In de duisternis van Brabants Westpunt IN ROOSENDAAL STROMEN DE VLUCHTELINGEN BINNEN TEXEL werkt nog steeds tegen het water Dulles en Stassen in Europa GIFT VAN TWEE TON VOOR HEI RAMPENFONDS Van Nieuw-Vossemeer steekt nog alleen de kerkspits boven water Wanneer eindigt die verschrikkelijke nacht? „W* ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 Water, water en nog eens water Rondom Maassluis en ten zuiden van Dordrecht Kranig werk van jonge soldaten Soms willen de mensen niet worden geevacueerd (Van een onzer verslaggevers) Roosendaal, Zondagnacht. C^VEN ten noorden van Roosendaal, op de dijk, waarover de autoweg naar Willemstad loopt, stond vannacht in de zwiepende storm een kleine groep mensen: een veldwachter, wat militairen, en verder stond er een grote vrachtwagen met roeiboten en een brandweerauto met een 'zoeklicht. Links en rechts water. En heel in de verte, laag in de polder, een flikkerend licht, dat het s.o.s.-signaal seinde. Af en toe antwoordt het zoeklicht van de brandweerauto. Vlak voor de dijk staan twee mannen in een roeibootje met buitenboordmotor. Steeds weer wordt het bootje tegen de djjk aan gedreven, waarbij de schroef in allerlei drijvende takken verward raakt. Van dat gewriemel aan de motor hangt het leven af van een boerengezin met vijf kinderen. De mannen op de dijk gaan schuilen achter de vrachtwagen. Ze zijn zwijgzaam. Alleen het staan in de storm, uren en uren achtereen, heeft hen oververmoeid. De veldwachter zegt, dat deze reddingsoperatie eigenlijk overbodig is. Het boerengezin is driemaal gewaarschuwd, doch wilde niet evacueren. INDERDAAD is dat hier in West- Brabant op het ogenblik het grootste probleemde boeren die niet willen vertrekken van huis en haard. Voor hen die wèl willen vertrekken staan honderden particuliere auto's en bussen klaar. Voor het gehele gebied achter het opdringende water is Fijnaart het evacuatie-centrum. Daar komen op het marktplein de personenauto's, die de bewoners uit de polders haalden, samen. En daar ledigt |frx>k da file^aui^hivs: ;n. dio de. getroffenen verder naar het achterland brengen. Maar hoe lang houdt Fijnaart het -vol Dat is de vraag die men zich hier stelt. Enige kilometers verderop immers is ook de dijk ten oosten van Zwingel spaan naar Klundert onder water komen te staan. Het laatste bericht uit Willemstad, werd Zondagavond door twee mannen die zich zwemmende en wadende had den weten te redden, naar Fijnaart ge bracht. Nog geen tien minuten later r\jdt men weer in de richting Rooscn- ,daal. waar in de dorpen de mensen in hun huiskamers zitten thee te drinken, naar de radio luisteren en vrezen dat ook hen de aartsvijand niet zal sparen. Het centrum voor de hulpverlening in West-Brabant is Roosendaal. Dui zenden kwamen hier Zondag op het station aan, vooral uit Zeeland. En dui zenden anderen kwamen uit St. Philips- land en de omgeving van Bergen op Zoom. IN de cantine zit ook de boerenarbei der Nieuwkoop met ziin acht kinde ren (het negende is in Willemstad aohtergeblevenaan een lange tafel. Er wordt niet veel gesproken. Nieuwkoop werd Zaterdagnacht om drie uur dooi de vloed gewekt. „Binnen een kwartier waren wij allen het huis uit en stonden we op de dijk. Tien minuten later was het water tot boven de ramen gestegen. Nee. we hebben niets meegenomen. Ons varken mocht niet in de auto." De kin deren slapen zittende in, zij hebben zo veel beleefd en zoveel gezien. Op de straten in Noord-Brabant is het verkeer zeer druk. Reeds Zondag ochtend reden lange colonnes Rode vol .-!?