IN VLISSINGEN KEERT NORMALE TOESTAND WEER W1 Op de Boekenplank Reddingswerk is niet zonder risico Handel met Sowjetblok vermindert nog De nieuwe Kieswet sluit verrassingen niet uit ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN MAANDAG 2 FEBRUARI 195d 3 Via Dendermonde naar Zeeland Het onheil in Zeeuwsch-Vlaanderen is erg meegevallen (Van een onzer verslaggevers) £JET is geen gemakkelijke weg die via België naar Zeeland leidt. De Antwerpse Scheldetunnel is wegens gedeeltelijke overstroming voor het ver keer gesloten. Kettingen hangen voor de ingang. Wie naar Zeeuw-Vlaanderen wil moet omrijden via Dendermonde. Door regen en duisternis snelde onze wagen gisteravond"over de wegen van het Scheldeland. Even voorbij een gehucht, niet ver meer van Dendermonde, was de straat, plotseling bedekt met modder en knolletjes. Er stonden man nen op de weg met armen te zwaaien. Eerst meen den wij, dat zij iets te lang in een estaminet had den gezeten, maar opeens suisde het om ons heen: waterfonteinen vlogen op langs de portieren. Ook hier dus overstroming. Een eind verder stond een auto met rode achter lichten in de zwarte waterwoestenij. Onmiddellijk draaiden wij om en nog geen minuut later ver scheen een brandweerauto met een verzameling gehelmde en van zwemvesten voorziene mannen langs ons om inlichtingen te vragen: een Schelde- dijk was zo juist bezweken en men wilde weten of wij mensen in nood hadden gezien. De reddings ploeg ging op het ontkennend antwoord dadelijk verder, voorzichtig langzaam naar het water toe. Langs een grote omweg die niet ver van Brussel voerde, bereikten we toch Dendermonde, vervol gens het slapende Gent en in het holst van de nacht 3 uur reden we op een kurkdroge weg Zeeuws-Vlaanderen binnen. In het hotel te Aardenburg heerste nog enige drukte want iemand had zo juist een geëvacueerd gezin met zes kinderen uit Terneuzen afgeleverd. De meisjes en jongens deden wat kinderen in zulke omstandigheden plegen te doen: zij beschouwden het als een amu sant avontuur, sjouwden bedrijvig en druk lachend de trap op met volle rug zakken en tassen. Het was in Terneu zen erg onplezierig geweest, vertelde de moeder. Daarom had zij in de loop van de avond Aardenburg telefonisch om hulp gevraagd. De telefoon bleek dus nog In dit deel van Zeeland te werken. De gehele nacht door hebben wij auto's zware vrachtwagens, door Aa' - denburgs straten horen denderen. Op een gegeven ogenblik klonken sirenes, die veel deed denken aan het luchtalarm in de oorlogsjaren. Het bleek dat een djjk bij Hoofdplaat kwelde. Er werd versterking gevraagd voor het aantal personeel dat de dijk moest dichten. rpoEN de ochtend kwam, stond de 1 maan aan een onbewolkte hemel de elementen bleken uitgeraasd. In de vroege ochend zijn we nog bij de heer Van den Broecke geweest, dijkgraaf van het Vrije van Sluis. Hij vertelde ons dat het in dit gedeelte van Zeeuws-Vlaan deren nogal mee viel, hoewel in Cadzand een tien a twintig meter duin is afge slagen. Er staat nog een dunne rij en men vreest terecht voor doorbraak. Met man en machte werd gewerkt om de achterliggende nolder te beschermen. Het Grand Hotel van Beun staat zes meter van de stijle duinrand. De hotel houder was radeloos. Men had hem deze plaats voor het hotel aangewezen, hoe wel hij steeds gezegd had dat het een gevaarlijke situatie was. Dit is een nieuw hotel en hij zal het nu wel kunnen afbre ken. Het hotel Noordzee is nog een meter of twaalf van de rand verwijderd. Ook het Zwin heeft zeer te lijden ge had van de watersnood. De dijkaanleg is voor een deel weggevallen. Gevaarlijk is het punt bij de verklikker in Groede; een paar jaar geleden werd hier een nieuw dijklichaam aangelegd. Thans is er een sterke vei-schuiving