STROOM VAN HULPAANBIEDINGEN VLOEIT BINNEN Wat er te doen is Televisie brengt reportage over de ramp Ex-K.L.-ers snelden. 22 man sterk, te hulp bij ramp B.B.-tentoonstelling trok 4000 kijkers Honderden meldden zich als vrijwilligers voor ramp Boerderij aan de Nootweg wordt R.K. kapel Ommeland Tribune van S.E.C. volkomen vernield tls één man er achter Schildersinvasie bij 70-jarige W. A. Knip Emfah kmidm Grote giften stromen Kledinglawine in Larens postkantoor Zestig volgeladen auto's reden af en aan Gooise padvinders hielden mede dijk bij Waalwijk biiuu Zeventig doden in Stellendam HET GOOI EN OMMELAND VAN MAANDAG 2 FEBRUARI 1933 Morgi Hilversum diep getroffen KLEDINGINZAMVA AN G VANDAAG BEGONNEN en huis-aan-huis-collecte en Woensdag op de straat HILVERSUM. Zoals alom in den lande is ook Hilversums burgerij diep onder de indruk van de ramp, die ons land getroffen heeft. Snel nadat de eerste be richten over de overstromingen binnenkwamen, rezen de gedachten aan hulpverlening, die met het stijgen van de nood in omvang en kracht toenamen. Burge meester Boot nam door een initiatief gistermiddag on middellijk de leiding in handen en ten raadhuize vond een eerste bespreking plaats met hulpverlenende orga- nisatiés en anderen om gecoördineerd de hulp door Hil versums burgerij voor te bereiden. Bovendien werd op initiatief van de burgemeester een hulpcolonne van 100 man geformeerd, bestaan'1-* uit gemeentepersoneel en andere vrijwilligers, die met auto bussen van de N. B. M. naar het zuiden is vertrokken om daar daadwerkelijke hulp te bieden. Deze colonne zal heden in de late avond in Hilversum terugkeren. Een lijst van andere vrijwilligers is inmiddels opgemaakt, zodat op het eerste verzoek nieuwe hulpvaardige handen gereed staan. Vermoedelijk zal dit echter niet noodzake lijk zijn, daar ook het militaire apparaat ten volle is ingeschakeld. Teneinde een snelle hulp door de burgerij mogelijk te maken er is op het gebied van kleding, dekking en geld zeer snelle hulp uiterst noodzakelijk is men inmiddels met de inzameling begonnen. Vandaag en morgen werden kleding, schoeisel, dekens e.d. ingeza meld, morgen en Woensdag zullen geldinzamelingen wor den gehouden. Allerwege komen verder uit de burgerij staaltjes van spontane bereidheid tot hulp. Ter coördinatie daarvan is ten gemeentehuize (telefoon 4341) een bureau ge vormd, waartoe men zich wenden kan. Zowel gisteren als vandaag hebben zeer velen hun diensten aangeboden bij het gemeentehuis. Een ieder wil helpen, maar vanzelfsprekend was aller hulp on middellijk niet nodig. Alle aanbiedingen worden echter geregistreerd en, indien nodig, wordt een beroep op de betrok kenen gedaan. Ook zij, die bepaalde avonden e.d. willen organiseren, worden naar dit coördinatiebureau verwezen. Van daaruit is ook het grote comité uit de burgerij gevormd, dat zich in een aantal werkcomité's heeft gesplitst om de verschillende inzamelingen te orga niseren. Geeft en helpt naar vermogen. Het medeleven bij de burgerij is dermate groot, dat nauwelijks een oproep behoeft te worden gedaan om zoveel mogelijk naar vermogen te helpen en te steunen. Zowel in geld als in goederen. Vandaag is een grote colonne van omstreeks zestig wagens meren deels spontaan beschikbaar gestel de vrachtauto's en een colonne van het Marinekamp, dat nog niet voor andere doeleinden is ingeschakeld en de jeugd uitgerukt om mee te helpen met de kledinginzameling bij de burgerij. Deze inzameling ge schiedt onder leiding van mevrouw Boot, de dames van de U.V.V. en de vrouwenorganisaties. Als punt van verzameling der goederen is de grote sportparktribune gekozen. Daar worden de massale hoeveel heden er wordt spontaan en veel geschonken kleding, schoeisel e.d. geselecteerd. Morgen zal deze goe dereninzameling nog worden voort gezet. De geldcollectes staan onder lei ding van het Rode Kruis ter plaatse. Morgen zal een groot aantal collec