Talloze schepen willoze prooi van storm en golven Meer dan 50 doden in 's Gravendeel Nationale Ramp Nederland ïexel vier of vijf doden Nederland helpt massaal met geld en goederen r rolt plak! brandt LEEUWARDER COURANT MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 Strandingen op de Vliehors, bij Terheide, Zandvoort en Katwijk Duikboot ging verloren Een groot aantal schepen heeft in de vliegende storm voor onze kusten in moeilijkheden verkeerd. Scheeps rampen van betekenis hebben zich echter niet voorgedaan. Voor de kust van Terheide. ge meente Monster, geraakte de 175 ton metende coaster „Elisabeth" uit Gro ningen. op weg met een lading aard appelmeel naar Londen, in nood. Hel schip raakte op het „oude slag" bij Terheide vast en kon door de redding boot niet worden bereikt. Ook was het niet mogelijk een lijn aan boord te schieten. Twee schepelingen begaven zich tenslotte met zwemvesten te water en wisten de wal te bereiken, waar onmiddellijk medische hulp aan wezig was. Een derde man bereikte nadien de wal. Alleen de 63-jarige schipper J. Jonkers was toen nog aan boord. Met behulp van een man uit Ter heide. die zich te water had be geven. wist ook hij de wal te be reiken. Het schip zit nog vast op het strand. Sleepboot liep vast De sleepboot „Schelde" van L, Smit en Co.'s internationale sleepdienst te Rotterdam, heeft, een onaangenaam ogenblik beleefd, toen het schip, dat „op station" lag, van zijn ankers sloeg en op de z.g. „stenen steiger'' tegenover de berghaven te Hoek van Holland vastliep. De toestand was op een gegeven ogenblik zo critiek. dat de bemanning het schip had verlaten en was overgestapt op de reddingboot „President Jan Leis" uit Hoek van Holland. Zondagmorgen echter is men weer aan boord gegaan en aan in middels twee andere sleepboten van de maatschappij gelukte het tenslotte de „Schelde" los te trekken. Het schip is naar Vlaardingen gesleept. Hoog tegen de duinen tussen Noord- wijk en Katwijk sloeg de kotter ..Oud dorp 17", die door motorstoring het anker had uitgeworpen en later op drift was geraakt. De KNZHRM heeft een wacht bij het schip geplaatst. Er bevindt zich een bemanning Van drie koppen aan boord. Bij Hoek van Holland is het 6726 ton metende Deense stoomschip „Annam" onbestuurbaar geraakt. Van de 38 mannen en drie vrouwen die zich aan boord bevonden, heeft de „President Jan Leis'' 24 man over genomen. Direct daarna, toen de Annam net voor de mond van de Waterweg dreef, zag de kapitein kans veilig binnen te stomen. De Jan Leis liep schade aan het roer op. Op de Vliehors tussen Vlieland en Texel strandde een Zweeds schin, de „Virgo". De boot bevindt zich niet ïn gevaar. Vlielanders hebben zich naar het schip begeven om de bemanning gerust te stellen. Poolse trawler gezonken In de haven van IJmuiden is de Poolse trawler „Korab 2" gezonken. Dwars voor Texel verloer de Duitse sleepboot ..Gunlosenfjordzijn sleep een tanklichter met zes runners er op. De „Brandaris" is uitgevaren. Ten Zuiden van Zandvoort is de j Duitse kustvaarder ..Julius Rueigers" 1 op het strand geworpen. Het schip is met erts geladen en ong. 1500 ton j groot. Aan boord bevinden zich 25 man, van wie de kapitein en twee stuurlieden op het schip gebleven zijn. De boot ligt onbeschadigd tien meter van de duinen. Schade op lichtschip Het lichtschip „Goeree" dreef enige mijlen af. De storm richtte aan boord grote schade aan. Van het 7000 ton metende motor- Prins Bernliard was zeer onder de indruk, schip ..Tiba" uit Rotterdam brak ten j toen Lij het nieuws van de overstron Westen van Breskens het roerquaclran'.. in Nederland I Ook buiten de Nederlandse terri- toriale wateren verkeerden tal van schepen