Water bracht leed en ellende V WOORD BZABAjyr Zeeland zwaar geteisterd Militairen verlenen hulp alle nood gebieden Op Goeree veertig doden Tientallen doden in Westelijk Noord-Brabant De badplaatsen MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 LEEUWARDER COURANT LEEUW. COURANT ttrnrm/fooD ifilFeiKmS SCH OUlygfi <W. I "on veer ./flSituZ.- PU/VEIMto Hö/shrran BELG/É Mensen op daken en in bomen, enorme schade aan dijken Vlissingen en Veere onder water Zuid-Beveland en Walcheren heb ben het wel heel er<g te verduren gehad. Duizenden mensen moesten in allerijl evacueren, omdat de pol ders tengevolge van talloze dijk doorbraken volstroomden. In bijna alle dorpen van het Zeeuwse eilan- dengebied werd de noodtoestand afgekondigd. In Goes is een opvangcentrum ge vormd, waarheen de evacué's werden gebracht uit Kruidingen en HansWëert, waar de toestand het critiekst was. De bewoners zochten steeds hoger gelegen verdiepingen en zolders op. De plaat sen werden practisch door het water geïsoleerd, gas en electriciteit vielen uit. Steeds steeg het water; mensen zaten op de daken van de huizen en in bomen. Zondagmiddag moesten nog 2500 mensen uit Kruiningen worden geëvacueerd. Het reddings werk werd bemoeilijkt door gebrek aan boten, die het stormweer kon den doorstaan. Het water stond tot aan de dakgoten. Marine-personeel verleende hulp. Bijna geheel Noord-Beveland staat onder water. Er zijn tien tallen slachtoffers. Alleen in Kort- gene zijn er naar schatting onge veer 35 doden te betreuren. Alleen Wissekerke en Camperland zijn droog gebleven, en vermoedelijk eveneens een deel van Colijns- plaat, maar met deze laatste plaats heeft de rest van het eiland geen verbinding. Gistermiddag maakte een Beechcraft van Gilzerijen een vlucht over de ge teisterde gebieden. Bij West-Capelle waren de dijken (nog) in orde. De be volking van Domburg, daar toe opge roepen, werkte aan de dijk. Men bleef paraat voor eventuele dijkdichting. Walcheren is in alarm toestand. De binnenstad van Vlissingen stond, doordat er vijf gaten in de boulevard sloegen, geheel onder water, op sommige plaatsen stond het water drie meter hoog. De waterstroom sleurde verschil lende auto's mee. Er zijn een a twee doden. De bewoners wei-den gedeelte lijk in i-oeiboten geëvacueei-d. Ook het stadje Veere kwam geheel onder water te staan. Alle straten zijn kapot gespoeld. De duinen bij Oost- kapelle zijn weggeslagen. De Sloedam is waarschijnlijk ondermijnd. Het water peil was 414 meter. Er zijn vermoedelijk twee doden. In Zeeuws-Vlaanderen braken de dijken door en stroomden de polders vol. De binnenstad van Terneuzen liep onder; op sommige plaatsen stond het water anderhalve meter in de huizen. In de Nieuwe Neuzenpolder is een kind van enkele maanden verdronken. Alle man nen boven zestien jaar moesten helpen bii het véx-sterken van de dijken. Bij Ossenisse stortten verscheidene boerderijen in, in Hontenisse zijn zeker acht mensen verdronken. Regering legt verklarin" af De voorzitter van de Tweede Kamer, dr. Korten horst, deelde mee, dat hij zich met de minister president heeft verstaan over de vraag, of de regering bereid zou zijn, Dinsdag voor zover in haar vermogen ligt, de Kamer een overzicht te geven van de stand van de nood in de getroffen ge bieden. De minister-president heeft zich bereid verklaard, bij de aanvang der vergadering een verklaring af te leggen, waarna de leden in de gelegenheid zullen worden gesteld eventuele vragen te stellen. De plaatsen Haamstede. Burch Zie- rikzee, Brouwershaven en Bruinisse zijn noch telefonisch noch per telegram te bereiken. Bij Ierseke zijn drie mensen op een