8 onncma Ook Engeland zwaar getroffen Storm teisterde ook het Noord-Belgische kustgebied Kabinetspolitiek op breedst mogelijke basis nodig Laatste berichten watersnood 2 LEEUWARDER COURANT MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 Honderden doden Het blijkt, dat ook Engeland zwaar is getroffen door overstromingen, die door de storm werden veroorzaakt. Er zijn honderden doden. Geweldige golven sloegen over steden en dorpen langs de Engelse oostkust over een afstand van 250 km, van de rivier de Humber tot de monding van de Theems. Verkleumde mensen klommen in nachtkleding op daken van huizen om hun leven te redden. Elk uur steeg het aantal doden als gevolg van de hevigste woede van de Noord zee sinds mensenheugenis. Redders, in allerlei soorten varatuigen, van rubber bootjes tot amphibie-jeeps van het leger, konden vaak de in het water rond drijvende lijken niet bergen, doordat zij zich moesten spoeden naar de over levenden, die door het water waren ingesloten. mond zijn driehonderd personen inge sloten. Hun lot is onbekend. In Mablethorpe konden velen gered worden doordat zii op het balcon van de bioscoop klommen, waar de film „Orkaaneiland" werd vertoond. Brits lijnvliegtuig in Oceaan gestort Op 650 k.m. van Gander Een Brits lijnvliegtuig met 39 perso nen aan boord is, naar aangenomen wordt, op 650 km ten Oosten van Gan der (Newfoundland) in de Noordelijke Atlantische Oceaan gestort, aldus heeft de Canadese luchtmacht medegedeeld. Het water overviel de mensen zó snel. dat ouders slechts enkele minuten tijd hadden om hun kinderen mee te nemen en naar het dak te vluchten Vele oude mensen waren niet snel ge noeg. In Lowestoft roeiden redders een kerk binnen om veertig kinderen op te pik- ;ken, die daar hun toevlucht hadden ge zocht. Te Whitstable in Kent werden vijfhonderd personen gered door vissers. De vluchtelingen klommen lang ladders uit de ramen naar beneden en stapten in de boten. In Ullapool in Schotland werden 24 vissersboten tegen de kust geslagen. Sommige werden ernstig beschadigd. Op tal van kustwegen stond het water drie meter hoog. In Hunstanton in Norfolk worden veertig Amerikaanse militairen van in de nabijheid gelegen luchtmachtbases vermist. Men gelooft, dat zij zijn ver dronken. Hef water drong de onderko mens binnen, waar zij met hun gezinnen woonden. Op verschillende plaatsen langs kust werden dikke betonnen muren, zes meter hoge zeeweringen, door de kracht van de zée stukgeslagen. Talloze huizen werden geheel vernield. Vele bewoners werden in hun huizen door het water verzwolgen. In Blackwall en Wapping in Oost- Londen en in Putney in West-Londen kwamen overstromingen voor. Een jon gen van zeven jaar werd in Kent gered, terwijl hij in de gootsteen van de keu ken tot zijn hals toe in het water stond. De burgerlijke autoriteiten hebben het leger vier millïoen zandzakken gevraagd. Koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh hebben zich naar het over stroomde gebied van Hunstanton bege ven. Op het eiland Founess in de Theems- Sp Zaak Harjono Moordaanslag licht misdrijf Naar het ANP van het Indonesische Hoge Commissariaat te Den Haag ver neemt, heeft het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken in een mede deling aan de pers haar teleurstelling geuit over de lichte straffen, die door de Haagse arrondissementsrechtbank aan Colson en Pot werden opgelegd in verband met de aanslag op overste Harjoro. In een verklaring van het Hoge com missariaat aan het ministerie van Bui tenlandse Zaken te Den Haag wordt ge zegd. dat de regering der Indonesische republiek en het Indonesische volk ten zeerste verwonderd zijn en dat het rechtvaardigheidsgevoel in Indonesië pijnlijk getroffen werd, deze uitspraak te moeten vernemen. Er werd aan toe gevoegd. dat de uitspraak van de arron dissementsrechtbank een bewijs was, dat men in Nederland een