IN BEVERWIJK EN OMGEVING: Schade door orkaan uitgebreid, maar vrij gering De hulpactie is gisteren voorbereid In Heemskerk en Castricum schade aan tuinbouw Hulpacties IJMUIDEN STOND HET WATER TOT AAN DE LIPPEN Heeft Noorwegen sleutel ter oplossing visserij-probleem? HERINGA WUTHRICH MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 PAGINA 2 We hebben de gemeente gisteren in alle richtingen doorkruist om de schade op te nemen en waren met de honderden anderen in de badplaats. Om te beginnen enige mededelingen omtrent de grote hulpactie, die Dinsdag te Beverwijk en Heemskerk wordt gehouden. Gisteren reeds hadden de voorbereidingen plaats voor een inzameling door Gemeentebesturen, Roode Kruis en E.H.B.O.-verenigin- gen. als overkoepeling van alle andere eventuele initiatieven te Beverwijk en Heemskerk georganiseerd. Kleding, schoeisel en dekking zal bij de bewoners worden opgehaald, een geld inzameling wordt daarnaast gehouden. Als centraal punt heeft men de beschikking gekregen over het veilinggebouw van „Kennemerland" aan de Breestraat, Handen ineen Er is veel hulp nodig. Op de eerste plaats van degenen, die een bestelauto of gesloten vrachtauto voor de inzame ling beschikbaar willen stellen. Te Beverwijk kunnen zij zich melden, tele fonisch onder nummer 3465, of persoon lijk, Zeestraat 103 (voorzitter van het Rode Kruis, G. W. P. Stoutenbeek)te Heemskerk aan het. Raadhuis of bij de heer J. C. Schuchart, Oosterstreng 96, telef. 262. Op de tweede plaats vraagt men dames en heren, die met deze auto's willen meerijden om huis aan huis de beschikbare goederen op te halen. Ook zij kunnen zich op de boven aangegeven adressen melden. Men verzocht ons de inwoners van Beverwijk en Heemskerk met nadruk te verzoeken, alleen kleding, schoeisel en dekking dus geen huisraad te willen schenken en Dinsdagmorgen te willen gereed zetten, hetgeen men kan missen, opdat de inzameling vlot kan verlopen. Dinsdagmorgen te 9 uur vertrekken de auto's met de vrijwilligers vanuit het Veilinggebouw Kennemerland. Men hoopt in één dag gereed te zijn met de inzameling, om Woensdagmorgen de gaven van Beverwijk en Heemskerk snel te kunnen vervoeren naar de plaats waar deze nodig zijn. Een aanbeveling onzerzijds lijkt ons geheel overbodig. Men reageert ter stede namelijk zeer snel op het verzoek om hulp. Reeds gistermiddag ontvingen wij een circulaire, die de Raad van Be stuur van de R.K.S.V. ..DE.M." aan haar leden zond. Aan elk lid wordt een geldelijke bijdrage gevraagd. De pen ningmeesters van de afdelingen zullen maatregelen treffen om de bedragen zo snoedig moselïik te doen onhalen. Op Breestraat 86 ligt bovendien een inte kenlijst gereed. De bedoeling is een zo groot mogelijke som aan het Nationaal Rampencomité over te dragen. Schade in Beverwijk Te Beverwijk -kon men Zondagmor gen vroeg overal afgerukte dakpannen, glasscherven, takken e.d. langs de stra ten vinden. De brandweer is de gehele nacht actief geweest, verleende in vele gevallen assistentie, wanneer schoor stenen, gevels e.d. gevaar liepen. Ook verschillende aannemei-s waren tot diep in de nacht doende om hulp te ver lenen. Niettemin is op verschillende plaat sen schade aangericht. Een grote tuin muur van de duplex-woningen aan de Laan van Kanaan stortte in, daar werd ook het dak van de dïreciekeet van de fa. Gebrs. Schram afgerukt. Op het Kuenenplein was hetzelfde het geval met de directiekeet van de fa. Bot en Lustig. In deze omgeving, waar zich de grote bouwnijverheid ter stede con centreert, is overigens de schade mee gevallen. Omvergeworpen waren de kozijnen, die gesteld waren op de 4e woonlaag van de 24 étage-woningen, Concert ten bate van Rampenfonds Organist G. J. Moed geeft met medewerking van de bekende bari ton Kees Denik Dinsdagavond in de Grote Kerk een concert ten voordele van het Nat. Rampenfonds. Het con cert is vrij toegankelijk. Na afloop zal voor de hulpverlening gecollec teerd worden. Een buitengewoon mooie geste, die veel waardering moge ondervinden. Jubileum bij Congregatie Zondag herdacht mej. T. van Baar 't feit. oat zij 12jaar secretaresse was van de Maria-Congregatie in de paro- crie van St Agatha. In de parochiekerk werd een H. Mis van dankbaarheid op gedragen door haar heerbroer, pater Monmphus van Baar. De vlag van de Congregatie stond naast het altaar op gesteld, ae