter, mevr. I. MulderPijlman, secretaresse en de heer M. van der Meulen, penningmees ter. Het ligt in de bedoeling, dat er 's zomers excursies zullen worden gehou den en 's winters lezingen. Gorredijk krijgt leeszaal en bibliotheek Zoals men zich zal herinneren werd het vorig jaar op initiatief van de Culturele Raad in het leven geroepen de Stichting Openbare Leeszaal en Bibliotheek Opster land, gevestigd te Beetsterzwaag. Hierbij hebben reeds elf dorpsbibliotheken zich aangesloten, terwijl tal van andere boeke rijen zullen volgen. De aansluiting heeft plaats door de inbreng van de boeken- voorraad. Door het inschakelen van plaatselijke medewerkers wordt m beginsel de totale boekenvoorraad toegankelijk voor de hele gemeente. Als centrumdorp is nu Gorre dijk gekozen, waar thans een leeszaal zal worden ingericht en de hoofdbibliotheek zal worden gesticht. Naslagwerken en andere weinig gevraagde studiewerken zullen daar in de eerste plaats aanwezig zijn, doch van daaruit ook ter beschikking staan van de overige dorpen. Reeds heeft het departement van O.. K. en W. een voorlopig subsidie toegezegd. De nieuwe O.L.B. kan op een uitkering van ƒ3450 aanspraak maken, mits ge meente en provincie het verplichte locale subsidie van 5779 opbrengen. De provin cie verleent jaarlijks 750 subsidie, zodat de rest 5029) voor rekening van de ge meente. zou moeten komen. De stichting heeft een verzoek ingediend om haar voor 1953 en volgende jaren het vereiste minimum subsidie toe te kennen. B. en W. wijzen er in hun prae-advies aan de raad op. dat de belangstelling voor de biblotheek reeds nu verheugend groot is en dat door de gevraagde financiële mede werking een flink aantal nieuw versche- boeken alsmede de voor particulieren doorgaans te kostbare studiewerken aan geschaft kunnen worden. Het college stelt dan ook graag voor het subsidie te ver lenen. Tweede Chr. Nationale school te Dokkum Vrijdagavond kwamen de leden van- de Ver. van voorstanders v. Chr. Nat. onder wijs te Dokkum in een buitengewone ledenvergadering bijeen ter verkiezing van een hoofd voor de te stichten tweede school. Na enkele bespreking werd met 64 stemmen van de 73 aanwezigen gekozen de heer B. Albade te Oostwoldo (Old.) G. J. Admiraal 25 jaar kantoorhouder in Hardegarijp Op 6 Februari a.s. zal het 25 jaar ge leden zijn, dat de heer G. J. Admiraal, postkantoorhouder te Hardegarijp, in dienst trad bij de posterijen. Hij begon zijn loopbaan op 6 Februari 1928 als hulpbesteller. Ingaande 19 Maart 1932 werd hij bevorderd tot besteller. Op 1 Januari 1946 werd hij kantoorhouder 4e klasse. Hij trad hiermee in het voet spoor van zijn vader, die gedurende ruim 42 jaar als kantoorhouder, in Har degarijp. werkzaam is geweest. Ingaande 1 September 1950 werd hij kantoor houder 3e klasse. L.S.C. protesteerde Voor de aanvang van de wedstrijd ZwaagwesteindeL.S.C. te Sneek heeft laatstgenoemde vereniging bij monde van aanvoerder Brouwer een „moreel'' protest ingediend tegen het spelen van een wed strijd op een dag. waarop duizenden Nederlanders in nood zitten, Toen bekend werd gemaakt, dat alle militairen zich zo spoedig mogelijk naar hun standplaats moesten begeven, heeft het bestuur van L.S.C. persoonlijk hiervan kennis gegeven aan hun daarvoor in aanmerking komende leden. „De laatste eer" te Koudum bestond vèertig jaar De begrafenisvereniging „De Laatste Eer" te Koudum bestond deze week veer tig jaar. Zij begon met 58 leden, welk aan tal nu is uitgegroeid tot 316. Twee dragers, de heren J. Sfrhaafsma