Veerboot Prineess Victoria ging onder in Ierse Zee SCHADE IN KATWIJK EN NOORDS IJK TEN DELE ONHERSTELBAAR ENGELSE OOSTKUST EVENEENS DOOR OVERSTROMINGEN GETEISTERD Ook België door storm en water geteisterd Nog tientallen jaren de naweeën Schade in Frankrijk Schade meer dan 200 millïoen Storm over Sardinië Acht slachtoffers geborgi en 6 HET GOOI EN OMMELAND VAN MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 ,,Aflanfik-walldeed goede diensf Badplaatsen langs de kust in hun levensader getroffen (Van een onzer speciale verslaggevers) Zeer zware, ten dele voor tientallen jaren onherstelbare schade heeft het noodweer aangericht in de badplaatsen langs de Noordzee kust, die het zwaarste geweld van de over de schuimende open zee aanstormende noordwester moesten opvangen. Langs de gehele kust werden de duinen over tientallen meters diepte weggeslagen, waardoor de glooiende hellingen naar het brede strand veranderden in aangevreten steile zandwallen, die vrijwel loodrecht in zee of op een smal strandje neervallen. Hoe ernstig deze duinafslag in het algemeen ook zijn mag hier en daar ontstonden zelfs critieke situaties voor het achter land het ergste doen deze gevolgen van de storm zich gevoelen in de badplaatsen, die ten dele gebouwd zijn op deze duinstrook langs de zee en voor wie dit voorste duinterrein met boulevards, wandelwegen, badgelegenheden, andere seizoen-outillage en wat dies meer zij, als het ware een levensslagader is. Eén blik op de kaart toont, dat in deze gordel van badplaatsen Katwijk en Noordwijk het zwaarste geweld van een zuivere noord wester te verduren hebben, en de schade, in de vissersbadplaats en de bloemenbadplaats aangericht, betekent dan ook een zeer zware slag, waarvan zij zeker niet voor het komend seizoen zich kunnen herstellen en bovendien nog tientallen jaren de naweeën zullen ge voelen. Voor Katwijk, dat zich juist in de laat ste twee jaar weer trachtte op te rich ten van ogenschijnlijk onherstelbare ver woesting in de oorlogsjaren, betekent deze aanval "van de natuur een ramp, waarvan de gevolgen zeer ernstig zijn. Om ruim vijf uur Zondagochtend be reikte de springvloed, die bovendien werd opgejaagd door de ongekend felle storm, een hoogtepunt in deze omgeving. Ook de windkracht bereikte hier toen een maximum. In die uren hebben zee en wind hun slagen toegèbracht aan Katwijk en Noordwijk, die zwaar gehavend 'uit de strijd zijn gekomen. In Katwijk werd de hoogste waterstand genoteerd, die ooit. werd geregistreerd, namelijk ongeveer 4% meter boven N.A.P. De golven sloe gen met een razend geweld over de bui tensluizen, over de duinreep langs de Boulevard en uiteindelijk ook over de Boulevard zelve. De uitwatering werd dichtgedrëven met het zand, dat elders met tonnen tegelijk van de duinen werd geslagen. Niets, wat binnen het bereik van de aanstormende krachten kwam, was tegen dit geweld bestand. Het tientallen meters brede duinterrein voor de Boulevard, waardoorheen zich de wandelweg kronkelt, sloeg met grote stukken tegelijk weg zo dat binnen korte tijd de zee knab belde aan de Boulevard, voor zover die niet door een lage muur naar het voorterrein beschermd werd. Voorterrein van Boulevard verdween Zondagochtend was zo goed als gehele voorterrein van de Boulevard verwenen- wandelweg incluis. In de vroege ochtend, spoelde de muziektent weg. Resten daar van. die na teruglopen van het tij od het zeer smalle strand waren achtergeble ven, werden in de loop van Zondag zo goed en zo kwaad als het ging geborgen. Nadat het geweld van het water de duinstrook langs de Boulevard had door geslagen, sloeg de