Was de baby van adel? griep? BELASTINGONTVANGSTEN STEGEN IN 1952 BOVEN ZES MILLIARD Meer emigranten naar Canada Verscherpte koude oorlog ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 7 Door intering op voorraden achteruitgang bij omzetbelasting en invoerrechten Daling voor 1953 te verwachten IN het afgelopen jaar brachten de belastingen ƒ6170 milliocn op tegen 5582 inillioen in 1951. Deze stijging houdt nauw verband met de versnelde aanslagregeling rcsp. het inhalen van de achterstand. In December werd uit hoofde van de gezamenlijke kohierbelastingen een be drag van 72,5 millioen opgelegd, waar mede in 1952 in totaal 2.643 millioen op kohier is gebracht, tegen t 2148 mil lioen in 1951 en 2889 millioen in 1950. Voor I.B. beliep het totaal f 1159 (v.j. 1127, 1950 1238) millioen, voor venn belasting 1144 (v.j. 710, 1950 481 millioen). Dat in 1952 in totaal meer op kohier is gebracht dan in 195t is het ge volg van het verloop van de aanslag- regeling der vennootschapsbelasting. Van de I.B. heeft 625.000.000 be trekking op 1951 (voorlopige aanslagen inbegrepen) en de rest nagenoeg geheel op de belastingjaren 1948. 1949 en 1950 (definitieve aanslagen). De aanslag regeling over 1948 en 1949 is thans vol tooid. De tot dusverre bereikte o p - b r e n g e t per belastingjaar voor de I.B. en de Verm. B., was in de laat ste vier jaren resp.: 1952 ƒ531 en 48 millioen, 1951 625 en 66 mil lioen, 1950 885 en 70 millioen en 1949 927 en ƒ66 millioen, waaruit derhalve een gestadige teruggang blijkt. Voor de vermogensbelasting is de definitieve aanslagregeling over de jaren 1948 t/m 1950 voltooid. Het boekingstijdvak 1951/52 is voor de Verm.B. afgesloten op een totaal van 92.000.000. Het kohierbedrag van de Venn.B. btv. 1952/53 steeg in December met 7.4 millioen tot het hoge totaal van 1183% millioen, welk bedrag echter door af boeking van tegenkohieren in de komen de zes maanden nog zal dalen. De od- brengst van het btv. 1952/53 is in de eerste plaats hoog. doordat in 1952 zo wel zijn opgelegd de voorlopige aansla gen over 1951 als die over 1952. Daar naast kwamen aan 1952/53 ten goede, baten van belastingachterstand voor de definitieve aanslagregeling, terwijl ten slotte van invloed geweest zijn de stij ging van het winstniveau van 1950 op 1951 en de voor 1951 van kracht gewor den tariefsverhoging. De bruto-op- brengst der aansiagregeling was voor de boekjaren per 31 December 1952 (1951/52) 280 millioen, 1951 791 mil lioen, (bij een raming van 885 mil lioen). 1950 721 millioen en 1949 433 millioen. De ontvangsten aan kohierbelas tingen lagen in December met 315 mil lioen op een hoog niveau, waarvan het aanzienlijke bedrag van 137 millioen voor Venn. B. Het verloop van de ontvangsten in de afgelopen jaren blijkt uit het volgend overzicht. 1950 1951 1952 (in min guldens) I.B892 1.050 1 378 Verm.B68 84 117 Venn.B463 652 1.125 Grondbel88 95 95 Pers. B57 63 79 Ondern.B285 229 110 iKaal 1854 2.172 2.905 Waarvan voldaan met Staatsschuld 27 61 74') Ontvangen ir. kas 1827 2.111 2831 Belast.certif. ƒ33 mill. De hoge ontvangsten vloeien vooral voort uit de inhaal van belastingachter stand. Ook de versnelling van de voor lopige aansiagregeling heeft een rol ge speeld. Voor I.B. en Verm. B. was dien tengevolge aan het einde van het jaar reeds ca. 250 millioen meer ontvangen dan einde 1951 aan aanslagen van dat jaar. Voor 1953 moet met een aanzien lijke daling van de ontvangsten aan Daar de ontvangsten in 1952, zoals ermeld ƒ2905 millioen beliepen en ile aanslagen ƒ2643 millioen, daalde het nog in le vorderen bedrag in 1952 met ƒ260 milliocn tot ƒ1135 mil lioen. Niet-kohier belastingen AAN niet-kohierbelastlngen werd in December ontvangen 235 millioen, waarmede het in 1952 geïnde be drag een totaal van 3264.8 millioen heeft bereikt. Dit stemt vrijwel overeen met de herziene raming voor 1952 ad 3264.0 millioen. In 1951 werd incl. extra baten door versnelde afdracht ad 80 millioen een bedrag van 3410,2 millioen ontvangen. Derhalve hebben de jaar-ontvangsten voor de eerste maal sedert de oorlog in 1952 een teruggang te zien gegeven. Vooral de o m z e tb e- lasting en de invoerrechten hebben tot deze ontwikkeling bijgedra gen; zij bleven belde ook beneden de mingen. De opbrengst van de omzetbelasting