ALGEMEEN HANDELSBLAD Tientallen doden N oord-Beveland op overstroomd gtfieiurc Jlmsterbctm^clrje @ourant Overzicht van de toestand op de eilanden KONINGIN NAAR DE GETEISTERDE STREKEN Zestien duizend militairen zijn al aan het werk Hulp van België, Frankrijk, Amerika en Engels Rijnleger In 's-Gravendeel waar toestand critiek iszijn reeds 55 slachtoffers Eén kreet om hulp klinkt over Nederland. Wij geven allen één antwoord Indonesië betuigt zijn medeleven BIJNA 400 DODEN 126e JAARGANG No. 41013 Waam. directeur: mr H. M. PLANTEN MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 Dagblad - N.Z. Voorburgwal 234-240 Telefoon 39811 Interlocaal R 0423 Amsterdam-C. 7,50 p. kwartaal; 58 cent per week Giro Gem.A'dam H 1900 Postg.35858 Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN Walcheren en Zuid-Beveland oi niet meer bereikbaar land NU uit Zeeland langzamerhand wat duidelijker berichten binnenkomen, blijkt Noord-Beveland tot de zwaarst getroffen gebieden te behoren. Bijna bet gehele eiland staat onder water. Er zijn tientallen slachtoffers. Alleen in Kortgene zijn er naar schatting ongeveer 35 doden te betreuren. Slechts Wissekerke en Camperland zijn droog gebleven, en vermoedelijk eveneens een deel van Colijnsplaat, maar met deze laatste plaats heeft de rest van het eiland geen verbinding. De volgende polders op het eiland staan onder water: de stadspolder bij Kortgene, de Willempolder, cle- Willem-Adriaanpolder, Westpolder, Oostpol der, Smallegangepolder, Frederikpolder, Oud-KortgenepolderGeertsdijk- polder en Katspolder. Op het eiland is een groot gebrek aan rubberboten. Voorts moet uit Zuid-Beveland zoet water worden aangevoerd, aangezien er geen waterleiding op Noord-Beveland is. Ook levensmiddelen worden aangevoerd. Van Katseveer zijn enkele boten onderweg. OVER de toestand op Goeree en Over- flakkee valt nog te melden, dat Stellendam vrijwel geheel onder water staat en dat de bevolking een toe vlucht heeft gezocht op vissersbootjes. Er is gebrek aan levensmiddelen en water. Talloze cadavers draven in de eindeloze watervlakte rond Stellendam. In Melissant, waar geen direct gevaar dreigt indien de wind niet in kracht toeneemt, zijn vier lijken aangespoeld van inwoners uit Stellendam. Herkingen is in de afgelopen nacht geheel geëvacueerd. Hoewel het dorp wel is overspoeld, zijn er geen slacht offers te betreuren. Dirksland is nog droog, doch wordt wel bedreigd. Men is text dusver de situatie aldaar meester. Zowel Oude Tonge als Nieuwe Tonge staat onder water, maar nadere g vens ontbreken. Ook Stad aan het ringvliet is blank; daar zijn geen slachtoffers te betreuren. In Middelharnis, dat gedeeltelijk onder water staat, zijn tot nu toe tien perso nen aan het water ten slachtoffer ge vallen. Buiten de 40 doden, waarover wij in een deel van de ochtendeditie reeds heb ben bericht, zijn uit Goeree geen ver dere mededelingen over het aantal slachtoffers beschikbaar. Do reddingboot iu.-. Stilendein heelt radiografisch vei zocht om toezending van een groot schip ten einde de gehele bevolking te evacueren. Zuid-Beveland DE verbinding van Zuid-Beveland, en daardoor ook van Walcheren, over het vasteland is thans geheel ver broken, De Nieuwlandpolder bij Krab- bendijke is ondergelopen, zodat de hals van Zuid-Beveland ontoegankelijk is ge worden. Op Zuid-Beveland is Kruiningen ge heel ondergelopen; bij vloed staat het water drie meter hoog boven de rijks weg. Volgens de laatste berichten zijn in deze plaats ten minste elf doden te betreuren. Met reddingboten worden de bewoners weggehaald. Tussen Baarland en Hoedekenskerke staat het water tot aan de