10 procent Jan van den Brul M Wees voorbereid,-ft «Hen tijd i Nationaal Rampenfonds Elastieken Kousen Koningin gehele dag in geteisterde Reddingboten konden I Schade van meer dan gebied niet tegen orkaan op Acht slachtoffers in Zeeuws - Vlaanderen één millioen in Vlaardingen Derde pianoconcert van Prokofieff WINTER'S Termijnbetaling Bijverdienste BIMUMM© B' R.K. hulp flinke 2e Verkoopster 650 van Uw aankoop storten wij in het Gezondheidseorsetten HET GOOI EN 03BIELAND VAN MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 Kustvaarder strandde bij Terlieijde De vier opvarenden sprongen overboord en teerden gered (Van een speciale verslaggever) Zwaar heeft de kleine 175 ton meten de kustvaarder Elizabeth, in beheer bij de Rotterdamse rederij Vermaas, het te verduren gehad en toen het niet meer tegen de orkaan op kon, moest de 63- jarige gezagvoerder het schip naar de kust laten drijven. Er wel' voor zorgen de dat hij op een zo gunstig mogelijke plaats zou stranden. Hij had geen keus. En hij navigeerde zijn schip zo gunstig, dat het hoog op het strand bij Terheyde liep en zijn mannen het leven eraf brachten. Zaterdagavond om 1 konden zij uitgeput aan wal worden gehaald. De Elizabeth was met een voor En geland bestemde lading aardappelmeel van Groningen binnendoor naar IJmui- den vertrokken. Woensdag vertrok het schip van IJmuiden naar zee. Het kwam in zwaar stormweer terecht en maakte geen voortgang. Zaterdag werd de toe stand zeer precair. De Elizabeth werd door de Noordwesterstorm naar de kust gedreven en zag geen kans verder in zee te komen. De Waterweg binnenlo pen was niet mogelijk. Toen besloot ka pitein Jonker zijn schip zo goed moge lijk op de kust te zetten. Hij stuurde de Elizabeth door naar het strand ter hoogte van Terheyde. De diep geladen kustvaarder liep gunstig op het strand, maar was niet bereikbaar. Tenslotte zijn de opvarenden overboord gespron gen. Zij kwamen in de branding. Leden van de E.H.B.O. uit Monster en Ter heyde begaven zich te water en wisten de vier mannen aan wal te brengen. Het waren de 63-jarige kapitein J. Jonker, de 25-jarige stuurman A. J. Melmers, de 19-jarige kok-lichtmatroos J. Bakker en de 19-jarige matroos-mo tordrijver H. Huberts. Het was voor de lichtmatroos Bakker zijn eerste reis. Stuurman Helmei's leed een jaar gele den schipbreuk met de Albatros. Alle opvarenden waren zeer verkleumd en door de koude bevangen. De kapitein raakte bewusteloos. Ook enkele E. H. B. O.'ers waren er minder goed aan toe. Zij werden door doktoren uit Monster behandeld, van warme dranken en dro ge kleren voorzien en gemasseerd. Het gelukte ook de kapitein weer tot be wustzijn te brengen. Koningin Juliana is vandaag in alle vroegte vertrokken en zal de gehele dag in het geteisterde gebied doorbrengen. (Van onze speciale verslaggevers) Het geweld van de orkaan heeft twee reddingboten Zaterdagnacht genoopt de meerderheid van de losgebarsten ele menten te erkennen. Een kustvaarder meldde Zaterdagavond dat het Finse s. „Bore 6" voor de kust van Scliou- •en was gestrand. De plaats was niet volledig' bekend. Twee reddingboten ko zen zee: de „Maria Carolina Blanken- heym" van Veere, schipper Jan Minneboo en de „Koningin Wilhelmina" van Stel lendam, schipper Willem de Jager. In de loop van de avond keerde de boot uit Veere terug omdat de