beliep in 19o2 ruim ƒ1100 millioen of J 50 millioen beneden de herziene raming 1952; ten opzichte van het vorige jaar beliep de teruggang 112 millioen, waar van echter 2o millioen gevolg was van extra baten in 1951. Anderzijds heeft de tariefsverhoging van Sep tember 1951 voor het eerst volledig haai stempel gedrukt op een vol jaar. De ont vangsten aan omzetbelasting hebben ge durende de eerste drie kwartalen van 1952 een voortdurende teruggang ver toond. doch voor het vierde kwartaal was er een stijging tot 279 (v. kw. 260%) millioen. De nvoerrechten brachten in Spaak burgemeester van St. Gilles De Belgische oud-minister-president Paul-Henry Spaak is een dezer avonden geïnstalleerd als burgemeester van de Brusselse voorstad St Gilles. Gezagvoerder twee weken geschorst De Raad voor de Scheepvaart heeft de kapitein van de Tjiluwah van de Kon. Java-China-Paketvaartlynen N.V. te Amsterdam geschorst voor de tjjd van twee weken, omdat hij ten volle aansprakelijk wordt gesteld voor hel vastlopen van zijn schip. De Tjiluwah is op 2 April j.l. voor de haven van Makassar op een rif gelopen. STOEIPARTIJ OORZAAK VAN DOOD VAN SCHOLIER Een stoeipartij tussen twee leerlingen van de Rijks-H.B.S. te Dordrecht heeft het leven gekost van een 18-jarige jonge man uit Leerdam. Zijn 21-jarige mede^ scholier draaide de das van de Leerdam mer zo vast om diens nek, dat deze kwam te vallen en daarbij met zijn hoofd de trottoirband raakte. Hij heeft zich toen nog naar zijn klas begeven, maar werd daar onwel, waarna men de jongen naar het ziekenhuis in Dordrecht liet overbrengen. Vandaar is hij naar het ziekenhuis te Leerdam gebracht. Twee Leerdamse medici achtten evenwel over brenging naar Utrecht noodzakelijk- Tijdens het vervoer daarheen is de jon gen overleden. FAMILIEBERICHTEN (uit andere bladen) Bevallen: v. d. Laan-de Waal, d., Amsterdam; Driessen-Asselbergs, z., Veghel; Snoeck-Damen, z., Makassar, De Planque-Huizinga, z., Leiden; Smit- Sanders, z., Zutphen; Van Collem-Her- zet, z., Amsterdam. Overleden; H. M. Brandchof, m. 60 j., Amsterdam; J. M. Niekraken, v., 70 'j., Naarden; A. W. A. MMlchielsen, m„ 80 j.. Zeist; B. Frencken, v., Nij megen; M. Fdankenhuis, m., 69 j., Am sterdam; F. Hinlopen, m., 77 j.. Over- veen; K. Tenscn, m.. 17 j., Andijk; J. Diender, m., 85 j., Zwolle; H. W. Pieper, m-, 78 j., Amsterdam. Raad voor de Scheepvaart Vergaan van de Luctor voor Cherbourg (Van een onzer verslaggevers) De Raad van Scheepvaart te Amster dam heeft een onderzoek ingesteld naar het vergaan van de Rotterdamse coaster Luctor. die op 1 October van het vorige jaar ter hoogte van Cherbourg in een hevige storm ten onder ging. Van de zeven opvarenden zijn drie leden der be manning, de stuurman, de tweede machinist en een jonge matroos, omge komen nadat men in de sloepen was ge gaan. De inspecteur voor de Scheep vaart. de heer Metz, heeft de kapitein hulde gebracht voor zijn moedig gedrag. Tevens sprak hij zijn deelneming uit jegens de nabestaanden van de omge komen leden der bemanning. Hij is tot de conclusie gekomen, dat het schip niet, zoals aanvankelijk gedacht werd, is ver gaan door het schuiven van de lading gemalen graniet, maar door het lek- slaan van het achterschip. De Raad zal later uitspraak doen. ACADEMISCHE EXAMENS Amsterdam (Vrhe Univ.). Cand. theol. de heer J. We3sel. Doet. id. ds P. J. N. Smal te Pretoria en cum. laude ds R, Kooistra te Den Haag Moerwyk. Amsterdar-, Cand. Economie de he ren D. J. Dekker. L. P. de Jong, G. J. Jan sen en Th Beels. Id. psychologie de heer G. H. Nevenzeel. Utrecht. Cand. rechten: mej F. J de Gier en de heer J. Th. Kappelle. Doet. geneeskunde de heren H. R. P. Bloember gen. G. H. Hispen. B. E. A. M. Janssens. P. J. der Kinderen. W. F. M. van Laar hoven, A. M. C. M. Schellen. C. J. M. Simons, A. M. Smeets, G. Th. M. van Soest, W. H. J, Verder en J. Zuyderduyn. ld, veeartsenijkunde de heren U. Haije J. Hoving. S. Piersma. If. G Robijns. J H. Santema, F. v. d. Veen en J. H Wichers. Cand geneeskunde: de heer F. A. Schoenmaker. roningen, Bev. tot doctor In de let- n en wijsbegeerte de heer A. Sassen op proefschrift..Het Drents van Ruinen'' (Ingez. med.