leden woonaen deze H. Jvïjs bij. Een schat van bloemen en geschen ken stond in de huiselijke woning, toen de directeur van de Congregatie met het bestuur mej. van Baar kwam ge lukwensen en het geschenk van de Congregatie aanbood. De deken en de kapelaans van de parochie boden even eens hun gelukwensen aan. „Watervliet" gaf „Een moeder" Sedert de toneelver. „Watervliet", zich onder leiding heeft gesteld van mevr. Hoefmanbpronk, uit umuiden. is er bij elke uitvoering een merk da re vooruitgang te constateren. Wel heel duidenjK is cut gebieicen bij de opvoe ring van „Een moeder", een tragedie uit net boerenleven in 3 bedrijven, door Cor Hermus. Hoewel dit stuk voor een groot deel afhankelijk is van de beiae hoofdpersonen, moeder Verhoeven (mevr. KuhfusWorkum) en de half idiote onechte zoon van boer Verhoe ven Domien (de heer A. van Dongen), hebben toch ook de andere personen, vooral Anne Marie (mevr. Klein Zwier) en de geldschieter, boer Sclic- pens, (de heer Lousters) een belangrijk aandeel in het al of niet slagen gehad. die de firma Th. A. C. Schram bouwt, terwijl de steigerpalen van de 156 wo ningen. die fa. Tromp onderhanden heeft, schots en scheef door elkaar ge worpen waren- Erger was in de Hob- bestraat de woning van de heer Zout man er aan toe. Het bovengedeelte van de gevel stortte in, zodat het huis ge stut moest worden. In de Breestraat 'moesten vooral de grote étalageramen van de fa. Van Kampen het ontgelden. De schade is hier aanzienlijk. Overigens bood de stad op Zondag morgen hier en daar hetzelfde beeld als na de beruchte explosie in 1945. Dicht getimmerde ramen. Wat de scherven van dakpannen betreft, was vooral de Boeweg er ernstig aan toe. Bij jonk heer Boreel knapte een zware boom af, terwij] ook aan de Westerhartweg een van de weinige overgebleven bomen sneuvelde. Aan de Westerhoutweg werd ook het dak van een kleedlokaal afge rukt. in de Noorderwijkweg een dak goot, aan de Heemskerkerweg sneuvel de een muur. Hetzelfde gebeurde bij het in aancouw ziinde kantoor van het Gem. Gasbedrijf. Voeg daarbij de vele vernielde kip penhokken. beschadigde lantaarnpalen en men heeft een beeld van de manier, waarop de orkaan ter stede huishield. Enkele nagekomen meldingen van stormgevolgen te Beverwijk laten wij nog volgen: In de Populierenlaan moest een oude woning wegens gevaar van in storten worden ontruimd. Het perceel Alkmaarseweg 290 stortte gedeeltelijk in. Op de Arendsweg werd een voetgang ster door vallende dakpannen getroffen en aan het hoofd vrij ernstig, gewond. In de nacht van Zaterdag op Zondag was de stroomlevering enige tijd stoord. Op meerdere plaatsen (Hoflan- derweg en Zeestraat) zijn bomen ont worteld. Tengevolge van de storm zijn verschillende schoorsteenbranden voor gekomen, o.a. Munnikenweg 109, Graaf wijkstraat 13 en Heemskerkerweg 20. De gevolgen waren niet ernstig. Te Wijk aan Zee Vindt men elders in deze editie een en ander over de situatie aan het strand ontstellend, zoals de zee daar heeft huisgehouden in het dorp zelf heeft de stormschade zich beperkt tot enige omgewaaide schuttingen, kapotte ramen en afgewaaide dakpannen (Wes terduin b.v.). Van „Maris Stella" is veel grint van het dak gewaaid, waar door de belendende percelen kapotte ruiten opliepen. Het is gisteren in de badplaats bij zonder druk geweest. Honderden namen het indrukwekkende schouwspel op, dat de woedende zee, kokend en zie dend, bood. Tientallen auto's stonden geparkeerd en de busdiensten waren verdriedubbeld. Op meerdere uren reden de bussen, dienstregelingen ten spijt, afgeladen aan en af. De schade door de zee aan het Emmahuis toege bracht, leek ons aanzienlijk. Te Heemskerk In Heemskerk hebben vooral de bos sen het moeten ontgelden. Vele bomen zijn bij. de grond afgeknapt. De tuinders leden aanzienlijke schade: platglas werd vernield, van vele warenhuizen werd eveneens het glas vernield. In de katholieke kerk heerste duisternis Zon dagmorgen. Het orgel kon niet be speeld worden. In Castricum De storm heeft ook in Castricum ge lukkig geen ernstige ongelukken ver oorzaakt. maar de materiële schade is groot. In het dak van de Ned, Herv- kerk ontstond een groot gat. Een directiekeet van de firma Biesterbos werd vrijwel geheel vernield. In de Burgermeester Mooystraat kwam de schoorsteen van een bakkerij naar beneden. Voorts wer den bomen