Het dijkleger aan het waterfront in de Aiblasserwaard Veel doden en vermisten op Zuidhollandse eilanden Grote evacuaties ïn Brabant In 's Gravendeel plm 55 slachtoffers Bidden en werken in grote nood (Van onze Utrechtse correspondent) Ook de bewoners van de Aiblasserwaard werden in net holst van de nacht opgeschrikt door de watergolf, die hier oprukte om hun land te verzwelgen. Zij die tussen Papendrecht en Giessendam wonen in de polders dicht achter de dij ken, werden verrast door het aangolvcnde water, dat binnenstroomde dooi- de gaten in de Merwededijk bij Papendrecht en Sliedrecht. De anderen werden ge waarschuwd door klokgelui en op de torens in de Waard verschenen witte lan taarns en later in de morgen witte vlaggen: het dijkleger 'werd in het geweer geroepen. Het verplichte lidmaatschap van dit leger, onder bevel van de hoog heemraad, vaak sedert geslachten slechtsals een curiositeit beschouwd, werd nu grimmige werkelijkheid. „Alle man aan de dijk. De Waard is in gevaar!" En terwijl de jongeren zich met de schop gewapend naar de bedreigde pun ten spoedden, klommen de ouden van dagen met vrouwen en kinderen naar de waterzolder, om daar een noodverblijf gereed te maken. ..Tot hier stond het wa ter 150 jaar geleden, zegt een oude, ge bogen boer en hij wijst op een bruine streep aan de balk. Hoe ver zal het nu komen? Tussen Sliedrecht en Giessendam gaapt een gat in de dijk. De rijksweg Dordrecht Gorinchem is over een afstand van 100 meter volkomen weggeslagen en bruisend en schuimend stort een stroom van vuil bruin water zich de polder in. Bij Papen drecht is de situatie veel ernstiger en hier is het gat nog veel groter. De kronkelende oude binnendijk ligt als een hnt in een wijde watervlakte. De buitenpolders zijn overstroomd en bin nendijks is alles water, zo ver het oog kan zien. Triestig steken enkele bomen hun toppen boven de oppervlakte uit en hier en daar verrijst het dak van een huis uit de grauwe vloed. De bewoners van de dijkhuizen staan met bezorgde gezichten in hun deuren; sommigen pro beren de schade aan het dak te herstel- lén. Hier ligt een brok van een goot, ginds een schoorsteen op de weg. Hot passeren is levensgevaarlijk vanwege de rondsuizende dakpannen. Koeien op drift. Over de dijk beweegt zich een drukke verkeersstroom. Alles wat helpen kan helpt. Vrachtauto's met zandzakken, met puin, met rijshout, rijden af en aan. Groe pen mannen in overall fietsen voorbij, de schoppen achterop de fiets gebonden. Overal zijn grote troepen koeien te zien. Ze staan vastgebonden aan het hek in de voortuin van een notarishuis, ze worden voortgedreven door drommen auto's en fietsers; ze worden tijdelijk in een inham tussen twee huizen gejaagd. Zó uit de warme stal werden de over stroomde weger, opgedreven in de rich ting van de veilige, hoge dijk. Angstig loeiend lopen ze radeloos dooreen, een bange vraag in de stichtige en van angst wijd open gesperde ogen. Tegen de dijkglooiing, tegen de muren van de ondergelopen kelders der dijkhui zen klotst het water en een massa wrak hout drijft op de golven als een getuige .van de aangerichte verwoesting. Hier ligt het dak van. een schuur, ..daar wordt het karkas van een gloednietrwe""Scheepsromp tegen de dijk -.aangesmeten, weggeslagen Van de Hélling op een buitendijkse scheepswerf. Op de bres Op de bres in de dijk wordt taai en verbeten gezwoegd door de mannen van het dijkleger. De wind huilt en de hevi ge stoten maken het bijna onmogelijk rechtop te staan. Bij