onmim Honderden gezinnen in de Krimpenerwaard dakloos DE ORKAAN 'CKi Dijken bezwijken onder geweldige watermassa's Meeleven van het Buitenland Friesland rustig achter ongeschonden dijk Meer dan vijftig doden in 's Gravendeel Aantal doden tot 262 gestegen S^eipt Siroop Storm over Friesland Toestand ernstig, doch niet verontrustend 6 FRIESE KOERIER Maandag 2 Februari 1953 GOUDA. Zondagavond. Gouda is totaal veranderd. De anders zo statige en rustige Markt is nu het centrum van de hulpverlening voor de hele Krimpenerwaard. Aan de poort van het slanke Waag gebouw staan lange rijen vrachtauto's, die de burgemeester van Gouda, mr dr K. F. O. James heeft gevorderd. De burgemeester leidt de hulpver-1 leningsactie en hij heeft zijn hoofd kwartier ingericht in het politiebu reau. 't Is er druk en van alle kanten komen mensen zich aanbieden om hulp te verlenen. "Van alle kanten ook komen aanvragen om inlichtingen over het lot van familieleden, die ver derop in de dorpen van de Krimpe nerwaard wonen, op boerderijen of huizen, temidden van het nog altijd woest kolkende water. Slechts in enkele gevallen kan de 1 burgemeester hun die inlichtingen ge ven. Onophoudelijk ratelen de tele foons. Ze brengen tegenstrijdige be richten: De dijk bij Ouderkerk ge dicht. Neen, de dijk bij Ouderkerk is nog niet gedicht. Ze hebben er schui ten in laten zakken. Ja, maar de schuiten, die ze er in hebben laten zakken, zijn met de komende vloed weer weggespoeld. Er zitten nog twintig mensen op de zolder van hun huis aan de Goude- rakse weg. Neen, ze zijn er juist afgehaald. Brood En intussen die andere telefoons: Burgemeester, ik heb nog brood. Goed, ik zal het laten halen. Burgemeester, we hebben nog kleren. Dank U, U moet ze zelf komen brengen, want mijn laatste vracht auto is weg om brood te halen. Mannen van de Rijkspolitie uit Utrecht komen bij burgemeester Ja mes informeren, of zij nog naar Ouderkerk kunnen reizen. De burge meester weet 't niet. Er komt iemand anders binnen. Hij zegt, dat het niet meer kan. De weg naar Ouderkerk is voor een gedeelte weggespoeld en voor de rest ondergraven door het wa ter. Hier en daar staan de brokken asfalt recht overeind! De weg van Gouda naar Berken- woude is afgesloten. Men heeft be richt ontvangen, dat de inwoners van Ammerstol en Bergambacht naar Gouda op weg zijn met dui zenden stuks vee, die zij in het stikkedonker en onder hevige re genbuien voor zich uitdrijven. De burgemeester heeft opdracht gegeven de veehallen in Gouda klaar te maken om de duizenden koeien te kunnen bergen. Als in oorlogsdagen Leden van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers hebben in het politiebu reau te Gouda een eerste hulppost in gericht en verzamelen daar berichten uit de omgeving over de hulp, die no dig is. Er worden dekens gevraagd. Er worderf kleren gevraagd. Honder den gezinnen zijn in één slag alles kwijt geraakt. Er komen enkele auto's met evacué's aan. Onder hen is de man uit een gezin, die om 2 uur van middag zijn oudste zoon verloren heeft, toen die van de zolder van hun huis naar beneden viel en jammerlijk verdronk. Het lijkt nu en dan op een episode uit de oorlog. Van alle kanten stroomt de hulp toe en van alle kanten ko men er slachtoffers. De wegen rond om Gouda zijn druk. Overal rijden vrachtauto's met vrijwilligers, die zandzakken vullen bij dat stuk van de nieuwe spoorlijn RotterdamGou da, dat nog maar kort in aanleg is. Zij graven de spoordijk af om met het zand de polderdijken