moordaan slag als een licht misdrijf beschouwt, terwijl het Indonesische volk. alsook het Indonesische ministerie van Buiten landse Zaken het als een zeer belang rijke zaak ziet. ionnage in Rusland Mededelingen van de „Pravda" Het blad van de Russische commu nistische partij, de „Pravda" meldt dat „Russische staatsgeheimen verraden zijn door spionnen voor een vreemde mogendheid". Enige van deze spionnen werden volgens Reuter met name ge noemd. Welke buitenlandse mogend heid wordt bedoeld, wordt niet gezegd, maar een der spionnen wordt een „Amerikaanse agenf' genoemd. Het werk der spionnen zou verge makkelijkt zijn door „zorgeloosheid ten aanzien van het bewaren van staatsgeheimen". Een aantal spionnen is door de Russische geheime dienst ontmaskerd, zo wordt gezegd. Een voormalig afdelingshoofd van het ministerie voor de olie-industrie had ..geheime documenten in handen gekregen en deze gebruikt voor zijn verderfelijke activiteit". Verder wordt gezegd, dat bij de Economische Bank van de Sovjet-Unie en in de ministe ries van bevoorrading en van volks gezondheid zorgeloos is omgesprongen met documenten. De voormalige onder minister voor non-ferro-metalen, Pe- trof, heeft „een aantal belangrijke pa pieren verloren", aldus de „Pravda". Ook hebben volgens het blad enige leidinggevende personen „de Sovjet- wetten geschonden door te veel te praten", waarvan misbruik werd ge maakt door „politieke schelmen en schadelijke elementen''. Tegenspraak van het Witte Huis Het Witte Huis heeft een Australisch persbericht, dat president Eisenhower en premier Stalin spoedig „in de buurt van Alaska" bijeen zouden komen, „volkomen ongegrond" genoemd. 200 JAAR GELEDEN Men leest de volgende tyding in Bui- tenlandsche nieuwspapieren: en word bevestigt door particuliere Brieven: dat de Koning van Pruissen zulke mili taire dispositien doet, of 'er eenige oorlogs operatie aanstaande was: men spreekt van een Campcment bestaande van 50 duizend man in de naburigheid van Berlyn, en een van 30 duizend man in die van Koningsberg; zelfs meld men dat de orders daar toe al- rede gegeven zouden zyn: het welk men met meerder zekerheid zal kun nen zeggen na de aankomst van de eerste Post. -euwarder Saturdagse Courant, 3 February 1753 Weerbericht Iets kouder Verwachting van Maandagavond tot Dinsdagavond. (Opgem. te 10 u. v.m.) Veranderlijke bewolking, met enkele verspreid optredende sneeuwbuien. Krachtige tot matige, maar voorname lijk langs de Waddenkust tijdelijk harde wind tussen Noord en Noordoost Iets kouder, met plaatselijk lichte vorst in de nacht en ochtend. Waterstanden 2 Febr.: Bergumerdam 36 (33), Leeu warden 38 (32). Nesserzïjl 44 (30), Sneek 32 (25), Scharsterbrug 27 (20). Woüdsend 25 (20). Gemiddeld 30.4 (24), Neerslag afgelopen etmaal: 14.8 mm Hoog water Terschell. Harl. Sch.oog 2 Febr. 12.00 11.38-23.45 0.13-12.28 3 Febr. 0.15-12.25 12.06 0.43-12.53 4 Febr. 0.40-12.50 0.13-12.30 1.08-13-18 Zon en maan 3 Febr. Zon op 8.17, onder 17.31 Maan op 22.46, onder 9.24 4 Febr. Zon op 8.16, onder 17.33 Maan op 23.58, onder 9.35 VJ Noodtoestand afgekondigd Voor het Noordelijke deel van het Belgische kustgebied is gisteren de nood toestand afgekondigd. Zware zeeën sloegen over de dijken bij Knokke, het Zoute en Heist. Een nog onbekend aantal mensen is verdronken. In de omgeving van het Zoute werden dijken doorbroken, waardoor het water woningen, waaronder de particuliere villa van koning Boudewijn, binnendrong. Een villa stortte in tengevolge van de druk van het water. Alle hotels en land huizen langs de kust moesten worden ontruimd. K.V.P. stelt vertrouwen in prof. Romme Na een uitvoerig debat op de tweede dag van de partijraad van de K.V.P. heeft de voorzitter der Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorst, een persoonlijk woord gesproken aan het adres van de fractie-voorzitter prof. C. P. M. Romme. „Op