fHULP allerwegen Landelijke inzamelingsactie is overal begonnen Kath. instanties verlenen hulp TALLOZE BRUIKBARE AANBIEDINGEN Groot aantal vrijwilligers Eindeloze reeks gevende en werkende handen Zondagavond reeds 120 kubieke meter goederen bij Rode Kruis Intendance Kisten vol textiel en schoenen Indrukken van min. Algera Vrijwel ononderbroken stroom van verzoeken om hulp MAANDAG 2 FEBRUARI I95ï PAGINA 5 De Katholieke Bond voor E.H.B.O. te Rotterdam heeft al zijn leden opgeroepen zich te melden voor hulpverlening aan de getroffen of bedreigde gebieden bij de na tionale ramp. In het bijzonder te Rotter dam. waar het hoofdbureau van de Bond gevestigd is, heerste de gehele Zondag een overstelpende drukte. Pater Loop heeft bekend doen maken, dat alle giften, die bij de Bond zonder Naam binnen zullen komen voor de slachtoffers van deze ramp aan de betref fende instanties overhandigd worden. Ook zal een grote som van de Kerstkaartactie voor de getroffen gebieden beschikbaar worden gesteld. De districtslciders en voortrekkers de katholieke verkennersbeweging in district Tilburg hebben met hun materialen hulp verleend waar zulks nodig is geble ken. De commissaris van de Koningin in de provincie Limburg, dr. Uouben, heeft Zon dagavond over de regionale omroep Lim burg een oproep gericht tot de bevolking van deze provincie om gelden en goederen ter beschikking van de slachtoffers te stollen. De bisschop van Roermond, mgr. G. Lem- mens. heeft via de K.R.O. bekend laten maken, dat in alle kerken van zijn bisdom een collecte voor de getroffenen van de ramp zal worden gehouden. In alle paro chies zullen op zijn aanwijzing comité s worden opgericht. Kromstaf-uitzending afgelast „Nu slechts hulpverlening aan slachtoffers" (Van een onzer verslaggevers) In een korte verklaring voor de KJt.O. heeft de voorzitter van de Stichting Krom staf. rar. Jan Derks. alle katholieken aan gespoord om volle steun en medewerking te verlenen bij de leniging van de waters nood. ...Vu grote gebieden van Nederland ten prooi zijn gevallen aan het water en nu gesproken moet worden van een natio nale ramp", zo zei de heer Derks, „zou het ongepast zijn de uitzending van het hulde blijk ten bate van het eeuwfeest deze avond te doen plaats vinden, als ware er niets gebeurd. De Stichting 1853—1953 wil van avond u. luisteraar, slechts aansporen tot hulpverlening aan de slachtoffers van de rarr.p. Ztj handelt daarmede ongetwijfeld in de geest van het Hoogwaardig Episco paat, dat de Nederlandse katholieken de nationale plichten voorhoudt als geloofs plichten. De offerzin, welke de Kromstaf- actie allerwege heeft gewekt, zal zich naar de overtuiging van de Stichting dit ogen blik doen gelden in het blijk van de na tionale solidariteit, dat de hulpverlening aan de slachtoffers moet en zal zijn". Onvoltooide Bescherming Bevolking reeds van nut (Van onze Haagse redacteur) Aangezien de organisatie der Bescher ming Bevolking daarvoor landelijk nog niet rijp is, heeft zij als zodanig geen aandeel gehad in het reddingswerk bij de stormrampen. Wel heeft irten plaatse lijk mankracht en materiaal ingezet, waar de nood zulks eiste. De brandwe ren van Utrecht. Amersfoort, Zeist, Maarssen en De Bilt zijn ter assistentie naar Rotterdam gegaan. In Gouda heeft men alle materieel van de Opruimings- en Reddingsdienst ter beschikking van de Krimpener Waard gesteld. In Utrecht geschiedde hetzelfde met aggregaten voor Hellevoetsluis. Een ogenblik is overwogen de werving van vrijwilligers voor de B.B. in de provincies Overijssel en Gelderland, welke vandaag zou beginnen, stop te ze*ten. Aangezien deze provincies echter zelf niet bij de ramp zijn betrokken heeft de werving toch doorgang gevon den. Veterinaire studenten enten vee in Om mond' en klauwzeer hij nationale ramp te voor komen (Van onze Haagse redacteur) In