Schade in Friesland beperkt Stormvloeden in het verleden Op Texel minstens vier doden Havenwijk van Harlingen stond Zaterdagnacht blank De radioberichten, hebben ons gisteren wel geleerd, hoe dankbaar wij in Friesland moeten zijn. Natuurlijk, er zal door velen slecht geslapen zijn. Van zelfsprekend, er was links en rechts stormschade. Bomen werden door de wind gebroken: overal lagen takken en dakpannen: Harlingen stond voor een gedeelte blank- Maar dat alles viel weg tegen het sombere nieuws, dat de radio bracht. Dat nieuws heeft het gezicht van de krant vandaag bepaald. Wat betreft Friesland willen we alleen met enkele kleine berichten melding maken Voor berichten over de eilanden en over de moeilijkheden, waarin schepen voor de Friese-kust ver keerden, mogen wij naar elders verwijzen. De kuststreken van Friesland en Gro ningen, waar liet gevaar uiteraard, het grootst was, hebben geen ernstige storm schade opgelopen, zo kon gisteren worden vastgesteld. Nergens zijn dijken ernstig beschadigd. Persoonlijke ongevallen de den zich ook al, voorzover we tot op heden konden nagaan niet voor. Wel wordt van vele plaatsen beschadigingen van minder ernstige aard aan woningen, boerderijen en dergelijke gemeld. Afsluitdijk hield zich goed bussen de Afsluitdijk en Harlingen is van Zaterdag op Zondag het water op vele plaatsen over de Friese Zeedijk ge slagen. De dijk is hier echter in zeer goede conditie- Slechts op enkele plaat sen, waar;men bezig was met het plaat sen van nieuwe basaltblokken, was er kans dat er stukken uit de dijk zouden wegslaan. Op die plaatsen is wacht gelo pen. Op een viertal punten moesten giste ren kleine reparatie verricht worden. De Afsluitdijk heeft zich buitengewoon goed gehouden. Op drie plaatsen bij de i Vlieter en tussen de kilometerpalen 17 en 21 was enige schade, die echter geen gevaar opleverde. De dijk heeft hel ma ximum te verwerken gehad, waarvoor hij berekend is. dat is drie meter vijf en ze ventig plus (boven NAP). Het radiobe richt, dat het verkeer bemoeilijkt werd door overslaande watermassa's waarin stukken hout en tonnen werden meege sleurd, was in ieder geval gistermiddag niet meer houdbaar. Ook de Zuiderzeewerken ondervonden niet al te veel moeilijkheden. De Noord oostpolderdijk heeft slechts zeer geringe schade opgelopen. Ook de Oosterpolder dijk weerde zich uitstekend. In de N.O.P. ontstond 'grote schade aan woningen, boerderijen en bedrijfsgebouwenu. Harlingen gedeeltelijk blank Zaterdagavond was het water bij Har lingen hoger dan ooit sinds mensenheu genis. Het water steeg in het Dok boven de kademuren. Door de wind opgejaagd drong het over het rangeerterrein met kracht de stad in. De Havenweg, Zeeweg. Caspar di Roblesstraat, Spinslraat, Spin huisstraat. Spoorstraat, Wasbleek en Was bleekstraat stonden blank. Het water Toneelvoorstelling in „Noord-JeruëF' Houtigehage. De kapel „Noord-Jeruel" was Donderdagavond nagenoeg gev.uld, toen- de Chr. Reciteer ver enig-ing „Troch tsjusternis nei 't ljoeht" opvoerde. Jam mer dat één der spelers van een hoofdrol door ziekte plotseling uitviel. Een plaats vervanger wist echter na voorbereiding van slechts één dag deze rol buitenge woon goed weer te geven. Het gezelschap, waarvan de meesten nog tot de beginners behoren, had heel wat aangedurfd door dit stuk te. kiezen. Het publiek was ech ter over het algemeen zeer voldaan. Me vrouw Rusticus van Drachten, die bij de voorbereiding weer zoveel voor het ge- sèlschap deed, had ook hierin eer van haar werk. Begrafenisvereniging 40 jaar bestaan Wyckel. De Begrafenisvereniging be stond 40 jaar, zo bleek uit de woorden van voorzitter F. Visser en secretaris M. Swart op de jaarvergadering'. De heren Joh. Schaafsma en Tj. Otter zijn veertig jaar in dienst van de vereniging geweest en kregen, een geschenk aangeboden. In 1952 werd zes maal dienst gedaan