Noord-Holland kreeg een gapende wonde Laag wafer in Enkhuizen Maar Hondsbossche bij Petten hield stand De N.S. leden voor miilioenen schade Water verzwolg Eendrachtpolder op eiland Texel Vier mannen van reddingsploeg jammerlijk verdronken Prins Bernhard in New York diep getroffen door de onheilstijding MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 Toch nog enkele slachtoffers (Van onze verslaggevers) fjOEWEL DE SCHADE, welke de storm en de witbesdmimde zee aan Noord- Holland hebben toegebracht, niet in het minst te vergelijken is met de ramp, die over het Zuidelijk gedeelte van de kuststreek is gekomen, moesten ook hier helaas slachtoffers worden betreurd. Het zwaarst getroffen werd het eiland Texel, waar de woedende elementen helaas vier doden eisten. In Petten vond de 51-jarige uitvoerder F. de Waard de dood. Hij was werkzaam voor een aannemersfirma uit Alkmaar bij het onderhoud van de zeewering en trok er Zaterdagmiddag op uit om te zien hoe de dijk bij Petten zich in de storm zou houden, 's Avonds keerde de heer De Waard niet terug en aanvankelijk vreesde men, dat hij door de aanstormende zee was meegesleurd. Omstreeks 9 uur Zondagmorgen werd het lichaam echter gevonden in de duinen vlak ten Noorden van Petten. Alen vermoedt, dat de man door een hartverlamming is getroffen. Te Den Helder werd de heer Van der Wouw, een steenhouwer, levensgevaarlijk gewond, toen hij zijn vletten, die op de Zeedijk lagen, wilde bergen. Dat de schade in Noord-Holland vrij beperkt is gebleven mogen we toe schrijven aan de stoere Hondsbossche Zeewering, die het weliswaar zwaar te verduren heeft gehad, en in de nacht van Zaterdag op Zondag geheel door de kokende Noordzee werd overspoeld, maar bij het afnemen van de vloed on verzwakt te voorschijn kwam. De duinrand moest het op vele plaatsen ont gelden. Tegen het geweld van de hoogoplopende golven was niets bestand en tientallen meters duin werden dan ook door de zee meegesleurd. Buitenste duinenrij op drie plaatsen bezweken WAT OP het strand stond als pavil joens, tenten en trappen werd een- prooi der golven en langs de gehete kust lagen de bunkers op het strand verspreid, die Zaterdag nog hoog op de duintoppen stonden als onwrikbare massa's beton. In één nacht toonden de vertoornde elementen het niettge van de Mens. Op een drietal plaatsen bezweek de buitenste duinregel en stroomde het water het land binnen. Langzamerhand brokkelde de zee de zandheuvels af en geleidelijk aan stortte de een na de ander in elkaar. Bij Callantsoog, even ten Noorden van de Grote Keeten, was dit het ge val nog vóórdat de springvloed de hoogste stand bereikte. De duinenrij, die daar zeer smal is, brak over een lengte van twee honderd meter open en met woest geweld stroomde het water naar binnen. Het drong tot de Westelijk van de verkeersweg Den Hel derCallantsoog lopende Zanddijk. Direct gevaar dreigde er niet. maar toch zijn mannen van de Rijkswater staat onmiddellijk begonnen de zwakke plekken in de Zanddijk zoveel mogelijk te verstevigen. Ook bij Sint Maartens zee drong het water door de buitenste duinenrij en nestelde zich in een grote duinpan tot ongeveer honderd meter achter de zeekant. Bij het Oude Fort in de Schoorlse duinen sloeg het water eveneens naar binnen. De stormlopen van de schuimende zee maakten een bres in de duinrand van ongeveer tweehonderd meter lengte en een duin gebied van ettelijke vierkante kilome ters kwam geheel onder water te staan. Gevaar leverde deze doorbraken niet op omdat de binnenduinen voldoende bescherming bieden. In het gat bij Schonrl driive^ de wrakstukken van paviljoen Mi' ima. dat enige kilometers Noordelijker, op