IMPRESSIES lan<rs de k uststrook In ongeluksnacht gingen te Wognnns drie percelen in de vlammen op Molen van Piet door storm in gevaar gebracht Overbuurman J, Schenk overleed tengevolge van hartverlamming 130 brandweerlieden leverden heroïsch gevecht Geen enkel contact met Schouwen-Duiveland Bedrijfsleven bedrijfsleven Dikke balken en zware kettingen knapten af Maandag 2 Februari 1953 Pagina 7 Kortsluiting in .Me Vier Heemskinderen" Dit zijn de overblijfselen van de verbrande percelen. Resten van een muur, ge- blakerde stenen en tot as vergane planken In de voor geheel Nederland zo rampzalige nacht van Zaterdag op Zondag zijn in de gemeente Wognvim café ,,De Vier Heemskinderen", bewoond door het uit zeven personen bestaande gezin van A. C. H. Süurinpnd, en de daarnaast gelegen boerderijen van J. Dekker en zijn zoon en van M. Dekker, wiens gezin uit acht personen beslaat, lot de grond afgebrand. Geen der bewoners liep letsel op, ofschoon ze, door hel vuur verrast, hachelijke momenten moesten doorstaan. De plm. 68-jarige veehandelaar J. Schenk, overbuurman van de betrokken families, kreeg door de schrik een hartverlamming en overleed. Een paard van J. Dekker kwam in de vlammen om, zes koeien konden in veiligheid w orden gebracht. Van de inboedels is weinig gespaard gebleven, ofschoon de brandweer corpsen van Wognum, Avenhorn, Berkhout, Hoorn, Spanbroek, Sijbekarspel, Zwaag en Bovenkarspel zich op een boven alle lof verheven wijze van hun taak hebben gekweten. Deelneming van Prov. Bestuur De brand is vermoedelijk ont- staan door storing in de licht installatie in de achterzaal van het café. Merkwaardia genoeg ontdekte kort na twee uur mevr. Stam. echtgenote van de café houder van ,.'t Centrum", wat er gaande was. Zij sloeg alarm en in een minimum van tiid was burgemeester P. Commandeur door geroffel oo zijn ramen ge wekt. Tengevolge van een sto ring in de stroomvoorziening, kon de sirene niet in werking worden gesteld, zodat de brand weerlieden telefonisch moesten worden gewaarschuwd. Inmid dels had brandweercommandant A Bakker ziin maatregelen ge nomen. waardoor toch nog zeer spoedig tot actie kon worden overgegaan. De burgemeester vroeg telefonisch ook assistentie van de brandweerploegen uit omliggende gemeenten, die even eens het hunne deden om het razend snel om zich heengrijpen- de vuur te bestrijden. De Berkhouters kwamen od eigen initiatief. Zij bedienden twee snuiten, evenals de brand weerlieden van Zwaag. die. be halve eigen materieel, ook de rr.otorspuit van de heer A. Leeuw tot hun beschikking had den. De hulp van Bovenkarspel werd ingeroepen ter aflossing van een aantal mannen dat na ver loop van tiid de uitputting nabii was. Men had de brand toen tot de drie percelen kunnen beper ken. Pl.m. 130 spuitgasten en 20 politiemannen uit verschillende gemeenten zijn in deze af- j schuwelijke nacht in touw ge weest. Zij hebben een gigan- tische strijd moeten voeren tegen een vuur dat van geen wijken scheen en in de storm zijn bond genoot had. Vooral degenen die tegen rook en vlammen in het blussingswerk moesten verrich- ten, hebben een bijna boven menselijk zware taak gehad. Helaas gingen drie percelen ver loren. Maar de bedreigde pan- i den van W. Hes, kantoorhouder der P.T.T., T. Saai, brandstoffen- handelaar P. Visser, J. Klomp, J. Schenk en dokter J. Boeck- horst, bleven gespaard. De vlam men die ook hier prooien meen den te vinden, werden door hardnekkige tegenstand terugge drongen. Enkele percelen liepen waterschade op. Bijzonder tragisch was het plotselinge overlijden van de heer Schenk, van wiens woning de daklijst reeds was verbrand. Hij heeft de emoties niet kunnen verdragen. Om pl.m. half zes was het ge vaar voor verdere uitbreiding ge weken. Zoals gezegd, is van de inboe dels der verwoeste percelen wei nig gered. De heer J. Dekker verloor bovendien ziin paard, maar zag nog kans ziin koeien uit het boerderti.iie naar buiten te drijven. Van de expediteur M. Dekker bleven een luxe auto en een wagen voor