Rationale Kon inkSijke familie en ministers bezoeken geteisterde gebieden Hulpverlening getroffen gebieden is dadelijk ontstaan Buitenland biedt spontaan hulp aan Prins Bernhard over de ramp Militaire hulp was noodzakelijk en effectief Vergezeld van Prinses Beatrix heeft H. M. de Koningin gistermiddag een onverwacht 'bezoek gebracht aan de omgeving van de Krimpenerwaard. Zij reed eerst tot aan Ouderkerk, welke plaats zelf onbereikbaar was, zodat de Konink lijke auto slechts tot de grens van het ondergelopen land kon rijden. Vervolgens werden Lekkerkerk, Krimpen a. d. IJssel en Krimpen a. d. Lek bezocht. Het lag in het voornemen van de Koningin om naar Zeeland te gaan, dooh dit bleek onmogelijk door het overbrengen van grote hoeveelheden vee. Ook Dordrecht was niet te bereiken. Toen ^h et te laat was geworden nog andere oor den te bezoeken, is zij naar Paleis Soest dijk teruggekeerd. Vanmorgen is de Koningin in alle vroegte opnieuw naar de geteisterde ge bieden vertrokken. Het lag ook in het voornemen van Prinses Wilhelmina om vandaag en morgen naar het noodgebied te gaan. De Regering in actie Gistermorgen heeft de voorzitter van de Tweede Kamerfractie der P.v.d.A. zich tot de Minister-President gewend om hem te verzoeken zo spoedig mogelijk voor de microfoon mededelingen te doen omtrent de maatregelen, die de Regering denkt te nemen. Tevens wendde hij zich tot de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. Kortenhorst, aan wie hij heeft gevraagd te willen bevorderen, dat de Regering Dinsdag bij de opening van de vergade ring van de Tweede Kamer een overzicht van de toestand geeft, Mr. Kortenhorst heeft zich daarop met premier Drees in verbinding ge steld, die zich bereid heeft verklaard morgen bij de aanvang van de ver gadering een verklaring af te leggen. Daarna zullen de leden in de gelegen heid worden gesteld eventuele vragen te stellen. Gisteravond heeft mr. J. Algera, Mi nister van Verkeer en Waterstaat die evenals de minister-president een bezoek aan de getroffen gebieden heeft gebracht vergaderd met de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, ir. A. G. Maris en andere autoriteiten, om maatregelen te beramen. Vanmorgen is ook de ministerraad bij een geweest ter bespreking van de situatie Een groot aantal vrijwilligers is door de tussenkomst van de Minister van Ver keer en Waterstaat van spaden voorzien en naar verschillende delen van het land gestuurd. De militaire hulpverlening Zoals bekend, hebben terstond nadat bekend was geworden, dat de watersnood een zeer grote omvang aannam, de mili taire autoriteiten de met verlof zijnde militairen opdracht gegeven onverwijld naar hun garnizoenen, standplaatsen en inrichtingen terug te keren. Vervolgens zijn alle strijdkrachten onder het centrale bevel gesteld van de Nederlandse terri toriale bevelhebber, de luit.-generaal D. C. Buurman van Vreeden, om ter assis tentie te worden aangeboden aan het ci viele gezag. Voor zover bekend zijn enkele van de voornaamste genomen maatregelen: 1. troepen uit Breda, den Bosch, Geertrui- denberg, Oirschot en Roosendaal zijn in het bedreigde gebieden Willemstad en Kruiningen ingezet; 2. eenheden van de Koninklijke Marine zijn op Walcheren; 3. marinestrijdkrachten uit Rotterdam zijn naar Middelharnis en Stellendam gegaan; 4. troepen uit Den Haag, Utrecht en Schoonhoven zijn ingezet in Ouderkerk aan de IJssel; 5. in vele andere plaatsen staan militaire eenheden gereed om op het eerste sein assistentie te verlenen. De bevelhebbers van de eerste en derde mi litaire afdelingen hebben volledige be voegdheden troepen onder hun bevel in te zetten- De troepen van de bevelhebbers der tweede en vierde militaire afdelin gen dienen ter,versterking. Vliegtuigen ingeschakeld Een Mitchell van de Marine Luchtvaart Dienst is gistermiddag op verzoek van de burgemeester van Middelharnis opgeste gen om bij Nieuwe, Tonge rubberboten uit te werpen boven geïsoleerde boerde rijen. Er we.rden drie rubberboten uitge worpen. Naar de piloot meedeelde, is dit goed gelukt. Twee der boten werden zelfs tegen de boerderijen geworpen. De piloot heeft niet meer kunnen waarnemen of er van de boten al gebruik