FRIESE KOERIER Zuidwesten van 't land door overstromingen geteisterd BREEKT BOOR DE DIJKEN 262 Personen verdronken ov: Duizenden stuks vee omgekomen Schade loopt in de millioenen guldens HELP! SPRINGVLOED EN STORM Uitgeefster: Stichting „Je Maintiendrai-Friesland". Directeur: L. R. Stallinga. Hoofdredactie: F. Schurer. Onafhankelijk dagblad voor Friesland en aangrenzende gebieden MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 9e JAARGANG Nr 27 Bureau: Heerenveen, Heideburen 11 Telefoon: Adm. 2696 - Redactie 2231 (K 5130) Bijk. Gorredijk, Hoofdstraat 290. telef. 319 (K 5133) Abonnementsprijs f 5,45 per kwartaal, f 1.85 per maand of 42 cent per week. Giro 272334. CEN NATIONALE RAMP heeft Nederland getroffen. Zaterdagnacht en Zondagmorgen sloeg het water van de Noordzee, opgezweept door een orkaanachtige storm en een onverwacht hoog springtij, talrijke bressen in dijken en duinen. Het Zuidwesten van ons land werd zwaar geteisterd. Veel meer dan 200 mensen verloren bij deze ramp het leven. Weliswaar werd hedenochtend nog een aantal van 262 gemeld, doch het is te verwachten, dat dit in de loop van heden hoger zal worden, aangezien verscheidene zwaar getroffen plaatsen geen con tact met de buitenwereld hebben. VAST STAAT, dat in West-Brabant 45 mensen verdronken, in Zeeland 44, waarvan alleen op Nrd- Beveland 35, in Zuid Holland 108, waarvan 50 te 's-Gravendeel en op Goeree-Overflakkee 40, op Texel 4 en bij de Hondsbossche Zeewering 1, tientallen mensen worden vermist; mén vreest voor hun leven. In het overstroomde gebied heerst alom de noodtoestand. Tal van mensen zijn naar zolders en in bomen gevlucht, angstig het ogenblik verbeidend, waarop de reddingsploegen hen zullen bereiken. Honderden huizen, boerderijen en openbare gebouwen zijn verwoest; aan wegen, spoorlijnen, dijken, enz., is enorme schade toegebracht, welke de regering schat op enige tientallen millioenen guldens. )veral in het land zijn op grote schaal hulpacties begonnen, waarvoor het gehele volk met milde hand offert. Grote groepen militairen, DU W-arbeiders, Rode Kruis-colonnes en andere reddingsploegen zijn naar het getroffen ge bied gedirigeerd om te redden wat er nog te redden valt. De Koningin, Prinses Beatrix, min.-president dr Droes en de ministers Beel, Algera, Staf en Witte hebben gisteren het geteisterde gebied bezocht en met de autoriteiten de hulpmaatregelen besproken. Hieronder geven we een overzicht van hetgeen zich op deze noodlottige Zondag in Zuidwest-Nederland heeft afgespeeld. Onze speciale verslaggevers hebben nog slechts een vage indruk van de ramp kunnen krijgen. In het nummer van morgen hopen we meer bijzonderheden te brengen. Ernstige gewonde in Den Helder Bij het bergen van zijn vletten op de Zeedijk is de steenhouwer Wouw ernstig gewond. Men vreest voor zijn leven. In Den Helder zijn voorts van acht nieuwe woningen in de Gouden regenstraat de daken 'weggeslagen. In de Visstraat bezweek een gevel. Radio en marine ondervonden geen ernstige moeilijkheden. Op twee plaatsen is het zeewater over de Balgdijk ten Zuiden van het vliegveld De Kooy geslagen. Met man en macht wordt aan de beschadigde dijk gewerkt. Direct gevaar bestaat kier niet. Bij Sint Maartenszee, gemeente Zijpe, zijn de duinen op twee plaatsen over een afstand van ongeveer 50 m, doorbroken. Voor het achterland be staat ook hier geen onmiddellijk ge vaar, omdat de duinen ter plaatse zeer breed zijn. Het water staat in een grote duinpan tot 100 meter achter de zeekant. In angstige spanning hebben de in woners van Petten afgewacht of de Hondbossche- en