Aantal slachtoffers stijgt nog steeds De fomkêdkëu Nationale ramp - nationale hulp ZEELAND: een der zwaarst getroffen gebieden Dood en ellende op Walcheren Dordrecht staat half onder water Hedenmiddag om 2 uur 394 Kritieke toestand op Schouwen: 34 doden Schade beloopt tien tallen millioenen IN 'S-GRAVENDEEL 55 DODEN 00K W.-BRABANT GETROFFEN HET NATIONAAL RAMPENFONDS 'T GOOI EN OMGEVING WIE SPOEDIG HELPT, HELPT DUBBEL! Drie oorzaken van de rampspoed Maandag 2 Februari 1953 82ste Jaargang No. 13127 3ef Gooi en Ommeland, Nederland rouwt Nederland helpt i Uitgave van de N.V. Dagblad De Gooi- en Eemlander, Hilversum ABÜNNliMKNTSfitlJZEN KWARTAAL; Gooi, Eemland en Vechtstreek 6.85 Overig Nederland en Overzeese Rijksdelen 7.— Buitenland 112.— PER WEEK in eigen bestelkring 47 cent Losse nummers 13 cent. per post 15 cent Giro 8 4 0 6 HILVERSUM: Groest 21. Dir., Red. en Adm. Telet. 4841 (4 lijnen). Klachten aver bezorging tot 19 u. (Zat 18 u.) Redactie na x8 uur telefoon 9356. B C S S II 91 Nassaulaan 27. Telefoon Adm. en Red. 5400 Na 18 uur 6801 LAREN: Brink 3, Telefoon 2210 Hoofdredacteur J, A. J. Temmink. ADVERTENTIEPRIJZEN: 26 ct. per m.m. Fam. Berichten 22 ct per m.m. ingez. Med. 52 ct. per m.m. Minimum gewone adv. 12 m.m. per kolom. Kleine advertenties: 1—12 m.m. ƒ2.25, elke 3 m.m. meer 60 ct Werkzoekenden: 1—12 m.m. 1.60, elke 3 m.m. meer 60 ct. Brieven ondei nummer 10 cents extra. Maximum grootte 24 m.m. Iets kouder Van heden- tot morgenavond Veranderlijke bewolking met en kele verspreid optredende sneeuw- buien. Krachtige tot matige, maar voornamelijk langs de Waddenkust tijdelijk harde wind tussen Noord en Noordoost. Iets kouder met plaatse lijk lichte vorst in de nacht en och tend. NEDERLAND verkeert in nood. De vriend en vijand van de lage landen bij de zee, het water, heeft zich, gedreven door de orkaan, die Nederlands kusten beukte, het land binnen gedrongen. Een rampspoed, waarvan men zich nauwelijks een voorstelling kan maken. Het kleine Nederland, dat zich dapper heeft ontworsteld aan de na-oorlogse lasten, werd nu getroffen door een rampzalige verschrikking, met al het daaraan verbonden trieste leed, de verschrikkelijke ver drinkingen, de boeren zonder huis en haard, de weggespoelde huizen, de door het water opge slorpte dieren. Het is moeilijk van de ramp een totaal overzicht te krijgen, de berichten stromen binnen, berichten over verdronken dorpen, wo ningen, door een metershoge watennuur van hun grondvesten weggespoeld en berichten over hulp verleningen. Een storm, zoals nog maar zelden ons land heeft bedreigd, ging samen met het springtij en deze bedreiging heeft Nederlands trots, de zware solide dijken en dammen, over meesterd, het werk van vele jaren wreed vernield. In het Westen en in het Zuiden heeft de ramp spoed de bevolking en de landerijen gegeseld, de watermuur drong binnen in de Zuid-Hollandse eilanden, overspoelde en doorbrak de dijken van Zeeland, het arme Zeeland, door de oorlog reeds Watermuur van vier meter in Vlissingen DE BERICHTEN en reportages, die van onze verslag- geveVs binnen komen, wekken -een diepe 'kornis met de getroffenen die, beroofd van hun huizen, het ver lies torsend van verwanten en vrienden, Maandagochtend na de rampzalige ramp-Zondag een nieuwe, sombere dageraad boven de verdronken landerijen zagen oplichten. Uit de be richten valt op te maken dat het Zuiden en het Westen van ons land het zwaarst getroffen zijn. zwaar getroffen en nu weer overmeesterd door het zeewater, de steden Dordrecht, Rotterdam