Zeeland zwaar geteisterd HULPCOMITÉ FRIESLAND nu Watersnood zaait dood en ellende Brits passagiersschip in de Ierse Zee gezonken pas op Talrijke doden op Nd.-Beveland Bemanning van Insulinde aan de dood ontsnapt Honderdnegentig doden eist 't noodweer in Engeland 4 F R I ES E K O E R I E"R Maandag-2 Februari 1953 'T'OEN Zaterdagavond de dijkwachters in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen werden opgeroepen, wisten de Zeeuwse boeren, dat deze mannen een moeilijke nacht tegemoet gingen. Toch maakten ze zich nog niet bezorgd. Had niet de zware zeedijk al vaker harde aanvallen van de Noordzee doorstaan? Bo vendien waren de maatregelen, welke de dijkwachten hadden genomen, niet voor de poes. Overal stonden wagens met zandzakken klaar om naar eventueel bedreigde plaatsen te worden gedirigeerd. Maar dat het zo erg zou worden, zal niemand in de verste verte hebben bevroed. Hoe erg? Dat is nu eigenlijk nog niet eens precies te vertellen, omdat de zwaarst getroffen plaatsen ook in het Zeeuwse land nog volkomen geïsoleerd liggen en de buitenwereld niet hebben kunnen berichten hoe wind en zee bij hen huisgehouden hebben. Uit een bericht uit Kloosterzande in Zeeuwsch-Vlaanderen vernemen wij echter, dat de zee gistermorgen, toen-het springtij zijn hoogste top had bereikt, vijf meter boven N.A.P. stond. In Hontenisse kon men toen de peilschaal niet meer zienDit plaatsje werd onverwachts door de woedende zee bestormd. De eerste dijkbreuk deed zich voor bij de Kleine Polder. Kort daarop stortte' zich een woeste massa kolkend water door twee gaten in de dijk van de Kruispolder bij Duivelshoek. In deze polder werden twee hui zen letterlijk weggeslagen en hierbij verdronken acht personen, on der wie vier kinderen. Van de familie Daalman vonden vrouw en een kind de dood in de golven. De vader wist met grote moeite zijn zoon te redden, nadat hij twee uren met een gebroken been in een boom had gehangen. Een vrouw uit Ossenisse, die haar baby met moeite uit de woning had gered, en tot haar borst door het kolkende water waadde, zag zich haar kind op eens uit de armen weggerukt. Het verdronk voor haar ogen. (Van een speciale verslaggever) Dijk over 500 meter weg Bij Temeuzen is de dyk over 500 me ter weggeslagen en de polder rond deze plaats is in een woelige binnenzee her schapen, waar hier en daar op een hoogte dode koeien en paarden een droeve aanblik bieden. Het water is met ontzettende kracht de nieuwe Neuzen- polder binnengedrongen. De bewoners konden zich slechts met de grootste moeite redden. Ook hier is echter een slachtoffer te betreuren en wel een baby, die in een benedenkamer in de wieg sliep. De wieg werd door het wa ter meegesleurd en het kind verdronk voor de ogen van de ontstelde ouders, die nog getracht hadden het water voor te komen. De dijkwachten stonden machteloos. De wegen naar de dijken waren volkomen onbegaanbaar, zodat men de bedreigde plaatsen niet' tijdig 'heeft kunnen bereiken. In de kleine Mo lenpolder en de Melopolder bij Grauw verdronken veertig stuks vee. Een boe rengezin met 9 kinderen kon zich nog net in veiligheid stellen, voor de boer derij instortte. Vlissingen overstroomd De zee heeft ook met grote kracht de dijken van Walcheren aangevallen. Bij Rammekens viel een enorm gat in de geweldige zeewering, waardoor een massa water het eiland binnendrong. Jn 'n minimum van tijd stond de gehele omgeving van 't dorp Rittem blank. Tal rijke boerderijen moesten ijlings wor den ontruimd. Ook in Vere werd een breuk in de dijk geslagen. Nadat daar aaanvankelrjk grote massa's water wa ren binnengedrongen, luwde in de loop van de dag het geweld van de wind en toen deze later naar het Noorden draaide, slaagde men er zelfs in de doorbraak te bedwingen. Slechts en kele huizen aan de kade liepen onder water. Minder gelukkig heeft Vlissingen het er af gebracht. Gistermorgen 9 uur kwam uit deze stad het bericht, dat de gehele oude binnenstad was overstroomd; op het laagste punt be reikte het water een hoogte van drie meter! Het water stroomde ook de Jacobskerk, waarvan