ontworteld en werd ook op het terrein van het P.W.N. grote schade aangericht. De schade aan het strand is te vergelijken met die te Wijk aan Zee en elders. Op initiatief van burgemeester Smeets zal Dinsdag in samenwerking met ver schillende verenigingen een grote huis- aan-huis inzameling worden gehouden voor hulpverlening aan de slachtoffers van de zwaar getroffen gebieden. in Kennemerland V eisen Ook de gemeente Velsen heeft zich het lot aangetrokken van de ontel bare slachtoffers van de watersnood. Vandaag zullen onder leiding van de heer P. Waardenburg, directeur xan de Gemeentelijke Dienst voor Sociale Zaken, met medewerking van de vrouwenorganisaties in deze ge meente; auto's rijden om kleding en dekking in te zamelen. De wagens zullen aan een speciaal teken te her kennen zyn. Bovendien zyn ïnleve- ringscentra voor deze inzameling in gericht. Dit zijn het Cultureel Centrum aan het Moerbergplantsoen, te IJmuiden, het Gemeentelijk Vergaderlokaal aan de Abelestraat te IJmuiden-Oost. de gymnastiekzaal van de RJK. School in Driehuis, de gymnastiekzaal van de Adolf van Nassauschool in Santpoort dorp en de opslagplaats van de heer J. de Meza te Santpoort-station. Aan deze centra kunnen eveneens goederen afgegeven worden. Morgen, Dinsdag, zal in de gemeente Velsen een geld inzameling worden gehouden voor de getroffen gebieden. De organisatie van deze collecte is in handen van de af deling IJmuiden-Velsen van het Neder landse Rode Kruis. De burgemeester van Velsen maakt bekend, dat momenteel van gemeente wege een hulpkolonne wordt samen gesteld voor het verlenen van hulp aan geteisterde gebieden. Particulie ren. die in het bezit zijn van vracht wagens, doch ook andere vrijwilligers zo mogelijk voorzien van rubber laarzen, regenkleding en schoppen kunnen bij tlcze kolonne worden in gedeeld. Bij het ontbreken van voor noemd materieel wordt van gemeen tewege hierin voorzien. Aanmeldingen dienen ten spoedigste te worden ge richt aan het bedrijf voor Openbare Werken in Velserbeek telef. K 255P 5446. Het bestuur van de voetbalvereniging „Stormvogels" te IJmuiden heeft zich Zondag telefonisch met het K.N.V.B.- bestuur in verbinding gesteld met het verzoek te willen bevorderen, dal voor de voetbalwereld een competitie-vrije Zondag beschikbaar komt. Wanneer alle verenigingen deze zouden gebruiken om tegen hun sterkste rivalen vriendschap pelijke wedstrijden te spelen, waarvan de baten dan afgestaan zouden v/orden ten bate van de slachtoffers van de wa tersnood, dan zou daarmee een-groter bedrag beschikbaar kunnen komen, dan wanneer incidenteel vriendschappelijke wedstrijden voor dit doel v/orden geor ganiseerd. Beverwijk De burgemeester van Beverwijk heeft aan de bevoegde instanties te kennen ge geven. dat de burgerij gaarne huisves ting zal verlenen aan mensen uit de ge teisterde gebieden. Ook is in overleg met betrokkenen bericht, dat goede stalling in de Wijkermeerpolder direct beschikbaar is voor 250 stuks vee. Voorts is te kennen gegeven, dat nu of later op hulp van particulieren en van de gemeentelijke diensten van Be verwijk voor de noodgebieden een be roep kan worden gedaan. Bange uren voor Scheveningen-Radio Elders in dit blad vindt u reeds een beknopte samenvatting van de wederwaar digheden te IJmuiden gedurende de gevaarvolle nacht, toen velen hebben ge waakt en op hun post waren, om. als de situatie hachelijk zou zijn geworden, direct maatregelen te kunnen treffen. Hieronder volgen nog nadere bijzonder heden. IJmuiden heeft het gehouden en de er achter liggende polders, ja. Amsterdam, zijn voor een overstroming gespaard gebleven. Het heeft overigens maar een haar gescheeld, want het opdringende zeewater stond tot boven aan de sluisdeuren in de fatale nacht van Zaterdag op Zondag, die voor ons land catastrophale gevolgen heeft gekregen. Het water heeft IJmuiden tot de lippen gestaan, enkele laag ge legen delen kwamen onder water te staan. De ravage aan het strand, aan de Zuid zijde en in oud-IJmuiden is groot. Scheveningen-Radio zag zijn kelders volstromen met zeewater, maar telegrafisten en telefonisten, die handen vol werk hadden aan het verwerken van de noodseinen van zee, konden doorgaan. Ook toen 's nachts de PEN-centrale gestoord werd en de stroom gedurende een half uur uitviel. Op een nood-aggregaat werd doorgewerkt. gedeeltelijk