vlot aangespoeld uit Ouwerkerk op Schouwen. Ze vertelden dat vier ande ren van vhet vlot waren geslagen en verdronken zijn. Bij Gouda en Gnudernk werd het vee langs de geheel verzakte dijk ge- •erd. Koningin Juliana heeft gistermiddag, vergezeld van prinses Beatrix, een be zoek gebracht aan verschillende geteis terde plaatsen, nadat zij zich de gehele ochtend op de hoogte had laten houden van de ontwikkeling van de toestand. De koningin bracht o.m. een bezoek aan Stolwijk, Lekkerkerb en Krimpen aan de IJsel, waar ze dc overstromingen in ogenschouw nam. Koningin Juliana heeft nog getracht Dordrecht te bereiken, maar dit bleek niet mogelijk, mede omdat de wegen tengevolge van plaatselijke evacuaties overbezet waren. Via de brug bij Vreeswijk bereikte de koningin Goreum. waar zij o.a. een onderhoud met de bur gemeester had. Zij keerde daarna terug naar Soestdijk. Minister-president dr. W. Drees begaf zich 's ochtends reeds vroeg naar Dord recht en omgeving, evenals de minister van Verkeer en Waterstaat, mr; J. Algera. die vergezeld was door ir. A. Maris, dir.-generaal van Rijkswaterstaat. Omstreeks halftwee verliet minister Algera Dordrecht om naar andere ge troffen gebieden te gaan. Nader vernemen we. dat prinses Wil- helmina vandaag en morgen namens koningin Juliana de door de watersnood getroffen gebieden in Zeeland zal be zoeken. Dijken die liet hielden Zaterdagavond is bij de Oranjesluizen de laagste waterstand sinds mensen heugenis geregistreerd, namelijk 2.96 meter min N.A.P. Grote stukken van het buiten-IJ lagen droog. De dijken van de N.O.P. hebben de storm goed doorstaan, evenals de Af sluitdijk. Het verkeer werd bemoeilijkt door overslaande watermassa's, waarin stukken hout en tonnen werden mee gesleurd. De Hondsbossche zeewering en Fet- tener wering hebben het geweld van de. storm doorstaan. i/f In Rotterdam zijn vele vluchtelingen opgenomen, o.m. in Ahoyhallen en in Feijenoord-stadion. O Verkenningsvluchten, droppings, massale vulling van zandzakken Zpals reeds eerder gemeld, zijn alle strijdkrachten, die in de loop 'van Zondag opdracht kregen, naar hun schepen, inrichtingen, g'arnizoe- Bijzander ernstig werd de toestand op de Zuid-Hollandse eilanden (Stellen dam!) en in het gebied ten Oosten van Rotterdam. Het vaste land van Zuid- Holland is bijna nergens overstroomd. De Krimpenerwaard is gedeeltelijk over stroomd door een grote bres in de dijk bij Ouderkerk. De situatie bij Gouderak en Krimpen werd precair. Roosenburg, Voorne en Putten, Goeree-Overflakkee en IJsselmonde zijn grotendeels overspoeld tengevolge van talrijke dijkdoor braken. water steeg nog steeds. Er kwamen be richten over grote aantallen (40) ver dronkenen. Hachelijke tochten Bij Lekkerkerk en Ouderkerk staan enorme gebieden onder water. Het is zoveel mogelijk in veiligheid ge bracht, maar honderden stuks zijn om gekomen. In de gemeente 's Gx-avendeel zijn ten minste zeven mensen verdronken. Er is geen drinkwater, geen gas en geen electriciteit. Op Goex-ee stroomde het water overal over de dijken. Verschillende dorpen werden in ijltempo ontruimd. Stellen dam stond practisch geheel onder water. De mensen vluchtten naar de zolders en de daken. Zondagmiddag kon men het reddingswerk niet meer aan, er werd een oproep om versterking gericht. Het Dramatische tonelen hebben zich af gespeeld in de overstroomde polders bij Wieldrecht, toen twaalf mannen, vrou wen en kinderen van de zolders en daken van de vex-spreide woningen in deze poldex-s werden gehaald. Twéé motorvletten waren in het woeste weer uitgevaren om deze reddingspoging te ondernemen. Men is er inderdaad in geslaagd om deze