geweest. Gisteren hebben de gehele dag S00 man van de bevolking gewerkt om het gat dicht te krijgen. Daaraan hielp ieder mee. Er waren zelfs bij een griffier van het kantongerecht, een advocaat, naast dijkwerkers e.a. Ook de duinen van Groede zijn door broken, maar gelukkig lag er ene slaperdijk achter, zodat er niets ernstigs gebeurde. De dijk van de Zwarte polder is eveneens doorbroken. Bij Breskens viel de waterschade nogal mee. De kade muren waren berekend op een water stand van 4,5 meter boven A.P. en de waterstand was juist 4,5 meter. Door de golfslag heeft het dorpje nogal wat waterschade opgelopen. Bij Hoofdplaat heeft het ook erg gevloeid. De dorpen hier zijn er vrij goed afgekomen dank zij de voor zorgen, die men had genomen door het leggen van zandzakken, enz. Men was Zondagmorgen vooral bang voor een tweede vloed, doch deze is niet zo sterk geweest als men vreesde. Wij zijn van Aardenburg naar Bres kens gegaan vanmorgen. In een dolle wind, met nu en dan een buitje, maar overigens was het goed weer. In de dorpsstraat van Schoondijke waren mannen bezig in de ODgebroken straat zakken met zand te vullen. Overigens moesten wij er ons steeds over verbazen dat er nog zo weinig van de eigenlijke watersnood te zien viel. Op de kade te Breskens waren enige sporen van overstroming. Tegen de huizen lagen de zandzakken opgestapeld. Een schuurtje lag in elkaar. Mensen stonden kleumend in de gure wind bij de aanleg steiger van de pont die niet voer. De brug is namelijk kapot. Er wordt nu hevig gediscussieerd over de aard van het defect. Zal de boot vanmiddag weel varen? vroeg men. ..Ik geloof het niet", zei een deskundige, maar hij kreeg on gelijk, want om een uur of elf zou de eerste boot vertrekken naar Vlissingen. X 7LISSINGEN zagen wij in de verte V liggen. Er wordt verschrikkelijk overdreven, zei een Terneuzenaar In de stad staat al bijna geen water meer en op Walcheren is alleen Veere nog overstroomd meende hii. hetgeen ook niet waar bleek te zijn Wii wilder er zelf een onderzoek naar instellen. Een visserman zou allicht bereid zijn ons me' zïin vaartu'a mee te nemen Eerst ziin we nog op Hoofdplaat geweest. De weg erheen is droog: het geploegde land zon scheen over een vriendelijke wereld, ben winkeliers reeds hun «alares weer Hoofdplaat is toch werkelijk iets van betekenis in deze watersnood, vertelde ons. De dorpsstraat staat vol van vijf en tientonners met zakken zand; een heel leger arbeiders wemelt er om heen. Er is een gat ln de binnendijk. Een imposant schouwspel was het te zien hoe de honderden mannen, gebogen onder zakken zand het spekvette dijk lichaam beklommen, aan de andere kant afdaalden en de volle zakken neer legden. Met hun met modder bedekte werkkielen, bruin en blauw, staken zy' kleurig af tegen de grijsblauwe achter grond, de Schelde. Heel in de verte zien wij het silhouet vah Vlissingen. De straten van het dorp zijn onbe gaanbaar. Over dikke kussens van slib wandelen wij langs woninkjes en win keltjes, waar mannen en vrouwen emmers vol grauw water uitdragen. De gezichten staan niet al te ernstig, een vrouw toonde lachend een waterlaars vol water. Een erwtenpakhuis bood een trieste aanblik; pakken met voedsel lagen er in het grijze water verspreid. Grote schade, bromde de eigenaar, maar als het gat in de dijk maar gauw dicht komt. opgeruimd. De bewoners hebben nieuw gestreken gordijntjes voor de ramen gehangen. In een lagere school, die wij onder aan het gat van de dijk zagen liggen, plakte het papier nog aan de lessenaars. De bovengelegen lokalen waren reeds weer in gebruik. Men wist te zeggen dat er in Vlissingen drie doden zijn te betreuren. 