&' Ohdrr: 'wijl nam de storm maar niet in kracht af en bleef de regen maar striemen. Groots werk is op de eerste dag van de ramp verricht door tweehonderd mi litairen van de stormtroepen uit Roo sendaal. Met trucks vwrden z\j in kleine groepen naar de verschillende bedreig de plaatsen gebracht. Vele jongens heb ben moeten zwemmen voor hun leven, ojyidat z\j zich te ver waagden teneinde de mensen van de daken en uit de bo men te redden. Later spanden zij tou wen om met elkaar in contact te blij- Want wie alleen zwemt in de woe dende golven moet wel ten onder gaan. De minister van Buitenlandse Zaken der V.S Dulles en de directeur van de wederzijdse hulpverlening, Stassen. zijn Zaterdag te Rome aangekomen. Zn heb ben verklaard, groot belang te stellen in de vorderingen inzake Europese defen sieve Integratie, maar te zijn gekomen om te luisteren Zij confereerden te Rome met premier De Gasperi, met de stafchef Efiso Marras en met de Ameri kaanse ambassadeur Bunker. Te Berlijn sprekende op een vergade ring van de boerenbond heeft de West- duifse bondskanselier Adenauer ver klaard, dat men geen Illusies moest koesteren omtrent het bezoek van Dul les. De V.S. zouden hun belangstelling voor Europa verliezen, indien eenheid daar zou uitblijven. H\\ weidde voorts uit over het vluchtelingenvraagstuk en drong aan op mogelijkheden tot tijdelijke vestiging van Oostduitse boeren in Ca nada. De gewezen Amerikaanse hoge com missaris McOloy verklaarde te New York. dat het communistische anti-semi- tisme bedoelde, de nog niet democrati sche Duitsers te winnen voor Moskou De Duitsers zouden nu kunnen tonen, waar zij staan. Hij was overtuigd, dat de grote meerderheid voor het Westen was gewonnen. Verraders in Moskou De Moskouse Prawda heeft tal van personen aan de kaak gesteld, die staatsgeheimen zouden hebben verraden. Het blad citeert voorts een Litaus blad, dat de arrestatie meldt van spion- nerende en saboteerende Zionisten, „dakloze cosmopolieten, Joods-burger lijke nationalisten, lage huurlingen van het Amerikaanse imperialisme". De door de Prawda genoemde spion nen zijn functionarissen van instituten en van grote bedrhven, die documenten zouden nebben verkocht of „zoek ge maakt", o.a. Chanowitsj, Zaslawski. Orlow, Petrow, Aloezow, Morozow. Ook wordt nog de arrestatie gemeld van Kasjlajew, die „geheime gegevens ge bruikte voor een academisch proef schrift". Klaarblijkelijk gaat het hier voornamelijk om het publiceren van «conoi-ische gegevens. Het dagelijks bestuur van het N.V.V. (ƒ25.000), de by het N.V.V. aangesloten bonden (ƒ75.000), de Centrale Arbei- ders Verzekerings/bank te Den Haag 50.000), de N.V. de Arbeiderspers dagblad Het Vrije Volk (ƒ30.000), het partijbestuur van de Partij van de Arbeid (ƒ10.000), het 'hoofdbestuur van de V.A.R.A. (ƒ10.000), hebben in totaal een bedrag van ƒ200.000 ter beschik king gesteld van het nationaal rampen fonds. Rouwbeklag van België en Israël De ambassade van België heeft naar aanleiding van de nationale ramp die Nederland heeft getroffen hedenochtend aa.n de Nederlandse regering het rouw beklag van de Belgische regering en van het Belgische volk overgemaalkit. Tevens is aan onze regering gevraagd te willen meedelen met welke goederen België nog hulp kan bieden. De gezant van Israël heeft eveneens de Nederlandse regering de sympathie van zjjn negering overgebracht ln ver band met de nationale ramp. RECTIFICATIE Ten onrechte vermeldden wy Zater dag onder een foto, dat de gezagvoerder van het fregat Van Amstel, kapitein- luitenant-ter-zee J. A. Blentjes, met zijn echtgenote de oorkonde van de adoptie van zijn schip door de Amstel Brouwerij bekijkt: de commandant van het fregat zit naast de echtgenote van jhr Hooft van