Tien jaar geleden: Stalingrad Hitler's eerzucht kostte 360.000 soldatenlevens RADIO Ook het buitenland biedt hulp aan Afsluitdijk lieeft zich prachtig gehouden jO^G Reddingboot Insulinde had een zware tocht Schade aan spoorwegen loopt in de millioenen Maandag 2 Februari 1953 Fagina Russen verpletterden zwakke Roemeense flankbescherming BONN Het is vandaag (2 Februari) tien jaar geleden, dat de laatste Duitsers te Stalingrad van alle verdere tegenstand afzagen en zich aan de Russendie hen van alle zijden hadden ingesloten en steeds dichter op hen aandrongen, overgaven. In eindeloze colonnes marcheer den de van koude rillende Duitse soldaten door bevroren woestenijen af naar de onverwarmde veewagens, die hen in veertien dagen naar de gevangenkampen in Siberië zouden brengen. Maar hun generaals met hun staven reden in comfortabele slaapwagens naar Moskou. De bittere melodie der Stalinorgels Naar het Rode Leger op 2 Fefor. 1943 rapporteerde, waren er van de 365.000 Duitsers, die drie maanden tevoren in de grote slag bij de Wolga waren omsingeld, 91.000 levend in Russische han den gevallen. Naar schatting zijn van deze 91.000 thans nog slechts 5000 in leven met inbegrip van het naar verhouding 'hoge aantal van 2600 officieren. „Het Russische arbeiderspara dijs is wel bijzonder wreed ge weest voor onze gewone solda ten", merkte de voormalige kapi tein Gerhard Philip Humbert op. „Voor onze officieren zorgden de Russen beter, maar een van de motieven, welke achter die op merkelijke bezorgdheid stonden, kwam later aan het licht, toen zij hun „Commissie Vrij Duits land" in het leven riepen, om onder leiding van veldmaarschalk Friedrich Paulus te Moskou pro paganda voor hen te voeren". De 37-jarige Humbert, thans een zakenman in het Rijnland, heeft te Stalingrad gediend als adjudant van generaal Walter von Seydlitz, die het bevel voerde over het tweede legerkorps van het Zesde Duitse Leger onder Paulus. Tegen het einde was de toe stand zo wanhopig, dat Humbert naar huis schreef wat hij op zijn grafzerk gebeiteld wilde hebben. Het origineel van dit schrijven is nog in zijn bezit. Ook is hij er in geslaagd, een paar kaarten van de operaties en het door hem bijgehouden oor logsdagboek van het tweede le gerkorps mee naar Duitsland te brengen en er zijn nog maar weinig Duitsers in leven, die meer van Stalingrad weten dan deze gewezen stafofficier, die vijf jaar gevangenschap in Rusland heeft overleefd. programma DINSDAG 3 FEBRUARI HILVERSUM I 402 m: 7.00 AVRO; 7.50 VPRO; 8.00 tot 24.00 AVRO: 7.00 Nieuws, 7.10 Gr.muz., 7.50 Dagopening, 8.00 Nieuws, 8.15 Gr.muz., 9.00 Morgenwijding, 9.15 Sionsliederen, 9.25 v. d. vrouw, 9.30 Waterstanden, 9.35 Gr.muz., 10.50 v.d. kleuters, 11.00 v.d. zie ken, 11.30 Tenor en piano (piano intermezzi), 12.00 Lichte muziek, 12.30 Land- en tuiribouwmedede- lingen, 12.33 v.h. platteland, 12.40 Pianoduo, 13.00 Nieuws, 13.15 Mededelingen of gr.muziek, 13.20 Metropole orkest en soliste, 14.00 „Zeg eens, Amerika.,.", 14.30 Gr. muz„ 14.40 Schoolradio, 15.00 Gr. muziek, 15.15 v.d. vrouw, 15.45 Gr.muz., 16.30 v. d. jeugd, 17.30 Gr.muz., 17.45 v.d. jeugd, 18.00 Nieuws, 18.15 Pianospel, 18.30 Reportage of gr.muz., 18.35 Or gelspel, 18.50 Paris vous parle, 18.55 Musette-orkest. 19.20 Ver- zoekprogramma, 20.00 Nieuws, 20.05 Gevarieerd programma, 21.15 Lichte muziek, 21.35 Ik weet, ik weet wat u niet weet, 21.50 Dansmuziek. 22.30 Mede delingen, 22.35 Gr. muz.. 22.45 Buitenl. overzicht. 