werd gemaakt door de bewoners dezer geheel door het water geïsoleerde boerderijen. Een andere Mitchell vloog met rubbe-r boten boven Pattenhorst en Herkingen. Door de reeds ingevallen duisternis kon den de boten niet meer worden uitge worpen. Wellicht zal vandaag op ruimere schaal worden getracht met het uitwer pen van rubberboten en vlotten in de ge- Treinenloop gestremd Het spreekt vanzelf, dat de trei nenloop ernstig is gestremd. Gisteren werden de volgende baanvakken ge noemd: SchiedamHoek van Hol land. Rotterdam MaasGouda, Zwijn- drechtDordrecht, DordrechtGies- sendam, SliedrechtGissendam, Dor drechtLage Zwaluwe, Lage Zwa- luweBreda, Bregnep op Zoom— Vlissingen. Tussen Rotterdam en Dordrecht werd tienminutendienst gereden met bus sen Er ging ook een busdienst tussen Schiedam en Hoek van Holland en tussen Rotterdam en Gouda. J V isoleerde gebieden deze van levensmid delen en drinkwater te voorzien. Reeds zijn onder bijzonder slechte weersomstandigheden een vijftiental ver kenningsvluchten door de luchtmacht uit gevoerd. Door de Amerikaanse autoriteiten zijn ten behoeve van de dropping vliegtuigen ter beschikking gesteld, die hun basis hebben in de Amerikaanse zone van Duitsland: In talloze garnizoenen zijn maatregelen getroffen voor massale vulling van zand zakken. Op diverse plaatsen zijn troepen uit de niet bedreigde provincies gecon centreerd. Zo bevinden zich o.a. in Amers foort troepen die uit het Noorden zijn aangevoerd. Bij het aanbreken van de dag is de luchtmacht wederom begonnen met ver kenningsvluchten. Specialisten van het leger en deskundigen van de provinciale waterstaat trachten de omvang van de ramp vast te stellen. Ir Den Hollander uit Engeland terug De president-directeur van de Spoor wegen, ir. F. Q. den Hollander, is gister middag uit Engeland teruggekeerd. De schade aan de spoorwegen is nog niet te schatten, doch zal zeker in de milhoenen lopen. Het herstel zal geruime tijd vor deren. Een beeld van de overstromingsramp in ons land, gefotografeerd te Raamsdonkveer. Een van de zwaar beschadig de woningen. De gehele voorgevel is weggeslagen. LEEUWARDEN, 1 Februari 1953. NATIONALE RAMP NEDERLAND Het Bestuur van de Nederl. Aannemers- en Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Nederland. Afd. Leeuwarden vferzoekt hare leden overleg' met hun personeel te plegen nog deze week een uur loon af te staan, welk bedrag door de werkgever wordt verdubbeld, bestemd voor de door de overstroming geteisterde gebieden. Storting op Giro 459410 t.n.v. N.A.P.B.. afd. Leeuwarden, p.a. de heer H. KOLK, Emmakade 124, Leeuwarden met vermelding: Nat. Ramp Nederland. De Zusterorganisaties in Friesland worden verzocht in dezelfde geest te handelen. Namens de Afdeling: R. WIJBENGA, Voozitter. G. WIERSMA, Secretaris. Wie helpt niet Nationaal Rampenfonds: nationale inzameling Wie helpt niet Gisteren gav enradio en telex een niet te stuiten stroom berichten over de getroffen gebieden door. Maar er was ook, een t\\»ede stroom berichten, Ze handelden over de hulpverlening. Spontaan begonnen in vele steden en dorpen, De enige reactie, die mogelijk was bij allen, die het grootste deel van de Zondag bij hun radiotoestel hadden gezeten. Honderden berichten over hulpverlening zijn nu al binnengekomen. Er begint nu te kening te komen in de organisatie. Gisteren Speciale kerkdiensten in de West De Amerikaanse, Canadese, Franse en Britse ambassades hebben hun medele ven betuigd met de nationale ramp en spontaan namens hun regeringen hulp toegezegd. De Amerikaanse staatssecretaris, John Foster Dulles, stuurde een persoonlijke telegrafische boodschap aan Minister- President dr Drees, luidende: ,,Ik ben diep verslagen door de ramp, die uw land zo plotseling heeft getroffen. Mijn regering zoekt onverwijld naar mid delen om doeltreffende hulp te verlenen. Ik bid, dat het ergste voorbij is en dat veel van het lijden verlicht moge zijn, als ik u binnen enkele dagen zal ontmoe ten". Uit de Amerikaanse zóne van Duitsland komt een Amerikaanse legercorps-com mandant met vijftien officieren, die ge zamenlijk met deskundigen van de Wa terstraat Iuchtverkenningen uit zullen voeren. Frankrijk stelde