en Wil lemstad, de industriële centra aan de Nieuwe Waterweg, de rij van dorpen en badplaatsen langs de gehele kust van het zwaar gehavende Texel tot het nog zwaarder geteisterde Zuid-Beve land toe. Er waren ontstellende berichten over mensen, die hun toevlucht hadden moeten zoe ken op de daken en in de bomen, over schepen, die machteloos voortgejaagd door de orkaan een zekere ondergang tegemoet gingen, over het En gelse schip de „Prinses Victoria", dat in de golven van de Ierse zee verdween, een ramp, waarbij 133 man het leven lieten. Een huiveringwekkende opsomming van trieste gebeurtenissen, waarbij de mens stil wordt, geslagen door de natuurkracht. „Ik worstel en kom boven" is het devies van de Zeeuwen, die de genadeloze kracht van de zee kennen als geen ander. Ook nu zullen zij en al de andere geteisterden zich aan de ramp ontworste len, maar de herinnering zal blijven. Een herin nering aan de woedende zee, de orkaan en de men selijke nood, herinnering ook aan de hulp van het Nederlandse Volk dat zich weer één toont, nu het erom gaat de vriend en vijand van eeuwen terug te dringen. Volkerak geraakte 5000 ha land onder water. Militairen verleenden allerwege hulp. Grote hoeveelheden vee verdronken Tweehonderd mensen zijn in de dorpen Maaden en Drimmelen geïsoleerd. In Walcheren zaait de waters nood dood en ellende. De zeedijken zijn op verschillende plaatsen voor het wa tergeweld besweken. De nieuwe Kerker polder en de Suzannapolder zijn volge lopen. In de dijk bij Rammekens zijn grote gaten geslagen in de nabijheid van Veere en Vlissingen. In Vlissingen heerst de noodtoestand, de binnenstad staat onder water, zó furieus was de waterstroom, die de stad binnengulpte dat de watermuur in de straten een hoogte van drie tot vier meter bereikte. Ook Veere en Arnemuiden zijn volgelo pen met water. Trieste ellende, ook in het zwaar ge troffen Z u i d-B e v e 1 a a n d. Talrijke zeedijken zijn doorbroken, polders onder gelopen. In de ondergelopen gebieden is men be gonnen met 't evacueren van de bevolking die men naar Goes zal overbrengen. De zak van uid Beveleand is het zwaarst getroffen; in verschillende plaatsen men onmiddellijk met evacueren be gonnen. Ook inZeeuws Vlaanderen heb ben de dijken het begeven. De dijken bij Terneuzen, Hoofdplaat, Hontenis^e van verschillende andere polders zijn doorgeslagen. Bij Kadzand is de zee over de sluis geslagen. Grote stukken duin zijn weggespoeld. Ook de overige Zeeuwse eilanden zijn zwaar getroffen, doch er komt weinig nieuws van binnen doordat de telefoonlijnen zijn vernield. St. Filipsland is eveneens zwaar getrof fen. In luttele jaren tijds moeten de .Zeeuwen, edel ras van Nederlands bo dem voor de tweede maal de strijd te gen het water aanbinden. Zij hebben daarbij de steun van het gehele Neder landse volk nodig. Papendrecht zonder water licht en gas Meer dan de helft van Dordrecht is door het water overstroomd. Ook het gebied rondom Dordrecht is zwaar ge teisterd. Het water drong met veel ge weld de huizen binnen. In de 's-Graven- deelse djjk, die het eiland van Dordrecht aan de westzijde beschermt tegen de Dordtse Kil, is een gat geslagen. Door sirenes en klokgelui werden de bewoners van Dordrecht en Zwgndrecht gewaar schuwd voor het naderende watergeweld. Omstreeks half vijf Zondagmiddag vol trok zich het gruwelijke lot van de stormvloed aan de Oude- en Nieuwe Beer polder onder Dubbeldam. Ongeveer 1200 ha polderland staan blank. De spoordijk werd totaal verwoest, de elec- Wat men nog kan