Ook in Noord-Belgisch kustgebied heerst ernstige noodtoestand Ook Engeland door watersnood geteisterd Troetelkinderen van minister De Bruyn T\ ie troeteikindertjes, dat zijn de Wol- térsomse organen, de door den vijand opgerichte organen, die moesten dienen om het Nederlandse bedrijfs leven gemakkelijker in zijn dienst te krijgen en te houden. Bijna acht jaar na de bevrijding zijn er nog honderden van die creaties. Sommige leden van de Eerste Kamer hebben op dit beschamend geval critiek uitgebracht, maar Minister De Bruyn vindt het helemaal niet beschamend. Hij vindt de Woltersomse organen uit stekende organen. Reeds tijdens den oorlog deden zij zulk best werk, een enkele uitzondering daargelaten, en na den oorlog hebben zij in een behoefte voorzien, want de vrije organisaties waren niet in staat, het werk te doen. Het is dan ook wijs beleid van de Re gering geweest, om deze Woltersomse organen zo lang aan te houden. Leden van de Eerste Kamer meen den, dat vele middenstanders deze or ganisaties van Woltersom als hun na tuurlijke vijanden hadden leren be schouwen, die alleen maar af en toe geld invorderdèn, maar waar zij anders bitter weinig aan hadden. Ook dat ont kent de Minister. Er zijn wel midden standers. die er tegen waren, maar dat komt omdat zulke middenstanders nog niet organïsatierijp zijn. Die zien hun eigen best nog niet. Maar de midden standers, die dat wel zien; die zijn best tevreden over de vakgroepen. Aldus deze R.K. minister. Wij zetten er bij R.K. Minister. Want ongetwijfeld is liier van invloed het feit, dat de R.K. terstond anders tegenover Woltersom hebben gestaan, dan vele Protestanten. De laatsten zeiden in den regel tijdens den oorlog neen! De ver zetsbeweging, voorzover zij in Calvinis tische kringen aangroeide, heeft tijdens den oorlog voortdurend gewaarschuwd: pas op met die Woltersomse organisa ties, want zij zijn door den vijand in het leven geroepen in zijn belang. Maar in R.K. kringen dacht men daar anders over. Het is dan ook geen wonder, dat de Prot. Chr. Middenstandsorganisaties ook nu nog niet veel van de Woltersomse organen moeten hebben. Maar toen de Prot. Chr. schildersorganisatie dat in haar Bondsorgaan liet uitkomen, kreeg zij den wind van voren in het orgaan van do vakgroep, dat alle schilders mee «loeten betalen, ook zij die bij de Chr. organisatie zijn aangesloten. De laatsten werden dus mede op hun kosten be streden door het orgaan van den vak groep. De schrijver, die in dat laatste orgaan het schild ophief boven de vak groep, vertelde er met voldoening bij (hij is zelf R.K.) dat de R.K. schilders patroons over de Woltersomse organen zeer tevreden waren. Welnu, door dat verschil in mentaliteit, dat er al in de bezettingsjaren was, ligt het voor de hand, dat de R.K. Minister zich uit slooft om te vertellen, dat die Wolter somse organen zulk een zegen zijn ge weest voor ons volk. Zij, die in den oorlog meededen, dat waren dus blijk baar de echte patriotten, en zij, die op principiële gronden, omdat zij de be zetter niet wilden helpen om deze or ganen te zijnen behoeve in het leven te roepen, hebben dus blijkbaar het land slecht gediend. Nu hebben wij er al eerder op gewe zen, dat het met de financiën van deze Woltersomse organen soms een raar geval is. Want de openbaarheid ont breekt. En dat is fataal. Wel is waar worden de stukken ter inzage gelegd, maar dat is een surrogaat van de open baarheid. En hoe het soms toegaat, heb ben wij onlangs nog uit de doeken ge daan, toen