Orkaan geselde de Zaanstreek zonder dat ernstige ongelukken gebeurden Zaandam- West Zaterdagnacht in het duister Wormerveer bood spontaan hulp Zaanse brandweer naar de rampgebieden Reeds drie vrachtauto's met goederen weggestuurd MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 i vlogen. De tamelijk grote molen Ettelijke schoorsteenbranden Zaterdagavond moesten de mannen van Kring IV van onze Gemeente lijke Vrijwillige Brandweer binnen een betrekkelijk korte tijd vijf maal uitrukken, terwijl ook de manschap pen van de ladderwagen het nodige werk te doen kregen. In de Willemstraat en aan de Boo- tenmakersstraat kwamen schoor stenen naar beneden, terwijl zowel uitgerukt moest worden voor een schoorsteenbrand in de Oranjestraat als in de Willemstraat. De karweit jes waren echter spoedig opgeknapt en gistel-morgen moesten de man schappen van de ladderwagen nog maals uitrukken, om de nodige as sistentie te verlenen. Van Zaterdag op Zondagnacht be reikte de orkaan ook in onze streek wel zijn hoogtepunt. Omdat de bo vengrondse 150 K. Volt verbinding Zuid-Holland was gestoord, werd de 50 K. Volt verbinding Haarlem Zaandam overbelast met het gevolg dat Zaterdagnacht ongeveer kwart voor drie de electriciteit in het Wes telijk deel van Zaandam uitviel, dat wil zeggen, dat men van de Hem- brugpont tot en met het ziekenhuis zonder stroom zat. In het GEB-ge- bouw aan de Oostkade begon direct een sirene te loeien, zodat via de politie spoedig de technici van het GEB waren gealarmeerd. Na onge veer een uur had men de toevoer van electriciteit van het ondersta tion-West overgeschakeld naar het onderstation-Oost, zodat de stroom- levering weer normaal doorgang kon vinden. In het Gem. Ziekenhuis had men gedurende dit uur gebruik van een noodverlichting op batterijen, welke de laatste tijd juist was uitgebreid. Zondagmorgen, toen eenmaal in Zaandam was doorgedrongen welk een ontzettende ramp verschillende delen in ons land hadden getroffen, heeft burgemeester Thomassen di rect telefonisch hulp o.m. aan Den Helder aangeboden. Het antwoord was, dat men momenteel nog geen hulp nodig had. Inmiddels hadden de bestuursle den van de Zaandamse Gemeen schap overleg gepleegd en toen men ongeveer 10 uur gistermorgen in het Z.G.-kantoor - aan de Stationsstraat bijeen kwam, begreep een ieder, dat er iets gedaan moest worden. Om te beginnen werd een tele gram gestuurd naar de burgemees ter van Vlaardingen waarbij ge vraagd werd op welke wijze de Z.G. deze gemeente helpen kon. Geen tien minuten .na de ontvangst van het telegram belde de echtge note van de Vlaardinger burgemees ter op om, hoogst dankbaar voor de aangeboden hulp, mede te delen, dat voorlopig nog geen hulp nodig was. Inmiddels was via de radio het bericht gekomen, dat een collecte in ons land gehouden zou worden voor het Nationaal Rampfonds. Di rect werden alle beschikbare krach ten ingeschakeld, om ook in Zaan dam deze collecte te doen slagen. Zowel gisteravond, als vannacht is het Z.G.-kantoor "bezet geweest, om a la minute verdere hulpacties te kunnen organiseren. AAN HET STATION Voor de middag was het aan de stations in de Zaanstreek behoor lijk druk doordat de militairen uit onze streek na de oproep via de radio zo spoedig mogelijk naar hun standplaats wilden terugkeren. Het spoorwegverkeer functionneerde nor maal, zodat ondanks de extra drukte geen enkele vertraging optrad. WESTZIJDERVELD In het Westzijderveld heeft de orkaan, zo vernemen wij nog nader ook behoorlijk huis gehouden. Een f-'huitenloods