In enkele uren werden bergen goederen voor de getroffen gebieden verzameld Moikforfierdersfeest l Orkaan veroorzaakte in stad betrekkelijk weinig schade Gemeentebegroting is in de secties behandeld KIEKEBOE MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 LEEUWARDER COURANT 7 Momentopname van de berg schoenen op een der verzamelplaatsen. Door spontane actie ivas om half elf al een honderd ton onderweg Een niet te schatten hoeveelheid goederen is gisteravond om halfelf in een twaalftal grote vrachtauto's en enige kleinere vrachtwagens van de Harlingerstraatweg in de richting Rotterdam vertrokken met als punt van bestemming de reusachtige Ahoy-hal. In ieder geval was er toen honderd ton onderweg volgens het deskundige oordeel van een verhuizer. Dat was dan het be gin van dit grote goe derentransport, dat in enkele uren door spon tane organisatie zijn beslag had gekregen. Terwijl de koplidhten van de auto's in de donkere nacht ophoor den en een moeizame tooht over de Afsluit dijk tegemoet gingen, werd in de vier ver zamelplaatsen rustig door geladen en ook nog ingeleverd. De stroom van mensen, die goederen kwamen brengen hield bijna niet op. Man en vrouw, oud en jong, rijk en arm bracht kledingstukken, bed- degoed en etenswaren. In grote en kleine pakken, in koffers en zakken of over de arm. Wie echter ook kwam en wat hij ook bracht, alles werd gegeven met hetzelfde gevoel van blijdschap. Werkelijk, blijdschap, want men was verheugd iets te kunnen doen voor de medemens, die door het ver woestende wer.k der elementen van huis en haard was verdreven, in grote nood verkeerde, in rouw en droefheid was ge dompeld. Om vier uur was er eigenlijk nog niets in Leeuwarden georganiseerd en om zeven uur stapelden de goederen zich op in het V.V.H.-gebouw in de Carel van Manderstraat, in het pakhuis van ,.Oud papier liefdewerk" in de Van Oostadestr., in garage De Zeeuw in de Leeuwrik- straat en in de voormalige manege in de Arendstuin. Helpers stroomden van alle kanten toe en een ieder vond bii al de grote drukte telkens nog even de ge legenheid om tegen een ieder te zeggen, dat het zo reusachtig goed ging. Dat ging het inderdaad, want de vrachtauto's waren in een ommezien propvol geladen. Dan was het weer wachten op een nieuwe auto en het publiek werd het kijken niet moe. En er was veel te kijken, want de stroom van „brengers" hield niet op. terwijl de auto's af en aan reden. Auto's die er voor zorgden, dat het goed bij de men sen vandaan werd gehaald, die zelf met in staat waren het te brengen. Het leek een ongeorganiseerd in elkaar om lopen en misschien was het dat ook wel, maar desondanks groeiden de stapels schoenen, kleding, beddegoed en levensmiddelen; werden de auto's in een ommezien geladen, marcheerde de zaak vlot'. De burgerij wilde iets doen, kon Jets doen. had iets gedaan. Dat was ver heugend en ontroerend tegelijk. Het was burgerzin, het was liefde voor de medemens! 19-jarige Van Dijk wint Noord, biljart- kampioenschap Vier promoties in Friese Club Voor het district „Het Noorden" van de Koninklijke Nederlandsche Biljartbond is Zaterdag en Zondag het eerste klasse kam pioenschap 45/7 klein biljart libre ver speeld. De organisatie van dit tournooi was bij „de Friesche Club" in vertrouwde han- Voo'r de clubleden was het prettig dat twee spelers uit hun midden zich bij de voor wedstrijden hadden kunnen plaatsen en tot de acht favorieten voor de eindwed- strijd behoorden: de heren G. Hoof te Koi- lum en J. Vellinga te Leeuwarden. Zaterdag leek het er aanvankelijk op, dat de strijd uitsluitend tussen de heren Groot huis, Hof en van Dijk zou gaan. maar de prestaties