dit keerpunt van de historie, nu het gaat voor of tegen Christus, nu het christendom en door het communisme, en door het humanisme wordt bedreigd, kan katholiek Nederland zich geen betere politieke leider wensen dan prof. Romme. Als er een staatsman vervuld is van een apostolische roeping, dan is hij het. Prof. Romme is wel eens aangezien voor de alles dominerende meester. Ik heb 28 jaar in de fractie gezeten", aldus dr. Kortenhorst, „ik heb Nolens, Aalberse, Dekkers, Goseling, Verschuur meegemaakt als fractievoorzitters, maar bij geen van hen was de vrijheid van het woord in zo veilige handen als in die van prof. Romme. De fractie heeft in hem niet alleen het gp-ootst mogelijke ver trouwen, zij heeft eerbied en bewondering voor hem, ja, zij houdt van hem van ganser harte". De partijraad onderstreepte dit persoonlijk woord van dr. Kortenhorst met een langdurig en hartelijk applaus. Advertentie) (Lngez Med.) Slaapt U slecht door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen, neemt dan TogaL Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en U slaapt heerlijk. Togal baat! Zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. ƒ0,95, ƒ2.40, ƒ8.88 Te Zeebrugge, waar de pier ernstig werd beschadigd, deelden havenauto riteiten mede dat een schip met spring stoffen aan boord over tijd is. Het vaar tuig had Zaterdagavond moeten aan komen. Er zijn geen signalen van het vaartuig opgevangen. Alle genietroepen, die te Brugge zijn gelegerd, zijn opgeroepen om de gaten in de dijken met zandzakken te dichten. Alle telefoonverbindingen tussen Brus sel en de kustplaatsen, zoals Ostende, zijn verbroken. In Ostende zijn tengevolge van een dijkdoorbraak straten en pleinen onder gelopen. Ten Noorden van het Zoute verdronken 10.000 konijnen op een fokkerij. De trein- en wegverbindingen onder vinden vertragingen en zijn op sommige plaatsen geheel onderbroken. Over het Noord-Oostelijk deel van België woed den sneeuwstormen. Gisteren waren ook de telefoon- en andere kabelver- Millioenenerfenis opgespoord Door Nederlandse helderziende Volgens de correspondent van de „Gazet van Antwerpen" te Madrid heeft de Neder landse helderziende Peter Hurkos aldaar een erfenis van 350 millioen pesetas opgespoord. Hurkos verklaarde tegenover de correspon dent, dat hij naar Madrid was gegaan om een fabelachtig fortuin op te sporen, dat daar nagelaten werd door een zekere Armols in de vorm van goud, juwelen en aandelen. Het berustte in de kluizen van verschillende Madrileense banken. De enig overlevende erfgenaam, een neef van Armols, die buiten Spanje woont, kon zijn rechten evenwel niet doen gelden wegens het ontbreken van be langrijke documenten. Deze waren namelijk verdwenen uit de archieven van de bewaar der der hypotheken. Peter Hurkos toondo de correspondent de officiële bewijzen, dat hij de documenten heeft teruggevonden. Deze documenten werden verduisterd door een on eerlijke ambtenaar, die thans in de gevangenis zit. Volgens een tussen de erfgenamen en Peter Hurkos gesloten contract ontvangt laatstgenoemde vijftig procent van de erfenis. John Lewis is weer voor vier jaar herkozen als voorzitter van de mijn- werkersbond in de Ver. Staten. bindingen tussen Nederland en België verbroken. Uit latere berichten blijkt, dat voor al Ostende zwaar is getroffen. Twee derde van de stad staat blank. Gister avond namen ook elders de overstro mingen nog toe. Tal van dijken in het Scheldegebied hebben zich begeven. Ook uit Noord-Frankrijk komen be richten van schade door overstroming. Meer niet-agrariërs naar Canada De commissaris voor de emigratie deelt mede, dat de Canadese regering tot een belangrijke verruiming in de emigratiemogelijkheden voor xiiet- agrariers heeft besloten. Werkers in tal van beroepen kunnen thans naar Canada emigreren. Hierbij is overeengekomen, dat eon even ^poot aantal families en