in nood. De Britse admiraliteit heeft meegedeeld, dat te Sheerness aan de Theems de onderzeeboot „Sir dar" is gezonken. De onderzeeër lag in een dok. Ook een fregat is omgeslagen. Er is geen melding gemaakt van slachtoffers. Voor de Californische kust strandde een Amerikaans schip. Ter hoogte van de Hebriden wordt een treiler met vijftien opvarenden vermist. Trein- en telefoon verbindingen vielen uit Uit de aard van de zaak hebben ook de trein-, telefoon- en telegraafverbin dingen van de storm en het water te lijden gehad om van de electriciteits- en de watervoorziening maar niet te spre ken. Zo was Zeeland gisteravond om zeven uur telefonisch niet meer te bereiken. De rijkstelefoon in het district Amster dam gaf toen te kennen, dat alle ver bindingen gestoord waren. Wat de spoorwegverbindingen betreft: RotterdamGouda. RotterdamHoek van Holland, RotterdamDordrecht, DordrechtBreda, Lage Zwaluwe Roosendaal. Bergen op ZoomVlissin- gen en DordrechtSliedrecht waren niet meer bereikbaar. Het station Rotterdam Maas staat onder water en alle com municatie hiermee is onmogelijk gewor den. Bij Woensdrecht zijn twee gaten in de spoorbaan geslagen en tussen Arnemuiden en Middelburg is een ge deelte van de baan weggeslagen. Met de electriciteitsvoorziening was in tal van steden in Zuid-Holland en Zee land de toestand ernstig. Om te begin nen werd een beroep op de bevolking gedaan om zo zuinig mogelijk te zijn. terwijl tegen vandaag een rantsoenering in het vooruitzicht werden gesteld. Een van de centrales in Rotterdam was ge heel uitgevallen en in de andere werd met slechts twee machines gewerkt. In de overstroomde gebieden was het met de waterleiding al spoedig slecht gesteld en een van de eerste oproepen was die van de inspectie voor de Volks gezondheid om toch vooral voorzichtig te zijn met het gebruik van water en dit vooral eerst te koken. In 's-Gravendcel ten Zuiden van Dordrecht zijn reeds 50 a 55 slacht offers te betreuren. Zondagmorgen reeds is een huis ingestort, waarin 20 mensen een toevlucht hadden gezocht. Allen werden door het water meege sleurd. Een 600-tal personen is thans bijeen gebracht op de bovenverdieping van de lagere school, waar zij op elkaar ge pakt liet zakken van het water af wachten. Op het ogenblik staat er ruim anderhalve meter water in de school. Vannacht omstreeks een uur zijn te 's-Gravendeel wederom twee dijken doorgebroken. Zolang het hoog water is, is het dorp niet te bereiken. Zodra het water weer gezakt is, zal het Rode Kruis weer met vrachtauto's op weg gaan om de mensen over te brengen naar de Ahoyhallen in Rotterdam, maar dit duurt nog ongeveer vier of vijf uur. De pontonniers doen wat zij kunnen in 's-Gravendeel, maar verscheidenen van hen zijn reeds bewusteloos geraakt door de boude. De twee barkassen naar 's Gravendeel De Rïjkswatcrstaat-Leemvarden heeft de twee barkassen „Borndiep" en „Ame land", die normaal de diensten op Ame land en Schiermonnikoog onderhouden, naar 's Gravendeel bij Dordrecht aczon den. waar vlotgaande schepen nodig zijn voor het hulpwerk en voor het onder houden van het verkeer. De heide har- kassen zijn vannacht nog uit Harlingen over het IJselmecr naar Holland ver trokken. De barkas „Ameland" deed gistermid dag nog dienst tussen Oostmahovn er Schiermonnikoog, omdat bleek, dat de veerboot „Brakzand" die twee uren na de officiële afvaarttijd van de steiger te Oostmahorn was vertrokken een gebroken roer had. Na geapprovian deerd te hebben, ging de ..Ameland" met een via Leeuwarden door naar Harlin gen. waar de ..Borndiep" inmiddels over de Waddenzee was gearriveerd. Geza menlijk zijn de schepen daarop naar 's Gravendeel vertrokken. De toestand in deze op Oud-Beiierlapd gelegen plaats is zeer critiek. Vijftig mensen kwamen daar om het leven; er is geen drink water. seen gas en geen electriciteit. Dc O.D. 13 op het strand te Katwijk. Prins Bernhard hoorde van de ramp in New York Aan boord van het Britse schip „Selby" (1039 ton) uit Huil verschoof de lading Het is in <-'-.