zee haar klauwen uit naar Nieuw Brittenburg, de trotse erf later van het dorp, dat in vroeger eeu wen door de zee verzwolgen werd, en waarvan de resten thans ver buiten de kust op de zeebodem rusten. Nieuw Brittenburg half wegge slagen Dit café-restaurant stond eertijds aan de landzijde van de Boulevard, werd in de oorlog tegelijk met de gehele Boule vardbebouwing door de Duitsers gesloopt om schootsveld te verkrijgen voor de versterkingen in de Atlantik Wall, en werd na de oorlog als een der eerste bouwwerken in de afbraakstrook her bouwd, ten dienste van het vreemdelin genverkeer in het badseizoen. Het herrees aan de zeezijde van de Boulevard, doch aan de landzijde van de wandelweg voor de duinstrook tussen Boulevard en zee. Een uniek ontspan ningsoord, in moderne stijl opgetrokken en beantwoordend aan de eisen des tijds. Water en wind hebben in enkele uren dit bouwwerk gesloopt. Zondagochtend stond nog slechts de helft aan de land zijde overeind, gevaarlijk balancerend op de afgebrokkelde duinrand, geteisterd en in flarden gerukt door de aangierende storm. Katwijk bezit nog een andere ontspan ning direct aan zee, ook gelegen tussen Boulevard en wandelweg in het voorduin. Deze ontspanning is gespaard gebleven, doordat voor dit café een bunker van de Atlantik Wall in het zand verzonken werd bij de opruimingswerkzaamheden na de Devrijding. Deze betonnen kolos, blootgewoeld door 't geweld van de gol ven, heeft de kracht van de zee gebro ken, zodat dit pand behouden kon blij ven. Maar de gebouwtjes van de reddingsbri gade. de politiestrandpost, de badouiil- lage, alles werd door de zee verzwolgen Voorduin vei dwenen Zondagochtend bood de Katwijkse Bou levard een troosteloze aanblik: tot aan de straatweg toe, voordien door een tien tallen meters duin en een evenzo breed strand van de zee gescheiden, overdekt r.\e* uit de duinen weggeslagen zand en helm, met palen van beschoeiingen, met de gebruikelijke resten, die de zee cp de vloedlijn achterlaat. Met man en macht is men de gehele Zondag in touw 'geweest, om te redden wat er te redden viel: bescherming van de nog intact gebleven voorduinee, de bedreigde punten van de Boulevard, het door de betonnen bunker bexhermde café Het Zwaantje. Verwonderlijk is, dat de nieuwbouw aan de Boulevard betrekkelijk weinig. schade heeft opgelopen. Natuurlijk, zoals elders in Katwijk en het gehele land, ook hier afgewaaide dakpannen, ingedrukte ruiten, ontzette muren en zelfs in het geval van verdere afzanding bedreigde woningen, maar nergens ruïneuze gevol gen in eerste instantie. Onnoemelijke schade in Katwijk Over het geheel genomen betekent deze aanval van de elementen voor Kat wijk echter een onnoemelijke schade. Met grote off ets is Katwijk in de laatste jaren herbouwd na de verwoestingen in de oorlog. Bij de herbouw werd de Bou levardbebouwing zover landinwaarts ver legd, dat ruimte bleef voor een royale Boulevard en een daarbuiten gelegen wandelweg. Het is onmogelijk de schade te herstellen, die aan deze opzet is toe gebracht. Tientallen jaren zullen nodig zijn, om de zee weer voldoende zand te laten aanvoeren voor een dergelijk royaal front van de visserbadplaats, die het voorlopig zal moeten stellen met een smalle Boulevard waarlangs een stijle glooiing naar het strand voert. De mooie toegangen tot het strand van eertijds zijn verdwenen. Het aanzicht van de bad plaats is geschonden, en het zal zeer lang duren, voordat dit van deze wonde ge nezen is. Katwijk kan zich slechts troosten met de gedachte, dat het als familiebadplaats zelfs in ongunstiger omstandigheden nog profiteren mocht van