alleenreizende niet- agrariërs zal mogen vertrekken als er agrarische „eenheden" emigreren. Bij de behandeling van emigratie aanvra gen van niet-agrariërs zal voorrang worden verleend aan diegenen, die hun aanvrage reeds hebben ingediend, doch nog geen beslissing ontvingen. Er zijn in 1951 en in 1952 zovele aanvragen voor emigratie naar Canada ingediend welke moesten blijven wachten, dat hun aantal vooralsnog voldoende is om een vrijwel volledig gebruik van de nieuwe mogelijkheden te maken. Franse landing in Annam Het Franse leger deelt mede, dar een landing in de Annamese havenplaats Quinhon, die Donderdag is uitgevoerd, een groot succes is geweest. De operatie had ten doel de vijandelijke druk op de sterkte Ankhe te verminderen. Er wordt geen blijven de bezetting van de stad beoogd. 'Advertentie l.M.j HOESTBUIEN. VAST SLIJM Dan i'i'Shoop SLUM-OPLOSSEND Partijraad K.V.P. koos bestuur De' partijraad heeft tenslotte met nagenoeg algemene stemmen de heer W. J. Andriessen herkozen als voor zitter van de Katholieke Volkspartij. Vice-voorzilters werden weer prof. dr J. Gielen en de heer Chr. Matser. Als leden werden in het nieuwe partij bestuur gekozen prof. mr L. G. A. Schlichting, pater prof. dr L. J. C. Beaufort, mr P. J. M. Aalberse. de heren J. A. Middelhuis, C. G. A. Mer- tens, Th. S. J. Mooy, F. H. Terwindt, J. J. de Wit en J. Laan, en de dames A. H. Nolte, L. DingsHendrickx en Stringa. De hoofdmoot van de partijraad is op de tweede dag de rede van prof. Romme geweest, welke hij hield als voorzitter van de Tweede Kamer fractie. Hij schetste in grote trekken de houding van de partij in de huidige omstandigheden, die een zo breed mogelijke samenwerking, ook met niet-christelijke Partij van de Arbeid wil. Gebrek aan offerzin De gang van zaken ten aanzien van de westerse verdediging, aldus prof. Romme, blijft ons met zorg vervullen. De deur naar de noodzakelijke mede werking van West-Duitsland staat nog allerminst open. Men is niet voldoende bedacht op het gemeenschappelijke en primaire gevaar in West-Europa, ook hier in ons land niet. Hoe men zijn spanningen ook elders poogt af reageren, het primaire gevaar blijft er. De grote fout zag prof. Romme in een gebrek aan offerzin en saamhorig heidsgevoel. zowel aan deze' als aan gene zijde van de oceaan. Dit gebrek aan offerzin en saamhorigheidsgevoel belemmert ook het tot stand komen van de Europese integratie. Gezinspolitiek Op nationaal terrein stelde prof. Romme gezins- en werkgelegenheids- politiek op de voorgrond. „Ik hoop, dat minister Suurhoff zijn toezegging gestand zal doen", verklaarde spreker, „en dat ik volgend jaar betreffende de gezinspolitiek over concrete dingen kan rapporteren". Hij maande de re gering zijn geduld niet langer op de proef te stellen. Het werkgelegenheids vraagstuk vraagt niet alleen, maar schreeuwt om een spoedige oplossing. Het wachten is nog steeds op de con crete regeringsplannen. Brede basis en humanisme De brede basis, waarop het huidige kabinet in zee is gegaan, achtte prof. Romme het relatief beste, dat onder de huidige omstandigheden was te be reiken, ook met het oog op de ver wezenlijking van het speciale katho lieke doel. Dat doel is wetgeving en bestuur te doordringen van de katholieke begin selen. Men moet daarbij de mens be reiken, want de politiek is er om de mens en waarlijk niet om de katho lieke of christelijke mens alleen, maar evengoed om de buitenkerkelijke mens. Het gemeenschappelijke gevaar maakt samenwerking ook met de niet- kerkelijken nodig. Ook kan men niet tegelijkertijd op maatschappelijk ge bied willen verenigen en scheiden op politiek terrein. Samenwerking moet er zijn, nu we toe zijn aan een van de belangrijkste historische taken, waar voor wij ooit werden gesteld: de ver wezenlijking van de georganiseerde samenwerking tussen werkgevers en werknemers onder supervisie van de