Michiel Adri- aensz de Ruyter eens de toren be klom, binnen. Met onstuitbaar geweld beukte de zee de fraaie boulevard van Vlissin gen, waarin ten slotte grote gaten werden geslagen. Tot halfweg de rij weg werd de boulevard door de zee weggezogen. Ook in de boulevard Evertsen werd een enorme bres ge slagen. Pas in de middag bereikte het water zijn hoogste stand. Men vreesde toen, dat er nog meer schade zou worden aangericht, doch tegen de avond begon het water te zakken en konden velen in de buitenwijken, die nog voor overstroming gespaard ble ven, ruimer adem halen. In de stad zijn zeker drie doden te be treuren; vermoedelijk zelfs vijf. De Zee heeft lange tijd door vier gaten in de boulevards enorme massa's water, ver mengd met zand en asfalt, de stad bin- nengedreven. Het fraaie Eellamypark waar Koningin Juliana de herbeplan ting van Walcheren begon is her schapen in een geweldige zandvlakte. In tal van straten van de stad ligt het zand op grote hopen; hele huizenblok ken zijn zwaar beschadigd. Gas en wa terleiding zjjn vernield, een tiental bak kerijen is uitgeschakeld. Noodvoorzie ningen moesten woi'den getroffen om de stad van brood te voorzien. Automobi listen die te hulp gekomen waren, za gen him wagens door het geweld van het water weggesleurd Ook van Zuid- en Noord-Beveland komen berichten over doorgebroken dij ken, overstroomde dorpen en onderge lopen polders. De „zak van Zuid-Beve land" is het ergste getroffen; hier moesten tal van dorpen worden geëvacu eerd. Bij Kruiningen staat het water tot aan de grote verkeersweg. Treinen kunnen Vlissingen niet meer bereiken, aangezien de spoordijk is weggezakt. Men vreest dat vele mensenlevens zijn te betreuren. Ook van Noord-Beveland zijn thans de eerste berichten binnengekomen. Hieruit blijkt, dat ook daar de ramp 'n ongekende omvang heeft aangenomen. Bijna het gehele eiland is, nadat de dij ken op verscheidene plaatsen waren doorgebroken, overstroomd. Er zijn tientallen doden te betreuren. Alleen in Kortgene zijn naar schatting al 35 mensen om het leven gekomen. De dorpjes Wissekerke en Camperland zijn nog voor het water gespaard ge bleven, evenals een deel van Colijns- plaat. De verbinding met deze plaats is echter verbroken. Gemeld, wordt, dat men op het eiland, groot gebrek aan rubberboten heeft. Uit Zuid-Beveland moet zoet -water naar Colijnsplaat worden gebracht, aange zien daar geen waterleiding is. Er zijn boten met levensmiddelen op weg naar Noord-Beveland. Minister Algera is actief De minister van Verkeer en Water staat, mr J. Algera, heeft gisteravond met de directeur-generaal van de Rijks waterstaat en andere autoriteiten ver gaderd om een inzicht in de staat van zaken te krijgen in de verschillende rampgebieden. Alle technische diensten van de pro vinciale en rijkswaterstaat werken in onderling overleg met andere burger lijke en militaire autoriteiten samen om in de meest bedreigde gebieden hulp te verlenen en de eerst nodige maatregelen te treffen. k, - PriUs Bernharcl diep onder de indruk Prins Bernhard, die op het ogenblik in New York vertoeft, verklaarde diep onder de indruk te zijn van het ver schrikkelijke nieuws, dat hem uit Ne derland over de overstromingen had bereikt. In het bijzonder betreurde de prins het, dat Nederland door deze ramp was getroffen, op een ogenblik, dat het land zich van de door de oox*- log aangerichte schade begint te her stellen. De prins verklaarde te zullen doen wat zijn regering en de koningin willen dat hij doet. Officieel is Z.K.H. nog niet van de ramp op de hoogte gebracht. Aan verandering in zijn plannen is nog niet gedacht. Nederland heeft pas de Amerikaanse regering meegedeeld, dat het geen eco-; nomische hulp meer nodig heeften nu komt deze ramp. Nederland heeft 'echter altijd tegen het water moeten vechten en het zal ook deze nieuwe ramp bestrijden en overwinnen, zoals Onvermoeid zwoegen honderden man nen om de dijken tegen het opkerende water te beschermen. De foto is ge maakt te Ridderkerk het volk in het verleden ook heeft ge daan. De prins zeide dankbaar te zijn voor de