-advertentie) Inwendige zuiverheid is het behoud van Uw gezondheid. Neem eens per week één of twee 1952 in totaal 362 millioen op by een raming van 375 millioen en ontvang sten van 409.6 millioen in 1951 De tegenvallende ontvangsten aan omzet belasting cn invoerrechten kunnen o.a in verband worden gebracht met de hi ring op voorraden. De overige niet-kohlérbeiastmgen neb ben alle de herziene raming enigermate overschreden. De divirtendbelas- i g werd gunstig beïnvloed door de vele hcrkapitallsatïes en de interim dividenden, tegen het einde van het jaar gedeclareerd Stand der heffingen GEDURENDE 1952 is wegens buiten gewone heffingen In totaal bruto bijna 175 millioen opgelegd. Hi -- tegenover staan evenwel verminderin gen van totaal 113 millioen, zodat het netto kohierbedrag in 1952 met ca r 62 millioen is toegen rn neming met netto SI millioen in 1951. In net gehele jaar 1952 is wegens bij zondere heffingen geïnd 865 millioen bij een jaarraming van f 90 millioen. In totaal werd voor deze belasting betaling in 1952 176.1 millioen aan Staatsfondsen ingeleverd of bijna f 90 millioen meer dan de netto ontvangsten, hetgeen zijn verklaring vindt in de terug betalingen in contanten. De totale ontvangsten aan buitenge wone heffingen belopen tot dusverre f 2974.9 millioen, waarvan 1.1941.1 millien Vab. en 1033.8 millioen heffing '.ti eens. Invorderbaar bleef 266 (v.j. 290) millioen. Voortaan evenveel niet- agrariërs als agrariërs De Canadese regering heeft tot een belangrijke verruiming in de emigratie mogelijkheden voor niet-agrariërs be sloten. Er is thans bepaald, dat een even groot aantal families en alleenreizende nict-agrariërs zal mogen vertrekken. "Is er agrarische ..eenheden" emigreren Bij de behandeling van aanvragen van niet-agrariërs zal voorrang worden icend aan diegenen, die hun aanvrage reeds hebben ingediend, doch nog geen beslissing ontvingen. De emigratie van hen, wier naaste bloedverwanten in Canada als sponsor" optreden, gaat op de gebruikelijke wijze door. Het aantal agrarische emigranten dat naar Canada kan vertrekken, is on beperkt. De aanmeldingskantoren zijn in het bezit van alle gegevens omtrent de be roepen, welke worden aanvaard, de tijdstippen van aankomst en andere bijzonderheden over de regeling. Academie „Kerk en Wereld" De heer E. M. van Diffelen, lid van het directorium van de stichting „Kerk en Wereld" en het daarmede verbonden secretariaat van de Raad voor de Ar beid der Ned. Herv. Kerk, zal naar men ons mededeelt tot docent aan de acade mie van „Kerk en Wereld" worden be noemd. voornamelijk voor de speciali satie voor de personeelsfunctionaris. Geschenk voor jarige prinses OP HAAR VERJAARDAG ontving prinses Beatrix onder meer een beeldje, een danseresje voorstellende, dat werd aangeboden door een deputatie van hel wapen der Koninklijke Marechausee onder leiding van commandant kolonel W. Kist. De vervaardiger van het beeld jeJos Wong Lun Hing, leerling van de Academie voor Beeldende Kunsten, toont de jarige het geschenk. Aan kapitein ter zee-vlieger P. Vroon is met ingang van 16 J-rmari de tijde lijke rang van commandeur toegekend. Commandeur-vlieger Vroon is comman dant luchtvaart-opleidingen. Het Centraal bestuur der Lande lijke specialisten vereniging, op welker leden de pry'zenbeschikking medisch- specmlistische verrichtingen voor zie kenfondsverzekerden niet van toepas sing is, deelt ons mede, dat het, afge zien van de ernstige theoretische en practische bezwaren die kunnen worden ingebracht tegen een prijzenbeschikking op dit terrein, de afkondiging te meer betreurt, daar officieuze persoonlijke besprekingen, welke in de afgelopen week werden gevoerd, de hoop wettig den dat op zeer korte termijn bij recht streeks overleg tussen partijen een basis zou worden gevonden tot voortzetting der onderhandelingen. Indonesische teleurstelling over vonnis Colson en Pot Van het minis-H^^VTn- Buitenlandse Zaken vernemen wij"'en dit in af wijking van hetgeen het ministerie Vrij dag mededeelde dat de Hoge Com missaris voor Indonesië enige tijd ge leden wel een nota heeft gezonden, waarin de Indonesische regering haar teleurstelling uitsprak over de lichte straffen, die aan Colson en Pot werden opgelegd. Van Nederlandse zijde werd hierop nog niet gereageerd, aangezien de straf vervolging nog niet is gesloten. Dr VAN DEN TEMPEL VVND DIRECTEUR-GENERAAL VOOR FISCALE ZAKEN