Mensen en vee vluchten uit de Krimpenerwaard H, Een vloedgolf de oorzaak WATER STOND IN WINKELCENTRUM VAN VLISSINGEN DRIE METER HOOG DORDT EN DUBBELDAM LIEPEN TOT GISTERAVOND HALF TIEN GROOT GEVAAR De hel was in de Waterweg losgebroken Vele schepen in nood Verrassende binnen komst van strandend schip Hulpverlening van de Amerikaanse luchtmacht De halve stad onder water Eindeloos meer bij Dordrecht Storm teisterde de kuststrook Dijk van de Westerpolder op twee plaatsen door Rampberichten allerwegen Huizenhoge golven op de rivier HET GOOI EN OMMELAND VAN MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 Tivee professoren, o.w. de drooglegger van Walcheren, helpen bij het dichten van de dijk (Van onze speciale verslaggevers) EEN grote colonne veewagens uit Utrecht, Woerden, Rot terdam, Gouda, Leeuwarden, Bodegraven en andere plaatsen, welke uit de Krimpenerwaard over de Stol- wijkse brug Gouda binnen reed, was het teken dat ook deze polder door het water op de mens werd veroverd. Op drie plaatsen bij Gouderak, Capelle en Ouderkerk vielen grote gaten in de dijk en met daverend geweld stroomde het water de polder binnen. Met alle mogelijke materiaal werden ploe gen uitgerust om het vee te redden. De dorpen welke onder gelopen zijn, zijn Stolwijk, Berkenwoude, Gouderak, Ouder kerk en Bergambacht. Reeds bij het oversteken van de IJsel blijkt welk een vernielende kracht het water heeft, want al is de dijk daar nog heel, buitendijks is er weinig heel ge bleven. Auto's, fietsen, paarden voor wagens gespannen, en lopend, de landbouwers soms met hun juist uit de stal gehaald vee achter zich aan, zo trekt de bevolking weg, een triest gezicht, waarbij men de machteloosheid van de mens tegenover de elementen wel zeer diep voelt. Een trieste Zondag voor de Krimpenerwaard, die straks verlaten en doods zal liggen, als een onafzienbare zee, slechts onderbroken door bomen én woningen. Ergens bij StOlkwijk loopt een biggetje over dp weg, twee kinderen trachten het te vangen, maai' tevergeefs. En de vader, het hopeloze van de toestand inziende, roept ze terug om dan met zijn gezin zijn 'woning te verlaten. Spontane organisatie In Stolkwijk heerst een koortsachtige drukte. In allerijl is er een organisatie uit de grond gestampt. Wagens rijden af en aan. Op het Dorpsplein spraken wij de burgemeester van Gouda, die er met een ploeg Rode Kruissoldaten heen is getrok ken om te zien, of hij met zijn mannen hulp kon bieden, een geste welke maar al te zeer op prijs wordt gesteld en aan vaard. In Gouda is Zondagmorgen het noodrampendepöt ingericht met 100 bed den om de eerste klap op te vangen. Al len slaan de handen ineen om de evacu ees te helpen waar zij kunnen. Op de vrij smalle wegen in de waard is het las tig rijden met al die tegenliggers, maai de politie heeft de zaak goed in handen en de transporten 'lopen vlot. Zondag morgen had burgemeester James, een bij eenkomst met de dijkgraaf en de Hoog heemraden van Rijnland, teneinde de toe stand te bezien en maatregelen te kun nen treffen. Gouda zit onder meer zon der drinkwater, doch de melkfabrieken welke over eigen bronnen beschikken, zorgen daar nu voor. Een groot aantal tankwagens is hieryoor gereauireerd. Omstreeks kwart voor drie was er een bespreking op het gemeentehuis in Bergambacht, waarbij voorlopig besloten werd om het vee te evacueren, doch de bevolking in het dorp niet. Het water komt ongeveer een meter boven het zo- merjïeil te staan, dus wat de ligging van het dorp betreft, zal de kom vermoede lijk vrö' blijven. Alleen de buurten, Ouderkerk, Berkenwoude, Gouderak en een deel van Lekkerkerk en Krimpen worden geëvacueerd. Ouderkerk ligt het laagst. Het vee gaat echter geheel de polder uit naar de veehallen in. Utrecht. Reeds in de ochtenduren begon de eva cuatie, De mensen evacueerden met on bekende bestemming, met andere woor den, het was het begin. Doch- weldra kwam er een straffere organisatie en werden de mensen via Gouda en Haas trecht afgevoerd. Onder leiding van po- litiejeeps worden de colonnes geleid en