van de andere deelnemers in dit mooie tournooi hielden de spanning er tot de laatste rónde in. Het meest opvallend was wel het knappe spel van de jeugdige van Dijk, die vooral tegen Vellinga geweldig uit de hoek kwam door de 200 caramboles in negen beurten te scoren. j Doordat de heer Jagt zich uitstekend hield, Groothuis tegen Dommering faalde en van Dijk onverwacht tegen de P1™1!6 spelende Boerema verloor, na eerst Hof te hebben verslagen, bleef de strijd volkomen °PGróothuis, van Dijk en Hof hadden de leiding met vier gewonnen partijen, terwijl Jagt met drie gewonnen partijen de vierde plaats innam. Groothuis had blijkbaar Zaterdag al z'n kruit verschoten en kon het tegen van Dijk en Hof met tot een overwinning brengen. Hof verloor op het kantje van Jegt, doch van Dijk liet zich op deze tweede dag niet meer benaderen. Vellinga wist deze dag beide partijen te winnen, zodat zowel hij als Hof over hun resultaten tevreden kunnen zijn. Ook van Dijk en Groothuis promoveerden naar de klasse 711. De volle'dige uitslag was: Propagancla-avond van „Beatrixoord" De afdeling Leeuwarden van de santoriumvereniging „Beatrixoord" heeft Vrijdagavond een propaganda-avond be legd in de Harmonie. De belangstelling was vrij groot als men in aanmerking neemt, dat er deze week al twee avon den geweest waren voor het Erefonds voor oud-verpleegsters. De stemming was uitstekend: eigen krachten zorgden voor muziek, de zaal werd opgefleurd door talrijke witte verpleegsterkappen en er was een tombola met vele prijzen. In z'n openingswoord kon de voor zitter van de afdeling Leeuwarden, dr. H. Wever, de beschermheer van de vereniging, de Commissaris der Koningin, mr. H. P. Linthorst Homan en diens echtgenote welkom heten. HU verklaarde verder dat het sanatorium uitgebreid moet worden. Er waren gedurende de laatste jaren enjge moeilijkheden gerezen over de plaats van het sanatorium, maar de commissie- Banning had als haar oordeel uitge sproken dat het sanatorium op de plaats moest blijven waar het was, aldus dr. Wever. Hij herinnerde aan het enthou siasme waarmee het sanatorium in 1910 gesticht was en sprak als zijn hoop uit, dat de Friezen nu het zelfde enthousiasme zouden opbren gen om „Beatrixoord" te maken tot een parel van Friesland. De toneelvereniging „T.O.G." voerde het stuk „Vogel vlieg de wereld in". De aanwezigen hebben genoten van vlot en levendig spel. Het jas een drukte van belang op de verzamelplaatsen y „Hjoed is us gjin bus to swier lüvant wij Uil 'm mei-elkoarren' Dat songen in pear hündert molkfor- fierders mei harren froulju Sneon-to- middei op 'e seal fan P. de Jong to Ljouwert. Hja hiene dér as leden fan de öfdielingen boeremolkforfier van NOB- Wegtransport in kontaktmiddei. De saeklike bilangen kamen der op it alje- mint. mar dêrneist wie it doohs ek in noflik gearwêzen en in tobek sjen op de risseltaten fan in aksje, dy't noch mar inkelde jierren lyn bigoun is. In pear jier forlyn wiene de tastannen by it molkforfier yn Fryslan skriklik. Der is gans forbettering yn kommen, doe't bliek, dat it Fryske Suvelboun bigryp hie foar de sitewaesje en de koöpe- raesje oer de bileanningen fan de molk- forfierders rie joech. De hear E. v. d. Veen fan Buiigum, foarsitter fan de öfdieling autotrakty, iepene dizze middei. It doel fan de orga- nisaesje is op it heden in ein to meitsjen oan de wylde tastan by it boeremolk forfier. dan kin de molkforfierder in ridlik stik brea fortsjinje. De algemien-sekretaris fan de NOB- Wegfransport, de hear A. W. Bok fan de Tynje, brocht de earste gearkomste fan de molkforfierders nochris yn it omtin- ken. 250 man wiene der op de greate