in het eiland ingegraven ge bouw, door het uitzonderlijk hoge water volstroomden. Het water liep de kel ders binnen en bedreigde de daar op gestelde apparatuur. Brandweer, politie, technische dienst van Rijkswaterstaat, schoten te hulp en bij vallend water konden de kelders weer drooggezet worden. Met allerlei middelen werden de afvoerkanalen gedicht en afgestem peld, juist op tijd, want de volgende vloed werd nog hoger en zou onge twijfeld dit kuststation uitgeschakeld hebben, Nu sijpelde nog slechts een klein beetje water door een enkele kier binnen. Burgemeester Kwint was bij de herstelwerkzaamheden tegenwoordig. Schepen in nood Wanneer men de schade ziet. die IJmuiden heeft opgelopen, dan is de ravage groot. Daardoor kan de IJmui- denaar iets beseffen van de geweldige ramp, die andere delen van ons land heeft getroffen en waarbij vergeleken de schade in IJmuiden een futiliteit is. e eerste schade kwam Zaterdag avond. Rond een uur of zeven. Aan het strand speelde de woeste wind met de paviljoens. Krakend stortten zij stuk voor stuk ineen en de schotten werden her en der, tot ver in de duinen ver strooid. Om 5 uur 's nachts ging het laatste paviljoen als een kaartenhuis te gen de vlakte en de eigenaar en zijn vrouw konden ternauwernood het vege lijf redden. Tientallen bezitters van strandhuisjes, die deze bij de pachters hadden opgeslagen, zijn gedupeerd, want hun bezittingen zijn door de wind en de golven verstrooid. Het botenhuis van de IJmuider Redding Brigade werd stukgeslagen en de boten vond men kilometers verder terug. De mensen van Scheveningen-Radio maakten Zaterdagavond en -nacht ban ge uren door, Zouden zij hun taak nog kunnen vervullen, juist nu menige zee man dit steunpunt aan de wal zo bitter hard nodig had? In Scheveningen v den enkele zendmasten vernield, maar het werk ging door. Nieuw gevaar dreigde, toen dc afvoerkanalen van het De grote vloed van berichten met be trekking tol de watersnood, welke ons land tijdens het weekeinde getroffen heeft, maken het nodig de overige be richtgeving zoveel mogelijk te beper ken. Vandaar hier in enkele regels het verslag van de tweede dag van de vis serij-bijeenkomst in de volkshogeschool „De Zandhoeve'' in Bergen (N.H.). Prof. dr. H. J. Frietema, directeur van de na tionale coöperatieve raad, heeft hier, aansluitend op de beschrijving door drs. A. G. U. Hildebrandt van Vrijdagmid dag. gesproken over hun reis naar de Scandinavische landen, ter bestudering van het coöperatie-wezen in de visserij in deze landen. In feite kwam dit neer op de publica tie van het rapport, zoals dat straks aan de Stichting voor de Nederlandse Vis- .rij zal worden aangebonden. Alleen de conclusies van prof. dr. Frietema en zijn advies met betrekking tot de vraag, wat de Nederlandse visserij zou moeten doen, ontbraken nog en werden slechts met de nodige voorzichtigheid en dan nog vaag geformuleerd. De prof. bleek het sterkst getroffen te zijn door hei Noorse voorbeeld, waar de staat een belangrijke insloed bij de totstandko ming van de publiekrechtelijke organi satie van het visserijbedrijf, Daarom zal zijn antwoord, over de formulering waarvan hij zich nog ernstig wil bera den, tevens aanleiding geven tot de vraag, welk visserijbeleid de overwe ging verdient en welk aandeel de over heid hierin moet hebben. Een sterk vis serijbeleid van de overheid, zoals ook bij de landbouw gevoerd wordt, be hoeft, aldus de professor, nog niet te be tekenen een enorme invloed op het zelfstandige bedrijf. Water over de sluisdeuren Door het hoge water was het verkeer over de sluizen levensgevaarlijk. Het water kabbelde soms over de sluisdeu ren. Buiswater sloeg over de brug van de kleine sluis. Zeewater sloeg tegen de ruiten van het havenkantoor en be dekte deze met een witte zoutlaag. Bij de Noorder- en Middensluis liepen de bovenkelders onder water, waardoor schutten onmogelijk werd. Met man en macht wordt daar thans gewerkt alles droog te krijgen en de motoren nodig te revideren. Als alles meezit, zal dit werk met één dag bekeken zijn. De hoogste waterstand werd 's nachts om 5 uur genoteerd, 3.S5 M. boven A.P. In 1894 werd als een uitzonderlijk hoge waterstand 3,64 M. boven A P. geboek staafd. Rondom de Vissershaven kwamen grote delen blank te staan. De kalk zand steenfabriek en de haringbunker kwamen in het