veevervoer gespaard. De gedupeerden waren verzekerd, ook de heer C. Weder, eigenaar van het pand dat dooi de heer M. Dekker was bewoond. Het slaat evenwel nog niet vast of alle schade door de verzeke ring wordt gedekt. Zeer snel kon Zondagmorgen vroeg het probleem van de huis vesting voorlopig worden opge lost. De heer J. Dekker is ver trokken naar ziin dochter te Barsingerhorn. zijn zoon heeft bii een broer te Wognum intrek genomen. Het gezin van M. Dek ker heeft onderdak gekregen bii de heer J. Appel en de familie Suurmond kon een toevallig leegstaande woning van P. Zwaan worden toegewezen. De chef van het kabinet van de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, jhr. mr. J. W. Roëll, heeft burge meester Commandeur verzocht namens het provinciaal bestuur zijn deelneming met de getroffen familieleden te betuigen. Op het terrein van de brand waren 's nachts o.a. aanwezig de burgem. van Wognum, zijn col lega's van SpanbroekOpmeer en van SijbecarspelBenning- broek. resp. de heren H. J. M. Keyzer en J. Elmers, luitenant J. Siip van het districtscomman do der rijkspolitie en de heer N. Fehres. districtsinspecteur van hel Brandweerwezen, op wiens advies burgemeester Comman deur gistermorgen vroeg de brandweer van Bovenkarspel te hulp heeft geroepen. Van zeven tot tien uur ziin de mannen uit de Streek met de nablussing bezig geweest. Nadien heeft de ploeg van Wognum deze taak weer overgenomen. Gistermiddag is de officier van justitie in Wognum geweest, ver gezeld van functionarissen der rijksrecherche, die een aantal r personen. welke Zaterdagavond nog in café ..De Vier Heems- I kinderen" zijn geweest, hebben i verhoord. Storing in de licht- J installatie werd daarna als oor zaak van de ranmp aangenomen. Nogmaals is hier een woord van lof voor de dappere brand weerlieden op zijn plaats. Er is een voorbeeldige samenwerking betracht en een hoge graad van geoefendheid getoond. Hieraan is het te danken geweest dat in deze ongeluksnacht nog niet meer onheilen ziin voorgekomen. KONINGIN OOK HEDEN IN GETEISTERDE GEBIEDEN 's GRAVENHAGE, 2 Febr. H. M. de Koningin is heden in alle vroegte vertrokken en zal de gehele dag in de geteisterde ge bieden doorbrengen. FILMREPORTAGE AMSTERDAM 2 Febr. Po- De zee is altijd iets geweldigs. Machtig mooi bij ondergaande zon; een verkwikking voor dui zenden bij verzengende hitte. Maar zoals wij haar Zondag zagen, opgezweept door een leugeloze orkaankracht met woe dende kracht beukend en slo pend aan onze duinenrij, zonder dat men deze elementen ook maar in het minst vermag te breidelen, dan is zij huivering wekkend. Geleidelijk verdwijnt de heuvel van het beschermende zand, opgeslokt door het onver zadigbare monster der zee: tien, twintig, ja soms meer dan veer tig meters. Spoorloos. Mensen met de angstige vraag in de ogen: ..Zal ze het hóuden" zagen naar het dunne reepje kunstduin achter de weg Cal- lantsoogDen Helder, dat het nu wild bruisende Botgat van het onafzienbare vruchtbare polder land scheidde. Mannen met zuid westers schepten energiek zand in ongetelde iute zakken, die weldra de meeste bedreigde pun ten moesten verdedigen. Een dragline draaide auto na auto vol. Ingenieurs en opzichters van de Rijkswaterstaat beklommen midden van een kokende nevel 1>goon-Profilty zal van heden af, Van zand. schuim en regen de in de Nederlandse bioscopen een hoogste duintoppen om de uitgebreide filmreportage doen !'avf\se, te. overzien, rond de vertonen van de watersnood die Hollands "NoorderkwartTr™ ons land heeft getroffen. Acht De zo veilig als ..De Bank van volledig uitgeruste equipes zijn Engeland" gewaande materialen 's-GRAVENHAGE, 2 Febr. Tol nu toe is hel op geen enkele manier mogelijk gebleken contact te krijgen met Schouwen-Duiveland. Gevreesd wordt, dat de toestand «laar zeer ernstig is. De drie inwoners van Ouwerkerk, die in lerseke zijn aangekomen, konden geen andere in- i lichtingen geven dan dat hun eigen polder gclioel is over- j spoeld. Van lerseke uit zal in de loop van de dag