LEEUWARDER COURANT Springvloeden teisterden ons land Zuid-Holland, West-Noordbrabant en Zeeland het zwaarst getroffen Ruim tweehonderd doden, vele vermisten, enorme schade Scheepsramp in de Ierse Zee kost 128 mensen het leven 202e Jaargang Maandag UITGEEFSTER: Stichting „LEEUWARDER COURANT 1947' DIRECTEUR: S. Jonker. REDACTIERAAD: J. Piebenga en C. van Beem Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en feestdagen Gedrukt bij de N.V. Erven Koumans Smeding, Leeuwarden, Bureau Voorstreek 103 Geopend 8,3017 uur, Zaterdags 8.3012.30 uur, Telefoon alle afdelingen 8344. BIJKANTOOR Sneek. Kleïnzand 37. Telefoon 2020 2 Februari 1953 No. 27 Abonnementsprijs: 44 ct. p. w., 1.85 p. m., 5.50 p. kw. Losse nummers 10 ct. Advertenties per mm-regel: algemeen tariet 27 ct. en bij contract resp. 25. 24. 23, 22, 21, 20 en 19 ct. bij 500, 1000, 3000, 6000, 10,000, 50.000 en 100.000 mm; editietarief: buiten Leeuwarden 14 en 13—11 ct., Leeuwarden 18 en 17—15 ct.; Ingezonden Med. driemaal advertentie-tarief: Familieberichten 16 cent Brieven onder no 50 cent extra Oirono 272459 Dit no. bestaat uit 10 pag, Met ongekende lievigheid heeft een Noordwesterstonn tijdens springtij! het zee water op onze kusten gestuwd en via de grote rivieren ver landinwaarts gejaagd. Vooral in Zuid-Holland en Zeeland bezweken vele dij ken en de binnendringende watermassa's veroorzaakten overal enorme schade. Honderden mensenlevens zijn te betreuren en dui zenden stuks vee kwamen in de vlped om. Nederland is dit weekeinde door een nationale ramp getroffen. Het water heeft ons land een schade toegebracht, die nog niet te overzien is. Dijken braken door, polders, steden en dorpen werden overstroomd, mensen en dieren kwamen om of konden ternauwer nood worden gered. Duizenden mensen zijn dakloos geworden. Van alle zijden kwamen reddingsploegen; in het gehele land werden inzamelingen van gelden en goederen gehouden of voorbereid. In de nacht van Zaterdag op Zondag beukte het water op de dijken en op vele plaatsen bezweken de duinen en de dijken om het water in enorme massa's door te laten. In de bedreigde gebieden werd ogenblikkelijk de nood toestand afgekondigd en vele dorpen moesten direct worden geëvacueer i Het rampgebied breidde zich elke mi nuut uit. Het totale beeld van de watersnoou is nog niet bekend. Men hoopt in de loop van vandaag een overzicht te hebben. Vast staat dat Walcheren, Zuid- Beveland, West-Noord-Brabant en de Zuid-Hollandse eilanden, voor al Goeree, het zwaarst getroffen zijn door de stormvloed, die ver oorzaakt werd door het samenval len van een zeer krachtige Noord westerstorm met springvloed. Vannacht pl.m. een uur had men •eeds grote aantallen doden ge teld, namelijk Willemstad 12, Moerdijk 13, Hontenisse 8. Krab- bendijke 4, 's-Gravendeel 7, Dintel- oord 3, Terneuzen 4, Halsteren 17, Hellevoetsluis 5, Texel 4, Vlissin- In Maassluis, in de korte Piersonstraat, stortte een huis in, water was ondermijnd. De polder bij Dubbeldam was een der eerste welke onder water liep. Slechts enkele bovendelen van boerderijen en boomtoppen onderbreken het eindeloze watervlak. gen 3, Hoedekenskerke 1, Honds- bosse zeewering 1, Sliedrecht 1, Maassluis 1, Goeree-Overflakkee pl.m. 40, Kruispolder 8, Rotterdam 1, Nieuwe Neuzenpolder 1. Uit vele plaatsen komen verwarde berichten over doden en vermisten, het omkomen van vee en grote verwoestin gen. De toestand is nog geenszins over zichtelijk. r a Friesland helpt 1. Gisteravond is er ten huize van de Commissaris van de Koningin een provinciaal comité tot hulpverlening aan de slacht offers van de watersnood samen gesteld, waarin vertegenwoor digersisters) van het Rode Kruis, de V.V.H. en van verschillende kerken en corporaties hebben zitting genomen. 