kruin van de dijk. Op vijftien plaatsen zijn gapende gaten in de dijk geslagen. In Oudelande zijn twee doden. Wolphaertsdgk staat onder water. Schouwen-Duiveland Xp'ERST in de loop van deze morgen is het eerste bericht over SchouwenDuiveland bin nengekomen. De kustwacht van West-Schouwen meldde radio- telefonisch, dat de dijken ge broken waren en de toestand zeer critiek is. Men mag vrezen dat het eiland er zeer slecht aan toe is. Op een vlot zijn drie mannen uit Ouwerkerk op Schouwen aan gespoeld in Yerseke op Zuid- Beveland: zij vertelden dat vier anderen onderweg van het vlot waren geslagen en omgekomen. De kustwacht Westschouwen. die gebruik maakt van de radio installatie van het dezer dagen gestrande Finse schip Bore 6 en daarmee het enige contact met de buitenwereld onderhoudt, heeft geseind, dat er meer dan 10 doden in Burch zijn gevallen en in Zie- rikzee 18. Ook op de rest van het eiland zijn doden gemeld, doch het juiste aantal is niet bekend. V oorne-Putten DE overstromingen op Voorne-Putten breiden zich steeds meer uit. Van ochtend vroeg stroomde het water nog steeds verder het land in en nog steeds blijft dit doorgaan. De Groene Kruisweg, de verbindingsweg van Rot terdam naar Oost-Voorne wordt dooi water bedreigd. Indien ook deze weg onderloopt zal de aanvoer van zand en zandzakken voor het dichten van gaten ernstig worden gestagneerd. Op het ogenblik worden de mensen uit de ge meenten Oudenhoorn, Abbenbroek, Zuid- land met man en macht geëvacueerd. In Oudenhoorn en Zuidland bevinden zich nog grote aantallen mensen en vee in de grotendeels in het waterstaande boerderijen. De verbindingsdam tussen Oostvoorne «n Rozenbr.ig de dtftwC vr,n n:-'1 water doorstaan. Daardoor is op het Noord-Westelijke deel van Voorne-Put ten weinig of geen schade ontstaan. Aan de andere kant van het Voornsche Ka naal wordt Abbenbroek bedreigd. De in woners van Oudenhoorn en Zuidland worden geëvacueerd. In Zuidland schijnt de situatie ernstig te zijn. Bij heenvliet had het water hedenoch tend had zulk een hoge stand bereikt, dat het over de dijk stroomde in de rond Heenvliet gelegen poldergebieden. Men heeft dit de afgelopen nacht al zien aankomen en de bewoners van de polder- Eebïeden en het vee bijtijds geëvacueerd, ie plaats Heenvliet blijft volgens de in woners droog. Er was vanmorgen nog verbinding via de provinciale weg met Rotterdam, maar verwacht wordt, dat deze weg spoedig onder het water zal komen te liggen. De laatste berichten over Voorne- Putten melden, dat 80% van het eiland Putten onder water staat. Walcheren OP Walcheren zijn de belangrijkste overstromingen waargenomen ir het oostelijke gedeelte, rondom Ar- nemuiden en Ritthem. De bevolking van Ritthem maakt zich gereed te evacue ren. Uit Veere wordt gemeld, dat de dijkdoorbraken gestopt zijn. zodat le vensgevaar is geweken. Het water is hier en daar tot in de stad doorgedron gen, waardoor enige oude huizen aan de kade zijn ingestort. Door het gat in de dijk bij Fort Ram- mekens stroomt maar weinig water meer binnen en men meent de toestand wel meester te zijn. In totaal zouden op Walcheren vijf slachtoffers te betreuren zijn, nl. drie in Vlissingen en twee in Veere. Zeeuwsch-Vlaanderen MEN heeft in Oost-Zeeuwsch Vlaande ren thans de indruk, dat de binnen dijken het verder wel zullen houden en het overgrote gedeelte van de pol ders in het Oostelijke deel van Zeeuws- Vlaanderen gered is. Men heeft het erg ste kunnen voorkomen en het aantal slachtoffers in dit gedeelte is tot acht beperkt gebleven. Hedennacht zijn in Kloosterzande tweehonderd militairen van de kader- school in Weert aangekomen. Zrj