Onrust over de militaire verdediging blijft Conferentie over N.A.Y.O. Humanistische activiteit uitvoerig besproken „Gang van zaken vervult ons met zorg", aldus prof. Romme 6 en 7 Februari in Den Haag Dulles in Europa Vertrouwen in de Partijleiding kwam sterk tot uiting Mijnramp Hongersnood in Bombav Antillen in E.D.G.? DRAMA in de Alpen? Ook noodweer in Frankrijk Zorg van humanisten alleen vóór humanisten Maandag 2 Februari 1953 PARTIJRAAD K.V.P. (Van een onzer redacteuren) UTRECHT31 Jan. In de vergadering van de Partij raad van de Katholieke Volkspartij constateerde prof. Rommedat de verdediging van Nederland in geallieerd verband, hem blijft vervullen met zorg. De laatste tijd zijn nieuive onaangename geruchten opgedoken en daar naast is er de onzekerheid over de totstandkoming van de Europese defensie-gemeenschap. Vooral om deze reden moet het defensie-debat in de Eerste Kamer met spanning worden tegemoet gezien. Brede basis en humanisme Meer in het algemeen vroeg prof. Romme zich af of de zorg voor de verdediging ons en de gehele vrije wereld wel voldoen de blijft bezig houden. Er is een neiging tot verslapping, een nei ging om de gedachten liever op aantrekkelijker onderwerpen te richten. Er is gebrek aan offer zin. zowel hier als aan de over zijde van de oceaan. Dit moet ons allen met grote zorg vervul len. ons niet onmogelijk wordt ge maakt, moeten doorgaan met wat zeven jaar geleden is begonnen: de nieuwe stap uit ons isolement. Met name de stap uit ons isole ment tegenover de brede buiten kerkelijke groepen onzer bevol king, tot wie wij moeten door dringen en tot wie bij bij ge staag volhouden ook kunnen doordringen. Met de inzet van de volle kracht van de waarheid onzer beginselen. Politieke samenwerking tussen partijen is altijd een paradox. Samenwerken, waarbij het partij-principe van de P.v.d.A. is betrokken verhevigt de paradox. Die samenwerking gaat niet al leen gepaard met bestrijding van eikaars beginselen en uitgangs punten en uiteindelijke doelstel lingen, zij gaat van de zijde var de P.vd.A. tevens gepaard met de poging de eigen electorale Of verschillen van mening met ^g ^e+ ver£r°ten ten koste betrekking tot de beleidslijn van. vaJl de partner. Het ligt naar mij mening niet manisme tenslotte het politieke j °D on?®, we2 te trachten dit ook beeld van ons land min of meer I onzerzijds na te bootsen in deze de overheid tegenover het hu-1 zin, dat wij stelselmatig electo rale wervingspogingen zouden moeten ondernemen onder niet- katholieken. Het zou ons trou wens ook niet lukken, maar wat Ook wil ik wel zeggen dat het, "jukken kan en wat wij - - 1 zonder aflaten moeten pogen, dat is onze eigen ideeën ingang ingrijpend zullen beïnvloeden, waag ik op dit ogenblik niet te voorspellen. Wel wil ik zeggen, dat ik het diep zou betreuren. naar mijn mening geen aanlei ding zal mogen zijn aan de ge-1 - c stelde tweevoudige gedragslijn1 aanhang van de overheid te gaan tornen tL ,oi of te laten tornen. Een min of meer ingrijpende maar eventu- richten op apos- eel noodzakelijke beïnvloeding tolaatswerk. Wij moeten, aldus prof. Rom me, het verloren vertrouwen in het christendom en in de chris- van het politieke beeld door deze hoogst-gewichtige zaak, zou ik mede hierom diep betreuren om- dat, zoals ik al zeide, in onze telijke beschaving als brond van tijd het middel van de brede ba-1 menselijk geluk bij de buiten- sis-samenwerking moet worden1 kerkelijken herstellen. Het gaat aangegrepen, om onze mede- uiteindelijk om de herkerstening burgers ontvankelijk te maken van onszelf en van onze mede- voor onze natuurlijke zedelijke1 mens. Daar alleen komt het op hbeginselen. aan. Als Schaepmans