overheid. De brede basispolitiek is de aangewezen gedragslijn; bij alles staat echter voorop, dat de brede basis- politiek mogelijk moet blijven. Prof. Romme meende dat het opdringen van de humanisten de katholieken in dit opzicht voor de toekomst te denken geeft. De aanspraken, die het huma nisme maakte op de geestelijke ver zorging van alle buitenkerkelijken en zijn werkzaamheid ten aanzien van personen, die onder overheids-toezicht zijn gesteld, wijzen wij af. zo zei hij. Hierover zal het laatste woord nog niet zijn gesproken. Kerknieuws Zorg voor gerepatrieerden In 1950. toen een stroom van gerepa trieerden uit Indonesië in ons land aan kwam. heeft de overheid een beroep ge daan op het kerkelijk en particulier initia tief om behulpzaam te zijn bij de taak deze mensen in het cultureel en maat schappelijk bestel hier te lande in te pas sen. De inpassing in geestelijk opzicht werd vooral aan de kerken toegewezen De protestantse kerken droegen de o nisatie van deze bijzondere verzorging op aan de C.I.O.-commissie (Contact in Over heidszaken, 't vroegere Interkerkelijk Over leg) voor de geestelijke verzorging der ge- repatrieerden. In de practijk bleek echter spoedig, dat de geestelijke verzorging zoveel raakpunten had met de sociale ver zorging, dat het nodig was om in de ge noemde commissie deze twee secties onder te brengen. De geestelijke en de sociale verzorging zijn wel onderscheiden, maar werken niet gescheiden. Op de terreinen van b.v. jeugdzorg,gezinszorg, zorg voor ouden van dagen, voor moeilijke, onvol ledige, a-sociale gezinnen reiken geeste lijke en sociale zorg elkander de hand. Op het ogenblik hebben de protestantse kerken twaalf predikanten voor de gees telijke verzorging onder de gerepatrieer den aangesteld. Dit zijn allen mensen met Indische ervaring; zes van hen zijn in vol ledige dienst, de overige werken in neven functies. De predikanten gaan uit van de gedachte, dat de gerepatrieerden zo spoe dig mogelijk in het normale kerkelijke leven moeten worden ingeschakeld. Dit proces gaat evenwel zeer moeizaam: de oorzaken hiérvan liggen zowel bij. de ge meenten als bij de gerepatrieerden. Daar om dient de band met degenen, die eigen huisvesting verkregen hebben en dus niet meer in woonoorden enz. zijn onderge bracht. voorlopig behouden te blijven. Ook moeten de plaatselijke kerkeraden, predikanten en sociale werksters voort durend worden voorgelicht omtrent de wijze, waarop de in hun gemeente geves- stigde gerepatrieerden in het kerkelijk leven betrokken kunnen worden. Ten slotte moeten ook de gerepatrieerden zelf aangespoord worden om hun schroom of verlegenheid wat te laten varen en zich niet enkel de vraag voor te leggen: „wat doet de kerk voor mij?", maar ook: „wat doe ik voor de kerk?" Het aantal gerepatrieerden, dat in woon oorden, pensions, hotels en in andere tehuizen is ondergebracht door de Dienst voor Maatschappelijke Zorg omvatte in 1950 in totaal 15.990 personen. Thans be draagt het aantal van collectief gehuis veste personen 11.450 gerepatrieerden, ver spreid over 403 inrichtingen. Kerkelijke mutaties - Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Delft: J. J. Poldervaart te Nijverdal. Bedankt voor Bleskensgraaf: C. M. van Dieren te Ede. Geref. Kerken (onderh. art. 31 K. O,). Beroepen te Middenmeer: H. W. Noord man, cand. te Kampen: te Tiel-Zaltbom- mel: Z. G. van Oene, cand. te Kampen. £o~uióa'ó v,ROTE STRIJD 2. „Hoe weet je dat allemaal?" Louisa, die het gevoel kreeg Amanda haar in halsbrekende door een nevel heen wilde slepen, steekt hierachter, Mandy?" ging argwanend voort. „Ik begrijp, dat. je er eensklaps een iets in je schild voert..... maar Wie is die juffrouw Brinegar kwam je dat alles over haar huis te weten?" „Door een vriend". „Welke vriend?" „Dat doet er niet toe". zonder dat ze een prop in haar keel dan ook met beproefd, de gevoelens