■•"vohayen van IJmuiden voor anker gegaan. Tachtig mijl - ten Westen van Ter schelling -n"g het Tni-'i-t--' 'stO'-mschin „Jala Kcter", een Liberty-schïp van 7180 brt. om hulp, omdat de stuur inrichting defect was en het bakboord- anker was weggeslagen. Het schip is door de sleepboot Holland 'naar Rotter dam begeleid. Nabij Hoek van Holland vroeg het Duitse stoomschip „Industria" om sleepboothulp. omdat de ankers het niet konden houden. Het 2709 brt. metende Franse stoomschip ..Carthage" vroeg voor de kust van Noordwijk om sleepboot- en reddingboothulp. omdat het stuurloos was en een anker had verloren. Waar schijnlijk is het inmiddels bij Katwijk aan de grond gelopen. De „Neeltje Jacoba" van de KNZHRM is uitge varen. Bij Schouwen liep het 1380 ton metende Finse schip „Bore'' aan de grond. Nadat twee reddingboten tever geefs hadden geprobeerd het schip te bereiken, is het Zondagnacht op eigen kracht vlot gekomen., Het ruim 7000 ton metende Bel gische schip „Luxembourg" liep bij Vlissingen aan de grond. De sleepboot „Maas" voer uit ter assistentie. „Dit is verschrikkelijk nieuws", zei Li) De prins was diep onder dc indruk van hel verlies aan mensenlevens. llij betreurde, dat Nederland door de/.t' ramp getroffen is, op het ogenblik dat het rich weer herstelt. De prins, die deelneemt aan de plechtig heden ter herdenking van het feit, dat New York 3UÜ jaar geleden werd gesticht, zeidc: „ik zal doen wat mijn regering en de koningin willen dat ik doe." „Zoals u weel", verklaarde de prins, „heeft Nederland zojuist de Amerikaanse regering medegedeeld, dat het geen economische hulp meer nodig heeft.en nu komt deze ramp. „Nederland heeft echter altijd, gedurende zijn gehele geschiedenis, tegen het water moeten vechten en wij zullen deze nieuwe- ramp bestrijden en overwinnen zoals wij altijd in het verleden hebben gedaan." Hij was dankbaar voor het Amerikaanse aanbod tot hulp. „Dit is altijd gebeurd, wan neer er nationale rampen waren", verklaarde hij, „en Nederland heeft ook altijd de hel pende hand geboden aan andere landen in soortgelijke omstandigheden „U zult zich herinneren, dat mijn vrouw persoonlijke giften heeft gezonden aan de Verenigde Staten tijdens de overstromings ramp van de Mississippi en de Missouri en wij, evenals andere volken, zijn altijd dank baar voor persoonlijke giften in tijden van nationale rampen." (Advertentie 1. M.) Het Bestuur van de NEDERL. AANNEMERS- EN PATROONSBOND VOOR DE BOUWBEDRIJVEN IN NEDERLAND. AFD. LEEUWARDEN, verzoekt zijn leden over leg met hun personeel te plegen nog deze week een uur loon af te staan, welk bedrag door de werkgever wordt verdubbeld, bestemd voor de door de overstroming geteis terde gebieden. Storting op Giro 459410 t. n. v. N. A. P. B. afd. Leeuwarden, p/a de heer H. Kolk, Emmakade 124, Leeuwarden, met vermelding: Nat. Ramp Nederland. De Zusterorganisaties in Friesland wordt verzocht in dezelfde geest te handelen Namens de Afd.. R. Wijbënga. Voorzittef I G. Wiersma, Secretaris Eendracht-polder is verloren "Texel heeft van de Waddeneilanden het zwaarst geleden: daar liep de pol ier „Eendracht" geheel onder. Werk lieden. die naar de bedreigde plaatsen in die Dolder werden vervoerd en die juist uit de autobus waren gestapt, wer den plotseling door het water overval len. Vier of viif hunner verdronken. Een veehouder, die