waar zich tegenliggers bevinden ont staan verkeersknopen. Verdrinkend land Het geeft een eigenaardig gevoel om door een onderlopende polder te. rijden in de wetenschap dat dit voorlopig de laatste maal is dat men er rustig kan toeven. Om waarlijk te beseffen wat het voor een boer betekent, om zijn boerderij te moeten verlaten, dient men zelf van het platte land afkomstig te zijn. Wij verlatenBergambacht en rij den in de .riehtingr van Berkenwoude. Overal hetzelfde beeld, overal een drukte van belang. Nu is het zo, dat een ge deelte van de Krimpenerwaard vrij laag ligt, namelijk het westelijk deel, .waar ook de gaten in de dijk zijn ontstaan. Men heeft er ver-woed gestreden en wist het gat bij Ouderkerk van 100 meter terug te brengen op 40 meter. Twee grote mannen hadden hier de leiding, prof. Van Veen en prof. ir. Jansen, de man, die zo'n groot aandeel heeft gehad in de wederdrooglegging van Walche ren. Kerk volkomen ondermijnd Prof. Jansen deelde ons mede, dat'hij hoopte' het gat binnen enkele uren dicht te krijgen, want tegen zes uur zou het water weer zijn hoogste stand bereikt hebben. Koortsachtig werd hier dus ge werkt. Hoewel de kerk' nog over- (Van onze speciale verslaggever) Gemiddeld twaalf centimeter meer dan de tot dusver hoogst gemeten stand werd Zondagochtend, toen de vloed tot stilstand kwam, gemeten. In Hoek van Holland, waar men met palmen (decime ters) meet, werd Zondagmorgen bij hoog water als hoogste stand genoteerd 142 palm. Normaal hoogwater varieert van 115 tot 122 palm. De stormvloed liep dus niet minder dan ruim twee meter ho ger op dan normaal. Noodlottig is het samengaan geweest van springtg (een bijzonder hoog tij, twee dagen rond nieuwe maan en volle maan) en een storm met orkaankracht uit richtingen tussen Noordwest en Noord. Dan wor den enorme hoeveelheden zeewater de Zuidelijke Noordzee ingestuwd, die door het nauw van Calais niet zo snel verder kunnen en dus opstuwing van het zee water tengevolge hebben. Het feit echter, dat in Rotterdam in de nacht van Zaterdag op Zondag tus sen 3 en 4 uur het water uiterst' snel opliep om daarna weer tot 5 uur lang zamer te stijgen, heeft bij deskundigen de mening doen postvatten, dat we hier wellicht te doen hebben gehad met een zogenaamde vloedgolf, een plotseling als gevolg van de orkaan optreden van een werveling, die het water razend snel zeer hoog opjaagt. Talrijke schepen kwamen Zaterdag en gisteren door de zware storm in nood te verkeren. Hét Britse 7.131 ton me tende schip „Clan Macquarrie" sloeg op de klist van het eiland Lewis (Hebri- den). De 66 opvarenden zijn met een Whipper-toestel in veiligheid gebracht. Het Britse schip „Tynè Castle" raakte stuurloos voor de kust van Northumber land. Later seinde het, dat het de situa tie meester had kunnen worden. Het lichtschip van Spurn raakte op drift en dreef in Zuidoostelijke richting af. Nood seinen werden uitgezonden door de Brit se schepen „Selby" en „Oswestrygran- ge", van de Zweedse schepen „Aspo" en „Kacken" en van het Ierse schip „Mena- pia". Bij de Noorse kust kwam een Noorse visschersboot in de storm in aan varing met een Noorse vrachtvaarder. De vissersboot zonk; alle acht opvaren den verdronken. eind stond, waren de fundamenten volkomen ondergraven en blootge- spoeld. Men had reeds trotyl ter beschikking om het gebouw op te blazen. De brokstukken en het puin zouden dan in het gat vallen, waar door de dijk zou worden gedicht. Op de erven van vele boerderijen drommen de koeien samen, wachtend op het ogenblik, dat ze in de transport auto's geladen worden. De evacuatie ging de afgelopen nacht door, men kan niet wachten, want het water vloeit. Verlaten Berkenwoude leverde weinig nieuws op. Na de drukte in Stolwijk en Berg ambacht doet het dorpje Berkenwoude al verlaten aan. Vrouwen en kinderen zijn reeds gx-otendeels weg, de mannen volgen. Langzaam regelmatig stijgt het water in de vele sloten en vaarten. Op het dorpsplein drommen enkele bewo ners samen. Ongeveer honderd koeien zijn hier samengebracht in afwachting van het