lu verband met de benoeming van dr W. H. van den Berge tot staatssecreta ris van Financiën is met ingang van 1 Februari dr A. J. van den Tempel, directeur wetgeving directe belastingen, tijdelijk belast met de waarneming van de functie van directeur-generaal voor fiscale zaken in algemene dienst, in jwelke functie dr Van den Berge werk zaam was. OLLE KAPOEN EN HET HART VAN GOUD DE ruiter hield de teugels van het paard in toen ze voor het palels waren gekomen en daar tilde hij Olie er af Meteen snelden er twee lakeien toe. die Olie stevig beet pakten. Uil cirkelde boven het groepje rond, hevig verontrust. „Wat willen jullie allemaal!" riep Olie, toen de lakeien hem een wenteltrap op duwden. „Je wordt gevangen gezet in de toren!" zei een lakei. „Je bent van verraad beschuldigd!" „Maar ik heb niets gedaan!" riep Olie. „Ik heb alleen maar het gouden hart aan de eerste minister gegeven, omdat hij zei. dat het van hem was!" „Goud, hè?" zei de andere lakei. „Wjj hebben gehoord, dat het van marsepein was! Daar gaat het juist om!" Olie begreep er werkelijk niets van. Hij werd in de toren kamer opgesloten, waar even later Uil voor het getraliede raam verscheen. Hij vertelde aan Uil, wat hg gehoord had en waar hij van beschuldigd werd. „Je moet me helpen, Uil!" zei hij ten slotte. „Dat is niet eenvoudig. Olie Kapoen!" zei Uil. „Marse peinen hart ik weet zeker, dat het van goud was! Ik moet hier diep over nadenken!" Vrijlating van Japanse oorlogsmisdadigers Nederland wil geval voor geval beoordelen De advocaat-generaal van het Japan se Hooggerechtshof Koshimoto heeft, volgens Reuter, te Tokio verklaard, dat binnenkort op grote schaal amnestie zal worden verleend aan Jajanse oorlogs misdadigers. Koshimoto zei, dat hij, tij dens een reis door Europa, waarvan hij zojuist is teruggekeerd, hierover heeft gesproken met de ministers van Buitenlandse Zaken van Groot-Brittan- nië, Frankrijk en Nederland. Deze zouden zich. aldus Koshimoto, in prin cipe bereid hebben verklaard aan het verlenen van deze amnestie mede te werken. Van betrouwbare zyde vernemen wij hierover, dat indertijd het S.C.A.P. (mi litaire opperbevel in Japan) als beleid heeft aangenomen, dat oorlogsmisdadi gers, die een derde van hun straf heb ben uitgezeten, by goed gedrag op pa rool konden worden vrijgelaten. Na het van kracht worden van het vredesverdrag werd deze regeling een zaak van het beleid van de Japanse regering. Deze heeft onlangs contact met de geallieerde landen opgenomen en ge vraagd of deze konden instemmen met een continuering van het beleid ter zake zoals dit door de S.C.A.P. was aange geven. Voor zover Nederland betreft, heeft >nze regering medegedeeld, dat zij hier toe in beginsel bereid was, op voorwaar de, dat elk geval voor een speciale commissie zal worden gebracht, waar het op zijn juridische merites zal wor den beoordeeld. Toestand in Dordrecht niet meer kritiek Het gemeentebestuur van Dordrecht deelde te middernacht mede, dat de toe stand niet meer kritiek is. De gaten in de Noorderdijk, de Kildijk en de Kil- kade, zomede bij de Wieldrecht en de Veehaven zijn gedicht. Hulp, die nog voortdurend van alle zijden wordt aange boden, heeft men niet meer nodig. Verder vernamen we over Dordrecht nog het volgende; het tweede hoge tij liet 2,82 mtr meten, hetgeen aanmerke lijk minder was. dan Zondagochtend, toen alle polders ten zuiden van de Wiel- drechtse zeedijk verloren gingen. De hulpdienst van Dordrecht verloopt uit stekend. Mobilisatie-vrijstelling voor naar Indonesië vertrekkenden (Van onze Haagse redacteur) In aansluiting aan het bericht van onze correspondent te Soerabaja inzake vrijstelling van mobilisatie-opkomst van Nederlandse dienstplichtigen, die in In donesië verblijven, vernemen wij nog. dat de minister van Oorlog in beginsel ook heeft besloten zich niet te zullen verzetten tegen het verlenen van mobili satie-vrijstelling aan naar Indonesië ver trekkenden, dus aan Nederlandse dienst plichtigen, die in Indonesië een betrek king zullen gaan aanvaarden. Deze dienstplichtigen zullen echter een ver zoek tot vrijstelling bij de minister van Oorlog moeten indienen. npERWTJL natuurrampen in West- - 1 Europa een groot deel opeisen van aller aandacht, voltrekt zich een wending in de Amerikaanse