machinist in de machinekamer bewusteloos was gewor den. De Koningin Wilhelmina kon on danks haar krachtige motoren niet te gen het geweld van de uiterst zware zeeën opkomen. De boot moest het Brouwershavense Gat inlopen en ging bij Ouddorp voor anker in afwachting van het afnemen van de orkaan om dan de reis voort te zetten. Zover is het niet gekomen, 's nachts om 1 uur werd ge meld dat de „Bore 6" op eigen kracht was vlotgekomen en begeleid door een sleepboot in zee stak. De binnendijken houden het „W$j hebben thans de indruk, dat de binnendijken het verder wel zul len houden en het overgrote gedeel te van de polders in het oostelijke deel van Zeeuwsch-Vlaanderen ge red is", zo verklaarde ons heden morgen de burgemeester van Kloos- terzande, de heer Houtegem. Dank zij de spontane en massale hulp door de van heinde en verre toege snelde hulp heeft men het ergste kunnen voorkomen en is het aantal slachtoffers in dit gedeelte van Zeeuwsch-Vlaanderen tot acht be perkt gebleven. Waren de dijken van de binnenpol- ders deze nacht bezweken, dan zouden Walsoorden en Kloosterzande thans geheel onder water staan. Een kwar tier na de eerste oproep kon men reeds over de eerste vrachtauto's en vrijwil ligers beschikken. De ondergestroomde polders in de omgeving van Klooster zande bieden een troosteloze aanblik. Overal drijven kledingsstukken en bed- degoed op de hoog schuimende golven en ziet men de dode koeien, schapen en paarden liggen. Hedennacht zijn in Kloosterzande tweehonderd militairen van de kader- school uit Weert aangekomen. Zij had den Zeeuwsch-Vlaandei'en slechts kun nen bereiken via Brussel en Gent en deden niet minder dan twaalf uur over deze reis. Onmiddellijk na hun aan komst in Kloosterzande werden hon- (Van een onzer verslaggevers) Ook in Vlaardingen hebben de storm en het hoge water veel schade veroor zaakt. Bij de grote bedrijven buiten de spoordijk gelegen, zoals het Havenbe drijf Vlaardingen-Oost, de Lever's Zeep My., de Bataafse Petroleum Mjjen de eerste Ned. Coöperatieve kunstmest- fabriek, zijn alle opslagplaatsen onder gelopen. Alleen al bij de E. N. C. K. wordt de schade op ruim een millioen gulden geschat. Gi'ote voorraden afge- erkte en niet afgewerkte producten zijn door het water ernstig beschadigd, o.a. een grote partij, bestemd voor ver zending naar Engeland. De spoordijk bij de Romi-fabrieken dreigde het Zondagochtend te' begeven en ook bij de tweede keersluis bestond ernstig gevaar. De burgemeester nam des nachts alle maatregelen om de bevolking door mid del van de radio-distributie en met de geluidswagens voor het dreigende ge vaar te waarschuwen. In de Vulcaanhaven sloeg de „Stad Vlaardingen" van de boeien los. Het schip geraakte op drift, maar kon vrij spoedig worden vastgemaakt. Toen bij de Vlaardingse vaart gevaar ontstond, dat het water over de hoge wal zou komen, heeft men de vaart door het openzetten van een sluis kun nen ontlasten. Enige gaten, die langs de vaart zijn ontstaan, werden gedicht. Uit een losgeslagen olietank stroomde de olie de rivier op, zodat de politie van Vlaardingen een waarschuwing moest uitgeven, dat brandgevaar aan wezig was. De Sunlight zeepfabrieken en de E. N. C. K. waren Zondag gi van de buitenwereld afgesloten. Canada verruimt emigratie voor niet-agrariërs De commissaris voor de Emigratie deelt mede, dat