tanten uitrukken om met lijsten huis-aan-huis een beroep op de bur-, gerij te doen om giften in geld. Bo vendien zal Woensdag een straat collecte worden gehouden. Het cen trale punt voor deze geldinzame lingen is het gebouw van het Leger des Heils aan de Kerkstraat. De i00 man. De Hilversumse colonne van 100 man, die naar het zuiden is getrokken om hulp te bieden, vond zowel in Dubbel dam (het eerste doel) als 's-Gravendeel reeds voldoende hulpvaardige handen bijeen. De mannen zijn daarna naar Heenvliet getrokken, waar zij vandaag behulpzaam waren met het dichten van een dijk. Evacué's Zo stromen inmiddels terwyl het water nog door de dijken stroomt de Burgerlijke Stand HILVERSUM. Geboren Peter Ma- rinus. z.v. M. J. Laarakker en P.. A van Woerden: Frederik Jan. z.v. A. Zielman en W. Boezelman: Maria Johanna Martina, d.v. L. Scheepers en M. C. Dingenouts: Norma, d.v. A. J. van Zalingen en G. J. Klomp. Overleden Maria Christina Ducaat. 72 jaar, wed. v. G. Dudden: Elisabeth Hen- rica Sanderson. 72 jaar, geh. met J. Stam; Huibert Schipper, 75 jaar. geh. met H. A Otten; Wabine Westra, 84 jaar. ongehuwd: Everdina Wilhelmina Francina Meijer, 75 jaar. geh. met Z. Kaal: GUsje Dusschoten 78 jaar. wed. v. H. Wolfswinkel. Ondertrouwd A. Oprei en E. Paar A. P.. ter Rcle en A. Hoolwerf; G. van Soe- ren en H. W. Maas; G. J. Westerman en I. E. Klap: H. M. A de Nijs en P C. Scheer: W. J. Houf en A. Sieuwerts: J. D. Arp en B B. van der Meijden; C. T. Roterman en W. M. van den Heuvel; D. Teel en M. Vocht: L. M. Offerman en G, de Bruin. Getrouwd: J. A. Mol en L. G. Kloos ter; J. Pauw en J. Bouland. Familieberichten uit andere bladen Getrouwd: W. A. H. Schutte en J. Ann» Trounsen. Featherston. New Zealand: O. Sunier en R. Cleveringa, Amsterdam. Geboren Pim Peter. z.v. van Collem- Herzet, Amsterdam. Overleden: J. Olsen. 46 jaar. Am sterdam: C L. Holertt. Breda; J. Rooden- burg, Roterdam; A. G. A. v.d. Bosch-Kop- plus, 93 jaar, Oegstgeest; S. Rodrigues Pe- reira. 72 jaar, Bussum; Ir. J Mol. HILVERSUM Vandaag Casino, 14.30. 19 en 21.15 uur: De tante Charlie; Alle leeftijden Churchill, 14.30. 19 en 21.16 uur: De Arend van Madagascar (Against all Flags); 14 j. Rex. 1.4 en 20 uur: The greatest show on earth; (4e week): 14 jaar Citv. 14.30. 18 45 en 21.15 uur: Het Is mid dernacht. dokter Schweitzer: 14 Jaar Ons Gebouw, 20 uur: Ver. voor Volksontwik- wikkeling, A. Viruly. 25 jaar verkeers- vliegen O. L. B., 20 uur: Dr J. J. Smith, „Per auto door Noorwegen" Hotel Jans, 20 uur; La compagnie des Quatre „Au peilt bonheur" Morgen Casino, 14.30. 19 en 21.15 uur: De tante van Charlie: Alle leeftijden Churchill. 14.30. 19 en 21.15 uur: De Arend van Madagascar (Against all Flags); 14 j. Rex. 14 en 20 uur; The greatest show earth: (4e week); 14 jaar Citv. 14.30. 18.45 en 21.15 uur: Het Is n dernacht, dokter Schweitzer: 14 jaar Hof van Holland, 20 uur: „Met fiets en tent door d'Oriënt". lezing door G. Monmnk voor de N.R.V. Gemeentehuis. 19.30 uur: Raadsvergadering N. P. B.i 20 uur: Gemeente-avond, Prof. dr :,i A. Beek. ..Aspecten in modern Israël" City. 16 45 uur- Extra voorstelling ten bate van het rampenfonds, „De dijk is dicht" En dan ook noe HILVERSUM Een hoed van Italiaans stro De R.K. Lyceïstenvereniging geeft Maan dag 9 en Dinsdag 10 Februari a.s. lr Grand Theatre GooiJ-.nd een uitvoering van het blijspel van Eug. Labiche „Een hoed van ItaliSans stro", bewijzen van hulp en medeleven, van burgerzin en solidariteit binnen. Van jong tot oud is men bereid» mede te werken en doet men dit ook. Vandaag heeft de jeugd mede haar aandeel ge en in het inzamelingswerk, de stro men vrijwilligers zijn bereid. Zo heeft Hilversums burgemeester zich namens de bevolking ook tot de betreffende autoriteiten gewend met de mededeling, dat Hilversum bereid is een aantal eva cué's op te nemen, indien dit gewenst of nodig is. De burgerij had niet ver- reefs op de burgerij