met zijn auto achter de bus stond, kon nog juist uit zijn wagen springen (die evenals de bus onmiddel lijk werd weggespoeld) en zich zwem mende redden. Zijn boerderij „Zeeburg" is na de overstroming ingestort. Ook dc boerderij „Fortuin" wordt als verloren beschouwd. De Eendrachtpolder zal ge heel opnieuw ingedijkt moeten worden. Tweehonderd van de zeshonderd bur gers. die werden opgeroepen voor hulp en reddingsdiensten, zijn de gehele Zon dag bezig geweest, de dijken tussen de Eierlandse polder (de grootste) en de Noordpolder enerzijds en de ondergelo pen Eendrachtpolder te besehermen en te versterken en met succes. Alle bewoners van de Eendrachtpolder konden tijdig worden geëvacueerd naar De Koog. Déze plaats zelf ligt vrij veilig, hoewel ook daar grote stukken duin zijn weggesla gen. Ook bij Oudeschild en aan de zuidpunt van het eiland heeft geruime ti.id gevaar gedreigd. Men wist daar. dank zij de vele hulptroepen, het onderlopen van de polders te voorkomen. Hulp uit Sneek De burgerij van Texel heeft gister avond hulp gekregen van 58 militairen van het vliegkamp De Mok. van 21 bur gers uit Sneek en een Rode Kruis- colonne uit die stad. Een deel van de Rode Kruïs-colonne uit Den Helder is met een loodsboot overgebracht raar het eiland en heeft daar de leiding on zich genomen van de verzorging van de ge wonden en de geëvaeueerden. Generaal Kddy naar Den Haag Generaal Manton Eddy, opperbevel hebber van het Amerikaanse leger in Europa, vertrok vanmorgen vroeg per vliegtuig uit Wiesbaden naar Den Haag om na te gaan, welke hulp de Ameri kaanse militaire autoriteiten kunnen velenen bij de reddingswerkzaamheden in de overstroomde Nederlandse ge bieden. Ook buitenland snelt te hulp; Engeland stuurt tiental helicoptères TTet Nederlandse volk, immer spontaan, wanneer het er om gaat hulp te ver- lenen bij rampen, heeft ook na de gebeurtenissen van gisteren in al z'n lagen zeer snel bijstand geboden. Aanvankelijk geschiedde deze hulpverlening in 't wilde weg, maar later is ze meer georganiseerd en lange colonnes auto's met goederen zijn nu naar de getroffen gebieden onderweg. Een van de eerste maatregelen was Zondagmorgen het oproepen van alle zich in werkelijke dienst bevindende militairen. Verschillende eenheden heb ben onmiddellijk assistentie verleend en andere onderdelen kunnen ieder ogen blik worden ingezet. Vliegtuigen stegen op om verkenningsvluchten uit te voeren met het doel om uitwijkmogelijkheden te zoeken voor de bevolking van ge- isoleerde gebieden, en goederen werden op vliegvelden verzameld om uitgewor pen te kunnen worden wanneer de om standigheden dat vereisen. Boven Goeree zijn door vliegtuigen rubberboten uitge gooid; ettelijke mensenlevens zijn daar mee gered. Het Rode Kruis kondigde onmiddellijk de alarmtoestand af voor haar colonnes in Zuid- en Noord-Holland, Zeeland en Noord-Brabant. Het Oranje Kruis deed een oproep tot hulpverlening aan de hel pers en helpsters van de Nederlandse Ver. voor EHBO en de R.-Katholieke nationale bond voor EHBO. Vele instan ties stelden bussen en vrachtauto's ter beschikking. Twee textielbedrijven in Enschede hebben in totaal 12.000 dekens ter beschikking gesteld. Ook de vakbonden boden hun dien sten aan: hetzelfde deden groepen Indi sche Nederlanders en in woonoorden verblijvende Ambonezen; studentenver enigingen; vrouwenorganisaties en pad vinders en padvinsters in alle delen van het land. Het gemeentebestuur van Arnhem bood direct een sleepboot en vracht auto's aan. 