van de Houthandel ■c:-nonsz werd totaal vernield, ter wijl houtopslagplaatsen van Dekkers Houthandel ook behoorlijk werden beschadigd. Bovendien kwamen gro te stukken weiland onder water te nran. Personeel van verschillende houtfirma's waren gisteren druk in de weer, om los geslagen balken vlotten weer aan elkander te be vestigen en weggewaaid hout weer op de werven terug te brengen. BRANDWEER HELPT Gistermiddag tegen half vijf is de Zaandamse branweer hulp gaan bie den aan de geteisterde gebieden. De mannen van kring 10 gingen met hun moderne lichtinstallaties naar Vlaardingen, terwijl de materialen wagen van kring 4 eveneens met moderne lichtinstallaties naar Cal- lantsoog vertrok. BIJ DE PONT Bij de Hembrugpont ging alles z'n normale gang. De dienst over het Noordzeekanaal kon normaal functioneren.. Wel bemerkte het pontpersoneel 's nachts dat aan de kant van Amsterdam het hokje van de Zaandammer, die daar soep- en rookartikelen verkoopt, geheel was omgewaaid. Aan een automobilist werd verzocht de eigenaar te waar schuwen. Dit gebeurde en enige tijd daarna verscheen deze. Met. behulp van wachtende automobilisten werd z'n heiligdom weer overeind gezet. RUÏNE OP ZFC-TERREIN ZFC heeft in belangrijke mate z'n deel gekregen van de algemene stormschade. Er is geen schutting meer overeind. Die langs de Adr. Roggestraat ligt geheel vlak, alle palen bij de grond afgeknapt; de schutting langs de Westzanerdijk is voor een groot deel vernield; de z.g.n. „baiienvanger" achter het doel aan de póldérkant hangt op de schuren der bewoners. De overdek te tribune heeft zich goed gehouden, misschien omdat bijtijds de luiken aan de achterzijde waren weggeno men. Een der torentjes van de tri bune is echter gesneuveld. 't Was een sombere dag voor ZFC temeer daar men niet meer tegen stormschade was verzekerd. Bestuur en de terreincommissie komen vanavond bijeen om maat regelen voor herstel te beramen. Sympathiek plan der Koger winkeliers KOOG AAN DE ZAAN— Het be- stuur van de Koger Algemene Win keliersvereniging heeft het sympa thieke plan opgevat haar leden te verzoeken 2% van hun Zaterdagse omzet te willen afstaan voor de slachtoffers van de getroffen ge bieden. Ofschoon er geen ongelukken zijn geeburd hebben toch tal van inwo ners een onrustige nacht gehad. Op Stationsstraat 57, bij de fam. Rid der, waaide de topgevel van het huis en kwam op het pannendak terecht. Op het tweede blok hoog bouw werd een groot stuk van de dakbedekking afgerukt. Met dak- zeilen heeft men dit gat voorlopig gestopt. Gemeente-werklieden en de brandweer waren hiervoor in actie. Over de vele dakpannen en schut tingen kan momenteel wel gezwe gen worden, gezien de ramp in het zuiden des lands. Ravage in Wormer- veerder Wilhelmina- park WORMERVEER Vergeleken bij de rampgebieden in ons land heeft Wormerveer maar weinig van de storm geleden. Uiteraard sneuvelden legio pan nen en vele ruiten. Onze voetbal verenigingen zijn er evenmin zonder schade afgekomen. Bij WFC ging het scorebord er aan en moest ook de schutting het ontgelden. Bij QSC is de rietmatschutting geheel verdwenen. Van de wnidmolen (een Amerikaanse) werd een wiek finaal afgebroken. Aan de gebouwen op het terrein werd -ook schade toege bracht; o.a. verdween er een stuk dak. Ook de schutting langs het hoofdterrein heeft een behoorlijke veer moeten laten. een uur nam de vuurzee eindelijk I af. Da Westzaanse brandweer, hoe- tegen het kantoor terecht.. Men heeft i wel gealarmeerd rukte niet uit daar de boom gestut óm erger te