in nood verkerende mensen aan boord te krijgen, doch daarna heeft men hachelijke avonturen beleefd. De woeste golven sloegen steeds meer water in de vletten, tptdat er geen hozen meer aan was. Men is er nog net in geslaagd de verwoeste spoorbaan tus sen Dordt en Breda te bereiken en men was er amper of de vletten sloegen om en zonken. Redders en geredden hebben toen een zware tocht gehad over de bielsen en de verwrongen en vertrokken rails van de verwoeste spoorbaan. Een hulpcolonne is over de spoor baan de worstelende mensen tege moet gekomen met lijnen en stok ken. Na drie uur worstelen heeft men eindelijk de droge grond be reikt, waarna de uitgeputte redders en geredden liefderijk zijn opgeno men. De eilanden De gemeenten Oudenhoorn en Helle- voetsluis staan geheel onder water. Zuidland, Abbenbroek en Nieuw Helle voet gedeeltelijk. De bevolking van Abbenbroek en Oudenhoorn is geëva cueerd. De afsluitdam in de Brielse Maas nabij Oostvoorne is over een af stand van ongeveer 300 meter zwaar beschadigd en loopt ernstig gevaar. De boulevard in Oostvoorne is ernstig be schadigd. De duinen zijn over kilometers lengte weggeslagen. Er is veel vee ver dronken. Langs de Nieuwe Maas De Kappelpolder bij Maassluis is in drie minuten onder water gelopen. On geveer 1500 huizen in Maasslüis werden een prooi van het water. Vele fabrieken in Maassluis hebben grote schade opge lopen. Ook in Vlaardingen was de toe stand eritiek. Het havengebied van Vlaardingen stond geheel blank. Fabrie ken liepen onschatbare schade op. De grote ravage op het spoorweg emplacement te Dordrecht. Rotterdam, Schiedam, Dordrecht Rotterdam liep vrijwel uitsluitend -'••iade op door het water dat grote delen der stad instroomde en het ver keer belemmei'de. Als gevolg van het noodweer zijn ook de raffinaderijen van de Bataafse Petro leum Maatschappij geheel stilgelegd. Er is alleen .waterschade in dit bedrijf waarvan de omvang nog niet is te be palen. Hoewel het water de binnenstad van Schiedam niet heeft bereikt, is de schade groot. De drie en dertig meter diepe bouwout voor het nieuwe dok van Wil- ton-Feyenoord is volgelopen. In Sliedrecht kwamen 1'200 huizen onder water te staan. Een derde deel van Dordrecht, werd overstroomd, op sommige plaatsen stond het water een halve meter hoog, nen en standplaatsen terug te keren, gesteld onder het centrale bevel van de Nederlandse territoriale bevel hebber luitenant-generaal D. C. Buurman van Vreeden. In nauwe samenwerking met het hoofd van de rijkswaterstaat wordt koortsachtig gewerkt om een beeld te krijgen van de omvang van de ramp. De staf van de Nederlandse territo- riale bevelhebber deelt mede. dat echter nog geen volledig overzicht is te krijgen, zodat de bevelhebbers der eerste en derde militaire afdeling nog steeds zelf standig optreden Niettemin wordt hulp verstrekt waar nodig. Reeds werd onder bijzonder slechte weersomstandigheden een vijftiental verkenningsvluchten door de luchtmacht uitgevoerd en dropten twee Mitchells van de marineluchtvaart dienst rubberbootjes boven Goeree. Er zijn verder maatregelen genomen om de gemeente Kruiningen te evacueren en ook zal het bedreigde deel van Goeree en Ovei-flakkee alle hulp verschaft wor den, die voor een vlotte evacuatie der bewoners noodzakelijk is. De luchtmacht maakt zich gereed om rubber-vlotten uit te werpen en zal de geïsoleerde gebieden door middel van dropping van levensmiddelen en drink water voorzien. Door de Amerikaanse autoriteiten zijn ten behoeve van de drooping vliegtuigen ter beschikking gesteld, die hun basis hebben in de Amerikaanse zone van Duitsland. Reeds wordt op diverse plaat