ONS VOLK OP ZIJN GROOTST Toen de noodkreet werd geslaakt snelde Nederlandse volk te hulp Uit all alle lagen van de bevolking Onze erfvijand bracht leed in tienduizenden gezinnen Tocht naar geteisterde gebieden Ook Engeland en Belgie zijn door storm en water geteisterd DE GETROFFEN GEBIEDEN Luchtverkenningen boven rampgebied DOOD EN VERDERF IN ZEELAND Dorpen en sieden overslroomd Enorme schade Dertig sleepboten naar rampgebied Internationaal medeleven MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 OPNIEUW HEEFT het Nederlandse volk in den ure des gevaars getoond, tot welk een hartelijke spontaniteit en daadwerkelijk rpedeleven het in staat is. Zowel in het georganiseerd verband van tal van instellingen als in per soonlijke aanmeldingen werd op allerlei wijze hulp ter leniging van de nood aangeboden. Tal van verenigingen riepen hun leden op tot een uiterste aan bereidwilligheid of namen maatregelen, waardoor het op eerste aanvraag worden verlangd. Zo groot was zelfs het aantal aanbiedingen, dat van de zijde der regering een oproep moest uitgaan, niet op eigen houtje tot hulpverlening over te gaan, doch de grootscheepse nationale inzameling ten behoeve van hen, die door deze stormvloed have en goed hebben verloren, te steunen. Ajax op Woensdagavond in het Olym pisch Stadion te Amsterdam. Aanbod van Wieringermeer. De burgemeester van Wieringermeei bood in overleg met de landbouworga nisaties in telegrammen aan Rode Kruis en minister van Waterstaat onmiddellijk hulp aan voor de onderbrengng van Het Leidse en het Utrechtse studen tencorps riepen hun leden tot hulpver- uu lening op. Uit Utrecht vertrokken bus- mensen en vee^in zijn gemeente. Arn- sen met in totaal 250 studenten en het hem offreerde een sleepboot en diverse nodige materieel naar het Westland, om automobielen. Ten behoeve van de op- daar hulp te gaan bieden, personeel van neming van kinderen uit de getroffen de reinigingsdienst ging met auto's naar gebieden stelde de minister van O.. K. de Knmpenerwaard om daar het vee en w. een aantal kampen ..Vorming bui- te helpen redden. ten schoolverband" beschikbaar. De Stichting 19401945 en de Neder- Zeer noodzakelijke hulp was ook het landse Bioscoopbond stelden geheel hun bevel van de PTT aan alle kantoren, inzamelingsapparaat beschikbaar voor hulp- en bijkantoren en stations in de een nationale collecte, het Watersnood- getroffen en bedreigde gebieden, om fonds te Amsterdam in actie, de Ned. dag en nacht open te blijven en de cen- Herv. gemeente, wijk Oude Kerk te tralen bezet te houden. Hiermee ge- Amsterdam en een groep winkeliers te paard ging een verbod aan het PTT- Apeldoorn begonnen nog gisteravond personeel, om deel te nemen aan hulp met een inzameling van kleding en an- acties buiten het verband van dit dere noodzakelijke goederen. De afde- lichaam. Een vlotte afwerking van tele- ling Naarden-Bussum van het Rode foon- èn telegraafverkeer diende im- Kruis stelde vijfduizend gulden ter be- mers zo veel mogelijk te worden gega- schikking van het Watersr.oodfonds. randeerd. In Maastricht begon men eveneens Een gezelschap van zestig personen, met een collecte-actie, een initiatief dat bestaande uit Haarlemse advocaten, door talrijke gemeenten wordt gevolgd. Maar ook op tal van andere manie- ren werd hulp geboden. Het Nationale Postzegelfonds schonk lakens en slopen ten behoeve van zieken. Indische Ne derlanders en Ambonnezen in woon oorden vormden een hulpcomité. Het operakoor Bei Canto te Haarlem besloot de baten van een Donderdag te geven concert af te staan ten behoeve van de slachtoffers van de stormvloed: hetzelfde zal geschieden met de op brengst van een vriendschappelijke voetbalwedstrijd tussen Blauw Wit en leerlingen van de Haarlemse MTS en Heemsteedse vrijwilligers uit alle delen van de bevolking, vertrok gistermiddag naar de bedreigde Zeeuwse gebieden in twee grote motorvoertuigen, waarin zij zo lang het nodig is gehuisvest kunnen blijven. De stroom van aanbiedingen hielci aan. Ontroerend was