nazaat riep prof. Romme de partijraad I uiteindelijk toe: „Past toe zijn durf on onze tiid en ruk als le- Want de kracht en de beteke nis van de katholieke Neder-, landers innerlijk en uiterlijk, is j ger naar hen, die dwalen, naar mijn opvatting, in de ver- hen binnen te leiden lopen eeuw in ons vaderland zo-1 diensthuis van den He zeer gegroeid, dat wij, als het God". durf op onze tijd en ruk als le- om het diensthuis van den Heer onzen Werkgelegenheid Op het nationale terrein, aldus prof. Romme, wachten wij met spanning op de plannen van de regering met betrekking tot de werkgelegenheid. Deze zaak vraagt niet, neen zij schreeuwt om afdoening; 'n opleving kan alleen komen van een breed plan. dat behalve rea listisch, ook gedurfd zal zijn Een plan, dat vooral grote aan dacht schenkt aan de mogelijk heden welke de opbloei van het normale bedrijfsleven biedt. Ten aanzien van de gezins politiek, heeft de fractie een zwaar woord laten vallen. De gezinsraad zal er nu wel komen en dan onder leiding van de mi nister voor maatschappelijk werk. Profesor Romme hoopte, dat hij het volgend jaar zal kun nen spreken over concrete plan nen inzake de kinderbijslag, en dus niet meer zal behoeven aan te knopen bij de waarschuwing,, die hij bij de algemene beschou wingen had laten horen. Om de mens Spr. noemde verschillende ta ken, o.a. gaat het vooral om de mens, niet alleen om dè katho lieke mens, maar ook om hen, die de buiten-kerkelijken wor den genoemd. Een breed samen gesteld kabinet heeft het voor deel, dat hierin zowel christelij- ïaeSe^e?1keenChriNueli,wr tïTriiS van de Nederlandse Raad der Europese Be,reging. aan de wezenlijke economische' Spoedvergadering in Peking? LONDEN, 1 Febr. (Reuter) Volgens een bericht in de Lon- dense „Sunday Times" zijn alle Aziatische communistische leiders opgeroepen voor een spoedverga dering in Peking, teneinde een plan uit te werken voor mogelijke krachtiger maatregelen van Ge neraal Eisenhower bii het voeren van de oorlog in het Verre-Oos ten. De vergadering zou staan onder voorzitterschap van Mao Tse- Toeng, aldus de correspondent van de „Sunday Times" in Tokio. GEEN SAMENVOEGING BUSSUM EN NAARDEN? Als laatste in de rij der Gooise gemeenten heeft de raad van Naarden het besluit genomen om de plannen van Gedeputeerde Staten volgens het rapport Ter Veen tot samenvoering van Bussum en Naarden te ver werpen. Huldiging van prof. Alph. Mulders Zaterdagnamiddag is prof. dr. Alphons Mulders, hoogleraar in de missiologie, de fundamentele en Oosterse theologie aan de Keizer Karei Universiteit, te zij nen huize aan de Sterrenschans- weg te Nijmegen gehuldigd ter gelegenheid van zijn 60e verjaar dag. Van vele zijden uit weten schappelijke en vooral missie kringen mocht hij vele blijken van medeleven ondervinden. On der de vele telegrammen met ge lukwensen waren felicitaties van Z.Em. Kardinaal de Jong en Z.Ex. Mgr. J. W. M. Baeten, bisschop van Breda. De druk bezochte receptie, waarop bijna alle professoren der Nijmeegse Alma Mater ver schenen met de rector-magnificus, prof. mr. Ch. Petit, kreeg haar hoogtepunt in de aanbieding van een standaardwerk over de mis sie-arbeid, getiteld „Scientia Mis- sionum Ancilla" (wetenschap die nares der missies). (Van onze redacteur) Op 6 en 7 Februari a.s. zal in de Ridderzaal in Den Haag een conferentie tvorden gehouden betreffende de Atlan tische Gemeenschap. De conferentie wordt georgani seerd door de Atlantische commissie, die in het leven iverd geroepen door het hoofdbestuur van de Vereniging voor Internationale Rechtsorde en het uitvoerend comité en sociale reconstructie, moeten wij ook omwille van dit doel zo veel mogelijk samenwerken en mede omdat wij alleen zó ook anderen kunnen openstellen voor onze zedelijke beginselen. In dit verband is thans echter ook het vraagstuk van het hu- Prins Wilhelm van Zweden zal Curacao bezoeken WILLEMSTAD. 