's Hertogenbosch zorgde voor zandzakken en boten. Andere gemeen ten organiseerden collectes en inzamelin gen. Heemstede zond een hulpexpeditie in de vorm van zestig personen, bestaande uit Haarlemse advocaten, leerlingen van de Haarlemse MTS en Heemsteedse vrïj- wiligers uit alle delen van de bevolking. Ze vertrokken in twee grote motorvoer- uigen, waarin ze zolang het nodig is. ge huisvest kunnen blijven. Lakens en slopen Het nationale postzegelfonds voor tbc en chronische lijders te Voorburg stelde voor tbc-patiënten en chronische lijders 200 lakens en 400 slopen ter be schikking. Namens de landbouworgani saties in de Wieringermeer bood de bur gemeester van deze gemeente onmiddel lijke hulp aan voor "onderbrenging van mensen en vee. Behalve door gemeentebesturen zijn gisteren inzamelingen aangekondigd dooi de Stichting 1940—'45, de Nederlandse Bioscoopbond, het Watersnoodfands. en om zes uur richtte de Commissaris der Koningin in Limburg zioh door de regio nale omroep tot de Limburgse bevolking om aan een provinciale inzameling deel te nemen. Dit voorbeeld is in andere provinciën gevolgd. In de Beurs in Leeuwarden zou Zondagmiddag om de Noordelijke ta fel tenn iskam ni oenschappen w or- den gespeeld. Ze werden in verband met de noodtoestand afgelast, maar eerst heeft men een collecte gehou den! Het was één van vele. giste- Buitenland helpt Niet alleen nationaal: ook internatio naal is spontaan hulp geboden. De Amerikaanse hulporganisatie „Care" stelde reeds halfelf honderd voedsel- en 65 dekenpakketten ter be schikking en zal in het buitenland een algemene inzameling houden. De Ame- De toestand op Goeree Over de toestand op Goeree en Overflakkee vernamen we nog het volgende: de toestand in Stellendam is. zoals gemeld, hoogst ernstig. De ge meente staat vrijwel geheel onder water en de bevolking heeft zijn toe vlucht gezocht op vissersboot.!es. Er is gebrek aan levensmiddelen en water. Talloze cadavers drijven in de eindeloze watervlakte rond Stellen dam. In Melissant. waar geen direct gevaar dreigt-indien de wind niet in kracht toeneemt, zijn vier lijken aan gespoeld van inwoners uit Stellendam. Iierkingen is in de afgelopen nacht geheel geëvacueerd. Hoewel het dorp wel is overspoeld, zijn er geen slacht offers te betreuren. Dirksland is nog droog, doch wordt wel bedreigd. Men is tot dusver de situatie daar meester. In Middelharnis. dat gedeeltelijk onder water staat, zijn tot nu toe tien personen aan het water ten slacht offer gevallen. rikaanse regering heeft haar ambassade doen doorgeven, dat ze desgevraagd gaarne bereid is hulp te verlenen. Troe pen zijn uit Duitsland onderweg. Zowel van het Rode Kruis in België als in Duitsland heeft de regering een aanbod tot hulpverlening ontvangen. Het bestuur van het West-Duitse vakver bond, dat zes millioen leden telt, komt vandaag in Düsscldorf bijeen om over hulpmaatregelen te spreken. Voorts heeft Engeland hulp aangebo den. De Britse admiraliteit zendt van daag tien helicoptères. Meer hulp zal volgen. De Franse regering zendt twee genie bataljons om bij dringende werkzaam heden te assisteren. Ook Canada stuurt hulp. Van de Antillen is bericht ontvangen, dat nog vóór daar een comité van actie was opgericht, reeds f 70.000 voor de hulpverlening bijeengebracht was. De douanebeambten hebben het geteisterde Willemsslad geadopteerd. Friese hulpcolonne aangekomen (Van een onzer verslaggevers) Na een vrij trage reis is vanmor gen omstreeks vier uur de colonne vrachtwagens met op de voorruit „hulpactie" in Rotterdam aangeko men. De colonne bestond uit acht tien grotere en kleinere vracht auto's waarvan twaalf uit Leeuwar den afkomstig, twee uit Dokkum, twee uit Franeker en twee uit Sneek. De auto's hadden een goede reis ondanks de regen en enkele sneeuw buien. Om vier uur werden de auto's naar de Ahoyhal te Rotterdam verwezen, maar daar