redden is vaak niet veel. Militairen op de dijk bij Hendrik Ido Ambacht met een lampekap en wat ander huisraad. Honderden berichten over de ramp bereiken uur na>uur de redactie. Het is onmogelijk eèn totaal beeld te krijgen van de omvang, laat staan van de details, van de rampspoed, die ons land zo zwaar getroffen heeft. Ook de lijsten van doden stijgen voortdurend. Op liet. moment dat wij dit artikel schrijven wordt een totaal van 394 gemeld. Het aantal stijgt echter voortdurend, zodat wij ook hierover geen definitief bericht kunnen geven. Een droeve lijst van Verdrinkingsdood bedreigt velen (Van een onzer speciale verslaggevers) Vanmorgen is via Scheveningen Ra dio het eerste contact tot stand ge bracht met Schouwen. De toestand blijkt daar uiterst kritiek te zjjn. Het eiland is nagenoeg geheel overstroomd. Voor zover thans bekend zijn er 34 personen om het leven gekomen, n.l. 14 in Zierik- zee en 20 in de -Vieijbannenpolder. Vele mensen zijn de verdrinkingsdood nabij. Een groot aantal huizen is ingestort. Ongeveer 10.000 mensen moeten worden geëvacueerd. Er bestaat dringende be hoefte aan rubberboten. De burgemees ters hebben de hulp ingeroepen van het Korps Mariniers te Rotterdam. Het eiland is geheel verstoken van drink water en de voedselvoorziening is zor gelijk. Er wordt op het ogenblik ge tracht een noodzender te bouwen om het contact met de buitenwereld te herstel len. slachtoffers ,die niet aan het wrede noodlot konden ontkomen. Zwaar ge troffen is het eiland Goeree Over- flakkee, waar veertig doden te be treuren zijn, nog zwaarder 's-Graven- deel waar men een totaal van 55 opgeeft. De meeste slachtoffers zijn gevallen op de Zeeuwse en Zuid-Hol landse eilanden, doch ook Texel meldde vier slachtoffers. Van de zijde van het Ministerie van Verkeei en Waterstaat deelt men ons desgevraagd mede. dat de schade zeker in de tientallen millioenen zal lopen. Uiteraard zal zo spoedig mogelijk met het herstel van de vernielde dijken en wegen worden begonnen. Wanneer met man en macht aan de vernielde dijken wordt gewerkt, zal het allerergste in enige maanden hersteld kunnen zijn. Polderbesturen en waterschapsbestu- x'en zijn uiteraard de aangewezenen om de dijken en wegen weer in goede staat te brengen.Maar aangenomen wordt dat als een beroep wordt ge daan op- de rijksoverheid met het oog op het zeer bijzondere karakter van deze ramp financiële en technische steun wel niet zal uitblijven. Dr Drees vanavond voor de radio Hedenavond te 20 uur zal Z. E. minis ter-president Dr. W. Drees over beide zenders een kort woord tot het Neder landse volk richten. trische gemalen onder Dubbeldam spoelden onder water. Sliedrecht is practisch een eiland geworden, de Al- blasserwaard is ondergelopen, doordat op twee plaatsen de dijken het begaven. In Sliedrecht staan ongeveer 1200 hui zen onder water. Ruim 1000 ha van de stad staan blank. Ook Papendrecht geheel geïsoleerd en zit zonder water, licht en gas. Talrijke polders in dit Dortse gebied staan blank, Vele dorpen staan onder water. Rampspoed langs de Nieuwe Maas De ramp heeft ook de Zuid Hollandse eilanden en het gebied langs de Nieuwe Maas zwaar getroffen. De gemeenten Oudenhoorn en Hellevoetsluis op de Zuid-Hollandse eilanden zijn geheel on der water gelopen, andere dorpen ge deeltelijk. De inwoners van Abbenbroek en Oudshoorn moesten voor het al-maar voortstuwende water worden geëvacu eerd. De duinen aan de zeekant werden over een lengte van vele kilometers weg geslagen. In 's Gravendeel, waar de ramp