1 Febr. Zijn wij goed ingelicht dan zal Z.K.H. Prins Wilhelm van Zweden, broer van Z.M. Koning Gustaaf van Zweden aan het einde van maand Curacao bezoeken. De Prins is op weg naar Peru. waar hij de diep- vee-visserij zal gaan beoefenen. Het schip waarmede hij de reis maakt, het m.s. Portland zal op de heenreis Curacao aandoen. Ver moedelijk zal de Prins ook op de terugreis via Curacao reizen. SNEEUWSTORMEN OVER ZWITSERLAND GENEVE. 1 Febr. Reuter Over de Zwitserse Alpen en de Jura woedden Zondag zware sneeuwstormen met een wind kracht van 100 tot 150 kilometer per uur. Boven Bern ontlastte zich Zaterdagavond een hevig on weer, gevolgd door zware sneeuw val. Naar wij vernemen is dr. A. J. van den Tempel, directeur wetgeving directe be lastingen, tijdelijk belast met de waarneming van de functie van directeur-generaal voor fiscale zaken, zulks tengevolge van de benoeming van dr. W. H. van den Berge tot staatssecretaris van Financiën; heeft een stoeipartij tussen twee H.B.S.-leerlingen in Dor drecht de dood van één der jon- S\ns tengevolge gehad. De 18- rige F. K. uit Leerdam kwam bij een stoeipartij, waarbij de das om zijn hals werd dichtgesnoerd, te vallen en met zijn hoofd op de stenen. De jongeman overleed kort daarna; brak Zaterdagmiddag brand uit te Rotterdam in de magazijn ruimte van de firma J. Lamée aan de Goudsesingel, waar een grossierderij in plastic materiaal is gevestigd. De magazijnruimte was gelegen op de zevende ver dieping van een industrieflat. De brand op die hoogte trok veel bekijks; is Zaterdagmiddag in een een voudige maar stijlvolle plechtig heid in de concertzaal van Musis Sacrum in Arnhem het feit her dacht, dat 100 jaar geleden de wereldvermaarde Nederlandse natuurkundige prof. Lorentz werd geboren. De burgemeester van Arnhem, de heer Chr. Matser, hield een herdenkingsrede. Tal van autoriteiten woonden de pAceMigbeid bij. De voorzitter van de conferen tie, prof. mr. R. Kranenburg, heeft tijdens een persconferentie uiteengezet, dat het- voornaamste doel der conferentie is, voorlich ting te geven en gedachtenwis- seling uit te lokken over de Atlan tische samenwerking. De confe rentie heeft geen officieel karak ter. Een aantal Belgen, Fransen, Amerikanen en Engelsen, allen leden van de Atlantic Union, wo nen de conferentie als gasten bij. Het Rijk. de gemeente Den Haag en de M.S.A. verlenen financiële steun. De aanstaande conferentie is de eerste die op het Europese vasteland gehouden wordt. De bijeenkomst is verder van beteke nis. omdat het klimaat voor een Atlantische samenwerking nu niet direct in alle opzichten goed is. Er zijn over en weer tal van gevoeligheden. Ook het optreden van de nieuwe administratie in de Verenigde Staten en de vraag in welke richting de Amerikaanse buitenlandse politiek zal gaan, is van invloed op de samenwerking. Ook binnen de gemeenschap zijn een aantal zakelijke vraagstuk ken, die om een oplossing vragen. De in het najaar gehouden Nato- conferentie in Parijs b.v. is niet bijzonder geslaagd. Allerlei vraag stukken zijn verschoven naar de conferentie, diein Mei a.s. ge houden zal worden. Inleiders Als inleiders zullen optreden mr. H. Nord, secretaris van de Nederlandse Raad der Europese Beweging, vice-admiraal F. J. Kist, prof. dr. J. Tinbergen, het Kamerlid Geert Ruygers en prof. mr. L. Schlichting. Verder Jhr. mr. A. Tjarda van Starken - borgh Stachouwer, permanent ge delegeerde voor Nederland in de Noord-Atlantische Raad, een rede houden. De slotbeschouwing zal uitgesproken worden door de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman. CHARLES BOHLEN V.S.