de plaats waar de Hondsbosse zeewe Hng bij Camperduin de duinenrij raakt, geheel werd weggeslagen. De kracht van de storm blijkt ook uit de lucht reis. die de zware rails van een op de zeedijk liggend werkspooi'tje maakten. Zij werden door de brullende wind op genomen en tientallen meters verder als oud roest op de weg neergesmeten. De gehele nacht hebben arbeiders van het Hoogheemraadschap bij de Honds bosse wacht gelopen en ook de ge hele Zondag en de afgelopen nacht hebben zij hun post niet verlaten. De bewoners van de boerderijen achter de dUk en de inwoners van Petten hadden hun koffers klaar staan om op het eer ste noodsein de vlucht te kunnen nemen. De Waker heeft echter zijn taak verstaan. Wel sloegen de golven Zater dagnacht over de zeewering het dorp binnen en viel de electrïsche stroom uit maar de ramp. die men vreesde bleef gelukkig uit. De strekdam, die aan het eind van de Pettense zeewering in zee loopt, werd ernstig beschadigd. JAE Helderse zeedijk had het eveneens zwaar te verduren. Er werden twaalf gaten in dit bolwerk geslagen, het ogenblik niet minder dan tien sche. doch ook hier bestaat geen direct ge- pen op beter weer te wachten, vaar voor het achterland. Het wacht- Met man en macht is op het Sluis- lokaal van de „T.E.S.O." aan de bui-1 eiland te IJmuiden gewerkt aan het drooghouden van de kelders van Sche- veningen-Radio. waar de kabels dreig den onder water te komen. Het radio ontvangstation. dat op hoogspanning werkte kon vrijwel ongestoord de tal rijke noodseinen, die van alle kanten binnenkwamen, blijven doorgeven. Het Ritzbad in de duinreep te Zand- voort is geheel vernield en het wan delpad langs de boulevard werd weg geslagen. Vrijwel oveial heeft de woedende storm in de kust gapende wonden ge slagen en het is aan het draaien van de wind te danken, dat er niet nog meer schade is geleden. Er ging bij de bevol king, die machteloos tegenover de ele menten stond dan ook een zucht van verlichting op toen bekend werd dat de wind naar het Noorden ruimde, zo dat de directe aanval op de duinenrand zou afnemen. Terwijl men in het Westen moeite had het steeds hoger oplopende water te keren, zagen de bewoners van de plaatsen langs de IJselmeerkust de bodem droogvallen. In Enkhuizen was de waterstand zelfs zo laag. dat de veerboot EnkhuizenStavoren niet kon uitvaren. Marken had weinig hinder. Wel moesten er bijzondere maatregelen worden getroffen om het huisje van Sijtje Boes te redden, dat onder de stormvlagen dreigde te bezwijken. Dat de steden en dorpen langs het IJselmeer zo weinig last van de storm hebben gehad is te danken aan de windrichting. De Afsluitdijk heeft zich uitstekend gehouden. Het verkeer over de dijk behoefde zelfs niet te worden gestaakt, maar werd bemoeilijkt dooi de overkomende watermassa's, waarin stukken hout. tonnen en ander strand goed werden feegesleurd. Dat de Hondsbossche het zwaar te verduren heeft gehad blijkt uit deze foto, genomen op de plaats waar de dijk de duinenrij raakt. Een grote hap werd uit het zand weggeslagen, een beeld, dat men overal langs de kust tenhaven te Den Helder kwam geheel onder water te staan en dreigde in te storten. De oorlogsbodems in de Marine haven kwamen zonder stroom te liggen doordat de op de wal staande motoren verden overstroomd. Bij de aanlegwerken van de nieuwe Rijkshaven brak één van de pas aange legde dijken door. Dit heeft alleen ge volgen voor de uitvoering van hef werk. Ten Zuiden van het vliegveld De Kooy sloeg het zeewater over de Balg- dijk en beschadigde de achterzijde van de dijk. waar thans met man en macht aan het horstel wordt gewerkt. Voor de Anna Paulownapolder, die