het bleek, dat de handelaars in fietsen de Ronde van Nederland mee hadden gefinancierd, zonder dat zij het zelf wisten natuurlijk. Zullen wij nog eens een paar van die dingen vertellen? Op de begroting van de vakgroep schilders, die gaat verdwijnen, was een post uitgetrokken van 12 duizend gul den, opdat de functionarissen van deze vakgroep een vaardige afscheidsverga de ring zouden kunnen houden. Bij een andere vakgroep is een onder- vakgroep, die drie mensen in dienst heeft, een secretaris, een assistent-se cretaris en een typiste. Het dagelijks bestuur van deze ondervakgroep heeft aan den Raad van Bijstand geschreven, dat het voorstelt, de liquidatie maar schriftelijk af te doen. zonder vergade ring van den Raad van Bijstand. Dus ook zonder behoorlijke behandeling en controle van de financiën. In die brief aan den Raad van Bijstand staat, dat er een wachtgeldregeling is. goedge keurd door den S.E.R., en dat er voor de bovengenoemde drie mensen is ge- recerveerd 36.000 gulden, zonder na dere specificatie. Naar schatting krijgt de secretaresse van dat wachtgeld 8000 gulden, de assistent-secretaris 5000 gul den en de secretaris ongeveer 23.000 gulden. Die secretaris heeft evenwel twee andere betrekkingen er hij, die hij blijkbaar aankon, omdat de beide an dere mensen bet werk deden. Niettemin is de hoofdbuit van het wachtgeld voor hem, en hij gaat met zijn andere be trekkingen rustig verder. Zo wordt dit cumulatiegeval beloond. Bij een der vakgroepen werd er be zwaar tegen gemaakt, dat de bibliotheek niet op de balans stond. De secretaris zeide: dat zijn alleen maar wat waarde loze boeken. In werkelijkheid is het een verzameling wetten en documenta tie?, die verscheidene honderden gul dens yva^Ki Een advocaat, die zijn advocatuur •bleef uitoefenen, was secretaris van een ondervakgroep en kreeg daar per jaar 7500 gulden voor. Maar hij had voor die 7500 gulden al heel weinig te doen. De ondervakgroep verdwijnt, en de man, die de Woltersomse organisaties dien de, krijgt een baan bij een vrije orga nisatie, maar krijgt niettemin wachtgeld toegekend. Weer een ander vakgroep heeft dezer dagen per rondzendbrief!e besloten een mijnheer, die uit de vakgroep was weg gelopen, omdat de vrije organisaties ook mee wilden praten, nog 5000 gulden na te sturen. Maar, zo zal iemand zeggen, hij de liquidatie zal toch wel scherp op zulke dingen worden toegezien! Wij vrezen van niet! Want de liquidateur is een mijnheer, die direct, in 1942, in de Woltersomse organen heeft meegewerkt, en die zich toen onder meer er toe leende, om de liquidateur te zijn van de vrije midden standsorganisaties. die door den bezet ter werden opgeheven. Er is maar één oplossing. Er moet een volstrekt onafhankelijke commissie komen, met vérstrekkende bevoegdheden, die de hele zaak contro leert en in de openbaarheid werpt- Dan weten we precies, wat er zich achter de schermen afspeelt. En tegen zulk een wens moet men zich niet verweren met de mededeling, dat de S.E.R. toch toe- 26. Pikko schopte en trapte als een razende. Vanal kreeg een geweldige schop tegen zijn borst en tuimelde, z'n armen door de lucht maaiend, achterover. Hij struikelde over een verroeste stormhoed en kwakte met z'n rug tegen een stapel oude harnassen aan. die met oorverdovend lawaai naar beneden kletterden. Het was een ijselijk spektakel in de donkere kelder. Het geluid galmde door het kasteel. Baldo knarsetande en greep Pikko ruw bij de kraag. „Vlug, terug", schreeuwde hy met rau we stem- „Anders worden we straks nog gepakt! Neem z'n hoed en de lampen mee. Niets achterlaten!' Haastig stommelde hij, Pikko voor zich uitdmvend, de donkere gang in. Vanal griste gejaagd de lampen bij- elkaar. Heel ver boven zich hoorde Pikko snel le voetstappen. Hellebaardiers, die op het lawaai afkwamen. „Schiet op", siste Baldo- Met een smak gooide Vanal de zware stenen deur achter zich dicht. kijkt. Want dat is meer een gfa-pje. De S.E.R. weet van niets. 