gerekend; honder den inwoners meldden telefonisch aan het gemeentehuis, dat zy bereid waren :ué's op te nemen. En met de hon derden andere aanbiedingen tot hulp verlening, zowel telefonisch als persoon lijk, is de enorme drukte, welke in het gemeentehuis heerste en nog heerst, nog bij benadering niet geschetst. Want inmiddels werden allerlei acties en col lectes voorbereid, welke thans gaande 2ajn. En de gehele nacht is er doorge werkt. Ook op onze redactiebureaux vloeiden veie verzoeken om initiatieven te steu nen binnen. Wij hebben, in overleg net de coördinatiecommissie, deze spontane aanbiedingen opdat zij elkaar niet doorkruisen naar de leiding ten ge meentehuize verwezen. Ook vele andere verzoeken kwamen binnen, verzoeken van hen, die informeerden naar nun kinderen of andere familieleden in het overstroomde gebied. Ook ons was het echter niet mogelijk steeds volledige inlichtingen te verschaffen, omdat hel contact met deze gebieden dikwijls nog vrijwel ondoenlijk is. Vele spontane reacties Talrijk zijn de spontane reacties, welke niet alleen uit de burgerij, maar ook uit het bedrijfsleven voortkomen. Zo heeft een stomerij zich bereid ver klaard alle goederen, die worden inge zameld en gestoomd moeten worden; gratis, te behajndelen. Vele andere be drijven werken mee door het beschiit- baar stellen van wagens en bestuur ders of andere personeelsleden, die zich me,t collectes e.d. verdienstelijk maken. Aan hen. die zich voor bepaalde doel einden, de hulpverlening betreffende, met het telefoonnummer 4341 ten ge meentehuize in verbinding stellen, wordt dringend verzocht niet te onge duldig te zijn. De telefooncentrale is af en toe overbelast. Enorme hoeveelheden goederen De kledinginzameling, waaraan zovele vrijwilligers en in dit ver band mogen de padvinders en pad- vindsters niet worden vergeten meewerken .belooft een groot succes te worden. Zo groot, was de toe vloed van goederen, welke door de burgerij ter beschikking wordt ge steld, dat de grote tribunehal van het Sportpark in de middag de goederen niet meer verwerken kon en o.m. de bijgebouwen van de Ma- ranathakerk mede moesten worden ingeschakeld. Er wordt véél gege ven en de goederen zijn van kwali teit, iets wat vanzelfsprekend nood zakelijk is. Maar er is ook veel. héél veel nodig en daarom moet worden gegeven met dè.t hart, dat ons volk kenmerkt in dagen als deze: de medemens is in nood en ons volk direct bereid hem te hel pen. Ook Hilversums burgerij toont zich deze prachtige karaktertrek van ons volk waardig. Van alle kanten komen de spontane reacties. Ahrend Atlas werkt met 45 mar vijf uur over. De lonen worden afgedra gen aan het Rampenfonds. Het perso neel van de firma Ritsema stelde een snipperdag- ter beschikking, de directie doet er een gelijkwaardig bedrag bij en zo zal hier ongeveer 1000 ter beschik king van het Rampenfonds komen. De gezamenlijke Omroepverenigingen stel den 45.000 disponibel. Het sanatorium Hoog Laren, te Blaricum stelde 50 spi raalmatrassen en 3 grote kookketels van 200 liter inhoud ter beschikking. De di rectie van ons blad alsmede het perso neel lieten zich niet onbetuigd. De collecte, tijdens de courses op de draversbaan gehouden, bracht 1072 op. En intussen stromen by de banken de opdrachten om bedragen over schrijven op gironummer 9575 ten bate van het Nationaal Rampenfonds binnen. Geen stemming tot feesten Het politiemuziekgezelschap „Excel sior". dat vanavond in Gooiland zijn jaarlijkse uitvoering zou geven, stelde alle festiviteiten uit. Het City-theater laste speciale voorstellingen in ten bate •an de geteisterde gebieden. En het N. 5. F. Gemengd Koor, dat Woensdag avond in „Ons Gebouw" een avond zou verzorgen ten bate van het Hospitaal Kerkschip „De Hoop" koos nu als doel het Nederlands Rampenfonds. Omroep wijzigt programma's Ook de programma's van de oniroep- erenigingen worden afgesteld op de ernst van de