voor leden en driemaal voor niet-leden. Voor de dragers werden nieuwe unifor men aangeschaft. Daardoor is er een na delig saldo over 1952 van f 834.60. In kas is echter nog f 722.92. De vereniging telt thans 316 leden. drong verschillende woningen binnen tot een hoogte van een halve meter. De be nedenverdieping van het aan de haven gelegen hotel Zeezicht" kwam geheel blank te slaan. Ook het wachtlokaal van de Terschellingerboot liep onder water. Politie en brandweer waren de gehele nacht en een groot deel van de Zondag in touw om de eerste gevolgen van de over stroming weg te werken. Schapen geïsoleerd In het Noorderleedh onder Marrum raakten 1300 schapen geïsoleerd. Ze zit ten grotendeels op twee „vluchtheuvels" in de kwelder. Een zestig schapen konden gisteren met enkele roeibootjes in veilig heid gebracht worden. Enkele tientallen schapen zijn verdronken. Men zal trach ten de overige die-ren vandaag te vervoe ren. Mocht dit niet lukken, dan zal men de beesten voorzien van voedsel en stro. De P.E.B. deelde ons mede, dat de stroomvoorziening door de storm niet in grote moeilijkheden is gebracht. In en kele individuele gevallen viel het net uit. De redding voor het P.E.B. was. dat het bovengrondse net. eerst kortgeleden on derhanden genomen was en in zeer be hoorlijke staat verkeert. Tegen half vier in de nacht van Zaterdag op Zondag werd de familie Woudman, wonende aan de Rijksstraatweg' naar Franeker, o. Menaldum. opgeschrikt doordat een aohter het huis staande boom door een enorme windstoobwerd ontworteld en tegen het huis aangegooid. Het dak werd van de woning gesleurd en de regen stroomde naar binnen. De bewoners moesten evenwel tot de morgen wachten eer zij de inboedel bij omwonen den konden onderbrengen. De burgemeester van Menaldumadeel, de heet Tórensma, heeft de schade in ogenschouw genomen en de heer Woudman een andere woning toegezegd Waterwolf was altijd begerig naar buit Zo lang Nederland bestaat, heeft het een strijd op leven en dood moeten voeren tegen het water: zijn beste vriend en tevens zijn ergste vijand. Door het water is ons land groot en rijk geworden. Doch het moet voortdurend op zijn qui-vive zijn, want de watergolf slaapt nooit en is er voordurend op uit, het op hem veroverde terrein terug te winnen. En als de Noordwester stc-rm huilt en de zee en de grote rivieren in hevige beroering worden gebracht, dan probeert hij steeds opnieuw zijn slag te slaan. Dit moge" blijken uit de volgende rampen, die bekend zijn uit dg geschiedenis. Van de alleroudste (bijv.'die, beschreven in de oude kroniek van Emo en Monho) zwijgen we maar. Op 18 November 1421 richtte de St. Eiizabethsvloed'-vcrwoastingeni nan1 iiv-bab van plaatsen en deed de Biesbosch ont staan. Op 16 October 1502 teisterde een gro te vloed de dijken bij Medèmblik, Muiden, Amsterdam en Spaarndam. Op 16 October 1508 had Noord-Holland sterk te lijden: overal braken dijken door. Op Palmzondag 1509 braken de dijken bij Schardam door. Op 24 September 1509 brak de dijk tus sen het IJ en de Haarlemmermeer door. Op 20 of 30 September 1514 richtte een hoge vloed in Noord-Holland zware scha de. Bij Hoorn en Spaarndam braken de dijken door. Op 5 November 1530 braken de dijken bij Hoorn en Enkhuizen door. West-Europa geteitsterd Op 1 November 1570 teisterde een der grootste overstromingen West-Europa van Het Kanaal tot aan Jutland. Bij deze Allerhel'/genvloed, d:c vier <lagev duur de, liep hel water in Noord-Hodaud een Jialve meier over de dijken, die op vele plaatsen doorbraken. Een grout gedeelte van Groningen, Friesland en bijna alle Zuidhollandse en- Zeeuwse eilanden lie pen onder water. Enkele stukken land gingen voorgoed verloren, als: delen van verschillende dorpen langs de Hollandse kust, de Broodeloosnolder bij Tholen en het eiland Wulpen bij Cadzand. Op Ameland verdween hotel Steinvoorte Zondagavond