de Canadese regering tot een belangrijke verruiming in de emigratiemogelijkheden voor niet-agra riërs heeft besloten. Werkers in tal van beroepen kunnen thans naar Canada emigreren. Hierbij is overeengekomen, dat een etfen groot aantal families en alleenreizende niet-agrariërs zal mogen vertrekken als er agrarische „eenhe den" emigreren. Bij de behandeling van emigratie aanvragen van niet-agra riërs zal voorrang worden verleend aan diegenen, die hun aanvrage reeds heb ben ingediend, doch nog geen beslis sing ontvingen. Kunst bedreigde punten. Mede dank zij hun hulp kon men de kritieke toestand bij de Kampensluis meester worden. windsterkte is in de afgelopen nacht belangrijk afgenomen. Het wa terpeil w-as hedenmorgen zes uur, dus op het hoogtepunt van de vloed, öe- langi'ijk lager dan de nacht tevoren. Om acht uur hedenmorgen stond het water bij vloed niet veel hoger dan gis termiddag bjj eb. Ook de golfslag heeft veel aan kracht verloren. Thans is net evenwel zaak, de vele gaten in de zee dijken te dichten. Dit kan niet mét scheppen en spaden alleen gebeuren, hiervoor is groot mechanisch materiaal nodig. Hier en daar staan nog koeien en paarden in de ondergelopen lande rijen, dikwijls nog slechts met de aop boven water. De dieren zijn zo ver kleumd, dat zij stuk voor stuk uit het water getrokken moeten worden, het geen zware eisen stelt aan de reddings ploegen. Hedenochtend is een vijftigtal j studenten uit Amsterdam in Klooster zande aangekomen, die onmiddellijk zijn derd mannen te werk gesteld op de opgenomen in de reddingsafdelingen. Concertgebouw De Zondagmatinée in het Concertge bouw te Amsterdam was minder druk bezocht dan gewoonlijk; en op het uur van aanvang werd per luidspi-eker me degedeeld dat de aangekondigde ouver ture Carnaval Romain van Hector Ber lioz in verband met de nationale ramp kwam te vertellen om plaats te maken voor het Concerto grosso (no. 6) C-mineur van Haendel. De verheven ernst van deze strijkmuziek in mineur, die onlangs ook gespeeld werd op een Donderdags concert, was wel in over eenstemming met de gevoelens die de berichten uit de getroffen gebieden bij ons allen hadden opgewekt. Het Derde Pianoconcert van Proko- fiefL in 1925 reeds in het Concertge bouw geïntroduceerd door de compo nist zelf. werd ditmaal brillant ten ge hore gebracht door Alexander Uninsky in hechte samenwerking met het orkest onder leiding' van Kubelik. De altijd pakkende instrumentale vondsten, de originele samenkoppeling van piano en oi-kest, de natuurlijk aandoende drang tot musiceren ziedaar de meest op vallende deugden van Prokofieff's com positie, die het minst ontsierd wordt door breedsprakigheid in het eerste deel. De overige delen, die niet bepaald spre ken van veel zelfcritiek. maken het wel begrijpelijk dat Prokofieff thans acht pianoconcerten op zijn naam heeft staan. Na de pauze speelde het orkest de Ze vende Symfonie van Beethoven in ver dubbelde bezetting van alle bl aaspar tijen, uitgezonderd de twee trompettend Het bleek opnieuw de beste opvatting ■band met de vele strijkers en de ruimte van de Grote Zaal. J. C. De eerste verkiezingen in Indo-China zijn in volkomen rust en orde verlopen. Een kiezer iét vooraanstaande kringen in Vietnamdeponeert zijn biljet in de stembus. Enorm pak kleren van Koningin Voordat H.M. de Koningin vanmorgen