de trouw, die fa milies beter vermogen op te brengen, dan de badgast envan welk vacantieoord ook. In de bloemenbadplaats Noordwijk schond het geweld van de zee hoofdza kelijk de Noord-Boulevard, het centrum van de badgast-activiteit in deze parel langs de Noordzeekust. Om vijf uur Zondagochtend hadden de golven al het hier smallere dan in Katwijk duinterrein voor de boule vard weggeslagen In de late schemer dreunden de golven over de Noord-Bou levard, hun schuimende spatten opja gend tegen de voorgevels van de grote hotels. Tot over het straatdek, tot tegen de omheiningen van de hotelterrassen, joeg de zee het wrakhout van duinafzet tingen, de helm van de duinen, de steu- en tegels van wandelpad' en Boule vard. Tussen het hoge Palace hotel en café Van Schie ontstond een windtrog, waar door de lucht in onmetelijke snelheid •egstroomde, alles meenemend, wat in zijn weg lag. Daardoor ontstond een sleuf dwars over de Boulevard, die ieder rijverkeer onmogelijk maakte. Om het gehele Palace hotel heen slierden de helmstruiken, die uit het duinterrein voor de boulevard waren weggeslagen. Het zuiderbad voor hotel Seinpost verdween volkomen, de badkoetsen dre ven weg en werden te pletter geslagen, de houten gebouwen werden neergeveld door water en wind. Van het nieuwe tel Zeelust werd een deel van het dak opgelicht en verwoest. Tussen Noordwijk en Katwijk kwam Zaterdagmiddag de kotter Oudorp 13 in moeilijkheden. Het scheepje, waarop zich tien mensen bevonden, liep even ten zui den van de Nöordwykse bebouwde kom op het strand en wred later door de golven tegen de afgebrokkelde duinen gedreven. De commandant en bemanning van de Katwjjkse reddingboot begaven zich ter oriëntatie overland naar de strandings plaats. Het bleek, dat geen hulp per red dingboot gegeven hoefde te worden. De bemanning verliet Zaterdagavond het schip en kwam veilig aan wal. Thans ligt het bootje aan de voet van een betonnen bunker, die eertijds diep in de duinen verscholen was. Het is zeer de vraag, of de kotter gered kan worden. Waarschijnlijk moet het schip als onher roepelijk verloren worden beschouwd. In Noordwijk onherstelbare schade De in Noordwijk aangerichte schade wordt door deskundigen voor een deel onherstelbaar genoemd. Het duin gaat thans verticaal van de rijweg van de Boulevard naar beneden naar het strand. Hier moet (wil men geen strandmuur, die het gehele strandbeeld van b.v Sche- veningen ontsiert, bouwen) een nieuw duintalud naar het strand worden aam gebracht, hetgeen alleen ten koste van de Boulevardbreedte kan gaan. Foto's uit de tijd van 18951900 tonen een soortgelijke situatie aan. Voor het tegenwoordige Palace hotel was de Bou levard toen veel smaller dan in df laatste jaren.- Oudere Noordwijkers we ten nog te vertellen, dat omstreeks 1903 de waterstand en de duinstand zo waren, dat men nauwelijks het op deze plaats staande strand-paviljoen aan de zeezijde passeren kon.. Sindsdien heeft de zee vele tientallen meters duinterrein aan Noordwijk toegevoegd. In enkele uren heeft zij die gift weer teruggeno men. Vooral in Noordwijk ontstond tegen het einde van Zondagmiddag, toen de radioberichten de rampzalige toestand tot gemeengoed hadden gemaakt en be kend was geworden dat tegen zes uur Vijf doden en zware schade in West- Duitsland Tengevolge van de stormen zijn in West-Duitsland vjjf personen om het leven gekomen en is zware schade aan gericht. De staat Noord-Rijnland (Westfalen) werd het zwaarst getroffen. In de hoofd stad Dusseldorp kwamen twee 'mensen om het leven door het instorten van een tijdens de oorlog gebombardeerd huis. Door zeer