'Een paar ambte naren van de S.E.R. wel. Maar dat is in dit geval niet voldoende. Minister De Bruyn heeft vreemde troetelkinderen Sneeuwstormen in Zwitserland en Zweden Zondag is voor het Noordelijk deel van het Belgische kustgebied de noodtoestand afgekondigd. Zware zeën sloegen over de dijken bij Knokke, het Zoute en Heyst. Ostende is het ergst getroffen. Hier zijn zeven slachtoffers. Tengevolge van een dijkdoorbraak zijn straten en pleinen on dergelopen. Vier personen w erden in bed door het water verrast en verdronken. Een kind werd door een windvlaag uit de armen van zijn moeder gerukt en ver dronk in het water, dat op straat stond. Ten Noorden van het Zoute verdronken 10.000 konijnen op een fokkerij. Te Termonde. een plaats aan de Schelde in Oost-Vlaanderen, werd een gat van zestig meter in de dijk geslagen. Het wa ter kolkt door een vijf meter diepe geul. Militairen doen alle moeite om het gat met zakken zand te dichten. Bij het Zoute en het nabijgelegen Lek kerbek werden dijken doorbroken, waar door het water woningen, w.o. de particu- kere-villa van koning-Boudewijn, binnen drong. Een villa stortte in tengevolge van de druk va het water- Alle hotels en land huizen langs de kust moesten worden ont ruimd. Te Zeebrugge, waar de pier ernstig werd beschadigd, deeldeen de havenauto riteiten mee, dat een schip met spring stoffen aan boord, over tijd is. Het vaar tuig had Zaterdagavond moeten aanko men. Er zijn geen signalen van het vaar tuig opgevangen. Alle genietroepen .die te Brugge zijn gelegerd, zijn opgeroepen om de gaten in de dijken met zandzakken te dichten. Alle telefoonverbindingen tussen Brussel en de kustplaatsen, zoals Oostende zijn verbro ken. De Scheldeturmel voor voertuigen was Zondagmiddag onder water gelopen. Sinds Zondagochtend waren de telefoon- en andere kabelverbindingen tussen Neder land en België verbroken. Dit was ook het geval met sommige treinverbindmgen in België- Over- het N.O.-deel van België woedden sneeuwstormen. De schade in Frankrijk Te Duinkerken bleken de verdedigings- werken door het water te zijn ondermijnd. Honderden brandweerlieden, politieagen ten en arbeiders werkten in de nacht van Zondag op Maandag aan het herstel van de dijk. In het gebied van Calais overstroomden honderden hectaren cultuurgrond. Ver scheidene gezinnen uit de dorpen San gatte en Hemmes de Marck werden ge- evacueerd. Van de Belgische grens tot aan Bou- logne-Sur-Mer liepen langs de kust lo pende wegen onder. Op sommige plaatsen werden zij beschadigd. Stormschade in West-Duitsland In West-Duitsland zijn vijf personen om het leven gekomen en is zware schade aangericht, vooral in Noord-Rijnland- Westfalen. In de hoofdstad Düsseldorf kwamen twee. giensen om het leven door het instorten van een tijdens de oorlog gebombardeerd huis. Door een zeer zware sneeuwval in het gebied van Keulen en Wuppertal werd 't spoorwegverkeer stil gelegd. Op sommige plaatsen lag de sneeuw twee meter dik. Auto's en autobussen, die in de sneeuw bleven steken, werden door inzittenden achtergelaten- Sneeuwstormen Over de Zwitserse Alpen en de Jura woedden Zondag zware sneeuwstormen met een windkracht van 100 tol 150 km per uur. Boven Bern ontlastte zich Zater dagavond een hevig onweer, gevolgd door zware sneeuwval. Tengevolge van een verblindende sneeuwstorm zijn Zondag in Noord-Zwe den weg-, spoor, en telefoonverbindingen verbroken. In het midden en zuiden van het land ondervond liet verkeer vertraging van zware regen- en natte-sneeuwbuien. 