van bouwen opgemerkt en hem daarop uit kreeg en haar hart pynluk snel klopte, haar nichtje te sparen. genodigd, eens naar de pastorie te Zes maanden geleden had ze hem voor t „Een artist met vacantie!" had ze ge- komen, om er de verzameling boeken laatst gezien, zes maanden geleden had- schamperd. Wat had je eigenlijk over kerkelijke bouwkunst te bekijken den ze ruzie gekregen en waren van anders verwacht? Heb je nooit geihoord In het afgelegen landelijke plaatsje elkaar gegaan Waar hu nu was en wat van een vacantievrijerijtje? Hij heeft waren knappe jongelui schaars en dus hij deed was haar onbekend maar wan- zich alleen maar wat geamuseerd op had Kirk al gauw een wit voetje bij de neer ze aan hem durfde denken, leed ze jouw kosten, kindlief; dat had ik al lang domineesvrouw en haar dochters De er v?? evenzeer onder als onmiddellijk begrepen. Je deed maar beter, hem zo dorpsdokter had Kirk in de herberg, na het gebeurde. gauw mogelijk te vergeten. Ik moet het waar het zoontje van de waard medische Natuurlijk had het absoluut geen zin. wel heel erg mis hebben als je ooit nog hulp behoefde, leren kennen en spoedig Hun liefdesromance, als men 't. zo noe- iets van hem hoort. Waarschijnlijk is bemerkt dat ze allebei dol op de hen- vroeg men mocht, was even plotseling opge- hij naar vrouw en kinderen terugge- gelsport'waren. Ook in het doktersgezin alsof komen en weer voorbijgegaan als een keerd". was de „vreemdeling" dus weldra als vaart bui in April. Ze hadden elkaar ontmoet. Intussen kon en wilde Louisa niet ge- kind in huis geweest en binnen enkele „Wat waren verliefd geraakt, twee maanden loven, dat Kirk's gedrag op deze wijze dagen droeg het dorp hem letterlijk op r ze onafscheidelijk geweest en toen.... was moest worden verklaard. Neen, als hij de handen. Eigenlijk was dat allemaal - - - - Kr- einde haar inutJl WW1.UCJ1 Liniadlu. 1'CCll, did 111) „UI.MVI'. »w ao ua, 011^'iiuti* v ,2eltonien- inderdaad getrouwd was geweest, zou heel verklaarbaar. Kirk was jong en zag wat. Kirk was even snel uit. haar leven ge- hij haar hebben verteld, want hij was er goed uit. hij had innemende manieren hoe gaan als lui erm was verschenen en njet wreed genoeg, om zulk een gewioh- en scheen zeer welgesteld te zijn. had haar met een diep gekwetst hart, hg v00r haar verborgen te willen O, ja, tante Amanda kon achteraf ge- totaal verbysterd en onthutst, achter- houden. Bovendien was nooit uit zijn makkelijk zeggen, dat ze 't wel geweten gelaten. gesprekken of daden gebleken, dat had, maar toentertijd was ze bijzonder Hoe was dat zo gekomen? Zelfs nü familiebetrekkingen hem op enigerlei toeschietelijk jegens Kirk geweest. Aan nat rinpf pr 7Pkpr toe TV weteer «m 2011 z€- °P de noodlottige dag terug- wijze in zijn vrijheid van handelen be- ieder die het horen wilde had ze ver- in'het duister rond te tastenAte iezn leende, de oorzaak niet precies kunnen lemmerden. Integendeel had hij zich- kondigd, hoe prettig ze het vond, een a.uls?er. F.?2a.le tasten. ais je zo noemen Ze hadden getwist over zelf bij een zwerfsteen vergeleken ..en jonge man met zulke onberispelijke Amanda, maar die twist was in vei'hou- met zijn innemende glimlach vol blijd- manieren, die haar de goede oude tijd in nvp-r hii die vroiiw in rnmwnllit rvn hp- Amanda, maar die twist was m vex-hou- met zijn innemende gumxacn vol onja- manieren, cue naar cie goene oucxe tya in roek te eaan Dixq korf ?n Wip ding tot de reden ervan veel te hoog ge- schap geconstateerd, dat een zeer be- herinnering brachten, te ontmoeten. Zo- nopmdp ip haar naam'" lopen. Kirk had zich geërgerd over een middelde grootvader hem in staat had wel de doohters van de.dominee als van Ai« ii hot rfa-n met alle iïpwpI/T wilt van Amanda's buitenissigheidjes en gesteld, te gaan waarheen en te werkeh de dokter waren erg jaloers geweest, weterr 'het was Kirk* Lou5sa had