transport. Angstig loeien de verschrikte dieren in de striemende regen. Nu kunnen wij niet meer recht door. Op het moment dat wij uitstap pen horen wij een bericht binnenkomen over een boei, die op de rand van het water zit en zi.m 41 koeien nog heeft staan. Onmiddellijk gaat er een trans portwagen heen, spoedig gevolgd door een tweede. Er zijn verschillende koei en net op het nippertje gered. Nog even rijden wij door, maar reeds spoe dig moeten wij draaien, want voor ons ligt een wijde watervlakte, In de verte tegen de sombere lucht, zien wij het to rentje van Lekkerkerk, op de binnen weg van Berkenwoude naar Stolwijk liggen de palen van de netspanning alle dwars over de sloot Wij nemen een man mee die voor het veetransport- moet zorgen. In Stolwijk zal hij nieuwe veewagens naar Berkenwoude dirige ren. Door een totaal verlaten buurt rijden wij naar Stolwijk. De telefoon verbinding is reeds verbroken. De lui ken van de huizen zijn gesloten. Dan worden wij even van de weg gedrongen want geëscorteerd door een agent van politie komt een bus met werkmensen aan, even later gevolgd door vier vee wagens. Kalmaan vorderen wij. Als wij later weer in Stolwijk gearriveerd zijn, waar vele auto's aan- en afrijden waar door we langzaam vorderen en de weg naar Gouda voor ons openligt, drukt de chauffeur zijn gaspandaal dieper in en snellen wij naar R-otterdam. Het wonder van de „Annani" (Van onze specialé verslaggever). Bij alle sombere berichten over wa tersnood en scheepsrampen kon toch ook een zeer verheugend bericht wor den gevoegd. Het in strandingsgevaar en ondergang verkerende Deense mo torschip „Annam" gaf vlak voor de dreigende stranding op het Noorder- hoofd van Hoek van Holland het groot ste gedeelte van zijn bemanning (21 mannen en 3 vrouwen) over aan de reddingboot President J. Leis. Toen dit was geschied werd het schip door een grondzee gegrepen en in de mond van de Waterweg gedrongen. De gezag voerder, die met zijn officieren 't schip niet had willen verlaten, en nog op de Drug was, zag zijn kans en comman deerde tegen de machinisten, die in de machinekamer waren gebleven „volle kracht vooruit". El»de .verbaasde ogen van honderden toeschouwers zagen het ten dode opgeschreven schip dwars over het wrak van de Faustus in eens de Waterweg binnen stomen voor afgegaan door de reddingboot. Zonder twijfel zal men dit gebeuren nog jaren het wonder van Hoek van Holland Vliegtuigen kunnen voedsel werpen Vijf troepentransportvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht van het type C-119 worden op de luchtbasis Rhein-Main bij Frankfort gereed ge houden om met valschermen voedsel pakketten en technische uitrustings stukken boven het overstroomde ge bied in Nederland neer te laten, zodra van de Nederlandse regering een ver zoek hiertoe wordt ontvangen. De opperbevelhebber van het Ame rikaanse leger in Europa, luitenant- generaal Manton Eddy, is reeds met een aantal deskundigen naar Neder land vertrokken om de mogelijkheden van directe hulpverlening te bestude ren. Zeeland worsfelf N oord-B ev elands bevolking geeft elkaar lichtseinen (Van onze speciale verslaggevers) ET NOODWEER, dat over Walcheren is losgebarsten, heeft aan de Vlissingse Boulevard een schade aangericht, die alleen maar valt te vergelijken met de schade in de oorlog. Zaterdagmiddagliepen de mensen nog over de Boulevard om te genieten van het indrukwek kende schouwspel van het overslaande water, zonder te vermoeden, dat dit spel binnen 24 uur dodelijke ernst zou worden. In de nacht stak de storm zo op, dat de Boulevard tussen het stand beeld van De Ruyter en het bekende Wooldhuis op zes plaatsen volkomen werd opengereten. Op één plaats werd er zo'n diep gat geslagen, dat het tot slechts enkele meters reikte van de voorgevel van een groot flatgebouw. De bewoners vreesden reeds dat hun pand zou worden ondermijnd en zou instorten en maakten zich gereed om te vluch ten. Gelukkig is het niet zo ver gekomen. Ook bij het tweede hoge tij, dat in de loop van Zondag kwam, heeft men de zwakke plek