naar de noodgebieden vertrok heeft zij eerst haar eigen garderobe en die van haar vier kinderen nagegaan om te zien hoeveel zjj voor de noodgebieden be schikbaar kan stellen. Een enorm pak is op de intendance van het Nederlandse Roode Kruis ontvangen. Vliegtuigen voeren rubberboten aan De Harpoons en Sea-otters, die van daag sinds het aanbreken van de dag geregeld van het marinevliegveld Val kenburg naar de getroffen gebieden vliegen, vervoeren tot nu toe nog vrij wel alleen rubberboten, daar deze het dringendst nodig zijn. Eén „Harpoon" kan vijftien rubber boten vervoeren. Goederenhandel N.V. BUSSUM - T. B. HUURMANLAAN 15 Bedden - Dekens - Ledikanten Lakens - Slopen - Woningtextiel enz. Openbare aanbesteding Namens zijn opdrachtgever, het Gemeentebestuur van 's-GRAVELAND, zal ondergetekende J. H. BURGER. Gem. Architect, in het openbaar aanbesteden, overeen komstig het bestek en tekening en behoudens nadere goedkeuring: Het verbreden van de Kleine Klapbrug met bij komende werken, gelegen in het Noordereinde te 'sGraveland. Bestek en tekeningen zijn vanaf Maandag 2 Febr. 1953 verkrijgbaar bij de Firma Ahrend Zn.-, Sim. Stevijn- weg 7-21 te Hilversum, tegen betaling van 5.per stel of 5.25 franco per post. Restitutie bij ongeschonden inlevering 2. De aanbesteding vindt plaats op Vrijdag 13 Febr. 1953 te v.m. 11 uur, ten gemeentehuize van 's-Graveland. De Gem. Architect, J. H. BURGER In alle plaatsen in het Gooi Depothouders gevraagd voor aannemen van goederen. Liefst met telefoon. Br. no. 496 Het Gooi en O., Hilv. Auforijles tot slagen voor rijbewijs. Billijke condities. Van Lenneplaan 6, Hilv Jleter j -AKKERTJE incfQixcnxQtA:. clan jl f zalicloeliei1 in cis ivasi L-^cvocIt U zich ooii ellendig! dan wanneer hei water U uit de ogen loopt en U geen tijd heeft om Uw zakdoek in Uw zak te steken, omdat de éne niesaanval op de andere volgt? „AKKERTJES" zijn in zo'n geval het aangewezen middel. Zij bestrijden dat hangerige verkoud- heidsgevoel snel en afdoende en verjagen de Infectie die de oorzaak vao Uw klachten is. brengt deze week op haat afdelingen Huishoudgoederen diverse speciale attracties in de U bekende degelijke kwaliteit voor slaap- en badkamer formaat 50 x 100, in 4 moderne tinten prima kwaliteit 2-pers. «q#* lakens met brede zoom, VU graslinnen lakens prima kwaliteit 1-pers. - q. lakens met brede zoom. VU formaat 150 x 235W formaat 180 x 235 Gecordonneerd of geborduurd met kleine prijsverhoging. bijpassende slopen^25 badhanddoeken 4 95 bijp. washandjes *3QC< formaat 50 x 100, I voor de keuken theedoeken in frisse ruitdessins Q C' 1 25 mooie kwa- a k i - I Hteit halflinnen I ZELFS als U hoopt dat er geen oorlog zal komen. NatuurlQk, dat hopen wij allemaal. Maar niemand kan U de zekerheid geven, dat wij in vrede zullen bljjven leven. En daarom houdt een verstandig mens rekening met de kwaadste mogelijkheden en neemt voorzorgsmaatregelen om dezelfde reden als bliksem afleiders op kerktorens worden geplaatst en schepen van red dingsboten worden voorzien. Wij moeten leren ons zelf te bescher men tegen luchtaanvallen, want de ervaring heeft bewezen, dat bij een goed uitgeruste en goed geoefende organisatie het aantal slachtoffers tot minder dan de helft kan worden terugge bracht. Daarom is de organisatie Bescherming Bevolking opge richt, die tot taak