Woudenberg, een der directeuren van de brouwerij. OP HET STRAND van Scheveningen liep vannacht het Franse schip Carthage aan de grond. Inzameling goederen alleen via Sociale Raad Voorziende, dat sommige indivi duen misschiexi zullen pogen mis bruik te maken van de algemene deernis voor de getroffenen en van de gemakkelijke gelegenheid zullen trachten te profiteren door ten eigen bate inzamelingen te houden, heeft het gemeentebestuur van Amsterdam de volgende richtlijnen vastgesteld: ,JIet inzamelen door particulieren, zonder dat dezen daartoe door een organisatie z\jn gemachtigd, is ten strengste verboden." Particulieren, die kleren of goede ren wensen in te zamelen, wordt ver zocht zich in verbinding te stellen met de Sociale Raad, Herengracht 174, telefoon 4831,4, 45405 of 42547. Alle ingezamelde goederen dienen te worden afgegeven in het voormalige gebouw Ceres, Nieuwe Prinsengracht .5941. Alle verdere inlichtingen wor den op het stadhuis verstrekt, tele foon 64455j toestel 52J. B. en IV. van Amsterdam vestigen er tot slot de aandacht op, dat ieder, die geld of goederen inzamelt, zich moet kunnen legitimeren, hetzij met een insigné van het Rode Kruis, het zij met een machtiging van de orga nisatie, waarbij hij is aangesloten (b.v. vakvereniging of bond). DUITSE HULP VOOR ROTTERDAM De burrreu Duisburg en N'.ssc'Gj, h.r. :0an- geboden en hun .n odeleven met de raimp, die Nederland heeft getroffen, betuigd. Arabische eisen aan het Westen Charles Malik, gezant van de Liba non bij de Ver. staten heeft Vrijdag avond aangedrongen op herziening van de gehele politiek van het Westen ten opzichte van het Nabije Oosten. Spre kende tot „Amerikaanse vrienden van het Naburige Oosten" bracht Malik een plan naar, voren voor beslechting van het conflict tussen Israël en de Arabische landen. Dit hield o.a. in: bewapening van de Arabieren voor hun verdediging, nieuwe vestiging van de Arabieren in Palestina na teruggave van een bepaald gebied door Israël. Malik noemde Israël „een bron van intense haat" in de Ara bische wereld, en betoogde dat de Ara bieren „moeten worden genezen van de overtuiging, dat het Westen hen aan de Joden heeft overgeleverd." In West-Berlijn zijn leden van Duitse party, die dê staatsgreep Hitler in 1923 herdachten, door demo craten uiteengejaagd. President Elsenhower en zijn vrouw zjjn Zondag aangenomen als leden van de Presbyteriaanse kerk. Zij werden met vijftig anderen gedoopt. Te New York, Philadelphia en andere Amerikaanse havens is personeel van sleepboten en olie-boten in staking ge gaan wegens een loongeschil. Te Zermatt in Zwitserland vreest men, dat twee Duitse beklimmers van de Hoge Matterhom zijn omgekomen. Men vond hun ski's, rugzakken en provisie in een verlaten berghut. BURGEMEESTER VAN RILLAND BATH VERDRONKEN (Van onze West-Brabantse correspondent) Toen hij zich per auto op weg begaf naar een van de bedreigde punten in zjjn gemeente, is de burgemeester van het plaatsje Rilland Bath verdron ken. Juist toen hij op het zwakste punt van de dijk was, begaf deze het en met auto en al verdween de burge meester in de golven. Nadien is er niets meer van hem vernomen en men neemt als zeker aan, dat hrj in de golven verdronken is. De inwoners van Bath, ongeveer 100 in getal, hebben hun toevlucht gezocht en gevonden in Bergen op Zoom. En kelen wilden niet weg en zij zijn in het plaatsje achtergebleven. Nog vijf doden zijn er hier te betreuren. Drie oudere mensen werden door het water verrast, toen zij in bed waren: zij werden weg gespoeld. Een autobus met passagiers verdween eveneens in de golven. Drie Inzittenden verdronken, de anderen konden