haar zuster verdedigd. Dat wanneer hy wilde. toen bleek, dat Kirk speciaal Louisa met „Kirk?" riep Louisa' uit, terwijl het ,was alles en zeker van niet genoeg be- Van haar kant had Louisa, geheel in z,Jn attenties vereerde. Iedereen had bloed haar naar de wangen steeg Heb lan* °m twee op elkaar verliefde men- haar eerste idylle opgaande, hem blin- volkomen in haar geluk geloofd en j?e Kirk gesSroken? Wanneerwaaf? Osen uiteen te drijven. Niettemin had delings vertrouwd, wat trouwens de niemand had haar gewaarschuwd, dat hy hoe kon je dat doen9" Kirk de volgende dag. zonder haar zelfs meeste mensen in het dorp eveneens een volslagen vreemde, misschien wel „Bedaar alsjeblieft! Natuurlijk heb ik enhel afscheidswoord waardig te hadden gedaan. Toen ze later, door een gewetenloos avonturier was. hem niet 'gesproken" verzekerde "F®,1?:,ZI'P boffer gepakt en de kleine Wanlhoop gedreven, haar trots had over- „Hoor eens, Lou", zei Manda, wier Amanda haastig. „Heel '"lang geleden Jandelyke herberg waar zyn „hoofd- wonnen en naar zijn woonplaats was ogen nu niet langer ondeugend sohitter- heeft hij me al over juffrouw Brinegar Kwartier -gevestigd was. met bekwame gaan informeren, had niemand haar den, terwijl ze zich met een lichte frons en St. Runvon's Castle verteld lang verlaten. kunnen inlichten. Ze had Kirk voor het op haar blanke voorhoofd tot haar zuster voor jij en hU ruzie kregen. Je weet. dat Misschien had hii 't nooit ernstig met eerst op het tennisveld van de dominee overboog. Je bent toch zeker niet meer ik een goed geheugen heb en toen mijn haar gemeend misschien ook was hij ontmoet, maar deze brave man en zyn verliefd op Kirk? oog viel op haar advertentie kwam alles blii geweest .nu aanleMine tot een breuk vrouw hadden, tot hun eigen verbazing, „Ik.ik weet het niet in miin herinnering terug". te hebben gevonden. Dit. bad ten minste moeten erkennen, feitelijk mets van „Nu, je moet toch toegeven, dat Louisa bad een naar mceiliike ogen- tante Amanda te wier landbuisip >te Kirk Chamory af te weten. De dominee je vrij smerig heeft behandeld. Ik in blikken. O. ja. ze wist dat het be- beide meisies Mandv's zomervakantie had indertijd de jonge man een schets grijp niet. hoe een meisje een man. die lacheliik was ze minachtte zichzelf om doorbrachten verondersteld. Tante zien maken van de schilderachtige oude haar kalmweg in de steek heeft gelaten, haar zwakheid, maar zelfs nü kon ze de Amanda ging er prat op. dat ze rond kerk. uit een kort gesprek zijn belang- nog kan liefhebben", naam van Kirk Chamory niet horen voor haar mening uitkwam en ze had stelling voor zulke eerbiedwaardige ge- '(.Wordt vervolgd). Dertig sleepboten uit Maastricht zijn naar de getroffen gebieden vertrokken. Een vloot van 22 vissersschepen is uitgevaren naar Schouwen-Duiveland, waarmee men nog geen contact heeft gekregen. In Kruiningen, geheel onder water, zijn tenminste elf doden. Amsterdammers hebben woonruimte beschikbaar gesteld voor duizenden vluchtelingen. Tegen het ochtendgloren van morgen werd ook op Texel de strijd tegen het water weer met kracht begonnen. In de nacht was ge bleken, dat de dijk bij Oostersluis ten zuiden van de polder de „Eendracht" weer gevaar opleverde. Onmiddellijk zijn werkkrachten naar de bedreigde plaatsen gezonden. Men heeft goede hoop deze aantasting het hoofd te kun nen bieden. 50.000 zandzakken zijn uit de Zaanstreek op het eiland aangeko men en worden nu gevuld. Nog altijd is er geen zekerheid over het aantal slacht- offei's op Texel. Uit Dinteloord wordt gemeld dat daar zes polders onder water zijn gelopen. In Dinteloord zijn, zoals gemeld, drie doden te betrexxren. Vier personen worden ver mist, 28 woningen staan onder water. 