Het dorpje Halsteren bijzonder zwaar getroffen Hevige storm op de Noordzee eist de levens van talrijke zeelieden Vele doden in West-Brabant Poortugaal: Zeven inwoners verdronken in woeste water Uw hulp is dringend nodig NATIONALE RAMP NATIONALE HULP Ettelijke schepen op het strand FRIESE. KOERIER Maandag 2 Februari 1953 (Van een speciale verslaggever). T ANCKheeft het geduurd voor een enigszins betrouwbaar overzicht kon worden gegeven van de toestand in Westelijk Brabant. Het was bekend, dat ook daar het zeewater, dat door de storm met grote kracht door de Zeeuwse stromen tegen de kust van Noord-Brabant werd opgestuwd, tal van polders had overstroomd. Het was echter niet-mogelijk met de getroffen gebieden in verbinding te komen, aangezien verscheidene telefoonlijnen waren uitgevallen. Langs vele omwegen kwam het nieuws echter naar Den Haag door. Tegen de middag had men Zondag vastgesteld, dat ook in dit gebied tal van doden te betreuren waren. Vooral het plaatsje Halstcüwn, gelegen aan de Eendracht ten Noordwesten van Bergen op Zoom, is zwaar getroffen. Niet minder dan 57 mensen worden daar vermist en men vreest, dat zij allen om het leven zijn gekomen. De lijken van 17 hunner zijn bereids geborgen. rast; de mensen konden zich deels zwemmend redden, doch het vee kwam jammerlijk om. Nieuw Vossemeer Dat de ramp hier zo'n noodlottige omvang aannam, was een gevolg van het feit, dat de buitendijken van de Theodoruepolder en de Auvergsepolder doorbraken op een ogenblik,, dat dit niet werd verwacht. Dit gebeurde in de vroege ochtend, toen er nog een dichte duisternis in het gebied heerste. Het water stroomde met zoveel kracht de polders binnen, dat de bewoners geen kans meer zagen zich in veiligheid te stellen. Verscheidene huizen werden door het water ondermijnd en minstens tien ervan etortten in op het ogenblik, dat de mensen zich naar "de zolders had den begeven, ten einde daar hulp af te wachten. Er waren echter niet vol doende boten ter beschikking om de ongelukkigen te hulp te komen. Ijlings zyn hulpmaatregelen getrof fen, opdat nog zoveel mogelijk mensen uit het zwaar getroffen gebied in vei ligheid gebracht konden worden. De ministers dr Beel en ir Witte hebben zich op het gemeentehuis van Halste ren van de toestand op de hoogte laten brengen. Aan de bewindslieden moest helaas worden meegedeeld, dat de red dingsmaatregelen voor vele vermisten wel te laat zouden komen. Alom grote ravage In Bergen op Zoom vernamen we, dat ook elders in West-Brabant polders wa ren ondergelopen, waardoor een ont zettende ravage is aangericht. Tiental len boerderijen zijn vernield en hon derden stuks vee hebben de dood in de golven gevonden. Sommige boeren kon den de dieren nog uit de stallen bren gen, doch op weg naar hoger gelegen gebieden werd men door het water ver- geisoleerd De bewoners van de polders in het West-Brabantse hadden gehoopt, dat de sterke Tholense dijk de druk van het water zou doorstaan. IJdele hoop, want midden in de nacht sloegen er acht gaten in de zeewering, waardoor het water met grote kracht binnen stroomde. De gemeenten Nieuw-Vosse- meer en St. Philipsland waren spoedig geheel van de buitenwereld afgesloten. De bevolking van St. Philipsland kon tijdig geheel worden geëvacueerd. Nieuw Vossemeer, waar 1600 tot 1700 mensen wonen geraakte echter in een isolement. Alles i9 gedaan om dit te verbreken, doch er waren niet voldoen de motorboten beschikbaar om een doeltreffende hulpactie op touw te zet ten. Over de toestand in het dorp is verder niets