algemiene gearkomste yn de Griene Weide inkelde jierren forlyn. Dêr die doe bliken hoe skriklik de sitewaesje der hinne lei. Der is gans foarütgong, mar der binne noch altyd minsken, dy't ünder de priis wurkje. Meastentiids komt dat om't hja net witte hoe't hja de kostpriis fan it forfier birekkenje moatte. Hja wurkje mei for lies en binne ornaris nei in pear jier sünder wein. is slagge om mei de koöperaesje yn it algamien ta in akkoart to kommen, mar mei de spekulative fabriken kin men gjin kontakt krije. Der soene ris in pear hearen fan de V.V.Z.M. nei Fryslan komme. mar dat is nou al fiif jier for lyn en se hawwe der noch net west. De hear Bok wiisde der noch op, dat :t kantoar fan NOB-Wegtran-sport alle ynljochtingen jaen kin oer kostprizen. De greate bidriuwen meitsje der in soad gebrük fan, lit de lytse net efter bliuwe. De foarsitter fan de ófdieling hynste- trakty, de hear D. Wynia fan Skearne- goutum, trune yn syn slütwurd oan de organisaesje trou to bliuwen .It fierdere programma wie fuld mei sjongen, muzyk, toaniel en foardraoht. Volleybal Leeuwarden De enige competitie-wedstrijd in de le klasse van de afdeling Leeuwarden der Ne.Vo.Bo., welke Zaterdagavond werd ge houden. gaf een kleine zege voor Animo tegen het taai volhoudende 2e C.J.O.- team. Terwijl Animo in de eerste game door harde serves van haar superioriteit blijk gaf, vertoonden beide le klasse teams in de 2e en 3e game slechts matig spel. Resultaat 151, 1511 en 10—15. In de le klasse heren kon het C.J.O.- team, dat goed partij gaf, het niet tegen S.M.S, bolwerken. De C.J.O.-heren. die de harde opslagen van S.M.S. goed wisten te verwerken, waren bij het smashen iets te nonchelant en zagen in de laatste game hun grote voorsprong nog verloren gaan. S.M.S. won met 15—6, 15—10 en 15—11. Lekas I en Mariënburg deden niet veel voor elkaar, onder. Tuinhof was de man in 't veld en demonstreerde voor Lekas tel kens goed geplaatste tactische ballen. Eindstand 15—5. 8—15. 16—14. Uitslag 3e klasse heren. CHBS 2- Friesch Dagblad 15—8, 16—4, 15—1; Union Chr. Ulo 8—15, 10—15, 11—15. Prot. Chr. Beroeps vervoerders bijeen Onder voorzitterschap van de heer D, Pronk van het hoofdbestuur hield het Prot. Christ. Beroepsvervoer Zaterdag een samenkomst in „de Keizerskroon" te Leeu warden. De eerste spreker mr. dr. E. P. Verkerk was van oordeel, dat er iets hapert op vervoersgebied. De vervoerder is horig op een manier die te vergelijken is met de tijd der Duitse bezetting. De stem van het particulier vervoer klinkt slechts moeizaam door in hogere regionen. Hoe zal dat worden, als het West-Euro- pese vervoer wordt geïntregreerd, aldus dr Verkerk, zal het een nog grotere knechting betekenen? En wat wil men met de coör dinatie van het vervoer per rail, door de lucht, langs de weg en te water en het af stemmen der verschillende daar geldende tarieven op elkaar? „Wat is en wordt er gedaan, vroeg hij zich af, om een socialistisch vervoersbe leid. dat heen wil naar socialisatie en uit eindelijke dictatuur te stuiten?" Verder heeft z.i. het „vak" ook met het Christen zijn te maken. Recht en waarheid en een dracht gaan vóór vrede en eenheid. Na de pauze kwam de heer H. Algra aan het woord over de betekenis van de chris telijke organisatie in het algemeen. Er wordt vaak gezegd, aldus deze spreker, dat de neutrale of „algemene" organisatie aan het christelijk element niets in de weg legt. Maar als men aandringt zich ten aanzien van een goddelijk gebod uit spreken, zwijgt zij. Beide sprekers waren overigens van <j W 10.02 70 9.44 83 8.04 98 7.94 76 6.95 40 6.78 49 1. F. van Dijk, Winschoten 12 2. G. Hof, Kollum 10 3. W. Groothuis, Emmen 8 4. J. Vellinga, Leeuwarden 8 5. J. Jagt, Groningen 8 6. S. Boerema, Groningen 6 7. B. H. Dommering, Winschoten 2 5.