situatie. Zo vervalt o.a. Bonte-Dinsdagavondtrein-programma van de A.V.R.O. De V.A.R.A. heeft haar inzamelingsactie voor het hospitaal kerkschip „De Hoop" tijdelijk stopgezet. Vanavond om kwart over acht HILVERSUM De Nederlandse Te levisie Stichting zal vanavond om kwart over acht een korte filmreportage bren gen van de toestand in de getroffen gebieden. Via de zenders Hilversum I en Hilversum II zullen na de nieuwsuit zendingen van hedenavond zes en zeven uur nadere mededelingen worden ge daan. Storm over Hilversum Groot aantal bomen ontworteld HILVERSUM In vergelijking met het ontzaglijke leed, dat Ne derland trof door de Zuidwester storm in combinatie met de spring vloed, is Hilversum slechts even geraakt dour een harde hand. Een aantal bomen werd ontworteld, wat etalageruiten moesten het ontgelden, pannen werden van daken gerukt. De spits op de toren van de kerk aan de Diependaalse- laan moest het ontgelden en hing geknakt erbij. De melding over bomen, die de we gen versperden kwamen Zaterdag reeds binnen Het begon met een boom bij de Corverslaan. Daarop* volgden meldingen van Kraanvogelplein Blesboklaan Tussen Blesboklaan eïi Oude Meentweg vielen bomen. Zes prachtige Acacia's langs de 's Grave- landseweg moesten door de brandweer worden omgehaald. Op de Witte Kruis- laan bij de Kroonlaan, in de Konings straat en bij de Oranjelaan werden bo men het slachtoffer van de storm. Het rijwielpad lang.- de Bussummergrint- weg. de Franse Kampweg alsmede de Utrechtseweg werden tijdelijk versperd Plantsoendienst en P.W., alsmede de Brandweer hadden de handen vol met opruimingswerkzaamheden. In holst van de nacht Dijk behouden in Langstraat evacuaties in Land van Altena HILVERSUM Tweeëntwintig man van de afdeling liet Gooi van het Veteranenlegioen „Nederland" hoofdzakelijk Bussummers zyn vannacht te hulp gesneld in de rivierenstreek van Noordbrabant en in het Land van Altena, waar de ramp, die dit weekeinde ons land zo noodlottig sloeg, voor vele han den waterkeringsarbeid en red dingswerk geschapen had. Geleid door hun commandant Bal jet reserve-officier, ontwerper van de afdeling publiciteit van de N.S.F. Hilversum vertrokken zij gisteren met drie bestelwagens en één vracht wagen naar het Zuiden. Na talrijke om zwervingen belandden deze ex-K.L.-ers, die spontaan de eerste oproep metter daad beantwoordden, in Sprang-Kapelle, een klein dorpje tussen Waalwijk en Geertruidenberg, in de Langstraat, waai de dijk op breken stond. In het holst van een roetzwarte nacht hebben de v ranen geassisteerd een dijkbreuk voorkomen, door zandzakken te vullen en te storten. Het kritieke moment de hoogste stand van het woedende water bij vloed werd echter door staan, en de dijk van Sprang-Kapelle bleef dicht. Verder ging de tocht. In het land van Altena bleek hulp zeer welkom bij de evacuatie van slachtoffers van de ramp; vele getroffenen konden worden gered. Eerst vanmorgen vroeg, om on geveer half vijf, kwamen de mannen thuis. Aan de directie van de N.S.F. is inmiddels het verzoek gedaan de heer Baljet enkele dagen af te staan voor de hulpwerkzaamheden in de geteister de gebieden, een verzoek dat werd in- ewilligd. K.R.O. heeft thans 356.000 leden HILVERSUM De K.R.O. is thans de 350.000 leden gepasseerd en daar mee zijn plaats als grootste omroep vereniging verzekerd. De heer A. Koopman uit Alkmaar bracht het 350.000ste lid aan en ontving hiervoor als geschenk een radiotoestel. Inmid dels kwamen nog zoveel aanmeldin- jen binnen, dat het getal 356.000 kon worden bereikt. Geslaagd HILVERSUM De heer P. L. Sle- ven alhiei, slaagde aan de Technische Hogeschool te Delft voor 't ingenieurs examen voor Scheikundig-ingenieur. Dag-in-dag-uit HILVERSUM. Vergeleken bij het leed dat Nederland trof valt het klein zeer van sommige Hilversummers in het niet. Maar hier zyn wij toch met het leed van iedere dag. Zesjarig Henkie van W, uit de Ko- lenstraat speelde „in de draaideur het postkantoor. Hij kwam met zijn voetje tussen, deur pn beschot. Er kwam een smid Mii te pas, die met een koe-! voet de deur" moest lichten. Zo kwam Henkie's voet vrij. Henkie werd dooi de G. G. D. verzorgd en naar het Dia- konessenhuis overgebracht. Zijn voetje was nogal ernstig gekneusd. De 57-jarige G. van G. van het Edisonplein stak Zaterdagavond, even over elf uur plotseling de Groest over. Hij werd gegrepen door de auto van een heer uit Bilthoven, die juist over de Groest reed. De man werd zo ernstig getroffen, dat zyn heup brak. Dokter Bremmer verleende eerste hulp. Dat is het, voor vandaag. „VIF" gaf uitvoering HILVERSUM Zondagavond vond in het Hof van Holland de jaarlijkse feestavond plaats van de R.K. sport- centrale „V.I.F.". Het bestuur was niet meer in de gelegenheid deze avond uit te stellen. De geestelijk adviseur opende de avond en wekte de vereniging op. zich geheel in te zetten voor de ramp gebieden in het bijzonder wat betreft kledinginzamelingen en dergelijke. Vervolgens traden de dames van de afdeling Gymnastiek van de vereniging op en toonden wat onder goede leiding in de gymnastiek te bereiken is Het feestprogramma voor deze avond werd verzorgd door The Rhythm Stars onder leiding van John M. ter Haar. Zij brachten een revue met schetsen, goo chelen, cascade, acrobatiek, sneltekenen en een Volendammer Show en zelfs een verdienstelijk ballet. Werving van 2 tot 16 Februari gaat normaal door HILVERSUM De tentoonstel ling Bescherming Bevolking, die in de voorbije veertien dagen in de kelders van het Postkantoor werd gehouden, heeft 4000 bezoekers ge trokken. Van dit aantal hebben zich. 120 mensen gemeld voor de onderscheiden diensten. De werving van werking voor de B. B.. die voor ons gewest geprojecteerd was van 216 Januari zal onverminderd den voortgezet. Juist de ramp, die Nederland getroffen heeft, zal voor ve len aanleiding- zijn zich te melden voor het hulpwerk. Wanneer de organisatie Bescherming Bevolking op dit moment gereed was geweest, zou zij ongetwij feld zijn ingeschakeld bij de hulpverle ning. Binnenkort zullen nadere mede delingen worden gedaan omtrent de adressen, waar men zich voor het B.B.- werk kan melden. Het ligt in de be doeling een massavergadering te hou den, waarop o.m. de burgemeester het woord zal voeren. Dirigent Van Dalen jubileerde HILVERSUM. Gisteren was het 12% jaar geleden, dat de heer Anton van Dalen benoemd werd tot directeur organist van het koor van de H. Hart parochie. Tal van blijken van waarde ring en belangstelling ontving de diri gent van de zijde van parochiegeeste lijkheid, kerkbestuur, bevriende musici koorleden. Tijdens de Hoogmis werd gisteren de door de heer Van Dalen ge componeerde Missa St. Franciscus uit gevoerd. Bussum en Naarden helpen massaal BUSSUM. Zoals wel te verwachten was, werd in Bussum van alle zijden hulp aangeboden, zowel in de vorm van geld, als van goderen en in persoon. Hoewel al deze hulp buitengewoon op prijs wordt gesteld, is het toch begrijpelijk, dat alles gecoördineerd wordt en de gehele dag zijh vele personen met elkaar in contact geweest teneinde het geheel in goede banen te kunnen leiden. Spontaan kwamen van vele zijden nizoen Bussum vertrokken om hulp te reeds de giften of toezeggingen binnen Eerste R.K. kerkgebouw na de reformatie ivordt in Juni in gebruik genomen HILVERSUM De Acerhoeve aan de Nootweg te Nieuw-Loos- drecht is aangekocht door het kerk bestuur van de Sint Clemensparo- chie. In het stallencomplex achter de woonruimte zal een kapel wor den ingericht voor de zeventig katho lle boerdtfv Acer-hoeve, aan de Nootweg te Nieuw-Loosdrecht, welke tot R.K. Kapel zal worden ingericht. lieke gezinnen, die Loosdrecht thans telt. De gronden bij de hoeve om vatten tezamen 9000 m De Acerhoeve is een nog tamelijk nieuwe boerderij, gelegen aan de Noot weg, vlak bij de nieuwe woonwyk-in- aanleg. Men hoopt