had den Zeeuws-Vlaanderen slechts kunnen bereiken vla Brussel en Gent en deden niet minder dan twaalf uur over deze reis. Hier en daar staan nog koeien en paarden in de ondergelopen landerijen, dikwijls nog slechts met de kop boven water. De dieren zijn zo verkleumd, dat zii stuk voor stuk uit het water getrok ken moeten worden, hetgeen zware eisen stelt aan de reddingsploegen. Hedenochtend zijn nog vijftig studen ten uit Amsterdam in Kloosterzande aangekomen, die onmiddellijk zijn op genomen In de reddingsafdelingen. HET eiland Rozenburg staat 70 pet onder water. De kom het dorp Rozenburg ls droog, de dijk langs de nieuwe waterweg zijn twee gaten geslagen van 60 en 40 me ter bTeed. De bevolking is niet geëva cueerd en er zijn geen ongevallen voor gekomen. Pogingen worden ln liet werk gesteld om de gaten in de dijk provi sorisch te dichten. WAT DE D'JKEN VOOR ONS BETEKENEN! Prins Bernhard zal zijn reis bekorcen Z.K.H. de Prins der Nederlanden, die zich in opdracht der regering in New York bevindt, h,eft aan de minister president het volgende telegram ge zonden Diep getroffen door de ramp, die over land en volk is gekomen, verzoek ik u mijn innige deelneming over te brengen aan hen, diie thans lijden. Bernhard. Nader wordt van regeringszijde mede gedeeld, dat Z.K.H. in verband met de gebeurtenissen zijn reisr-rogram aan merkelijk zal inkorten en eerder dan was voorzien in Nederland zal terug keren. GENERAAL EDDY IN DEN HAAG AANGEKOMEN Om Amerikaanse hulp aan noodgebieden te bespreken Generaal Mamton Eddy, opper bevelhebber van het Amerikaanse leger in Europa is vanochtend per vliegtuig uit Wiesbaden naar Den Haag gekomen om na te gaan, welke hulp de Amerikaanse autoriteiten kunnen verlenen bij de reddings werkzaamheden in de overstroomde Nederlandse gebieden. De generaal vertrok vanochtend om half zeven uit Wiesbaden met twaalf stafdeskundigen van hoge rang. Hij maakte vanochtend een vlucht boven dc noodgebieden en vloog vervolgens naar Den Haag, waar hij vanmiddag met de Nederlandse autoriteiten besDrekingen zal voeren. Inmiddels zijn in Heidelberg staf officieren bezig plannen op te stellen im zo snel mogelijk de bevelen uit te -oeren die Eddy na zijn besprekingen zou kunnen geven. Vijf troepentransportvliegtuigen van Amerikaanse luchtmacht van het type C-119 worden op de luchtbasis Rhein-Main bij Frankfort gereed gehou den om met valschermen voedselpakket ten en technische uitrustingsstukken bo ven het overstroomde gebied in Neder land neer te laten, zodra van de Neder landse regering een verzoek hiertoe wordt ontvangen. IN DE KRIMPENERWAARD VIER SLACHTOFFERS De dgk in de Krimpenerwaard ls ernstig beschadigd. De Storm polder is geheel onder water gelopen, waarbij vier personen om het leven zjjn ge komen. Er ls hier geen gas of electrici- teit, doch er is voldoende hulp aan wezig. De Schielandse hoge zeedijk heeft op doorbreken gestaan. Er stond reeds 20 cm water over de dijk. De dijk heeft zwaaT geleden. Prinses Wilhelmina in Zeeuwsch-Vlaanderen aangekomen H.M. de Koningin is vanochtend in alle vroegte vertrokken om de gehele dag in de geteisterde gebieden door te brengen. Onze speciale verslaggever te Roosendaal meldde ons, dat hedenmorgen om zeven minuten over negen prinses Wilhelmina in een koninklijke trein te Roosendaal arriveerde en direct daarna doorreisde naar Antwerpen om an daaruit Zeeuwsch-Vlaanderen te bezoeken. Omstreeks kwart voor twaalf is de prinses in Kloosterzande aangekomen oor haar bezoek aan het geteisterde gebied. Hedenmorgen heeft H.M. de Koningin een groot aantal kledingstukken van haarzelf en van haar gezin alsmede