voor- 1 de molen in het noodweer practisch komen. Aan het - Noordeinde begaf i onbereikbaar was en de vonken- het binnengedeelte van een spouw muur op de bovenverdieping van het huis van de fam. Jongbloed het. De muur stortte naar binnen, zodat alleen de buitenmuur bleef staan. Personeel van gemeentewerken ar riveerde met materieel om die muur te stutten. Voor zover bekend heeft hij het gehouden. Van persoonlijke ongevallen hoorden wij niets, zodat Wormerveer er wel heel goed onder vandaan kwam. Ons klein stukje natuurschoon, het Wilhelminapark, was Zondagmorgen een grote ravage. Zeker vijf grote bomen waren ontworteld. Kleinere bomen hadden eveneens geen weer stand aan de storm kunnen bieden en het aantal afgewaaide takken was natuurlijk legio. BRANDWEER NAAR VLAARDINGEN Als minimum aan mensen en ma terieel. dat burgemeester Lycklama aan ziin gemeente mocht onttrek ken. kon hij de materiaalwagen van de Gemnetelijke Vrijwillige Brand weer afstaan. Bemand en voorzien van mogelijk bruikbare materialen is gisteren deze wagen naar het ge- daar hulp te gaan bieden. Molenbrand in Westzaan WESTZAAN De nachtelijke storm had in Westzaan een ouder wetse molenbrand tot gevolg. Om streeks half twee zagen voorbijgan gers een hevige vuurzee en vonken regen ten Westen van de Dorpsweg in de richting Nauerna. Eerst werd gedacht aan brand in Nauerna, doch nadere oriëntatie het was recht achter de Zuidersc'nool wees uit dat dit niet mogelijk was. Een vlam menzee laaide hoog op en daar de meningen over de plaats van de brand uiteenliepen werd in Assen delft geïnformeerd. Noch de meldingspost, noch de brandweercommandant gaf evenwel gehoor. Iets dergelijks mag toch eigenlijk niet voorkomen. Op het eerste alarm verwacht men daar ge hoor! Uiteindelijk kwam uit dat de gro te watermolen van veehouder Oud- kerk was losgeslagen. De molen was warm gelopen en in brand ge regen geen gevaar voor de omge ving opleverde. Zondagmiddag tijdens het middag uur moest de branweer wel uitruk- i Wel werden ken. Omstreeks half één ging het men en masten het slachtoi Grootscheepse hulpacties ingezet VELEN kregen Zaterdag en Zondag angstige herinneringen aan de bange dagen van 1916, toen een groot deel van de Zaanstreek en Waterland door een watersnood werd geteisterd. Of het deze herinneringen zijn, die de Zaankanters gisteren zo spontaan deden zijn bij het aanbieden van hulp in de zo zwaar geteisterde gebieden in ons land, weten we niet, maar een feit is, dat niet alleen bij burgemeester Thomassen, doch ook bij de Zaandamse Gemeenschap de telefoon doorlopend ging. „Waarmede kan ik helpen", was de vraag waarmede tientallen kwamen. De orkaan, die Zaterdagavond, Zaterdagnacht en gedeeltelijk Zondag over de Zaanstreek heen trok, heeft hier gelukkig geen ernstige gevolgen gehad. Natuurlijk er kwamen wel brokken voor, maar de schade is over het algemeen heel gering, omdat het alleen omgewaaide schuttingen, val lende dakpannen en sneuvelende schoorstenen waren, die vooral voor de brandweer het nodige werk meebrachten. Toen gistere nvia de radio steeds duidelijker werd, welk een nationale ramp zich over ons land had voltrokken, kwam het bestuur van de af deling Zaanstreek van het Ned. Rode Kruis direct bijeen, om op het eerste signaal met hulptroepen te kunnen uitrukken. In Krommenie v'el een schoorsteen KROMMENIE In Krommenie heeft de schoorsteen van bakkerij Halbesma aan de Zuiderhoofdstraat moeten caputileren voor de orkaan. Hij is met het nodige geweld naar beneden gekomen, waardoor natuur lijk enige schade ontstond. Dit was gelukkig het enige ernstige geval, dat de verschrikkelijke storm in menie op z'n geweten heeft. 