bekend, aangezien alle verbindingen zijn verbroken. Gister avond zijn commandotroepen uit Roo sendaal, versterkt met geniesoldaten in rubberboten gegaan om te trachten het zwaar getroffen dorp te bereiken. Steden onder water Bergen op Zoom, Ossendrecht, Hank- Dussen, Steenbergen en Willemstad zijn ondergelopen. In verscheidene wijken van deze plaatsen kwam het water tot de daken te staan, zodat de bewoners zich gedwongen zagen een wijkplaats op het dak of in hoge bomen te zoeken. In Dinteroord nam de ramp ook zeer Gevreesd wordt, dat de watersnood in de gemeente Poortugaal zeven slachtoffers heeft geëist namelyk twee gezinnen, die in de Zalmstraat wonen cn twee personen, die ter hulp waren gesneld. In het huisje, waar zich dit drama heeft voltrokken, woonde het echtpaar J. V., alsmede een gehuwde dcchter met haar men en een zoontje van drie jaar. Door de angstwekkende stijging van het water zyn zij alle vyf naar boven gevlucht. Het huisje is door de stuwing van het water ingestort en allen werden onder het In de water massa vallende puin bedolven. Een an dere zoon van V., en een totnogtoe on bekend gebleven man, die te hulp snel den, heeft men niet meer teruggezien. Slechts één van de Iyken is geborgen. Pemis overstroomd In de vroege ochtend is het Maaswa ter op drie plaatsen over de dijk Per nis binnengestroomd. De bewoners werden door klokgelui gewaarschuwd. Een vrouw kon met moeite worden ge red. De BP.M. heeft haar raffinaderij geheel moeten stilleggen. Vlaardingen onder water In Vlaardingen heeft het buitendijkse gebied in de nacht van Zaterdag op Zondag totaal onder water gestaan. En wel het gebied van de Spoordijk tot de Binnensingel. Deze spoordijk is een waterkerende dijk en wanneer deze zou doorbreken, bestaat groot gevaar, dat de oude stad Vlaardingen onder water zal lopen. Het spoorwegverkeer tussen Maassluis en Hoek van Holland werd stil gelegd. Intussen is de schade enorm. Verscheidene fabrieken in het havengebied zijn onder water gelopen. In het bijzonder is de Eerste Ned. Coö peratieve Kunstmestfabriek zwaar ge troffen. Ook de Sunlight-fabriek is ge isoleerd. Het passagiersschip Stad Vlaardingen is van de boeien geslagen, maar men is er in geslaagd het schip te bergen. Het tankstation van de BPM staat eveneens onder water. Een klein brandje in één van de tanks kon spoe dig worden bedwongen. Als hoogste waterstand werd gemeten 3.70 meter boven N.AP. Ook Rotterdam is voor de gevolgen van de storm eii springvloed niet ge spaard gebleven. De Maas trad buiten haar oevers, zodat vele straten blank kwamen te staan. De 72-jarige wed. L. Visserde Wolff, die in de Rozen straat woonde, is het slachtoffer van het water geworden. Een andere vrouw, die eveneens in dit pand woonde, kon door een buurman wor den gered. De watersnood is hier he viger geweest dan de ramp van 1918. Het politieposthuis aan de Linker Veerkade heeft zoveel schade opge lopen, dat het wel niet hersteld zal kunnen worden. Het verkeer in de Maasstad onder vond uiteraard van het hoge water stagnatie. De Maastunnel' is buiten gevaar gebleven. De autotunnel is normaal begaanbaar gebleven. Ook de voetgangerstunnel is met vloedschot ten tegen het water beveiligd, hoewel de Parkkade onder water staat. De Maasbrug is tijdelijk voor het verkeer gesloten geweest. Het drinkwaterbedrijf heeft wel schade ondervonden van het hoge wa ter, maar blijft functionneren. Ernsti ger is het met de electriciteitsvoor- ziening. De grote centrales te Rotter dam, en ook te Dordrecht, zijn uitge vallen, doordat