begin Maart met de verbouwingswerkzaamheden te kunnen beginnen. Het ligt in de bedoeling, dat op de eerste Zondag van Juni, voor hel eerst na de Reformatie in Loosdrechi het H. Misoffer kan worden opgedragen, De kapel wordt bediend door de geeste lijkheid van de St. Clemensparochie. van welke parochie de gemeente Loosdrecht deel uitmaakt. Het is niet de bedoeling, dat de stich ting van de kapel in de plaats komt van de stichting van een zesde parochiekerk te Hilversum. Van de zyde van het gemeentebe stuur van Loosdrecht is voor de tot standkoming ruime medewerking onder vonden. Mede in verband met het aan trekken van nieuwe inwoners is het van groot belang, dat in de directe omgeving kerkgebouwen voor de onderscheiden groeperingen beschikbaar zijn. Naar wü vernemen heeft de kunste naar Pieter van Velzen bereids zyn medewerking by verfraaiing van het ge bouw aangeboden. Men hoopt in het stallencomplex dai vr(j van het hoofdgebouw ligt eerlang te kunnen beginnen met een Fröbel school. IJït - ~N Grote schade te Soest De storm, welke in de nacht van Za terdag op Zondag over ons land woedde heeft ook te Soest zyn sporen achter gelaten. Behalve verschillende ontwor telde en afgebroken bomen, sneuvelden vele dakpannen, waardoor vele inwo ners met lekkages hadden te kampen. Een ontwortelde boom kwam terecht op het kantoor van de firma Gebr. Swage r aan de Van Weedestraat, waardoor het dak zwaar werd beschadigd, terwijl aan diezelfde straat de hoge televisiemast van de firma Schoemaker gedeeltelijk werd vernield, De aan pim. 300 personen plaatsbiedende overdekte tribune van de voetbalvereniging S.E.C. op het, terrein aan de Bosstraat moest het eveneens ontgelden en werd, zo goed als onher stelbaar vernield. LAREN In de stoet van zes tig wagens die te Laren kleding ophaalden, reden erbij met het bekende: „Blaricum blijve Blari cum" op de ruit. Zó is Nederland: ieder staat op zijn standpunt, maar als er nood is; als één man in het gelid! de telefoontoestellen bij de burge meester, de krantenbureaux en hulpor ganisaties stonden niet stil met verzoe ken om inlichtingen, waar men geld kon storten of goederen kon afgeven. De eerste gilft en een buitengewoon mooie, kwam van de afdeling Naarden-Bussum van het Rode Kruis, n.l. een bedrag van 5000. De Rotary-club gaf 250 en reeds gistermorgen werd in de dienst in de Doopsgezinde gemeente gecollecteerd, wat 74 opbracht. Zeer sympathiek deed het enthousias te gebaar van bewoners van de Spijker straat aan, een straat met minder gesi tueerde bewoners, die in de straat een collecte hielden, welke 73 opbracht, welk bedrag op het politiebureau afgege- werd. Ook aan de woning van de burgemeester kwamen giften binnen. De gezamenlijke schoenmakerspatroons besloten gistermiddag niet aan de Buwi- to mede te doen, doch het geld, dat dit kosten aan standhuur, enz. af te dragen aan het watersnoodfonds. Zo wordt van alle kanten hulp geboden. Het Rode Kruis en de Nat. Reservisten in Bussum stonden gereed om ieder ogen blik te kunnen uitrukken, doch hun hulp werd nog niet gevraagd. Wel zijn enige honderden militairen uit het gar- Ds N. van Egmond deed intrede MUIDERBERG In de Ned. Herv. Kerk werden gisteren twee diensten gehouden. Prof. Dr G. van Niftrik in stalleerde in de ochtenddienst de be roepen candidaat tot de Heilige dienst N. van Egmond. De kerk was over vol en zelfs de trappen naar het orgel waren bezet. Prof. Dr van Nif trik hield een preek, welke handelde over Mattheus 16 vers 13—16, waarna de candidaat van Egmond plechtig ingezegend werd. In de middagdienst welke om half drie begon en waarvoor een even gro te belangsteling bestond, deed Ds van Egmond zijn intrede. Als tekst voor de preek had hij gekozen Mattheus 'L6 vers 18. „En ik zeg U ook dat gij zijt Petrus en op deze Petra zal ik mijn gemeente bouwen en de poorten der hel zullen haar niet overweldigen". Na de preek sprak Ds Van Egmond