-AMBASSADEUR IN MOSKOU? WASHINGTON. 1 Febr. (Reu ter) In diplomatieke kringen te Washington gelooft men. dat wel licht Charles Bohlen. adviseur van het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken op het gebied van betrekkingen met de Sovjet- Unie, zal worden benoemd tot ambassadeur in Moskou. Sedert de oorlog heeft Bohlen alle belangrijke internationale conferenties, waaraan de Sowjet- Unie deelnam, bijgewoond als tolk (voor Russische vertalingen) en adviseur. BRITSE TREILER VERMIST LONDEN. 1 Febr. (Reuter) Een Britse treiler. waarvan de machine niet meer werkte, wordt ter hooge van de Hebriden ver mist. Er waren 15 opvarenden aan boord. Een delegatie van het wapen der Koninklijke Marechaussee onder leiding van de commandant kolonel W. Kist bood Zater dag aan Prinses Beatrix ten paleize Soestdijk een geschenk aan ter gelegenheid van haar vijftiende verjaardag. Het cadeau is een beeld, vervaardigd door de Limburgse beeld houwer Jos Wong hun Hing, leerling van een academie voor beeldende kunsten. Prinses Beatrix neemt het geschenk in ontvangst uit handen van kolonel W. Kist. Achter de prinses staat haar zusje, prinses Irene. Britse onderzeeboot gezonken, fregat omgeslagen LONDEN, 1 Febr. (Reuter) De Britse Admiraliteit heeft Zon dag medegedeeld, dat de onder zee boot „Sirdar" te Sheerness, aan de Theems, is gezonken. De onderzeeër lag in dok, toen dit geschiedde Ook een fregat is om geslagen. Er is geen melding gemaakt van slachtoffers. Van Rome naar Parijs PARIJS, 1 Febr. (A.P.). De Amerikaanse ministers Dulles en Stassen zijn uit Rome alhier aan gekomen en hebben vandaag ge confereerd met Amerikaanse auto riteiten in Frankrijk, onder wie ambassadeur Dunn (Parijs), am bassadeur Bunker (Rome), Sa muel Reber, de plaatsvervangende Amerikaanse hoge commissaris in Duitsland en ambassadeur in al gemene dienst Draper. De ministers dineren heden avond met generaal Ridgway, generaal Gruenther en generaal Norstadt. Morgen hebben zij be sprekingen met president Auriol, premier Mayer en minister Bi- dault. Scheepsberichten Aldabi R'dam/Buenos Aires Febr. te Rio de Janeiro verw.; Alhena vertrekt 13 Febr. van R'dam naar Buenos Aires; Alnati Buenos Aires 2 Febr. te Vitoria 4 Febr. te Ilheos verw.; Bloem fontein A'dam/Durban 5 Febr. Kaapstad verw.; Bonaire A'dam/ Georgetown 9 Febr. te Barbados verw.; Bosohfontein A'dam/Oost- Afrika 30 Jan. te Genua; Boskoop Peru/A'dam 13 Febr. te Antwer pen verw.; Cottica Georgetown/ Aêdam 12 Febr. te Plymouth verw.; Fairsea verm. 14 Febr. van A'dam naar Sydney; Grote Beer R'dam/ New York 3 Febr. te Halifax 5 Febr. te New York verw.; Indrapoera R'dam/Priok 7 Febr. te Aden verw.; Jagers fontein O.-Afrika/A'dam 29 Jan. te Kaapstad; Joh. v. Oldenbarne- velt A'dam/Priok 8 Febr. te Port Said verw.; Maasdam-cruise Febr. te Havana 6 Febr. te New York verw.; Nieuw Amsterdam' cruise 2 Febr. te Cristobal 9 Febr. te New York verw.; Noordam Febr. van New York te R'dam verw.; Oranje verm. 3 Febr. van Priok naar A'dam; Oranjestad A'dam/Cristobal 6 Febr. te La Guaira verw.; Rijndam New York R'dam 5 Febr. te Cobh verw.; Sibajak R'dam/Welington 3 Febr. te Papeete 11 Febr. te Welling ton verw.; Veendam vertrok 31 Jan. 13.00 uur van R'dam naar New York via Havre, Southamp ton en Halifax; Waterman R'dam/ Pusan 31 Jan. te Honolulu verw. 11 Febr. te Pusan verw.; Wester- dam 2 Febr. van R'dam te New York verw.; Willem Ruys repa reren te R'dam; Willemstad Cris tobal/A'dam 11 Febr. te South ampton verw.; Zuiderkruis Kaap- stad/A'dam 8 Febr. te