'IJ reden nu vlug naar Breskens over een smalle weg langs een dijk die bezaaid was met schelpen. Bij terugkomst ln het havenplaatsje zagen wij niu meer verwoestingen dan eerst. Vernielde trottoirs; hotel' Scheldeziöht stond op instorten, de gevel was over de hele breedte gescheurd n met grote bal ken gestut. Voor de zijstraten, die naar de lager gelegen delen van Breskens lei den heett men barricaden van zandzak ken opgeworpen. In een restaurant, dat op de haven uitziet, vroegen we een telefoongesprek met Amsterdam aan. „Gaat niet, alleen voor Waterstaat", werd gezegd. Inmid dels verwekte een gebeurtenis sensatie. De eerste boot van Vlissingen liep de haven binnen. Klein, kittig naderde de Koningin Emma over het nu lage water, glanzend in de zon. Wij spoedden ons naar buiten en ziedaar, een klein half uur later voeren wij over de Wester- schelde Vlissingen tegemoet. Aan boord bevond zich de eerste post voor Zeeuws-Vlaanderen sinds Zaterdag. Er waren weinig passagiers, een kleine groep mensen was kort te voren aan boord van een Breskense vissers- boos gegaan om de reis naar de over kant te maken. De stuurman van de Koningin Emma wist ons niet te zeggen hoe het in Vlissingen was. Hij kwam zo juist rechtstreeks van Temeuzen. De toestand was daar nu heel gunstig, zei hij: het water was uit de straten weg gelopen. maar de dijk ten Oosten van de stad heeft zijn kruin verloren. DE zee vlijt ziöh vandaag zo vriende lijk tegen Vlissingen aan alsof zij alleen maar het goede wil en nooit iets kwaads in de zin heeft gehad. Maar op de boulevard Banckert zijn grote gaten in de dyk geslagen geweldige happen aan de landzijde. Dat heeft diezelfde zee gedaan, Zondagnacht. Met geweld is zij over de dijk gesprongen en heeft er een deel afgebroken. Enige delen zelfs. Soldaten van land- en luchtmacht houden bij de toegangen tot de boule vard de wacht. Nieuwsgierigen worden geweerd. Pers? Een nadenkend ge zicht. Vooruit dan maar. De zon schijnt, het water glinstert, zeeschepen glijden voorbij in beide rich tingen. Op de Boulevard De Ruyter bij het bekende rondeel heeft de zee een veel ernstiger staaltje van haar woede laten zien. De borstwering is er vooi een groot gedeelte afgerukt. Giganti sc'he stukken steen liggen halverwege op de rjjweg. Dan staan er de auto's die zandzak ken laten vallen; er liggen ook rollen betonijzer, die voor het herstel van de dijk nodig zijn. In een restaurant vroegen wij een kop koffie, maar men had geen warm water. Er was ook helemaal geen water te krij gen. dus koffie kon niet gemaakt wor den. We moesten ons dus met een koud glas limonade tevreden stellen. Telefo neren met Amsterdam was uitgesloten. Alleen gesprekken van Waterstaat wer den toegestaan. Vliegtuigen zagen wy over de stad cirkelen. De bewoners van de Zeeboulevard waren met vrouwen en kinderen druk bezig om de straat voor hun huizen schoon te maken. In de benedenstad, die ziet er niet uit naar overstroming, de zeer geleden heeft van het water, heb- Vleeschhal centrum van activiteit De Vleeschhal te Haarlem is op het ogenblik een centrum van activiteit. De vloer is bedekt met stapels schoenen, kleren, potten, pannen, ledikanten, beddegoea enz. Vrouwen en meisjes ko men handen te kort om alles te sor teren. Het Rode Kruis en de U.V.V. hebben gezamenlijk een inzameling vooi de getroffen gebieden op touw gezet en daarnaast komen rijen handkarren, bak fietsen, vrachtauto's met nóg meer ma trassen. dekens en kleren voorrijden. Gelukkig heeft de Vleeschhal ook aan de achterkant een ingang, zodat men daar ook de goederen in ontvangst kan nemen. STAGNATIE BIJ TRAM EN VEREN TE ROTTERDAM De Rotterdamsche Tramweg Mas1, schappij deelt ons mede, dat haar ge hele tram- en busbedrijf gestagneerd is inclusief de veerdiensten over de ver schillende verbindingswateren van