te dichten De nood is hoog! De ergste nood in de Krimpener waard is in Ouderkerk, Krimpen a.d. IJssel en Kapelle a.d. IJssel. Grote stukken land staan daar onder water; De Franse regering heeft het voor nemen de Nede.rlandse regering het aanbod te doen tot het zenden van twee bataljons genietroepen om hulp te bieden bij dringende werkzaamhe den. De Amerikaanse ambassade heeft medegedeeld, dat experts van de Ame rikaanse genietroepen uit Heidelberg zullen komen om samen te werken met de Nederlandse genie. De tijdelijke zaakgelastigde van Groot-Brittannië heeft de Nederlandse regering hulp' aangeboden, die ver strekt zou worden door de Britse le gers in Duitsland. De CARE (Coopera tive for American remittances to Euro pe heeft haar apparaat voor hulpver lening reeds in werking gesteld door beschikbaarstelling van voedselpakket ten en dekens; tevens zal zij in het buitenland een algemene inzameling houden voor hulp aan de noodgebieden. De directeur van het Belgische Rode Kruis heeft hulp aangeboden en ge vraagd op welke wijze deze hulp het best zou kunnen worden gegeven. De Canadese ambassadeur heeft, na een persoonlijk bezoek aan de getroffen gebieden, de Nederlandse regering doen weten dat de Canadezen elke hulp die in hun vermogen ligt zullen verlenen. Het Rode Kruis van de Antillen heeft een telegram naar Nederland gezonden met de vraag, waaraan allereerst be hoefte bestaat. Er is een comité van actie gevormd. Onderscheidene vertegenwoordigers van buitenlandse regeringen hebben hun medeleven met de nationale ramp betuigd. De Nederlandse regering heeft te kennen gegeven dat zij deze blijken van medeleven zeer op prijs stelt. de polderdijken bij Ouderkerk schij nen op 14 plaatsen te zijn doorge broken en zelfs bij laag tij bestaat nog het gevaar voor verdere dijkdoor braak. Van Rotterdam af kan men niet meer naar Krimpen aan de IJssel ko men. Het veer is gestaakt. Het veer tussen Kapelle a.d. IJssel en de over gang .vaart nog wel, maar ongeregeld. Wie er mee over vaart doet dat op eigen risico: Er bestaat een grote kans, dat hij vannacht niet meer kan teruggkomen. Uit Nieuwerkerk komen berichten, dat ook daar de toestand kritiek is. In café Harskamp te Moordrecht heeft men eerste-hulpposten ingericht voor chauffeurs van vrachtauto's. Uit Pernis komt vannacht een drag line naar Moordrecht om daar zand te graven. Het wordt tijd ook. Want het water slaat al over de weg naar Nieuwerkerk heen. Het is donker in de Krimpener waard. Donker en koud. De regen slaat er bij vlagen neer op het water, dat er de vruchtbaarste polders heeft overstroomd. De omvang van de ramp is in dit gebied nog bij lange na niet te overzien. Men rekent met de mogelijkheid, dat nog meer pol derdijken zullen doorbreken. Alle brood in Gouda is in be slag genomen, omdat in het ge troffen gebied geen bakkerijen meer droog staan. Uit plaatsen in de omgeving trek ken mensen naar Gouda om levens middelen te kopen. Hun eigen krui deniers zijn uitverkocht. De kruide nier van Waveren en Kapelle aan de IJssel heeft nog voorraden genoeg. Maar zij staan ingepakt in zijn pak huis. En in dit pakhuis is het donker. Water en stroom en gas zijn uitge vallen. De nacht is zwart boven de Krim penerwaard. Zwart als de angst in 't hart van hen, die nog niet weten, hoe veel zij hebben verloren. Harlingen beleefde angstige ogenblikken (Van een onzer verslaggevers). De snelheid, waarmee het zeewater ook de Friese kust heeft besprongen, is zo verrassend