verband met de gevaren van mond en klauwzeer zou juist op 2 Februari een vervoersverbod voor vee ingaan. Vanwege de chaotische toestand, welke zich in de watersnoodgebieden voor doet, kon men dit verbod geen door gang doen vinden. Om niettemin ook in deze nieuwe situatie besmetting met mond- en klauwzeer te voorkomen, wordt met de meeste spoed begonnen met inentingen op grote schaal; hieraan zullen veterinaire studenten hun mede werking geven. Actie Katholieke Middenstand Bedrijfsleven helpl bedrijfsleven (Van onze Haagse redacteur) Met het doel middenstandsbedrijven in de getroffen gebieden te helpen met goederen, materialen, bedrijfsuitrusting en geld, heeft de Ned. R.K. Midden standsbond een actie ingezet onder het motto „Bedrijfsleven helpt bedrijfsle ven". Het bondsbestuur heeft deze actie geopend met een gift van duizend gul den; een beroep is gedaan op de aange sloten vakorganisaties om deze actie over te nemen. Giften worden gaarne inge wacht op het gironummer 54876. Van alle mogelijke zijden, uit binnen- en buitenland, wordt hulp aangeboden ter leniging van de grote nood. waarin zo vele Nederlanders zijn komen te verkeren. Zoals elders ge meld, is vandaag een landelijke inzamelingsactie begonnen. Het gironummer 9575, ten name van het Nationaal Rampen fonds, Den Haag. is reeds bekend. Naast de hulpverleningen, die tal van landelijke organisaties op touw zetten, hebben zeer vele particulieren hulp aangeboden. Ook worde* in zeer vele steden inzamelingen gehouden. De aanbiedingen zijn overstelpend in aantal, zowel financieel als materieel. Studenten zijn in groten getale in actie gekomen, padvinders en padvïndsters laten zich evenmin onbetuigd. Het hoofd bestuur van de Stichting '40'45 heeft zjjn gehele inzame lingsapparaat ter beschikking gesteld van de inzameling, die vandaag is begonnen. Auto's zijn in grote hoeveelheden beschikbaar gesteld. Uit de haven van Maasbracht zfjn dertig sleepboten uitgerukt om in dc noodgebieden hulp te verlenen. Zondagavond heeft mr. J. Algcra, minister van Verkeer en Waterstaat, met ir. A. G. Maris, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, en andere autoriteiten vergaderd om een inzicht te krijgen in dc stand van zaken in verschillende delen van ons land, die door dc ramp getroffen zyn. Hierbij werden maatregelen beraamd om de getroffen gebieden met spoed hulp te verlenen. Zo werd een groot aantal vrijwil ligers, die hun diensten hadden aangeboden, door de tussen komst van de minister van Verkeer en Waterstaat van spaden voorzien en naar verschillende delen van het land gestuurd, waar het werd ingezet om gaten in djjken te dich ten en het waterkerend vermogen te vergroten. Alle tech nische diensten van de provinciale en rijkswaterstaat wer ken gecoördineerd met andere burgerlijke en militaire auto riteiten samen om in dc meest bedreigde gebieden hulp te verlenen en de eerstnodige technische maatregelen te nemen. Ook de Boulevard in Noordwijk heeft zeer zwaar te lijden gehad. Over honderden meters is de weg ondergespoeld en de hotels en an dere gebouwen hebben zeer zwaar te lijden gehad. Met betrekking tot de talloze aan biedingen van motorrijtuigen en vaar tuigen vestigt de directeur-generaal voor het Verkeer er de aandacht op, dat in die gevallen, waarin geen plaatselijke overheidsinstantie de dienst van ver voerders aanvraagt, het aanbeveling ver dient aanbiedingen van motorvoertuigen te doen aan de Rijksinspecteur van het Verkeer. Aanbiedingen van vaartuigen kunnen worden gedaan bij de bevrach- lingscommissaris. Deze brengen de ver voerders in contact met die instanties die de hulp het meest van node hebben. De vervoerders en vrachtautobezitters gelieven zich uitsluitend te wenden tot de genoemde instanties, met name de Rijksverkeersinspecteur en de Bevrach tingscommissaris. Zij dienen in hun