2. De Commissaris der Koningin heeft alle burgemeesters in Friesland uitgenodigd over te gaan tot vorming van een ge meentelijk hulpcomité. Verzocht wordt alle hulpaanbiedingen in eerste instantie over dat gemeen telijk comité te laten lopen ten einde de zo noodzakelijke coör dinatie te verkrijgen. 3. Wanneer men ten gemeente huize niet voldoende ingelicht kan worden kan men te allen tijde terecht bij de centrale pro vinciale instantie, die gevestigd is hij de Kamer van Koophandel te Leeuwarden (tel. 8844). 4. Financiële bijdragen kunnen in de Prov. Friesland worden ingezonden bij de Zuivelbank te Leeuwarden (giro 11542). 5. Als centrale inleveringsplaats voor Friesland van alle voor de hulpverlening bestemde goede- reh iS aangewezen het gebouw Arendstuin 35 te Leeuwarden. Tel. 8570. Men wordt verzocht eerst te telefoneren voor men g'oe deren naar dit adres afzendt. Tot dusverre ruim 250 doden Volgens de tot nu toe binnen gekomen berichten is het aantal doden reeds gestegen tot ruim 250. De plaatsen waar de slacht offers vielen zijn: Goeree-Over- flakkee 40, Kruispolder 8, Vlis- singen 4, Rotterdam 1, Nieuwe Neuzenpolder 1, Halsteren 17, Hellevoetsluis 5, Texel 4, Ter- neuzen4, Willemstad 12, Moer dijk I 3, Hontenisse 8, Krabben- dijke 4, 's Gravendeel circa 55, Dinteloord 3, Stellendam 7, Middelharnis 10, Hoedekens kerke IHondsbossche Zee wering I, Sliedrecht 1, Maas sluis 1, Veere 2. Oosterschelde van Schouwen) 4. Kortgene, circa 35, St. Philipsland 1, Raamsdonksveer 2, Hoekse- waard 7. Een dode bij ernstige boerderijbrand Door nog' onbekende oorzaak zijn in de nacht, van Zaterdag op Zondag te Wognum (Noord-Holland) het café „De vier Heems- kindeu.'»" en twee belendende boerderijen uitgebrand. Een van de veehouders, wiens huis door liet vuur was aangetast, is ter plaatse' van schrik overleden. Tien brandweercorpsen namen met om streeks honderdtwintig spuitgasten deel aan intruding vri! de vlammen, die door de ijdsaan hevig werden aangewakkerd. Met moeite konden vier andere panden voor het vuur worden gevrijwaard. Prins Bernhartl in 300-jarig New York Aan de vooravond van de 300ste verjaardag van New York hield prins Bernhard als eregast van deze wereldstad een herdenkingstoespraak in de kerk van St. Markus, die in de Bouwerie staat. In deze kerk rust het stoffelijk overschot van Pieter Stuy- vesant. New Yorks burgemeester Impelleteri woonde de plechtigheid bij. De prins greep terug in de historie tot het jaar 1609 toen kapitein Henry Hud son in opdracht van de Oost Indische Compagnie op het schip „De Halve Maen" naar Amerika voer en het gebied langs de tegenwoordige Hudson in bezit nam als „Nieuw Nederland''. In 1915 werd de compagnie „Nieuw Nederland" gesticht. In 1626 kocht Pieter Minnewijt of Minuit, Manhattan van de Indianen voor goederen, die tegenwoordig onge veer vijftien- dollars waard zouden zijn. Hier groeide Nieuw Amsterdam. In April 1952 werd een plaatselijk bestuur toege staan, bestaande uit een schout, twee burgemeesters en vijf wethoudex-s. Na vei'kiezingen werd het begin van hel eerste begrotingsjaar op 2 Febi-uari 1653 vastgesteld, waartoe een officiële pro clamatie werd uitgegeven