een wieg met toebehoren ter beschikking gesteld van de hulpactie van het Rode Kruis. De automobielen van de Koninklijke stallen zijn dag en nacht in de weer voor het vervoeren van de slachtoffers van de ramp. Ook een gedeelte van de evacuatie van het vee zal door het mate rieel van de Koninklijke stallen worden verzorgd. PRINSES WILHELMINA BEZOEKT KLOOSTER ZANDE Om kwart voor twaalf heden morgen heeft Prinses Wilhelmina onverwachts een bezoek gebracht aan het zo zwaar door de overstromingen getroffen plaatsje KloösHerzande, waar negen personen het leven lieten in de vloedgolf. Zij werd o.a. verge- l door de commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr mr A. F. C. Casembroot en door haar rentmeester van het Kroon domein H. A. A. baron Collot d'Escury. (Van onze Haagse redacteur) ZESTIENDUIZEND man vah leger, luchtmacht en marine zijn op het ogenblik reeds ingeschakeld bij de hulpverlening in de geteisterde ge bieden. Bovendien zijn nog 20.000 man in reserve om op aanvraag van de civiele autoriteiten bijstand te ver lenen. De Belgische regering heeft verder twee bataljons naar Zeeuws- Vlaanderen gezonden. Door het hoge water is de bevolking niet te bereiken; zeshonderd personen zitten in de lagere school bijeen iN de Hoekse hew aard is het eerst de dijk van de Torensteepolder van de Ambachtsheerlijkheid Crom Strijen on der water gelopen. Deze polder ligt langs het Hollandsch Diep. Gevreesd wordt, dat hier ten minste zeven personen het leven hebben verloren. Toen deze polder was volgelopen, brak de dijk naar de Numanspolder door, waarin Numans- dorp ligt. Het opdringende water brak daarna door de dijk van de Nieuw Crom Strijense polder onder de gemeente Klaaswaal. Deze plaats bleef, droog, maar het water in de polder rjjst nog steeds. In de loop van gisteren zijn 3000 in woners van Numansdorp geëvacueerd naar de omliggende dorpen. Het meren deel is in scholen en bij familieleden ondergebracht in Klaaswaal. Vermist worden een 25-tal inwoners. Aangenomen wordt, dat verscheidene inwoners zijn verdronken, onder wie een gezin, bestaande uit man, vrouw en tien kinderen. Onder de gemeente Heinenoord heeft de buitendijk van de Zomerlandse polder ter hoogte van de Barendregtse brug Op verzoek van het Nationaal Rampenfonds, gesteund door de vereniging „De Nederlandse Dagbladpers" openen de dagbladen, ook het Algemeen Handelsblad, de gelegenheid gelden aan hun kassen te doen storten of op hun rekeningen over te schrijven. In ons extra-nummer hebben wij reeds vermeld dat het Handelsblad 2500.heeft geschonken. Hedenochtend kwam reeds de eerste gift binnen van 5000.van een rustend arts. Een groots voorbeeld! Bij het Handelsblad kan worden gestort op: Postgiro 35858. Gem. Giro Amsterdam H. 1900 Bankrekeningen: Nederlandsche Handel-Mij, Kas-Assosiatie, Rotterdam- sche Bank, Amsterdam. Stortingen zijn ook mogelijk bij onze bijkantoren. het begeven. Voor zover bekend hebben de inwoners van Heinenoord zich op de dijken voorlopig in veiligheid kunnen stellen. Het water is vervolgens over de Blaaksedgk gelopen en heeft de Mijns- heerenlandpolder drassig gemaakt. Het dorp Mijnsheerenland loopt geen In bepaalde gevallen is belastingvrijdom mogelijk Particulieren, die een gift voor de ge troffen gebieden willen schenken, wijzen wij op art. 51a van het Besluit Inkom stenbelasting. Hieruit volgt, dat men mits een schriftelijk bewijs kan worden overge legd vermindering van het belasting bedrag kan verkrijgen indien en voor zover giften aan hier te lande gevestig de kerkelijke, charitatieve, culturele, wetenschappelijke en het algemeen nut beogende instellingen