Pettener zeewering het geweld van de zee zouden weer staan. En de zee is er niet in geslaagd, in deze kunstmatige zeewering op het zwakke punt van Noordhollands kust een gat te siaan. Wel sloegen de gol ven over de dijk bij Petten het dorp in. De bewoners maakten zich gereed voor de vlucht, maar zover behoefde het niet te komen. Toch is er een dode te betreuren. De 51-jarige uit voerder De Waard uit Petten, die Za terdagmiddag naar de dijk was ver trokken, keerde niet terug. Zondag morgen heeft men hem dood aange troffen Hij had geen uiterlijk licha melijk letsel, zodat mén over de doodsoorzaak nog geen zekerheid heeft. Bij Camperduin is het uit hout op getrokken café-restaurant Minkema een prooi van de storm geworden. De lage duinen ten Zuiden van de zee wering hebben ernstige schade gele den. Te Wijk aan Zee zijn grote stukken duinen weggespoeld. Bunkers kwa men daardoor bloot te liggen, en kleinere bunkers stortten op het strand. Toegangswegen tot het strand spoelden gedeeltelijk weg. Zo heeft liet water te Hendrik Ido Am bacht zijn vernielend werk, gedaan. Zondag zfjn twee van onze spe ciale verslaggevers en een fotograaf naar het zuiden vertrokken om ons bericht te geven over de omvang van de ramp, die Nederland Zater dag en Zondag heeft getroffen. Men vindt op deze pagina's hun eerste indrukken weergegeven. Zandvoort beleefde Zondag een drukte zoals des zomers weinig voor komt. De schade hier is zeer groot. De duinreep langs de gehele kust is grotendeels weggeslagen. Alle strand- afgangen zijn verdwenen. Hotels en restaurants kregen veel schade. De reddingspost van de Zandvoortse bri gade op het Zuidelijk strand is ver woest. Toen de zee, enigszins bedwon gen door de eb, Zondagmiddag een stuk strand bioot gaf, bleek dat be zaaid met tegels over een afstand van vele kilometers. Het- mooie lange wan delpad, tussen boulevard en strand door de duinen gelegd, is geheel ver dwenen. Een prachtig zwembassin werd door de zee opgeslokt. Er is niets van over. Vele nieuwe huizen aan de landzijde van de boulevard hebben grote dakschade geleden Schevenmgen-radio in het water Op hét moment, dat het radio-ont vangstation van Scheveningen-radio op het sluiseiland in IJmuiden op hoogspanning werkte en vele nood seinen binnenkwamen, zette het wa ter de kelder van het gebouw tot op kniehoogte blank. In deze kelder ko men de kabels voor het ontvangsta tion samen, zodat de toestand précair werd. Men slaagde er evenwel in het radioverkeer gaande te houden. In Noordwijk heeft de springvloed met succes een aanslag op de boule vard gedaan. Deze kreeg zeer zware schade en op het Noordelijk gedeelte is hij over enkele honderden meters practisch verdwenen. Het Oranjebad is weggeslagen. Ook hier is de schade groot. Katwijk aan Zee In Katwijk aan Zee is hotel Britten burg overspoeld en zo goed als wegge vaagd. Zee- en zonnebad is geheel ver dwenen, evenals de politiepost. Ook hier sneuvelde een tegelwandelpad, De stoarmfloed swolge liar bisit Har wrald en wenplak wei, In nacht, hweryn gjin minsk mear wit J Hwat folgje mei. De deaden üt it kolkjend wiet Hja komme net wer thüs Mar de 't it needtij lib je liet Hja tiidzje op üs. Beit hfr de strakke mille né, Bliuwt hjir it herte küld Dan is üs mienskip sinkensré. Dan fc.lt de wrald. Bitink üt eigen oerfloed wei De need fan bern en frou Nèt moarn, nèt skieik 't is hjoed de. dei Om Gods wil, jow! houten gebouwtjes langs de kust moes ten tegen de helse storm het onderspit delven. Vaten haring op drift Ook in Scheveningen hebben water en storVn een grote ravage aangericht. De