zich op het dak in veiligheid brengen. (Van onze correspondent) Texel, 2 Februari ZONDAGAVOND werd de evacuatie van de bewoners van de polder Het Noorden op Texel voorbereid. In hotels in Den Burg, in de Jeugdherberg Pano rama en op andere plaatsen werd logies- gelegenheid voor hen in orde gemaakt. Het vee was al eerder uit de pol der Het Noorden weg gevoerd. Het bleek van nacht echter niet nodig de evacuatie uit te voe ren- De hele Zondag en de nacht daarop vond het aflossen en inzetten van ploegen vrijwilligers en militairen onafgebroken voortgang. In oliejassen en rubberlaarzen meld den zich de stoere Texe laars bij hun burgemees ter. De jongens van de Muloschool bleven niet achter. De veerboot Dok ter Wage maker was Zondagmiddag om twee uur uit Oudeschild weg gevaren om, gebruik makende van het lage tij, een lading dekzeilen en passagiers (om de dekzeilen was het be gonnen) uit Den Helder te halen. Zo ging men de nacht weer in. In de ge lagkamer van hotel De Lindeboom bleven de vrijwilligers zich af- en aanmelden. Uiterst wel kom waren zij, die met lichtbakken kwamen, want enig licht is onont beerlijk wanneer men in een woeste storm zware zandzakken een kleiig talud moet opdragen. Twee dagen en nachten voeren de Texelaars nu een heroïeke strijd om hun eiland te behouden. De schade is niet bij be nadering te schatten. De kwaliteit van de grond van de polder De Eendracht, die geheel onder water staat, zal van het zoute water on getwijfeld te lijden heb ben. Zondagavond waren tienduizend zakken zand in het gat bij de Schans verwerkt. Vannaoht heeft het erom gespan nen. Het water steeg weer tot de zwaar gehavende kruin van de dijken en drie polders zijn door het oog van een naald gekropen. Vanmorgen half zes is de Dokter Wagemaker weer con form de dienstregeling uit Oudeschild vertrok ken. In Den Helder gingen vrachtauto's met 50.000 zakken aan boord. Over het totale aantal slachtoffers op Texel bestaat nog steeds geen zekerheid. OP ZONDAGAVOND IN WEST-RRARANT Onzekerheid over het hot van de bewoners (Van onze correspondent in W.-Brabant) AF- en aanrijdende auto's, opgewonden mensen, terneergeslagen slachtoffers, zenuwachtige hulpcolonnes, helverlichte gemeentelijke bureaux, overbezette telefoonlijnen en volgeladen stationsemplacementen, dit is liet totaal beeld van West-Brabant op Zondagavond. West-Brabant helpt! Men is bezig de slacht offers van de watersnood onder dak te brengen. Uit Fijnaart, uit Heiningen, uit Halsteren, en Vossemeer, uit St. Philipsland en van het eiland Goeree. Er wordt geholpen van het moment af dat de burgemeesters van de niet getroffen ge meenten het hulpwerk op gang brachten. Iedereen steekt de handen uit en van overal komen de blijken van medeleven en belangstelling. Daar is de commis saris van de Koningin, prof. J. de Quay, die zich naar het rampengebied spoedt, daar is minister Witte, dr Beel, die snél na het bekend worden van de ramp zalige gebeurtenissen ter plaatse zijn gearriveerd. En onderwijl gist men naar de slachtoffers: 17 te Fijnaart, 17 te Heiningen, 2 in St. Philipsland, S in Dintel- oord, 11 vermisten in Koeveringen bij Steenbergen, 4 doden bij Lepelstraat. De berichten stromen binnen. Vanuit de gemeenten, vanuit de monden van trieste slachtoffers, die uit deze nood slechts het vege lyf hebben kunnen redden. MEN gist, maar zekerheid valt nog niet te krijgen. In de eindeloze chaos, welke over het West brabantse land is uitgezaaid, tellen cilfers niet. Er telt alleen het werk, het dringend noodzakelijke hulpwerk, dat een kwestie is van minuten, als de vrees voor de vloed van vijf uur de redders tot koortsachtig