en Tj. Otter, heb ben sedert, de oprichting dienst gedaan: zij kregen een klein huldeblijk aangeboden. In het eerste bestuur hadden zitting de heren A. van der Meer. J. van der Tol. P. Hofman, H. Koornstra en R. Schutter. De kas sloot dit jaar met een nadelig saldo van 884.60, De heer F. Visser werd in het bestuur herkozen. De heren C. J. Loopstra te Beetster zwaag en W. Jellema te Drachten zullen dit jaar hun functies bij de Groote Veen- polder in Opsterland en Smallingerland neerleggen. Eerstgenoemde was 40 jaar ontvanger: de tweede 28 jaar secretaris. Tehuis voor ouden van dagen in Holwerd ivordt gereorganiseerd en uitgebreid Raad Wesldongeradeel Leider Dirksen nam afscheid van S.S.S. In de raadsvergadering van Westdonge- radeel werd het algemeen burgerlijk armbestuur gemachtigd tot wijziging der begroting 1952. Het gemeentelijk subsidie over 1952 zal worden verhoogd met 729.40, zijnde een ongedekt bedrag. Het armbestuur heeft een plan doen opmaken betreffende verbetering van de afwate ring van enige percelen grasland in de Keeg te Holwerd, welk werk in D.U.W.- verband karp worden uitgevoerd. Besloten werd om aan de uitvoering van dit plan, waarmede een bedrag van ƒ7033.12 is ge moeid, mede te werken. De gemeente zal een extra subsidie verlenen van 1648. welk bedrag ten laste van het armbestuur komt. Het uitbreidingsplan voor het dorp Hol- Waklwike had tekort van 2662,03 H en I werkt 't weg door contributieverhoging De Vereniging van Handelaren en Industriëlen te Drachten heeft in haar jaarvergadering op voorstel van het be stuur besloten, de contributie over 1953 van 7.50 te verhogen tot 10.om zo doende het tekort, dat ontstaan is door het deficit van de Drachtster Waldwike, in één jaar te kunnen wegwerken. Dat tekort van de Waldwike bedroeg ƒ2662.03, waarvan uit de verenigingskas 890.betaald kon worden; voor de rest kon een lening worden gesloten. De voorzitter van H. en I., de heer E. G. van der Meulen, stelde met nadruk vast, dat de Waldwike op zichzelf een door slaand succes is geweest wat het bezoek en de reclairr betrof. De damesbeurs bijv, iev-'- Io c'->n ook een groot overschot op. wat do-:- tekorten van festiviteiten als motor s '-';Icënsho\v (die wegens regen niet kon doorgaan), de atletiekwedstrij den, de amuscmentsavonden enz. echter geheel teniet is gedaan. Een ingrijpende gebeurtenis in het bestaan van H. en I. was ongetwijfeld op deze vergadering het aftreden van- de bestuursleden E. G. van der Meulen en G. N. Gerritsma, beiden stuwende krachten voor de vereniging en ook in allerlei andere vormen van Drachtster activiteit. Zowel de heer Van der Meulen als de heer Gerritsma wensten om een minder aangename reden niet weer herkozen te worden. Verschillende leden hebben n.l. inzake de winkelsluiting nadat van vereni- gingswege een bepaald advies bij het ge meentebestuur was ingediend een anders luidend advies aan de raad doorgegeven. Een dergelijk onorganisatorisch handelen achtten de beide bestuursleden zeer laak baar, reden waarom zij zich nu terug trokken. De heer Gerritsma was trouwens ook periodiek aftredend. Het was overi gens een afscheid „sans rancune" of, zoals de heer Van der Meulen het uitdrukte, „it set gjin kwea bloed." Uit de grote lof die beide heren bij hun afscheid door de zittende bestuursleden, werd toegezwaaid (de aanwezigen be krachtigden die woorden met applaus) en 'de wens „tot weerziens" die de penning meester. dc heer M, de Groot, tot hen richtte, bleek dat ook wel zeer duidelijk. De heren Van der