de spontaniteit waarmede het Nederlandse volk zich in al zijn geledingen inzette voor de hulpverlening aan de rampgebieden. De KNAC deed een beroep op de automo bilisten om hun wagens in dienst te stellen van de evacuatie. De automo bilisten kwamen. De Eigen Vervoer- dersorganisatie riep al zijn leden op vracht- en bestelwagens ter beschikking te stellen. Aannemersbedrijven uit het Noorden van het land boden aan hun personeel naar de meest bedreigde pun ten te zenden. Het aanbod werd dank baar aanvaard. Vermeld moeten ook worden de duizenden, ja tienduizenden naamlozen, dis de spade Ier hand namen om de dijken te versterken of zich op andere wijze verdienstelijk te makpn ter redding van mensenlevens, dierer en land. Tijdens de draverijen te Hilversum is gisteren bij een collecte f 1072 opge haald Een inzameling op het Vitesse- terrein te Arnhem bracht drieduizend gulden op De NJHC heeft alle jeugd herbergen voor evacué's beschikbaar gesteld. De burgemeester van Kromme nie heeft in zijn gemeente stalruimte voor 86 koeien. Vrijmetselaren en Odd Fellows, leden van de Ned. Jeugdge meenschap en van de Nederlandse Fe deratie van Harmonie- en Fanfare corpsen zijn tot hulpverlening opgeroe pen. Het departement van Landbouw deed een dringend beroep op de reders van vissersschepen, om sloepen be schikbaar te stellen. Onze opsomming is onvolledig. Wij zijn ervan doordrongen. Zelfs indien wij zouden streven naar volledigheid zou ons pogen tot falen zijn gedoemd. Nu de nood roept, meldt Ne derland zich present. Ons volk toonde en toont zich op zijn groots. (Van onze speciale verslaggever) Naar Zeeland, naar de Zmdhollandse eilanden, naar Maassluis, 's Graven- Nog geen contact met Schouwen-Duiveland zonde, Alblasserdam, de Langstraat of de vele andere plaatsen, die zijn gelrof- haald. In allerijl werden huizen, leegge- net' op geen enitric I--,*). an anonhn-o rtatinliM-on dia mar manier ra^k'Vueken om"contS ]en 'door een watersnood, zoals de levende Nederlanders nimmer 'hebben mee- ^SSl-fopii nog"1wSS!' in'ArH te krijgen met Schouwen-Duiveland. gemaakt, waarheen zou men zich richten om een glimp op te vangen van het als tehuizen voor ouden van dagen of erSrfs.^andaa^vertre^t een boot leed, dat tienduizenden en nog eens tienduizenden landgenoten heeft getroffen ^^"door^S^tad """én 5lpPalIe^~onge van Yerseke uit naar het eiland om jn deze rampnacht van 31 Januari 1953 P Wij zijn over Rotterdam naar mannen boven achttien jaar op -Ach ten Overstromingen kosten vele Engelsen het leven MIET ALLEEN Nederland, ook Engeland en België hebben zwaar geleden onder de met zware stormen gepaard gaande vloedgolf. In hel Noordelijke deel van het Belgische kustgebied moest de noodtoestand worden afgekondigd, in Oostelijk Engeland is door een dijkbreuk een groot gebied onder water ge lopen. In Oostende zijn vier personen verdronken en het staat reeds vast, dat er in Engeland honderd vijf en vijftig personen om het leven zijn gekomen. Er zijn 145 vermisten en 20.000 daklozen. Water sloeg over de dijk bij Knokke en Het Zoute Over een afstand van vijftig kilome ter braken de dijken in de nabijheid van Mablethorpe in Oost-Engeland door. Het water drong over 3200 meter het land binnen. Honderden personen moesten in allerijl met vrachtwagens van de luchtmacht worden overge bracht naar Louth. een stadje op der tig kilometer van het noodgebied Negen personen verdronken hier. In sommige streken staat het water acht meter hoog. Men vreest, dat hier zeer velen het leven hebben verloren die in landhuisjes woonden. Alle ver bindingen in dit gebied zijn verbroken. Nabij Wells-on-Sea is het land tot acht kilometer uit de kust overstroomd. Personen- en vrachtauto's met donker kijkende mannen aan het stuur zochten zich met moeite een weg door de nog vrije straten. Zij hadden haast. Hier wachtte een oud echtpaar, om naar een veiliger plek te worden overgebracht, elders moest een zieke worden P°Ook"de'laatste "verbinding over het Dordrecht gereden. Zeker, Rotterdam en