23.00 Nieuws, 23.15 New-York Calling, 23.20 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II 298 m 7.00— 24.00 KRO. 7.00 Nieuws, 7.10 Gr.muziek, 7.15 Ochtendgymn., 7.30 Gr.muz., 7.45 Morgengebed en Lit. Kalen der, 8.00 Nieuws en weerberich ten, 8.15 Gr.muz., 9.00 v.d. huis vrouw, 9.35 Gr.muz., 10.00 v. d. kleuters, 10.15 Gr.muz., 11.00 v. d. vrouw, 11,30 Schoolradio, 12.00 Angelus, 12.03 Gr.muz., (12.30 12.33 Land- en tjuinbouwmedede- lingen), 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws en Kath. nieuws, 13.20 Actualiteiten, 13.25 Lunchcon cert, 14.00 Klein koor, 14.15 Sym- phonette-orkest; 14.45 Strykork. en solist, 15.30 Ben je zestig?, 16.00 v.d. zieken, 16.30 Zieken- lof, 17.00 v.d. jeugd, 17.15 Felici taties v.d. jeugd, 17.45 Regerings- uitzending: drs B. v. Eldik: De economische gevolgen van de souvereiniteitsoverdracht, 18.00 Metropole orkest, 18.20 Sport- praatje, 18.30 Voor jonge mensen, 18.52 Actualiteiten, 19.00 Nieuws, 19.10 Gr.muziek, 19.15 Uit het boek der boeken, causerie; 19.30 Gr.muz., 20.25 De gewone man zegt er 't zijne van, 20.30 Het schoenmakersfeest, hoorsp., 22.45 Avondgebed en Liturg, kalender, 23.00 Nieuws, 23.15—24.00 Gram. Hij deelde mede vernomen te hebben, dat Paulus thans in een villa in de buurt van Moskou de tijd doodt met het maken van waterverfschilderijtjes. Ook zijn stafchef, It. gen. Arthur Schmidt en gen. von Seydlitz bevinden zich nog in gevangenschap. Van de slag om Stalingrad de eerste waarin een geheel Duits leger gevangen genomen werd gaf ex-kapitein Humbert het vol gende gezaghebbende verslag: Het was in wezen een politieke onderneming, uitgevoerd onder de druk van Hitler's wens, een stad te veroveren die een sym bool was van het prestige van Stalin, zonder dat acht werd ge slagen op strategische overwegin gen. De Russen van hun kant, waren niet minder verlangend de val van de stad te voorkomen. Het voornaamste strategische doel in het gebied van de strijd de Wolga en de spoorlijnen, welke naar het Zuiden leidden af te snijden hadden de Duitsers kunnen bereiken zonder de stad zelf te veroveren. Al wat zij daartoe hadden te doen was, zich meester maken van het hoge Serapta-plateau onmiddellijk ten Zuiden van Stalingrad op de Westelijke oever van de Wolga. Maar het verlangen van alle legerafdelingen om te delen in de eer de stad binnen te dringen, maakte, dat het Vierde Pantser- leger zich niets gelegen liet lig gen aan dit plateau, dat altijd in handen van de Russen is geble ven. Het werd in de rapporten afge daan met de opmerking, dat het bezet werd door een paar arbei dersbataljons van de fabrieken te Stalingrad, maar in feite heeft zich daar, zoals wij later ver namen, van het begin tot het einde het Russische opperbevel bevonden. Gedurende een bepaalde perio de probeerden 30 Duitse divisies vaste voet in de puinhopen van de stad te krijgen. Dat was nadat het Zesde Leger, nog vermoeid van de Slag aan de Don, er niet in was geslaagd in de nazomer de stad te bereiken, reden waar om het Vierde Pantserleger uit de Kaukasus werd ingezet om steun te verlenen voor een recht streekse aanval. In het dagboek van generaal Franz Halder wordt vermeld, dat Hitier de Duitse generale staf, toen deze hem op de gevaren van de toestand wees, een stelletje lafaards noemde en toen Halder eind September 1942 adviseerde, het beleg af te breken, werd hij van zijn post als chef van de staf ontheven. Toen het Zesde Leger, dat uit Westelijke richting aanviel, ein delijk de stad was binnengedron gen, had het de grootste moeite zich daar te handhaven. Het Vierde Pantserleger putte al zijn kracht uit om een kleine ge deelte van de Zuidelijke voor steden binnen te dringen. De Russen klampten zich vast aan de laatste huizenblokken aan de rivier en deden de Duitsers in zodanige mate verbloeden, dat de Zuidelijke en Westelijke flanken van de beide Duitse legers moes ten worden versterkt met Roe meense troepen. Die Roemenen