twee pioniersbataljons ter beschikking, terwijl de Britse marine tien helicopters heeft aangeboden, die op de vliegbasis Woensdrecht zijn gestation- neerd en voor evacuatie van bewoners van geïsoleerde boerderijen en kleine ge- isoleerde groepen zullen worden ingezet. „Wij zullen het water weer bestrijden en overwinnen Prins Bernhard die in Amerika ver toeft, was zeer onder de indruk, toen hij het nieuws van de overstromingen in Ne derland vernam. ,.Dit is verschrikkelijk nieuws", zei hij. De prins was diep onder de indruk van het verlies aan mensen levens. Hij betreurde het, dat Nederland door deze ramp getroffen Is, op het ogen blik dat het zich weer herstelt. De Prins die deelneemt aan de plechtig heden ter herdenking van het feit, dat New York 300 jaar geleden werd gesticht zeide: „Ik zal doen wat mijn regering en de Koningin willen dat ik doe." Z.K.H. zei, dat hij nog niet officieel op de hoogte was gesteld van de overstromingen. Hij had nog niet gedacht aan verandering van zijn huidige plannen. ..Zna's u weet", verklaarde de Prins, „heeft Nederland zojuist de Amerikaanse regering medegedeeld, dat het nomUüüë edeeld, dat het geen eco- vwr meetf ht»eft, »-Tli nu komt deze ramp. Nederland heeft echter altijd, geduren de zijn gehele geschiedenis tegen liet wa ter moeten vechten eu wij zullen deze nieuwe ramp bestrijden en overwinnen zoals wij altijd in het verleden hebben gedaan," Hij was dankbaar voor 't Amerikaanse aanbod tot hulp. ,.Dit is altijd gebéurd, wanneer er nationale rampen waren", verklaarde hij, „en Nederland heeft ook altijd de helpende hand geboden aan an dere landen in soortgelijke omstanighe- den. .,U zult zich herinneren, dat mijn vrouw persoonlijke giften heeft gezonden aan de Ver. Staten tijdens de overstromingsramp van de Mississippi en de Missouri en wij, evenal andere volken, zijn altijd dank baar voor peroonlijke giften in tijden van Ook België, zelf getroffen door de ramp, stelde i bataljon voor hulp in Zeeuwsch- Vlaanderen ter beschikking, waarvan reeds twee compagnieën werden aange vraagd. De directeur-generaal van het Rode Kruis van België heeft het Nederl. Rode Kruis huip aangeboden. Onmiddellijk na de eerste berichten over de nationale ramp is ook het appa raat van de C.A R.E. de Amerikaanse hulporganisatie in werking getreden. Reeds gistermorgen werden 100 voedsel pakketten van 15 kg. elk en 65 deken pakketten ter beschikking .gesteld. Britse troepen, gelegerd in het door gangskamp in Hoek van Holland, zijn de gehele dag druk bezig geweest de helpen de hand te bieden. Hulp uit Duitsland De burgemeesters van Duisburg en Dusseldorf hebben Rotterdam hulp aan geboden. Het Duitse Rode Kruis zal in Den Haag en Brussel vragen, of het van dienst kan zijn. Met bestuur van het Westduitse vak verbond, dat zes millioen leden telt, komt vandaag in Dusseldorp bijeen om te spre ken over eventuele hulpmaatregelen. was er veel nog ongeorganiseerd. Er werd gegeven, omdat men op dat ogenblik maar écn drang kende icta te doen voor die hon derdduizenden in het Westen van het land. Over de organisatie van de hulpverlening in Friesland heeft men op de voorpagina al kunnen lezen. Het behoeft geen betoog, dat deze hulp dringend geboden is. Zo langzamerhand zal men vandaag een beeld kunnen krijgen van de omvang van de ramp. En die omvang is groter dan we ooit hadden kunnen vermoe den. En daarom de hulpverlening kan niet goed genoeg opgezet zijn en we geven niet spoedig voldoende. Veler medewerking Over de eerste, sponlane hulpverlening dit Uit alle delen van het land zijn berichten binnengekomen over spontane hulpverle ningsacties. Overal blijkt het medeleven met de slachoffers van de natuurramp zeer groot tezijn. Het Nationaal Rampenfonds heeft al le Nederlanders opgeroepen onverwijld steun stellingen hebben reeds medewerking toege zegd. Vandaag begint de grote, landelijke Ook in de Nederlandse Overzeese ge biedsdelen heeft de ramp diepe indruk gemaakt. In de Katholieke en Protestant se kerke, op Curasao en Aruba zijn spe- cale diensten gehouden, terwijl het Rode Kruis van de Antillen reeds een telegram naar Nederland heeft gezonden met de vraag, waaraan in de eerste