in totaal 2 van het zuiver inkomen en tevens ƒ100 te boven gaan. Het tot vermindering aan leiding gevende bedrag beloopt ten hoog ste 3 van het zuiver inkomen. Ook voor lichamen, die vallen onder de vennootschapsbelasting is blijkens art. 16a van het Besluit op de Vennoot schapsbelasting 1942 aftrek voor giften mogelijk. Voor deze aftrek komen slechts in aanmerking giften, indien en voor zover zij in totaal 1% van de winst, na dat die winst is verminderd met het nog onverrekende verlies over de vier voor afgaande jaren en tevens 100 te boven gaan. De aftrek beloopt ten hoogste 3 van de aldus verminderde winst. Reeds ontvangen giften Dir. Alg. Handelsblad 2500; een arts, A'dam 5000; Breimachinehandel, A'dam 1000; Mertens en Straet, A'dam 250; P. M. V. v. d. R., A'dam 100; mej. N. N., A'dam 100; N. B., Huizen (N.H.) 100; mej. N.t Santpoort 75; fa D. Bijlsma, A'dam 50; T. B., A'dam 50; C. Janicke en Co, A'dam 50; Sociëteit „de Deel", boerenhofstede, La ren (N.H.) 50; Kr., A'dam 25; A. M. J. M., A'dam 25; W. H. K., A'dam 25: L. D. B.. A'dam 25; N. N., A'dam 25; G. W. M„ A'dam 25: K. M. S.. A'dam 20; J. W., A'dam 10; J. G. C. B„ A'dam 10; Bridgeclub Amstelkade Merwedeplein, A'dam 15; J. K.W„ A'dam 10; M. v. V.. Halfweg 10; mevr. T. H. v. d. R., A'dam 10; D. Br., A'dam 10; A. R.. A'dam 10; C. T. v. P., A'dam 10; S. d. V.. A'dam 10; G. H. H., A'dam 5; N. N. A'dam 5; Joh. T„ A'dam 2.50. vaar. De verbindingen van de Hoeksche- waard met de buitenwereld zijn verbro ken. Onze zegsman deelde mede, dat in Klaaswaal geen gebrek aan voedsel, maar wel aan drinkwater bestaat. Het zwaarst getroffen is 's-Graven- deel dat reeds 55 slachtoffers te be treuren heeft. Zondagochtend stortte een huis in, waarin twintig mensen een toevlucht hadden gezocht. Allen werden door het water meegesleurd. Zeshonderd personen zijn thans bij eengebracht op de bovenverdieping van de lagere school, waar zij op el kaar gepakt het zakken van het water afwachten. Op het ogenblik staat er ruim anderhalve meter water in de school. Vannacht omstreeks 1 uur zijn te 's-Gravendeel wederom twee dijken doorgebroken. Zolang het hoog water is, is het dorp niet te bereiken. Zodra water weer is gezakt, zal het Rode Kruis weer met vrachtauto's op weg gaan om de mensen over te brengen naar de Ahoyhallen in Rotterdam. De pontonniers doen wat zij kunnen in 's-Gravendeel, maar verscheidenen van hen zijn reeds bewusteloos ge raakt door de koude. Sympathieke geste van Hoge Commissariaat De waarnemend Hoge Commissaris van Indonesia in Nederland, mr Susan- to, heeft namens de Indonesische rege ring en het Indonesische volk langs telegrafisch, weg aan de minister-presi dent dr Drees het medeleven betuigd bij de ramp, welke het Nederlandse volk heeft getroffen. De waarnemend Hoge Commissaris heeft tevens aan de bevoegde instanties medegedeeld, dat Huize Voorhout in Den Haag, tot nog toe gebruikt als doorgangshuis voor in Nederland aankomende studenten, ter beschikking staat van de autoriteiten, belast met het onderbrengen van ge- evacueerden. Ten slotte heeft de waarnemend Hoge Commissaris alle Indonesiërs in Neder land opgeroepen om, waar nodig, hulp te verlenen aan de slachtoffers van de ramp en de hulp verschaffende orga nisaties bij te staan waar zulks in hun vermogen ligt. De commandant van het Ameri- ■kaanscJlMBMttfagalQCar in W?pt-Duits land stelde de chef van de Nederland se generale staf genie-materiaal ter beschikking voor het herstel van dijken, enz. Een Amerikaanse luite nant-generaal is met 15 man op Schip hol aangekomen en heeft in gezel schap van Nederlandse officieren en civiele autoriteiten een