hadden ver ouderde wapens uit de eerste wereldoorlog en beschikten niet over verdedigingsmiddelen tegen tanks. Later kwamen wij te we ten, dat dit aan de Russen bekend was. Door het onderscheppen van radioberichten ontdekten wij, dat de Russen massa's mensen en materiaal in het veld brachten tegen de flanken van de Roeme nen, maar toen dit werd doorge geven aan het opperbevel en aan Hitier zelf, heette het, dat dit alleen maar een sluwe Russische misleiding was. Er werd dan ook niets gedaan om deze bedreiging af te wenden en in de nacht van 18 op 19 Nov. sloegen de Russen toe. Het begon met een artillerie bombardement van drie uur, zo als wij aan het Oostelijke front nog niet hadden meegemaakt. De Russen maakten gebruik van ka nonnen, Stalin-orgels (stukken geschut die verscheidene raket ten tegelijkertijd uitbraakten) en zware mortieren. Er waren 320 vuurmonden per mijl in actie en op de plaatsen, die werden ge bombardeerd, was geen tegen stand meer mogelijk. De twaalf Russische legers ten getale van ongeveer een millioen manschappen wierpen zich op de 150.000 man van het Derde en Vierde Roemeense Leger op onze flanken. De ene bek van de Rus sische tang daalde van het Serap ta-plateau af en ging in Weste lijke richting, de andere kwam uit het Noorden. Na 48 uur ontmoetten de voor hoeden van de Russische tanks Het Russische offensief werd ingeluid met een massaal bombardement van 320 vuurmonden per mijl elkaar achter ons op de enige brug over de Don bij Kalach, waarlangs wij ons konden be voorraden. Wij zagen wat de Amerikaanse Leen- en Pachtwet had uitge werkt. Duizenden Amerikaanse trucks brachten de gemotoriseer de infanterie achter de tanks aan. Binnen enkele dagen was het Zesde Leger in een ijzeren gordel gevat. Paulus werd van zijn troepen afgesneden, maar hij ging per vliegtuig naar de heksenketel terug om opnieuw het bevel op zich te nemen. Midden December probeerde veldmaarschalk Erich von Man- stein met de overblijfselen van het Vierde Pantserleger naar ons door te breken, maar hij werd na 40 mijlen te zijn opgerukt tot staan gebracht. Het is een historisch feit, dat von Manstein Hitier trotseerde door Paulus te bevelen uit te breken, maar Paulus antwoordde dat hij slechts voor 20 mijlen voldoende brandstof had voor zijn tanks en dat hij dus moest wach ten tot het Vierde Pantserleger dichterbij gekomen zou zijn. Op 25 December bevond het Vierde Leger zich in volle terug tocht. Op 9 Januari boden de Russen Paulus een eervolle over gave aan, maar hij weigerde en gaf bevel, elke Sovjetgemachtig de, die nog zou worden gezonden, neer te schieten. Intussen werd het Zesde Leger geleidelijk op een steeds kleiner wordend ter rein samengedrongen. De toestand was ongelooflijk, soldaten stierven van honger en ziekte, vroren dood en sneuvel den in verbitterde gevechten van man tegen man. Soms zaten de Duitsers in de benedenverdieping van een huis en de Russen op de bovenver diepingen. Het slagveld was een woestijn van ijs en troosteloze ruïnes. De temperatuur daalde tot 30 graden Celsius onder nul. Tegen het einde van Januari rapporteerde Paulus aan Hitier, dat voortzetting van de strijd de menselijke krachten te boven ging,, maar Hitier antwoordde: „Capitulatie is onmogelijk. Het Zesde Leger te Stalingrad zal zijn historische plicht doen tot de laatste man om reorganisatie van het Oostelijk front mogelijk te maken". Dit bevel aan maarschalk Pau lus ging gepaard met promotie, maar op 31 Januari gaf hij zich over. Op 2 Februari eindigde alle Duitse tegenstand Ook het buitenland blijft niet achter bij de hulpverlening. Al spoedig na de eerste berichten over de ramp betuigde de Ame rikaanse ambassadeur, de heer Selden Chapin, aan