Las Pal- mae verw. PARTIJRAAD K.V.P. Enige nieuwe gezichten in het Partijbestuur (Van een onzer redacteuren) DE HEER W. J. ANDRIESSEN werd Zaterdagmiddag door de in Utrecht vergaderende Partijraad herkozen als voorzitter van de Katholieke Volkspartij. Deze herbe noeming met 91 van de 98 stemmen, kreeg daardoor het karakter van een uiting van hernieuwd vertrouwen in de leiding van de Partij en in de persoon van de heer An- driessen. Toen de heer Copray (Amsterdam) namens velen de herkozen voorzitter dank had gebracht voor zijn bereidheid om opnieuw de partijleiding op zich te nemen, onderstreepte de Partijraad dit met een lang en ovationeel applaus. Voor prof. Romme, de leider van de Tweede Kamerfractie, was al eerder op de dag hernieuwd vertrouwen opgebracht. Dr. Kortenhorst, die zich bij de sprekers voor de gebruikelijke discussie na de rede van prof. Romme had gevoegd, maakte van deze gelegenheid gebruik om de vraag te beantwoorden of de lei ding van de fractie bij professor Romme in goede handen is. Ik heb onder verschillende fractie voorzitters gediend, aldus dr. Kortenhorst, maar er is in de fractie nooit een grotere vrijheid van mening geweest als onder hem. Het woord, dat de fractie spreekt, is niet het woord van de meester, maar het resultaat van gezamenlijk overleg. „Voor prof. Romme niet alleen de grootst mogelijke eerbied en bewonde ring, maar wij houden van hem, van ganser harte". Dit woord bleek te beantwoorden aan gevoelens van de Partijraad, die ook prof. Romme met een lang durig applaus huldigde. Verkiezingen Ook de twee ondervoorzitters van het Partijbestuur, prof. Gie- len en de heer Chr. Matser, wer den herkozen. Prof. Gielen kreeg stemmen, prof. dr. van der Ven, die als tweede op het dub beltal stond, 10 stemmen. De heer Matser werd herkozen met 54 stemmen, tegen 44 op mr. dr. Ch. van Rooy. Als leden van het P.B. werden gekozen de heren Th. Hooy, C. Mertens, J. Middel huis, mr. P. Aalberse, F. Ter- windt, J. J. de Wit, mevr. L. Dings-Hendrickx, mej. C. Stringa en prof. mr. L. Schlichting; 'drie zittende leden werden niet her kozen. Mag. Stokman werd ver vangen door prof. Beaufort. Mej. mr. W. van Lanschot door mej. in Oost-Du it slant! BERLIJN, 1 Febr. (AP) In een Saksische uraniummijn, wel ke onder water kwam te staan doordat de pompen niet langer werkten, zijn 20 Oostduitse mijn werkers verdronken, terwijl 62 anderen in een van de lagere verdiepingen opgesloten zitten, bericht het West-Berlijnse dag blad „Telegraf" vandaag. Naar verluidt zijn twee mijn werkers dood geschoten en zes gewond door Russische bewakers, die een demonstratie van onge veer 2.000 mannen, die snelle hulpmaatregelen voor hun kame raden eisten, in de kiem trachtten te smoren. Portefeuille niet f 2500. gerold Van een bewoner uit Honkong, is in Den Haag, een portefeuille met 2500 gerold. A. Nolte en mr. dr. de Gou door de heer Th. Laan (Hem). De voorstellen van de kringen werden in de middagvergadering vlot afgehandeld. Het voorstel van de kring Den Haag om tot de constructie van een concreet ka tholiek maatschappijbeeld te ko men, werd verdedigd door de heert Vughts. Op voorstel van de partijvoorzitter werd besloten om op het Katholiek Bureau voor Maatschappelijk en Cultureel Overleg een dringend beroep te doen om deze taak ter hand te J BOMBAY, 1 Febr. (Reuter). In de plattelandsdistricten in de staat Bombay lijden meer dan zes millioen mensen honger door de aanhoudende droogte en. het mis lukken van twee opeenvolgende oogsten, aldus heeft de Bombayse minister van staatsinkomsten, Hi- rey, verklaard. Duizenden verlaten de getrof fen gebieden en men vreest, dat hierdoor de plattelandseconomie