het noodlottige cijfer van onge veer 55 doden achterlaat, is de toestand hopeloos. Grote massa's vee zijn in het water omgekomen. Zover het oog reikt staan de polders blank. Langs de Nieuwe Maas brak het wa ter met zoveel geweld door de dijken heen dat een der polders de Kappel- polder in drie minuten tijds onder water stroomde. In Maassluis werden 150 huizen een prooi van het binnenstro mende water. Vele fabrieken zijn hoogst ernstig beschadigd. Het Vlaarding: havengebied stond geheel blank, het 8000 ton metende passagiersschip „Stad Vlaardingen" geraakte op drift, doch kon tydig weer aan de touwen worden vastgelegd. In Rotterdam zijn verschil lende stadsdelen overspoeld. Bedroevende toestand in Willemstad Het water van de Westerschelde heeft grote gebieden in Zuid-West Brabant overspoeld. Een zeedijk van- de Wester schelde bezweek ter hoogte van de Os- sendrechtse haven. Ook de binnendijk brak door. In Willemstad was de toe stand allerbedroevendst. Het dorp slaat geheel onder water, de electriciffeit is uitgevallen, vele gezinnen moesten de wijk nemen. Tot een tien kilometer ten Zuiden van Moerdijk spoelt het water over het land. Dijken braken door en polders werden blank gezet. In het ge bied tussen het Hollands Diep en het in hel overstroomde gebied zwijgen. Zij hebben de groolste ramp sinds eeuwen aangekondigd. Het allesverwoestende water vernietigde met kracht en geweld mens, dier en have. is door de regering ingesteld. Ook ons blad stelt zich gaarne in dienst van dit fonds. hebben door hun ligging zo weinig schade onder vonden. Laten de inwoners van onze bevoorrechte streek daarom hun bijdrage op gulle wijze doen toe komen, door storting op onze bankrekeningen bij de Amsterdamsche Bank, Nederlandsche Handel Mij en Twentsehe Bank, op ons gironummer 8406 of aan de cassa's van onze kantoren te Hilversum Groest 21, te Bussum Nassaulaan 27, te Huizen Voorbaan 106 en te Laren Brink 3. De Directie van de N.V. Dagblad De Gooi- en Eem lander stelt een bedrag van 1000.ter beschikking. Het technisch personeel van ons blad beeft bij een inzameling 402.- voor 't Rampenfonds bijeengebracht. Alle bijdragen zullen onder initialen in ons blad worden verantwoord. De Directie. Kouder weer op komst DE INVLOED van het depressiege- bied, dat in ons land en het gehele Noordzeegebied zware stormen veroor zaakte, op het weer in West-Europa ver mindert steeds verder, naarmate dt kern in de richting van Zuidoost-Europa wegtrekt en opvult. Een hogedrukgebied, dat op de Oceaan in aantocht was, breidt zich over het Noordzeegebied, het zeegebied ten Wes ten van Noorwegen en Scandinavië uit. Ook in Noord-Scandinavië en Noord- Rusland kwamen krachtige luchtdruk- stygingen voor, waardoor een verbinding tot stand komt tussen het van Oceaan afkomstige hogedrukgebied en een zeer groot hogedrukgebied, dat zich reeds geruime tijd boven Noordwest- Siberië handhaaft. In dit laatste gebied met hoge barometerstanden kwam van morgen een luclitdrukwaarde voor van bijna 1060 mb. Deze ontwikkeling in de luchtdrukverdeling betekent, dat in het Noordzeegebied, Zuid-S candinavië, onze omgeving en Noordwest-Duitsland de winden geleidelijk naar Noordoost gaan ruimen. De Noordoostelijke winden zullen komende dagen geleidelijk koude re lucht uit Scandinavië aanvoeren. Een langzame daling van temperatuur in ons land moet worden verwacht, waarbij reeds komende nacht plaatselijk lichte vorst zal optreden. (K.N.M.I.). De barometerstand van 2 uur: TOEN het vorig jaar de Italiaanse Po-vlakte