de installaties gedeel telijk zijn overstroomd. Daardoor is de electriciteitsvoorziening in geheel ernstige vormen aan: hier zijn evenals in Halsteren honderden stuks vee in het water omgekomen. In geheel West- Brabant is treinverkeer onmogelijk ge worden, doordat overal de spoordijken door het water werden ondermijnd en verzakten. In Willemstad was de toestand gis termiddag laat bepaald kritiek; het dorp staat practisch geheel onder wa ter. De polders Ruygenhil en Oude Hey- ningen staan blank; de verlichting is overal uitgevallen, doordat de electri- sche centrale moest worden stopgezet. Tot 10 km ten zuiden van Moerdijk spoelt het water thans over het land. In het gebied tussen het Hollands Diep en het Volkerak zijn 5.000 ha land on der water gelopen. Pontonniers zijn hierheen vertrokken om de bevolking bij te staan. 28 doden in dit gebied Voor zover thans bekend is, zijn in Willemstad 12 mensen om het leven ge komen .terwijl men in Moerdijk, dat eveneens zwaar getroffen is, 13 doden betreurt en in Dinteloord 3. Sommigen van hen vonden de dood, toen zij p:o- beerden opgesloten mensen uit hun woningen te halen, welk voornemen mislukte doordat de woningen instort ten. De mensen verdwenen in het ko- Kende water en velen hunner kwamen niet weer boven. Moeilijk reddingswerk Uit alle plaatsen in Erabant trokken vrijwilligers op naar de getroffen ge bieden. Vooral de militaire hulpcolon nes en de Rode Kruismensen verzetten bergen werk, heldhaftig werk, dat doör de bevolking van de plaatsen, die aan de rand van het overstromingsgebied liggen, in grote spanning werd gevolgd. Men wist in de buurt van Willemstad, dat de toestand aan het Hollands Diep hachelijk was, doch hoe het er precies voorstond wist eigenlijk niemand pre cies te vertellen. De meeste bewoners zaten op de zolders van hun woningen; enkele oude huizen stonden op instor ten, doch de bewoners had men tijdig in veiligheid kunnen brengen. Dit ver klaarden twee jonge mannen, die des middags door het water wadend naar de dijk waren gekomen. Dat was het enige wat men uit dit al zo vaak zwaar getroffen Willemstad had vernomen. Angstig vroeg men zich af of de pon tons, welke de militaire bevelhebber ter redding van de ingesloten inwoners had heengezonden, aangekomen waren. Met angst in het hart vroeg men zich af hoe het convooi van acht pontons het er in de stikdonkere nacht had af gebracht. De bevolking is nu een twee de zware nacht ingegaan, één die ang stiger zal zijn, dan welke nacht, die zij zich zullen herinneren. Het centrum van het reddingswerk in de polders bij Halsteren was zo maar een punt op de weg van Halsteren naar Tholen, ongeveer 500 meter buiten Hal steren tot waar het water was geko men. De Rode Kruismensen, die daar dienst deden, moesten velen uit de boot jes dragen; de mensen waren te uitge put om zelf de begane grond te berei ken. Zij vertelden weinig anders dan wat kledingstukken en kostbaarheden te hebben kunnen redden. Waar eens de aren wuifden ders lagen, klotst nu een woelige water- derslagen, klotst nu een woelige water massa. Boven het grauwe water, dat door de nog steeds felle Noordwester werd opgejaagd, steken de daken uit van boerderijen; met de stroom mee drijven de cadavers van tientallen koei en, paarden en varkens, die de ren naar de reddende dijk niet hebben kunnen volbrengen. In wanhoop staan de boe ren uit dit gebied op de dijk te kijken naar het land, dat zij zovele jaren in noeste vlijt hebben bewerkt, dat zij hebben beschermd tegen de altijd drei gende vijand: het