politiek, welke zeker niet onverwacht komt, maar die ryk zal zijn aan consek wen ties. Dat het zwaartepunt er van in het Verre Oosten zou liggen, is na de benoeming van Dulles duidelijk genoeg aangekon digd. Ook E-isenhower heeft in zijn ver kiezingscampagne vooral de nadruk ge legd op de noodzaak, een einde te maken aan de oorlog in Korea. Geruchten over een voorjaarsoffensief houden daar aan. Toen de president vandaag zei, dat de V. S. nooit trouweloos zouden zijn jegens oude bondgenoten, heeft hij met alleen aan West-Europa, maar ook aan Tsjiamg Kai-sjek gedacht. Hy zeide iets nog be langrijkere: dat de vrije wereld niet voor onbepaalde tijd in spanning kon verkeren, waar en wanneer een aanval ler zou toeslaan. De V.S. willen het ini tiatief nemen. Als eerste stap op die nieuwe weg mag Tsjiang Kai-sjek nu weer pogen, rood Obma aan te vallen. Op 27 Juni 1950 onthield Truman het eiland Formosa aan Peking, de -Ameri kaanse zevende vloot beschermde het. Tevens zette Truman de Chinese natio nalisten „buiten spel", door hun te ver bieden het vaste land aan te vallen. In de laatste twee jaar hebben de Ameri kanen hun erkende bondgenoot Tsjiang van wapens voorzien. Maar zijn 600.000 man zijn desondanks slecht uitgerust, zijn luchtvloot (naar men zegt van 170 vliegtuigen) is verouderd, en" zijn vloot 1 van 70 kleine soheepjes) is onbedui dend. Niemand verwacht succes van landingen in de door Peking zwaar ver sterkte kustprovincies Foektti. Tsje- kiang en Kwantoemg. Maar de dreiging reeds bindt rode legers. Overigens schijnt Washington te hopen, dat de nationalisten de guerrilla in Zuid-China zullen doen oplaaien. Het rode China wordt onder druk gezet. HET program van Dulles wordt dus uitgevoerd: niet slechts „contain ment" (bedwingen van de Sowjet- wereld) maar „containment plus": ook het steunen van binnenlands verzet Dagelijks leuillelon door HERBERT ADAMS 36 DE kinderen waren ongeveer even groot en leken wat op elkaar Ruth boog zich over de kleine Lionel. Zij had hem weliswaar vroeger een paar malen gezien, maar zou toch niet met zekerheid kunnen zeggen, dat hij het was. voordat zij het jongetje wakker had gezien. Roger draaide het kind echter voor zichtig op zijn rechter zijde en ontblootte de bruine moedervlek op het zachte, gladde beentje. Toen hij dit deed gingen twee blauwe kijkers open cn maakte het kind een tevreden, klokkend geluidje. „Stil maar. liefje, stil maar", suste Peggy. Het kereltje sliep bijna onmiddel lijk weer in. Allen slopen vervolgens op de tenen de kamer uit en gingen naar beneden. „Hoe heet uw kindje?", vroeg Roger. „Tim." „Dus Tom is overleden?" „Ja." „Waar is uw man?" vroeg Roger verder. „Op zee. Ik kan hem iedere dag thuis verwachten." „U had dus zijn thuiskomst willen af wachten?" De vrouw knikte bevestigend. Roger ging voort: „Lady Cradon is u erg dankbaar, dat u haar geschreven hebt. Maar vindt u het ook niet beter, dat u ons nu het ge hele verhaal vertelt? Ik geloof namelijk niet, dat u veel kwaad hebt gedaan, integendeel, dat u juist héél goed hebt gehandeld!" De jonge vrouw scheen nog bij zichzelf te overwegen wat zij doen zou, toen er voetstappen op het tuinpad klonken. De voordeur, die op het platteland zelden op slot zit, werd opengeduwd. Even later stak een man zyn hoofd om de hoek van de deur. Deze man had een hoogst ongunstig gezicht. Het behoorde toe aan een kort, ruigharig individu, met een paar onbe trouwbare. dicht bij elkander staande ogen. Hij vertoonde een lelyke mond met een onooglijk snorretje. Er was een lit teken zichtbaar op de linker wang. Het mannetje keek achterdochtig naar de bezoekers. ..Dag, i'cggy", sprak hij met een gry'ns. „Ik zag die fijne wagen voor dc deur en dacht, dat-ie wellicht verkeerd was. Kan ik misschien ergens mee helpen?" „Nee, dank je, meneer Gilbert", klonk het zenuwachtig uit Peggy's mond. „Het zijn kennissendie mij even komen opzoeken." „Vrinden zijn altijd welkom", zei hy, van de een naar de ander glurend. Klaarblijkelijk wilde hij zijn gezelschap opdringen en verwachtte hij te zullen worden voorgesteld. Maar Peggy zei geen woord en Roger nam hem ijzig on verschillig van het hoofd tot de voeten op. „Nou, saluut dan maar, Peggy. Ik kom straks nog wel eens kijken. Hierop verdween de onwelkome figuur. „Is