heeft de Nederlanders te leren hoe zij zichzelf kunnen beschermen en er zodoende voor te zorgen, de gevolgen van eventuele vijande lijke aanvallen zoveel mogelijk te beperken. De Bescherming Bevolking moét, kdn en zd.1 haar doel bereiken als alle Nederlanders leren hoe zij zichzelf, hun gezin en hun huis kunnen beschermen. Ruim 200.000 mannen en vrouwen wor den in het gehele land gevraagd om als vrijwilligers deel te nemen aan de georganiseerde bescher ming van stad of dorp. wijk en straat. Deze vrijwilligers dragen de naam van noodwachters. Er zal gaarne rekening gehouden worden met Uw wensen voor wat betreft de functie die U als noodwachter wilt vervullen en het aandeel, dat ln het werk wilt hebben. Gedurende ongeveer een half jaar wordt er per week Zijn het de Laatste wolken vóór *t doorbreken van de zon? Of is het een nade rend onheil Zal ons leven nu eindelijk ongestoord zijn gang kunnen gaan of bedreigt ons een nieuwe oorlog Geen sterveling weet het met zekerheid. slechts 2 >/2 uur van Uw vrije tijd gevraagd voor de noodzakelijke' opleiding en verder zal er van tjjd tot tijd worden geoefend. Laat het niet aan Uw buur man over. Ook U hoort er bij. Meld IJ als vrijwilliger. Word noodwachter! De sociale voorzieningen voor de noodwachters en hun gezinnen zijn bij de wet geregeld en gaan reeds in vredestijd in. Op het gemeentehuis kunt alle inlichtingen krijgen. vrouwen als nood wachter nodig voor de volgende taken brandweer, opruiming en redding, geneeskundige dienst, verbinding en verkenning, sociale verzorging. U kunt zich opgeven als vast noodwachter, bloknoodwachter al dan niet met toer- beurttaak of oproepnoodwachter. Vas te noodwachters komen bij mobili satie in voortdurende werkelijke dienst, de anderen verrichten hun taak naast hun gewone werk. Allen echter ontvangen in eventuele toe stand van paraatheid bezoldiging voor de tijd dat zij in dienst zijn. voor de huiskamer ontbijt- en Sunchgarnituur bestaande uit' tafellaken met 6 bijpassende vingerdoekjes, verkrijgbaar in 5 pasteltinten Compleet garnituur (formaat tafellaken 120 x 150) formaat 130 x 160.j "j 75 formaat 140 x 185.1390 ontbijtlakens in moderne streep- en ruitdessins, 130 x 160 Gevraagd Slagershalfwas of Slagersbediende A. ROELE, Hilvertsweg 130 Hilversum. Gevraagd in gez. met kind. v. d. dag of d. en n. Hulp van werkster aanw. Mevr. van Huijstee, St. Janstr. 16, Laren, Tel. 3402. Voor AM. WAGENS zonder chauffeur naar Autorijschool „Succes" nu Lamb. Hortensiuslaan 17 Naarden-Bussum, Tel. 7600 WINKEL N.V. vraagt voor directe indiensttreding in haar filiaal Herenstraat, Bussum leeftijd 18 tot 22 jaar. Zij, die ervaring hebben in onze branche genieten de voorkeur. Uitsluitend schriftelijke sollicitaties vóór of op 7 Febi-uari a.s. aan BENSDORP WINKEL N.V., BUSSUM GROEST 60 - HILVERSUM - TELEFOON 2614 Uw adres voor Heren- en Jongensktedmg Sport- en Regenkleding - Betere Bedrijfskleding RIETFORT Schoutenstraat 10 Hilversum Stormschade aan gebouwen en inboedels. Inl. omtrent verzekering hiertegen; VAN YVELY Co. (A° 1926) P. de Hooghlaan 23 Hilversum, (Telef. 7928) NOODHULP Erv. verpleeghulp b.z.a. v. dag- of nachtverpleging en in gezin waar huisvrouw ontbreekt (extern). Br. of pers. aanm. Hoge Naarder- weg 44, Hilv. Aanm. 's av. na 7 uur.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5