water. Dat was een strijd, waaruit de mens zovele malen als overwinnaar te voorschijn is ge komen. Nu echter heeft de veelvraat in één keer getoond hoe nietig de mens is. wanneer wind en water in ongebrei delde kracht op de dijken beuken. Roozendaals bevolking is op het ogenblik minstens verdrievoudigd. Van aile kanten stromen de vluchtelingen naar deze stad, sommigen in inderhaast aangeschoten kledingstukken, welke nauwelijks beschutting bieden tegen de felle wind; allen waren immers in de slaap door het noodlot verrast. Wat men in Roozcndaal ziet is een tafereel van diep menselijke ellende, vrouwen die haar man zoeken, een klein meisje, dat moederziel alleen in de vluchtelin genstroom is meegekomen en mannen, die somber peinzen over het verlies van hun vee, hun boerderij en alles wat hun zo langzamerhand lief was geworden. Ons land is getroffen door een ramp, die zulk een omvang heeft aangenomen, dat men kan spreken van een NATIONALE RAMP. Onze grootste vijand, al eeuwen lang, het water, heeft wraak ge nomen op het landje en zijn bewoners, die de zee konden bedwingen, ja zelfs verdringen. Die wraak is ontzettend: leed en ellende zijn over tienduizenden landgenoten gebracht, millioenen guldens materiële schade en verlies. Wij kunnen ons met geen mogelijkheid hiervan een voorstelling maken. Maar wij moeten beseffen, dat wij tegenover een Nationale Ramp maar één ding kunnen plaatsen, nl. NATIONALE HULP Dat wil dus zeggen: HULP VAN IEDEREEN. U kunt helpen op vele manieren. Deelnemers aan inzamelingsacties voor kleding, huisraad, levensmiddelen, enz., enz., mogen niet met lege handen bij Uw deur weggaan. Geeft dus wat U kunt missen! Er is ook veel, heel veel geld nodig. Hiervoor geldt hetzelfde: geeft wat in Uw vermogen ligt. De belangrijkste postgiro-rekening van ons land is nu Nr. 9575 ten name van NATIONAAL RAMPENFONDS, Statenlaan 85, Den Haag. Dit fonds is de centrale, alle andere fondsen overkoepelende instel ling, die in overleg met de regering, op nationale basis en voor alle gezindten zal werken, ter leniging van de grote ellende in de door de watersnood getroffen gebieden. Uw financiële bijdragen kunt U ook storten op postgiro-rekening Nr. 11542 van de Coöperatieve Zuivelbank te Leeuwarden. Deze bank zorgt dan voor afdracht aan het Nationaal Rampenfonds. Ook de girorekening Nr. 272334 ten name van Dagblad Friese Koerier, Heerenveen, staat voor U open. Vindt U een postwissel gemakkelijker, dan zendt U Uw gift op die manier. U is ook hartelijk welkom met Uw bijdragen aan onze loket ten, Heideburen 11 te Heerenveen. Van de giften, die bij ons binnenkomen, zal dagelijks een staat van verantwoording worden gepubliceerd. Wilt U om verwarring te voorkomen op het girostrookje of de postwissel vermelden: RAMPENFONDS De eerste gift kunnen wij reeds noteren, nl. f 500.die de Directie van onze krant schenkt om de rij te openen. Moge het een heel lange rij worden. Bedenkt: De Koningin was er PRINSES WILHELMINA NAAR ZEELAND. Koningin Juliana heeft gistermiddag vergezeld van prinses Beatrix in ver schillende plaatsen in Zuid-Holland de overstroYningen in ogenschouw geno men en er met onderscheiden mensen gesproken. H.M. heeft getracht Dord recht te bereiken, wat door de over volle wegen niet mogelijk bleek. Maandag en Dinsdag zal prinses Wilhelmina de geteisterde streken in Zeeland bezoeken. Ook de grote verbindingsweg door Rotterdam naar het Zuiden is gedeeltelijk overstroomd Zuidholland in grote moeilijkheden geraakt. Op de bevolking is een dringend beroep