zal worden verstoord. Wegens ge brek aan voer wordt veel vee verkocht, geslacht of zonder meer in de steek gelaten. De regering van Bombay heeft reeds 35 millioen ropijen uitge geven voor hulp en leningen aan de boeren. Voor het bouwen van bevloeiingswerken is 27 millioen ropijen uitgetrokken. In het gehele land worden hulpacties georganiseerd. In een gevangenis in de staat Bombay hebben de gevangenen aangebo den de helft van hun weekrant- soen af te staan voor de bevolking in de getroffen gebieden. De landsregering der Neder landse Antillen heeft de Staten om advies verzocht terzake het al of niet goedkeuren van het verdrag tot oprichting van een Europese Defensie Gemeenschap. In het advies van de vaste commissie wordt hetgeen ook is goedgekeurd door de Staten voorgesteld de landsregering een brief te zenden, waarin o.m. wordt gezegd, dat de Staten het uit geographisch oogpunt bezien enigszins vérgaand beschouwen dat de Nederlandse Antillen toe treden tot een verdrag welks uit gesproken doelstelling is de ver dediging van West-Europa. Auteursrechten omroepbladen Voor Hoge Raad De stichting „Het Radiopro gramma", die door de rechtbank en het gerechtshof te Amsterdam in het ongelijk is gesteld inzake de auteursrechten der omroepver enigingen, is in cassatie gegaan. Zij heeft thans bericht ontvan gen, dat de pleidooien voor de Hoge Raad in de cassatieproce- dure op Vrijdag 20 Februari a.s. zullen worden gehouden. Het radioprogramma zal hier mede bereiken, dat voor het eerst in ons land in hoogste instantie zal worden uitgemaakt of de om roepverenigingen het auteurs recht kunnen laten gelden op de publicatie van hun radioprogram ma's, die hoofdzakelijk worden bekostigd uit de door alle radio luisteraars te betalen verplichte luisterbijdrage. Aldus deelt de genoemde stichting mede. ZERMATT (Zwitserland. 31 Jan. (Ass. Press). Een jeugdig Duits paar, Maria Maerkel, ver pleegster in het ziekenhuis te Visp en de monteur Horst Sem- pel, die een week geleden zijn vertrokken om de 4478 meter hoge Matterhorn te beklimmen, zijn waarschijnlijk omgekomen. De politie te Zermatt en berg gidsen verklaarden dat er geen kans meer is dat zij levend wor den gevonden. De beide jonge mensen, die enige tijd in Zwitserland hebben gewoond, vertrokken op 24 Jan. en keerden niet terug. Gisteren werden hun ski's en hun rugzakken met al hun pro visie gevonden in de Hoernli hut halverwege op de berghelling. Men neemt aan dat zij de top wilden beklimmen daarna naar de hut terugkeren om de le vensmiddelen te halen en vervol gens naar het dal wilden skiën. Men acht het onwaarschijnlijk dat hun lot voor de lente in bijzonderheden bekend zal wor den, maar ongeacht of zij een on geluk hebben gekregen of een- Y9udig tengevolge van de dode lijke koude in een temperatuur van meer dan. 40 graden Celsius oijder nul zijn ingeslapen. Zij kunnen na het verlaten van de Hoernli hut niet. langer dan een enkele nacht in leven zijn ge bleven. PARIJS, 1 Febr. (A.P.). De kustgebieden van Noord-Frank rijk zijn vandaag door zware stormwinden geteisterd. Te Calais was de windkracht zo groot, dat een zestons kraan op een kade in de haven uit zich zelf ging rijden. De loopplanken van enkele boten, die aan de kade gemeerd lagen, werden verbrij zeld. Er vielen echter geen slacht offers. Ook in Midden-Frankrijk stormde het. Er werd enige schade aangericht. Veemarkt Utrecht Op de Veemarkt te Utrecht werden Zaterdag aangevoerd in totaal 2550: 969 runderen, waar onder 438 tbc-vrij; 95 graskalve ren; 732 nuchtere kalveren, 349 schapen en lammeren; 264 zeugen, 116 varkens; 25 bokken en geiten. De prijzen variëerden voor: Stieren van 400650; kalfvaar- zen