zware sneeuwval in het ge bied van Keulen en Wuppertal werd het spoorwegverkeer stilgelegd. Op sommige plaatsen lag de sneeuw twee meter dik. Auto's en autobussen, die in de sneeuw bleven steken, werden door de inzitten den achtergelaten. De eerste berichten over stormschade in Frankrijk komen van Duinkerken nabij de Belgische grens, waar een deel van de Oostelijke zeedijk het begeven heeft. Lage gedeelten zijn door het bin nenkomende water overstroomd. In het gebied van Calais overs troom- den honderden hectaren cultuurgrond. Van de Belgische grens tot aan Bou logneSur-Mer liepen langs de kust lopende wegen onder. Op sommige plaat sen werden zij beschadigd. de nieuwe vloed met angst en beven tegemoet werd gezien, een vreemdelin genverkeer als op een bollenzondag. Velen dier kijklustigen werden teleur gesteld. De zee bereikte geen nieuw hoogtepunt. Mede doordat inmiddels de wind was afgezwakt en bovendien naar het Noorden gedraaid, waardoor de aan val op de kust in scherpte afnam. Het auto verkeer werd echter veiligheids halve van de Boulevard geweerd. Met touwen was reeds een afzetting aangebracht om ook het andere publiek op veilige afstand te houden, als de toestand opnieuw critiek mocht worden. Hoewel de Noordwijkse Boulevard door deze ramp sterk aan schoonheid en ruimte heeft ingeboet, verwacht men voor het komend seizoen (wanneer de schade bij lange na niet hersteld kan zijn) geen terugval in het vreemdelin genverkeer. Ook voor Noordwijk heeft deze me daille een keerzijde, want van vele zij den bleek, dat de brede duinreep tussen Boulevard en strand bezwaren opwierp. Thans zal de eerste tientallen jar de Boulevard direct langs het strand lopen, wat door velen als een voordeel wordt gezien. Zowel in Katwijk als in Noordwijk heeft de voormalige Atlantik Wall van de Duitse bezetters een nuttige functie vervuld tijdens deze aanval van de na tuur. De betonnen wal en bijbehorende kazematten werden door ondergraving en kantelen indertijd in het duinterrein voor de Boulevard begraven aangezien het in die tijd te duur was om ze door sloping te verwijderen. Het vreemde lingenverkeer moest toen zo snel moge lijk weer op de been worden geholpen. Thans zijn die betonnen gevaarten door het geweld van de zee blootge woeld, doch niet gebroken, waardoor zjj als golfbrekers op het smalle strand hebben gefungeerd. Waren die betonnen gevaarten er niet geweest, dan was de zee ongetwijfeld verder doorgebroken, had zowel in Katwijk als Noordwyk niet alleen de Boulevard, maar waar schijnlijk ook de gehele Boulevardbe bouwing ondermijnd of gesloopt. Het is verheugend, dat die betonnen muur, die zovelen geërgerd heeft en zovele millioenen ook aan ons land heeft gekost, althans deze vrucht heeft afge worpen. Aantal doden ivas vanmorgen reeds 181verivacht wordt, dat dit aantal tot 300 zal stijgen (Van onze Londense correspondent) Ook aan de andere kant van de Noordzee heeft de orkaan op vreselijke wijze huis gehouden. De Engelse oostkust werd ernstig geteisterd. Vooral het gedeelte dat precies tegenover de Nederlandse kust is gelegen dat een landschap vertoont, dat zoveel met het onze gemeen heeft, namelijk de graafschappen Suffolk, Norfolk en Lin- colshire, dat een district heeft, dat niet voor niets „Holland" heet. Onze voorvaderen hielpen het droog maken. Overal worden dijk breuken en overstromingen gemeld. In de vroege ochtenduren van heden was het aantal slachtoffers gestegen tot 181, terwijl velen nog werden vermist. Men -verwachtte dat het aantal doden hedenavond tot bijna driehonderd zou stijgen. Er werd aangenomen dat 50.000 men sen dakloos