in 1916 geheel blank kwam te staan, behoeft voorlopig geen vrees te worden gekoes terd omdat zij nog eens door de oude Westfriese zeedijk wordt beschermd. \7ELE Noordhollandse kustplaatsen die lappen duin van tien tot veertig meter aan de zee moesten prijs geven, beleefden Zondag een drukke dag door de duizenden mensen, die te voet, per bus. per auto of moeizaam traopend naar de zeereep kwamen om de schui mende Noordzee te aanschouwen. Vele buslijnen hadden extra diensten inge last om de grote stroom passagiers te verwerken en in de café's was het be drijvig als op een zomerse dag in het hoogseizoen. Evenals te Bergen aan Zee, in Egmond aan Zee en ook te Wijk aan Zee tuimelden bunkers, die eens de kust tegen een invasie moesten verde digen. naar beneden. Tijdens de spring vloed kwam het water tot aan het in aanbouw zijnde Emma Kindertehuis te Wijk aan Zee. dat ernstige glasschade opliep. Het IJmuidense strand is schoon geveegd. Alle optrekjes en consumptie- tenten. die daar overwinteren, zijn weg geslagen of over de duinenrij gesmakt In de havens is grote schade toege bracht aan de losgeslagen visserssche- Vakbeweging wil hulpwerk steunen Door overwerk in alle bedrijven De Raad van Overleg, samengesteld uit de Katholieke Arbeidersbeweging, het Christelijk Nationaal Vakverbond en het Nederlands Verbond van Vak verenigingen, heeft besloten, de leden der aangesloten vak- en bedrüfsoigani- saties tp te wekken tot het verrichten van enige uren overwerk. Op deze ze wil de raad een bedrag aan geld ten behoeve van de slachtoffers van stormvloed bijecnbiengen. Hierover zal op zo kort mogelijke termijn overleg met de werkgevers worden gepleegd. De president-directeur van de Ned. Spoorwegen, ir F. Q. den Hollander, die gistermiddag uit Engeland in ons land terugkeerde, heeft zich op verschillende punten op de hoogte gesteld van schade aan de spoorbanen etc. Deze is niet te schatten, maar zal zeker in de miilioenen guidens lopen. Het herstel zal geruime tijd vorderen. Hoewel elders in dit blad terloops de schade aan de spoorbanen hebben gemeld, volgt hier nog een overzicht. Verbin ding RotterdamRoosendaal verbroken o.a. door het wegspoelen van een deel van de baan bij de Moerdijkbrug. Men moet reizen over Utrecht en Den Bosch. Er zijn baanbeschadigingen tussen Schiedam en Hoek van Holland (ver binding via Den Haag met bussen), tussen Rotterdam en Gouda. Sliedrecht en Giesendam. Tussen Bergen op Zoom en Woensdrecht staat de baan over een kilometer onder water. Tussen Rilland Bath en Krabbendijke (Zuid-Beveland) staat het water over vier kilometer anderhalve meter #boven de spoorbaan. De schade bij het*Sloe, in de Sloedam en ook het gat in de baan bij Vlissingen kan hopelijk lokaal worden hersteld. DULLES BETUIGT ZIJN MEDELEVEN De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken. John Foster Dulles, heeft gisteravond een persoonlijke te legrafische boodschap aan zijn Neder landse ambtgenoot doen toekomen, waarin hij uiting geeft aan zijn ver slagenheid over de ramp. welke Ne derland heeft getroffen. Het telegram besluit met de woorden: „Ik bid, dat het ergste voorbij is, en dat veel van het lijden verlicht moge zijn. wanneer ik u binnen enkele dagen zal ontmoe ten." "J*ALRIJKE BEWONERS van het eiland Texel, dat wat Noord-Holland betreft het zwaarste werd getroffen, zeiden gisteren, dat de nacht van Zaterdag op Zondag wel de ernstigste is geworden, die zij gedurende hun leven hebben mee gemaakt. Dat is te begrijpen. De kust van het eiland, dat door de voortdurende sterke zeestromingen telkens zwakke plekken vertoont, kreeg het tegen de woe dende watermassa's zwaar