woonplaats te blijven en bericht af te wachten, waar en wanneer zij zullen worden ingezet. De hoofdcommissarissen en presi denten van de vereniging „De Ne derlandse Padvinders", de Verken ners van de Katholieke Jeugdbewe ging, het Nederlandse Padvinders- gilde en de Nederlandse Gidsen- beweging vragen alle padvinders en padvïndsters in de geteisterde gebie den, die ongetwijfeld alle hulp ver lenen, die nodig is, dit te doen in samenwerking met de plaatselijke instanties. Het motto voor deze hulp dient te zijn: „Geen werk is te groot, geen werk is te klein". Voorts wordt op alle padvinders en oadvindsters in het gehele land een beroep gedaan zich ter beschikking te stellen voor de nationale inzameling. Voortrekkers uit niet-geteisterde gebie den kunnen zich gereedhouden voor hulpverlening, doch men wachte op (Van onze Haagse redacteur) Op het bureau van het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis was het in het begin van de Zondagmiddag reeds frapperend hoe snel na de alarmerende berichten over de radio mensen toestroomden om zich aan te bieden voor hulp verlening aan de getroffenen. Velen kwamen zonder precies te weten wat zfj zou den kunnen doen, doch om toch maar tot uitdrukking te brengen, dal /.ij wilden helpen. Anderen zeiden het heel concreet: ik bied huisvesting aan voor vier per sonen; een moeder van zeven kinderen verklaarde, dat zij cr nog wel drie bfj wilde nemen; een firma uit Heerenveen bood 600 schoppen aan; tuinders uit Aalsmeer stelden zich beschikbaar voor graafwerk in getroffen gebieden cn vak lieden van de veemarkten voor bet wegvoeren van vee oud, gegoeden en minder gegoeden hier hun costuums,- jurken, nachtgoed, kin dercapes. jassen en wat al niet kwamen brengen uit de behoefte om te helpen, waar nood is. Dan weer een matras, dan een kist met busjes gecondenseer de melk, dan serviesgoed een einde loze reeks gevende handen en aan de andere kant van de tafels de werkende handen van zeer actieve mensen, die niet moe werden om dit alles te ver stouwen. De voorlopige gegevens om acht uur 's avonds luidden, dat alleen al op het hoofdcentrum Den Haag 120 kubieke meter goederen waren binnen gekomen. Het Rode Kruis heeft verder een deel van zijn noodcolonne naar Halsteren gedirigeerd; levensmiddelen en dekens gingen direct naar Lekkerkerk; te lefonisch kwamen er vele mededelingen binnen van mensen die huisraad ter beschikking stelden; men bood auto's aan voor transporten; 1500 dekens gin- Vaak ontroerende hulpvaardigheid Maar nóg indrukwekkender was het geen wij te zien kregen op de hoofdin- ter.dance van het Rode Kruis aan de Fluwelen Burgwal te Den Haag. waar het personeel vanaf half acht Zondag morgen later op de dag versterkt met vrijwilligers in touw was. Een half uur na de radio-oproep om hulp begonnen de gaven reeds in enorme hoeveelheden binnen te komen; om kwart over drie was de 50ste kist al met kleren en schoenen gevuld. Een doktersauto reed voor, geheel volgela den met textiel er. even later zag men een moeder met twee peuters heel zorg vuldig twee paar kinderpantoffcltjes op de tafel zetten. Het was vaak ontroerend hoe jongen De minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera, heeft vergezeld van lr A. G. Maris, directeur-generaal van de Rijks waterstaat, een bezoek gebracht aan Dordrecht, waar hij. door de rijkspolitie langs omwegen geleid, naar het stadhuis is Twee 5-tonners van Koningin bij redding (Van onze Haagse redacteur) Op weinige plaatsen in het land heeft men zich gisteren zozeer de om vang van de catastrophe der watersnood gerealiseerd als op de Provinciale Grif fie van Zuid-IIolland. waar een vrijwel ononderbroken stroom van verzoeken om hulp van burgemeesters van ge troffen cn bedreigde gemeenten de te lefoon niet stil deed staan. Met grote kalmte verwerkte een amb tenaar. die belast