gedaan zo zuinig mogelijk met het gebruik van electriciteit te zijn. Rantsoenering kan niet achterwege blijven. De beide gasfabrieken in Rotterdam hebben eveneens onder water gestaan, evenals de kraakgasinstallatie te Per nis, die ook meewerkt aan de gas- voorziening van Rotterdam. Zuinig heid met gas is eveneens geboden voor de Rotterdammers. Het tram- en busverkeer heeft mede stagnatie ondervonden van het hoge water. Zondagavond is, ondanks de vloed, het water binnen de kade muren van de Maas gebleven. Vele straten kwamen weer geleidelijk aan droog te liggen. Sliedrecht en Papendrecht Bij Papendrecht, waar de rivieren de-Merwede en de Noord ineenstro men, is de dijk van de Alblasser- waard bezweken. Het water stroomt in enorme hoeveelheden door het gat van ruim honderd meter breedte. Ook in de Merwededijk is een gat gesla gen. Men ziet nog geen kans deze gaten te dichten. Sliedrecht is prac tisch geheel door het water geisoleerd. Een alleen wonende vrouw is hier verdronken. Naar schatting staan 1200 huizen onder water. Honderden stuks vee zijn op centrale plaatsen bijeengebracht. Men heeft voor de beesten geen eten en geen onderdak. Veel vee is bovendien verdronken. Het gebied, dat hier onder water staat, wordt geschat op 900 tot 1000 ha. De waterleiding van Papendrecht is geheel uitgevallen. De electrici teitsvoorziening is er eveneens ge stagneerd. Tweeduizend man hebben Zondag op de 15 km lange dijk tussen IJssel- monde en Ridderkerk gevochten te gen het water en de strijd vermoede lijk gewonnen. De doorbraak van de buitendijk bij Ridderkerk heeft even wel enorme schade veroorzaakt. Lifter verdronken Dubbeldam biedt een troosteloos beeld. Slechts weinige woningen zijn aan de Woeldechtsezeedijk nog van het water gevrijwaard. Willemsdorp ligt geheel in het wa ter. Velen zochten een heenkomen in de bovenverdiepingen van de politie kazerne. Hoe men ze moet redden, is nog een raadsel, want er zijn bijna geen vaartuigen. Een Rotterdams zakenman, die met een lifter in zijn auto zich naar de Moerdijk spoedde, is door het water overvallen. De automobilist wist zich met veel moeite te redden, doch zijn lifter is vermoedelijk verdronken. STORM, die Zaterdag en Zondag boven Wept-Europa woedde, bracht ook grote schade toe aan de scheepvaart. Talrijke sche pen gingen onder in de woedende golven, andere liepen op de kust of kregen averij. Vele zeelieden kwamen daarbij om het leven. De bemanningen van de reddingboten waren dag en nacht in de weer om schipbreukelingen in veiligheid te brengen. Zij slaagden er in ettelijke zeelieden aan land te brengen. Het is nog niet mogelijk het juiste aantal slachtoffers vast te stellen. Dwars voor Texel verloor de Duitse sleepboot Gulosenfjord zijn sleep, een tanklichter met een bemanning van acht koppen. Men vermoedt, dat de runners allen om het leven zijn geko men. De tanklichter wordt als verloren beschouwd. In de nacht van Zaterdag op Zon dag liep de sleepboot Schelde, die hulp wilde verlenen aan een ander schip, in de Nieuwe Waterweg op een strekdam. Het schip zonk onmiddellijk. De red dingboot uit Hoek van Holland nam de opvarenden aan boord. De Nederlandse kustvaarder Franka 11 kwam Zondagmorgen bij Terschel- lingerbank in nood te verkeren. Het schip maakte een slagzij van 25 gra den. De bemanning was aanvankelijk van plan het schip te verlaten. Toen de reddingboot in de buurt kwam poogde de bemanning de kustvaarder te behouden. Zij slaagde daarin won der boven wonder. De kustvaarder is met zware averij de haven van Delfzijl