107 personen zyn definitief dakloos, 65 tijdelijk dakloos. Kort na zeven uur vanmorgen is bij Heenvliet op het eiland VoornePutten een dijk doorgebroken. Nadere gegevens oixtbreken nog. i'f Het hoofdbestuur van het Nederland- sche Roode Kruis deelt mede: de heer Huizinga van de peulvruchtenstudiecom- binatie te Wageningen in het Centraal Instituut voor Landbouwkundig Onder zoek te Wageningen heeft beschikbaar gesteld 2000 kg groene erwten. De heer Huizinga verzoekt alle boeren, hande laren en grossiers in peulvruchten dit voorbeeld te volgen. Zij kunnen te Wageningen, tel. K 8370/2645 opgeven wat zij beschikbaar willen stellen. Uit Brandwijk wordt gemeld, dat twee personen, die vannacht met een vracht auto varkens trachtten te vervoeren uit de ondergelopen gebieden door het stro mende water zijn meegesleurd en ver dronken. Een Dakota van de KLM is vanmorgen opgestegen van het vliegveld Valken burg om boven de geteisterde gebieden rubberboten en leeftocht af te werpen. Het toestel staat onder leiding van ge zagvoerder Pik. De presidente van de Franse raad van de republiek, mevrouw Gilverte Pierre Brossolette, heeft Zondagavond het medeleven vertolkt. dat in Frankrijk be staat met de rampen, die Nederland, Engeland en België hebben getroffen. De Franse mirxister van Defensie. Rene Pleven, verklaarde, dat vooral Neder land „waarmee nauwe banden ons ver binden", zeer zwaar getroffen was. Daarom had de Franse regering de Nederlandse regering doen weten, dat zij twee bataljons van de Franse genie ter beschikking van Nederland stélde, die zich daarheen zouden begeven om aan het reddingswerk deel te nemen. Laatste verbinding met Walcheren en Zd.-Beveland verbroken Doordat de Nieuwlandepolder bij Krabbendijke is ondergelopen, is thans de laatste verbinding over het vaste land met Walcheren en Zuid-Beveland ver broken. Alleen voor zeer dringende ge vallen wordt een bootdienst tussen Yerseke en Bergen op Zoom onderhou den. hii Benoemingen Benoemd tot dirigent van het muziek corps „Harmonie" te Pingjum. de heer M. Beuker te Harlingen. Benoemd tot leider van de gymnastiek vereniging V. en O. te Follega. de heer C. Huizinga te Echten. Benoemd tot monteur bij de gemeente lijke brandweer te Groningen, de heer A. Timmer te Dokkum, De wachtmeester der rijkpolitie A. Slik te Twjjzel is overgeplaatst naar Lopper- sum. Examens Aan de rijksuniversiteit te Utrecht zijn geslaagd voor het doctoraal examen vee artsenijkunde: S. Piersma te St. Jacob! Parochie en J. H. Santema te Tzummarum. Marktberichten GEM. VISAFSLAG TE STAVEREN Aan de gemeentelijke visafslag werden 31 Januari aangevoerd: 621'/> kg. snoekbaars, prijs f 1.22—f 1.26 per kg.; 255 kg. baars, prijs f 1.90—f 2.02 per kg.; 1243 kg. blei, prijs 14—16 ct. per kg. GEM. VISAFSLAG TE HINDELOOPEN Aan de gemeentelijke visafslag werden 31 Januari aangevoerd: 114 kg, snoekbaars, prijs fl.20 per kg.: 44 kg. baars, prijs f180 per kg.; 279 kg. blei. prijs 14 ct. per kg. Financiën en economie NEDERLANDSE VORDERINGEN OP DUITS LAND UIT HOOFDE VAN EFFECTEN De wet betreffende de Duits-Nederlandse overeenkomsten in zake vraagstukken, ver band houdende met de restitutie en het vrij geven van Duitse, in rijksmark luidende, waardepapieren treedt thans in werking, meldt D.P.A. Op grond hiervan betaalt de West-Duitse bondsregering aan Nederland ter kwijting van de aanspraak op restitutie der tijdens de Duitse bezetting van Nederland verloren ge- gane effecten in rijksmark 45 millioen D.M. als tegenwaarde. De West-Duitse bondsrege ring erkent verder aan de Nederlandse rege ring een nog niet vaststaand bedrag schuldig te zijn als tegenwaarde voor 70 millioen rijks mark obligaties. De bondsregering gaat er van uit, dat Nederland in de toekomst geen, verdere aan spraken op restitutie van Duitse, in rijksmark luidende, waardepapieren geldend zal maken. Bovendien worden de in rijksmark luidende waardepapieren in Nederland op voorstel der Duitse eigenaars vrijgegeven.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2