zodanig kunnen versterken, dat het pand gespaard is gebleven. Een eiland als inief MILLIOENENSCHADE AAN DORDTSE INDUSTRIE Hun eilandpositie hebben zowel Dordt als Dubbeldam zwaar parten gespeeld. Zaterdagnacht is het ook hier begonnen, aan alle kanten en met een overdonderend geweld. Een geweld, dat sinister werd naarmate de storm tot zware storm uitgroeide. Op drie vitale punten heeft een met indrukwekkende snelheid gevormd „dijkleger" Dordts en Dubbeldams grondgebied verdedigd met een taaiheid, die alleen een Nederlander in zijn strijd tegen het water kan opbren gen. Ontzaglijk heeft het gespannen langs 'cle Noordendijk, die de gehele noordkant van het Dordtse eiland be schermen moet. (Van een onzer speciale verslaggevers) Met een vernietigende kracht boorde het wild-woeste water zich in Dordt door het omvangrijke dyklichaam en in Dubbeldam, vlak bij de Kop van 't Land werd een bres geslagen, die aanvankelijk een paniekstemming in deze uitgestrekte plattelandsgemeente zaaide. Wanneer het hier inderhaast gedichte en later met duizenden zandzakken versterkte gat wederom zou zijn bezweken, was niet alleen Dubbeldam, maar het gehele Eiland ondergelopen. Zondagavond om half tien klonk hier de triomfkreet: de hebben het gehouden. Die „we" waren telkens „ver verste" groepen, voornamelijk uit alle streken aange rukte militairen. Voor zover ons bekend, zijn er in dit 4500 ha grote gebied slechts twee slachtoffers te betreuren. By de Tweede Tol een hooggelegen punt in de oude rijksweg DordtMoerdijk verliet de bestuurder van een personenauto zijn wagen, maar een naast hem zittende lifter verkoos er in te blijven. Dit is zijn dood geworden, want enkele minu ten hierna duikelde de auto het tot de tol gestegen water in en gisteravond laat had men er nog niets van gevon den. In Dordt is op onverklaarbare wijze een dame uit Loosduinen in een sloot geraakt en verdronken. Niemand het hebben geweten, ware het niet, dat voorbijgangers het stoffelijk overschot hadden zien drijven. Tot cle hals in het water De Dubbeldamse landbouwers zijn zwaar in hun bestaan getroffen. Van J. in 't Veld verdronken 27 en van A. Ver beek op de Tongplaat en in de Dordtse Biesbos 20 koeien. De laatste was zo overvallen door de springvloed, dat hij nauwelijks tijd had zijn vrouw en kin deren te redden, waarbij hij tot zijn hals door het water moest waden. Het ge hele hoenderpark van de heer Roodnat, duizend kippen en 100 kg voer bevat tende, verdween in het woedende water, dat steeds meer prooi wenste en vond. Zo gingen er in de Biesbosch tientallen varkens en veel paarden verloren. Hulp uit Hilversum Omstreekszeven uur gisteravond vroeg en kreeg de burgemeester van Dubbeldam een hulpverleningscolonne van 120 man uit Hilversum, die in deze gemeente al minder nodig bleek. Zij zouden worden doorgezonden naar een ander noodgebied. Minstens de helft van Dordrecht kwam onder water en de havengebie den en de ondermijnde woonwijken, de onmiddellijke nabijheid van de c trale hadden tot ontzetting van heel 'Dordt tot tweemaal toe een angstaan jagend groot gat in het massieve dijk- lichaam, dat aldus het water niet over, maar door zich kreeg. De onderdijkse huizen golfden meteen vol en kregen ladingen zand en slijk in hun .woonkamers. Van de andere kant van de stad kwam nög een alarm bin nen: bij de Victoriafabriek en op de Hoogt had het rivierwater een gat zeker twintig meter in het wegdek klauwd. De hoofdgasleiding knapte af en daar dit ook elders het geval was, ging er meteen een waarschuwing de stad in: gebruik het gas zuinig en even later volgde het dringende verzoek dit ook met water en licht te doen. Dordrecht afgesneden Om half acht gistermorgen gutste het water, nadat het 't Begijnhof en de Voorstraat in binnenzeeën had herscha pen, de kelder van het P.T.T.