laat is officieel bevestigd, dat op het eiland Texel tenminste vier vermoedelijk vijf doden zijn te betreuren. Deze mensen zaten in een autobus, die in de ochtenduren op weg was om hulp te gaan bieden. De belangrijkste doorbraak op dit eiland had plaats bij De Cocksdorp op de noordpunt, waar de polder „Eendracht" geheel blank kwam te staan. De polder pioet als verloren worden beschouwd en zal opnieuw moeten worden ingedijkt. De circa 20 bewoners konden tijdig worden geëvacueerd. De vier personen, die om het leven zijn gekomen hadden juist de bus ver laten, toen zij onverwachts door het water achter zich werden ingesloten. Een veehouder, die zich in zijn auto vlak achter de bus bevond, kon nog juist uit zijn wagen springen en zich zwemmende in veiligheid brengen. De auto en de bus werden onmiddellijk weggespoeld. Over de vijfde inzittende van de bus verkeerde men volgens de laatste berichten nog in onzekerheid. Reeds om twaalf uur gisternacht is de burgerij te hulp geroepen waarop zes honderd man in ploegen in actie kwamen. In de loop van gisteravond kreeg de bur gerij hulp van 58 militairen van het vlieg kamp De Mok, terwijl ook 28 personen uit Sneek en een Roode Kruis-colonne uil die plaats arviveerde. Aan het strand van De Koog zijn bun kers uit de duinen gespoeld en naar el- kaa* toe^escfiouen. Jfefc vap beteken^ -gemeld. werd weggeslagen. Het dorp zelf liep geen gevaar, zodat hier een onderkomen kon worden gezocht voor de evacuees. De motorreddingboot „Joan Hodson" heeft tijdens de storm zee gekozen om voor Eierland een schip te zoeken, dat vermoe delijk in nood verkeerde. Men vond even wel niets zodat de reddingboot na een vreselijke tocht van vijf uur in De Cocks dorp terugkeerde. Terschelling Op Terschelling hebben de dij ken zich goed gehouden, behoudens een kleine duindoorbraak aan de Noordzee kant bij paal 19 die spoedig was bedwon gen- Aan de havenkant van West-Ter schelling zijn de kelders volgelopen en kwam het water tot veertig cm hoog in de kamers. Ameland Op A m eland werd liet bekende ho tel S.teinvoorte, aan het einde van de badweg van Nes, voor het overgrote deel vernield. De bevolking, die onmiddellijk alle pogingen in het werk stelde nog iets van de inboedel te redden, kon niets uit richten. Bij het tenten leftmp werd onge veer zeven en een halve meter.duin weg geslagen en bij llolum plm., vijf meter, Van de overige eilanden werd geen Op .15 Au.gusus 1597 liep Waterland geheel'o ndèr^eht evolgfevan hoge sprin- vloed bij Noordwester-storm. In November 1601 joeg een storm uit het Noordwesten het water in Noord- Holland tot zulk een hoogte op, dat de dijken op vele plaatsen bezweken. Amsterdam getroffen Öp 22 Januari 1609 steeg het water van de Zuiderzee zo hoog, dat een gedeelte van -Amsterdam onder kwam te staan. Bij de storm van 23-Januari 1610 stond het water zelfs van Amsterdam tot Lei den. De pas droog gemaakte Beemster liep onder water. Op Nieuwjaarsdag van 1616 braken de dijken van het IJ op drie plaatsen door. In September 1621 spoelde een water vloed de Velzerdijk geheel weg. Ook toen stond het water tot in Amsterdam. In Februari 1625 werden Amsterdam, 'Haarlem en Monnikendam zwaar getei sterd. De pas droog gemalen Purmer liep weer onder water. De St. Petrivioed op 22 Februari 1651 deed het IJ voor Amsterdam nog hoger stijgen dan bij de Allerheiligenvloed van 1570. De Watergraafsmeer liep onder. Rondom Haarlem leek het een zee en de omgeving van Hoorn stond eveneens blank. Op St. Ni colaas-avond bezweek de IJ-dijk én Waterland werd in een wezen lijk waterland herschapen. Op 4 en 5 November 1675 móest Neder land een zware stormvloed uit het Nrd.- west.cn doorstaan.