sen door de troepen incidenteel hulp verleend. Zo zijn militairen ingezet in Vlaardingen, Waalwijk. Willemstad. "Fijnaard. Steenbergen Hoge- en Lage Zwalmve. bii Hellevoetsluis, Putten en O"dpnhoom .in de gehele Krimoener- waard. Vlrisinven en de zogenaamde zak vnn Zuid-Beveland. Uit Weert werden troepen gedirigeerd naar Terneuzen in Zeeuwsch-Vlaanderen. In talloze garnizoenen zijn maatrege len getroffen voor massale vulling van zandzakken. Op diverse plaatsen ziin troepen uit de niet bedreigde provincl-^ Teconcentreerd. zo bevinden zich o.a. in Amersfoort troepen die uit het Noorden "in aangevoerd. Jnnuarivloed van 1916 De stormramp van het afgelopen weekeinde roept herinneringen op aan de Januarivloed van 1916. Een zware Noordwesterstorm op 13 Januari'joeg het water op de dijken, waarvan ook toen ver schillende bezweken. Rondom de Zuiderzee was in 1916 de toe stand het ergst. Op Marken speel den zich ontzettende taferelen af; zestien mer"«n verloren hier het leven. h. Met Zeeland is West-Nooi'd-Brabant het ernstigst door de watersnood getrof fen. Vele polders zijn ondergelopen eii de ravage is ontzettend. Volgens officiële berichten zijn in het gebied ten Noorden van Bergen op Zoom, bij Halsteren, zeventien personen om het leven 'ge komen; 57 personen worden vermist. Doordat de buitendijken van de Theodoruspolcier en de Auvergnepolder doorbraken, kwamen verscheidene hui zen zo snel onder water te staan, dat de mensexx zich niet snel genoeg in vei ligheid konden brengen. Verscheidene woningen en boerderijen stortten in. Honderden stuks vee zijn in het water omgekomen, Bij Willemstad, waar vele doden te betreuren zijn. was de stad op twee plaatsen doorgebroken: de straten van het stadje stonden direct blank. Óp daken en dijken bevonden zich honder den mensen. Vele boerderijen lopen ge vaar. De eerste, die kox~t na de ramp in Willemstad arriveerde, was de comman dant der genie uit Breda, de luit.-kol. Stormvogel, die. er om drie uur in de nacht aankwam, na een telefonische noodkreet uit het bedreigde stadje. Een uur daarna kon hij nog slechts met moeite in zijn' auto het overstroomde land verlaten en als eerste ooggetuige verslag uitbrengen. Sint Philipsland. Ossendrecht. Bergen op Zoom en vele andere plaatsen liepen eveneens onder water. In het. R.K. militaire, tehuis te .Roozen- daal liggen hónderden mannen, vrouwen en kleine kinderen: een tafereel van diep menselijke ellende. Vrouwen zoe ken haar man. een klein meisje is moe derziel alleen in de vluchtelingenstroom meegekomen. Langs de gehele Noordzeekust is enorme schade aangericht. De bestrating van de Scheveningse boulevard is over een lengte van een kilometer weggesla gen. De strandtoëgangen zijn eveneens verdwenen. In de Scheveningse haven zijn 4000 tonnen haring, die voor export bestemd waren, weggespoeld. De duinreep te Zandvoort is groten deels weggeslagen: grote schade aan bad en rotonde. Duizenden auto's met nieuwsgierigen. Bijna de gehele boulevard te Noord- wijk is wegeslagen. Het Oranjebad is verdwenen, evenals een groot gedeelte van de duinen en de rijweg. Hotel „Brittenburg" in Katwijk is weggevaagd, het zeebad is verdwenen, evenals de politiepost. Te Kamperduin is het zeepaviljoen, doordat de eerste duinenrij over 200 meter is weggeslagen, door het water meegesleurd. In IJmui- den is geen strand, huis of consumptie- tent gespaard en bij Kijkduin is een groot gat in de duinen geslagen. De bunkers staan op instorten. Wijk aan Zee bood hetzelfde tafereel. Koningin bezocht gebied van de ramp Minister Drees en Algera waren in Dordrecht

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2