aangeboden Amerikaanse hulp. Dit is altijd gebeurd, wadneer er na tionale rampen waren en Nederland heeft ook steeds de helpende hand aan andere landen in soortgelijke omstan digheden geboden. De prins sprak ge ëmotioneerd en zijn gehoor was diep onder de indruk. (Reuter). Dinsdag verklaring van de regering De minister-president, dr W. Drees heeft aan dr Kortenhorst, voorzitter der Tweede Kamer, medegedeeld dat h\j Èereid is Dinsdag bij de aanvang der Vergadering in de Kamer een verklaring af te leggen over de nood in de getrof fen gebieden, waarna de leden de gele genheid zullen krijgen eventuele vragen te stellen. Bijna 130 opvarenden vinden graf in de golven; reddingboten omgeslagen Het Britse passagiersschip Princess Victoria is Zaterdagmiddag in de Ierse Zee gezonken na een strijd van zes uur met de woedende elementen. Van de 172 opvarenden kwamen er 128 om het leven. Onder de slachtoffers bevinden zich majoor John Sinclair, vice- premier en minister van Financiën van Noord Ierland, sir Walter. Smiles, afgevaardigde van Noord Ierland in het Britse Lagerhuis en talrijke vrouwen en kinderen. De 44 overlevenden zijn allen mannen. Koningin weer naar geteisterd gebied Naar officieel uit Den Haag wordt gemeld, zal Koningin Juliana vandaag in alle vroegte vertrekken en de gehele dag in het geteisterde gebied doorbren gen. H.M. zal zich op de hoogte laten brengen van de omvang van de ramp. Scherpere maatregelen in Zuid-Afrika De Zuid-Afrikaanse minister van Justitie, Swart, heeft Donderdag in de Volksraad een wetsontwerp ingediend, dat het aanbieden van fftianciële of an dere steun aan enige verzetsbeweging tegen de wetten van de Unie, verbiedt. Dit wetsontwerp beoogt scherpere maatregelen van de regering tegen de ongehoorzaamheidscampagne in de Uaie mogelijk te maken. (Reuter). De Britse torpedobootjager Contest pikte acht overlevenden op. De reddingboot van Donaghadee bracht 35 overleven den binnen. Een reddingboot van de Princess Victoria wist de haven van Donaghadee binnen te lopen. Aan boord bevonden zich de lijken van zes schipbreukelingen, die de ontberingen na de scheepsramp niet hadden over leefd. Aan het stuur van de motor reddingboot stond de enige overleven de, een ernstig gewonde man. Onder de om het leven gekomen le den van de bemanning bevinden zich drie stewardessen. Ook de gezagvoer der, James Ferguson, ging met zijn schip ten onder. Overlevenden deelden mee, dat hij tot het laatste ogenblik de passagiers heeft pogen op te beui'en en dat hij steeds een toonbeeld van kalmte is gebleven. Juist voordat het schip begon te zinken gaf de kapitein opdracht de Princess Victoria te ver laten. Reddingboten omgeslagen De reddingboten, waarin zich vrou wen en kinderen bevonden, sloegen evenwel temidden van de reusachtige golven onmiddellijk om. Mannen spron gen in het water en poogden, zich vastklemmend aan stukken wrakhout, drijvende te blijven. Zij verstijfden van de koude of raak ten uitgeput. De een na de ander moest zijn stuk hout loslaten en zonk weg. Reusachtige golven Alles stelde men in het werk om de opvarenden van het schip van br te halen. Sleepboten, tankboten, trei- lers, reddingboten en de torpedoboot jager Contest bevonden zich in de,na- bijheid van de zinkende Princess Vic toria. De reusachtige golven maakten het evenwel niet mogelijk het schip dicht te naderen. Ook bleek het niet mogelijk met lijnen een verbinding tot stand te brengen. Twee vliegtuigen vlogen boven het met de golven worstelende schip. Zij zonden radioboodschappen aan de Contest om de oorlogsbodem bij de reddingspogingen te helpen. Toen de duisternis was ingevallen bleven de reddingboten de enorme zeeën trotseren om, met behulp van fakkels, nair overlevenden te zoeken. De heldhaftige pogingen van de op varenden van reddingschepen leverden evenwel geen resultaat op. De Princess Victoria is een veerboot van de Spoorwegen, die een dienst tus sen Schotland en Ierland onderhoud Het schip is dicht onder de Ierse kust gezonken; nadat het zes uur stuurloos had x-ondgedreven. (Reuter). Uruquay roept