het Sliedrechtse gat is de ondermijnde dijk al half weggegra- ven. In de striemende regen sjouwen mannen rijshout en zinkstukken aan. Een met puin bezw aarde bak is in het gat tot zinken gebracht. Een snel gevormde ket ting geeft de zandzakken door, die weer door anderen zijn gevuld. Men heeft hoop, dat dit gat kan worden gedicht en •dat voert het arbeidstempo op tot een hoogtepunt. Vuil en smerig, sommigen met pleisters op gezicht en handen van de eerder op gelopen wonden, vechten ze daar in hun hoge laarzen tegen de elementen, de mannen van Sliedrecx*. Zij bedwongen het water in alle deien ♦an de wereld, nu vechten zij voor het behoud van hun ge boortegrond. In het half-ondergelopen Papendrecht wordt niet minder hard gevochten, maar hier is het gat veel groter en hier lijkt het water het dijklichaam sneller weg te vreten dan de mannen het helen kunnen. In het dorp Sliedrecht worden oerich- ten per luidspreker omgeroepen. Een zie kenauto rijdt voorbij, zelfs een auto van het sanatorium „Sonncvanck" in Harder wijk. Vele geruchten doen de ronde. Op een boerderij is een wieg omgevallen door het binnenklotsende water, terwijl alle bewoners bezig waren het vee weg te drijven. De baby verdronk. Een oude vrouw is ook verdronken. En zo gaat het maar voort. In Dordrecht Overal luistert men aan de radio naar de alarmerende berichten uit de rest van het land. Rampen in Zeeland, in Noord west-Brabant, bij Rotterdam. Maar de nood in de eigen omgeving spreekt het sterkst aan. Men behoeft immers maar uit het raam te kijken in het betrekkelijk veilige dijkhuis, om de daken van de on dergelopen huizen te zien. Daar- in de verte tekent de grijze dom van Dordrecht flauw af tegen de donkere lucht. Ook daar is nood. Het eiland is volkomen ge-isoleerd. De Noordendijk is op drie plaatsen overspoeld, de 's-Gra- vendeelse dijk vertoont een gat. De stad vertoont het beeld van een rampgebied. In de anders zo drukke win kelstraat vloeit het water als een grauwe stroom, verschillende decimeters hoog. Door klokgelui en sirene-geloci werden dè mensen in de oude binnenstad al vroeg gewaarschuwd om hun huizen te verla ten of althans de bovenverdiepingen te betrekken. Evacué's van het overstroom de en volkomen ge-isoleerde Dordtse eiland stromen de buitenwijken binnen. Zij brengen verontrustende berichten mee. Bij 's-Gravendeel in de Hoekse Waard staat alles blank. Zeven mensen zijn daar verdronken. Bij de Moerdijk is het het ook heel erg, verschuivingen al lerwegen. Geen paniek Zo heerst er grote spanning in het noodgebied. maar men bewaart zijn kalm te. Een paniekstemming is nergens te be speuren. En ieder doel wat zijn hand vindt om tc doen. om zijn naaste te hel pen in deze grote nood. In dc dorpen aan aan de rand van het noodgebied, in Gies sendam, in Hardinxveld, in Arkel, stro men de bewoners naar de kerk. Veel ouden van dagen, vrouwen en kinderen zetten zich neer in de banken, want de mannen zijn naar de dijk. En hier, in dit gebied, waar de nood zo nabij is en waar mr i vanouds zo goed weet hoe ern stig de dreiging van het water zijn kan, klinkt wellicht nog dringender en ernsti ger dan elders in het land de bede op voor de getroffenen, voor de daklozen en voor hen die in doodsgevaar verkeren. En hier ook wordt meer dan elders de troost ge voeld van de oude woorden, die de pre diker boven liet gebulder van dc wind voorleest uit liet oude Boek: „Wie in de schuilplaats des Allerhoogsten is gezeten, die zal vernachten in de schaduw