werken aanspoort. Doden, hoevelen? Wie zal het zeggen? Ver misten? Meer dan honderd, zegt men. Wie zal het weten? Wie weet er iets over het lot, dat Nieuio-Vossemeer heeft getroffen, waar van alleen nog de kerkspits boven het water uitsteektWie weet van het lot van een Halsterse familie, die naar men zegt met z'n elven in het kokende water is verdwenenT Wie weet het? Voor Nieuw-Vossemeer bestaat er alleen nog maar de hoop dat de inwoners naar het eiland Tholen hebben kunnen ont komen, maar ook daarvan is, op dit ZOEKLICHTEN SCHIJNEN OVER DE WATERWOESTERNIJ Roosendaal, Maandagmorgen A.NNEER eindigt dan toch die ver schrikkelijke nacht?" zo vroegen allen zich af, de evacués en de ele duizenden, die met zwakke olielampjes nog levenstekens konden geven. „Waar zijn de ambulances, waar is vader, moeder of verloofde, waar vooral zijn die platbodem bootjes met buitenboordmotoren, die de enige vaartuigen zijn die nog hulp kunnen bieden?" Het was een nacht van verwarring ln de diepste duisternis, een nacht van ijzige wind en hagelbuien Het dorp Fijnaart wordt gedeeltelijk geëvacueerd zodat alle verkeer is gestaakt. Over allerlei kleine wegen rechts en links, begrensd door de onbarm hartige zondvloed, kon men Dlnteloord bereiken, doch deze plaats is geïsoleerd. Drie mensen zijn er verdronken. Verder naar het Westen bleek tot Ieders verbazing St. Philipsland, althans de autoweg erboven, nog bereikbaar, doch even bulten Steen bergen bedreigde de vloed deze waardevolle weg. Philipsland is wel geëvacueerd, doch bij de water toren langs de weg staan drie legertrucks, die motorbootjes meegebracht hebben. Een kapitein met acht militairen gelukte het eindelijk met een boot een half verzakt dijkje te be reiken, dat zich enige kilometers van de grote weg af in zuidwestelijke richting naar Nieuw Vossemeer uitstrekt. Nieuwe troepen brachten platte bootjes met buitenboordmotoren aan en de kapitein kon In tussen doorgaan met zijn werk. Vele malen voer hij in de duisternis heen en weer. steeds weer bracht hij een gezin met vyf of meer kinderen over. Op het dijkje werden de on gelukkigen ontvangen door mili tairen. Strompelend en vallend ging het dan onder slagregens en felle stormwind van het dijkje naar de vrachtwagens. Een geluk, dat die wagens by het dijkje konden komen Dat kleine bootje met die niet-versagende bemanning ls voor de mensen de enige reddingsweg. Langzaam vordert dit werk: twintig reizen, 150 mensen, meer dan duizend wach tenden. Misschien twintig meter verwijderd van het dijkje staat een grote boerderij, doch de kapitein kan er niet bijkomen. In het deel tussen schuur en hoofdhuls Is dé stroom te sterk. Op de zolder zitten vijftien mensen Verder en verder strekt de kapitein zijn reizen uit naar de geïsoleerde hoeven met de tragische seinen der flikkerende olielampjes. De mannen vechten urenlang en keren telkens terug met hun kostbare vracht: door kou verlamde men sen, veel kinderen, soms een varken in een zak. Onderwijl voltrok zich een paar kiloineter ter Zuiden van St, Philipsland een ander drama. Nieuw Vossemeer met 1800 zielen bleek geïsoleerd. Reeds Zondagochtend waren hier mannen van de Storm- school bezig geweest met roeiboten om hulp te bieden. Zij waren des middags vastgeraakt, de stroom werd te sterk. Veertig man van de com mando's moesten een toevlucht zoeken op de zolders van boerderijen, wier bewoners zij hadden willen redden. En juist die twee hulzen zakten in. Via de daken zagen sommigen hunner kans naar hoger ge legen huizen te ontsnappen, om daar het leed van de boerengezinnen op de koude zolders te delen. Anderen liggen in.boten. Hier