zijn. Amerikaans lucht- maehtpersoneel maakte gebruik van reddingboten voor vliegtuigbemanningen om 100 mannen, vrouwen en kinderen te redden, die te Hunstanton in het graaf schap Norfolk in hun onderkomens door het water waren geïsoleerd. Men ver moedt dat alleen hier zestig personen zjjn verdronken. De politie schatte dat op het eiland Canvey in de Theemsmonding 153 per sonen zijn verdronken. Vijfhonderd zou den hier vermist worden. Ook drong het hoge water tot Londen door. In de Londense voorstad Westham werden vijfduizend mensen door het hoge water geïsoleerd. Honderden brach ten de nacht in het stadhuis door. In de Londense wijk Whitechapel stond het water bijna een meter hoog in de straten. In Sheerness, de marinehaven in Kent, aan de monding van de Theems, zonk een onderzeeër en kapseisde een fregat. Een eiland in de Theemsmonding liep geheel onder. De bevolking is naar Lon den overgebracht. In Clacton, een bekende badplaats, kwamen vijf personen om. In Kingslynn verdronken 13 mensen in hun huizen. Great Yarmouth, de bekende badplaats en vissershaven, welke recht tegenover IJmuiden ligt, zag 100 huizen zwaar be schadigd. De halve stad staat onder water. De vissersvloot werd ernstig ge teisterd doordat 37 drifters zwaar wer den beschadigd of geheel werden stuk geslagen. Het water stond twee meter hoog in Lowestoft, in Norfolk, waar door de stad in tweeën werd gesplitst. Honderden personen werden geïsoleerd. Roeiboten varen door de hoofdstraten om de mensen uit huizen en hotels te halen. Vele auto's, op weg naar Londen en andere steden, werden door het water verrast en moesten door de inzittenden worden verlaten. De schade bedraagt naar men aan neemt meer dan tweehonderd millioen gulden. De Londense artistenwijk, Chelsea, is onder water gelopen. Ook een groot gebied rondom Ipswich, in het Britse graafschap Suffolk, staat onder water. De politie heeft hier griep- lijders in veiligheid gebracht. Ongeveer een derde van Harwich staat onder wa ter. Churchill zal vanmiddag in het Lager huis een overzicht geven van de ramp geven. Koningin Elizabeth heeft per sportauto, met haar echtgenoot aan het stuur, gisteren van Sandringham uit, een bezoek gebracht aan de overstroom de gebieden in Noord West Norfolk. --STT-.-.rwtwT.-.T- kV STRAIGHT ON TO'THE SE A hf?JDAY In liet vacantiedorpje -Jaywiek. nabij Clacton in Essex erloren aclit mensen het leven en werden duizenden dak loos door de overstromingen. Op sommige plaatsenin de omgeving van Jaywick, staat het land van 10 tot 12 voet onder water. Ieder, die daartoe in staat was, moest helpen, kinderen, ouden van dagen, vrouwen en mannen te redden! Brandweerlieden brengen imvoners van Jaywick in veiligheid. Ontzettend scheepsdrama 133 van de 177 opvarenden verdronken in ivoeste, ijskoude golven (Van onze Londense correspondent per telefoon) De ondergang van het Britse passagiersschip Prineess Vic toria, een veerboot van bijna 2700 ton, met 177 mensen aan boord, waarvan er maar 44 konden worden gered, is het vreselijkste zeedrama van de laatste jaren. Het speelde zich Zaterdag in zes uur tijds af. De ramp geschiedde in de Ierse Zee, toen het schip halverwege was tussen Schotland en Noord Ierland, waarheen het op weg was. Het is de kortste zeeroute tussen Schotland en Ierland, waaraan velen, ook uit Engeland de voorkeur geven, die bevreesd zijn voor ruw weer! Temidden van een kokende zee, opgezweept door een ver schrikkelijke orkaan, die bij tijden een snelheid van 175 kilo meter ontwikkelde, dook de Prineess Victoria de diepte in. 3 Zaterdagmiddag om drie uur Wanhopig poogden de bevroren