water te staan en de er achter gegraven punt van 300 bij 400 m.eter voor de opslag van zand, is in meer herschapen. Het water drong door in de vishallen. waar de keurige stapels kisten tot een grote ordeloze massa dooreen spoelden. Achter de. Haringhaven iverd op de Strandweg 40 c.M. water gemeten. Op het stuk tussen Sluisplein en de Kop van de Haven herinnert een flinke wegverzakking aan het water, dat ook hier heeft gestaan. Schepen sloegen los Verschillende schepen sloegen van hun trossen en raakten op drift. In de Bergingshaven moesten een losgeslagen baggermolen en een hopperzuïger op nieuw en steviger gemeerd worden. In hoogovenhaven knapten de voor- trossen van het ruim 900 ton metende ken. Achter in de Haringhaven strand den hoog tegen de puinhoop van een voormalige bunker de IJM. 277 en de SCH 140. In de Vissershaven gingen eveneens twee schepen aan de haal. Zij werden achter het droogdok gedreven en hoog tegen de dijk, zowat ter hoog te van de straatweg, gezet. De bemanning van de reddingboot Neeltje Jacoba was reeds Zaterdag avond aan boord gegaan om te voorko men, dat het hoge water inschepen op een critiek moment onmogelijk zou maken. Buitengaats is de Neeltje niet geweest. Alleen werden in de loop van de nacht enkele opvarenden van lich ters in de haven gehaald, omdat deze schepen eveneens dreigden op drift te gaan. De „geul", die de verbinding vormt tussen het Plateau en het strand bij de Zuidpier is geblokkeerd door de resten van wat eens een groot strandpaviljoen was. De politie heeft de toegangswegen naar duinen en strand zoveel mogelijk afgezet, omdat velen daarheen trokken op zoek naar andermans bezittingen. Van het schakelhuis bij de PEN- Centrale in Velsen werden enkele rui ten door de storm vernield. De binnen stromende regen veroorzaakte kort sluiting, waardoor geheel Noord-Hol land. met uitzondering van het Gooi, in de nacht van Zaterdag op Zondag van 10 minuten voor drie tot 10 minuten voor half vier zonder stroom kwam te zitten. Ook elders in de gemeente was veel stormschade. Enkele bomen konden geen stand houden. Een bouwkeet waaide in elkaar en van enkele wonin gen werd de gevel gedeeltelijk ver nield. Van het consultatiebureau voor t.b.c.-bestrijding werd het dak volkomen vernield. De binnenstromende regen heeft een belangrijk deel van de inven taris beschadigd. In de Annastraat le verden enkele oude huizen gevaar op. Zondagmorgen was er een levendig contact van de vissersschepen met de wal. De schepen hebben het bar slecht te verduren gehad en de meeste liepen schade op aan dekhuis en tuigage. De motorlogger Sumatra KW 86 heeft 3 Denen aan boord genomen van de Esb- jerg 469. Maar de grootste zorg van de mannen op zee is thans, hoe de ver wanten aan de wal de storm hebben doorleefd. De enkele gezinnen, die gehuisvest zijn in woningen op de Kop van de Haven, hebben bijzonder benauwde uren doorgemaakt. Het water drong door in de woningen en van de Kop van de Haven was onder het schuim van het woeste geweld der golven soms niets meer te zien. Hoog staken de sche pen in deze lugubere nacht vlak voor de deur boven de kademuur uit. In de duisternis vreesden deze mensen het al lerergste, maar toen het daglicht door brak, konden zij met een verlicht hart ademhalen: het water zakte, de Kop van de Haven lag weer droog. Reddingboot voer tevergeefs uit Zondagavond tegen zes uur is de mo' torreddingsboot Neeltje Jacoba uit IJ muiden uitgevaren om hulp te bieden aan het ruim 600 ton metende Franse stoomschip „Carthage", dat ter hoogte van Noordwijk in moeilijkheden ver keerde en noodseinen de aether in zond. De Neeltje vond hel. schip drie mijl Noordwest van Noordwijk, maar toen schipper Jaap van der Meulen langszij Oproep burgemeester Dinsdag 3 Februari wordt onder leiding van het Rode Kruis en de EHBO-verenigingen te Beverwijk en te Wijk aan Zee een inzameling ge houden zowel van kleding, schoeisel en dekking als van geld voor de rampgebieden. Reeds Zondag en Maandag mocht ik in alle lagen der bevolking een zeer grote aandrang bemerken om waar mogelijk bij te dragen tot leni ging van de nood. Dinsdag zal er dus voor ieder gelegenheid zijn spontaan uiting te geven aan de algemeen aan wezige drang der harten. Allen op te wekken deze grote inzameling op al lerlei wijze te steunen, lijkt mij on nodig. De burgemeester van