vooral het Zuidelijk gedeelte van de naar heggde ™ame!p,m- vasteland met Walchejen en Zuid- Maasstad, heeft van het water geleden. Vele straten staan blank, kelders met verlening naar bedreigde punten kon- raafi kostbare technische mstallaties of goederenvoorraden zijn ondergelopen dpn worden gedirigeerd, de Nieuwlandepoldei bij IvraooenuijKe Dp hoofdirvmecteur van oolitie vond is ondergelopen. Alleen voor zeer met vutlkleung water, dat de nolen teruggaven bi] het oplopen van de water- nog even tijd ons een beeld te geven dringende gevallen wordt jeenboot- stand. De tunnel bij het Sandelingplein staat- meiers onder ivater. Het is erg, van de ernstige situatie. De ganse nacht heel erg, maar men kijkt er nauwelijks meer naar, wanneer men terugkeert Nederlanders slaan de is ondergelopen. ingende geval! dienst tussen Yerseke en Bergen op Zoom onderhouden. handen ineen 'tinrrr&.'yArM waren hij en zijn mannen in touw. Met inderhaast gerequireerde bootjes werd gedaan wat gedaan moest worden. Voor reddings- en beveilingswerk had men slechts aandacht. Het eigene stond op de achtergrond. Eerst na een lange, ban ge nacht, toen het water wat gezakt iTTTATvim j- was, vond de hoofdinspecteur gelegen- WANT da" voeren "'«"Sf rnens,es heid' eens even om te kijken mor Xin een wanhopig ongelijke strijd tegen vrouw en drie kinderen in de eigen onze erfvijand .In Dordrecht ziet men, woning, welke in een door het water hoe een lange keten is gevormd van geïsoleerde stadswijk lag. manen, die elkaar in glimmend nieuwe Een flinke kerel, zoals er in deze emmers modder en zand doorgeven ter uren zo ontzaglijk veel flinke mensen versterking van de op enige plaatsen naar vore„ 2iin gekom„. E„ dan den- noorgebroken Noordend,jk. Omstreeks ken avlJ ook aan de burgemeester van S. ÏhVri lS Alblasserdam, die pas ten lange leste SJi jrtaH t, ac. eisen gezin nog dacht te kunnen het reeds zo zwaar geteisterde Dor- bruggen, zag vollopen, drecht niet meer te overzien zijn. De gehele binnenstad is overstroomd ge- Onheilspellend klonk in de zwarte weest. Wel is het water Zondagmorgen stormnacht het geluid der noodklok- gezakt maar niettemin stond een aantal ken in zijn gebied. Persoonlijk ging de straten ook bij laag water nog geheel burgemeester de huizen langs om zijn blank. - - bevolking op de noodtoestand te wij zen en haar op te roepen de vloedbal- ken in de dijk te plaatsen. Het water spoelde er al gauw over heen. vertelde ons een uit velen, die hier uit pure plicht al zijn krachten had ingezet. En dan doet hij ons het relaas van de onvergetelijke indrukken, hot water uit do rivier zich met gewold ^11 een weg baande over de dijk. was het n ltrees- Vet ls een ielaas over de Uit de bovenverdiepingen keken tries te gezichten naar de grauwe rimpelen- de waterspiegel, welke tot de raamko zijnen der benedenhuizen reikte. Ge lukkigen met lange lieslaarzen onder hielden nog communicatie met de om geving. Hier en daar dreef een roei bootje. Daar waar enige uren straatdek volkomen omgewoeld. Gas buizen en electriciteitskabels waren bloot komen te liggen en zweefden hui- uiterste wanhoop, waarmee men nog probeerde de ontembare vloed in zijn vaart te stuiten. Fatalisme maakte zich uttiUl. nuiucil cc Jigfjc 11 CI1 atvcciucn l'Ul- peloos boven de diepe putten, die het 1 lS„ m,f*f kolkende water in het wegdek had slagen. Voor opstellen van een hulpverleningsplan meer te redden". En dan was er dat vrouwtje, dat met haar zeven kinderen tussen twee en elf radeloos door het water waadde. „Waar wil je naar toe?" vroeg onze vriend haar. .Jk weet het niet meer", was haar vertwijfeld ant woord. Een bewoner van een huis. dat nog droog stond, nam het gezin liefde rijk op. Zo helpt men elkaar en zo kan nog enig leed worden verzacht. Maar zwaar is het leed. dat blijft bestaan-, droefenis om verwanten, die zijn ver ongelukt, wanhoop om het verloren gaan van have en goed: diep medelijden met veel vee, dat losgemaakt uit de warme stallen de verdrinkingsdood Uit de Amerikaanse zone