is met' do zorg voor d& Bescherming Bov lking. de trieste opgaven van dijkdoorbraken en vragen om vervoer te water Bepaald alarmerend klonk het. wanneer men binnen het verloop van enkele minuten de her baalde verzoeken van Goeree er. Over- flak kee hoorde om boten en bij het val ken van de avond van alle kanten tege lijk hoorde spreken over üchtaggrega- i :en zoeklichten en zelfs petroleumlam- oer. om het reddingswerk ook in het lonk er nog engszzins te kunner. voort- •etten. Gelukkig kwamen er tezelfder tijd ook van vele zijden aanbiedingen voor hulpverlening hinnen. Een kolonne van tweehonderd man trok uit van Rijswijk; in stadion Fevenoord te Rotterdam en in de Ahoy-hallen werden voorzieningen getroffen om Maandag drieduizend eva- cué's uit de Alblasserwaard op te van gen; de Koningin deed haar opperstal meester Bischoff van Heemskerk twee vijftons vrachtwagens voor vervoers- doeleinden beschikbaar stellen; de Rot terdamse rivierpolitie trok met haar bo ten in de richting van Stellendam; het vervoer van springstoffen met een mi litaire kolonne werd geregeld voor de dijk bij Ouderkerk; zeshonderd studen ten stonden in Utrecht klaar om voor hulpverlening te vertrekken dit zijn zo maar willekeurig een paar voorbeel den van de uiterst beweeglijke activi teit. welke uit een kwartiertje luisteren bij de centrale telefoonpost bleek De commissaris der Koningin in Zuid- Holland. mr. L. A. Kesper, vertoefde op het moment, dat de grote ramp met na me ook zijn provincie trof, in Zweden; men heeft hem terstond telefonisch van de catastrophe op de hoogte gesteld. Het reddingswerk kwam nu onder verant woordelijkheid te slaan van de waar nemend commissaris, het Tweede-Ka merlid mr. J. J. R Schmal. De minister heeft met de burgemeester, die de gehele nacht aan de hulpverlening ter plaatse leiding heeft gegeven, de ver schillende critieke punten bezocht en zich daar met getroffen personen onderhouden. De minister kon zich nog geen gefun deerd oordeel vormen over de omvang van de ramp, vooral ook omdat de verbinding met de verschillende getroffen gebieden zeer moeilijk, zo niet onmogelijk Is. Hij verklaarde voorts er bijzonder van onder de indruk te zijn, dat deze ramp vele per sonen het leven heeft gekost, onder wie er ook zijn die bij de uiloefening van hun plicht zijn gevallen. De directeur-generaal van de Rijkswater staat verklaarde ons, dat reeds vaststaat dat de waterstanden belangrijk hoger zijn geweest dan bij de beruchte stormvloed van 1916, Van deze zijde werd er ons ook op gewezen, dat van oudsher de Waterstaat gedecentraliseerd optreedt, zodat de plaat selijke waterstaatsautoriteiten met het tref fen van de eerste noodzakelijke maatrege len zijn belast. Zij komen onmiddellijk in actie indien de toestand zulks vordert en hebben hiervoor geen opdracht van een centrale instantie nodig. Onaangenaam avontuur van Commissaris Dc Commissaris der Koningin in Zre- land, jhr. mr. A F. C. de Casembroot. die Zaterdagmiddag he: gemeentehuis van Kortgene op Noord-Beveland officieel moest gaan openen, heeft een zeer onaan genaam avontuur beleefd. Hel noodweer had zich in Zeeland reeds aangekondigd en toen de commissaris op de pont naar Koitgene reed moest zijn auto reeds door het 30 cm, hoge water rijden. BIJ de over kant bleek op de een km lange strek dam het water een halve meter hoog te staan Dat werd hem wat te gortig en dus moest er gewacht worden. Ongeveer an derhalf uur heeft de commissaris der Ko ningin. die het geïsoleerde Noord-Bcvc- land niet wilde teleurstellen, gewacht Toen hij een poging ging wagen, strandde de ze haast, want midden op de strekdam sloeg de motor af en de auto schcc-n aan de heftige golven overgeleverd Gelukkig wist de chauffeur echter weg te komen. gen ter verdere distributie naar Rot terdam. Een grote bakkerij in Den Haag kreeg als eerste order opdracht tot het bakken van 2500 broden en 's avonds zouden er nog 2400 per uur bijgebak ken worden. 