des Al- Enkele feiten Een gedeelte van Alblasserdam, een drieduizend inwoners, zouden vandaag 'worden geëvacueerd. Op de Waal zijn van Zaterdag- op Zondagnaoht vier schepen gezon ken." De 'opvarenden werden gered; Te Hendrik Ido Ambacht stortten een tiental buizen in. 26 gezinnen werden dakloos. Bij Sleeuw ijk is de toestand fceer critiek, doordat de dijk bij Bakkers- kil is doorgebroken. De bewoners van Werkendam en Almkerk zijn „geëvacueerd. Enkele slachtoffers zijn te betreuren. Veel vee is om gekomen. In Sliedrecht staan 1200 huizen geheel onder water. Honderden stuks vee uit de omgeving zijn hiér bijeen gebracht. Men heeft er geen eten, geen onderdak én geen mel kers voor. Er zou heel veel vee verdronken zijn. Een derde dee! van Sliedrecht staat onder water. Naar schatting staat een gebied van 900 a 1000 ha. onder water. Bij Ridderkerk is de buitendijk op enige plaatsen weggeslagen waardoor werven en fabrieken e de woningen' van pHw. 400 perso nen v/.o, eeh tehuis van Ouden van Dagen, zo goed als onder water kwamen te staan. Te Ridderkerk ontstond enige malen brand doch het vuur kon worden bedwongen; machtigen". Dat is hier on deze vreemde Zondag de enige steun in de grote drei ging van het grimmige water. Noodtoestand nog onoverzichtelijk Op het eiland Goeree-Overflakkee heerst een noodtoestand. Mensen uit Stellendam, Ouödcrp en nog een plaats zijn met bootjes naar de dijk gebracht. Naar schatting zijn veertig mensen op dit eiland om hel leven gekCmen. Een gedeelte der huizen is weg gespoeld. Men heeft dringend behoefte aan voedsel en drinken. De haven van Goeiree is niet meer te bereiken en de snelste methode om hulp te bieden schijnt van Rotter dam uit te kunnen geschieden. Stellendam staat vrijwel geheel onder wa ter en de bevolking heeft zijn toevlucht ge zocht op vissersbootjes. Er is gebrek aan le vensmiddelen en water. Talloze cadavers drij- in de eindeloze watervlakte rond Stel lendam. In Melissant, waar geen direct ge vaar dreigt indien de wind niet in kracht toeneemt, zijn vier lijken aangespoeld van inwoners uit Stellendam. Herkingen is in de afgelopen nacht geheel geëvacueerd. Hoewel het dorp wel is over spoeld, zijn er geen slachtoffers te betreuren. Dïrksland is nog droog, doch wordt wel bedreigd. Men is tot dusver de situatie daar meester. Sér'toèstand ïh Melissanrbij Dirksland op' Goeree "èh Ovefflakkee is uiterst kritiek. Burgers-aldaar hebben een beroep gedaan op de „mensen" om terstónd ter hulp të snellen met schoppen en kleine bootjes. Dit verzoek is gedaan door de burgers zelf. Hei schijnt dat de verbindingen aldaar zo slecht zijn, dat telefonisch door de burgemeester n et kon worden ingegrepen. Zowel Oude Tonge als Nieuwe Tonge staan eveneens onder water. Nadere gegevens ont breken. Ook Stad aan het Haringvliet is blank, doch er zijn geen slachtoffers te be treuren. In Middclharnis, dat gedeeltelijk onder wa ter staat, z(jn tot nu toe tien personen aan het water ten slachoffer gevallen. De bevolking op het eiland is rustig. Er geen directe behoefte aan levensmiddelen, behalve in Stellendam, en er is nog telefo nische verbinding met het vaste land. Met spanning wacht men het tijdstip af, waarop het weer hoog water zal zijn. Men heeft goede hoop. dat de versterkte dijken het zul len houden. Zeedijk doorgebroken De Oudenhoornse zeedijk bij Hellevoet- sluis is gistermorgen om zes uur op drie ■schillende plaatsen doorgebróken. De ge meente Oudenhoorn. is geëvacueerd. De pol derlanden zijn