155 personen verdronken, 145 vermisten De hevige storm heeft ook in Engeland grote overstromingen veroorzaakt. Gewel dige golven sloegen over steden en dorpen langs de Oostkust, over een afstand van 250 km., van de rivier de Humber tot de monding van de Theems. Verkleumde gezinnen klommen in pyama op daken van huizen om hun leven te redden. Het aantal doden als gevolg van de hevigste woede van de Noordzee sinds mensenheugenis, was vol gens de laatste gegevens tot 155 gestegen; 145 personen worden vermist. Ongeveer 20.000 mensen zijn dakloos. De schade wordt geschat op 20 millioen (is f200 mil- lioen). Het water overviel de mensen zo snel, dat ouders slechts enkele minuten tyd hadden om hun kinderen mee te nemen en naar het dak te vluchten. Vele oude mensen waren niet snel genoeg. In Lowestoft roeiden redders een kerk binnen om veertig kinderen op te pikken, die daar hun toevlucht hadden gezocht. Te Whitstable in Kent werden 500 perso nen gered door vissers. Zij klommen langs ladders uit de ramen naar beneden en stap ten in de boten. In Ullapool in Schotland werden 24 vis sersboten tegen de kust geslagen. Sommige werden ernstig beschadigd. Op sommige kustwegen stond het water drie meter hoog, In Hunstanton in Norfolk worden veer tig Amerikaanse militairen van de in de nabühcid gelegen luchtmachtbases vermist. Men gelooft, dat zy zijn verdronken. Het water drong de onderkomens binnen, waar zij met hun gezinnen woonden. Koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh hebben een bezoek gebracht aan het overstroomde gebied van Hunstanton- Redders, in allerlei soorten vaartuigen, van rubberbootjes tot amphibiejeeps van het leger, konden vaak de in het water ronddrijvende lijken niet bergen, doordat zij .zich moesten spoeden naar de overle venden, die door het water waren ingeslo ten. Zondagmiddag waren reeds 23 lijken ge borgen. In Lincolnshire waren 8, in het dorpje Palling (Norfolk) 7 doden geteld, o.w. 3 kinderen. In de vissersplaats Great Yarmouth kwamen 4 mensen om het leven, in Kings Lynu aan de Wash evenveel. Men vreest, dat vele doden zijn te betreuren in het kustplaatsje Clay in Norfolk (685 in woners), dat 2>x meter onder water staat. Op verschillende plaatsen langs de kust werden dikke betonnen muren, zes meter hoge zeeweringen, door de kracht van de zee stukgeslagen. Talloze huizen werden ge heel vernield. Vele bewoners werden in hun huizen door het water verzwolgen. In Blackwall en Wapping in Oost-Londen en in Putney in West-Londen kwamen overstromingen voor. Een jongen van zeven jaar werd in Kent gered, terwijl hij in de gootsteen van de 33 ^Van ia het 3£oninkrijk Een Amerikaanse feuilleton door Dr James H. Hunter Even later belde MacKellar aan op Brea- dalbane Street 26. Een gezette dame van een jaar of zestig deed op. Ze .heette mevrouw Judson. In antwoord op zijn vraag, zei ze, dat meneer Veale hier woonde, maar dat ze hem sinds gisteren niet had gezien. Ze schrok van de tijding, die de detective bracht. Wel nee, veel wist ze niet van