wist men met deze toevloed geen raad. Wel werden enkele auto's nog ge lost, maar het grootste deel bleef staan, zoals ze waren gekomen. Ruim twee uur moest worden ge wacht. toen kwam het bericht, dat de Riviürehal in de Diergaarde was ont- Rivièrahal in de Diergaarde was ont vangst te nemen. Om halfzeven is daar met rasse spoed begonnen met de los sing. In de Ahoyhal heersen verschrikke lijke toestanden. Er zijn talrijke geëva eueerden ondergebracht. Brancards, kleine kinderen, oude mensen. We spra ken een jongen van 18 jaar uit 's Graven deel, die zijn twee zusjes en zijn moeder voor zijn ogen had zien verdrinken. Op sommige plaatsen toestand meester In de loop van de nacht kwamen me dedelingen dat men de situatie al thans voorlopig meester was in Dord recht. Veere (met 3000 zakken zand is de dijk gedicht). Delfland. Petten, het Westland. Een foto, welke een beeld geeft van de ravage op de hoofdweg bij Zwijndrecht. Maten op kleren Er is grote behoefte aan lakens en dekens Overal in ons land worden al grote hoeveelheden kleren, schoenen, dekens, lakens enz. voor de noodgebieden inge zameld. Het is de bedoeling, dat men briefjes aan de in te leveren goederen hecht, met daarop aangegeven maten of nummers. De verdeling onder de getroffenen wordt daardoor aanmerkelijk ver sneld. De aandacht wordt er op gevestigd, dat er vooral grote behoefte is aan dekens en lakens. Filmreportage Polygoon-Profilty zal van vandaag af in de Nederlandse bioscopen een uitge breide filmreportage doen vertonen van de watersnood die ons land heeft getrof fen. Acht volledig uitgeruste equipes zijn gisteren en vannacht onafgebroken in de weer geweest om voor binnen- en bui tenland deze reportage te maken. Van daag zijn opnieuw zes equipes uitge stuurd om de gevolgen van de nationale ramp ook vanuit de lucht op de film vast te leggen. De overstroming op Voorne en Putten breidt zich uit tot een ware ramp. In de vroege morgen al stroomde het water verder het land in en nog steeds blijft dit doorgaan. Ook de Groene Kruisweg, de verbindingsweg van Rotterdam naar Oostvoorne wordt door water bedreigd. Indien ook deze weg onderloopt zal de aanvoer van zand en zandzakken voor het 'dichten van gaten ernstig worden gestagneerd. In Oudenhoorn en Zuid- land bevinden zich nog grote aantallen mensen en vee in de grotendeels m het water staande boerderijen. In de kerken In alle kerken in Nederland is gis teren het gebed tot de Allerhoogste opgerezen om hulp en troost in deze moeilijke uren. Menige prediking had de gelijkenis van de barmhartige Samaritaan tot onderwerp en op heel veel plaatsen is onder grote ontroering het „lied van de varende gemeente" door de gemeente gezongen (gezang 203 N.H. bundel): „O Eeuw'ge Vader, sterk in macht Wiens arm betoomt der baren kracht, Die wijst de grondlooz' oceaan De hem gestelde perken aan, O wil verhoren ojize beê Voor hen die zijn in nood op zee." Sneeuw en onweer boven Zwitserland Over de Zwitserse Alpen en de Jura woed den gisteren zware sneeuwstormen met een windkracht van 100 tot 150 kilometer per uur. Boven Bern ontlastte zich Zaterdagavond een hevig onweer, gevolgd door zware sneeuwval. Sneeuwstorm over Zweden Tengevolge van een verblindende sneeuw storm zijn gisteren in Noord-Zweden weg-, spoor- en telefoonverbindingen verbroken. In het midden en Zuiden van het land onder vond het verkeer vertraging tengevolge van zware regen- en natte-sneeuwbuien. Dr. Robert Hercod. de Zwitserse oprichter van het internationale bureau tegen het alcoholismer is te Lausanne overleden. (Advertentie I. M.) Neem dus nooit zomaar „vfoBl", vfa&g orrï MASCOTTE

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3