binnengelopen. Brits schip gestrand Op de kust van het eiland Lewis van de Hebriden strandde een ruim 7.000 ton metend Brits vrachtschip. De 66 leden van de bemanning werden met een wippertoestel in veiligheid ge bracht. Het schip wordt als verloren beschouwd. In de Theems bij Londen zonk Za terdagavond de Britse onderzeeboot Sirdar en sloeg een fregat van de ma rine om. De Britse admiraliteit maak te tot nu toe geen melding van slacht offers. Het lichtschip van de Engelse haven Tynemouth sloeg Zondagmorgen los en dreef af. De kustwacht heeft andere schepen verzocht naar het lichtschip uit te zien. Ook het lichtschip Goeree is afgedreven. Er is grote schade aan boord. De kustwacht van Tynemouth heeft gemeld dat het 1956 ton metende Deen se stoomschip Knud wordt vermist. De Katwijkse logger K 68 pikte op zee drie man op van een gezonken Deense kotter. De overige leden van de bemanning kwamen zeer waarschijn lijk om het leven. Bij Zandvoort liep een Duitse kust vaarder op -het strand. Het schip ligt slechts tien meter vanaf de duinen. Men meent, dat het uiterst moeilijk zal zijn het schip vlot te trekken. Schipper Pot gewond Voor de kust van Terschelling ver keerde Zaterdag een Brits-Indisch vrachtschip in nood. De reddingboot. Brandaris verleende assistentie. Daar bij werd schipper Douwe Pot een vin ger afgeknepen. De sleepboot Holland van de rederij Doeksen nam het schip op sleeptouw naar Rotterdam. De reddingboot Prins Hendrik keer- Zondagavond in de haven van Den Helder terug. De boot heeft geen con tact kunnen krygen met de Duitse lichter bij Vlieland. Evenmin heeft men de Texelse vissersboot Tex 14, waarvan noodseinen waren opgevan gen, kunnen vinden. Tussen Noordwijk en Katwijk strand de Zaterdagavond een kotter. Het scheepje ligt bijna tegen de duinen. De bemanning is aan boord gebleven. Belgisch schip aan de grond Eij Vlissingen is een 7.000 ton me tend Belgisch schip op het strand ge lopen. Tussen Vlieland en Texel is een Zweeds schip gestrand. Bij de kust voor Terheide is een kustvaarder uit Groningen aan de grond gelopen. De bemanning wist de wal te bereiken. Verder zijn er nog verschillende schepen op het strand gelopen. Ande re vroegen assistentie; zij hadden op zee met grote moeilijkheden te kam pen. Bij de redding van 21 zeelieden en 3 vrouwen van het Deense schip An- nam is de President Jan Leis, de red dingboot van Hoek van Holland, aan het roer beschadigd. De witbeschuimde zee, die Zaterdag door een orkaan geranseld werd, hield de scheepvaart aan banden. Voor de IJmuidense sluizen lagen niet minder dan tien grote schepen op beter weer te wachten. Op de Waal zijn vier schepen ge zonken. Of alle opvarenden zich in veiligheid hebben kunnen stellen is niet bekend. Ook op het IJselmeer heeft het da nig gespookt. Vier schepen, die in de Ketelmond voor ankel lagen, sloegen los en raakten op drift. Alle vier lie pen op de pieren. Een rijnaak uit Ba zel is er het ergst aan toe. Het schip dreigt in tweeën te breken. (A.N.P. - Reuter). Wanhopige strijd In Dordrecht heerste Zondagmorgen geen alarmtoestand. Toch was de situ atie er allesbehalve rooskleurig. De stormvloed was doorgedrongen tot de hoofdwinkelstraat van de stad, de Voorstraat, die tevens de normale wa terkering is. Maar het water stoorde zich daar niet aan en drong ook de binnenstad binnen, dwai-s door de hui zen heen. Door sirenes en klokgelui werd de bevolking op het naderende gevaar attent gemaakt. Velen zoeken een beter heenkomen. Het water stroomt aan de Noordkant van de stad