verkennings vlucht over de geteisterde gebieden gemaakt. Ook de chef der M.A.A.G. in Den Haag, generaal Nobel, heeft zijn diensten aan generaal Hasselman aangeboden. De Franse regering heeft twee genie-bataljons, het ene afkomstig uit Koblenz, het andere uit Mezières ter beschikking gesteld. Van de Allied Militairy Forces in West-Duitsland zijn in totaal 24 helcopters naar Ne derland onderweg, 20 van de Ameri kanen en vier van de Royal Navy. Uit Bad Oeynhausen wordt gemeld, dat het Britse Rijnleger geniemate- rieel voor hulpverlening aan Neder land gereed houdt. Zodra de Neder landse regering dit verzoekt, zal het materieel worden overgebracht. De Britten zjjn van mening, dat in de eerste plaats „bulldozers" e. d. nodig zullen zijn. Het Britse Rijn leger beschikt niet over hefschroef- vliegtuigen. De britse legereenheid, die te Hoek van Holland is gelegerd, is onmiddellijk te hulp gekomen, toen de eerste berichten over de overstro mingen waren ontvangen. De leiding van de militaire hulpver lening, welke uitsluitend op aanvraag van de burgerlijke autoriteiten wordt verleend is in handen van de luit.-gene- raal D. C. Buurman van Vreede, Neder lands territoriaal bevelhebber Deze heeft hedenmiddag in een persconfe rentie verklaard, dat de noodmobilisa- tie, zoals men de radiooproep aan de militairen gerust kan noemen, uitste kend is verlopen. In het algemeen heb ben de mannen, die juist met 48 uurver lof waren, onmiddellijk en in grote ge tale hieraan gevolg gegeven. Het was de bevelhebber in de derde militaire afdeling, generaal Warrlnga (Noorden en Oosten des lands), die gis terochtend op eigen zeer lofwaardig initiatief tot de troepen, die onder zijn bevel staan, de eerste oproep per radio liet verspreiden. Daardoor is het mogelijk geweest, dat al zeer vroegtij dig militaire hulp kon worden verleend. 700 man van de derde militaire afde ling werden reeds Zondag vroeg naar Amersfoort gedirigeerd. Een deel daar van ls terstond bg de hulpverlening In gezet. Niet alle onderdelen van de Neder landse strijdkrachten zijn ingeschakeld Dit was niet nodig, maar wel zijn ln dc loop van de dag de militaire magazij nen ln werking getreden, teneinde, zo nodig met genie-materiaal, enz. te hulp te komen. Tot de troepen die in reserve worden gehouden behoren tranisporteen- heden, geneeskundige en zleikentrans- porteenheden. Verscheidene militaire toestellen heb. ben Zondag voorraden levensmiddelen en dekking bij enige plaatsen gedropt, o.a. te Stellendam en bij Middelharnis. Dit dropplngswerk is vandaag voort gezet. Geniepersoneel uit Wezep is naar het Zuiden gezonden. In enkele magazijnen en in een ka zerne te Dordrecht heeft het water ook huis gehouden. De kazerne in Dor drecht kwam enige tijd geïsoleerd te liggen, maar na korte tijd kon een radioverbinding tot stand worden ge bracht De materialen in de magazij nen, die gevaar liepen, konden intus- T TIT de berichten, welke tot heden- middag 2 uur zijn binnengekomen blijkt dat het aantal slachtoffers tot 394 is gestegen. Hier volgen enige plaatsen met het aantal slachtoffers dat er te betreu ren is: Willemstad 12, Moerdijk 13, Hontenisse 8, Krabbendijke 4, 's-Gra vendeel 55, Dinteloord 3, Terneuzen 4, Vlissingen 3, Hoedekenskerke 1, Hondsbossezeewering 1, Sliedrecht 1, Maassluis 1, Halsteren 17, Kruis polder 8, Rotterdam 1, Nieuwneuzen- polder 1, Heijningen 25, Numans dorp 12, Anvernege en Theodorus- polder 17, Hellevoetsluis 5, Texel 4, St Philipsland 1, Veere 2, Kortgene 35, Raamsdonkveer 2, Hoeksewaard 7. Oosterschelde 4, Kruiningen 11, IJsselmonde 3, Brandwijk 2, Goeree en Overflakkee 40, Abbenbroek 1, Oudelande 