geweest, dat de stad Harlingen in een gevaarlijke positie kwam te verkeren. Verschillende in woners hebben dan ook angstige ogen blikken beleefd. De eerste aanval kreeg hotel Zee zicht aan de haven te verduren. Dit hotel ligt achter een muur, die door het water overstroomd werd. Toen deze vloed met balken en zandzakken was gestut, bleek het water zich onder de muur door te werken. Spoedig stond er in de beneden-eetzaal, tussenzaal en voorzaal 50 cm water, hetgeen ernstige schade aan meubilair en stoffering ver oorzaakte. Ook bij de Willemshaven dreigde Zaterdagavond het water de overhand te zullen krijgen; het spoelde als een rivier in de richting van de Rozen- Ons bereikt op het ogenblik het ontstellende bericht, dat het aantal doden in het Zuidhollandse dorpje 's-Gravendeel niet 7, doch 50 tot 55 bedraagt. Reeds Zondagochtend is een huis ingestort, waarin ruim 20 men sen een toevlucht hadden gezocht. Al len werden door het kolkende water meegesleurd en redding was niet mo gelijk. Zeshonderd personen zijn nu sa mengebracht op de bovenverdieping van de lagere school, waar de men sen op elkaar zitten te wachten tot het water zal gaan zakken. Er staat ruim anderhalve meter water in de school. Omstreeks 1 uur vannacht zijn er hier bij 's Gravendeel opnieuw twee dijken doorgebroken. Zolang het hoog water is. kan men het dorp niet bereiken. Zodra het water zakt, zal het Rode Kruis met vrachtauto's op weg gaan om de zwaar beproefde bevolking te helpen en hen over te brengen naar de Ahoy- hallen te Rotterdam. Dit zal echter wel 4 tot 5 uur duren en de vrees be staat, dat er dan meer slachtoffers zullen zijn, want in de school zijn en kelen reeds bewusteloos geraakt van de kou. gracht. Spoedig stonden de garages van Molenaar en Van der Schoot blank, evenals de kamers in verschillende huizen. De kantonnier Venema was echter met zijn mensen reeds vroeg begonnen met het aanbrengen van schotbalken en zandzakken. Hoewel het een harde strijd was, bleven de mannen de toe stand meester. Het water, dat bij mensenheugenis hier niet zo. hoog is geweest, is onder de druk van de orkaan als een vloed golf komen opzetten. Zaterdagavond was de laagste waterstand van 0,20 plus N.A.P., niet verontrustend, maar de hoogstand van 22.40 uur diezelfde plus NA..P. aan, een hal- Op het stationsemplacement van Dor drecht is een groot gedeelte van het spoorweglichaam ten Westen van het station in de nacht van Zaterdag op Zondag weggeslagen. LAATSTE NIEUWS: Volgens de tot hedenmorgen 9 uur binnengekomen berichten is het aantal doden reeds tot 262 gestegen. Hier volgt een overzicht van- de plaatsen waar de slacht offers vielen: Goeree-Overflakkee 40, Kruis polder 8, Vlissingen 4, Rotterdam 1, Nieuwe Neuzenpolder 1, Hal steren 17, Hellevoetsluis 5, Texel 4, Terneuzen 4, "Willemstad 12, Moerdijk 13, Hontenisse 8, Krab- bendijke 4, 's-Gravendeel ca 55, Dinteloord 3, Stellendam 7, Mid- delharnis 10, Hoedekenskerke 1. Hondsbossche Zeewering 1, Slie- drecht 1, Maassluis 1. Veere 2, Oosterschelde (van Schouwen) 4, Kortgene 35, St. Philipsland 1, Raamsdonkveer 2, Hoekse Waard 7, Kruiningen 11. Voorts worden in tal van plaat sen mensen vermist. Uit Brandwijk wordt nog ge meld, dat twee personen, die van nacht met een vrachtauto var kens trachtten te vervoeren uit het overstroomde gebied door het water zijn meegesleurd en ver dronken. Er waren reeds twee vrachten varkens vervoerd, doch avond gaf 3,68 plus nap. aan, een hal- tijdens het derde transport kwam