naar binnen. Later op de dag komen berichten en geruchten binnen van het geen zich in de omgeving moet heb ben afgespeeld. Alle ten zuiden van de Wieldrechtse zeedijk gelegen polders zijn onder ge lopen. De Oude Beerpolder, de Nieuwe Beerpolder. de Louisapolder. de Gam- memanspolder, de Tongplaat en het Zuidplatie staan geheel onder water Ook de Dordttthe Biesbos ligt ten zui den van de Wieldreehtsche zeedijk, maar wordt nog beschermd door zijn eigen dijken. De toestand van deze dijken is echter van dien aard, dat men alle hoop heeft opgeheven om de Biesbos watervrij te houden. De in de Biesbos wonende landbouwers hebben een veilig heenkomen gezocht. In -hef Noordelijk gedeelte van het eiland van Dordrecht zijn de Stadspolder en de Nieuwe Stadspolder overstroomd. Ook een gedeelte van de Westmerwedepol- der is een prooi van het water gewor den. Met man en macht is men bezig om een doorbraak te voorkomen. De toestand is hier hoogst ernstig. Zou hier een doorbraak optreden, dan zou het gebied ten noorden van de Wiel- d recht schezeedijk, en liggende tussen de Dordtsche Kil en de spoorbaan naar Moerdijk onderlopen. Het water komt dan nabij de Dordtsche zeehaven en raakt dan het zuidelijkste gedeelte van de stad Dordrecht. Kritieke plaat sen zijn er ook in de Noorderdijk, die vooral op een plek bij het „Vissertje" zeer zwak is. Als de dijk het hier niet meer kan houden, zal heel de gemeente Dubbeldam onderlopen. Ook wordt dan de positie van de zo genaamde Indische buurt van Dordt precair. De toestand van de spoorbanen DordtrechtMoerdijk en Dordtrecht Sliedrecht is zeer slecht. De masten van de electrische bovenleidingen ver zakken, wat er op wijst, dat de spoor dijk ernstig ondermijnd is. De spoor baan tot Moerdijk ligt, nadat zij de Wieldrechtsezeedijk heeft gekruist, on der water. Ook de rijksweg naar Moer dijk ligt onder water. Tegen middernacht kwam Zondag het bericht, dat de toestann niet langer kritiek is. De gaten in de Noorderdijk, de Kildijk en de Kilkade, zomede bij de Wieldrecht en de Veehaven zijn ge dicht. De Zuidhollandse eilanden Weinig bijzonderheden zijn te ver krijgen over de toestand op de Zuid hollandse eilanden. Vast staat, dat het water deze eilanden zwaar heeft ge teisterd. De gemeenten Oudenhoorn' en Hellevoetsluis staan geheel onder water. Zuidland, Abbenbroek eh Nieuw Hellevoet gedeeltelijk. De be volking van Annenbroek en Ouden hoorn is geëvacueerd. De afsluitdam in de Brielse Maas nabij Oostvoorne is over een afstand van 300 meter ernstig beschadigd. De duinen o'p Oostvoorne zijn over kilometers leng te weggeslagen. In 's-Gravendeel' is de toestand hopeloos. Vier polders op. het eiland Roozenburg zijn onder wa ter gelopen. Er is veel vee verdron ken. Uit Stellendam komen zeer alarme rende berichten. De plaats staat voor viervijfde deel onder water. Ofschoon hulp wordt geboden, kon men Zondag het reddingswerk niet meer aan. Vele mensen verkeren in grote nood. Op zolders en in bomen probeert men zich te redden. Naar schatting zijn op het eiland Goeree-Overflakkee veertig mensen om het leven gekomen. Een gedeelte van de huizen is weggespoeld. Er is dringend behoefte aan voedsel en aan drinken. Behalve voor Stellendam wordt ook voor Zuidland zeer drin gend om hulp gevraagd. Alleen mo torboten kunnen redding brengén. Met roeiboten kan men niet tegen de stroom opkomen. In Hellevoetsluis zijn vijf mensen verdronken. Een man, die zijn vrouw trachtte te redden, kwam daarbij om het leven.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2