In deze pro clamatie werden aan de jonge stad on geveer dezelfde rechten toegekend als aan de moederstad Amsterdam. Zelfs in het stadswaoen zag men overeenkom sten, Prins Bernhard gaf enige voorbeelden van plaats- en familienamen, uit deze tijd, die thans nog voorkomen of aan wijsbaar zijn als oorspronkelijk Neder lands. Zeven pi-esidenten stammen af van Klaas Martensen van Roosevelt, een Zeeuwse boer. die zich in 1650 in Ame rika vestigde. Er zijn geen cijfers be schikbaar, aldus de prins, maar er is zelfs ook geen ruwe schatting te maken van het aantal millioenen Amerikanen, dat van Nederlandse afstamming is. Veerboot Schotland-Ierland voor ogen van machteloze redders vergaan Temidden van de talloze scheepsdrama's, die zich in dit rampspoedige week einde rond de Noordzee en de Britse eilanden hebben afgespeeld, is dat van het 2694 ton metende passagiersschip „Princess Victoria", dat de veerdienst der spoor wegen tussen Stranraer in Schotland en Lame in Noord-Ier land onderhoudt, verreweg het ergste. Van de 172 opvarenden zijn er 128 verdronken 89 passa giers en 39 bemanningsleden. Onder de slachtoffers bevinden zich dertig vrouwen en kinderen. De overlevenden zijn allen mannen. Acht hunner werden door een Britse torpedojager opgepikt. De reddingboot van Donaghadee bracht 35 man binnen. Eén reddingboot van het verongelukte schip wist Donaghadee binnen te lopen. Aan boord hiervan bevond zich een ernstig ge wonde man, terwijl men er de lijken in aantrof van zes andere opvarenden, die de ontberingen na de schipbreuk niet hadden kunnen doorstaan. sloegen bijna onmiddellijk om in de woest kolkende zee. Mannen sprongen te water ?n poogden, zich vastklem mend aan stukken wrakhout, de kust te bereiken. De een na de ander moest echter, verstijfd van koude of uitgeput, zijn stuk hout loslaten en zonk weg. Onder de om het leven gekomen leden van de bemanning bevinden zich ook drie stewardessen. Ook de gezag- voerder, James Ferguson, ging met zijn j schip ten onder. Overlevenden hebben i medegedeeld dat hij tot het laatste i ogenblik, ook toen hij wist dat de dood meer dan waarschijnlijk was, de passa- giex-s heeft pogen op te beuren en dat hij steeds een toonbeeld van kalmte is gebleven. Juist vóórdat de „Princess Victoria" begon te zinken, gaf Ferguson last het schip te verlaten. Men meent dat zich onder de slacht- De „Princess Victoria" was Zater dagsochtend op de normale tijd uit Stranraer vertrokken, maar raakte buitengaats in de Ierse Zee onklaar in de woest kolkende zee, waar toen al de opkomende orkaan overheen zwiepte. De marconist seinde dat het schip stuur loos was geworden en zware slagzij naar stuurboord maakte. Onmiddellijk scholen van alle kanten schepen te hulp. Slèep- en tankboten, treilers, red dingboten, de torpedobbotjager „Con test" en een fregat bevonden zich in de nabijheid van het schip, maar reus achtige golven beletten nadering, ter wijl het onmogelijk was boten uit te zetten of met lijnen een verbinding tot stand te brengen. Na zes uren van hopeloze strijd gaf de kapitein order het schip te verlaten, maar de te water gelaten reddingboten Nationale beproeving I-I et overmachtige geweld der natuur 11 heeft in één nacht onze in- Nederland reeds weer betrekkelijk rustige levensgang op de wreedste wijze verstoord. Wat ons alleen maar meer een duister en wild verhaal uit de verre Middeleeuwen leek en wat in de watervloed van 1916 een laatste na klank gehad scheen "te