minister president dr W. Drees zijn har telijk meeleven met de natuur ramp, welke ons land heeft ge troffen. De heer Chapin deelde dr Drees mede, dat de Ameri kaanse regering hem gemachtigd heeft aan de Nederl. regering het aanbod te doen Amerikaanse hulpmiddelen ter harer beschik king te stellen. De Canadese ambassadeur, de heer mr Thomas Stone, heeft na een persoonlijk bezoek aan de door de watersnood getroffen ge bieden de Nederlandse regering doen weten, dat de Canadezen elke hulp, die in hun vermogen ligt en „die kan bijdragen tot verlichting van deze ernstige en tragische nationale calamiteit zullen verlenen". Ook de Britse tijdelijke zaak- Zondagmorgen in alle vroegte, om half vier, kreeg schipper Toxopeus van de reddingboot „Insulinde" te Oostmahom, via Schevenïngen radio bericht door. dat een Hollandse coaster tussen de E.T. route-boei en de Ter- schellingerbank zware slagzij maakte en hulp vroeg. Direct zijn schipper Toxopeus en zijn mannen met de redding boot buitengaats gegaan. Aan boord van de coaster had men reeds een reddingsloep gereed gemaakt. Om half zeven in de ochtend was de „Insulinde" bij de coaster en de kapitein van dè kustvaarder vroeg aan de schip per van de reddingbootin de buurt te blijven en met hem op te stomen naar de Eems. De tocht naar de monding van de Eems verliep verder goed, doch daar de loodsdienst gestaakt was, moest men voor de Eems blijven liggen. Later op de dag is de coaster naar Borkum gestoomd en vandaar de Eems en de ha ven van Delfzijl binnengeloodst. De kustvaarder heeft zware averij opgelopen. De reddingboot „Insulinde" was inmiddels niet meer nodig en kon naar Oostmahorn terug keren. Op de thuisreis kreeg men benoorden Schiermonnik oog een zware breker over het dek, waardoor de stutten van 't springnet werden vernield en de reddingboot negentig graden slagzij maakte. Een der matrozen liep hierbij een hoofdwonde op, doch, zó verklaarde schipper Toxopeus Groenteveiling HOOGEZAND-SAPPEMEER Knolselderij 57 per 100 st.; An dijvie 58; Kroten A 1517. B 8 14; prei A 19—28, B 8—19; sav. kool groen 10.9012; was peen B 915; witlof A 5154. B 43 per 100 kg; Rabarber 2224 per 100 ons, „hier komen we wel weer overheen". Met deze zware slag zij werd de uiterst zware tocht voortgezet. De bemanning van de „Insulinde" stond gesjord aan dek en om ongeveer 12 uur 's middags liep men de haven van Oostmahorn weer binnen. gelastigde (in afwezigheid van de Britse ambassadeur) heeft aan de Nederlandse regering hulp aangeboden. Voorzover mogelijk zal deze hulp worden verleend door de Amerikaanse, Canadese en Brit se legers in Duitsland. De rege ring heeft dit aanbod dankbaar aanvaard en zal overwegen in welke mate deze hulp nodig zal zijn en waar ze kan worden ver leend, aldus deelt de regerings voorlichtingsdienst mede. Onmiddellijk na het bekend worden van de ramp is ook het apparaat van de CARE de Amerikaanse hulporganisatie in volle werking getreden. Reeds gistermorgen om half 11 werden 100 voedselpakketten van 15 kg elk en 65 dekenpakketten ter besohikknig gesteld. De goe deren worden in samenwerking met het Nederlandse Rode Kruis uitgedeeld en zijn in een can- tinewagen onderweg naar een van de noodgebieden. De CARE zal ook onmiddellijk in het bui tenland een algemene inzameling houden voor hulp aan de nood gebieden. De directeur-generaal van het Belgische Rode Kruis, de heer Dronsart, heeft het Nederl. Rode Kruis hulp aangeboden en ge vraagd op te geven, op welke wijze deze hulp kan worden ge- effectueerd. Te Bonn is medegedeeld door de secretaris-generaal van het Duitse Rode Kruis, dat het te Den Haag en te Brussel zal vra gen of het van dienst kan zijn bij het helpen van slaohtoffers