Beverwijk, mr. H. J. J. SCHOLTENS Advertentie HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES stoomschip Cronenburgh. De wilde gol- kwam bleek zijn hulp niet meer nodig ven sloegen het schip dwars door de ha- te zijn. De „Carthage" was voor anker ven en sleepboten van Bureau Wijsmul ler zijn uren in de weer geweest, om het schip weer tegen de kant te krij gen. Talrijke vissersschepen zijn losgebro- gegaan en wachtte op sleepboothulp. De bemanning had de hulp van de red dingsboot niet meer nodig en deze is daarop onverrichterzake weer naar IJ muiden teruggekeerd. Missie-tentoonstelling „weggestormd" Toen pater Gisbertus Zaterdagmiddag m een kleine kling van genodigden de Missietentoonstelling van de parochiële Missienaaikring „St. Elisabeth" in het Patronaatsgebouw te IJmuiden-Oost opende en veel succes toewenste, kon niemand vermoeden, dat het een fiasco zou worden. De storm maakte 's avonds het bezoek reeds matig en toen daar een hevige stormnacht op volgde, werd besloten de tentoonstelling te sluiten. Dit besluit betekent de erkenning, dat de tentoonstelling door het weer volkomen mislukt is. Bijzonder jammer, omdat hiermee het 3ö-jarig bestaan van de naaikring werd gevierd. Hiervoor waren onder meer pater Redemplus, missieprocurator van de paters Capu- cijnen in Nederland en zijn secretaris, pater Evodius, met een stand vol voor werpen uit Indonesië, naar IJmuiden- Oost gekomen. Zij hebben helaas slechts weinig bezoekers kunnen vertellen over de geschiedenissen, die aan ieder van deze voorwerpen verbonden zijn. Het doel van deze tentoonstelling:- Verlevendiging van de missieijver en missieliefde en het leggen van een fi nanciële basis voor verder werken van de Missienaaikring, is dit weekeinde dus niet bereikt. Maar de vergunning voor de loterij is verlengd, zodat men door het kopen van de nog resterende loten iets van dit gemis kan vergoeden. De trekking zal nu over enkele wekeu zijn. Gemeente helpt opruimen Vanmorgen hebben de strandexploi- tanten reeds een begin gemaakt met het opruimen van de ravage en het terug zoeken van hun eigendommen. Ook vele particulieren togen reeds op zoek naar bezittingen. In de loop van de morgen zouden wagens van de gemeente Velsen naar het strand gaan om alles, wat daar verstrooid ligt, bijeen té garen en naar een verzamelpunt te brengen, waar het dan gesorteerd zal worden om op die manier nog te redden wat er te redden valt. 1 Gooiland tegen de wal gelopen Vanmorgen half tien is het ruim 5000 ton metende motorschip Gooiland van de K.H.L. bij het binnenlopen van de haven van IJmuiden door de krachtige Noordenwind tegen de Zuidwal ver daagd. Het schip, dat in ballast voer, kon in korte tijd door sleepboten weer vlot getrokken worden, waarna het zijn reis naar Amsterdam voortzette. Waterstanden Maandag 2 Februari Hoog water: 5 52 u. en 18.00 u. Laag water: 1.39 u. en 13.54 u. Dinsdag 3 Februari Hoog water: 6.21 u. en 18.30 u. Laag water: 2.04 u. en 14.17 u. Burgerlijke Stand GEBOREN: A. E. ZaalDomburg, z., Burg. Rambennetlaan 41, IJmuiden; Th. A. M. VliegendhartHettfleisch von Ehrenhelm, z., Faramaribostraat 10. Santpoort; J. A. J. Weimarvan der Zee, z., IJsselstraat 2, IJmuiaen; M. W. BlinkhofJansen, d., Fr. Naereboutstr. 74, IJmuiden (O.); M. Nevede Nijs, z., Groeneweg 28, IJmuiden (O.); W. I. GerritsStuïj, d., Pres. Krugerstraat 36, IJmuiden; C. A. ZwanenburgWinke laar, z., Amsterdamseweg 24, Velsen; M. RuijterHamers, z., Wijk aan Zeeerweg 16, IJmuidenlO.); M. C. VermeijBöhm, d., Kerkweg 48, Santpoort; F. de Pater Ausma, Brederoodseweg 35, Sant poort; M. DierxKroon, d., Amsterdam seweg 32, Velsen; C. JongejanHaring, d., Reggestraat 2, IJmuiden; P. J. Bone kamp—Döring, d., Duinvlietstraat 126, Velsen (N.); E. Th. RobinsonRanty, d\, Bonairestraat 32, Santpoort; A. G. M. JongejanStarreveld, z., Driehuizer- kerkweg 134, Driehuis. ONDERTROUWD: J. Kooien. Fr. Nae- reboutstraat 37, IJmuiden (O.) en J. Mors, idem; Th. J. van Hoesel, Kruis weg 60a, Haarlem en M. A. Kroone, Ladderbeekstraat 68, Velsen (N.). toek. adres: Pieter Kiesstraat 31' zw., Haar lem; J. F. E. de Kraker, Spaarndam- merweg 12, Santpoort en Th. P. de Brouwer, Hoofdstraat 63. Santpoort; H. W. W. Beskers, Marinewerf Kattenburg, Amsterdam en A. J. van de Ketterij Bloemstraat 120, IJmuiden; Chr. Th. v Lieshout, Reguliersstraat 