volgestroomd en honderden stuks rundvee en klein vee zijn verdronken. Dc gemeenten Zuidland en Abbenbroek zijn eveneens geëvacueerd waar ook verschillen de stuks vee verdronken zijn. In Hellevoet- sluis zijn, vijf mensen verdronken. Een man wilde zijn vrouw -edden, waarbij hij even eens verdronk. De polder achter Hellevoet- sluis. de polder achter Nieuw Hellevoet is eveneens vol water gelopen. Zeven slachtoffers te Poortugaal Naar gevreesd wordt heeft de watersnood in de gemeente ^oortugaal zev.i slachtoffers geëist, nl. twee arbeidersgezinnen die in de Zalmplaat wonen en twee personen die ter hulp waren gesneld. - In het huisje aldaar woonde het echtpaar J.V., dat bij zich in had wonen een getrouw de dochter met haar man en een drie-jarig zoontje. Wegens de angstwekkende stijging van het water waren alle vijf naar de bo- ^nverdieping gevlucht. Waarschijnlijk door dc stuwing van het water is het huis daar op ingestort er werden allen onder het in watermassa vallende puin bedolven. Een andere zoon van V.. die met een tot nu toe onbekend gebleven man te hulp wilde nellen, heeft mee nrit teruggezien. Slechis één der lijken is tot nu toe aangespoeld, nl. dal van de schoonzoon. Zuidland Zuidland staat rondom geheel in het wa ter, dat nog steeds rijst. Alleer het Boven- dorp slaat nog droog. De mensen, die overal de zolders zijn" gevlucht, worden met bootjes afgehaald voor zover dat mogelijk is. Het grootste gedeelte der bevolking is al ;eëvacueerd. Vele mensenlevens lopen ech ter nog gevaar. Veel vee wordt vermist. Numansdorp Een van de zwaarst getroffen dorpen is het 4500 zielen tellende Numansdorp in de Hoeksewaard. De dijken zijn op verschillen de plaatsen doorgebroken. Vermist worden een 25-tal inwoners. Aangenomen wordt, dat verscheidene inwoners zijn verdronken, o.w. een gezin, beslaande uit vrouw, man en tien kinderen. Tal van woningen zijn ingestort. In de loop van de dag zijn 3000 inwoners geëvacueerd naar de omliggende dorpen. Het merendeel is in scholen en bij familieleden ondergebracht in Klaaswaal. Op enkele plaat sen in de polder had het water een hoogte van twee meter. Groot schip gevraagd De reddingboot van Stellendam heeft via Soheveningen-radio het Ministerie van Ver keer en Waterstaat om onmiddellijke maat regelen verzocht. Qe toestett^. ■wcri'd't :geet' érnstig gênóe'md. In de radioboodschap is verzocht een groot schip te zenden, om de bevolking te evacueren. Zou zulks niet ge- Dramatische tonelen bij ramp en redding Hoewel een volledig beeld van de overstromingen in West-Noordbrabant nóg niet kan worden verkregen, is het wel zeker dat dit gebied, met Zeeland, het ernstigst door de watersnood is getroffen. Vele polders zijn ondergelopen en de ravage is ont zettend. Volgens de officiële berichten zijn in het gebied ten Noorden van Bergen op Zoom, in Halsteren. 17 pe'rsonen om het leven gekomen. Het aantal slachtoffers is - echter hoogstwaarschijnlijk meer dan het dubbele. Tientallen boerderijen zijn ver nield. Honderden stuks vee zijn omgekomen. Voorzover nu kan worden gezegd, heeft het volgende zich afgespeeld: tijdens sprin; vloéden en stormen is de Tholense dijk overstroomd, waarna er in de dijk acht gaten ontstonden. De Alivergsepokler en de Theodoruspolder liepen geheel onder, terwijl de spoorlijn tussen Bergen op Zoom en Vlissingen verzakte. De polders ten Zui den van Ossendrecht en ten Westen van Ossendrecht en Woensdrecht zij vrijwel alle ondergelopen. 