van de overstromingen. Het bestuur van het West- Duitse vakverbond, dat zes mil lioen leden telt, zal heden in Dusseldorf bijeenkomen om te spreken over maatregelen om de slachtoffers van de overstro mingsrampen in Nederland en België te heipen. HAVEN HARLINGEN HARLINGEN Aangekomen: m.s. Gaasterland, van Rotterdam. Vertrokken: Inspecteur Melle- ma (werf) naar Bordeaux. Gaas terland naar Goole. Kustvaart: Markab, Delfzijl - Urk; Oldambt, Amsterdam - Ka- lundborg; Eemshorn, Leeuwarden - IJmuiden. Van onze verslaggever) UTRECHT De schade welke de Nederlandse Spoor wegen hebben geleden tengevolge van de watersnood loopt in de millioenen, aldus deelde de president-direc teur van de N.S., ir. F. Q. den Hollander gisteravond om tien uur op een speciaal belegde persconferentie mede. Deze schade is voornamelijk veroorzaakt door ondermij ning en overspoeling van de baanvakken, alsook door het onklaar raken van electrische bovenleidingen. In de Zuid-West-hoek van Nederland is practisch alle treinver keer uitgevallen. De grootste schadepost bete kent ongetwijfeld de vernieling van de bovenleiding op het baan vak Rotterdam - Lage Zwaluwe - Roosendaal. In de stormnacht heeft tussen 24 en 4 uur de Moer- dijkbi-ug het ernstig moeten ont gelden. Bovendien kwam dit baanvak over een gedeelte van drie kilometer geheel blank te staan. Alle treinverkeer is dan ook gestremd. Ook het treinverkeer in Zee land is geheel uitgevallen. De treinen in die richting komen niet verder dan Roosendaal. Voor zover gisteravond laat bekend, was de treinenloop op de volgen de trajecten volkomen gestremd: Schiedam - Hoek van Holland, Rotterdam - Gouda, Dordrecht - Giesendam, (gat in de baan tus sen het Wantij en de spoorbrug in de omgeving van Giesendam), Sliedrecht - Giesendam (baanvak doorweekt met kans op verzak kingen), Bergen op Zoom Woensdrecht (baanvak over de lengte van een kilometer onder water). Rilland Bath - Krabben- dijke (het water staat hier ander halve meter boven de rails over een lengte van vier kilometer) en Dordrecht - Breda. Bovendien zou er in de omgeving van Vlaar- dingen sprake zijn van een ern stige vernieling van het baanvak. Het traject Lage Zwaluwe - Roosendaal is niet te berijden wegens het sluiten van de z.g. vloeddeur. De verbindingen tussen al deze plaatsen heeft men zoveel moge lijk gehandhaafd door het inscha kelen van bussen. Op meerdere plaatsen bleek dit echter niet mogelijk. Óok de boottrein Harwich- Hoek van Holland kon gisteroch tend niet vertrekken wegens een ernstige beschadiging aan de steiger. In de loop van de internatio nale treinen moesten aanzienlijke wijzigingen worden aangebracht. Het station Rotterdam-Maas stond tijdelijk onder water, even als de spoorbaan bij Nieuwerkerk (Z.H.). De bootdienst Stavoren- Enkhuizen werd gestaakt omdat in Enkhuizen nagenoeg geen wa ter stond. Bij Hedel was tijdelijk het spoor versperd tengevolge van een defect aan de electrische bovenleiding. Eenzelfde euvel stremde het electrisch treinver keer tussen Zaandam en Wor- merveer. Gistermorgen vroeg had men nog geen volledig beeld van de aangerichte schade. Sommige trajecten kunnen locaal hersteld worden, andere zullen langdurige reparaties moeten ondergaan. Op timistisch gestemd is de N.S.