< 8. J. Oosting, Emmen 2 5.1 Vandaag en morgen Vandaag; Tivoli 3 en 8 u. „De kleine wereld van Don Camillo". 4» Cinema 3 en 8 u. „Bruiloftsdag in rep en roer". 4» Leeuwarder 8 u. „Paniek op straat". Harmonie 8 u. Toneelgezelschap Johan Kaart „De appels van Eva". 4> Harmonie 8 u. Anglo Am. Society. Mr. B. Newman „The cold war". Morgen: Tivoli 3 en 8 u. „De kleine wereld van Don Camillo". 4» Cinema 3 en 8 u. „Bruiloftsdag in rep en roer". 4- Leeuwarder 8 u. „Paniek op straat' Welvaartspïan Op de laatste van de vier kaderbijeen komsten van de N.V.V. bestuurdersbond heeft de heer Benninghof. bestuurder van de Algem. Nederl. Metaalbedrijfs- bond. een inleiding gehouden over de in het Welvaartsplan behandelde financiële mogelijk- en noodzakelijkheden met be trekking tot handhaving en zo mogelijk verhoging van het welvaartspeil. Hiertoe dient het productie-apparaat en het nationaal bezit aan het algemeen belang dienstbaar te zijn. Uitgaande van de gezichtspunten vrije- en geleide economie kwam inleider tot de conclusie dat deze beide begrippen wel samen kunnen gaan, mits het belang van het gehele volk er mee gediend is. Dit zal mogelijk zijn als aan een aantal in het Welvaartsplan omschreven voorwaarden wordt voldaan. De overheid heeft de taak om regelend oj) te treden om daar door de werkloosheid tot het uiterste in te perken. Uitbreiding van industrie en productie-opvoering zullen daarbij nodig zijn. Benoemd tot onderwijzer aan de open bare lagere school 12 te Harkema-Opeinde, de heer H. Span te Leeuwarden. ning naar bii de geanimeerde bespre king bleek dat verschil van inzicht en organisatie op principieel gebied geen ver hindering mag zijn voor een zo nauw mo gelijke samenwerking in practische, tech nische kwesties. Ook in Friesland niet, waar op dat gebied ook al heel wat is be reikt. IEDERE DAKPAN, die in Leeuwarden taar een ietsje los zat, is in de nacht van Zaterdag op Zondag van haar plaats ge rukt en dikwijls op straat in gruzelemen ten gevallen, zo zij geen ruiten heeft doen sneuvelen. Ook pannen, die niet los zaten, zijn weggerukt. Bü honderdtallen en geen wonder, want op de vliegbasis werd een windkracht van 144 kilometer per uur ge meten. Dat is de zwaarste windstoot ge weest. die in het gehelè land is geregi streerd. Royaal orkaansterkte had de wind op dat ogenblik en in dat licht bezien kan het een wonder genoemd worden, dat in de stad niet meer schade is aangericht. Een kolossale belasting, die behalve dak pannen, schoorstenen, B. B. spandoeken e.d. ook een aantal winkelruiten (o.a. Noorderweg, Voorstreek, Acht. de Hoven) heeft ingedrukt. Verder werden verschil lende openstaande raampjes gerukt uit de nog niet bewoonde etagewoningen aan de Valeriusstraat. Natuurlijk hebben ook de bomen het zwaar te verduren gehad. In de Arendstuin werd een ontworteld; tegen- ovet het Diakonessenhuis viel op le Noor dersingel een boom in de gracht; in het Vossenparkje kwam een boom gedeeltelijk in de vijver terecht, terwijl ook in de Leeuwrikstraat op de hoek van de Merel straat een boom werd geveld. Alle bomen werden verder van het dode hout gezui verd. terwijl het grind van de platte daken Gevonden en aangegeven Op het politiebureau zijn de volgende voorwerpen en dieren als gevonden aan gegeven: Enige rijwielen, aantal portemonnaies, enige losse handschoenen, polshorloge, 4 armbanden, 4 vulpennen, 2 bankbiljetten, 2 honden, handschoenklem, ring met sleu tels, 2 ziekenfondskaarten, filter van brom- fiets.