57 mensen vermist. De omvang van de ramp in liet gebied ten Noordnesten van Halsteren is eerst thans goed te overzien. Het blijkt, dat mensen in de polder vermist worden. Ten minste acht Iijker zijn geborgen. Doordat de buitendijken van de Theodorus polder en de Auverg'se polder in dc vroege ochtenduren doorbraken, kwamen verschei- denè huizen zó snel onder water te staan, dat de mensen zich niet-snel genoeg in veiligheid kondën brengen. Diverse huizen stortten in en er waren te weinig boten op dat moment, om tijdig deze huizen te bc- rekien. Op het gemeentehuis te Halsteren, waar ook minister Witte en minister Beel zich van de toestand op de hoogte stelden, werd alles gedaan om zoveel mogelijk personen uit het getroffen gebied in veiligheid te brengen. Men moet evenwel aannemen, dat van de meeste mensen, die op het ogenblik worden vermist, er slechts weinige nog terecht zullen komen. In de polder ten Noorden van Dintel- oord zijn tenminste drie personen ver dronken. In het gebied Halsteren-Steenbergen- Dinteloord zijn honderden stuks vee in het water omgekomen. Evacuatie' St. Philipsland en Nieuw Vossemeer. De bevolking van St. Philipsland en Nieuw Vossemeer (1600 k 1700 persconen) (beide gemeenten waren gisteren in de voor avond nog geïsoleerd), wordt geëvacueerd. Met vaartuigen worden de bewoners van de bedreigde punten, gehaald en dan weder per auto vervoerd. beuren, dan zouden nog meer slachtoffers te betreuren zijn. Het ministerie heeft toege zegd dat in overleg met de marine alle mo gelijke hulp zal worden geboden. Evacuatie-schip gestrand nl de omgeving van het eiland schijnt een schip gestrand te zijn. dat va: Goeree on derweg was met vluchtelingen. De redding boot- ..Koningin-Wilhelmina!': uit- Stellendam.; zowel als een schip.dat in de ha-ven.van Goereê lag, zijn onderweg om hulp te bie den. Misschien nog bereikbaar uit Rotterdam Vanmorgen bereikte ons het ontzettende bericht, da in 's Gra vendeel reeds 50 a 55 slachtoffers te betreuren zijn. Zondagochtend reeds is een huis ingestort, waarin 20 mensen een toevlucht had den gezocht. Allen werden door het water meegesleurd. Een 600-tal personen is thans bijeengebracht op de bovenver dieping van de legere school, waar zij op elkaar gepakt het zakken van het water afwachten. Op het ogenblik staat er ruim anderhalve meter water in de school. Vannacht omstreeks één uur zijn te 's Gravendeel wederom twee dij ken doorgebroken. Zolang 't hoog water is, is het dorp niet te bereiken. Zodra het water is gezakt, zal het Rode Kruis weer met vrachtauto's op weg gaan om de men sen over te brengen naar de Ahoyhallen in Rotterdam, maar dit duurt og ongeveer vier of vijf uur. De pontonniers doen wat zij kunnen in 's Gravendeel, maar verscheidenen van hen zijn reeds bewusteloos geraakt door de koude. Volgens geruchten zouden er ook daar slachtoffers gevallen zijn, doch volgens de officiële gegevens is één lijk aangespoeld. Grote gebieden onder water. Het water van de Westerschelde heeft grote gebieden in Zuidwest Brabant blank gezet. Een zeedgk van de Westerschelde is ter hoogte van de Ossendrechtse haven bezweken. De gehele Vijdtpoldêr staat blank. Ook de binnendijk is doorgebroken. De daarachter gelegen polders zijn onder gelopen. In Willemstad was. de toestand allerbedroevendst. Het dorp staat practisch geheel onder water. De polders Ruvgenhil en Oude Heyningen slaan blank.. De. elec- triciteJt" is uitgevallen. Vele gezinnen in Willemstad moesten worden geëvacueerd. Tot een tien kilometer ten