hij één er van?" vroeg Roger fluisterend. Zij knikte toestemmend, zonder iets te zeggen. Ze leek nu veel banger tc zijn geworden, dan vóór 's mans verschijnen. „Ik wist heus niet, dat het 't zoontje van Lady Cradon was", begon zij zacht. „Eerst niet, tenminste. Ik heb geen mens willen benadelen." .,Je hebt juist waarschijnlijk een hele boel goed gedaan, zoals mijn man a! ge zegd heeft", viel Ruth geruststellend ln. „Is het allemaal begonnen met het over lijden van uw zoontje Tom?" „Al eerder." „Vertel ons dan eens rustig alles van het begin af aan." „Het is eigenlijk begonnen toen Emily Gilbert, zijn vrouw, bij me kwam om me te vertellen, dat ze het kind van haar zuster te logeren zou krijgen. En of ik haar aan baby-voedsel kon helpen, want dat had zij niet in huis. Nou, toen heb ik haar dat gegeven, natuurlijk. Ik bood haar mijn hulp aan, maar die had niet nodig, zei ze." „Hoe zó, zou dat kindje bij haar komen logeren, zegt u?" vroeg Roger. „Jim, haar man, zou het met 'n auto gaan halen." „Vertel maar verder." „In die dagen was Tom juist zo ern stig ziek. Dokter Mortïson wilde hem naar het ziekenhuis brengen, maar daar was geen plaats. De andere dag zou hy terugkomen. Toen is 't arme kind. die avondin een aanval van be nauwdheid gebleven Dc tranen sprongen haar weer in de ogen. De twee anderen zelden geen woord. Ruth klopte haar vol medegevoel op de arm. „Ik weet werkelijk niet meer, wat ik toen heb gedaan. Ik zat hier verslagen, net of ik zelf dood was. Toen wilde ik Emmie te hulp roepen. Ik kwam daar in de achterdeur, maar ben bij het ..jam blijven staan, omdat ik hoorde dat ze hooglopende ruzie hadden. Toen ik door het raam naar binnen keek. zag ik (laar oen kindje liggen op twee stoelen, waarvan ze een bedje hadden gemaakt. Het lag rustig te slapen. „Maar zij schreeuwden tegen elkaar, dat een van beiden het kind zou moeten dood maktn. Emmie weigerde. Jim riep, dat zij niet zo stom moest doen. Het kind moest in èlk geval verdwijnen. Hij zou zijn schuit vast gaan klaarmaken en wou de kans niet lopen, dat het kind zou gaaf schreeuwen, als hij er mee buiten kvam. „Ik wtet niet wat ze allemaal tegen elkaar sfiden, maar op een gegeven moment ,'legde Jim een groot kussen op het kind en zijn zij alle twee de deur uitgegatn." Peggr beefde over al haar leden, toen zij hun'het gebeurde vertelde. „Toe» wist ik, dat ze naar de haven kant waren gegaan", vervolgde zij. „Ik heb 't raam opgeschoven, ben naar bin- nenges:apt en heb het kussen van het gezichfje weg genomen. Het was zo'n mooi ïindje. net zou oud als Tom. Het haalde gelukkig nog adem. Ik geloof vast, dat ze 't kind een slaapmiddel hadden gegeven. Ik nam 't in myn ar men <n ben er vlug mee naar huis ge lopen," „Mïar toen hebt ge de omslagdoek laten liggen?" vroeg Ruth. „net weet ik heus niet. dat is best mogelijk. In elk geval, ik ben met myn klcuje Tom teruggehold en heb die daar neeigelegd, met het kussen over zijn gezichtje, net zoals Jim had gedaan. Toen ik kleine Tom myn afscheidskus gaf, dacht ik nog: liet kind krijgt een zeemansgrafhet is een zeemans kind" Zij zweeg. Niemand zei een woord, He! verhaal zelf sprak een al te duide lijke taal. Dp vriendelijke toon vroeg Roger na ei<ge tijd. „Maar wat deed ge wel, toen dfl dokter de volgende dag verscheen „Ik had dc kleine Tim beneden ge legd en zei tegen de dokter, dat 't Tom was. Hy vond de jongen opeens veel beter en was er erg blij om. Hoe staat het met die andere kwajongen van je? vroeg-ie. Die haal ik wel even. zei ik. Want de dokter heeft 'n hekel aan trap pen lopen, ziet u. Nou, toen heb ik Tim naar boven genomen, een ander truitje aangetrokken, een rose in plaats van het blauwe dat-ie aan had, en toen weer meegenomen naar beneden. De dokter vond Tim prachtig. Hij zei. dat ik een erg kwade tijd achter de rug had en me wat in acht moest nemen. Toen is hij weggegaan." Ruth en Roger keken elkaar glim lachend aan, bij het aanhoren van deze dóódsimpele moederlist. „Ik vind jou een heel kordate vrouw!' prees Ruth! „Ge hebt boven misschien nog wel enkele kleertjes van de kleine Cradon, die met L. C.'gemerkt zijn?" vroeg haai man. „Ja, die heb ik goed weggestopt." Die kleertjes zouden de proef op de som leveren van de juistheid van haar relaas, zo daaraan nog enige