van 800—1050; pinken van 400 —575: melkkoeien 800-1075; kalf- goeien 800—1100; vare koeien 550 850; graskalveren 220340; nuchtere kalveren 3543; scha pen 75110; lammeren 6595; zeugen 220350; bokken en gei ten 10—35. De handel was voor rundvee en varkens: matig: schapen en nuch- PARTIJRAAD (Van een onzer redacteuren) In zijn politiek overzicht, dat prof. Romme Zaterdag op de voortgezette Partijraadsvergadering in de K.V.P. gaf wijdde hij bijzonder aandacht aan het actuele vraagstuk van het humanisme. De katholieke fractie-voorzitter stelde daarbij twee principes vast, ivaaraan de overheid zich dient te houden: zij behoort ten eerste tolerant te zijn, dus ook het humanisme in staat te stellen diens ge ijkte taak te vervullen, maar daarnaast behoort zij het waardeverschil tussen de kerken en dit humanisme nauwlettend in het oog te houden. Dit laatste houdt in, dat het humanisme slechts een taak heeft onder de huma nisten, niet onder de buiten-kerkelijken in het algemeen Wat in de Tweede Kamer is geschied was een eerste afweer tegen aanspraak van de niet-ker- keiijken op gelijkstelling met de kerken. Het laatste woord is hier over nog niet gesproken. Op het antwoord van Minister Staf op de vragen van Magister Stokman wilde prof. Romme thans niet ingaan. Dit blijft aan Magister Stokman toevertrouwd. Wel stelde prof. Romme nog eens, dat de godsdienstige verzorging aan de kerken moet blijven. Voor het overige kan men ook aan het humanisme een taak toe kennen, doch uitsluitend voor hen, die een niet godstdienstige verzorging in humanistisch milieu wensen te ontvangen. Pater Stokman ging eveneens nog nader in op het vraagstuk van het humanisme, het antwoord van Minister Staf op zijn vragen achtte hij niet bevredigend. In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer gaat de be windsman nog nader opnieuw op de kwestie In. Hierdoor is spreker niet ge rustgesteld, maar de toon wijkt in gunstige zin af, van het antwoord op de gestelde vragen. Op een en ander is een persoolijk onderhoud gevolgd, tussen Magister Stok man en de bewindsman. Er is ze ker geen reden om de bewinds man als christenmens ver dacht te maken. Bii dit onderhoud heeft de be windsman toegezegd, dat er een legerorder zal uitgaan waarin het volgende zal worden bepaald: Minderjarigen mogen nimmer zonder toestemming aan huma nistische bijeenkomsten deelne men. Militairen uit een kerkelijk milieu, mogen dit eveneens niet. En verder zullen deze biieenkom- stens alleen openstaan voor hen die werkelijk humanist zijn. Deson danks blijft er reden om de vraag te. stellen of de verleende facili teiten, het humanistisch thuis front geen voorrechten geven die andere thuisfronten niet hebben. Minster Staf schijnt echter voor nemens te zijn om de hele opzet nog eens opnieuw in overweging te nemen. Magister Stokman wil de nu het eerste-, het komende defensie-debat in de Eerste Ka mer afwachten. Hij wees er ten slotte nog op. dat bii de bestrij ding van gevaren, welke het hu manistisch thuisfront oproept, men de positieve taak van de thuisfronten in het algemeen niet uit het oog dient te verliezen. Pater Stokman ging aan de hand van verschillende vragen nog nader in op het vraagstuk van het humanisme. Vanuit ka tholiek standpunt wiizen wij hu manisme af. Spr. geloofde niet, dat het ook voor niet-ehristenen een wezenlijk geestelijk houvast kan ziin. Slechts omwille van de gewetensvrijheid en de verdraag zaamheid kan de staat humanis tische werkzaamheid toelaten. Op een interruptie of dit dan ook meebracht, dat de overheid dit moet subsidiëren, antwoordde Pater Stokman: dat is vers twee.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5