100 blikken erwtensoepen 900 pakjes margarine waren verder de eerste bestellingen. Een firma heeft niet minder dan 100 complete bedden met matrassen. de kens. lakens en kussens ter beschikking van de getroffenen gesteld; Zondag avond varen er reeds 10.000 dekens de deur uitgegaan, men verwachtte er nog 3.000 uit Amsterdam Bij een grote coöperatie heeft het Rode Kruis alle le vensmiddelen in blik opgekocht; per soneel van een warenhuis heeft in de afgelopen nacht diverse bij de Rode Kruis Intendance te Den Haag binnen gekomen goederen gesorteerd. De Haagse Jeugdactie heeft Zondag zijn kader opgeroepen om Maandag te helpen bij de inzameling van het Rode Kruis. Het Haagse ziekenhuis aan de Zuiawal heeft ligplaats ter beschikking gesteld voor 250 evacués en wil voor 2500 getroffenen koken Voor de mobiele colonnes was er de moeilijkheid, dat deze vooral zijn in gesteld op transport te land. op het op slaan van tenten e.d.. waardoor men in de gegeven omstandigheden vaak mach teloos bleef. In Den Haag wordt 7 Februari een grote collecte gehouden voor de getrof fen gebieden. De hoogste water standen Dc afgelopen dagen zijn de volgen de hoogste waterstanden gemeten: Kloosterzande (O.-Z. Vlaanderen) 5.50 m +N.A.P. Sliedrecht 4.25 Ridderkerk 3.90 Viaardingen 3.70 En de laagste. (Zaterdagavond 11.15 uur) Nog meer hulp van de voetbalverenigingen Aan de berichten over hulp van de voetbalverenigingen aan de slachtoffers van de natuurramp kunnen wij nog toe voegen. dat het bestuur van het Arn hemse Vitesse een bedrag van 1000 beschikbaar heeft gesteld, terwijl een collecte tijdens de rust van de wedstrijd Vitesse—Be Quick 2500 heeft opge bracht. In het Utrechts stadion wordt Woens dagavond de wedstrijd DOSUtrechts provinciaal elftal gespeeld ten bate van het Nationale Rampenfonds. Kleding voor de getroffenen Maten of nummers bijvoegen Overal in ons land worden al grote hoeveelheden kleren, schoenen, dekens, lakens enz. voor de noodgebieden in gezameld. Het is de bedoeling dat men briefjes aan de in te leveren goederen hecht, met daarop aangegeven maten of num mers. De verdeling onder de getroffenen wordt daardoor aanmerkelijk versneld. De aandacht wordt er op gevestigd dat er vooral grote behoefte is aan de kens en lakens. bericht van de daartoe bevoegde instan ties. De hoofdkwartieren twijfelen er niet aan. dat ieder zich voor dit werk zal inzetten, gedachtig aan de motto's „Weest paraat" en „Weest bereid". De hoofdcommissaris van de Katholieke Jeugdbeweging verwacht hetzelfde van het Jongensgilde en andere groeperingen van de Katholieke Jeugdbeweging. Verscheidene acties Het Rode Kruis ontplooit een groot scheepse hulpactie, waarover elders wftrdt bericht. Het Watersnoodfonds, voorzitter mr. L. C. van Eeghen. is ter stond in actie getreden. Bijdragen kun nen worden gestort op de rekening van het Watersnoodfonds bij de firma Hope en Co. te Amsterdam Voor opneming van kinderen uit bedreigde gebieden fceeft de minister van O., K en W. een aantal kampen „Vorming buiten school verband" beschikbaar gesteld. Voor overleg belle men „Vorming buiten schoolverband" tel. 183000. Den Haag. De raad van overleg, samenge steld uit de Katholieke Vakbewe ging. de Christelijke Vakbeweging en het N.V.V. heeft besloten, door middel van het opwekken van de leden om enkele uren te gaan over werken, te trachten een bedrag bij een te krijgen ter ondersteuning van door de ramp retroffenen. Hier over zal op zo kort mogelijke ter mijn met de werkgevers overleg worden gepleegd. De Nationale Commissie voor Vluch telingenhulp wil zo mogelijk nog in deze week of anders in dc volgende week een extra bussen- of lijstencollcc- te organiseren. De commissie heeft lvaar organisatie-apparaat