41, Beverwijk en J. Dirks, Ahornstraat 11, IJmuiden (O.); H. J. G. Baas, Piet Heinstraat 58, IJmuiden (O.) en J. C. Udo, de Ruij- terstraat 65, IJmuiden (O.); B. C. Dek ker, Tasmanstraat 12, IJmuiden en J. v. Woensel, idem; W. B. Vader, Alb. Thijmlaan 25, Bloemendaal en A. van Wijngaarden, Meidoomstraat 10, IJmui den (O.); H. Schol, Vareniusstraat 12, IJmuiden en A. M. Böhm. idem; C. A. Bakker, Bik en Arnoldkade 34, IJmui den en T. Bron, Elzenstraat 12, IJmui den (O.); P. J. van Roon. van Diepen straat 44. Velsen (N.) en A. Th. Spring in 't Veld, Ogelwightstraat 30, Velsen (N.); J. G- Bergsma. Trompstraat 37, IJmuiden (O.) en M. A. Lucas, Fr. Nae- reboutstraat 1, IJmuiden (O.); J. H. Smaling, Fahrenheitstraat 26, IJmuiden. en D. Plug, Kompasstraat 54, IJmuiden. GETROUWD: J. J. Webbe—G. Du- dink; G. H. WelpM. J. van den Berg, Duin en Kruidbergerweg 76. Santpoort: H. WortelH. van Ginniken: J. G. Gop- pelJ .Vorsteveld. Oosterduinplein 76. IJmuiden (O.); H. van MaasM. N. van der Linden, Berkenstraat 13, IJmuiden (O.); M. J, WezelmanJ. Hagedoorn, Kennemerlaan 166, IJmuiden. OVERLEDEN: L. Laatstra, 81 j., echt genote van L W. Bruinzeel, Pancras- plantsoen 2, Velsen (N,); G. H. S. Jan sen, 74 j„ weduwe van J. J. Glas. Spie- ehellaan 39, Driehuis: W. van Cittere, 77 j„ echtgenote van G. Gertenbach, La- gersstraat 62, IJmuiden (O.); J. P- Braam, 51 j-, echtgenoot van E. M. Quax, Velserduinweg 178, IJmuiden I (O.). voor Kennemerland BEVERWIJK Maandag 2 Februari Luxor: afgekeurd. Kennemcr: Beute van de Zonnehoeve, 7 en 9.15 u. (alle leeft.). W.B.: Carson City. 8 u. (14 jr.). Gebouw Raadhuisstraat: Bezichtiging Ken» nemer-Oudheidkamer, 7.309.30 uur. Dinsdag 3 Februari Luxor en Kennemer: als Maandag. W.B.: geen voorstelling. De Zon W. a. Zee: Jaarvergadering K.A.B., 7.30 uur. geileeRSAjEL.OPsAlg.reiAl ngOP vbgkvbgk 't Centrum: Jaarvergadering Plan-West „Kindergeluk", K.S.A.: Jubileumrevue 7.30 uur. Kennemer-Theater: Toneelavond kwartier", 8 uur. Stadhuis Scheybeeck: Openbare raadsver gadering, 7.30 uur. Grote Kerk: Concert voor rampenfonds, 8 uur. CASTRICUM Maandag 2 Februari Corso: Het gevloekte zeilschip, 3 (14 jr.). Dinsdag 3 Februari Corso: als Maandag. VELSEN Maandag 2 Februari Rcx-Theater, 8 uur: Morgen is te laat, 14 jaar. Thalia-Theater. 3 uur: De Duivelsbrigade. 14 jaar. Dinsdag 3 Februari Raadhuis, 7 30 uur: Vergadering Gemeen teraad- Patronaat., 8 uur: Spar-revue. Koffiekamer Westerveld, 8 uur: Vergade ring en filmavond Oranjever. Driehuis, Rex-Theater, 8 uur: Als Maandag. Thalia-Thcatcr, 8 uur: Feestavond D.S.S. Klaverjassend ruim f 500 voor „De Hoop De klaverjasclub Stormvogels te IJmuiden, die Zaterdagavond een grote drive organiseerde in het Thalia-theater om een bijdrage te leveren voor de bouw van een nieuw hospitaal-kerk schip. man dik en dik tevreden zijn. Hieraan hebben 168 personen deelge nomen en fel is er gestreden om de tal rijke prijzen, die winkeliers en fabrie ken belangeloos, geschonken hadden en waarvoor verschillende leden zich in gespannen hadden deze bijeen te bren gen. Het netto resultaat van deze kla- verjas-avond bedraagt ruim f 500. waarmee de klaverjasclub „Stormvo gels" het gemeentebestuur van Katwijk in milddadigheid nog heeft overtroffen. SANTPOORT Voor slachtoffers van de watersnood De R.K. Toneelvereniging Getosa te Santpoort, die Zondagavond een uitvoe ring gaf in Zomerlust. heeft tijdens de pauze een collecte gehouden onder de aanwezigen ten bate van de slachtoffers van de watersnood. De opbrengst be droeg ruim f97, welk bedrag aan het Nationaal Rampenfonds wordt overge maakt. „De kunst om te leven' bij „GETOSA" De R.K. Toneelvereniging Getosa te Santpoort, heeft in het knusse zaaltje van Zomerlust Zaterdag- en Zondag avond het blijspel „De Kunst om te le ven" onder regie van de heer C. Jonge- jans ten tonele gevoerd. Zaterdag is dat een uitermate rumoerige uitvoering- ge worden, letterlijk een stormachtige uit- viering want de wind gierde rondom het gebouwtje,, waarvan deuren en luiken klapperden en de regen tegen de ruiten kletterde. Voor de spelers een bijzon der grote handicap om dit vrij drukke blijspel van H. F. Maltby en Fredï Wy- ne vlekkeloos te brengen en meer dan eens moest de soufleur zoveel moeite doen om het lawaai van de storm te overstemmen, dat hij achter in de zaal te horen was Ja, dan is