te verduren en bezweek op verschillende plaatsen. De Eendracht-polder in het Noorden van het eiland kwam geheel onder water te staan. Bij de pogingen hier de ramp te keren, kwamen vier mannen, die vrij willig aan de oproep om hulp gevolg hadden gegeven, om het leven. Voorts schjjnen nog enkele personen te worden vermist. Twee boerderijen, de ..Zee burg" en de „Fortuin" gingen verloren. Honderden mannen streden een verbe ten strijd om op tal van andere plaatsen het grote gevaar van een doorbraak te keren. Op verschillende - punten bleef de situatie op het eiland gisteravond nog zeer critiek. Marinepersoneel en leden van de Rode Kruis-colonne staken uil Den Helder naar Texel over om mede hulp te bieden. Toen de vrijwilligers op de dijk van de Eendrachtspolder aan de slag waren (gistermorgen om half tien) was niet één lid van het polderbestuur noch van het leidinggevend personeel van Wa terstaat daarbij aanwezig Overal langs de kust zijn de ztrare Duitse bunkers naar beuc-den ge tuimeld toen de kokende Noordzee de duinvoet ondermijnde. Eén van de bunkers, die bij Eergen aan Zee op het strand gleed. HONDERDEN MENSEN NAAR DE DIJKEN QM TWAALF UUR in de nacht van Zaterdag op Zondag, toen het nood weer een hoogtepunt had bereikt, giide op Texel de sirene en ging de roep om hulp van mond tot mond. Het bleek al spoedig, dat het gevaar in het Noorden van het eiland het groolst was. Red de Eendrachtspolder, was het parool. Om negen uur Zondagmorgen vertrok een groep vrijwilligers vnl. uit hot dorp De Waal om te trachten de dijk van de Eendrachtspolder te houden. Terwijl ze ventig man trachtte het zwakste punt van de polderdijk te versterken, kwam de tijding binnen dat een kilometer Zuidelijker al een doorbraak was ont staan en de polder vol liep De man nen probeerden zich nu ijlings uit de voeten te maken. Hetgeen helaas een deel van hen niet meer gelukte.... Een deel nam plaats in de TESO-bris, waarmee men naar de dijk was getrok ken, anderen holden er achter aan. ge volgd door een motorfiets, een tractor en een auto. De terugweg voor de dap pere mannen werd echter al versperd door een gat in de dijk. die zich met water vulde. Met de moed der wan hoop worstelden de mannen met mod der en water om de reddende overltan' van het gat te bereiken. Velen slaagder daarin o.a. door cikaar stukken touw toe te gooien. Voor vier mannen kwam de hulp helaas te laat. Het fel stromen de water trok hen mee. Deze vier. af komstig uit De Waal, zijn jammerlijk omgekomen. Hun namen zijn de 62-jari ge smid R. IJska. voorts J. Koopman, W. Bernardus en W. Dijker. De voertui gen verdwenen ook in het water. Wij moeten in dit verband nog wijzen op een zaak, die ons met vragen doet staan. Nog meer gevaar 7ESHONDERD man. verdeeld over di- verse punten van het eiland worstel- Het bericht, dat de Veerdienst EnkhuizenStavoren, tengevolge van de lage waterstand in de Enkhuizer havens, moest worden gestaakt, vormt wel een scherp contrast in de stroom van berichten, welke ons bereikten over de watersnood. De felle Zuidwester, die Zaterdagmiddag opstak, stuwde in korte tijd het water in Oostelijke richting. Om acht uur 's avonds was de Enkhuizer Spoorhaven reeds zodanig uitgehold, dat men met grote moeite de veerboot kon laten uitvaren. Zondag was het waterpeil in de buitenhavens ongeveer 70 cm. lager dan normaal, terwijl in de oude binnenhaven aan de Zuider-Havendijk, zoals deze foto te zien geeft, de bodem zichtbaar werd. In de veel bredere Oosterhaven sloeg de droogge- komen motorbotter E.H. 45 om. Met vereende krachten slaagde men er in het schip weer in horizontale houding te brengen. De. motor zal echter