de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden Getracht wordt de verbinding Rotterdam met Maasoord te herstellen, hetgeen tot nog toe door het hoge wa ter nog niet is gelukt. FFF^T VOOI? Rlco Bulthuis is een i51 UU grillig auteur, maar PAULINE een auteur, die meer aandacht verdient dan hem in het literaire leven toevalt.Al was het alleen maar om hem te bestrijden als hij zich al te gemakkelijk door zijn onmiskenbaar talent op sleeptouw laat nemen. Hij is niet bang van goedkope effecten, hij epateert graag met para- gnostische tierelantijnen, hij waagt zich onverschrokken maar met weinig over tuigend resultaat aan het moeilijk métier van de detectieve-roman (De klokkenmaker van Budapest. P. Vink Amsterdam-Antwerpen), maar hij heeft fantasie en als hij wil en zich de rust gunt, kan hij schrijven. Daarvan getuigt zijn roman Feest voor Pauline (dezelfde uitgever). Bulthuis weet atmosfeer te scheppen. De beschrijving van dit stra lende, pralende tuinfeest, dat de onder gang voor de goedmoedige, naar geluk jagende speculant Willem Scharp be tekent, getuigt van verbeeldingskracht. Op een van verstarring ge-vrijwaarde wijze past Bulthuis het simultanelsme toe: de gelijktijdigheid van gebeurtenis sen. En toch denkt men telkens aan een dramaturgische opzet bij het lezen van dit boek. Aan de simpele, vooropgezette intrige van de commedia dell'arte en aan haar gemis aan psychologie. Het moest alles zo gebeuren als de schrijver zich had voorgenomen. Hij heeft niot met de eigenzinnigheid van zijn sujetten gewor steld. Hij heeft hen te hoop gedreven in een betoverende tuin, maar hij heeft hun die noodlottige betovering onthouden. Bulthuis is geen psycholoog, hij is een vaak fascinerend fswd '--Waaron'; moest de uitgever Zyn aujiït "op~ de omslag van het boek aan do belachelijkheid prijs geven door te reppen van een Balzaclaanse visie, ais we al verheugd mogen zijn met de fantasie van Rico Bulthuis? B. S. WILLEMSTAD IS NOG STEEDS GEÏSOLEERD Onder het schijnsel van zoeklichten in een angstige nacht werden de bewoners van de solders van hun huizen gehaald (Van een onzer verslaggevers Oude Molen, 2 Februari TAjILLEMSTAD is nog steeds geïsoleerd. Nu het water van het Hollands Diep bijna zijn normale peil heeft bereikt, valt duidelijk te zien hoe zwaar gehavend de dijken zijn. Vanochtend stonden wij bjj het Fort de Hel, een paar kilo meter van Willemstad, xcaar de na de brand gerestaureerde kerk omhoog rijst te midden van de huizen. Een groot aantal bewoners huist er nog op de zolderver diepingen; de medicus, dr Steenbeek, die geëvacueerd was, begaf zich vanochtend met een roeiboot van de Helse Dijk naar de stad., voorzien van spalken. De molenaar van de Oranje Molen, de witte molen van Willemstad, werd met BRES na bres heeft het water in de dijlk geslagen: de duiker bij het foert is verdweenen; duidelijk ligt een gat van zeker 100 meter breedte. Vier Bij Fort de Hel ronkte een bulldozer. Men was al bezig om een klein gat te dempen jn de buitendijk, waardoor onge veer een voet water is komen te staan ln de Helntingsepolder, die door de Hel- sedijk gescheiden wordt van de polder De Ruige Hol, waarin Willemstad zelf ligt. In de polder de Ruige Hil staat tot twee meter water ;het is er nu een paar voet gezaikt. Tegen de dijken komt sro aa.n, hout, palen, soms hele schuurwnn- den, Het ls er nu kalm vergeleken by de apocalyptische rampspoed, die zich in de vroege ochtenduren van Zondag voM i.e, n„f trok, tioen het water om half drie 's - 9- V-°°^ nachts over de dijk heen sloeg en twee uur later tussen Willemstad en Fort de Hel door twee enorme gaten bet water naar binnen gulpte, (Van een correspondent) Londen, Jan. C^NGELAND heeft gedurende 1952 nog een betrekkelijk omvangrijk