woorden van dank tot allen, die hem in deze tijd van voorbereiding hebben terzijde gestaan. Burgemeester Coops richtte zich vervolgens met een woord van wel kom tot de nieuwe predikant. Verder spraken nog Ds Mulder van de clas sis Hilversum en een vertegenwoordi ger van Tie studentenorganisatie Ds Roetman van Muiden, die tot heden consulent der gemeente was, heette Ds Van Egmond namens kerkeraad en de gemeente welkom. De gemeente zong de predikant toe „Dat 's Heeren zegen op U daal". Het kerkkoor ver leende in deze dienst haar medewer king. Tot slot dient nog vermeld te worden, dat Ds Van Egmond de ge meente opriep, deze week hun gaven te offeren voor de stormramp, die Nederland heeft getroffen. In de pas torie kan van alles bijeengebracht worden, terwij] in de dienst van vol gende week de collecte weke voor dit doel wordt gehouden, warm door hem werd aanbevolen. Er vierden er rond 200 de verjaardag mee BLARICUM Zaterdag vierde Wil lem Knip, een van de nestors van de LarenBlaricumse schidersbent, zijn zeventigste verjaardag tezamen met zijn vele vrienden en kunstbroeders.. Liefst tweehonderd van hen maakten hun op wachting in „de Knip" aan de Toren laan, die daarmede aan de grens van haar opnemingscapaciteit kwam. De grote invasie kwam 's middags om vier uur toen de Amsterdamse gasten arri veerden en zich bij de vrijwel vollledige schildersgemeenschap uit de omgeving voegden. Een schat van bloemstukken vormde het decor van het toneel van geestdriftige mensen, die een van de grootsten onder hen hun hulde betuig den. Voorzitter David Schulman van de Gooise Schildersvereniging bracht aller gevoelens onder woorden. Hy accentu eerde de kunstenaar, mens én organisa tor Knip; zyn onvermoeid werken voor de schildersverenigingen en zyn streven om de tentoonstellingen op hoog peil te houden. Een fraai werk over de Franse impressionisten voor de jubilaris en een geschenk voor mevr. Knip, de trouwe metgezellin óók waar het de kunst be treft, waren de stoffelijke blijken van waardering die David Schulman voor zyn vriend had meegebracht. Namens „Arti et Amïcïtae" voerde vice-voorzitter Van Tongeren het woord. Deze concludeerde uit het feit, dat de heer Knip telkens weer in commissies en juries wordt gekozen, hóe hoog men zyn kundigheid stelt. Bart Peizel ontbrak op het festijn van zelfsprekend niet. Hij was de tolk van „St. Lucas" bij het uitspreken van zyn gelukwens. Behalve deze officiële woord voerders grepen nog tal van vrienden de gelegenheid aan om de heer Knip van hun waardering en genegenheid te doen blyken. Deze op zyn beurt toonde bij zonder getroffen te zyn, door de kolos sale en spontane belangstelling. Geen half werk: men gaf gul en goed van goede kwaliteit LAREN. Een lawine van kleren rolde vanochtend de kelders van het Larense postkantoor binnen. Even over negen rukten de eerste auto's met inzamelaars uit en om tien uur reeds lagen sta pels prachtig goed in twee der kelderruimten waar een groot aan tal nijvere vrouwenhanden sorteerde. Nog geen half uur later konden de sorteersters het tempo niet bijhouden. De auto's in het totaal zwermden er zestig uit over Laren maakten queue buiten het gebouw en alle verdere kelder ruimte moest gecharterd worden om de stapels te sorteren goederen op te slaan! Als deze plezierige ervaring in luttele uren tyds te Laren, bepa lend mag heten voor de geest van ons volk, zal de eerste hulp voor de vluchtelingen zeker afdoende zijn. Gisteren werd het politiebureau reeds overstroomd met aanbiedingen, en hel in allerijl gisteravond samengestelde co mité had vanochtend dan ook voldoende helpers: binnen een uur tijd waren zes tig auto's met 4 man uitgerukt. Behalve deze volgepropt met kleren kwam ook een particu liere auto-buiten-de-actie bij het postkantoor aan: twee koffers vol, van iemand die eens in haar kleer kast had geneusd, werden uitgela den. Eén van de inzamelaarsters maakte tegen een dame uan de deur de opmerking: „Wat hebt U daar een mooi vest aan." Zij trok het spontaan uit en gaf het mee. Voor beelden ter navolging. De evacuatiedienst vestigt er de aan dacht op, dat diegenen in Laren, die var huis en haard verdrevenen willen opne men. zich in verbinding kunnen stellen met de heer Böck, op het politie-bureau telef. 