ve meter hoger dan ooit genoteerd was. het water ineens opzetten met het De getijden waren volkomen war. Om 6 uur Zondagmorgen bij laag water, werd er nog 2,80 plus N.A.P. gemeten. Om 8 uur was het al weer hoog water met 3,39 plus N.A.P., ter wijl het eerst om half twaalf hoogtij had moeten zijn. Daarna viel het wa ter; in het begin snel, later langzamer. De dijk in de richting van Kornwer- derzand heeft veel te houden gehad, maar schade is er niet aangericht. Dit is ongetwijfeld te danken aan het feit, dat de dijk na afsluiting van de Zui derzee is versterkt en verhoogd. Verder naar de richting van Oost- mahorn is geen gevaar geweest, om dat de zee hier geen recordstand be reikte. Wel stond de zeesteiger met een vloed van 3.20 plus N.A.P. er di- onder. Van de dijk moest men met een vlet bij de Insulinde zien te komen. gemelde noodlottige gevolg. De toestand in Brandwijk is ernstig. Ook in het nabijgelegen Molenaarsgraaf stroomt het wa ter door de straten in de richting van Ottoland. (Van onze weerkundige medewerker).1 De zware storm, die in het Zuidwes ten van ons land zulke ongekend ca- tastrophale gevolgen heeft gehad, was vanaf Zaterdagmiddag te voorzien. Boven de Noordzee lag toen een de pressie met een luchtdrukwaarde van beneden 965 mb 724 mm), terwijl een nog in betekenis toenemend ho- gedrukgebied van 1030 mb 773 mm) zich ten Westen van de Britse eilanden bevond. Dit maximum verplaatste zich langzaam naar het Oosten, terwijl de depressie maar betrekkelijk weinig vorderingen in Zuidoostelijke richting maakte. Dit werkte vergroting van de luchtdrukverschillen sterk in de hand. Tussen lage- en hogedrukgebied be vond zich een trogvormige uitloper, die Zaterdagmorgen en -middag de Ierse Zee en Schotland passeerde om vandaar verder in Zuidoostelijke rich ting en dus.... op Nederland aan te bewegen. Het gevaarlijkste stormgc- bied bevond zich in en nabij deze trog. Een trog is 'een vernauwing in het luchtdrukveld, waardoor de lucht zich met grotere snelheid dan daarbuiten perst. Men kan zich een trog het beste voorstellen als een nauwe steeg. Een voetganger in die steeg heeft met meer wind te kampen dan iemand, die zich in een bredere straat bevindt, waar de wind „meer ruimte" heeft en zich dus langzamer verplaatst'. Een vernauwing in een rivierbedding geeft ook aanlei ding tot plaatselijk grotere stroom snelheid van het water. HOOGTEPUNT. Omstreeks middernacht had de trog onze omgeving bereikt waardoor de wind snel aangroeide. Van uur tot uur werden de stoten heviger, waarbij het soms leek alsof de buiige wind „van (Advertentie) HOESTBUIEN, VAST SLIJM Hoewel op het Leeuwarder vliegveld de krachtigste windstoten van het hele land zijn genoteerd, is over het algemeen de stormschade in Friesland meegevallen. LEEUWARDEN. Tussen 3 en 5 uur Zaterdag bereikte de storm hier. zijn hoogtepunt en veroorzaakte schade aan ettelijke woningen en gebouwen. Van grote winkelpanden Achter de Hoven en aan de Voorstreek zijn spiegelruiten ingedrukt. In tal van straten lagen dak pannen en hout doorelkaar geworpen. Aan de Noordersingel is een grote boom omgerukt, die in de stadsgracht terecht kwam. In het Heer Ivostraatje liep een pakhuis zulke zware schade op, dat het verkeer werd versperd. HEERENVEEN. De storm rukte hier op de straatweg grote takken van de bomen. Veel dakpannen kwamen naar beneden en enkele ramen sneuvelden door de kracht van de wind. DRACHTEN. Ook hier heeft de storm veel pannen van de daken geworpen. Enkele