handelsverkeer met Rusland en de Oosteuropese landen onderhouden. Tussen Januari en November 1952 had dit verkeer een waarde van 125 millioen pond sterling. De omvang van de handel met het Sovjetblok neemt echter af. BIOSCOOPBOND EN BIO- VACANTIE-OORD GEVEN EEN TON Het hoofdbestuur van de Nederlandse Bioscoopbond en het bestuur van de stichting Bio Vacantïeoord hebben he denochtend in een spoedvergadering be sloten gezamenlijk een bedrag van 100.000 nog heden ter beschikking te stellen, tot leniging van de ergste nood in de getroffen gebieden. Ingaande vandaag zal het eerste film- nieuws van de ramp in de bioscopen van het gehele land worden gedraaid. Mor gen zullen in alle bioscopen de collectes beginnen en deze worden voortgezet tot cn met Donderdag 12 Februari. Het gehele collecteapparaat van Bio Vacantieoord met zes duizend bussen, is hiervoor ter beschikking gesteld. Deze bussen zijn reeds op weg naar de theaters. DE STUDENTEN te Amsterdam zame len goederen in voor de mensen in de noodlijdende gebieden. In het sociëteits gebouw aan de Sarpliatistraat komen de goederen binnen. Kunstschilder W. A. Knip zeventig jaar De kunstsschilder W. A. Knip te Bla- ricum is Zaterdag 70 jaar oud geworden. Een groot deel der oude gade van de Laren-Blaricumse schildersbent was des ïyiddags te zijnen huize aan wezig om de jarige te feliciteren. De voorzitter van St Lucas. Bart Peizel, huldigde hem namens zijn vereniging met bloemen, de kunschilder v. Tongeren deed dit namens Arti et Amicitiae en David Schulman sprak hem toe namens de Gooische Schilders- vereeniging, waarvan de jarige penning meester is. Levensmiddelen (vooral graan) vorm den het belangrijkste product, dat Enge land achter het IJzeren Gordijn kocht, terwijl in ruil daarvoor vooral rubber werd geëxporteerd. Londen zou de in kopen, die het in Oost-Europa doet, slecht kunnen missen, tenzij het dezelfde goederen in andere niet-dollarlanden zou kunnen vinden. Engeland zal de over eenkomsten omtrent beperking van de uitvoer naar de communistische wereld in acht blijven nemen, aldus een zegs man, maar het behoudt zich het recht voor. te beoordelen, waar de grens ligt tussen handelsvoordeel en politiek na deel Reeds is de export naar communis tische landen beperkt. Op het ogenblik ontvangt Engeland vandaar ongeveer 50 meer dan het erheen uitvoert, zo dat Rusland en zijn satellieten beschik ken over een pondentegoed van ongeveer 30 millioen. Daarvoor kunnen zij in andere delen van het Gemenebest be paalde artikelen kopen, zoals b.v. rn>* ber. De handel met het „Oosten" loopt over het algemeen gestadig terug, omdat de communistische landen vaak te hoge prijzen berekenen, hun goederen niet in het Westen kunnen verkopen of zelf weigeren te importeren. In het geval van Tsjechoslowakiie bijvoorbeeld be staat er een handelsverdrag met Zwe den. Gedurende een jaar moest Zweden voor 23.1 millioen dollar uitvoeren, ter wijl de Tsjechen voor 25 millioen dollar aan Zweden zouden leveren- Men haalde slechts voor Iets meer do.n de helft! De handel tussen Zweden en Polen Ls na genoeg tot stilstand gekomen. De Polen hebben zich niet gehouden aan de leve ringstermijnen voor hun steenkool, zo dat Zweden genoodzaakt was, de leve- rine- van ijzererts stop te zetten. (Handelsblad-U.P.