2, Ouddorp 1, Rilland 1, Stormpolder 4, Burch 10, Zierikzee 18, Kloosterzand 8 en Fijnaart 46. sen tijdig op hoger gelegen verdiepin gen in veiligheid worden gebracht. De militaire hulp ls voornamelijk ge concentreerd ln de omgeving van Wil lemstad en bg Kruiningen. Ook ten Noorden van de Moerdijk waren troe pen Ingezet, maar die zijn vanochtend teruggetrokken, omdat de toestand daar belangrijk bleek te zijn opge klaard. Van Den Helder uit is varend mate riaal via het Noordhollands kanaal naar Rotterdam gedirigeerd. Groter materiaal is over de Noordzee naar Rotterdam' gestoomd. met een helicopter burgers uit Snellen-" dam willen evacueren, maar de mensen weigerden hun woonplaats te verlaten. Zo nodig zullen de buitenlandse heli copters echter hiervoor toch worden in geschakeld. De marinevliegtuigen zijn bij het aan breken van de dag voortgegaan met de hulpverlening. De helicopter is bezig op Goeree en Overflakkee personen weg te halen, die op boerderijen geïsoleerd zijn en brengt ze over naar droge plaatsen. Een vliegtuig van h et type „Harpoen" heeft bij Stavenisse, Pooitvliet en Maar tensdijk (op Tholen) 15 rubberboten uit geworpen. Twee sea-otters gaan ook naar Goeree en Overflakkee om rubber boten uit te werpen. Een Oxford van de marine-luchtvaartdienst is met twee hoofdingenieurs van Waterstaat ver trokken om weernemingen te doen en vast te stellen, waar de plaatsen zijn met de grootste urgentie voor hulpverlening. Een Dakota van de K.L.M. vertrok naar de noodgebieden met aan boord o.a. rubberboten, 10,000 broden van de civiele dienst van de K.L.M. en alle kleding uit de afdeling gevonden voor werpen 'ezer maatschappij. Deze kle ding zou binnenkort in het openbaar v/orden verkocht. De Dakota wordt in normale omstandigheden als fotovlieg tuig gebruikt en heeft daartoe een luik m de bodem. Daardoor is het voor deze hulpverlening geschikt. HET WEER IN EUROPA Rapporten van heden 7 uur Station Weer A B C D E Oslo licht bew. NNO 4—1 —3 6 Stockh. N 6—2 —2 4 iopenh. sneeuw N 11—3 —0 0.2 Londen zw. bew. N 4—7 3 A'dam hagelbui NNW S 5 2 S Brussel sneeuw N 4 5 2 6 Parijs half bew. NWN Sl! 8 2 0 Bordeaux onbew. windst. 7 —5 0 Uce onbew. N 3 15 4 0 Warschau regenbui windst. 5 —2 1 Zürich sneeuw WZW 7 4 —0 Wenen zw. bew. W 8i i 2 0 windrichting; B. windsnelheid meter p. C. max. temp. gisteren; D. tempera tuur hedenochtend; E. neerslag afgel. 24u. in mm. ('Alle gegevens voor Amsterdam opgenomen op Schiphol.) WATERSTANDEN De waterstanden van dv rivieren luidden vanochtend Mannheim 260 (4-0.10), Tner 212 (+0.111. Koblenz 269 (+0.18). Keulen 260 (+0.23). Ruhrort 502 0.40). Lobith 1108 0-52). Nümegen 877 (4-0.52), Eefde 467 C+ 0.779. Deventer 364 (+0.69), Namen la Plante 195 0.07), Borgharen 4190 (+0.57), Belfeld 1285 0.75),Grave 5S5_ (+0.25), IV eersverwachting IETS KOUDER De Bilt verwacht tot Dinsdag avond: Veranderlijke bewolking met enige verspreid optredende sneeuw buien. Krachtige tot matige, maar voornamelijk langs de Waddenkust tijdelgk harde wind tussen Noord en Noordoost. Iets kouder met plaatse lijk lichte vorst in de nacht en och tend. (Opgemaakt te 10 uur.) Temperatuur te Amsterdam, heden aan net IJ (kop Handelskade) 8.40 u. 2.9 (4.4) u C. luchtdruk 1016.8 (995,2) mini baren of 762.7 (746.5) min. windrichting en kracht N-4 (N.X.W.-9). max. temp. gisteren 4.5 (S.S) min. temp. l.S (2.5) neerslag 10.S (18.6) mm. (De cijfers tussen haakjes hebben betrekking op gisteren, respectievelijk eergisteren.) Zon morgen op 8.17 u., onder 17.31 u.maan morgen onder 9.24 u., op 22.46 u. Laatste kwartier

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1