houten terreinafrasteringen werden omver gehaald; bij de in aan bouw zijnde school voor V.G.L.O. kwam een gedeelte van de steigers naar be neden, en een keet is in elkaar gedrukt. Het verkeer met Beetsterzwaag was Zondag gestremd, doordat een omge vallen boom in Olterterp de weg ver sperde. OLDEBOORN. In de nacht van Za terdag op Zondag ontwortelde de storm drie zware bomen naast de boerderij van de heer C. Hooisma. Ze kwamen op het dak terecht. Van de boerderij van gebr. Bethlehem is een stuk van het dak weggerukt. GROUW. Ook hier heeft de storm ".ijn sporen achtergelaten. Schoorstenen zijn gevallen, dakpannen afgerukt, en in het plantsoen bezweken twee bo men. OLDEOUWER. Het wagenhok van de veehouder Eefting is door de storm omvergeworpen. AKKRUM. De storm heeft in het plantsoen van Coopersburg een aantal bomen geveld. JOURE. Enkele schoorstenen en vele dakpannen vielen hier voor het geweld van de wind. OPEINDE (Sm.). Op verschillende plaatsen is hier de electriciteitsvoor- ziening gestoord, doordat enkele palen van het net door de storm waren om vergeworpen. Verder is een houten schuurtje van de heer P. v. d. Woude bezweken, en was er enige schade aan rieten daken. NIJEHORNE. De noodwoning van de heer Tj. van der Bij is door de storm weggeslingerd en 70 meter verder te rechtgekomen. De woning was geheel vernield, en het meubilair, dat de toe komstige bewoner er had opgeslagen, ging totaal verloren. BERGUM. Een noodSvoning van de gemeente aan de Koningin Juliana- straat is ernstig door de storm bescha digd; van het .mastiekdak is het groot ste gedeelte weggerukt. NOORDOOSTPOLDER. De dijken van de Noordoostpolder hebben de storm goed doorstaan. In de polder is grote schade aangericht aan woningen, boerderijen en bedrijfsgebouwen. AFSLUITDIJK. Autorijders melden, dat in de nacht van Zaterdag op Zon dag grote watermassa's over de dijk sloegen, waardoor het rijden uiterst moeilijk werd. De dijk lag bezaaid met balken, dode vissen en allerlei voor werpen die over de spatdijk waren heengeslagen. HAULERWIJK. Het dak van de schuur van de heer A. Postma werd door de storm afgerukt. Het dak zwaai- boven uit de lucht naar beneden plof te". Een naby Leeuwarden opgestelde windmeter gaf tussen 1 en 6 uur 's nachts windstoten van 108, 126 en 130 kilometer per uur aan. Het hoogtepunt viel tussen 3 en 4 uur toen een stoot van 144 kilometer voorkwam. Leeu warden behaalde hiermee het maxi mum van het gehele land! (In Schot land was door een station voordien al 181 km gemeld). Na vijf uur luwde de wind in het Noorden van het land. De trog van lage druk was toen gepasseerd en de barograaf, die sinds middernacht on veranderd een stand van 984 mb 738 mm) had aangewezen, begon nu vrij snel te stijgen. Zondagmorgen om 8.15 was de stand al weer opgelopen tot 990 mb 743 mm). SPRINGTIJ EN STUWING. De windstoot van 144 km komt uit boven de hoogst opgetekende waarde gedurende de beruchte Maartstorm van '49. IJmuiden was toen met 140 km het hoogst, Den Hélder meldde 137, Vlieland 133 km per uur. Toch was toentertijd de schade in onze provin cie groter, wat waarschijnlijk toege schreven moet worden aan het langer voortduren van hevige winddrukken tijdens de actiefste momenten. De ab solute records blijven voor Hoek van Holland en Vlissingen t.w. 162 en 154 km per uur. De rampzalige uitwerking van de storm elders in ons land is te wijten aan het samenvallen van de hevige storm met de springvloed. Ook op 4 en 5 Februari 1825, met