-kantoor binnen en daarmede was Dordt afge sneden van zijn omgeving en van trou wens het gehele land. Er funetionneerde geen telefoontoestel meer. Later wei'den alleen zeer drin gende gesprekken tot stand gebracht, ~>e spoorwegverbinding naar Rot terdam was inmiddels bij Victoria, ge vaarlijk ondermijnd en hetzelfde was het geval met de lijn naar Moerdijk, die over 150 meter een troosteloze massa wqs geworden. Tenslotte werd de laat ste uitweg' afgesloten de spoorlijn naar Sliedrecht, die aan hetzelfde euvel leed, doordat bij Papendrecht een ern stige dijkdoorbraak tot stand was ge komen. Millioenenschade De Dortse industrie heeft een mil lioenenschade. De Staart liep in de nachtelijke uren vol en zette grote be drijven (Lips, Johan de Witt, Mouton, in aanbouw zijnde centrale, vloeistof- fenineetapparatenfabriek) onder water Alle bruikbare mannen tussen 18 en 45 jaar is verzocht hulp te bieden, velen verschenen op het appel. Latei op de dag moesten het sanato rium Weizigt en het Herv. Weeshuis worden ontruimd. Weizigt verhuisde naar de M.T.S. en de oude mannen werden in de Centrale post onderge bracht Ruim 20 vrouwen en kinderen in Willemsdorp zijn naar een school in Dubbeldam vervoerd, Heel erg is het voor de winkelstand in de oude binnen stad, die voor duizenden guldens zal moeten laten vernieuwen aan winkels en inventarissen. Het hoofdbureau van politie is voorts geruime tijd ontruimd geweest en de politiemannen werden daarna ook rog eens verdreven uit hun noodpost een café. Tenslotte is er aanziendelijke schade ontstaan in de twee jachthavens aan de Noordendijk waar tientallen plezier vaartuigjes als veertjes werden weg geblazen en tegen de dijk gesmakt. Gedurende het hoge tij van gister avond heeft het op de opgesomde plaat sen weer gespannen, maar de wind was afgenomen en het water waagde zich niet aan een herhaling, hoewel het weer vrij hoog kwam. Masten der spoorbaan slechts enkele meters boven het water (Van onze speciale verslaggever) Een eindeloos meer strekt zich uit ln de omgeving van Dordrecht en Zwijn- drecht, vari welke plaatsen grote delen onder water zijn gelopen. De grote rijks weg, langs welke wij van Rotterdam naar Moerdijk hadden willen rijden, is niet* meer te zien, evenmin als de daar naast gelegen spoorweg, welke de ver binding vormt tussen Dordrecht en Breda. Enkele meters steken de vaak verwrongen masten voor de electrische geleidingen nog boven het vuilgrauwe" water uit. Tot ver achter Willemstad strekt zo vertelde men ons deze zee zich uit. Hollands Diep en Dordtse Kil zijn tot één immense watermassa samengevoegd, vrijwel alles meesleurend en ondermij nend wat in de weg stond bij de onweer staanbare opmars, verder het land in. Café van de duinen iveggevaagd De kusten van Noord- en Zuid-Hol land zijn niet zozeer door het water dan wel door de heftige orkaanstoten ge troffen. In Zandvoort is een duinreep weggeslagen en zijn de strandtoegangen geheel verdwenen. De Hondsbossche zeewering heeft het geweld der elemen ten kunnen weerstaan. In Campex-duin werd een café door de storm van de duinen weggevaagd. Het. zeebad is ver dwenen, evenals 't Oranjebad in Noord- wijk en de politiepost te Katwijk. Op twee plaatsen is het zeewater ten Zui den van het vliegveld de Kooy in de kop van Noord-Holland geslagen. In Scheve- ningen geraakten duizenden vaten ha ring op drift. Vele boulevards zijn exm- stig beschadigd, in Texel stroomde het water het land binnen. De toestand in Noord-Holland en de Zuid-Hollandse kuststrook was echter aanmerkelijk minder gevaarlijk dan in Zeeland en op de Zuid-Hollandse eilanden, Ook in an dere delen van het land richtte de storm schade aan. Zodra het tot de autoriteiten was doorgedrongen welk een omvang de ramp in Vlissingen had, werd er een speciale hulpverleningsdienst georgani seerd onder leiding van de burgemeester mr B. Kolff. Deze slaagde er in, in de loop van de morgen een groot aantal vrijwilligers te verwerven. In totaal on geveer 1500 mensen, die in ploegen naar diverse bedreigde plaatsen werden ge stuurd, waar met zand en zandzakken, ryshoutvlechtwerk' e.d. de ontstane ga ten zo goed mogelijk werden gedicht en versterkt. Hierdoor was het mogelijk dat by het tweede hoge tij om 4 uur de situatie niet in ongustiger zin is ver anderd. Hele