twijfel kon bestaan. „Wanneer hebt ge voor 't eerst be grepen, dat dit kind het zoontje van Lady Cradon moest wezen?" „Door de rechtzaak hier in Poole. Eerst dacht ik, dat het een kind was van Emmie's zuster, dat om een andere reden uit de weg moest worden geruimd. Toen ik Emmie later naar het kind vroeg, heeft zij me vuil aangeke ken en gezegd, dat het hele plan niet was doorgegaan. Maar daarna hebben ze allebei verdenking tegen me gekregen, zodat ik beslist bang ben geworden." „Volkomen terecht", was Roger van mening. „Stonden jullie voordien op vriendschappelijke voet met elkaar?" „Niet erg. Tim, mijn man, mè.g ze niet, weet u. Maar ja, het zyn nu een maal onze naaste buren." „Hebben andere mensen nog enige argwaan gekregen?" informeerde Ruth, „Hoe zou dat kunnen?" vroeg Peggy. „Iedereen weet, dat ik een tweeling heb en ik ga niet vaak met ze uit, ik houd ze hier in de tuin." Roger hernam: „Toen ge aan Lady Cradon schreef, had ge zeker in ge dachte, haar het jongetje terug te be- zorgen zodra Uw man uit zee terug zou zijn?" „Ja, meneer! Ik was bang voor wat de kranten er over zouden schryven. Maar als Tim thuis is, komt alles wel in orde." (Wordt vervolgd tegen het communisme. In Engeland i dat Peking immers erkende, en dus de Amerikaanse politiek in zake Formosa nooit onderschreefheerst ongerustheid. Verscherping van de betrekkingen tus sen Peking en Washington zal niet uit blijven. Wat zal de terugslag zijn in Korea, Japan, Hongkong, Indo-China? De Russen schijnen extra-nerveus, wat zich ook uit in processen, wilde be schuldigingen aan het adres van Zwe den (dat een geheim verdrag met Amerika zou hebben gesloten) en jegens Noorwegen en Denemarken. Er is in Washington een tendens, drastischer te gaan bewapenen, nieuwe voorraden grondstoffen aan te kopen en de in- (Dage lijk s commentaar j dustriële inspanning der bondgenoten te intensiveren, door een groter deel van de Amerikaanse markt voor hen te ope nen, door investeringen en door het smeden van een groter gevoel van At lantische saamhorigheid. Dulles wenst in de komende vier jaar kennelijk een „explicatie", het einde van de zenuwen oorlog. welke Moskou voert. Men kan overtuigd zijn. dat hij de gedachte aan een oorlog uitsluit. Maar aan beide zij den van het ijzeren gordijn zal men nu zeer prikkelbaar worden bij dit hoge spel van machtsontplooiing. Men kan nog niet zien, waartoe dat zal leiden in Noord-Afrika. het Naburige Oosten en in het niet-communistisclie Azië. West- Europa kan er niet aan denken, zich minder nauw aan de V.S. te binden. De aangekondigde verscherping van de koude oorlog kon na het mislukken der bestandsbesprekingen in Korea ook niet uitblijven. Nu zij eerder komt dan men venvacht, is echter gemeen schappelijke „planning" der globale politiek, O-a. in de Atlantische raad. wel een dringende vereiste. Alleen een ver eende westelijke wereld, die in haar ge heel nieuwe stappen als onafwendbaar voor haar rekening neemt, kan een krachtproef in de zenuwenoorlog met succes doorstaan. Coornhert's comedies Een volledige uitgave op komst Dr P. van der Meulen, leraar in het Nederlands aan de Dalton-H.B.S. te Den Haag, die indertijd op een proefschrift over Coornherts comedies is gepromo veerd. verzorgt thgns met een door „Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek" aan de Maatschappij van Ned. Letter kunde gegeven subsidie een complete uitgave van Coornherts comedies. In de „Gezamenlijke Werken" van de oude humanist, die in 1650 het licht hebben gezien, zijn maar enige van zijn negen comedies opgenomen, en het 'zijn dan ook inderdaad geen speelstukken, maar eerder lees-drama's. Een er van, „De Blinde van Jencho", heeft de Latijnse Schole tc Deventer in 15S4 ten tonele gebracht; dit was echter, zo heeft de heer Van der Meulen aan het A.N.P. als zijn mening medegedeeld, wel de ongelukkigste keuze, die men had kun nen doen, omdat dit stuk in tegenstel ling met alle andere een polemische inslag heeft en zowel r.-katholieken als Calvinisten aanvalt; het gevolg van deze opvoering was dan ook moeilijk heden met het stadsbestuur en de plaat selijke predikanten. Coornhert stond naar men weet in zeker opzicht tussen de Calvinisten en de r.