hebben de militairen schijnwerpers opgesteld, die een spookachtig licht over de waterwoestenij werpen. Met twee roeiboten in sleep willen de militairen dan de geïsoleerde boerderijen ln Anna Jacobipolder bereiken, doch ook hier: dan weer een weigerende motor, dan weer gaat iet schijnwerperlicht uit. Eindelijk werkte alles, juist toen de wind in :racht toenam. De kapitein met zijn acht man nen wist van geen ophouden in deze race om behoud. Het water was tot 50 centimeter beneden de zolders gestegen. Verlamde oudjes, kinderen van een paar weken moesten, terwijl het bootje schommelde in de golven, uit de huizen worden gehaald door als acrobaten klimmende militairen. En toen om vier uur vannacht de vloed nog steeds steeg waren 500 studenten uit Wageningen. Utrecht en Leiden bezig de zeer kostbare weg naar deze landpunt, die bij Steenbergen steeds weer onder water liep, met zandzakken te bevei ligen. Doch zelfs als het lukt de weg open te houden hoe lang dan nog zal de kapitein het volhouden; hoe lang zjjn weg door hagel en storm kunnen vervolgen; hoe lang houdt zijn motor het uit? Ja, hoe lang zal deze nacht duren moment althans, geen zekerheid te x krijgen. T* TEST-BRABANT werkt aan VV droeve balans. Een balans van een ramp, die generaties heugen Als een dief in de nacht kwam het water en vóór de bevolking gealarmeerd kon worden, stond ze reeds tegen een over macht, die men niet erkennen wil voor dat men er tegen vechten moet. Om twee uur 's nachts werd overal alarm geslagen. Sirenes loeiden en klokken luidden sombere slagen over de stille stadjes en dorpjes. En toen kwam het waterOver de gehele kustlijn brak het door en over de dijken en beukte het op tegen de door mensens zo moeizaam gewrochte verschansingen tegen de wilde elementen. Overal sloeg het gaten. Brede kloven, soms honderden meters lang. Van het punt af waar de provincie Brabant Zeeland raakt tot aan Willem stad toe. De sterke stroom joeg bomen, schuttingen, stukken van muren en huisraad voor zich uit. Het water liep de huizen binnen en in minder dan geen tijd stond het tot aan de eerste verdie pingen. Overal moesten mensen vluch ten naar de zolders, sommigen tot zelfs op de daken. Daar vond men hen 's mor gens toen het licht was geworden en de eerste hulpcolonnes uitrukten. Hulpcolonnes van particulieren, brand weerlieden, E.H,B.O.-ers uit vele steden en dorpen. Ze stonden bijna machteloos tegenover de zeeën die hen van de slacht offers scheidden. Het waren vooral de commando's uit Roosendaal, die zich toen wisten te onderscheiden en in zwembroek sprongen verschillende jongens in het koude water, een touw om het middel gebonden om verbinding tot stand te brengen met de geïsoleerde boerde rijen. Menig huisgezin heeft aan dit staaltje van moed het leven te danken. Er valt nog altijd geen balans op te maken over de materiële schade. Men weet dat tientallen cadavers van koelen en varkens zijn aangespoeld, dat overal huisraad ronddrijft, dat de industrie van Klundert onder water staat en dat van de nieuwe ambachtsschool alleen nog maar het dak te zien is. Men hoort, dat de N.V. Hollajidsche Ijzergieterij in Bergen op Zoom, een dochteronderne ming van Stork in Hengelo, haar schade aan machinerieën en verloren gegaan materiaal op anderhalf millioen gulden schat. Het water heeft tot twee meter hoogte in de grote hallen gestaan en iedere boer klaagt over zjjn land, dat door het brakke water onvruchtbaar zal worden voor de komende winter. Men vreest het ergste voor de verbin ding met Zeeland. De spoorverbinding zal voor lange tijd onbruikbaar zjjn. Het water staat tot by Bergen op Zoom op de rails, onderdelen