van Duits- vindt in het wilde water, dat geen land komt een Amerikaanse legercorps-: scheidingslijn meer laat tussen sloot en commandant met vijftien officieren i r In Inden van nationale rampen of over, die gezamcnlqk met deskundigen ogenblikken, waarin het er om gaat een van Waterstaat en Nederlandse autori- hardnekkige gemeenschappelijke vijand teiten verkenningsvluchten zullen uit- *e best rijden, slaan Nederlanders oud en jong. arm en ruk de handen voeren om tenslotte een gedetailleerd ineen Men ziet he{ op zjjn tncht naar plan voor de hulpverlening op te dez? getroffen gebieden: Hier staan stellen. velen zandzakken te vullen, eigenaars van vrachtauto's bieden om niet hun Door middel van deze luchtverken- v agens aan voor vervoer van huisraad, mngen wil men tevens trachten de om- dekking i n voedsel. Personenauto's vang van de ramp vast te stellen. Met brencen bedreigde mensen naar plaat- behulp van deze verkenningen hoopt sen. die men veiliger waant. Zich soon- men ook te komen tot het beletten van taan meldende hand- en hoofdarbeiders, de uitbreiding van de watersnood, hel- militairen, padvinders. Rode Kruismen- geen op het ogenblik nog een eerste sen helpen Uren achtereen, eenvoudig vereiste is naast de onmiddellijke hulp. omdat er geholpen moet worden, welke dient te worden geboden. Het Het is overweldigend: het leed. dat herstellen van schade aan dijken en men te aansehouwen krijgt, maar ook het terugdringen van het water kan de eensgezindheid en de opofferingen, volgens de deskundigen van de Rijks- waarmee wordt getracht de opdringen- waterstaat nog niet worden voorzien de vijand een halt toe te roepen en de en gepland. nood te lenigen. Jong en oud aan het werk voor het herstel van de dijk tussen Gouda en Gouderak. Een hotel is verwoest. Vele dorpen zijn ondergelopen. Hier verdronken zeven personen. Kings Lynn, de grootste stad aan de Washbaai. heeft de ergste over stroming van zijn geschiedenis doorge maakt. doordat de Ouse buiten zijn oevers is getreden. Honderden gezinnen zijn dakloos geworden, vier personen zijn omgekomen, velen worden vermist. De vloedgolf bereikte hier een hoogte van tien meter. Vliegers in rubberboten assisteren de politie bij het reddings werk. In Clacton-on-Sea zijn duizend per sonen afgesneden. De Londense stads wijk Chelsea staat onder water, even als het gebied van Ipswich in Suffolk en een deel van de stad Harwich. Ko ningin Elisabeth en haar man begaven zich naar het rampgebied. In Noord-België sloegen Zondag de goven over de zeedijk bij Knokke. het Zoute en He.vst. Dijken braken door, waardoor woningen werden over stroomd. Alle gebouwen langs de kust moesten worden ontruimd. Te Zee- brugge werd de pier zwaar beschadigd. Een schip met munitie wordt vermist. Alle genietroepen uit Brugge zijn naar het bedreigde gebied gezonden. De te lefoonverbindingen van Brussel met de kust zijn verbroken, trein- en wegver bindingen ondervinden grote hinder van het water. ZEELAND, DAT door het geweld van de laatste oorlog, tot één der ernstig ste rampgebieden van Nederland werd (we behoeven slechts de overstroming van het eiland Walcheren te noemen en de zware schade in Zeeuws-Vlaan- deren) is door het noodweer opnieuw zeer zwaar getroffen. Een groot deel van VLISSINGEN staat onder zeewa ter. Grote gaten sloegen in de Boule vard. daardoor stroomde het zeewater de binnenstad in. Auto's werden weg gespoeld. Diverse gebouwen stortten jn. Er zijn doden. Het water stond ten slotte in de binnenstad drie a vier meter hoog. De in aanbouw zijnde sluiswerken zjjn ernstig beschadigd. Het stadje VEERE staat geheel on- Er zijn hier twee doden. Dijkdoorbraak hier bedwongen Door een gat in de dijk bij RITTEN stroomde het water binnen. De evacuatie der bevolking is in volle gang. De SLOEDAM staat on der water en is waarschijnlijk onder mijnd. ARNEMUIDEN staat eveneens blank. De Nieuwerkerkerpolder en de Suzannapolder op Walcheren zijn vol gelopen. Militairen werken hard om beschadiging aan de Westkappelse