oude binnenstad één zee Inmiddels was bij de Boulevard De Ruyter en in de zogenaamde vissersha ven het water dermate hoog opgestuwd, dathet over de Boulevard en over de kademuur sloeg en het oude stadscen trum binnenstroomde. Het gevolg hier van was, dat in zeer korte tijd de hele oude binnenstad in een zee veranderde. Di het winkelcentrum stond het water ZVz k 3 meter hoog. Het spoelde door de winkels en de etalages met het gevolg dat spoedig overal allerlei soorten arti kelen ronddreven, als textielwaren, ham men en worsten, enz. De schade, aan deze bedrijfspanden van de Vlissingse middenstand aangericht, is nog n iet in cijfers uit te drukken. In vele gevallen moesten de bewoners naar de bovenver diepingen van hun woning vluchten, waar zij in de loop van de dag met boot jes werden weggehaald. De meeste men sen werden bij particulieren, familie en kennissen ondergebracht, terwijl anderen een onderdak werd bezorgd in een school die als evacuatiecentrum was ingericht. In Vlissingen zijn er in totaal drie doden te betreuren. Een man, is inde storm van de Boulevard geslagen en werd Zondagmorgen dood op de steen glooiing gevonden. Het tweede slacht offer verdronk in het haventje van Meijer, de zogenaamde Spuikom terzijde van de Boulevard en een derde man, werd in het watergebied van Vlissingen dood in zijn woning aangetroffen. Men meldde Zondagavond, dat men de situatie vrijwel meester was. Er werd .evenwel nog -met man en macht door gewerkt om de aan de dijk aangebrachte; schade te herstellen. Men had wel het vertrouwen, dat hier verdere rampen voorkomen kunnen worden. Veere stond blank Ook de dijk -bij West-Kapelle heeft vare schade geleden, maar de situatie daar niet kritiek geworden. Door enige breuken in de dijk tussen Vrou wenpolder en Veere kwam het mooie oude stadje geheel onder water te staan. Er stortten drie oude panden in. Door de enorme duinafslag bij Kapelle is grote schade aangericht aan de water-' winningsplaats van de waterleiding maatschappij Middelburg. De Prise d'Eau liep onder water en ook het pompstation tengevolge waarvan de watervoorzie ning van Middelburg is uitgevallen. Door de overslag van water in buurt van het bekende fort Rammekens liep er veel water in de polder, zodat er in de omgeving van de dorpen Ri- them, Nieuwland, Arnemuiden veel wa terschade ontstond. Noord-Beveland geïsoleerd Zondagavond was de verbinding met Noord-Beveland nog niet .mo gelijk. Men heeft van de Zuidbeve- landse wal af geconstateerd, dat de dijk diverse gaten vertoont en dat op het ondergelopen eiland de be volking onderling lichtseinen uitwis selt, waarschijnlijk met de bedoë'ling om na te gaan, of de buren nog leven. Aan de Zuidbevelandse wal spoel den vele huishoudelijke voorwerpen aan, o.a. meubelen, beddegoed, de kens en ook veel dood vee. Men weel nog niet of er slachtoffers zijn onder de bevolking. Grote ongerustheid bestaat er over Kortgene. Men hoopt dat alle bewoners gevlucht zijn naar de kerk, die nogal hoog ligt, oi naar de plaats waar het nieuwe gemeentehuis staat, dat juist Zaterdagmiddag met enige plechtigheid officieel werd geopend. Als dat niet het geval is, wordt gevreesd dat er veel slachtoffers zullen'zijn. Met Schouwen en Tholen heeft men ook nog geen enkele verbinding kun nen krijgen. Zuid-Beveland zwaar getroffen Zuid-Beveland is zeer zwaar getrof fen. Tal van polders zijn ondergelopen, nadat de dijken waren doorgebroken. By Kruiningen is de dyk van de Wes- tersehelde op twee plaatsen doorgebro ken, waardoor het gehele gebied van Hansweert en Kruiningen is over stroomd. Zondagmiddag stond het wa ter 4 meter hoog. 2500 mensen waren in het dorp Kruiningen en omgeving geïsoleerd en met behulp van motor bootjes trachtte men zoveel mogelijk slachtoffers van deze watersnood in veiligheid te brengen. Zij werden met bussen naar Goes gebracht, waarna zij bij particulieren in de stad werden ondergebracht. Het Oostelijk deel van Hansweert is ondergelopen. De Middensluis aldaar heeft enoi'me schade opgelopen en ook de Veerhaven is zwaar