boulevard is zwaar beschadigd. Zondagmiddag sloot de politie de bou levard voor alle verkeer. Rondom de buitenhaven is de schade eveneens zeer groot. Duizenden vaten haring, op de kade opgeslagen, zijn op drift geraakt. Men probeert er van te redden wat mogelijk is. In de haven zijn enkele schepen losgeslagen. Het bleek niet eenvoudig, ze weer in de' touwen te krijgen. Ten zuiden van Scheveningen bij Kijkduin, is een groot gat in de duinen geslagen. Vele bunkers staan op instorten. Het Westland in gevaar De smalle kuststrook bij 's-Graven- zande heeft zwaar geleden. Over de gehele lengte zijn daar de duinen voor de helft en op sommige plaatsen voor twee derde weggespoeld. Op enkele plaatsen werd Zondag de toestand kri tiek. Na drie uren ingespannen arbeid met honderden vrijwilligers was Zon dagmiddag om vijf uur het gevaar voor het gehele Westland bezworen. De kas sen in het Westland hebben veel scha de. Sommige zijn geheel vernield. Veel schade in Hoek van Holland Behalve de middensteiger in de Berg- haven te Hoek van Holland zijn alle andere aanlegsteigers geheel vernield en verdwenen. Grote brokken hout en zware meerpalen drijven in de haven rond en beuken de glooiingen en de overal liggende schepen. Het voorste gedeelte van de boulevard heeft even eens zwaar geleden. Het scheepvaartverkeer lag Zondag volkomen stil. De wrakboeien van de Faustus zijn van hun ankers geslagen Het radio-station van de loodsdienst heeft eveneens zeer zwaar geleden, en is thans onbruikbaar. Aan het herstel wordt hard gewerkt. De fruitloods is gedeeltelijk ingestort. De spoorbaan langs de kade is over een lengte van 15 meter ingestort. Ook het tentenkamp van het Engelse leger heeft veel scha de. In het zomerkamp bij de Pier zijn enkele zomerhuisjes door de storm op genomen en tientallen meters door de lucht geslingerd. Ellende in Maassluis In Maassluis stonden Zondagochtend ongeveer de helft van het totaal aan tal woningen, 1500 stuks, voornamelijk in de havenwijk, onder water. Het wa ter staat ruim twee meter hoog in de straten. Het alarmsein werd in de nacht van Zaterdag op Zondag gegeven. Om drie uur bereikte het water zijn hoogste punt. Vele fabrieken worden door het water geteisterd ën hebben enorme schade. Bij deze overstroming is de 69-jarige huishoudster mej. J. vdn der End om het leven gekomen. Maar de ramp zou nog grotere vormen aan nemen. Want in diezelfde nacht is de Maasdijk doorgebroken en stroomde de polder tussen Maassluis en Hoek van Holland langzaam onder water. De boeren hebben het vee losgesneden. Het gehele bovendijkse gedeelte van Maas sluis met 3000 inwoners wordt be dreigd. Honderden gezinnen moesten hun woningen verlaten en bij boven buren een heenkomen zoeken. Een ge deelte van de stad is zonder licht. De waterleiding functionneert niet meer, maar Zondagmiddag werd met tanks het eerste drinkwater aangevoerd. Van vele zijden wordt hulp geboden. Een ramp, als sinds mensenheugenis niet meer voorkwam, teistert de Lage Landen bij de zee. De oude vijand, de grimmige waterwolf, heeft zich brul lend gestort op het domein, dat hem sinds eeuwen door menselijke macht was ontrukt, en verslindt gulzig de ar beid van vele geslachten. Woningen en landerijen, maar ook mannen, vrouwen en kinderen en kudden vee sleept hij mee in zijn gramschap. Hoeveel, wie, waar? Nog zijn de berichten die ons uit de geteisterde streken bereiken, te overstelpend en te verward om te ko men tot een totaal beeld en een afgeron de voorstelling. Onze eerste indruk is die van een to tale verbijstering. Natuurlijk, ieder weet dat Nederland