-dienst OPROEP TOT HAAGSE JEUGD Het bestuur van de Haagse Jeugd- actle doet in verband met de nood toestand een dringend beroep op het ge hele kader der Haagse jeugdorgani saties om zich van heden af telefonisch, persoonlijk of schriftelijk voor mede werking aan de hulpactie te melden bij het Haja-secretariaat, Lijnbaan 32, tel. 390024. Dit verzoek geldt alleen de leiding der jeugdgroepen. Leerlingen van scho len en leden van jeugdorganisaties die nen nadere berichten van hun docenten of leiders af te wachten. Gevraagd wordt van de leiding een opgave van naam en adres zo mogelijk telefoon, alsmede het aantal ledem dat wanneer noodzakelijk ingescha keld kan worden. Een Amsterdams bedrijf ontving vanochtend van een Zweedse zakenrela tie een bedrag van 5000 Zweedse kro nen, telegrafisch overgemaakt, ten be hoeve van de slachtoffers van de wa tersnood. Vlak bij Fort de Hel staat een grote oude boerderij een eenzaam huis op deze hoek van het Hollands Diep, waar men uitziet over Flakkee en de Hoekse Waard. In de duistere rampnacht heb ben de bewoners, de 76-jarige A. Bos en zijn 71-jarige zuster gemeend, dat de zolder van hun huis voldoende veilig heid bood. Maar het water stortte als een loeiende Niagara door de polder en zo hoog steeg het water dat de bejaarde broer en zijn zuster om het leven kwa men. En vanochtend stonden wy aan de gaping in de dijk, een hondje liep ver weesd over het natte gras, twee jonge paarden legden nat en huiverend de halsen over elkaarde boerderij stond tot aan de dakgoot in het water,, terwijl een verkenningsvliegtuig boven In het Hellegat ging alweer een sleep over het vlakke water Een helicoptère is boven het gebied ,n Zevenbergen in actie geweest. Van nacht schenen zoeklichten van de Luchtdoelartillerie over het water om mensen van geïsoleerde boerderijen van de daken te halen. Men had hiervoor de beschikking gekregen over ponton bootjes met buitenboordmotoren uit Geertruidenberg. RONDER risico is het niet dit red- dingswerk. Hoewel wy het nog niet konden verifieren bereikte ons het verhaal, dat drie soldaten om het leven zijn gekomen die in Heiningen op de nok van een schuur zaten. Ze wilden of durfden het dak niet te verlaten. Naderhand zijn ze alle drie verdronken toen de schuur instortte. In het geheel zyn in Heiningen 25 mensen om het leven gekomen, onder wie vele gezinnen. een gebroken enkel naar Breda gebracht. Roeibootjes bege ven zich naar de boerderijen in de omgeving, zoekend naar overlevenden. Want op de eenzaam gelegen boerderijen vallen vele slachtoffers te betreuren. In de stad verdronken reeds twaalf personen. Zo werd het verhaal verteld van de familie Holleman, die in de Sabinapolder, in het holst van de nacht door de water, vloed werd verrast. De man en de twee kinderen, een jongen van tien en een meisje van vijf verdronken; de vrome wist een balk te grijpen en bereikte drijvende de dijk. Van velen is het lot nog niet békend. Niemand heeft ietsgehoord va* de fortwachter Mackay van het Fort Sabina 'en zijn gezin van vrouw en twee grote dochters. Een vrouw, die op de zolder stond van een gedeeltelijk reeds verwoest huis, zag een bootje naderen om haar te redden. Maar het duurde door de hevige golfslag drie uren voor men haar kon bereiken. Negen mensen zaten op de zolder van een boerderij midden ln de polder Ruige Hil. Zij seinden gisteravond voortdurend met een zaklantaarntje om hulp. Het werd gezien. Soldaten, die het seinen zagen, hebben vannacht in de storm met drie roeibootjes de mensen weten te redden een levensgevaarlijke ex peditie over het wilde water, die enige uren duurde. Bij Zwingelspaan (gelegen onder Oude Molen) heeft men dag en nacht gewerkt om de dijk naar Klundert, die over een afstand van 100 meter is ver zakt. te versterken. Weliswaar heeft de storm gisteren, toen het water in de ten noorden van de dyk gelegen grote Klundertse polder veel hoger stond, veel water over de dijk geslagen, waardoor een gedeelte van de oude Fynaartse polder blank kwam te staan, maar als men erin slaagt het bedreigde punt te houden zal de schade hier slechts ge ring zyn. Burgers en militairen, gebogen onder zware zandzakken, lopen af en aan naar de bedreigde dijkgedeelten