Nationale ramp trof Nederland Orkaan schiep ergste watersnood sinds mensenheugenis nh CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Waarschijnlijk meer dan 300 slachtoffers Kinderen verdronken voor de ogen van ouders in Zeeuws-Vlaanderen Tientallen doden op vrijwel geheel ondergelopen Noord-Beveland J MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 Commissie van Redactie: H. Algra (hoofd- red.), Ir L. Ei-inga en E. B. Folkertsnia. Directie: R. Boomgaardt, a.d. Bureaux: Leeuwarden, Galileër Kerkstr. 17 Telefoon Redactie 5098: Dir. en Adm. 50S8 Bijkantoren: Sneek, tel. 2821; Dokkum, tel. 854; Drachten, tel. 2195; H'veen, tel. 2010. Abonn. prijs £1,82 per maand. Giro 18418. Dit nummer bestaat uit acht pagina's Jfriesrïï Daflblaö 48ste Jaargang No. 27 Een provincie in oppervlskte De overstromingsramp heeft zulke grote afmetingen aangenomen, dat men wel kan zeggen, dat Nederland op dit ogenblik ,,een provincie ar mer is geworden''. Honderdduizenden hebben dien nacht in Nederland rustig geslapen. Misschien is 'het hall' lot hen doorgedrongen, dat het nog-al'stormachtig woei. Maar er •zijn heel velen,- die ook dal niet eens hebben gemerkt. Eu toch, en toch, er is in dien nacht ecu ramp over Nederland gekomen, zoals we ze maar zelden in de geschiedenis hebben meegemaakt. Deze ramp roept herinneringen op aan' vreselijke watervloeden- uit een ver verleden, zoals de ondergang van de Grote Waard in 1421 (juist in datzelfde gebied rondom Dordrecht!) of aan den Aller heiligenvloed van. 1570, Het moet voor velen, die het wel, die' het op een angstaanjagende en realis tische wijze hebben gemerkt, terwijl de meesten van'ons rustig sliepen, wel heel erg zijn geweest. De sirenes loei den, de klokken kieptenDat kleppen van de klokken, dat is het oude nood sein, als er direct levensgevaar is... Gevaar voor velen, door brand of door water, door de kraclit van de vernielen de elementen. En wij zijn nuchleren mensen. Wij vragen ons af, hoe dal. zo opeens kan. Het is net, alsof wij iëts onregelmatigs* bespeuren, dat niet meer in onze sche ma's past. Laten we er iets van zeggen. Het was springvloed. Het rhythmisdh stijgen en dalen van de zeespiegel als een lang zame ademhaling van den Oceaan, het wordt veroorzaakt door de aantrekkings kracht. van dc maan èn ui mindere mate van de zon. Wanneer nu, zoals dat met' volle maan het geval is, de- zon en de maan samenwerken, ieder aan een kant van de aarde, of met Nieuwe maau sa- meu aan denzelfden kant, dan rijst de vloed hoger dan anders, met name een etmaal na nieu,w of volle maan. Nu loeide daarbij een buitengewoon hevige storm uit het Zuidwesten. En zie maar op de kaart: alle riviermondingen schij-- nen naar het Zuidwesten te buigen, om den vollen aanval van dien Zuidwester- storm ais het ware te trotseren. Het zee water stuwde dus al hoger op in onze zeegaten iu liet Zuidwesten. Maar uit hel Oosten komt het rivierwater, enor me massa's water, die voortstuwen naar zee. Zij kunnen niet verder, want de vloed, die iu de riviermonden en zee gaten al hoger rijst, licht als het ware het rivierwater op en houdt het tegen. En zo ontstond de ramp. Overstroomde polders, verwoeste dor pen en tientallen mensen, die hun graf in de golven vonden. Zijn we weer rustig, nu we hebben verklaard, hoe dit kon? Neen, want wij welen, dat er Eén is, die de wolken en de winden en de wateren bestiert. Wij zien omhoog en wy zeggen: Here, Uw 'majesteit en onze nietigheid, wij beleven ze weer. Wij zijn klein en on machtig. Wij hebben wel geleefd, alsof wij de elementen beheersten, maar het was een leven zonder fundament. Leer ons weer leven uit Uw Vaderhand. Dan kunnen wij ook smeken voor hen, die nog worstelen en in nood verkeren, dan kunnen wij roepen om uitkomst, dan kunnen wij bidden oiii troost voor de vele honderden, die rouwen, dan kun nen wij lot hen zeggen, juist nu; Die wolkeu, lucht en winden Geeft loop en spoor en baan Die zal ook wegen vinden Waarlangs üw voet kan gaan EN NU AAN DEN SLAG! En nu willen we allemaal graag wat doen. we willen véél doen, als het moet en als het kau. Maar hier dreigt een nieuw gevaar! Wilde 'hulp is een echte hulp, maar zij brengt stagnatie! Wilde 'hulp ontsnapt aan alle controle. Gisteravond, in een nacht vol regen en duisternis, dwaal den er al vrachtauto's rond. met goede ren. <1 ie misschien op sommige plaatsen dringend nodig waren, maar men wist die plaatsen niet te vinden. En