door een verschrik kelijke watersnoodramp werd getroffen hebben wij Nederlanders terstond onze harten en beurzen geopend voor de, slachtoffers. Afstand noch verschil van volk en taal telden: daar waren mensen in nood en ze waren in nood door het water! Watersnood, die kennen wij van ouder op ouder! Hele geslachten van Nederlanders hebben gevochten tegen het water, onze aloude erfvijand. Wij hebben hem in eeuwenlange strijd teruggedrongen en bedwongen, wij nebben ons landje veroverd op het water en het wonder bewerkt een vaderland te scheppen dat brood en arbeid en woonstee biedt voor millioenen, die wonenlager dan de zeespiegel! Bijna geheel Noord- en Zuid-Holland, de helft van Zeeland, de Noordwes telijke kuststrook van Brabant en delen van Friesland ^n Groningen liggen beneden het zeeoppervlak, het grootste deel dus vatf de Randstad Holland, waar bijna de helft van onze bevolking woont. Bovendien ligt nog tweevijfde van onze bodem minder dan 1 meter boven N.A.P., dat wil zeggen gelijk met of even boven het water. Zeventig procent van ons land is dan ook in waterschapsverband opgenomen. Dat is ons land „ontwoekerd aan de baren". Jaren gaan voorbij, waarin wij ons deze gevaarlijke ligging van onze Lage Landen nauwelijks bewust zijn, al mag de waakzaamheid nooit verslappen, al moet steeds de organisatie paraat zijn om dreigend gevaar te keren en rampen af te wenden. Doch van tijd tot tijd men denke slechts aan 1916 verbreekt Vijand Water, geholpen door de woe dende elementen, zijn banden en doet een grimmige poging om het verloren terrein te herwinnen. Dan slaan dijken stuk en worden delen van de beschermende duinen door de zee verzwolgen, stromen polders vol en staan steden en dorpen onder water, zijn mensen en dieren in levensgevaar, wordt in moeizame strijd van jaren veroverde welvaart in een enkel etmaal vernietigd. ZOALS GISTEREN Dan luidt de alarmklok: het water komt! Mannen snellen naar bedreigde punten, militairen worden gemobiliseerd, hulpcolonnes rukken uit, geneeskundige diensten. Rode Kruis, hulpcomité's komen in volle actie, de hulpvaardigheid, een van onze grootste nationale deug den, groeit in recordtempo uit tot een machtige nationale manifestatie, dan zij wij weer allen één, allen bewoners van het bedreigde vaderland, dan toont Nederland zich op zijn grootst. In tijden van gevaar, wanneer de vijand ons bedreigt, mens of natuur, staan wij als één man en één vrouw gereed om hulp te bieden met onze handen, onze harten, onze pen, ons woord, onze beurs. In al hun dramatiek, in al hun tragische momenten zijn dit onze grootste ogen blikken als volk van ^ederland. Een ramp heeft ons land getroffen, een vijand heeft ons overvallen, wéér in de nacht zoals dertien jaar geleden, maar thans is het een vijand, die wij kennen, die niet met tanks en vliegmachines komt, maar met de oerkracht der natuur en.-het geweld van wind en golven. Een vijand voor wie wij niet capituleren, doch die wij 2ullen verslaan en opnieuw bedwingen, zoals wij reeds zo dikwijls in de geschiedenis deden. In dit stadium van onmiddellijk gevaar bewijst onze oorlogsorganisatie haar grote waarde ook in vredestijd door snelle mobilisatie van man schappen en diensten evenals de bescherming burgerbevolking met haar rampenorganisatie en evacuatieregeling. Voor de directe hulpverlening is dit van de grootste betekenis gebleken. HET directe gevaar en de directe hulpverlening, daarbij kan niet ieder helpen. Maar wel kan en moet ieder helpen bij de leniging van de enorme