een bool l naar het eiland vertrekken om poolshoogte te nemen. opslagplaats stond nu met de tie voet in de woedende branding En als. een afgrijselijk teken staken ijzeren staven en bielzen van de volslagen ondergraven opnieuw zes eouines uit gestuurd kusts.Poorlijn af tegen het grauw opnieuw ze. equipes uitgestuurd van jmmer aandrijvende wolken- om de gevolgen van de nationale massa's. ramp ook vanuit de lucht opj Men vraagt zich verbaasd af de film vast te leggen. I waarom het „Botgat" het nu be- gisteren en vannacht onafgebro ken in de weer geweest om voor binnen- en buitenland deze re portage te maken. Vandaag zijn - gaf. en niet de even noordelijker gelegen minstens even zwakke richel die het zo menigmaal als recreatieoord genoemde gebied der ..Noordduinen" moet be schermen. of de beangstigende smalle streep zand iets zuide lijker. waar ook het zeewater a! in massa's overheen gespoeld was. Nog nooit zijn we ons de ontzaglijke kwetsbaarheid van ons Noorderkwartier zo' bewust geweest, als hier bij Grote Ke ten. Nu moge de bewoners van Grote Keten, die de zee nu op tien of zelfs nog minder meters afstand van hun woningen ge kregen hebben optimistisch zijn, omdat het veertig jaar geleden óók goed afkwam: eenzelfde blind vertrouwen hebben wij niet. Daarvoor is de constante duinafslag in het gewest tè ver ontrustend. Een reprise van deze orkaan overleeft dit duin niet. HELPT R.K. Middenstandsactie Dc Ned. Kath. Middenstands bond heeft een actie ingezet on der het motto: „Bedrijfsleven helpt bedrijfsleven", met het doel de door de watersnood getroffen middenstandsbedrijven, met goe deren, materialen, bedrijfsuitrus- ting en geld, te helpen. Het Bondsbestuur heeft de ac- ingezet met een gift van f 1000.Er is een beroep ge-, daan op de bij de Kath. Midden standsbond aangesloten vakorga nisaties, deze actie over te ne men. De Kath. Middenstandsbond stelt zijn giro: 54876 beschikbaar voor het verzamelen van giften uit het middenstandsbedrijfsleven voor de getroffen bedrijven. Raamsdonksveer In Raamsdonksveer (gem. Raamsdonk (N.B.), ziin ohgeveer 800 bewoners, voornamelijk uit de wijk Sandoel. gelegen in het oudste deel van de stad langs de dijk. geëvacueerd moeten wor den. In café's. schoollokalen e.d. ziin de mensen in de gemeente zelf ondergebracht. Dankzij de hulp van de in Keizersveer in garnizoen liggende pontonniers die reeds in de nacht met amphi- bievoertuigen ter hulp kwamen, konden de bewoners uit de be dreigde wijken worden afge voerd. Twintig huizen zijn ver woest en het dubbele aantal is onbewoonbaar geworden. Een baby van zes weken en een man zijn verdronken. Ernstige toestand in de Hoeksewaard In de Hoeksewaard is het eerst de dijk van de Torensteepolder van de ambachtsheerlijkheid „Erom Strijen" onder water ge lopen. Deze polder ligt langs het Hollands Diep. Gevreesd wordt dat hier minstens zeven perso nen het leven hebben verloren. Toen deze polder volgelopen was brak de dijk naar de Nu- manspolder door. waarin Nu- mansdorp ligt. Het opdringende water brak daarna door de dijk van de nieuw Grom Strijense polder onder de gemeente Klaas waal. De laatst genoemde plaats bleef droog, maar het water in deze polder rijst nog steeds, al dus de politie. Onder de gemeente Heinenoord heeft de buitendijk van de Zo- merlandse polder ter hoogte van de Barendregtse brug het bege ven. Voor zover bekend hebben de inwoners van Heineoord zich op de diiken voorlopig in vei ligheid kunnen stellen. Het wa ter is vervolgens over de Blaak- sediik gelopen en heeft de Mijns- herenlandpolder drassig ge maakt. Het dorp Mijnsherenland loopt geen gevaar. De verbin dingen van de Hoeksewaard met de buitenwereld ziin verbroken. Onze zegsman deelde mede. dat in Klaaswaal geen gebrek aan voedsel, maar wel aan drink water bestaal. Men hoopt, zodra het licht wordt, boten te krijgen om het. contact met de buiten wereld weer op te kunnen ne men. Kruiningen Op de Westerweg te Alkmaar brak een zware lak van een boom en viel op een dragline, die langs