zee wering te herstellen. De duinen bij Oranjezon zijn doorgeslagen. Het ge maal van Walcheren staat onder wa ter. Ook de z.g. Vrouwenpolder staat blank. Dit wordt ook gemeld t.a.v. de Nieuwlandspolder op Walcheren. De werkelijke toestand voor geheel Wal cheren valt nog niet te overzien, ook 'wat betreft het aantal doden. ZUID-BEVELAND is zeer ernstig ge havend. Er zijn talrijke dijkdoorbraken. KRUININGEN onder water, bewoners zochten toevlucht op bovenverdiepin gen der huizen. Geen gas en electrici- teit. In HANSWEERT is de noodtoe stand afgekondigd. IERSEKE vier doden. Bevolking van WOLPHAARTS- DIJK geëvacueerd. Hier is ongeveer vijfhonderd meter dijk weggeslagen. In Wemeldinge is de toestand ernstig, maar niet kritiek Alles wat werken kan, werkt bij de gaten in de dijken. In HONTENISSE zijn acht doden, huizen weggespoeld, polders onder wa ter. In Badrland en Eellwoudsdijk is een groot gat in de dijk. In ELSTDIJK bij Krabbendijk worden de mensen van de daken en uit de bomen gehaald. Hier zijn vier doden. RILLAND en WAAR DE zijn geëvacueerd. Met behulp van duizenden vrijwilligers kon het gevaar in de dijk van de Borsselpolder wor den bedwongen. De REIGERSBERG- POLDER is volgelopen. Ook ST. FILÏPSLAND is getroffen. Het water heeft NOORD-BEVELAND even min gespaard. De slechte dijk brok kelde af en week voor de zee. Dria huizen sloegen weg. Van de bewoners geen spoor In het water dreef veel dood vee. Bijna het hele eiland staat blank. Er zijn al 35 doden. Na overleg tussen gemeentelijke autoriteiten van Maasbracht en het ministerie van Binnenlandse Zaken is een beroep gedaan op sleepbootkapi teins in deze haven. Het resultaat is, cat nog gisteravond een dertigtal sleep boten uit Maasbracht naar de getrof fen gebieden is vertrokken. „Katwijk 68" pikte drie man van Deense kotter op De Katwijkse logger K 68 is met drie man van een op zee vergane Deense kotter op weg naar IJmuiden, doch durfde gisteren in verband met het stormachtige weer niet binnen te ko men. GROOT IS OOK het medeleven, dat van buitenlandse zijde wordt beloond in de ramp,, die ons land heeft getroffen. Reeds heeft de Amerikaan se ambassadeur in Den Haag, Selden CJiapin, aan de mi nister-president dr. W. Drees, zijn hartelijk medeleven betuigd. Hij verklaarde gemachtigd te zijn, aan de Nederlandse regering Amerikaanse militaire hulpmid delen ter beschikking te stellen. De heer Dronsart. directeur-ge neraal van het Belgische Rode Kruis heeft het Nederlandse Ro de Kruis hulp aangeboden en verzocht op te geven, op welke wijze zi^jn aanbod het best in een daud kan worden omgezet. Het Duitse Rode Kruis -al in Den ha- f en België informeren, of net op enigerlei wijze van dienst kan zijn. Het bestuur van het Duitse vakverbond zou heden maatregelen voor hulpverlening beramen. De burgemeesters ran Duisburg en Dusseldorp hebben Rotterdam hulp aangeboden. Reeds heeft de Amerikaanse hu'porganisatie CARE de te'se hulpmaatregelen genomen. Honderd pakketten voedsel en pakketten dekens zijn reeds via het Rode Kruis aan de noodge- bieden verstrekt; in het buiten land zal een algemene inzame ling worden gehouden ten behoe ve van de slachtoffers. Na een persoonlijk bezoek aan de door de watersnood getroffen ge bieden van Zuid-Holland, heeft de Canadese ambassadeur, mr. Thomas Stone, de Nederlandse regering doen weten, dat de Ca nadezen elke hulp, die in hun vermogen ligt. en die kan bijdra. gen lot verlichting van deze ern stige en tragische nationale ramp zullen verlenen. De Britse ambassade deelde mede. dat de Britse admiraliteit morgen tien helicopteres zal zen den ter hulpverlening aan de ge troffen gebieden. Britse troepen, gelegerd in het doorgangskamp in Hoek van Holland, zijn de ge hele dag druk bezig geweest de helpende hand te bieden bij de evacuatie van vluchtelingen. De Franse regering heeft het voor nemen de Nederlandse autoriteiten twee genie-bataljons te zenden om hulp te bieden b(j dringende werkzaamheden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3