vingers Dat v toen de eerste kuststreep in zicht kwam. Reeds om 7 uur in de ochtend, toen het schip de baai bij Stramleur had verlaten en open zee had bereikt, begonnen de moeilijkheden. De grote deuren, die toe gang geven tot het auto-dek, gelegen onder het passagiersdek en boven de waterlinie, waarop zware watermassa's voortdurend hadden gebeukt, begaven zich. Door deze deuren passeren de mo torvoertuigen, waarvan er in de boeg van het schip 80 kunnen staan. Het schip begon toen hoe langer hoe meer over te hellen en werd, toen het water tenslotte de machinekamer binnendrong, onbestuurbaar. Over een afstand van meer dan dertig kilometer dreef het hulpeloos in een zee, die zo wild was dat zich geen enkele zeeman kan herinneren zo een vreselijke storm te hebben be leefd. Voor de opvarenden waren de laatste uren een helse marteling. Alles omverwerpend en verbrijzelend, perste de massa grijsgroen zeewater de salons binnen. De kapitein hoopte de slagzij op te heffen door iedereen naar de hoogste kant te dirigeren, maar het werd steeds erger. Het duurde niet lang of een zijde van het schip was al geheel onder wa ter. De mensen klampten zich op het spiegelgladde, hellende dek vast aan alles dat houvast kon bieden, ling, want en stukken. Het ergste was dat iedereen doornat en verkleumd werd. Uitgestrekte landerijen in Lincoln shire zijn overstroomd door het zee water. dat gedurende het weekeinde door de dijken brak. Vooral- Mablethor- pe aan de kust van Lincolnshire was er slecht aan toe. Er werd officieel besloten het stadjp en omgeving geheel te ontruimen. Een luchtfoto van de toestand te Mablethorpe. vast tc houden, totdat ze tenslotte toch moesten loslaten. De een na de andere mannen, vrouwen en kinderen gleden in het brullende water. Er waren reddings gordels en reddingsvesten voor 1500 mensen aan boord, doch de situatie maakte het onmogelijk voldoende red dingsmateriaal te bemachtigen. Redding kwam te laat Nog erger waren de gevolgen van het drama wegens de verkeerde positie, welke de eerste noodsignalen opgaven Pas kort voordat het schip zonk werd de juiste positie geseind. De verschillen de reddingsboten en andere vaartuigen zochten daardoor in de verkeerde rich ting en arriveerden te laat. Een te hulp gesneld, tankschip kwam, nadat het schip gezonken was, ter plaatse en het stortte duizenden liters olie op de schui mende golven, maar deze lieten zich nauwelijks kalmeren. Uit de verhalen van overlevenden blijkt, dat geen ogenblik een paniek is ontstaan. De kapitein op de brug ver- lelde kalm door de geluidsversterkers wat er gebeurde en wat men te doen had, en men gedroeg zich beheerst. Alle hoop was gevestigd op de reddingsvaar tuigen, o.a. een torpedobootjager, die zouden komen. Te pletter Toen het bevel tenslotte kwam om het schip te verlaten, konden echter slechts enkele reddingboten worden neergelaten. Een er van sloeg als een lucifersdoosje te pletter tegen de scheepswand. Zestien personen sprongen in een andere boot. Later zagen overlevenden een redding boot omslaan en de opvarenden gillende in het water vallen. Zij verdronken zon der dat een reddingboot in de nabijheid Iets kon uitrichten omdat de riemen waren weggespoeld. De zee was bezaaid met vlotten, stuk ken wrakhout, kisten en dekstoelen, waaraan schipbreukelingen zich vast klampten. Vele vlotten werden door de golven kapot gebeukt, andere zonken omdat zij overbelast waren. Men zag mensen op vlotten bidden en ook snik ken. Geredden zagen lichamen voorbij drijven van hen, die reeds door uitput ting waren omgekomen. Eenzaam dreef ergens het lijk van een kind