de weg stond. j Naar de burgemeester van Ha ndle in Zeeland ons mededeelt, staat de gemeente Kruiningen ge- I heel onder water, zelfs zo. dat bii vloed het water drie meter bo ven de Rijksweg staat. In Kruiningen minstens elf doden In de gemeente Kapelle onder Schore werkt men sinds gister nacht met duizend man onafge broken om een diikval te voor komen in de grote zeewerende dijk van de Schelde (zuidkant van Zuid-Beveland), alle man nen van 2050 jaar uit de om geving en vele militairen storten duizenden zakken zand on een bedreigde plaats over een lengte van 200 meter. Veertig a vijftig j auto's rijden af en aan met zand. De grote graanhandelaren uit deze streek leveren de zakken. I Volgens de burgemeester is er i thans een redelijke kans. dat men de verzakte diikstrook zal i houden. De reddingspogingen worden onverminderd voortgezet. Met boten worden de mensen uit Kruiningen gehaald. Ook hier doet zich het gebrek aan dit ma terieel ernstig gevoelen. Het eens zo trotse Hoofdkwartier van de Don Bosco groep der katholieke Verkenners aan de Prins Bemhardlaan te Alkmaar werd een prooi van. de storm. Alkmuarse brandweer in actie ALKMAAR De vliegende Noordwesterdie in de nacht van Zaterdag op Zondag onze huizen deed schudden op hun fundamentenhad het ook begrepen op de Molen van Piel. Om circa half twee liep de molen „door de vang heen waardoor de storm vat kreeg op de wieken die met ongewone snelheid aan het draaien sloegen. Hel gevaar, dat de vang rond het koningswiel warm zou lopen en de brand in de molen zou slaan, was niet denkbeeldig, zodat de bewoners terstond de politie alarmeerdendie op haar beurt de brandweer waarschuwde. Deze slaagde erin. nadat de heer Piet en. zijn zoon, geholpen door de eerste brandweerman, die ter plaatse was, met veel moei te de molen had kunnen kruien, het koningstmel vast te zettenwaarmee het gevaar bezworen was. De bewoners van de molen hadden zich reeds ter ruste be geven, doch waren op alles voor bereid, toen de molen door de vang ging. De heer G. Piet, die wakkei' in bed lag, haastte zich met zijn zoon naar de omloop, terwijl zijn zuster de politie waarschuwde. De heer Plomp, lid van de Alkmaarse Vrijwillige Brandweer, die het dichtst bij woont, begaf zich na het alarm van vijf over twee terstond naai de molen en assisteerde de heer Piet en zijn zoon bij het zware karwei, om de molen, die niet de wieken in Zuidwestelijke rich ting stond, te kruien. Doordat de pal. die met zijn tanden het ko ningswiel als een rem vast hield, was doorgeslagen, liepen de wie ken van de molen terug, in de tegengestelde richting dan waar in zij, als de molen in bedrijf is, plegen te draaien. Het konings wiel is het grote rad, dat met de as, die door het kruispunt van de wieken loopt, verbonden is. Dit wiel draaide dus mét de snel- entelende wieken, met grote kracht rond. Door de wrijving met de gebroken pal, knapten vijf tanden van het wiel dikke azijnhoulen uitsteeksels, die tot op 'n halve meter in het wiel gestoken zijn af als lucifer stokjes. Het kruien van de molen ver liep allesbehalve vlot; telkens als men erin geslaagd was de kap een stukje in Westelijke richting te kruiën, schoof het ge vaarte weer terug. Daarbij kwam, dat het krui-rad, dat zich op de omloop bevindt, juist aan de windkant zat, zodat de drie man nen de grootste moeite hadden, om zich staande te houden, ter wijl zij de twee slingers van het rad met grote krachtsinspanning een uur moesten ronddraaien. Tenslotte storm - - onder de kap. een onderzoek in stelde. De ladderwagen was op gesteld op de kluft bij de Vrou wenstraat. waar direct een slang op de brandkraan werd aangeslo ten; halverwege de molen werd een tussenpomp geplaatst, om de kracht eventueel op te voeren. De ladderwagen behoefde echter geen dienst te doen: het zou dan ook een gevaarlijk karwei ge weest zijn, om mét deze storm, de op een schuine helling staan- alarmeren en het resoluut ingrij geval, dat er brand zou komen: deze voorzorgsmaatregel bleek echter overbodig. Met