maximum water standen iets beneden de thans voor gekomen hoogten, waren de overstro mingen hiervan een gevolg. OP FRIESE WADDENEILANDEN: ,Steinvoorte" op Ameland in zee gestort (Van één onzer verslaggevers) „Wat wij ondervonden is niet tc vergelijken met de ramp, die het Wes ten en Zuiden van ons land heeft ge troffen," zegt men op" de Wadden eilanden. Over het algemeen hebben de duinen de druk van het water goed doorstaan; ook de polders langs de zeedijk hebben geen grote schade ge leden. Evenwel heeft de storm de eilan den niet ongedeerd gelaten. Ho tel Steinvoorte op Ameland, waar van in de ochtend de serre reeds de over een transformatorgebouw en kwam in een bloementuin terecht. Ver der werden er veel dakpannen en rui ten vernield. DUURSWOUDE. Vele huizen en boerderijen liepen in de nacht van Za terdag op Zondag schade op. Ettelijke dakpannen werden door de storm af gerukt, terwijl in enkele rieten daken grote gaten werden geslagen. LANGWEER. Er is een groot gat ge slagen in de boerderij van de heer L. T. de Boer over De Wielen. De timmer man J. van der Meulen viel bij zijn pogingen om het gat te dichten en zo doende erger te voorkomen, van het dak. Hij liep wonder boven wonder geen noemenswaardig letsel op. SUAMEER. De hooischuur van de veehouder K. Wijminga waaide Zater dagavond omver. De schoorsteen van de bakkerij van R. van der Vegt woei om en viel door het dak van de woning van een buurman. WOUDSEND. Van de in aanbouw zijnde school alhier is het mastiekdak in zijn geheel afgerukt en totaal ver nield naar beneden gestort. GORREDIJK. Hier sneuvelden ver schillende bollonnen van de straatlan taarns. Het gasfabriek liep ook enige schade op. IR WOUDAGEMAAL DRAAIT WEER LEMMER. Zondagmorgen is het ir Woudagemaal te Tacozijl weer in wer king gesteld. was verdwenen, is in de middag in zee gestort. Op de Zuid-Westpunt heeft Ameland enkele meters duin moeten prijsgeven. In de Boeren- polle, enkele stukken particulier aangemaakte grond buitendijks, zijn een aantal schapen (de opga ven variëren tussen 50 en 100 stuks) verdronken. De duizend schapen, die op het Noorderleeg graasden, kon nog op het nipper tje worden gered. Op Terschelling was het „huis met het wakend oog" bij de haven geheel door zeewater omringd. Bij paal 19, waar de duinenrij het zwakst is, drong een hoeveelheid water het land bin nen. Op Vlieland stond de steiger blank; bij twee huizen kwam het water tot aan de vensterbanken. Men maakte zich hier bezorgd over een schip van Deense of Zweedse nationaliteit, dat op de Vliehors terecht zou zijn geko men. Reddingspogingen boden weinig kans van slagen, omdat de gehele Hors onder water stond. Advertentie Ooit last van Zuurbranden? Geen glas, geen water, geen nare smaak. Simpelweg één of twee Rennies laten smelten op de tong. Er zijn mensen die nemen Rennies te pas en te onpas maagzuur of niet alleen maar omdat ze ze lekker vin den. Dat hoeft nou weer niet, maar 't is wel plezierig altijd Rennies bij de hand te hebben, voor eigen gebruik of om anderen te helpen. Vraag Ren nies bij Uw apotheker of drogist. HARDEGARIJP. Onder architectuur van de heer P. Kingma Lzn. te Bergum is aanbesteed de herbouw van een dub bele woning alhier voor de heer P. E. Rauwerda te Groningen. Er waren 13 inschrijvers; hoogste was de fa De Haan en V. d. Hoek te Leeu warden met f 19.977 en laagste de heer K. Groenhof te Akkerwoude met f 18.137. Gunning aangehouden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4