-ballpointpen, étui met foto's, vacantie- bon, schaats, schaar, zakmes, dames vulpotlood plaat board, bladwijzer, aantal dubbeltjes, reservewiel met band, gouden oorbel, damesschoen, ceintuur, Lips- sleutel, windjack, damestasje, kinder tasje, sjaal en hoofddoek, loopped, hand- beschermer. 2. contactsleuteltjes. hang slot niet sleutel. steeksleutel, actentas, kin dertasje, streng parels, rij wiel tas, étui met 3 vulpènrien, pasinstrumenten (Afa), 2 paar gymnastiekschoenen, portefeuille. Inlichtingen alle werkdagen, behalve 's Zaterdags, van 9 tot 12 uur en van 3 tot 5 uur. Niet per telefoon. De gemeenteraad heeft de omtwerp-begroting voor dit jaar in de secties behandeld. Daarbij zijn heel wat opmerkingen gemaakt, vragen gesteld en ver langens geuit. Soms hebben B. en W. daarop antwoord kunnen geven, soms ook moesten zij een antwoord schuldig blijven, omdat een bepaalde aangelegenheid nog moest worden onderzocht. Geen demping Voorstreek Dat gold bijvoorbeeld de vraag van enkele leden of de mogelijkheid bestond in het kader van de werkverruiming met be hulp van rijkssubsidie problemen als het rioleringsplan en de overweg in de Schrans tot een oplossing te brengen. Wel kon het college ïnededelen, dat er pla'nnen in voor-, bereiding zijn om de werkgelegenheid te vergroten. In verband met het vertrouwe lijke karakter daarvan, kon daarover ech ter niets naders worden gezegd. Dat er op dit gebied iets moet gebeuren, demon streert het werklozencijfer, dat eind De cember 1562 bedroeg. Dat het rioleringsvraagstuk wordt bestu deerd, blijkt uit het antwoord, dat het col lege deed op de vraag of geen premie kon worden gegeven aan hen, die van een pri- vaatton op waterspoeling willen overscha kelen. In verband met het rioleringsvraag stuk is dit op het ogenblik niet uitvoerbaar, luidde het antwoord van het college. Ten aanzien van de onvoldoende riolering in Huizum, antwoordde het college dat ver betering pas mogelijk zal zijn door het maken van zeer kostbare voorzieningen. Verder zijn B. en W. niet voornemens bij de overweg in de Schrans als overgangs maatregel een luchtbrug te maken voor voetgangers en wielrijders. De kosten wor den te groot geacht in verband met het te verwachten gebruik. Plannen om het Stadsziekenhuis te verplaatsen, zijn er niet. Dat geldt ook voor de bouw van een nieuw of de uit breiding van het bestaande stadhuis. In dat kader zal ook de verbetering van de archiefruimte worden bekeken. Vast staat, dat de Voorstreek niet zal worden gedempt, tenminste voorzover het college dit in.de hand heeft, want het acht dergelijke plannen volstrekt verwerpelijk! Friese zaken Uitbreiding van het aantal wethouders van vier op vijf, omdat thans een wethou der twee portefeuilles beheert, acht het college vooralsnog niet wenselijk. Wel hoopt de burgemeester, dat het politiecorps zo spoedig mogelijk weer met'n inspectrice bij de kinder- en zedenpolitie zal worden uitgebreid. Op de vraag of de politie op drukke punten de jeugd niet behulpzaam kan zijn bij het oversteken van de rijweg, antwoordde het college, dat zij op die wijze reeds bezig is. De sterkte van het corps laat echter geen uitbreiding toe. Overwogen zal worden of op verschil- van Beurs en Doopsgezinde Kerk op straat terecht kwam. In de St. Jacobsstraat werd een verkeersbord omver gerukt. In het Heer Ivostraatje woei het dak van een pakhuis. De straat, die bezaaid was met balken en planken, is door de politie weer 'Wij gemaakt. Angstige ogenblikken hebben vooral de bewo ners van de woonschepen gehad. Ver schillende van die schepen sloegen los, terwijl aan de Oostersingel, een woon schip op drift sloeg. Het woonschip „Sietske", waarmee