-Noord-Holland, 't Gooi en Utrecht hadden het -zwaar te verdu ren. Vele plaatsen kwamen onder water. Grote binnenzee Nadat op 5 April 1702 de dijk bij Mui den was doorgebroken, was het land van Amersfoort en Utrecht tot aan Haarlem herschapen in een binnenzee. Bij de Kerstvloed van 1717 braken de Assendelver en Uilgeesterdijken op acht plaatsen door. In 'Mei 1773 werd de Zui derzee zo hoog opgestuwd, dat het wa ter over de Slaperdijk bij Spaarndam golfde. Onberekenbaar was de schade en bo ven alle beschryving de ellende in Hol- land, ten gevolge van de overstromingen op 14 en 15 November 1775. Er was nau welijks een stad, die van 't water ver schoond bleef. De eilanden Wieringen, Marken, Urk en Schokland werden ge heel overspoeld. In November 1776 liepen bij Haarlem de polders onder water. Op 1, 2 en 3 Febf. 1791 werd het gebied rondom het IJ zwaar geteisterd. Op 15 Januari 1808 werden alle huizen op Mar ken vernield door de storm en het water. De Zuiderzeedijk brak op verscheidene plaatsen door. Bij de Noordwesterstor begin Februari 1825, ontstond zulk een overstroming, dat 800 personen en 46.000 stuks vee om het leven kwamen. Een derde deel van Friesland stroomde onder De schade die deze ramp aan Nederland bracht, bedroeg acht millioen gulden. Geslaagd Aan de Vrije Universiteit te Amster dam slaagde- voor het doet. ex theologie (cum lande) ris 11. Kooistra, Gerei', pred. te 's-Gravenhage-West en ds. P. J. N. Smal te Pretoria;- (Z.-A#ika); voor het eand. examen theologie, de heer J. Wes- ÉÉi-lS Lafe Laatste nieuws Nog veel hulp nodig Gisteren en vannacht z\jn acht volledig uitgeruste equips van Polygoon provilty er op uit getrokken om de gevolgen van de nationale ramp te verfilmen voor bin nen- en buitenland. Ook vanuit de lucht wordt gefilmd. Vandaag zijn zes equips opnieuw bezig. Yerseke is er in geslaagd de dijken te behouden. Een groot aantal vissersschepen uit Yerseke "is uitgevaren totaal 22 om de bevolking van Noord-Beveland en Schouwen-Duiveland te helpen. Ook is hulp naar Wolphaertsdijk gezonden. De verbindingsaam tussen Oostvoorne en Rozenburg heeft de druk van het water doorstaan. In Zuidiand is de situatie hoogst ernstig. Hedenmorgen is bij He^nvliet een dijk doorgebroken. Nadere gegevens ontbreken. De gemeente Kruiningen staat geheel onder water - bij vloed drie meter boven de rijksweg. Er vallen hier minstens elf doden 'tg betreuren. Er is gebrek aan ma teriaal om alle mensen te helpen. Te Brandwijk "(Alblasserwaard) zijn twee personen, die met 'een zw&re vrachtwagen varkens vervoerden uit ondergelopen ge bied, door het stromende water meege sleurd en verdronken. Toestand in Brand wijk en. Molenaarsgraaf ernstig. Nog altijd is er geen zekerheid over het aantal slachtoffers op Texel. Uit de. Zaan streek zijn 50.000 zandzakken aangekomen voor de bedreigde dijk bij de Oostersluis. Te Dinteloord liepen zes polders onder water. Drie doden zijn te betreuren vier mensen worden vermist 28 woningen staan onder water. Voome en Putten De overstroming op Voorne en Putten breidt zich uit tot een -ware ramp. In de vroege morgen al stroomde het water ver der het land in en nog steeds blijft dit door gaan. Ook de Groene Kruisweg, de verbin dingsweg van Rotterdam naar Oost-Voorne, wordt bedreigd. Indien ook deze weg onder loopt, zal de aanvoer van zand en zandzak ken voor het dichten van gaten ernstig wor den gestagneerd. Op het ogenblik worden de mensen uit de gemeenten Oudenhoorn, Ab- benbroek. Zuidiand met man en macht ge- evacuesrd. In Oudenhoorn en Zuidiand be vinden zich r.og grote aantallen mensen en vee in de grotendeels in het water staande boerderijen. Maten of nummers by kleding Overal in ons land worden al grote hoe veelheden kleren, schoenen, dekens, lakens enz. voor de noodgebieden ingezameld. Het is de bedoeling dat men briefjes aan de in te leveren goederen hecht, met daarop aangegeven de maten of nummers. De verdeling onder de getroffenen wordt daardoor aanmerkelijk versneld. De aandacht wordt er op gevestigd dat er vooral