ambassadeur in Argentinië terug Volgens het ochtendblad La Tribuna Popular. (Montevideo) zou de regering van Uruguay haar ambassadeur in Ar gentinië teruggeroepen hebben. Deze "Stap zou zijn genomen in ver band met het feit, dat de beti'ekkingen tussen beide landen slechter zijn gewor den. De regering van Ui'uguay zal Vrijdag bijeenkomen onx de betx-ekkingen ïxxet Ai-gentinië te bestuderen. (A.F.P.) Initiatief van de Commissaris der Koningin Zondagavond is ten huize van de Commissaris der Koningin in Friesland een Provinciaal Comité tot hulpverlening aan de slacht offers van de overstroming samengesteld, waarin zitting hebben genomen vertegenwoordigers van het Ned. Rode Kruis, de V.V.H., kerken en corporaties in de provincie. De Commissaris der Koningin heeft alle burgemeesters in Fries land uitgenodigd over te gaan tot vorming van gemeentelijke hulp- comité's. Verzocht wordt alle hulpaanbiedingen in eerste instantie over dat gemeentelijk comité te laten lopen, ten einde de zo nood zakelijke coördinatie te verkrijgen. Wanneer men ten gemeentehuize niet voldoende ingelicht kan worden, kan men te allen tijde terecht bij de Prdvinciale Centrale Instantie, die gevestigd is bij de Kamer van Koophandel te Leeuwar den, telefoon 8844. Financiële bijdragen kunnen in Friesland worden ingezonden bij de Coöperatieve Zuivelbank te Leeuwarden, giro 11542. Als centrale inleveringsplaats in Friesland voor alle voor de hulp verlening bestemde goederen is aangewezen het gebouw Arendstuin 35 te Leeuwarden, telefoon 8570. Men wordt verzocht eerst te bellen voor men de goederen naar dit adres afzendt. Voor Heerenveen en omgeving wordt de hulpactie geconcentreerd in het gemeentehuis, Crackstate. Geldelijke bijdragen en goederen kunnen ook worden afgegeven aan het bureau van dé Friese Koerier. Wanneer men 's avonds nog kan ruiken dat U kool, ui of gebakken vis hebt gegeten - of als bijvoorbeeld de tabakslucht van de vorige avond 's morgens nog merkbaar is - dan heeft U vergeten Air-Wiek te gebruiken. Air-Wiek geeft de luchtjes geen kans, want het bevat o.a. chlorophyl en zorgt voor een steeds frisse woning. °Of MENSt^ *ET ÊEN F/7NE Vraag uitsluitend de originele flacon Air-Wick a f. 2.40 Reddingsboot maakt 90 graden slagzij (Van een onzer verslaggevers). Drie leden van de bemanning van de reddingboot Insulinde zijn Zondagmiddag bij het ingaan van het Friese gat op het nippertje aan de dood ontsnapt. Geheel on verwacht kwam er plotseling zo'n hoeveelheid water over 't scheep je, dat er een slagzij van 90 gra den ontstond. Gelukkig hadden de schipper Klaas Toxopeus, zijn broer stuurman Jannes Toxopeus en een opstapper zich uit voorzorg met hun riem met patent- sluiting aan het dek vastgemaakt. Daaraan is het te danken, dat ze niet van het dek zijn weggesleurd door het verraderlijke zeewater, dat met zo'n kracht is overgekomen, dat stutten en stangen en een deel van de x-ailing is verbogen. De Insulinde was op weg naar huis toen deze ramp haar bedreigde. Er was hulp geboden aan de Franka II die bij de monding van de Eems moeilijkhe den met de lading pek had gehad. Deze lading schoof, zodat er slagzij ontstond. Schipper Toxopeus had de Franka II naar een ankerplaats in de luwte be geleid, waarna geen verdere hulp meer geboden behoefde te wox-den. Duitse sleepboothulp werd dan ook nadien van de hand gewezen. Motoren sloegen af Bij het ingaan van het Friese gat dreigde zich daarna een ramp aan de Insulinde te gaan voltrekken. Het scheepje kwam in een positie, zoals de bemanning, die heel wat gewend is, nog niet eerder had meegemaakt. Toen een slagzij van 90 graden was bereikt, stroomde het zeewater in de uitlaat van de motoren, die daarop plotseling stopten. Toen men met de Insulinde wilde manoeuvreren om uit de gevaarlijke positie te komen, reageerde de boot niet. Juist op dat moment bestormde de zee de reddingboot nogmaals en be- nedendeks dacht ieder dan ook, dat er zich een ernstig ongeluk had voorge daan. Ieder bleef echter op zijn plaats zijn plicht doen. De motordrijver deed alles om de motor weer op gang