-katholieken van zijn dagen in, hij was zeer individualistisch, en koesterde de gedachte van de „onzichtbare Kerk"; dat h'. niet met de r.k. Kerk heeft gebroken, vindt zijn oorzaak in het feit. dat hy «ie Kerk te onbelangrijk vond om hiervan een kwestie te maken. Hij was ccn verdraagzame, die in de krin gen van óebastiaan Franck en van Castellio inuisbehoorde, en zijn mystie ke en piritualistische aanleg maakte, dat men hem eerder bij de Mennonieten dan by de Remonstranten zou kunnen indelen, al heeft hij volgens dr Van der Meulen meer invloed op de laatsten dan op de eersten gehad. UIT ALLE SPORTHOEKEN ln de op 20 Februari a s. te Apeldoorn tc spelen taïeltenniswedstrijd tussen Neder land en Zuidslavtë zullen de Nederlandse kleuren worden verdedigd door Cor du Buy en Cor Pelser (beiden A'dam). Bij schaatswedstrijden te Alma Ata om de Kampioenschappen van Kazaklstan heeft mej Shchegoleeva uit Moskou het wereldrecord dames op de 1500 meter met t seconden verbeterd. Zij maakte een tijd van 2 min. 25.5 sec. Mej. Selikhova won d< 10i)0 meter in 1 min. 36.4 sec. Ook dit be tekent Ingeval van erkenning, een nieuw wereldrecord. Lake Placid. New York, is vandaag door de Inter nationale Bobslee-Federatie aangewezen als de plaats waar de wereld kampioenschappen in 1955 zullen worden gehouden. Het volgende jaar zijn zjj te Cortina d'Ampezzo, Italië. 'Ingez. med.-advertentiei Voorkom besmetting 1 Neem Monties, bet nieuwe d.» «Y»; „i.cl.r.rd, mond- ■fdeande .n .Ij" bove-dl.» aanganaam van ""na*- Heem tijdig i fHüttti^ #1 boek EXPEDITIES NAAR DE PLANETEN ruimtevaart wekt steed3 groter belangstelling naarmate de mo gelijkheden ener verwezenlijking van het reizen naar andere planeten groter worden. Het bekende boek van Arthur C. Clarke, The Exploration of Space, Is thans in een Nederlandse bewerking verschenen, Expedities naar de Plane ten 'Uitg. Mij Pax - Den Haag). De bewerkers, de heron J. de Groot en J. H. Houtman en r.ievr. W. Houtman Van der Heul (Ir dr J. M. J. Kooy ichreef een voorwoord), hebben op zeer overzichtelijke wijze de problemen en de tot dusver bereikte resultaten uit- i iigezet. De wetenschappelijke ontwik keling, de kennis omtrent de aarde en naar buren, de betekenis van hetgeen tot dusverre is verricht, de constructie van de zo vaak genoem. ruimtesche pen en ruimtestations, de vooruitzich- •_en omtrent toekomst! reizen naar maan, waarnemingen en technische mogelijkheden worden op frisse naar wij als leken durven aan i. men we tenschappelijk verantwoorde wijze ver teld. Een boek. dat terecht veel belang stellende lezers zal vinden. DE DAME MET DE ,H« »°«t[ jaar was het C AMELIA S honderd jaar geleden, dat de roman van Alexandre Dumas fils, La Dame aux Camêlias, de wereld ver raste. De schrijver werkte het boek later tot een toneelstuk om. dat wereld beroemd werd en de grootste actrices aantrok door de speelmogelijkheden en de romantiek van de hoofdrol, die van de courtisane Marguerite Gautier. Er is thans een Nederlandse vertaling van leze verouderde, maar daarom niet minder curieuze roman verschenen van de hand van C. J. Kelk, sn.aakvol ver zorgd door De Bezige By. De figuren, die Dumas beschrijft, de dialoog, de Karaktertypering, de gevoelsschakerin gen, niets is meer „van deze tijd". Men moet het bock dan ook volkomen plaatsen in het kader van het conven tionele en moraliserende tijdperk, waarin het verscheen. Dan pas zal men de schoonheid en dc charme ervan ten volle kunnen waarderen. L. A. Consultatiebureau t.b.c. in Eindhoven geopend (Van onze correspondent) Eindhoven. 2 Februari Onder ^rote belangstelling, vooral van de zyde der medische wereld, van Kruisverenigingen en andere instellin gen heeft de commissaris der Koningin in Noord-Brabant prof. dr J. E. de Quay Zaterdagmiddag het nieuwe dis trictsconsultatiebureau voor tuberculose te Eindhoven geopend. Het nieuwe ge bouw aan de Jan van Sohoonvorststraat heeft mede dank zij de Marshall-hulp een moderne en kostbare outillage ge kregen, zeer geschikt voor zijn belang rijke taak onder meer dan tweehonderd duizend personen uit Eindhoven en om geving. Aan de inrichting van het gebouw is door architect C. de Bever en niet min der door de zorgen en Inzichten van mevrouw dokter M. Baas. dlstrlcts-tbc- arts, alle mogelijke zorg besteed.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4