Meulen en Gerritsma blijven trouwens zitting houden in de Drachtster commissies voor Verkeerszaken en voor de industrie. Tot nieuwe bestuursleden werden ge kozen de heren W. Jacobi, G, van der Werf en K. de Kroon (ook voor de periodiek aftredende bestuurslid A. L. van der Veen moest er een opvolger komen). Medegedeeld werd nog o.m.. dat binnen kort het nieuwe adresboek voor Drachten zal verschijnen. Drijfzand vertraagt graafwerk De werkzaamheden bij het leggen van de zinker onder de Noordwoldervaart te De Hoeve ten behoeve van de waterlei ding naar Noordwolde, ondervinden ePh- stige stagnatie door het optreden van drijfzand. Wat men overdag uitgraaft, slibt onafgebroken des nachts weer dicht. werd werd herzien. Hierin is opgenomen de reorganisatie van het Tehuis voor ouden van dagen, alsmede de bouw van enige woningcomplexen bij dit tehuis voor huisvesting van bejaarden. Bij de behandtlïng van de begrotingen werd meegedeeld, dat een onderzoek zal ingesteld worden naar de mogelijkheid tot plaatsing van meer lichtpunten te Hol werd en Moddergat en het niet. volledig af werken van vuile sloten te Raard. Medegedeeld werd. dat de weg Hiaure- Betterwird en de Wedzerderweg van een nieuwe slijtlaag zullen worden voorzien. Ook zal een onderzoek naar verschillende rioleringen worden ingesteld; o. a. te Mod dergat en Wierum, alsmede naar enkele staketten te Holwerd. In de beplanting langs de wegen zal door uitsnoeiing meer systeem worden gebracht. Alle muziekverenigingen in de ge meente zullen jaarlijks 150 subsidie ont vangen. terwijl het Frysk Orkest te Leeu warden (L.O.F.) 450 werd toegewezen. Bij de behandeling van de aanvullende begroting, in verband met kapitaalswer ken voor 1953, werd besloten tot de aanleg van een nieuwe bestrating te Holwerd tot een bedrag van ƒ3200; verbetering van de Fonteinstraat aldaar 17.500: vernieuwing Achterweg te Nes 17.500: slatten van een sloot en leggen van riolering te Brantgum ƒ2250: aanleg van een nieuwe straatweg in het uitbreidingsplan te Temaard 29.000; dempen en riolering sloot bij boerderij Veenstra te Wierum ƒ3750; verbouwing openbare lagere school te Brantgum 33.000; verdere verbouw en verbetering van de openbare lagere school te Holwerd 75.000 en tenslotte verbouw en verbete ring bestaande openbare lagere school te Ternaard ƒ35.000. In deze school zullen een gymnastieklokaal, een lokaal voor de Nutskleuterschool, een vergaderlokaal (waar de muziekverenigingen ook gebruik van kunnen maken) en een openbare bad gelegenheid worden gebouwd. De begroting werd tenslotte z.h.st. vast gesteld met voor de gewone dienst in ontvang en uitgaaf 902.064.59 en voor de kapitaaldienst 2.171.601.25 aan ontvang sten, ƒ2.164.859.72 aan uitgaven en een saldo van ƒ6741.53. Als dankbaarheid voor 't feit dat de heer E. Dirksen (van Leeuwarden) vijf en twintig jaar geleden tot leider van de Grouwster gymnastiekvereniging S.S.S. werd benoemd, werden twee jubileum uitvoeringen georganiseerd, die geheel in het teken stonden van deze gebeurtenis. Het gebeurt slechts zelden dat iemand vijf en twintig jaar lang trouw blijft als leider van een gymnastiekvereniging en indien een dergelijk feit zich inderdaad voordoet, is dat een teken van grote ver dienste. Dat men in Grouw de heer Dirk sen dankbaar is, bewezen de welverdiende woorden van lof, die hem door verschil lende sprekers werden toegezwaaid en de onderscheidingen, die hij in ontvangst kon nemen. De heer Van der Bij (namens de Turn kring Friesland) deed zijn woorden verge zeld