de heer D. Ozinga in de Potmarge ligt, werd door zijn hoge bovenbouw zo heen en' weer ge zwiept, dat het water schepte en zonk. De kabouters doen het niet De Alg. Bedrijfsbond Voedings- en Genotmiddelen, die aangesloten is bij het N.V.V., strijdt voor betere arbeidsvoor waarden, een goede pensioenverzekering, medezeggenschap door middel van de P.B.O, en de vorming van ondernemings raden. Dit zijn dan de hoofdpunten, die door het hoofdbestuurslid Norberg op de Zaterdag gehouden feestavond in de Harmonie zijn toegelicht. Hij wees er daarbij op dat deze doelstelling niet zal worden bereikt, wan neer niet alle leden hun beste krachten geven, want de kabouters doen het niet! Mede door de versterking van het leden aantal zal dit gestelde doel gemakkelijker kunnen worden bereikt. Op dit gebied lig gen er nog grote kansen, want een veertig procent van de arbeiders is nog niet ge organiseerd. Daarom heeft de Bond dit punt als' nummer één op zijn verlang lijstje staan: dertien duizend leden per 1 Mei van dit jaar. Verder rustte op deze bestuurder de aan gename taak in de pauze een twintigtal leden uit geheel Friesland te huldigen. Drie man kregen het gouden insigne voor het veertig-jarig lidmaatschap, terwijl.de ande ren een zilveren insigne ontvingen voor het feit, dat zij een kwarteeuw lid waren ge weest. De vrouwen van de jubilerende leden werden ook in deze huldiging betrok ken. Zij ontvingen een bloemetje en een zilveren lepeltje. Penningmeester Zuiderveld van de afde ling Leeuwarden werd speciaal in het zon- netje gezet, daar hij 25 jaar lang zijn functie met zoveel toewijding heeft ver vuld. Omdat hij daarbij steeds in niet ge ringe mate op de steun en de medewerking van zijn echtgenote heeft kunnen rekenen, werd deze door het bondsbestuur en het afdelingsbestuur extra in de bloemen gezet, terwijl de afdeling daarenboven nog een leuningstoel aanbood. Verder had het toneelgezelschap De Maskers uit Groningen veel succes met de opvoering van „De rare familie". Dit iet wat ouderwetse en naar de klucht zwe mende blijspel kon het nog goed doen, om dat het door de leiding aannemelijk was gemaakt voor een feestavond als deze. Beste collecte tijdens toneel voorstelling Na een woord van opwekking van Enny Molsde Leeuwe tijdens de opvoe ring van „De Appels van Eva" in de Harmonie werd gisteravond een collecte georganiseerd voor de bevolking van de getroffen gebieden. De opbrengst was 456 gulden, een goed resultaat, vooral omdat de zaal slechts matig bezet was. Verblind door een tegenligger is Zater dagavond om acht uur de chauffeur van een personenauto op de Noorderweg recht door gereden en over het trottoir in de groenstrook vlak bij het gebouw van de krant tot stilstand gekomen. Er hebben zich hierbij geen ongelukken voorgedaan. m Met stijgende verbazing hadden Pim, Baron allemaal te vertellen had. want Pam en Pom naar de baron geluisterd, die daar een hele redevoering tegen zichzelf stond af te steken! Nu begrepen zij alles! Ook waarom baron van Pottum voor „Kiekeboe" speelde. Het was alleen om de mensen op een veilige afstand te houden, zodat niemand ooit te weten zou komen, dat baron van Pottum niet arm was. maar steenrijk! En omdat hij het huisje in deze tiid van woningnood wel moest verhuren van de burgemees ter, had hü „Kiekeboe" uitgevonden, die de bewoners zo bang maakte, dat zij alras de benen weer namen. Nog nooit waren Pim. Pam en Pom zó verontwaar digd geweest. Maar ze konden niets anders doen dan luisteren naar wat de* ze wilden Baron van Pottum nóg niet laten merken, dat zij zijn geheim ont dekt hadden. Niet zodra echter was hij verdwenen of Pim sprong uit