van het seinwezen zijn ontwricht, honderden meters rails zyn weggeslagen, omgebogen of rechtop 'Vn de vloed komen ito statin. Heb dyk- ïichaam onder de spoorbaan spoelt over '1 akkers weg. Een deskundige van de Ned. Spoor wegen gaf ons als zijn mening te ken nen, dat het nog weken nadat het water is weggetrokken zal duren voordat de trein weer naar Zeeland kan rflden. En hoelang blijft dit water staan? Honderden huisdeuren zyn wijd open gesteld om de stroom vluchtelingen op te vangen en te herbergen. Scholen zijn ingericht als verblijfplaatsen, particulie ren stelden kamers beschikbaar en ver strekten beddegoed. Meer dan 3000 evacué's bevinden zich momenteel in Breda, byeengestroomd uit Zevenberg- schehoek, uit Fijnaart, uit Klundert en Heiningen. Ruim honderd bussen stelde de B.B.A. ter beschikking voor het ver voer van de vluchtelingen, die gedistri bueerd werden over Roosendaal, Breda, Etten, Hoeven, Rucphen,, Oudenbosch en Oud-Gastel. Spontaan werd overal de zo nodige bystand verleend en op het station van Roosendaal, waar die trieste stroom van wezenloze ontredderde slachtoffers zich verzamelde, stonden vele hulpbeden klaar om de onderdak- brenging te regelen. En met het per soonlijke contact met deze mensen kwam het contact met de ellende. Trieste ver halen, navrante byzonderheden. Er zyn ook de verhalen over de held- haftigen. Over de kraamverpleegster in Bergen op Zoom. Nabg wachtpost 14 had zy in Bergen op Zoom een man met een stormlamp om zijn door het water geïsoleerde huis zien lopen, wanhopig, want in deze kritieke nacht had juist een nieuwe wereldburger in zy'n huis zich aangekondigd, zyn alarmsein werd ten laatste opgevangen en begrepen en met een roeiboot roeiden enige vrijwilli gers en de kraamverpleegster over een kilometer lengte om het huis te bereiken. Na de geboorte van de baby werden moeder en kind in de boot gedragen en na een uiterst moeilijke tocht in Ber gen op Zoom aan wal gebracht en van daar naar het Algemeen Biirgergast- huls vervoerd. De baby stierf helaas later op de dag. Onder Bergen op Zoom ook raakte een gezin in nüpende moeilijkheden toen het huis, een woonwagen, tot over de halve hoogte vol water stroomde. De gehele wagen werd losgeslagen en de ouders trachtten hun twee kleine kinderen te redden door ze boven het hoofd te hou den. Vrijwilligers onder aanvoering van L.S.K.-ers trotseerden de elementen en brachten het gezin veilig in Bergen op Zoom Te Teheran is meegedeeld, dat de vis vangst in het Perzische deel van de Kaspische Zee voortaan door de Perzen zal geschieden, maar dat aan de Russen een monopolite voor de aankoop van vis zal worden aangeboden. Te Parijs heeft de Senaat de gehele militaire begroting goedgekeurd. De Italiaanse minister van Defensie, Pacciardi, is voor een bezoek aan Egyp te te Kairo aangekomen. De Westduitse socialisten hebben de regering er van beschuldigd, niet op te treden tegen infiltratie van gewezen na zi's in de regeringsdiensten en de coali tiepartijen. Naar West-Berlijn zijn in totaal in de maand Januari ruim 24.000 burgers ge vlucht benevens 318 manschappen van de Oostduitse volkspobtie. Het Oostduitse spoorwegverkeer zal drastisch worden beperkt bij gebrek aan kolen. McCarthy heeft meegedeeld, dat zgn senaatscommissie „schandalen" op het spoor is op het bureau voor wederzijdse veiligheid: dit zou in Europa veel te hoge prijzen voor grondstoffen hebben betaald. Te Bonn is Maria Knuth veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf wegens poging tot hoogverraad. Twee andere beklaagden kregen lichtere straffen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2