hebben, is in enkele uren weer pijnlijke en gruwe lijke actualiteit geworden. Voortaan staat Zondag 1 Februari 1953 in de geschiedenis der Lage Lan den met rode letters ingeschreven. In de reeks fatale data, die ook het Nederlandse volksbestaan begeleidt, krijgt deze dag zijn plaats; hij heeft zich ingegrift in de geheugens van mil lioenen, maar wat erger is: hij heeR diepe wonden geslagen in de harten van duizenden landgenoten. Maanden, jaren van ingespannen arbeid zullen nodig zijn om alle door orkaan en springtij veroorzaakte schade te herstellen, kapitalen zullen geofferd moeten worden om in de nood te voorzien, van onze solidariteit zal het uiterste moeten blijken, maar wat nimmer hersteld of opgevuld, kan worden, dat is het blijvend gemis in vele gezinnen en families. Wat er :>an angst en leed aan duizenden te dragen is gegeven, kan onze verbeelding nog slechts uit de verte benaderen, maar dat het op deze Zondag tot in het innerlijk van' ieder Nederlander diep heeft nagetrild lijdt geen twijfel. Plotseling ook is in ons verdeeld landje weer gebleken, hoezeer wij als Nederlanders aan elkaar vastgescha- keld zijn in lief en leed. De radio onwaardeerbaar, al liet. zij haar ris kante zijde deze dag ook'zien heeft millioenen tezamengesmeed, zó. dat de drang tot daden er tenslotte wel moest uitbarsten. De kans was er zelfs, dat al het zo spontaan aange boden hulpbetoon de verwarring nog ging vergroten en dat de veelheid van vvild opschietende initiatieven het eex-st noodzakelijke in de weg zou komen te staan. Maar hoe impulsief en van gan ser harte is er in ons gehele gewest ge geven en stond men bereid om dadelijk bij te springen! Zonder een ogenblik te dralen hebben evenwel ook de gemeentelijke en provinciale overheden in ons wel niet onaangetast gebleven maar 'och gelukkig gespaarde Friesland hun roeping verstaan en zijn zij tot coör dinatie van de hulpverlening overge gaan. Het komt er helemaal niet op aan welke personen of organisaties het werk doen,, van belang is alleen dat het gedaan wordt en dat het goed en snel gedaan wordt. Houdt men zich aan de elders in dit blad voor Fries land aangegeven richtlijnen, dan is er de waarborg dat de steun op de juiste tijd te juister plaatse komt. Bovendien kan Friesland, dat altijd in zulke om standigheden bewezen heeft mild van hart en hand te zijn, dan ook als een eenheid zijn medeleven met de getrof fenen en zijn dankbaarheid voor het gespaard gebleven zijn aan de dag leggen. Onze voorouders hebben in een eeuwenlange strijd de macht en de vreedheid van hun erfvijand leren kennen en zij hebben nooit versaagd. Nu wij. met al onze technische hulp middelen maar ook met onze trefbaar- heid, deze beproeving moeten ver werken, zij er slechts één richtsnoer, in het bijbelse woord volmaakt duide lijk weergegeven: als één lid h'idt, dan lijden alle leden. P. offers ook majoor John Sinclair, vice- premier en minister van financiën van Noord-Ierland, en sir Walter Smiles, een afgevaardigde van Noord-Ierland in het Britse Lagerhuis, bevinden. Toen de duisternis was ingevallen bleven de redddingboten de enorme zeeën trotseren om met behulp van fakkels en zoeklichten naar overleven den te zoeken, doch de heldhaftige po gingen der opvarenden leverden geen resultaat meer op. Rechts; De verongelukte veerboot ..Prin cess Victoria". Links: Een van de ge redden wordt weer op zijn verhaal ge bracht.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1