zijn schuilplaats te voorschijn. „Hadden jul lie dat ooit gedacht?" riep hij. terwijl zijn stem van verontwaardiging trilde. „Wat een gierige vrek is dat. Al dat geld houdt hij helemaal voor zichzelf, ter wijl er hier in het dorp nog zoveel men sen zijn. die er heel goed wat van kon den gebruiken. Maar wacht maar", ging hij door. terwijl hij zyn vuist balde in de richting van de niets vermoedende baron. „Wacht maar; Baron van Pottum is nog niet klaar met ons!" Terwijl de baron, oniwetend van het feit. dat zijn geheim ontdekt was, de weg naar huis was ingeslagen, zaten Pim, Pam en Pom in de salon bijeen. „Maar wat wil je dan doen?" vroeg Pom aan de verontwaardigde Pim. „Tenslotte is het geld van hemzelf en mag hü er mee doen wat hij wil". „Dat kan wel zyn, maar ik vind het geen manier orrf onschuldige mensen schrik aan te jagen door voor „Kiekeboe" te spelen, en dat alleen maar, om nog meer geld in het laatje te krijgen! Ik vind het een ge mene streek. Het heeft toch zeker maar een haartje gescheeld of wij waren hier ook weer vandaan gegaan. Moeder had hier nooit willen blijven wonen! En dan te bedenJken dat die gierigaard ook nog onze eieren en onze appeltaart zat op te eten. Terwijl hij geld genoeg in zijn kelder heeft om duizend appeltaar ten te kopen!" „Wel een miljoen!" vulde ■Pom aan. - „Maar wat doen we nu als de baron merkt, dat wij niet weggegaan zün en hij weer voor „Kiekeboe" komt spe len?" „We moeten hem vóór.zijn", ant woordde Pim beslist. „Wy moeten er voor zorgen dat- hy nooit meer voor „Kiekeboe" komt spelen. En ik geloof, dat ilc een goed ideetje krijg", voegde hij er verheugd aan toe. lende plaatsen, waar nieuwe woningblok ken verrijzen, ook stukjes grond kunnen worden uitgespaard, waar de jeugd kan voetballen of ravotten. Het verdient echter geen aanbeveling speelweiden in te rich ten op plaatsen, waar niet geregeld plant- soenpersoneel aanwezig is. Het nut van wijkgebouwen wordt in het algemeen door het college erkend. Ook de wijkgedachte heeft bij voortduring de aan dacht van het college, èvenals het overleg tussen het gemeentebestuur en de vereni gingen voor dorpsbelang. Wat de dorpen betreft, hebben B. en W. de directeur van gemeentewerken opdracht gegeven een plan tot verbetering uit te werken van de Buren in Wirdum. Nagegaan zal worden of het maken van enkele wisselplaatsen mogelijk is op de Tjaarderweg. Wegens gebrek aan medewerking van een aangren zende landeigenaar is de aanleg van een keerplaats in Hempens nog niet mogelijk. De mogelijkheid van een geringe verbete ring wordt onderzocht. De demping van de haven in Wijtgaard hangt samen met de plannen, welke het Rijk in voorbereiding heeft. Een lid heeft te kennen gegeven, dat hij terug wenst te komen op het poli- tie-optreden op 16 November 1951 en de daarmee samenhangende feiten en gebeurtenissen. Deze kwestie is ook in de vorige begrotingsvergadering ter sprake gekomen, evenals de Friese namen op straatnaamborden. Verschei den leden hebben thans het college ge vraagd of er in verband met de recen te uitspraken van de Minister van Ver keer en Waterstaat geen aanleiding be staat het toen ingenomen standpunt te herzien. Neen, zegt het college, wij wil len eerst een nader standpunt van de regering afwachten omdat deze aange legenheid een onderdeel vormt van de vraag van het Fries in rechtsverkeer. Wat betreft de instelling van een „proefskoalle" wenst het college eerst de resultaten van de bestaande proef scholen' af te wachten. Tegen de vor ming van zodanige klassen in de stad bestaan volgens B. en W. grote prac tische bezwaren.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4