tijdelijk in dienst gesteld van het Nationaal Rampen fonds. De Stichting 1940—1945 doet cei be roep op al haar plaatselijke commissies ten bate van deze inzameling. Het Nederlandse Rode Kruis, dat deze oproep mede ondersteunt, zal via haar afdelingen een goedereninzameling voor de door de watersnood getroffenen organiseren. Studenten helpen Ook de studenten stellen alles in het werk om zoveel mogelijk hulp te verlenen. Tweehonderdvijftig Utrechtse studenten zijn met dooi de gemeente meegegeven materiaal in gemeentelijke autobussen naar het Westland vertrokken, om daar te helpen de dijken te dichten en te versterken. Ongeveer honderd Wa- geningse studenten hebben gehoor gegeven aan de oproep tot hulpver lening. Twee bussen met studenten zijn vertrokken, vermoedelijk naar Lage Zwaluwe. Honderdvijftig Til- burgse studenten zijn te Zeven- bergsche Hoek actief bezig. Rotter damse studenten werken aan de dijken te Maassluis en Alblasscr- dam. Uit Leiden zijn 250 studenten naar Oostvoorne en 300 naar Spij- kenisse vertrokken. Meer zullen volgen. De Centrale Evacuatie Commissie maakt bekend aan de provinciale eva cuatiecommissarissen. dat verzoeken om vervoermiddelen voor evacuatiedo L einden gericht kunnen worden tot de directie van Van Gend en Loos, Sta- dionweg 49 te Rotterdam, telefoon 79620. Eigenaars van auto's, die deze be schikbaar willen stellen voor de eva cuatie, kunnen zich opgeven bij de K. N. A. C.. Sophialaan 4, 's-Graven- hage. Er heeft zich een comité gevormd, bestaande uit Indische Nederlanders en uit in de woonoorden in Nederland erblijvende Ambonezen tot leniging van de nood. Giften kunnen worden gestort ten ...me van de penningmeester, de heer H. J. Top. bij de Nederlandse Handel 4 Maatschappij, Kneuterdijk, 's-Graven- hage). De Nederlandse Jeugdherbergcentrals heeft alle jeugdherbergen beschikbaar gesteld voor dakloos geworden perso nen. Mr. Burger, voorzitter van de Tweede- Kamerfractie van de Partij van de Ar beid heeft de minister-president ver zocht via de radio het Nederlandse volk mededelingen te doen over de door de regering te treffen maatregelen. Storm in Zwolle eist één dode (Van onze correspondent) In Zwolle .heeft de storm van de afgelo pen Zaterdag naast enorm veel materiële schade helaas ook een dode geëist. Een 28-jarige wielrijder werd door een plotse linge rukwind tegen een auto gesmakt. Hij kwam tegen de voorruit terecht en werd met levensgevaarlijke verwondingen naar een ziekenhuis vervoerd waar hij Zondag morgen is overleden Concertgebouworkest speelt voor noodgebieden Het Concertgebouworkest t.e Amsterdam heeft Zondag na afloop van het abonne mentsconcert besloten een uitvoering tc ge ven ten bate van dc slachtoffers van de watersnood. Dank zij de medewerking o.a. van de dirigent Rafael Kubelik cn de N.V. het Concertgebouworkest is het mogelijk gebleken op korte termijn een concert te organiseren, waarvan de opbrengst geheel /al worden afgedragen aan het Nationaal Rampenfonds Piëteitshalve is Zondagmiddag in plaats van Carnaval Romain van Berlioz uitgevoerd het Concerto Grosso van Handel. Met man en macht wordt overal gewerkt om dc dijken te be houden en de gaten te dichten. In Krimpen aan de IJseI sleepte jong en oud zandzakken aan op de neest bedreigde punten. Over de geheel verzakte dijk wordt het vee in veiligheid getracht. Triest beeld van mensen en vee in de omgeving van Op hel stationsemplacement van Dordrecht is een 9r0t ged eelte van het spoorweg\ichaam ten Wasten van het starion in de nacht van Zaterdag op Zondag weggeslagen. Ht dijk lichaam 'is over grote afstand geheel weggespoeld, zodat dg rails in de lucht zijn komen te hangen. De betonna voet stukken van de bovenleiding zijn onderspoeld en de hoog- spanningspaln "zijn scheef gaan hangen

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4