gaan van een zilveren vulpotlood; een hoofdbestuurslid van het KNGV speldde de heer Dirksen de erespeld van het Verbond op de borst en de voorzitter van S.S.S. plaatste daarnaast de speld van verdienste der vereniging. Tevens deelde de laatste spreker mede. dat de heer Dirksen als ere lid van S.S.S. was benoemd, terwijl hem als aandenken nog een geschenk werd overhandigd. Verder werd het woord nog gevoerd door de heer M. v. d. Goot, voor zitter van de gymnastiekvereniging Leeu warden, waarvan de heer Dirksen sinds veertig jaar lid is en door het erelid van S.S.S., de heer A. Hoen. Natuurlijk werd mevrouw Dirksen niet vergeten. Ze nam een prachtige mand met bloemen in ont vangst. Voor de pauze had de adspiranten-uit- voering plaats en nadien bestond het pro gramma uit flitsen van de 25 jaar, welke de jubilaris de vereniging heeft gediend. Verschillende nummers waarmee inder tijd succes werd behaald, werden nog maals gedemonstreerd en ook de „eerste les" konden de talrijke aanwezigen bij wonen. De dames werd les gegeven, zoals dat 25 jaar geleden geschiedde. Men kon zich enigszins een beeld vormen hoe de moeders zich destijds verzetten, toen haar dochters barrevoets op het toneel moes ten verschijnen, in een scène, waarin de heer Dirksen bezoek ontving van een woedende moeder, die weigerde haar dochter „voor schandaal" te laten staan. Naast de gymnastiek van vroeger werden de oefeningen van heden gedemonstreerd. Het afscheid werd tevens bijgewoond door B. en W. van Idaarderadeel. Openluchttheater voor Smallingerland Op de vergadering in hotel Vreewijk in Drachten heeft de voorlopige com missie, die de plannen heeft voorbereid om aldaar te komen tot een centrum voor openluchtuitvoeringen in Smallingerland, van gedachten gewisseld met ver tegenwoordigers van diverse verenigingen uit de gemeente. Het resultaat is ge weest, dat de voorlopige commissie zal doorgaan met haar werk en de plannen bij de bevoegde instanties zal indienen ter verkrijging van rijkssubsidie bij de uitvoering, terwijl er in de onderscheidene dorpen van Smallingerland voortge zette actie zal worden gevoerd om zich van de medewerking van zo mogelijk heel de gemeentelijke bevolking voor het welslagen van de plannen te verzekeren. „Rechts" werkt alléén mee als het 's Zondags gesloten is iv De bijeenkomst stond onder voorzit terschap van de heer H. K. Schippers, die er in zijn openingswoord op wees. dat Smallingerland te kampen heeft met, een chronisch gebrek aan plaatsen waar grote samenkomsten kunnen worden gehouden. Een openluchtcentrum zou hierin, althans tijdens de zomer, kunnen voorzien. Een dergelijk centrum zou ook het contact tussen Drachten en de „bui tendorpen" verstevigen, meende hij. Het onderhavige plan heeft bovendien dit voordeel, dat er een zeer geschikt ter rein, (naast hotel Vreewijk in de Fol- geren) beschikbaar is, dat door de hotelier daarvoor afgestaan zal worden, terwijl het beheer van het openlucht centrum in handen zou komen van een stichting. Het was de voorlopige com missie gebleken, dat er alleen op de medewerking van „rechts" gerekend zou kunnen worden als het des Zondags ge sloten zou zijn; zij heeft deze voorwaarde dan ook uitdrukkelijk gesteld als een punt waarover verdere discussie zinloos zou zijn, wilden de plannen verwezen lijkt worden. In een voorlopig plan. opgemaakt door architectenbureau Van Manen en Zwart, is een goed geoutilleerd openlucht theater ontworpen met circa duizend zit- l.i Harlingen werden'Zn' dagavond laat verschillende