grote behoefte is aan dekens en lakens. De Hoeve krijgt Vrijdag electrisch licht De Hoeve. Alhier is men reeds zeer ver gevorderd met de aansluitingen, op'het electrisch net. Men hoopt dan ook op 6 Februari, des middags om 5 uur De Hoe ve van electrisch licht te voorzien. Dit zal gepaard gaan met enige feestelijk heden. Hierbij zullen tegenwoordig zijn de Commissaris van Friesland en de Bur gemeester van Weststellingwerf. De Chr. Muziekver. „Crescendo" te Steggerda zal medewerking verlenen. Zilveren jubilea Harlingen. Dinsdag 3 Februari herdenkt de heer W. F. de Langen de dag dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de Scheepvaart- en Steenkolenmij. OCeterwolde. Op 20 Febr. hoopt de heer A. J. P. Smit. controleur bij dc belastingen en accijnzen zijn 25-jarig ambtsjubileum te herdenken. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zwijn- drecht (vac. J. Godthelp) W. L. Tukker te Delft. Geref. Kerken. Beroepen te Winscho ten, M. J. Mulder te Sprang; te Makkum, P. B. Suurmond te Oppenhuizen. Aangenomen naar Vleutende Meern, J. Banga, cand. te Noordbergum, die be dankte voor Woldendorp, Heinkenszand, Numandsdorp, Castricum en Heerhugo- waard. Geref. Gemeenten. Beroepen te Aagte- kerke, H. W. van Gilst te Elspeet. Oud-Geref. Gemeenten. Bedankt voor Aalburg, T. Woudwjjk te R'dam-Zuid. Weersverwachting, geldig van Maandag avond totDinsdagavond, opgemaakt te 10 uur- va IETS KOUDER z Veranderlijke bewolking met enkele verspreid optredende sneeuwbuien- Krach tige tot matige, maar voornamelijk langs de Waddenkust tijdelijk: harde wind tus sen Noord en Noord-oost. Iets kouder met plaatselijk lichte vorst in de nacht en och tend. ZON- EN MAAN STANDEN 1 Febr. Zon op S.17, onder 17.31 Maan op 22.46, onder 9.24 Tussen Harlingen en de Afsluitdijk liep de Zeedijk enige zij het ge» lukkig zeer lichte schade op. Gisteren werd deze schade met be kwame spoed hersteld Prov. Comité van A.R. Kiesverenigingen De heer A. Tjoeïker voorzitter Het Provinciaal Comité van A.S. Kies verenigingen in Friesland heeft Zater dagmiddag te Leeuwarden zijn jaarver gadering gehouden, die onder leiding stond van de waarn. voorzitter, de heer T. Wever te Franeker. Besloten werd de oud-voorzitter van het' comité, mi". J. Al- gera, dié totr -Minister -' van Verkeer on Waterstaat is- benoemd,- en" nu' ui ^Deiv- Haagwoont, een telegram te zenden, waarin hij dank gebracht wordt voor het vele werk dat hij eerst als secretaris en later als voorzitter voor het Comité heeft gedaan. Tot nieuwe voorzitter werd gekozen de hoer A. Tjoeïker te Surhuisterveeh en tot nieuwe leden van het'moderamen da heren A. Aigra te Leeuwarden en ds M. Drayer te Drachten, Onderscheidingen uitgereikt Tietjerksteradeel. Vanwege de Minister van Oorlog is aan de voiger.de militairen het ereteken voor Orde en Vrede uitge reikt: G. S. Bergsma en P. Bosma, Sua- woude: S. Bijker en J. Jagersma, Eestrunu F. Faber en S. Westerhof, Giek eik; W. Groen. J. Norbruis, H. A. van der Wal en E. Zijlstra; Bergum; J. S. de Haan-en J. Wijmenga, Garijp; A. van der Heide, -Oenkerk: S. Rekker en D. Visser, Mo lenend; D. Sibma, Rijperkerk; H. van der Veen en S. de Vries, Suameer en F. Kaas tra, Wijns. Chr. Mandolineclub opgericht Te Houtigehage is een Chr. mandoline-, gitaar- en accordeonclub opgericht, die onder leiding van dhr. R. van der Meulen te Drachten wekelijks in „Noord-Jeruël" repeteert. De vereniging die zich aanvan kelijk in veel belangstelling verheugen mag' (het ledental bedraagt ruim 20) koos de volgende personen in het bestuur; Ev. H. Hofstra, ere-voorz„ Joh. v .d. "Meer, voorz., mevr. A. Booi, secr.esse en mevr. J. Post- ma, penningm.essc. Een lawine van kleren en kleertjes -in het V.V.H-gebomv te Leeuwarden 'Huizum) vanwaar gisteravond reeds diverse volgeladen auto's naar de

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2