2442. In het comité hebben zitting de heer W. E. Böck. voorzitter, mevr. v Lingen, secretaresse. W. C. Posthumus Meyes. penningmeester, en mevr. A Vollers-Marseïlle. lid. De geluidswagen die Zaterdag nog reed voor het Bouw fonds «iet ae heren T. Roodhart en Cas Touber aan boord reed gister avond al weer voor de kledinginzame ling. ivaar geen Waalwijker werkte LAREN Onder hoogspanning werkten de Larense voortrekkers aan de dijk te Waalwijk: de jongeren vul den de zandzakken, de ouderen legden ze neer op de bedreigde punten, want daar is het gevaarlijk. Als een dijk breekt gaat het hard! Water siepelde door gaatjes in het wegdek en over de havenhade en het was er inderdaad critiek; tot vannacht half een: toen zakte het water en van ochtend, bij hoogwater stond het 40 cm lager. Toen hadden de voortrekkers e: tien en een half uur sjouwen opzitten Ze arriveerden gisteravond tegen zeven uui*in Den Bosch - bij het station sloten ze zich aan bij Stoottroepers, en van daar gingen ze naar het gemeentehuis van Waalwijk. Bij de dijk vonden ze tal van werkers maar geen Waalwykers - die zaten wellicht in de bioscoop ze waren in ieder geval niet daar waar zij zijn moesten. De financiële hulp begint thans van alle kanten binnen te stromen. Van al lerlei instellingen, organisaties, indu strieën en particulieren komen grote gif ten binnen, Zo schonk de Unilever een kwart millioen, de bioscoopbond een ton, de Hoogovens 50.000, de Alg. Ned. Bouwbedrijfsbond 10.000, de georga niseerde landbouw en zuivelbereiding een millioen, K.A.B. en instellingen 75.000. N.V.V. 25.000. aangesloten bonden 75.000, Centrale Arbeidersver zekeringsbank 50.000, Arbeiderspers 30.000, Gezamenlijke omroepvereni gingen 45.000, ZwedenAmerikalijn Zw. Kr. 50.000. Amerikaanse troepen uit Frankfort hebben geniehulp aangeboden. Bel gische bataljons helpen in Zeeuws Vlaanderen. In Duitsland, Frankrijk en Canada worden hulpacties georgani seerd. Kritieke toestand op Goeree-Overflakkee Volgons de laatste berichten is de toestand op Goeree-Overflakkee nog uiterst kritiek. Er zouden hier reeds ze ventig doden te betreuren zijn in Stel lendam, waar de mensen in de bomen zitten. De Amerikanen zullen 20 hef- schroefvliegtuigen ter beschikking stel len. De Britten staan vier hefsehroef- vliegtuigen af. Bij het Goesse Sas zyn zeven lijden aangespoeld van nog niet ge ïdentificeerde mensen. Waarschynlyk zijn de lyken van Schouwen afkomstig. In totaal zijn momenteel 16.000 militai ren by de hulpverlening ingezet. Prinses Wilhelmina in Kloosterzande Om kwart voor twaalf hedenmorgen heeft prinses Wilhelmina onverwachts bezoek gebracht aan het zo zwaar door de overstromingen getroffen plaatsje Kloosterzande, waar negen personen liet leven lieten in de vloedgolf. Het was een zeer ontroerend ogenblik toen prinses Wilhelmina, nadat het ge meentebestuur aan haar was voorge steld, de gevoelens van deelneming van Koningin Juliana overbracht aan me vrouw De Smet, waarvan 4 familieleden bij Duivenhoek, na de doorbraak van de dijk, de dood vonden in de golven. VOEG MATEN OF NUMMERS BIJ KLEDING Overal in ons land worden al grote hoeveelheden kleren, schoenen, dekens, lakens enz. voor de noodgebieden inge zameld. Het is de bedoeling dat men briefjes aan de in te leveren goederen hecht, met daarop aangegeven maten of num mers. De verdeling onder de getroffenen wordt daardoor aanmerkelijk versneld. De aandacht wordt er op gevestigd, dat er vooral grote behoefte is aan de kens en lakens. Ongecorrigeerd I

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2