het ver keer raakte- al meer in de knoop. Zulk een overhaast schaadt! Maar daarmee doen we nie.ts tekort aan dc prachtige wil om te helpen. Dat lééft zo sterk'onder ons volk, dat .men niet wachten kan. Welnu, vandaag lean men in Fries land overal beginnen. Zo is het georganiseerd. De Gnipmissa*ii£ een Provinciaal comité-in het leven ge roepen, dal. overal waar dit nodig is, tracht te adviseren en te coördineren. In dat comité zijn allerlei organen en groepen vertegenwoordigd, waaronder natuurlijk het Rode Kruis en de V.H.Y. Nadere bijzonderheden komen er van daag of morgen in de krant. Op verzoek van den Commissaris der Koningin is er in elke gemeente door den burgemeester een gemeentelijk co mité gevormd. Dat is uw adres. Alle inzameling van geld en goederen loopt dus vandaag, en 'het wordt in dat opzicht een drukke dag, over het ge meentehuis, geschiedt iu overleg met 'het gemeentelijk comité. Onderneem dus geen spontane acties zonder met den burgemeester te overleggen. Wat u ver zamelt, gaat via het gemeentelijk comi té hoger op en verder door, zo snel mogelijk. Maar wanneer wé niet .op deze. wijze coördineren, dan loopt de boel vast. De gemeenten kunnen de ontvangen goederen doorsturen naar het verzamel punt Leeuwarden, Arendtuin 35, tel. 8570. Maar ze sturen niets onverwacht. Ze overleggen even telefonisch, hoe laat de rachtauto's zonder stagnatie kunnen voorrijden. En laat men kleren toe-h eerst even soort bij soort sorteren. Maar nu komt het voor, dat er andere initiatieven zijn dan de inzamelingen, die overal vandaag worden gehouden. Schepen sturen, lichtaggregaten. aanue- mersmateriaal, etc.? Daarover rijzen vragen. Men kan in het wilde weg op bellen. Men kan proberen den Commis saris der Koningin te bereiken, die. het bed moet houden en die naast zijn bed een telefoontoestel heeft slaan, dat hem geen ogenblik met rust schijnt te kun nen laten. Maar men kan ook beter doen. Er is één informatieadres voor de hele provincie omtrent de mogelijkheid en wenselijkheid van zulke acties, en dat is 'het Kantoor van de Kamer van Koop handel te Leeuwarden. Tel. S844, Wil lemskade 29. Dat over de hulpverlening. „Aantal daden ruim 260^, Volgens de tot nu toe (heden morgen 8 uur) binnengekomen be richten is l el aantal doden reeds gestegen toI ruim 250. Hier volg een overzicht van de plaatsen waar de slachtofers vie len: Goeree-Óverflakkee 40, Kruis polder 8, f'llssingen 4, Botterdam 1, Nieuwe-KeuzenpoUier 1. Halste ren 17, HcKevoetsluis 5, Texel 4 Terneuzen 4, Willemstad 12, Moer dijk 13. Hontenisse 8, Krabbendijke 4, Kruin in g en 11, 's-Gravendeel circa 55, Dinteloord 3, Stellendam 7, Mi dd el har nis 10, Hoedekens- kerke 1, Hondsbossclie Zeewering 1, Sliedrechl 1Maassluis 1, Veere 2, Ooslerschelde (van Schouwen) 4. Kortgene circa 35, St. Philips- land 3, RaamsdonksveerHoekse- waard 7, (Zie ook onder laatste nieuws). En laten we^rni in deze geordende weg vandaag het uiterste doen. Laat de jeugd de handen mee aan de ploeg slaan. En mogen we in grote dankbaarheid, dat Friesland betrekkelijk zo weinig schade heeft geleden, op milde wijzen heipen. Natuurlijk ook hen, die in ons eigen ge west toch nog een klap hebben gehad. Daar zal het Friese comité ook acht op geven. De gemeentelijke comités, die gel den hebben ingezameld, kunnen ze doorzenden naar den penningmeester van het Friese comité, n.l. den directeur van de Zuu Irbaak 1* Leeuwarden. Met behulp van zg. ducks worden de bewoners uit de door het water be dreigde huizen geëvacueerd» Deze opname is gemaakt te Raamsdonkveer In Kl«oster-/ande, een klein dorp in Zeeuws Vlaanderen, is Set hoofdkwartier gevestigd van de hulpdiensten v«or het Ooostelijk deel van dit zwaar getroffen getroffen gebied, Het is er anders maar stil, vooral op een Zondag'. Maar gister ratelden er onophoude Hjk de telefoons en riep het lugubere geluid van de sirene telkens weer vrijwilligers dp ter bescherming van bedreigde punten. Ook vannacht was de ioestand er nog zeer critiek. Met spanning wachtte men op de vloed van vanmorgen zes uur. Er viel nog niets met zekerheid te zeggen. De afnemen de storm rechtvaardigde het 'gevoel, dat het grootste gevaar geweken was. Er was wel te verwachten, dat het water niet meer het peil van vijf en een halve meter zou berei ken, zoals dat gistermorgen l'.et geval. was. De eerste berichten uit Noord-Beveland zijn eerst vanmorgen binnengekomen. Naar wij vernemen is bijna het