'geschuttingen, bo st slachtoffer, maar alarmsignaal over en beide spuiten rukten uit. Het bleek gelukkig slechts een schoorsteenbrandje te zs.in bij de heer v. rt. O. aan het Zuid einde 159. De kachel stond in een oogwenk voor op straat en het ge vaar was spoedig bezworen, zodat de spuiten onverrichte:zake konden terugkeren. Overigens heeft de stoi'm Zaterdagnacht flinke schade in ons dorp aangericht. Ontelbare dak pannen. ramen ingewaaid met alle narigheid van dien. schuttingen om ver en enkele schuurtjes ingewaaid. Het watermolentje van veehouder Hoogendoorn moest de strijd tegen de elementen eveneens opgeven en lag zielloos ter aarde. Vele landerij en zijn door hei opzwic-pende water onder water komen te staan en van de houtopslag der firma Rote woei veel hout in 't water en dreef overal in 't rond. Zaandijker brandweer naar Maassluis ZAANDIJK De orkaan heeft in Zaandijk geen onheilspellende scha de kunnen aanrichten. Wel moesten enige bomen bij de Noordhollandse Margarinefabriek het hoofd buigen voor de storm. Een muurtje bleek in staat hun val te breken want dit bezweek onder het vrachtje. Verder werden natuurlijk talrijke schuttin gen, masten en dakpannen een machteloze prooi. Ernstige schade ontstond er gelukkig niet. De materiaalwagen van de Zaan dijkerbrandweer is Zondag met z'n lichtinstallaties naar de geteisterde gebieden vertrokken. Niet naar Vlaardingen zoals de brandweer van Zaandam en Wormerveer. De Zaandijkers moesten zich aansluiten big de Haarlemse colonne, die koers zette naar Maassluis. van onheilspellende voorvallen was gelukkig geen sprake. Wel was de brar.dalanninstallatie enige tijd bui ten werking, maar aangezien er geen branden plaatsvonden, ondervond de gemeenschap hier geen hinder van. Veel pannenschade in Wormer WORMER De storm heeft het afgelopen week-end ook in Wormer veel schr.de aangericht. Vele huizen, vooral in de nieuwbouw, hebben dakpannen verloren en andere ma teriële schade ondervonden. Bomen werden ontworteld en ook schut tingen en reclameborden moesten het ontgelden. Na de brand bij VGZ werd de V. B. in de vroeger mor genuren van Zondag gealarmeerd bij de familie Hermsenj tegenover het Zaandammerpad. Daar was de schoorsteen in brand geraakt. Ook dit gevaar werd door de parate V. B. spoedig bezworen. Enkele brandweerlieden zijn met de licht installatie met de Zaandamse brand weer mee naar Vlaardingen. Brood en koek in Assendelver wegsloot ASSENDELFT Ook over Assen delft is de storm in volle hevigheid heengeraasd. Op vele plaatsen is schade aangericht en de brandweer heeft in verschillende gevallen moe ten ingrijpen. Het eerste alarm kwam reeds Zaterdagmorgen om half elf. Bij de fam. van Dalen, Doprsstraat 994, bleek door de he vige trekking een schoorsteenbrand je te zijn ontstaan. De brandweer rukte met één spuit uit en zonder water te moeten geven had men het brandje spoedig onder de knie. 