-di- rectie ten aanzien van het tra ject Schiedam - Hoek van Hol land, somber daarentegen wat betreft het baanvak Dordrecht - Lage Zwaluwe. Het is met geen mogelijkheid te zeggen, wanneer de belangrijkste trajecten weer normaal bereden kunnen worden. Burgemeester van Rilland Bath verdronken (Eigen bericht) Toen hij zich per auto naar een van de bedreigde punten van zijn gemeente begaf, is de burge meester van de gemeente Rilland Bath in Zeeland omgekomen. Op het moment dat zijn ivagen het zwaartepunt van een dijk pas seerde begaf deze het en auto en bestuurder verdwenen in de kol kende stroom. Men heeft nadien niets meer van hem vernomen, zodat men aanneemt dat ook hij tot de slachtoffers behoort. Ook vijf van zijn gemeente naren hebben bij de ramp het leven verloren. In hun slaapka mer zijn twee oude mensen dood in hun bed gevonden. Waarschijn lijk zijn zij door het zeer snel wassende water verrast en heb ben zij geen kans meer gezien te ontkomen. Een autobus, met passagiers bemand, geraakte even eens onder water. Drie inzitten den verdronken. De overigen konden zich op het dak van de bus in veiligheid brengen. Vissersscheepje vergaan (Van onze verslaggever) De Afsluitdijk heeft zich in het stormgeweld prachtig gehouden. De eerste verkiezingen in Indo-China zijn in volkomen rust en orde verlopen. Een kiezer uit vooraanstaande kringen in Viet nam, deponeert zijn biljet in de stembus. De schuimkoppen sloegen er wel over heen en ook in zee drijven de voorwerpen kwamen op het wegdek terecht, maar er ontston den slechts op enkele plaatsen beschadigingen, voornamelijk tussen Komwerderzand en Den Oever. De mannen van de Rijks waterstaat zijn de gehele storm nacht in touw geweest om tegen evt. ernstige beschadigingen di rect maatregelen te kunnen ne men. Ook de post van de Rijkspolitie op de kop van de Afsluitdijk was paraat. Hun houten gebouwtje werd wel bijna overspoeld door het zeewater, doch kwam er ove rigens toch best af. In de bocht van de dijk bij Zurich ontstonden enige gaten, die Zondag door Rijkswaterstaat onmiddellijk weer gerepareerd werden. De Afsluitdijk heeft nog niet eerder een dergelijke krachtproef door staan, zo verklaarde men ons. In de haven van Breezanddijk is een houten vissersscheepje uit Volendam gezonken. Het is ver moedelijk lek geslagen tegen de beschoeiing. Toen de storm Zondagmorgen wat was uitgeraasd, sloegen er vele kustbewoners in de omge ving van de Afsluitdijk aan het jutten, een bezigheid die dus blijkbaar niet alleen op de Wad deneilanden beoefend wordt. FEUILLETON: •ir 10-14^" EEN ZONDAGSKIND Door Toon Kortooms Theodoor richtte zich in volle lengte .op. Hij keek de Fransman woest in de ogen en fluisterde venijnig: „U liegt! Uw zoon heeft mij mij;n meisje ontnomen. Laat mij los. Ik wil weg! Ik wil weg, zeg ik u!" De Fransman vloekte wanhopig doch 'beleefd en zei woord voor woord: „Monsieur Broncor, als ik ooik maar één letter van uw bewe ringen begrijp, mag u a la minute mijn hele schouwburg hebben en mijn villa en mij,n wagen en al les. Mag ik tenslotte onder uw aandacht brengen dat ik niet ge trouwd ben zelfs. Dus de zoon over wie u spreekt, is mij niet bekend. Hoe komt u tot'deze be lachelijke veronderstelling?" Theodoor keek de man aan. En op dat moment was hij er van overtuigd., dat deze niet loog. „Ik geloof u" zei hij zacht, men heeft mij een verkeerde naam genoemd. Neemt u mij niet kwalijk. Straks zal ik u alles ver tellen. Ik moet nu gauw gaan zingen." Hij greep de hand van de Fransman en drukte ze krachtig. Verheugd over de even snelle als wonderlijke ommekeer van zijn gast haastte Delcroix zich naar het podium waar juist het ap plaus voor 'het orkest geluwd was. Hij leek een groot kind, dat door een humoristische gril van' de natuur een wolk spierwitte haren heeft gekregen. Stralend trad 'hij voor het neergelaten doek en keek de zaal in. Een schone herculische figuur, een grijze Samson, een patriarch. Hij glimlachte. Dè bezoekers keken stil naar hem op. Hij zei, dat enerzijds tot zijn grote spijt Louis Mouton uit Biarita door n auto ongeluk verhinderd was op te treden. Een zacht stemmenge gons vertolkte de