geheel moeten worden herzien. PRINS BERNHARD die. zoals bekend is, thans te New York deelneemt aan de plechtigheden ter herdenking van het feit, dat deze wereldstad driehon derd jaar geleden werd gesticht, was zeer onder de indruk, toen hij de tijding van de overstromingen in ons land vernam. „Dit is verschrikkelijk nieuws", zei hij en voegde er aan toe: „Ik zal doen wat mijn regering en de Koningin willen dat ik doe". De Prins was nog niet officieel op de hoogte gesteld van de ramp en had nog niet gedacht aan verandering van zijn hiüdige plannen. Prins Bernhard deelde zijn gehoor in de „Saint Marks of the Bouwerie" het nieuws van de ramp mee. Hij sprak met grote emotie en zijn toehoorders waren diep onder de indruk. Hij vroeg de aanwezigen te bidden voor degenen, die zijn omgekomen, en voor hen, die thans in gevaar en ellende verkeren. Prins Bernhard wees erop, dat deze ramp is geschied vlak nadat de Neder landse regering heeft verklaard geen economische hulp van de V. S. meer nodig te hebben. „Nederland heeft zijn ganse geschie- cienis tegen het water moeten vechten," aldus de Prins, „en zoals altijd zulle® wij ook deze nieuwe ramp bestrijdèl en overwinnen." de voort om het water een halt toe te roepen. Overal werden zakken gevor derd om deze met zand te vullen ter stopping van de gaten. Zo zwoegde men aan de zeedijk van de Eierlandse polder, bij de Kaap, waar een gat van 80 meter werd gedicht en bij het oude fort de Schans aan de Zuidwal. Daar zag het water kans een schuifsluis omhoog te duwen. Een deel van het er achter lig gende land werd overstroomd. Toch kon men ten slotte een versperring opwer pen. Gisteravond werd gemeld, dat de situatie nabij de IJzeren Kaap aan de Oostwal en bij het z.g. "Wagiot ernstig was. Er werd om extra hulp verzocht. Gisteren in de loop van de dag kwamen 60 man Marinepersoneel en enkele le den van de Rode Kruiscolonne uit Den Helder op Texel aan. De gevluchte bewoners uit het Noor den van het eiland konden o.a. in het dorp De Koog aan onderdak worden geholpen. Bi| de Koog zelf is veel duin- afslag. Bunkers spoelden bloot en een strandpaviljoen met zomerhuisjes sloeg weg. De haven van Oudeschild haa veel last van hoog water. De kaden stonden blank en overal dreven kisten en vaten weg naar zee. Ten Noordwesten van de vuurtoren van Eierland is de Texelse vissersboot Texel 14 vastgelopen. Er zijn noodsig nalen opgevangen. Nader vernemen wij. dat ook een en twintig burgers uit Sneek en een Rode Kruiscolonne uit deze Friese stad ter assistentie op Texel zijn aangekomen. De polder Eendracht moet als verloren worden beschouwd. Paviljoen Minkema te Camperduin deelde het lot van alle gebouwen en optrekjes, die zich op het strand bevonden. Het werd Zaterdagnacht weg geslagen en slechts wat wrakhout kon op hoger wal worden getrokken. Wat er verder nog van het paviljoen overbleef drijft thans in de Schoorlse duinen, waar de zee een bres sloeg en naar binnen drong. ,,De slem van het water....'' Holland op een rampendag als die van gisteren wordt het beste verbeeld in het navolgende vers van de dichter Hendrik Alars- J)ENKEND aan Holland zie ik brede rivieren traag door oneindig laagland gaan, rijen ondenkbaar ijle populieren als hoge pluimen aan de einder slaan; en in de geweldige ruimte verzonken de boerderijen verspreid door het land, boomgroepen, dorpen, geknotte torens, kerken en olmen in een grootsch verband. De lucht hangt er laag en de zon wordt er langzaam in grijze veelkleurige dampen gesmoord, en in alle gewesten wordt de stem van het water met zijn c-cuwige rampen gevreesd en gehoord.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2