met een reddingsgordel om. In een hoek van de Prineess Victoria zaten kort voor haar ondergang twee jonge meisjes, die zich aan elkaar vast hielden. Men probeerde hen te bereiken, maar het was tevergeefs. Een moeder worstelde op het dek met twee jonge kinderen, maar men zag haar nooit meer. Vrouwen en kinderen schijnen in het geheel niet gered te zijn. Toen de Prineess Victoria in de diepte verdween stond de kapitein, Ferguson, nog steeds op de brug. Tot de passagiers behoorden majoor J. M. Sinclair, minister van Financiën van "Ulster, en sir Walther Smiles, een van de Lagerhuisleden voor de Britse gebiedsdelen. Toen de geredden wanke lend aan land stapten, waren zy doof door het geweld van de storm. Een hevige storm heeft gisteravond het Italiaanse eiland Sardinië geteis terd. In de steden Ceigliari, Sassaiï en Nuoro, de belangrijkste plaatsen van het eiland, werden honderden daken door windstoten, die een snelheid bereikten van 125 km per uur, van de huizen ge licht. Door het omwaaien van bomen wer den kabels van het electrisch net en de telefoon afgesneden en wegen versperd. Vijf personen werden gewond. Dijken bezweken, noodtoestand, in Osleiule afgekondigd (Van onze Brusselse correspondent per telefoon), De storm en de rukwinden, die aan de Belgische kust een snelheid van 190 km bereikten, hebben ook in Vlaams België grote schade aangericht. De Ardennen waren zwaar geteisterd door 'n sneeuw storm, die een groot aantal dorpen in de bergen isoleerde, terwijl telefoonpalen afknapten en de wegen door ijzel en sneeuw onberijdbaar werden. Aan de Belgische kust is de schade zeer groot. De auto-snelweg is op som mige plaatsen totaal weggevaagd. In Ostende kwamen zes personen, die in hun slaap door het water werden ver rast, om het leven. Vele doden drijven er nog in de kelders rond. De noodtoe stand is daar uitgeroepen. Honderd mensen, die Zaterdag aan feestelijkheden hadden deelgenomen, zijn in het over stroomde centrum der stad afgesneden. Zij worden met bootjes geëvacueerd. Te Nieuwpoort, Knokke en Heyst hebben de dijken hel op vele plaatsen begeven en zijn de polders herschapen in wijde meren, waarin dood vee ronddrijft. Te Knokke vreest men ,dat enige grote ho tels zullen instorten. In het natuurreservaat van het Zwin zijn naar schatting tienduizend konijnen omgekomen. Soldaten, politie en brand weermannen, evenals vrijwilligers, stop pen de gaten der dijken met zakken aarde. Brussel, Gent en andere steden heb ben van het slechte weer niets gemerkt. Te Antwerpen echter en in het gebied van de Schelde, te De Rupel, De Dender en De Dijle, d.w.z. in de driehoek Ant werpen, Mechelen, Dendermgnde, zijn vele dijken door het wassende water be zweken. De tunnel onder de Schelde te Antwerpen is gedeeltelijk onder water gelopen. Palen en kisten dreven gister ochtend tot in het centrum der stad. In de Antwerpse haven is de 7000 ton metende „Flandre" gekapseisd. Te Zee- brugge was men gisteravond nog zonder enig bericht over het 9000 ton metende Nederlandse schip „Ternaete", dat met springstoffen naar deze Belgische haven op weg was. In totaal zijn tot nog toe 8 mensen omgekomen. De schade wordt op meer dan een half milliard Belgische francs geraamd. Te Ostende zijn vier personen in bed door het water verrasl en verdronken. Een kina werd door een windvlaag uit de armen van zijn moeder geruki en verdronk in het water dat op straat stond. In het centrum van Ostende stond het watei hier en daar meer dan een meter hoog De Schelde-tunnel voor voertuigen was gistermiddag onder water gelopen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4