plaats be hoefte bestaat. Er is bovendien een co mité van actie gevormd. Reeds vóór de oprichting hiervan was al f 70.000.bij een gebracht. te verlenen. Tientallen organisaties en in- Een delegatie van het wapen de Koninklijke Marechausse onder leiding van de commandant kolonel W. Kist bood Zaterdag aan Prinses Beatrix ten paleize Soestdijk een geschenk aan ter gelegenheid van haar vijftiende verjaardag- Het cadeau is een beeld, vervaardigd door de Limburgse beeld houwer Jos Wong Lun Hing, leerling van een academie voor beeldende kun sten. Prinses Beatrix neemt het geschenk in ontvangst uit de handen van kolonel Bk Kist Achter da-jginaga staat Mas fringes Irene. Vakbeweging steunt De Raad van. Overleg, samengesteld uit de Katholieke Vakbeweging, de Christelijke Vakbewegine en het N. V. V. heeft besloten, om door middel van het opwekken van de le den om enkele uren te gaan over werken. te trachten een bedrag bij een te krijgen ter ondersteuning van door de ramp getroffenen. Hierover zal op zo kort mogelijke termijn met de werkgevers overleg worden ge pleegd. inzamelingsactie. Enkele stichtingen en or ganisaties hebben hun collecte-apparaten ter beschikking gesteld. Materieel (auto's, motorschepen en sloe pen) is ook beschikbaar gesteld om waar no dig de bevolking te evacueren of om de vereiste hulp te bieden aan geïsoeleerde be volkingscentra. Er is aan alles gebrek in het Westen. R.O.N. 500 vrachtauto's Gisteravond is reeds een inzamelingsactie gestart, georganiseerd door de Regionale Om roepen Noord en Zuid. Een 500-tal vracht auto's beladen met goederen en kleding uit Groningen. Friesland en Drente, is vannacht naar Rotterdam gegaan. De vrachtauto's wer den geëscorteerd door de Rijkspolitie. Uit de haven van Maasbracht stoomden 30 sleepboten naar Rotterdam. De sluizen in de Maas, die ander op Zondagavonden ge sloten zijn, werden geopend. Studenten uit Leiden. Utrecht. Tilburg. Delft en Rotterdam stelden zich voor hulpverlening beschik baar, Amsterdam kan duizenden evacuées opnemen. Stallen werden opengesteld voor vee uit getroffen gebieden. Indische Neder landers en Ambonnezen vormden een co mité tot leniging van de nood. Vliegtuigen wierpen rubberboten uit om mensen te red den. Vele vrijwilligers meldden zich. Auto's werden beschikbaar gesteld. En achter al die zo spontaan gekomen medewerking, komt nu de grote landelijke hulpverlening. Mogen we daarvoor nog even verwijzen naar de oproep van het Nationale Rampenfonds Giro no 9-5-7-5. Ernstige fout Terwijl gister de ellende al hoger steeg, heeft de voorzitter van de socialistische Kamerfractie voortdurend weer laten omroepen dooi de radio, dat hij zich tot Dr. Drees had gewend, om- den Minis- tre-president te verzoeken, voor de radio het woord le voeren, ten einde de bevolking gerust te stellen. Dat was niets anders dan een minder waardige politieke stunt. Dit was zo on gepast als het maar kan. Dit v\as een vulgaire en grove poging om politieke munt te slaan uil den nood en de angst \an duizenden. Bovendien, wanneer Minister Drees overwoog, persoonlijk overwoog, om werkelijk iets te zeggen tot het volk, dan werd het hem practisch onmogelijk ge maakt. Want als hij het na de alsmaar voor de radio herhaalde „Herausforde- rung" van zijn partijgenoot deed. dan «as de glans er af. Dan zei iedereen: Dr. Drees spreekt, want hij heeft een seintje van zijn partij gehad. Het was dus in de eerste plaats een grofheid jegens Dr. Drees. Wanneer politieke partijen hier wat gaan doen, dan is liet normaal, dat zij even overleg plegen, (en einde elkaar niet in de wielen te rijden. Mr. Burger had natuurlijk persoonlijk tegen Dr. Drees kunnen zeggen: Excellentie, zegt u misschien wat voor de radio? Het zou velen kunnen bemoedigen Maar dat hij het als een politieke reclame in de aether slingert, dat is zulk een slechte politieke stunt, dat wij van harte hopen dat straks in de Kamer de andere politieke partijen het dezen mijnheer eens aan zijn verstand bren gen, dat hij zich jegens den Minister president en jengens het Nederlandse volk in uren van den ergsten nood be- JiQftrliüs ffiogt leren gedram

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4