zuiden van Moerdijk spoelt het water thans over het land.. De dijk bij de „Blauwe hand" is door gebroken. In het gebied tussen het Holland se Diep en het Voikcrak geraakte .5000 ha land onder water. Pontonniers uit Hedel verleenden hier hulp. Ook elders was de hulp van militaire zijde groot. De dijken om Dinteloord zijn ook niet bestand gebleken tegen het water. De Annapolder. de Caro- linapolder en de Randpolder langs het Vol kerak zijn vol gelopen. Er is veel vee ver dronken. Een dieseltrein heeft uit Zeven bergen een deel van de bevolking geëva cueerd naar Roosendaal. In Maaden en Drimmelen zijn 200 mensen geïsoleerd. Dramatische tonelen Dramotische tonelen hebben zich gis termiddag afgespeeld in de overstroomde polders ten zuiden van de Wieldrechts- zeedjjk, toeli twaalf mannen, vrouwen en kinderen van de zolders en daken van de verspreide woningen in deze polders werden gehaald. Twee motorvletten van de marine en van de genie waren in het woeste weer uitgevaren om deze reddings poging te ondernemen. Men is er inder daad in geslaagd om deze in nood ver kerende mensen aan boord te krijgen. Doch daarna heeft men hachelijke avon turen beleefd. De woeste golven sloegen steeds meer water in de vletten, zódat er ten slotte geen hozen meer aan was. Mén is er nog net in geslaagd de ver woeste spoorbaan tussen Dordt en Breda te bereiken en men was er amper of de vletten sloegen om en zonken. Redders en geredden hebben toen een zware tocht gehad over de bielzen en de verwrongen en vertrokken rails van de verwoeste spoorbaan. Diepe gaten vol water belemmerde de tocht en van Wiel- dreoht uit is een hulpcolonne over de spoorbaan de worstelende mensen tege moet gekpmen met lijnen en stokken. Na .drie uur worstelen heeft men eindelijk .dèdróge, grond bereikt, 'waarna de" uit geputte redders en gereddén liefderijk door omwonenden zijn opgenomen. De meesten zijn nadien naar Dubbeldam ge bracht. In Willemsdorp zitten nog altijd 25 in woners op de zolder van de politiekazer ne. Zij zijn veilig. Wind en water bedrei gen niet langer de Wieldrechtse zeedijk, zodat daar, nadat honderden mannen de zwakke plekken hebben beveiligd, rust heerst op dit ongeveer 10 km. lange tra ject. De achtergelegen Nieuwdrechtsepol- der is voorlopig veilig. Men moet afwach ten wat wind en tij hedenmorgen zullen doen. Electriciteitscentrales Rotterdam en Dordrecht uitgevallen De electriciteitsvoorziening in geheel Zuidholland is in grote moeilijkheden ge raakt. De grote centrales te Rotterdam en Dordrecht zijn uitgevallen, doordat de in stallaties gedeeltelijk zijn overstroomd. Er wordt een dringend beroep gedaan op de gehele bevolking van Zuidholland, zo zuinig mogelijk te zijn met het gebruik van electricitcit. Dit is in het belang van de vi tale krachtbedrijven, die moeten blijven functioneren. Vandaag zal een speciale rantsoenering van stroom worden ingevoerd. Nadere bij zonderheden zullen volgen. Een beeld uit de overstromingsramp in ons land. Op het stationsemplacement van Dordrecht is een groot gedeelte van het spoorweglichaam ten Westen van het station in de nacht van Zaterdag op Zondag weggeslagen Een groot gedeelte van In t dijklichaam is geheel weggespoeld, zodat de rails in de lucht zijn-komen te hangen dc betonnen voetstukken van de bovenleiding hier en daar ip de lucht hangen, de hoogspanningspalen scheef zijn gaan han gen enz- zodat het trein verkeer hier volkomen gestremd is, - --

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2