getroffen. En kele gebouwen en een deel van de dijk werden volledig weggeslagen. De Moerdijkpont werd door een van de dijkgaten heengeslagen en rust thans ergens midden op net land. Een tanker bij Hansweert brak in drie stukken. In Hansweert overstroomde ook het inter naat Maria-oord. De zusters en de kin deren konden in veiligheid worden ge bracht. Twee zusters, 'die in de kapel waren, konden met moeite worden 'ge- red en een andere zuster, die te water raakte, werd door een 12-jarige leer ling van de verdi'inkingsdood gered, Ki'itiek was ook de- toestand in Kat- tendijke, waar circa 1000 mensen uit de omgeving gezwoegd hebben om de dijk te behouden. Van. dit behoud im mers was de veiligheid van een groot deei .van Beveland afhankelijk, o.a. van Goes. In de loop van de avond van Zondag was echter het grootste ge vaar geweken. Hier is ruim 400 metex' dijk weggeslagen. Overstroomd is ook de omgeving van Krabbendijke. Voorts het gehele water schap Baarland met de daarin liggende dorpen. In het waterschap Ellewouds- dijk was de toestand ook zeer ernstig. Het water staat er tot aan de Borssele- polder. Ook hier was men Zondag in de weer om de dijk te versterken. In de omgeving van de Kreekrakdam, de toegang tot Zeeland, zijn eveneens grote poldei's ondei'gelopen. De Rijks weg, die toegang geeft tot Zeeland, is gedeeltelijk onbegaanbaar. Goes vluchtelingencentrum In Goes was ten behoeve van de vluchtelingen zo veel brood gebakken, dat men op een gegeven moment geen gist meer had. De organisatie liep hier voortreffelijk. Een groot aantal perso nenvrachtauto's en autobussen was op de markt geconcentreerd en kon on middellijk vluchtelingen halen of vrij willigers die aan de dijk gingen wer ken, wegbrengen, wanneer dat nodig bleek te zijn. De Sloedam is op een bepaalde plaats ondermijnd, doch is nog volkomen intact. Reddingboot moest op de rivier drie maal te hulp komen Van onze speciale verslaggevers). IK HEB MET STORMWEER BUITENGAATS wel eens minder ruwe zee gehad by een redding dan vannacht op de Waterweg", Verklaarde schipper Willem van Seters, van de Hoekse redding boot „Px-esident J. Leds", die in storm en. duisternis in de nacht van Zaterdag op Zondag twee reddingen verrichtte en een derde nog even meenam tóen het mensen van Dirkzwager wat te benauwd en te gevaarlijk werd in hun observatiepost bij de Berghaven. Zij werden met een ladder en lijnen uit hun benarde positie verlost. Verder wer den twee wachtsmannen door de Hoekse redders gehaald van een baggermolen bij Poortershaven, alsmede zeventien man van de sleep boot „Schelde", die van zyn ankers sloeg en naar een strekdam werd geranseld waar de boot strandde. En de orkaan, die het rivierwater huizenhoog opjoeg, richtte rond de Berghaven een geweldige ravage aan, sloeg kaden en steigers weg en groef een groot gat in de Stationsweg. Het begon Zaterdagavond om acht uur reeds te spannen in de Hoek. De razende Westerstorm joeg het water in lange kruivende golven de Water weg binnen en zelfs in de Berghaven stond een zee, zoals men nooit had ge zien en nog minder had verwacht. De schepen in de haven lagen te rijdèn langs de steigers en de reddingboot dx-eigde zelfs van zijn trossen te slaan. Schipper Van Seters alameerde toen zijn bemanning, die zich aan boox'd be gaf, voorbereid op alle mogelijke ge beurtenissen. Telkens moesten nieuwe trossen voorkomen dat de boot lossloeg en men besloot aan boord te blijven en de motoren draaiend te houden. Om halfelf kwam het bericht binnen dat een voor anker liggende baggermolen bij de Waterweg bij Poortershaven noodseinen gaf. Aan boord bevonden zich twee wachtslieden, die het te bar werd. Onmiddellijk voer de „President J', Leis" uit nu eens niet naar zee maar de rivier op in de richting Maassluis. Bij de molen gekomen schreeuwden de opvarenden dat zij van boord wilden en met veel moeite wist schipper Van Se ters de boot langszij van de molen te brengen waarbij hij moest oppassen dat hij niet onder de uitstekende zuigpijpen terecht kwam. Veel hulp ondervond hij van een