te krijgen en dit gelukte gelukkig zeer snel. Toen de Insulinde weer bestuux-baar was, was ook het gevaar geweken. De bemanning had weer even een les van de zee op de gevaarlijke gronden ge kregen. Een les van ongebi-eidelde kracht en snelheid waarmee de natuur- krachten kunnen toeslaan. Dit heeft de Insulindc-bemanning niet weerhouden om ook Zondagmid dag weer zee te kiezen. Ook in Engeland en Belgic hebben de springvloeden een groot aantal slachtoffers geëist en enorme schade aangericht. Volgens de laatste gege vens bedraagt het aantal doden in Engeland reeds 190. Op liet eiland Can- vey in de Thccms-mcnd zouden alleen al veertig personen zijn verdronken. Hondei'den personen, woonachtig in gebieden ten Noorden en Zuiden van Mablethorpe (Oost Engeland) hebben hun huizen moeten ontruimen. In sommige delen van deze streek staat het water zes meter hoog. Het water heeft veel mensen in huizen overvallen. Vissersboten werden door het geweld van de golven op de akkers geworpen. Het water rees zo snel, dat vele ge zinnen slechts enkele minuten hadden om zich in veiligheid te stellen. Ook de Londense artistenwijk, Chelsea, is onder water gelopen. Verder staat on geveer een derde gedeelte van de stad Harwich onder water. Te Clacton-on-Sea, een vacantieoord aan de Britse Oostkust, zijn bijna 1000 personen door de overstromingen van de buitenwereld afgesneden. Met man en macht werkt men om hen te helpen. Gevreesd wordt dat hier nog vele slachtoffers zijn te betreuren. In België is in het Noordwesten van Mechanisatie bietenteelt Een door de coöperatieve beetwortel suikerfabrieken in Noord-Brabant in gestelde commissie is van oordeel, dat alle minder gunstige ervaringen met de mechanisatie van de bietenteelt ten spijt in de nabije toekomst tot een in tensiever mechanisatie moet worden overgegaan. Er zijn n.l. wel volwassen, maar geen jonge landarbeiders meer beschikbaar. De jeugd keert zich van het handwerk af. Deze mechanisatie is temeer nood zakelijk, omdat de bietenteelt zich voortdurend uitbreidt als gevolg van de flinke prijzen. De drie coöperatieve fabrieken in Noord-Brabant keerden, behalve andere financiële voordelen, aan de leden-aandeelhouders in de ja ren 19471950 gemiddeld f 41.50 per 1000 kg bieten uit. De prijs van de koopbieten was f 5.50 lager. het land de noodtoestand afgekondigd. Alle militairen die in Noordwest Vlaan deren in garnizoenen zijn gelegerd, zijn bij de herstelwerkzaamheden aan de dijken ingeschakeld. Over slachtoffers wordt hier niet gesproken. Sinds Zondagochtend zijn de telefoon- en andere kabelverbindingen tussen Nedex-land en België verbroken. Tal van spoorlijnen uitgevallen De president-directeur der Nederl. Spoorwegen, die pas uit Engeland is teruggekeerd, zal zich vandaag naar Lage Zwaluwe begeven, waar het zwaartepunt ligt voor de spoorwegen in dé* HollandBrabantverbinding. Door het wegspoelen van een deel der baan bij de Moerdijkbrug is het verkeer RotterdamRoozendaal ge stremd. De reizigers uit Rotterdam reizen via Utrecht en Den Bosch naar het Zuiden. Er zullen vandaag extra sterke trei nen rijden, ten einde stagnatie te voorkomen. De schade aan de spoox'- wegen is ixiet bij benadering te schat ten, doch zal ongetwijfeld in de.mil- lioenen lopen. Het herstel zal gerui me lijd vorderen. De treinen naar Zeeland rijden niet verder dan tot Bergen op Zoom. Baanbeschadigingen zijn ontstaan tussen Schiedam en Hoek van Hol land, tussen Rotterdam en Gouda, tussen Sliedrecht en Giessendam, doch het ergste is de situatie tussen Dord recht en het Hollands Diep. Bij de Moerdijkbrug is de baan over 3 km ernstig beschadigd, terwijl de baan tussen Bergen op Zoom en Woens- drecht 'over een km onder water staat. Ook tussen Rilland Bath en Krab- bendijke is grote schade aangericht. Hier staat over een lengte van 4 km anderhalve meter water boven de spoorlijnen. Ir Den Hollander was zeer pessimis tisch gestemd over het herstel van de schade tussen Dordrecht en Lage Zwaluwe; deze zal zeer geruime tyd vorderen. (A.N.P.)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3