straten veranderd in snelvlietende beken, doordat het zeewater over de Nieuwe Willcmskade sloeg en via het emplacement van de spoorwegen naar het lager gelegen Zuidelijk stadsdeel liep. Hier ziet men de Havenweg langs de spoorbaan, waar voetgangers alleen nog konden passeren, wanneer zij goede laarzen hadden. plaatsen en een toneel van ongeveer 100 nv'. oppervlakte. De kosten worden, na aftrek van het bedrag dat men hoopt in de vorm van rijkssubsidie te ontvangen, geschat op ongeveer ƒ35.000. Enerzijds was er op de vergadering van Zaterdagmiddag lof voor de voorlo pige commissie en instemming met de plannen, iets te doen voor de „opbou fan de mienskip yn Smellingerlan", ander zijds waren er toch ook bedenkingen, vooral tegen de financiële zijde en tegen het feit, dat tal van verenigingen nu eenmaal gewend zijn. hun feesteijl'khe- den op Zondag te organiseren. Afscheid bij de belasting administratie Per 1 Februari 1953 is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan de hoofdassis tent van 's Rijks belastingen te Sneek, de heer H. Ritsema. Op verzoek van de heer Ritsema werd het afscheid op sobere wijze gevierd. De heer Ritsema heeft het grootste deel van zijn ambtelijke loopbaan in Sneek doorgebracht. In 1919 als kommies aange steld. werd hij in Februari reeds naar Sneek overgeplaatst. Zeshonderd gulden voor „Violetta" De toneelavond van de Postale te Hee renveen ten hate van de nazorgkolonie „Violetta", is een groot succes geworden en een bedrag van ruim 600 kon voor dit mooie doel worden afgedragen. Veel animo voor Drachtens kleinkunstavond De Drachtster kleinlcunstavonden. die door de Krite van het Selskip 1844 worden georganiseerd onder het motto: „Op 'e planken en ïoar 't buordtsje". zullen ge houden worden op 26 en 27 Februari a.s. Er is, blijkens het aantal binnengekomen aanmeldingen, bijzonder veel animo voor. Leerlingen van het Drachtster Lyceum zullen heropvoeringen geven van de door twee van hen gemaakte opera-parodie, waarvan de première onlangs op de Lyceumfeestavond zo bijzonder in de smaak viel. Een commissie uit de Dracht ster bevolking zal een beoordeling van het gebodene, dat zowel zang en muziek als voordracht en toneel omvat, geven. Nieuwe brug in gebruik Vrijdagmiddag werd de nieuwe, brede betonnen brug in het wegdek St. Johan- nesga- weg Heerenveen- weg Oudehaske voor het eerst in gebruik genomen. De brede brug betekent een verruiming van zicht op deze driesprong. Hersenschudding na val van ladder De heer H. M. Gerbrandy te Nijland kwam door het breken van een ladder van een vrij grote hoogte te vallen. Met een hersenschudding en verwondingen in het gelaat werd hij opgenomen. Zijn toestand is nu redelijk, maar hij zal enkele weken rust moeten houden. Laffe streek Een paar belhamels in Suameer bonden een paard een ballon aan de staart Het dier werd zo angstig, dat het dwars'door 'n heg en een prikkeldraadheg heen vloog. Eerst na veel moeite kon men het paard in de schuur krijgen, waar men het ver loste van de ballon. Vragen staat vrij In een bijzondere ledenvergadering van de N.V.V.-bestuurdersbond Harlin gen, waarin Coen van der Lende op hel- dere wijze een inleiding hield over de A.V.O., werd bij monde van voorzitter Kuiper medegedeeld, dat binnenkort zal worden gestart met een vraagavond. Op deze avond, welke eens in de veer tien dagen zal worden gehouden, kan men vragen stellen op het terrein van sociale wetgeving, prijzen, arbeidsrecht en emigratie.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5