gehele eiland onder water. Er zijn tientallen slachtoffers. Alleen in Kortgene zijn er naar schatting ongeveer 3 5 doden te betreuren. Alleen Wis- sekerke en Camperland zijn droog gebleven, en vermoedelijk even eens een deel van Colijnsplaat, maar met deze laatse plaats heeft de rest van het eiland geen verbinding. De volgende polders op het eiland staan onder water: de Stadspolder bij Kortgene, de Wil lempolder, de Willem - Adriaanpolder, Westpolder, Oostpolder, Smallegangepolder, Frederikpolder, Oud-Kortgenepoider, Anna- polder, Geertsdijkpolder en Katspolder. Op het eiland is een groot gebrek aan rubber boten. Voorts moet uit Zuid-Beveland zoet water worden aangevoerd, aangezien er geen waterleiding op Noord-Beveland is. Ook levensmiddelen worden aangevoerd. Van Catseveer zijn enkele boten onderweg. Tot nu toe is het op geen enkele manier mogelijk gebleken om contact te krijgen met Schouwen-Duiveland. Gevreesd wordt, dat de toestand daar zeer ernstig is. De drie inwoners van Ouwerkerk, die zoals gemeld in Yerseke zijn aangekomen, konden geen andere inlichtingen geven, dan dat hun eigen polder geheel is overspoeld. Van Yerseke uit zal in de loop van de dag een boot naar het eiland vertrekken om poolshoogte tc gaan nemen. Ten Zuiden van Dordrecht werd ook de grote Rijksweg naar de Moerdijk overstroomd. Ook de spoorlijn werd hier door het .water verzwolgen, Opname van de watervlakte^ met rich1ingaamvyzers naar Dordrecht en Rotter- Het water was zo hoog in Hontenisse, dat men de peilschaal niet mec-r kon zien. De dijken konden het niet meer houden en 'bra ken op vier plaatsen door. Kolkende water massa's stortten zich in de polder. Twee hui- zen werden er letterlijk weggeslagen. Hier bij verdronken acht personen, waaronder vier kinderen. De familie Smit telt vier slacht offers. Van de familie Daalman werden een vrouw en een kind door net water meege sleurd. Vader Daalman zelf slaggds er alleen in zijn zoon te redden, nadat deze twee uUr met een gebroken been in een boom had gehangen. Een -vrouw waadde tot aan haar borst in het water om. haar baby in veilig heid te brengen. Ze moest het kind op het laatste moment toch nog aan het water af staan. Bij Terneuzen is de dijk over vijfhonderd meter weggeslagen. De polder werd een kol kende binnenzee. Met grote moeite brachten d bewoners zich in veiligheid. O: echter een slachtoffer te betreuren. Een wieg werd door de kracht van de vloed omver geworpen. De ouders waren juist te laat: 'het kind verdronk voor hun ogen. In Terneuzen zelf stroomde het water vrij binnen. Op de Markt stond een meier. In de lager gelegen gedeelten van de stad be reikte het water een hoogte van anderhalve meter. De schade is zeer aanzienlijk. Bij Ossenisse brak de dijk op enkele plaat sen door. Eén van de gaten in de dijk had een lengte van 75 m. De toestand is er ern stig. De schade kan nog niet overzien wor den. In vele plaatsen ontbreken echter even eens de juiste gegevens. In West-Zeeuws-Vlaanderen liepen ver schillende polders onder. Ereskens heeft gro te schade aan de haven. Een hotel dreigt er ïn zee te storten. In Hoofdplaat bracht de sla- persdijk door. Een aantal huizen spoelde weg. Het doorbreken van de zeedijk kon voorkomen worden. De bevolking va:* de ondergelopen gebie den is ondergebracht bij burgers in de nog droogstaande streken. In de hele omgeving zitten de hotels stampvol. Vrijwilligers heb ben 24 uur lang onafgebroken gewerkt onder vaak bijzonder moeilijke omstandigheden. Ze konden vannacht een aflossing van mili tairen uit Breda tegemoet zien. Hulpverlening in Friesland Iedere burger werkt ïn overleg met zjjn eigen' gemeentelijk comité, waar van de burgemeester de leiding heeft. Het provinciale comité zorgt voor de doorzending van geld en goederen. Voor goederen Arendstuïn 35, Leeu warden (manege naast mareehaussée- kazerne), telefoon 8570, voor geld de Zuivelbank. Voor inlichtingen over mogelijkhe den van bijzondere activiteiten: Ka mer van Koophandel Leeuwarden, tel. V. Te Wognum café en twee boer derijen uitgebrand Door nog onbekende oorzaak zijn in de afgelopen nacht te Wognum (N.-H.) het café „De vier Heemskinderen" en twee be lendende boerderijen uitgebrand. Eén van de veehouders, wiens huis door het vuur was aangetast, is ter plaatse van schrik overleden. Met moeite konden vier andere panden - vopr-^et.- y,uur-\yox_dengevryy/aancl,

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1