nood. Onze taak komt nu! Diep onder de indruk hebben wij gisteren heel de dag aan de radio gezeten, luisterend naar het ene rampbericht na het andere, wij hebben meegeleefd met de man nen op de dijken, met de reddingsploegen, die vaak met groot gevaar voor eigen'leven door het wassende water bedreigde mannen, vrouwen, kinderen en vee in veiligheid hebben gebracht, met de slachtoffers, die in enkele uren tijds huis en haard moesten overlaten aan de water massa's, met hen, die een dierbaar familielid verloren, die een zware tol betaalden aan de grimmige vijand van ons volk en die met verlies van have en goed betaalden voor ons allen, die leven in dit land beneden de waterlijn, ons land! De schade aan dijken, aan wegen, aan landerijen, aan woningen, aan vee en huisraad zal tientallen millioenen belopen! Op ons, die hoog en droog in onze gezellige huiskamers hebben zitten luisteren bij de radio naar de zee van ellende, veroorzaakt door zee en storm, rust de dure èn de vanzelfsprekende plicht hen te helpen, nu terstond in de zwaarste nood en straks, wanneer het er om gaat de blijvende schade te herstellen. Wij hebben na de oorlog getoond wat wij kunnen bereiken als wij gezamenlijk de handen ineenslaan, zoals wij het getoond hebben in de Meidagen van 1940 toen Rotterdam in puin lag, zoals wij het zo dikwijls getoond hebben, - wanneer ook maar ergens ter wereld mensen door een ramp getroffen waren, onverschillig van welke natie of ras. Nu gaat het om duizenden van ons eigen volk. Natuurlijk zullen wij helpen: de watersnood van 1953 zal in onze historie geboekstaafd worden als een der ergste, welke wij ooit be leefden, maar ook als een grootse volksbeweging van hulpvaardigheid en naastenliefde. Wij zijn daar volkomen zeker van want wij kennen ons volk. Maarspoedige hulp is dubbele hulp! Thans, nu de in drukken nog zo vers zijn, moet de hulpactie met de meeste spoed worden georganiseerd. De dag van gisteren heeft de mobilisatie te zien gegeven van het reddingswerk, de dagen die volgen moeten die van de mobi lisatie van het hulpwerk zijn! Reeds zijn overal hulpcomité's gevormd of in wording en worden inzamelingen van geld, kleding en huisraad voorbereid. Wanneer in de komende dagen de lijsten langs de deuren gaan en ons de collectebussen, die ons van zo menige inzameling zo vertrouwd zijn, worden voorgehouden, laat ons dan denken aan ons huis en onze meubelen, die gespaard bleven, aan het leven van ons en onze dier baren, dat geen gevaar heeft gelopen èn aan de velen in de Zeeuwse en Hollandse polders, die veel verloren hebben en niet weten hoe zij straks hun huis en hof zullen terugvinden en laat ons dan een royale gift geven uit dankbaarheid voor ons behoud. Laten wij ons dan Neder landers tonen, één in tijden van gevaar en ramp. Nationale ramp nationale hulp!! SUB LUNA De stand was Zaterdagmiddag om 2 uur 744. Zaterdagnacht om 24 uur was de stand 741, in de afgelopen nacht om 24 uur 756.5 en vanochtend om 6 uur 760 mm. Hedenmiddag om 2 uur was de tem peratuur 5 gr. C. De laagste stand in de afgelopen 48 uur was 1 gr. C. 3 Febr.: ZON op 8.17, Zon onder 17.31 MAAN op 22.46, Maan onder 9.24 Dit nummer bestaat uit 10 pag. Van een der terzake deskundige hoofd ingenieurs van de Rijkswaterstaat wordt de watersnood toegeschreven aan de volgende drie factoren: 1. het tijdstip van het hoogwater; 2. de hoogte van het getij, dat springtij was in verband met de nieuwe maan; 3. de windkracht en de windrichting.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1