haar kostgan ger. Hij was rustig en oppassend en had geen vrienden. Zo af en toe had hij wel eens een praatje met haar gemaakthij vroeg wel eens hoe het met haar rheumatiek was en informeer de wel naar haar zoon, die zendeling bij de Mormonen was. Onder de Mormonen of voor de Mormonen werd niet duidelijk, en Mac Kellar was er niet nieuwsgierig naar. ,Hebt u hem gisteren nog gezien, me vrouw Judson „Jawel, meneer. Hij slaapt doorgaans des morgens lang, omdat hij s avonds in de club moet werken en nooit voor middernacht thuiskomt. Maar gister was hij al vroeg op. Hij zei dat hy ,:aar de bibliotheek ging om het een of ander op te zoeken" ,Zo En heeft hy bijgeval niet gezegd, wat hij wilde weten ,Nee, meneer. Hij kwam tegen de mid dag terug van de bibliotheek en scheen nog al opgewonden. Hij moest zich nog haasten om op tijd te zyn voor de bus naar de club. En dat is het laatste wat ik van hem ge zien heb, mineer" ,Mag ik zijn kamer eens,zien. mevrouw Judson Het was een klein vertrek, eenvoudig maar geriefelijk. Op een schrijftafel stond een goedkope foto van Veale, die echter goed leek. „Die foto wil ik graag meenemen, mevrouw Judson. Ik zal u er een bewijs voor geven en ervoor zorgen, dat hij terugkomt" „Goed, meneer. Wie zou op hem kunnen jftfoisteg, mekeer 2 Ik h?b ajjtyjd, gedacht, dat hij geen enkele vijand had. In ieder ge val zullen de lui. die het gedaan hebben, het oordeel Gods niet kunnen ontlopen" „Zo is het, mevrouw Judson. En als ik er iets aan kan doen, ontlopen ze het oordeel hier ook niet MacKellars volgende bezoek gold de bi bliotheek. Hij kende de directeur goed. De detective ondervroeg hem in zijn bureau. Hij heette Brooke. „Even kijken", zei hij, toen de inspecteur het doel van zijn komst had uitgelegd. „Wie had gistel-morgen dienst Hij drukte op een knop en een loopjongen kwam binnen. „Stuur juffrouw Spencer even hier, Bil ly" De jongen ging weg en even later ver scheen een juffrouw met een aardig gezicht. „Dit is juffrouw Spencer, inspecteur, die gister dienst had. Misschien kan zij u hel pen" MacKellar haalde de foto voor de dag. „Kunt u zich herinneren, of deze man gister in de bibliotheek is geweest, juffrouw Spencer Jufrfouw Spencer bekeek de foto. „Ik herinner me hem vrij goed. Hij zal om ongeveer elf uur binnengekomen zijn" „Herinnert u zich welk boek hij vroeg „Jazeker. Omdat het zulk een zonderlinge vraag leek. Weet u, hij vroeg de Encyclo paedia Britannica ter inzage. Ik zei hem, dat we hem onmogelijk het gehele geval konden brengen vanwege het f it. dat de elfde editie vier en twintig delen en drie supplementen telt, maar ik wilde hem wel de inhoudsopgave halen, dan zou hij het on derwerp daarin kunnen opzoeken en meteen weten, in welk deel hij het kon vinden. Dat leek hem goed toe" „Gaat u verder, juffrouw Spencer. Welk deel vroeg hy 2" „Deel elf. Ik heb het hem zelf gebracht- Hij heeft een hele poos zitten lezen en maak te een paar aantekeningen in een of ander boekje. Toen hij het deel terugbracht, leek hij nogal verontrust en ging haastig weg. Ik ben bang. inspecteur, dat dat alles is" „Dank u, juffrouw Spencer, u hebt me prachtig geholpen. Nog één vraag. Wilt u mij alstublieft deel elf brenge „Met genoegen" Even later had hij het. MacKellar sloeg het open op een bepaalde bladzijde, sloeg er een blik op, deed het weer dicht en gaf het terug aan juffrouw Spencer. „Dank u wel" „Hebt u gevonden wat u zocht vroeg de directeur, toen de assistente vertrokken was. „Jazeker. Hartelijk dank vooi