automobilist, die op de dijk stond en de grote lichten van zijn wa gen op de molen richtte, maar toch kwam de achtermast waaraan de radio, antenne is bevstigd met een der pijpen in aanraking, waardoor de mast brak. De reddingboot kreeg beide mannen aan boora en keerde terug naar Hoek van Holland. Om middernacht was de President J Leis weer thuis, echter niet voor lang. De orkaan had inmiddels een vernie lende werking gehad op de omgeving van de Berghaven, De steigers langs de kade, waai'over het wegje naar her loodsgebouw loopt, eerst ontgelden. Het woedende water, dat zo fel was als branding, liep de Berghaven binnen, brak de steigers lang© de lange en de korte zijde af en overstx-oomde de grintweg, die naar het loodsgebouw loopt. Tegen hoog water stond in de vroege Zondagmor- gen het water tegen de stoep van de woning van de loodscommissaris aan, Erger was nog de korte, zijde van de Berghaven langs de Stationsweg er aan toe. Daar sloegen geweldige zeeën tegen de hoge walkant aan en groeven rond een daar staande bunker een gat waardoor een gedeelte van ,de straat weg tegenover de woning van de be manning van de reddingboot verzakte Maar ook langs de Waterweg bij het station richtte de oi'kaan grote schade aan. De Harwich-steiger kreeg 't zwaar te verduren. De nachtboot naar Har wich was niet vertrokken en ook het Engelse tx-oepenschip was blijven lig gen. Als derde lag de Zeelandboot Bea trix voor de kade. Deze raakte in de loop van de nacnt los van de trossen en dreei de riVier op. De boot ging voor anker en de sleepboot Blanken- bui'g trachtte verbinding te krijgen om de mailboot weer op zijn plaats te krijgen. In de uiterst ruwe zee welk ein dit gedeelte van de' Water weg stond, was dat een uitex-st moei lijk werk dat tenslotte werd opgege ven nadat niet minder dan 22 maal de tros was gebi'oken. Hard had ook de zuiger Ahoy het te verduren. Het logge vaartuig werd telkens door de oi'kaanvlagen tegen de betonsteigei', .waaiiangs het ge meerd lag, gedrukt en er ontstonden in de huid boven water niet minder dan vijf gaten. De betonsteiger werd Vrijwel geheel vernield. De Schelde in nood Nauwelijks was de reddingboot met de twee wachtslieden in Hoek van Hol land aangekomen of via de radio kwam van. de sleepboot Schelde het verzoek om snel te hulp te komen. Die sleep boot lag in de Waterweg voor twee ankers, die echter onder de druk van de orkaan en van de zee begonnen te krab. ben. Stuurloos werd de boot de rivier opgedreven en hij liep vast op een strekdam aan de Zuidwal, enkele hon derden meters stroomopwaarts van Hoek van Holland. Daar de Schelde een kielschip is vreesde men dat hij zou omslaan. Om kwart over twaalf voer de President J. Leis weer uit, Voor de orkaan uit bereikte de x'eddingboot spoedig de in nood verkerende sleep boot, Het overnemen geschiedde snel, maar was lang niet gemakkelijk en de reddingboot had de grootste moeite te gen storm en zee in de Berghaven weer te bei-eiken. Een dergelijke hoge zeegang is bij mensenheugenis niet in de Waterweg waargenom.ii. Derde redding De laatste redding in de nacht van Zaterdag op Zondag verrichte de be manning van de President J. Leis om' 2 uur toen hei woedende water een gedeelte van de kade tussen de Bei'g- haven en de Harwichsteiger weg spoel de en de vei'binding van de observatie post van Dirkzwager, een houten huis je dat op stalen palen in de Waterweg staat, verbrak. Er bevonden zich op dat moment vier personen in het huisje De twee machinisten bleven in de red dingboot achter maar schipper Van Seters, de stuurman Troost en de ma trozen gingen met een ladder en lijnen naar de bedreigde plaats. Met een lijn om zijn middëhgebonden wist de schip per over de ladder de verbingsbrug te bereiken. Een voor een werden de opgeslotenen met de lijn omgebonden over de ladder naar de veilige wal ge haald. Zondagmorgen hebben de be ambten van Dirkzwager hun post weer betrokken. Hoewel 't huisje des nachts op de palen stond te slingeren had het stand gehouden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3