's Avonds om vijf uur rukten de brandweerlieden voor de tweede keer uit. Bij de familie Molenaar Eerste Map is een daalder waard WORMERVEER. Uiteraard was En daarom zullen wij een nog de ontsteltenis over de ramp, welke groter financiëel offer willen brengen, ons land trof. groot. Begrijpelijk was wanneer morgen de collecte wordt dan ook, dat iedereen op eerste op- i gehouden. roep bereid was hulp te bieden, in j Zij. die als collectant of collectrice welke vorm dan ook. Toen verschillende ingezetenen uit onze gemeente burgemeester Mr. J. C. Lycklama vroegen, op welke wijze er hulp zou kunnen worden geboden, heeft deze zich met hogere autoritei ten in verbinding gesteld. Daar bleek, dat in verband met gevaar, dat in de kop van Noordholland en op Texel nog dreigde, geen mensen en auto's mochten worden uitgezonden, daar deze voorlopig nog alle ter beschik king moesten blijven. Maar in over leg met het lid van Gedeputeerde Staten, de heer Prakken, werd vast gesteld, dat een inzameling van kle ding zeker mogelijk was. Tezamen met degenen, die hun hulp aanboden, werd deze actie in een om mezien georganiseerd. Een geluids wagen riep de ingezetenen op kleding en schoeisel klaar te leggen. Leden van sport- en jeugdverenigingen van alle richtingen werden opgeroepen en met enkele gehuurde en overige door bezitters spontaan ter beschikking ge stelde auto's werd de gemeente in een ontzagwekkende korte tijd afgewerkt. Van zijn huis uit leidde burgemeester Lycklama zoveel mogelijk per tele foon het werk. terwijl wethouder Grin in „De Nieuwe Sociëteit" zijn hoofd kwartier had opgeslagen. De secreta rie van het gemeentehuis werd ver zamelplaats der opgehaalde goederen en was al spoedig te klein. Vele han den sorteerden snel de goederen zo véél mogelijk en gisteravond konden drie grote vrachtauto's met kleren naar Den Haag afrijden om de kleren af te leveren bij het hoofdkwartier van het Nederlandse Rode Kruis. Wormerveer had snel en goed gerea geerd. Morgen collecte Zaandam in ZAANDAM. NATUURLIJK zal de gemeente Zaandam niet achterblij ven, wanneer de collecte voor het Nationaal Rampfonds wordt gehou den. Dinsdaf dus morgen zullen tien tallen collectanten én cöllectrices door Zaandam's straten gaan om van U een bijdrage te vragen voor hen. die zo ontzettend ziin getroffen en binnen enkele uren al hun have en goed heb ben verloren. De oudere Zaankanters weten nog Op Plein 13 ging een «me boom voor het kantoorgebouw der firma J-,.,, ,i Jan Dekker onderstboven en kwam voor - paard. willen optreden doen goed zich spoe digst aan het kantoor van de Zaan damse Gemeenschap. Stationsstraat 57 te melden. Onder auspiciën van het Z.G.-be- stuur is gisteren direct een werk comité gevormd, dat bestaat uit de volgende personen: F. C. A. Gebhard. voorzitter. M. J. Hille. J. Voorthuizen. Mei. G. C. Scholten. secretaresse. D. H. van On- selder, penningmeester. Het is dus de bedoeling, dat we morgen als Zaandammers allen onze portemonr.aie open zetten. En niet op een kier. maar behoorlijk, want er is veel. ontzettend veel geld nodig. Men wachte nog even met beschik baar stellen van meubilair en kleding. Over enige dagen zullen wij een op roep plaatsen voor kleding en meubi lair. omdat ook de inzameling hiervan centraal zal kunnen geschieden. Westzaan begint vandaag WESTZAAN. Vandaag begint ook in Westzaan een grootscheepse hulpactie, die ten doel heeft de slacht offers in de door de watersnood ge troffen gebieden zo veel als mogelijk te helpen. Daarvoor zal vandaag de gemeente auto door de gemeente Westzaan rij den om voor deze actie, die georgani seerd is door de gezamenlijke kerke raden in samenwerking met de West zaanse Geprsenschap, zoveel mogelijk reclame te maken. Vanmiddag zullen auto's de goede ren in hoofdzaak dekens, lijfgoederen en schoeisel, die voor deze actie wor den beschikbaar gesteld komen op halen. Ook zal men met collectebussen rondkomen om geldbedragen voor de ze actie in te zamelen. Vanmiddag in Koog aan de Zaan KOOR AAN