teleurstelling. „Maar", zo zei Delcroix, „als door toeval hebben wij op het allerlaatste ogenblik een vervan ger voor hem gevonden. Een jonge Nederlandse zanger, die op tournée door Europa is en in een der schouwburgen hier te Parijs, drie achtereenvolgende avonden een overweldigend gehoor had. Ik heb het buitengewone voor recht u voor te stellen: Theodoor Broncor Met een zwaai ging het doek open. Theodoor stond in 'n stroom van licht. De kolossale schouw burg schitterde voor zijn ogen. Een gewriemel van kleine be weeglijke figuurtjes. In wiide cirkelvormige rijen zaten de be zoekers. Aan zijn voeten zaten ze Boven hem en opzij. De schouw burg leek een eindeloze koepel, volgeprikt met druk gesticuleer de wezentjes. Theodoor dankte met een zwierige buiging naar alle zijden voor net applaus. En hij bedacht met voldoening dat hij, vanwege stom geluk, straks in het hotel ziin avondkleding al had aangetrokken om naar de opera te gaan. Frangois Dupont had plaats genomen aan de vleugel en liet zijn slanke vingers over de toet sen dartelen. Opeens was Theo door aan het zingen. Hij schoof met een ruk de microfoon opzij en zong. Hemel nee, er was niets wat het bij deze schouwburg haalde! Hoe armzalig en zwaar waren daarbij vergeleken het zaaltje van Til man, de schouw burg van Menda van Daal, ,,'t Hemeltje" bij de Amsterdamse universiteit! Hier stond men in een wereld van ruimte en licht. Hier ging het zingen van zelf. Hier zou men uren achtereen willen staan. De toehoorders za ten veraf en toch kon je ze iedere noot in de oren zingen. Toch waren de loges dichtby en als je wilde zou je- de vrouw van de minister-president een kus op de verzorgde vingers kunnen druk ken. Je kon sier buiten je zelf treden en naar je eigen geluid te luisteren.. Er van genieten zelfs, omdat het vol breed en diep en mooi klonk. Het applaus deed de schouw- bungkoepel trillen naar 't scheen. En toen Theodoor aan het einde van zijn eerste optreden ziin aria uit de Barbier van Sevi-Ua had gezongen, rezen de rijen omhoog. De vurige Fransen en Francaises juichten staande, bloemen vlogen naar 't podium, seipetines snier den door de lucht en confetti dwarrelde neer op Theodoors schouders. Eindelijk kon hij zich terugtrekken. „Maar monsieur Broncor, dat was ondenkbaar voor mij! Dat was verrukkelijk! Hoe kan ik u danken?" riep Delcroix. „Geen dank", zei Theodoor, „het spijt mij, dat ik u straks beledigde." „Praat er niet van. mon ami! Vertel mij alles rustig na afloop. Neemt u hier maar plaats, u is thuis. Kan ik iets voor u doen? Ik moet nu even weg. U belt maar als u iets nodig hebt." De opgetogen Fransman ver dween en liet Theodoor alleen achter. Nu kwam de afschuwelijke scène van daarstraks weer geheel in zijn gedachten. ,;De!croix Jr." die naam had de jonkheer des tijds toch geschreven; Delcroir jr zoon van de bekende eigenaar van het Grand Théatre National. En 'hij had toch geschreven Pa rijs. Zou hij dan een andere Del croix bedoeld hebben? Wat had madame Pemé destijds gezegd? Had zij het niet over een Pierre Delcroix, die zoveel ouder moest zijn dan Clarence? Zou de witte reus zelf?Zou hij tóch een leugenaar zijn; iemand, die in zijn geslepenheid zo overtuigend loog, dat nij het zelf rotsvast ge loofde? Hij had tevoren al gewe ten dat een scène als daarstraks komen kon? Had hij er zich ter dege op geprepareerd om kost wat kost het optreden veilig te stellen. Een man. die van de gunst van het publiek moet le ven, is tot elke laagheid in staat, als hij, omwille van dat publiek in de knel zit. Ach nee, deze Delcroix met zijn uitbundige bos witte haren en zijn kinaerlijk blye ogen moest oprecht zyn. (Wordt vervolgd.)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5