met zijn polders en lage weiden een kwetsbaar gebied blijft; ieder weet dat in theorie. Maar in de practijk hebben we een zo groot ver trouwen op de overmacht van onze tech niek boven de krachten der natuur, dat we met catastrofen als deze geen werke lijke rekening meer houden. Die natuurkrachten hebben ons weer eens herinnerd aan de betrekkelijkheid van alle menselijk kunnen. Springvloed en storm hebben in hun schrikkelijke samenwerking onze zekerheden aange tast. Heel dat fijne apparaat waardoor een moderne samenleving functionneert, gas, electriciteit, waterleiding, telefoon, het is als een spinneweb uiteen gescheurd door een machtige hand, en de mens voelt zich teruggestoten naar de periode der eerste terpenbouwers. Dat is de culturele schrik, die ons om het hart slaat. Maar zij wordt ter stond verdrongen door de individuele menselijke nood, die zich verduizend- voudïgd aan ons bewustzijn opdringt. Die laat geen tijd over voor ontzetting; en verbazing, laat staan voor bespiege lingen. Zij is een schreeuw, een appèl aan ons allen gezamenlijk en aan ieder van ons persoonlijk. Ilier moet geholpen worden, op staan de voet. Daar in Zeeland, Holland en Brabant en op Texel treden de mannen aan met laarzen en schop, in de front linie. Wij horen bij hen, en doen het onze. Neen, het is geen ogenblik voor één Nederlander om zich gelukkig te prijzen dat het zijn deur weer net voorbijging. Deze slag treft ons als volk, en waar één lid lijdt, lijden alle leden. Alle klachten die niet gevolgd worden door daden zijn in deze situatie evenzoveel lafhartig heden. Tegen de springvloed en de storm der natuurkrachten stijge hier een springvloed van goede wil en een storm van solidariteit, die in daden toont dat onze Nederlandse eenheid meer is dan fraseologie op een nationale feestdag; één voor allen, allen één! Wij hebben gisteravond die spring vloed ook zien stijgen. De radio bracht ons tegelijk met de berichten van de ramp de tijdingen over de reeds op gang zijnde hulpverlening. Spontaan stroomt zij toe, van alle kanten, uit alle gewes ten, uit Europese buurlanden en zelfs uit Canada en Amerika. Wij hebben in de plaats van onze eigen inwoning dit medeleven en die hulpbereidheid als een warme golf voelen opstijgen. Ieder beseft echter, dat goede wil en spontaneïteit hier in hun bedoeling zullen falen, wanneer zij niet met vaste hand worden geleid en georganiseerd. Die organisatie zal de eerste dagen de grote zorg der autoriteiten zijn. Zij be gon zich gisteravond reeds af te tekenen. De afstand uit de verschillende delen van het land naar de centra van het Westen is te groot om een vlotte actie te kunnen waarborgen. Daarom wordt de hulpverlening dn Friesland door het provinciaal bestuur, in samenwerking met de burgemeesters, zelfstandig ter hand genomen. Ieder kan in zijn eigen gemeente terecht; niemand hoeft achter te blijven, omdat inpakken of gireren een bezwaar is. Voor ons ge bied zijn dus de gemeentehuizen de cen trale bureau's. Ten overvloede zij ge zegd dat ook de Koerier zijn apparaat gaarne beschikbaar stelt om goederen en geld te bestemder plaatse te brengen. Waar het leed zo groot en de nood zo ontzettend is, twijfelen wij niet of Friesland zal weten wat het te doen staat. Alarm in Zwijndrecht In Zwijndrecht hebben de alarm klokken geluid. Het water sloeg over de ringdijk. Men vreesde aanvanke lijk, dat er ook in deze dijk gaten wa ren geslagen, maar later bleek dit ge lukkig niet het geval. Met man en macht werkt men aan versterking van de dijken.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1