uw mede werking, mijnheer Brooke. Ik heb een raad sel gelezen, uitgevonden waarom er op een man is geschoten en een ontdekking gedaan, die, als ze algemeen bekend werd. dit hele werelddeel in de chaos zou storten" Brooke staarde de ander verbaasd aan. „En dat alles in vijf minuten Maar hoe hebt u dat „Heel eenvoudig, mijn beste Walson, heel eenvoudig", zei MacKellar en verliet het kantoor. Lester Trager stond doorgaans niet vroeg op. daar zijn zaken, zo zijn illegale activitei ten aldus betiteld konden worden, hem tot laat in de nacht bezig hielden. Hij had om streeks het middaguur ontbeten en strikte juist zijn das. toen de zoemer ging in zijn geriefelijke flat in het deftige Dorchester- gebouw in St Claire-West. „Wie daar riep hij door de spreekbuis. Hij ging bijna van zijn stokje, toen een stem anwoordde „Inspecteur MacKellar van de RC.M.P." Het was de eerst keer, dat Trager die ha telijke stem hoordp sedert de dag. dat hij in de beklaagdenbank zat en hoorde hoe MacKellar zijn misdaden releveerde voor een onbewogen rechtbank. Hy herstelde zich onmiddelijk en zei gemaakt hartelijk „Maar kom boven, inspecteur" (Wordt yêrvoLgd). keuken tot zijn hals in het water stond. Op het eiland Founess in de Theems- mond zijn drie honderd personen ingeslo ten. hun lot is onbekend. In Mablethorpe konden velen gered wor den, doordat zij op het balkon van de bioscoop klommen, waar de film ^Orkaan- eiland" werd vertoond. De burgerlijke autoriteiten hebben het leger vier millioen zandzakken gevraagd. Brits passagiersvliegtuig in de Atlantische Oceaan Een Brits lijnvliegtuig met 39 personen aan boord is, naar aangenomen wordt, op 650 km. ten Oosten van Gander (New- Foundland) in de Noordelijke Atlantisch© Oceaan gestort, aldus heeft de Canadese luchtmacht medegedeeld. Axlvertentiën GEBOREN: Met dankbaarheid en grote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van ons zoontje OENE. B. v- d. MEULEN, F. v. d. MEULEN—MIEDEMA Pingjum, 23 Januari 1953. Algemene kennisgeving. God, die leven gaf en leven spaarde schonk ons in Zijn goedheid een doch tertje en zusje, dat wij JISKJE noemden. R. TERPSTRA. T. TERPSTRA—DIJKSTRA Jelle, Enne en Gerben. Beetgumermolen, 30 Januari 1953. In volle verzekerdheid des geloofs en in volkomen overgave aan Gods wil is van ons heengegaan onze ge liefde zoon, broer, zwager en oom JELTE DE JONG, op de krachtvolle leeftijd van 35 jaar. Zijn blij getuigenis dat hij naar Jezus ging, is ons tot rijke troost. Leeuwarden, Hobbëmastraat 9. Wed. M. B. DE JONG s-Gravenhage: W. BONZET—VAN DIJKEN M. L. BONZET Greensville (Canada): B. DE JONG Twijzelerheide: Y. BOERSMA—DE JONG H. BOERSMA 's-Gravenzande: P. DE JONG M. M. DE JONG—v. d. GIESEN Greensville (Canada): B. KRAMER—DE JONG TH. KRAMER Leeuwarden: Y. H. DE JONG Rheden: N. NIEUWHUIS—DE JONG H. T. NIEUWHUIS Leeuwarden: H. VISSER—DE JONG J. VISSER, en kinderen. Wierden, 1 Februari 1953. Algemene kennisgeving. Heden behaagde het de Heere vrij onverwachts van ons weg te nemen, onze innig geliefde man, zoon, broer, zwager en oom THIJS BAKKER, op de leeftijd van 38 jaar. Zijn leven was Christus, zij'n ster ven gewin. Leeuwarden, 1 Februari 1953. Vijzelstraat 17. G. BAKKER—JELSMA Je begrafenis is bepaald op a.s. Woensdag 4 Febr. op de Noorder begraafplaats. Vertrek vanaf het Geref. Rusthuis om 2.30 uur. WEGENS NATIONALE RAMP is de Uitvoering van „Looft den Heer" op Dinsdag 3 Februari tot NAREB 08D.HR U.T.CSSTEU5

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4