en de vrachtauto's, die de zakken aanvoeren. Hoewei wij hiervan nog geen beves tiging hebben kunnen krijgen zouden 50 burgers en 30 militairen, die gister avond in Noordschans ten noorden van Zevenbergen, door het water waren in gesloten, ln de loop van de nacht zijn bevrijd. Bij de Bond van Pensions, Rusthuizen en Kamerverhuurbedrijven te 's-Gra- venhage zijn veel toezeggingen binnen gekomen voor kamerruimte. Duizend bedden staan reeds ter beschikking. Adres: Prins Mauritslaan 61, telefoon 554151, Den Haag. Voorjaarsverkiezingen in Italië Aan centrum kan meerderheid ontgaanen ook oppositie kan zich verenigen (Van onze correspondent) Rome, Januari 1953 NU eindelijk in Italië de nieuwe kieswet (zonder dat de onderdelen der hervorming in bespreking zijn gekomen) met een grote meerderheid door de Kamer werd aangenomen, moet men niet denken, dat daarmee de zaak is opgelost. In de eerste plaats moet thans de Senaat het ontwerp in behandeling nemen. Is het aanvaard, dan kunnen de verkiezingen wor den uitgeschreven, die waarschijnlijk in de loop van Mei zullen worden gehouden. En dan beginnen de moei lij klieden eerst rech t. Men hoort twijfel uitspreken of de vier samenwerkende democratische partijen er in zullen slagen, 50,1 van alle stemmen te verwerven en dus een premie in zetels. Vooral na de scheuring in de sociaal-democratische partij is die twijfel niet helemaal ongegrond. Communisten en Nenni-socialisten kunnen rekenen op ongeveer 35 tot 38 °/okomen de Nenni-socialisten uit, los van de com munisten (hetgeen hun bedoeling heet te zijn), dan zullen zij wat stemmen verwerven van sociaal-democraten, die door de houding van Saragat teleur gesteld zijn. Neo-fascisten en royalisten (twee bewegingen die iedere dag sterker worden), behoeven tezamen slechts 14 tot 15 te verwerven, en het democratische blok blijft beneden de vijftig procent, hetgeen betekent, dat de zetels evenredig worden verdeeld. Er is echter nog een ander punt dat te denken geeft. De nieuwe wet staat aan de partijen toe, zich bij de verkie zingen te verenigen tot groepen, die haar stemmen bij elkaar kunnen tellen. De wet maakt het dus mogelijk, dat ook de oppositie-partijen één lijn trekken. Zeker, communisten, Nenni-socialisten, neo fascisten en royalisten hebben allen te kennen gegeven, dat zij ieder voor zich, dus zelfs zonder blokvorming met ver wante partijen, zullen uitkomen. Maar... er kan nog heel wat gebeuren, voor men aan de verkiezingen toe is. En sinds enkele dagen gaan er geruchten over de mogelijkheid, dat uiterst-links en ex treem-rechts zich tijdelijk zouden ver enigen om te proberen, hunnerzijds 50,1% der stemmen te halen en dan 65% der Kamerzetels onder elkaar te verdelen. Een persgesprek van een der redacteuren van de communistische ,,Paese-Sera" met de voormannen van een groepje royalisten wees in die rich ting; een dusdanige samenwerking werd in dat artikel zelfs met kracht bepleit. Al hebben daarna de communisten met de grootste verachting de mogelijkheid verworpen, dat zjj zich ooit zouden laten vinden voor samenwerking, hoe dan ook, toch zijn wij niet ten volle overtuigd. Dat deze groepen onmiddellijk na de verkiezingen elkaar weer ln de haren zullen vliegen, spreekt vanzelf, maar voor beide moet de gedachte aanlokke lijk zijn, om van een door de democraten ontworpen wet gebruik te maken, om de gehate democraten in de Kamer terug te brengen tot een minderheid van één derde. Laat ons hopen, dat het niet zo ver komen zal. Maar de ongelukkige kieswet kan ons voor allerlei verrassingen plaatsen. Links: Met bootjes uit de huizen gehaald Aan de Benedendijk te Ridderkerk Rechts: Minister Algera te Hendrik Ido Ambacht

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2