DE ZAAN. Door burgemeester Ankum van Koog aan de Zaan is in samenwerking met de Dienst van Sociale Zaken een comité opgericht, dat ten doel heeft ook in Koog aan de Zaan een hulpactie te treffen voor de getroffen gebieden .in Nederland. Om nege- heeft een wagen voorzien -spaker en vier rode kruisvlaggen door het dorp ge reden om de mensen op de hoogte te brengen van de inzameling, die van middag in Koog aan de Zaan wordt gehouden. Twee vrachtauto's zullen van twee richtingen uit het dorp inrijden om de beschikbare goederen op te halen, terwijl vrijwilligers met bussen een huis aan huis-collecte zullen houden. Zestig vrijwilligers in actie in Wormer WORMER Burgemeester Loggers heeft vanmorgen aan alle inwoners van Wormer, door de leerlingen van de hoogste klassen der Lagere scholen in Wormer een oproep laten ver spreiden, waarin wordt aangedrongen om medewerking te verlenen zo veel als mogelijk is aan de hulpactie, die vanmiddag vanaf 2 uur in Wormer wordt ingezet. Vanaf dat tijdstip zul len ongeveer zestig vrijwilligers met bakfietsen, auto's en vrachtauto's een rondgang door het doro maken om dekking, kleding, schoeisel en gelden op te halen. In zijn oproep doet Burgemeester Loggers een beroep op allen, in welke vorm dan ook deze hulpactie voor de getroffen gebieden te steunen. Vandaag in Krommenie KROMMENIE. Vandaag rijden in Krommenie al de auto's van de Ge meente en bereidwillige particulieren om goederen in te zamelen voor de slachtoffers in de geteisterde gebieden. Burgemeester Provily heeft alle mo gelijke maatregelen getroffen voor een zo doeltreffende hulpverlening. Ook zal vandaag een huis aan huis collecte met bussen en lijsten worden gehouden. Drie boeren in de gemeente hebben reeds spontaan hun stallen aangeboden om vee uit de geteisterde gebieden te herbergen. Van Gemeen tewege is ook een stal voor dit doel beschikbaar gesteld. Krommenie laat er geen gras over groeien. In Assendelft de brandweer in actie ASSENDELT. Ook burgemeester De Boer van Assendelft heeft reeds plannen ontworpen voor hulpverle ning. Dinsdag zullen de brandweer auto's door de Gemeente rijden om kleding, schoiesel. beddegoed en ver pakte levensmiddelen in te zamelen voor de slachtoffers in de geteisterde gebieden. Het rode kruis verleent hieraan z'n medewerking. Verder aan de Communicatieweg-West was eveneens brand in de schoorsteen ontstaan. Omwonenden hadden met water het brandje reeds half ge blust. Oo khier was men de situatie spoedig meester. Om half twaalf des derde maal. V/eer bleek het een avonds ging de brandbel voor de i schoorsteenbrandje te zijn, ditmaal bij de Wed. Dijkstra aan de Veen- j polderdijk. Met 2 spuiten trok de brandweer er op uit. Met schoor- steenveegmateriaa] was ook hier het brandje spoedig bedwongen. Een schoorsteen op het dak van Dr. Venekamp was Zondagmorgen om- ver gewaaid. Ook hier kwam de i brandweer aan te pas. Een viertal I brandweermannen klom op net hoge I dak en verwijderde de losse stenen, zodat het gevaar voor voorbijgangers voorlopig was afgewend. De schoor steen zelf bleek in de goot zo vast te liggen dat deze verder geen ge vaar opleverde. Een bakkersbediende van de Coö peratie uit Krommenie die Zater dagavond naar Krommenie fietste, zag plotseling ter hoogte van Dr. Ouwerkerk de losse bak op zijn bak fiets door een hevige rukwind op genomen en in de sloot terecht ko men. Diverse kadetjes en koekbus- sen dreven in de sloot rond. Voorbij- angers hielpen de onfortuinlijke akker bij het bergen. Ook in de omgeving van