welk een ontzettende kracht de storm rond de molen gierde, bleek uit het feit, dat de twee ijzeren kettingen, waaraan de onderste verticaal-staande wiek vastgeankerd lag, als touw tjes afknapten en een 35 cm. dikke, door de kap lopende dwarsbalk van de rechter schoor, die vanaf de omloop naar de kap loopt, bij de kap was afgebroken. De schoor, die nog aan een ijze ren stang hing, zweefde onheil spellend in de ruimte en moest met zware touwen vastgesjord worden. Tijdens de werkzaamheden on der de kap, trad nog een licht- storing op, die de hele stad in het donker zette: na een minuut of twintig was deze storing op geheven. Ongetwijfeld is door het snelle de brandladder uit te draaien. Ook hoefde geen water gege ven te worden, al werd uit voor zorg terstond een slang mee naai de bovenste verdieping van de molen gebracht. Met het onder de kap aanwezige hout trachtte men direct 't koningswiel tot stilstand te brengen: de eerste balk, die echter als een spaak in het wiel gestoken werd, brak af als een dorre tak. Tenslotte stonden de wieken stil en slaagde men er in, door -meer hout als een wig tus sen dé spaken van het wiel te steken, te voorkomen, dat zij weer zouden gaan draaien. De timmerlieden onder de brand weermannen werden gerequi- reerd en met inderhaast uit de stad gehaalde battings, voorzo- pen van de brandweer de molen van Piet aan een groot gevaar ontsnapt. Circa 20 minuten had den de wieken met grote snel heid rondgedraaid en de kans, dat de vang rond het koningswiel door de wrijving warm zou lo nen en brand zou veroorzaken, was verre van denkbeeldig. En wanneer de vliegende storm vat oo dit vuur zou hebben gekregen, dan zou de molen, die van bin nen één stuk gortdroog hout is, zeker uitgebrand zijn. Wellicht was alleen de ronde muur, die aan de voet 1.10 M. dik is en boven circa de helft hiervan, nog blijven staan. Ook de mogelijk heid. dat de wieken, die int de wind stonden, eraf zouden vlie- was niet uitgesloten. De be veel nodig in de molen aan stuk- j drijfs- en stormschade kan echter ken gezaagd, slaagde men er in nu alreeds op enkele duizenden het koningswiel klem te zetten. guldens geschat worden. De heer Sterke schijnwerpers en zaklan-j Piet. eigenaar van de molen, is taarns bewezen daarbij goede tegen stormschade verzekerd. De diensten. Bij dit karwei bleek i molen staat op de lijst van na- weer eens. dat bouwvaklieden tuurmonumenten. De eerste we- onmisbaar zijn in een parate ken is de molen beslist buiten brandweer. Zowel van het grote, zware koningswiel als van het dwars daarop staande kleinere wiel, de donkelaar, die de .verti cale as in de molen in beweging brengt, waren verschillende tan den als lucifers afgeknapt. Na bedrijf, want onder deze weers omstandigheden, is het uitgeslo- heden kunnen worden uitgevoerd. Allereerst zal de door de kap lo pende dwarsbalk van de schoor vernieuwd moeten worden, omdat zonder deze balk. de molen niet ras het gevaar, dat de meer verkruid kan .worden, weer vat op de wieken slaagden zij erin de kap een zou krijgen, bezworen: inmiddels i In de loop van de dag stelde kwart slag te kruien, waarna de had men ook de heer Moejes uit de brandweer herhaaldelijk een wieken minder snel begonnen te Oudorp, molenmaker, ontboden, I onderzoek in. dat niet overbodig draaien. die de voorzorgsmaatregelen nog bleek, want de wiggen tussen de Wij arriveerden gelijk met het controleerde. j spaken van het koningswiel, wer- dienstdoende corps Burgerplicht I I den door het wrikken van de in van de brandweer, dat met de I De bewoners van de molen, de de storm staande wieken, steeds ladderwagen was uitgerukt onder fam. Piet. hadden intussen hun I weer van hun plaats geschoven, commando van de heer J. v. kleding en enkele andere bezit- zodat zij van tijd tot tijd moesten Maarleveld, die terstond op detingen bij voorbaat bij de buren worden vastgeslagen en ver- vijfde verdieping van de molen, I in veiligheid gebracht, voor hetsterkt.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4