de Kerkbuurt bleef de storm niet zonder gevolgen. Een kerkbuurter die zich naar een zekere plaats zou begeven, zag tot zijn schrik het houten huisje in de sloot drijven. Bij de veehouder Kleyn was een zijwand van de boerderij weggevaagd, terwijl hier in de buurt een houten paal van de radiodistri butie als een lucifer was afgeknapt. De kolenhande'aar v. Weelden con stateerde dat zijn stookhok was weg gewaaid. In hét Zuideinde viel Za terdagnacht om kwart voor drie een boom over de weg op de draden van het lichtnet, waardoor de Assendel- vers voor zover zij nog op waren, een half uur injiet donker kwamen te zitten. Bij W. Boet, T. IJff en P. Koppel moest het dak het ontgelden. Verder waren honderden dakpannen gesneuveld. Het kruis op de R.K. scholen staat haaks en talrijke leien van school en kerktoren sneuvelden. Ook de mu ziektent van Crescendo moest het ontgelden. Tijdens de Zondagavond in het R.K. Verenigingsgebouw gehouden zang- en muziekavond van „Kunst genot" en „Crescendo" werd een collecte gehouden ten bate van de kerk. Na samenspraak met de pas toor werd evnwel besloten de op brengst, een bedrag van ƒ144.te bestemmen voor het Rampenfonds. Dak van Oostzaner kerk beschadigd OOSTZAAN De geweldige storm van Zaterdag op Zondag heeft ook in Oostzaan zijn invloed doen gelden. Van de Ned. Herv. Kerk moest een groot deel der dakbe dekking het ontgelden en werd af- ferukt. De technische dienst van e G.E.B. moest er aan te pas komen om de bovengrondse lichtieiding die op enkele plaatsen op de openbare weg lag, ten suoedigste te herstellen. Van verschillende gebouwen en wo ningen werden ontelbare dakpannen weggevaagd, terwijl meerdere ge vels er niet ongeschonden onder vandaan kwamen. Rode Kruis soldaten geconsigneerd OMTREK Omstreeks 10 uur kreeg Dr. F. A. Schaap van de Ge westelijke Commandant van het Rode Kruis, Dr. Jens uit Bussum de order de Rode Kruissoldaten af deling Zaanstreek paraat te maken voor vertrek naar één der bedreigde gebieden. Onmiddellijk werd be gonnen met de mobilisatie van alle beschikbare mensen en het bijeen brengen van materieel. Om half twaalf was men met de voorberei dingen in zoverre gereed, dat 50 mensen, een autobus, twee vracht wagens en een gesloten bestelwagen bij de Leeghwaterschool te Zaandam verenigd waren om verdere orders af te wachten. Om te voorkomen, dat werkne mers bij mogelijke hulpverlening moeilijkheden met hun werkgevers zouden ondervinden werden door het administratief personeel lijsten samengesteld van de ingeschakelde Rode Kruissoldaten. heeft de burgemeester hedenavond een bespreking met het afdelingsbe stuur van het Rode Kruis en andere belangstellenden voor een intensieve hulpverlening belegd om verdere plannen uit te werken in verband met huis aan huis collectes en mogelijk nog verdere acties. Ook Zaandijk paraat ZAANDIJK. Op initiatief van burgemeester A. H. van Gelderen is Zondagavond een comité gevormd, dat de hulpactie die vandag ook in Zaan dijk zal worden gehouden nader zal organiseren. Reeds vanmorgen reed een geluids- aulo van de Fa. Pranger en Verhoe ven uit Wormerveer door Zaandiik, die de bewoners op riep dekking, schoeisel en andere goederen gereed te houden voor de hulpactie die van middag zal worden ingezet. Drie vrachtauto's zullen deze goe deren komen afnalen. Ook zal huis aan huis een lijstcollecte worden ge houden. Er wordt een liist van bewo ners in reserve gehouden, die bereid zijn eventueel evacué's op te nemen

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2