het niet gemakkelijk, zelfs niet wanneer men kan spelen 'in het fraaie decor, dat Beyne hiervoor be schikbaar had en dat het toneel tot een werkelijk ruime speelplaats maakte. En toch zat er vaart in deze uitvoering van Getosa. vooral toen eenmaal grootmoe der Spencer (mevr. v. d. Linden), die achteraf helemaal geen grootmoeder en wel de schrijfster van het boek „De kunst om te leven" blijkt te zijn, op de planken verscheen, kwam er fleur aan liet spel. De mannen, merendeels geti- traniseerd door hun vrouwen, worden in eens springlevend en flirten rond de pseudo-oma. Tenslotte weet de 50-jarige vrijgezel Basil haar hart en hand te ver overen. nadat de anden. mannen de weg is gewezen hoe onder de pantoffel van daan te komen. Basil kreeg een vlotte vertolking van J. Ninaber, P. van Lieshout was een ietwat timide echtgenoot van Daphne Sutcliff. die door mej. N. v. d. Kolk wel wat erg aangedikt als kenau werd neer gezet. Mevr. v. Baaren als mrs. Hart leyMerrick zat nogal eens met haar rolkennis te haspelen, wat een vlot spe len meer dan eens remde. A, Liefting kon als haar echtgenote moeilijk over tuigen. Mej. I. Molenkamp en A. Huy- bens deden ons geloven in een paar jon gelui. bij wie de eerste verliefdheid tot innerlijke verwarring leidt. v. K. HEEMSKERKSE FLITSEN Een groep van de Nationale Re serve te Amsterdam heeft Zaterdag met muziek een rondgang door het. dorp ge maakt en biljetten verspreid om propa ganda te maken voor „Steun Wettig Glla in' concertzaal Flora wordt Woens dag een kleinkunstavond gehouden. Het voorjaar zit in de lucht, want een duif van de heer T. de Nijs legde het eerste ei. In „De Oranjeboom" werd een bridgedrive gehouden: 1. hr. en mevr. v. d. Lee. 59 pnt,; 1. groep 2: heren Groot en Adrichem, 58 pnt. In zaal Dam werd een klaverjas- wedstrijd georganiseerd: 1. W. Bakker Jr. 4938 pnt.; 2. P. Duin, 4740 pnt.; 3. R. Burger, 4713 pnt. CASTRICUM VELSEN-NOORD Jaarvergadering „St. Caecilia" Gistermiddag heeft de R, K. Harmo nie „St. Caecilia" haar goed bezochte jaarvergadering gehouden onder lei ding van haar voorzitter de heer A. Vermeij. Deze releveerde in zijn openingswoord dat in het afgelopen jaar de vereniging vijf leden heeft verloren, waarvan een, de heer P. Duivestein, door overlijden, terwijl er vier in militaire dienst moes ten opkomen. Het is te betreuren, aldus de heer Vermev, dat de opengevallen plaatsen nog steeds onbezet zijn. On danks dit heerst er in de vereniging een uitmuntende geest en worden de repetities goed bezocht. Als gevolg hiervan is dan ook besloten op Zondag 31 Mei deel te nemen aan het concours van de Prov. R. K. Noord-Hollandse Bond van Harmonie en Fanfarecorpsen, dat op die dag in Heerhugowaard wordt gehouden. Met het tamboercorps is het nu zo ver. dat aan de opleiding is begonnen, instructeur is de heer J. v, d. Bos, dis zijn taak serieus opvat. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden goedgekeurd en de aftredende voorzitter bij acclama tie herkozen. Jaarvergadering van „Het Ge zin" De gehouden jaarvergadering van de Kath. Bond „Voor het Gezin" was als steeds buitengewoon druk bezocht. In het afgelopen jaar is veel gedaan, zo wel door het bestuur als door de propa- gandacommissie. De financiële positie van de afdeling is kerngezond. Het ledental hedraagt momenteel 302. Een ernstige klacht uitte de voorzitter over dc weinige belangstelling voor het bondsorgaan, dat in vele gevallen ongeopend in het opgehaalde papier wordt teruggevon den. De heer Brakenhoff drong er op aan. dat zich nog enkele personen voor de propa ganda beschikbaar zouden stellen. Op uitvoerige wijze gaf de heer G. Duin een overzicht van alles wat m het afgelo pen* jaar is gedaan. De penningineaster, de heer W. J F. Lau rent. bracht eveneens verslag uit. Afdelings- ontvangstcn waren 1598.57 en uitgaven J629.87. Nadelig saldo aldus 31.30. vacantieschool: Ontvangen' 2406.43. uit gegeven 2774.86. zodat deze afdeling een tekort heeft van 368.43. Dank zij de medewerking van de directie van „Breedband", die een "grote partij hout heeft beschikbaar gesteld, zal nog dit jaar het gebouw op het strand belangrijk kun nen worden uitgebreid. Pastoor Vollaerts hield een toespraak, waarvoor de heer Brakenhoff hem dankte Gedurende de pauze werd eer. collecte gehouden ten bate van het Nationale Ram penfonds. EEN IN K.V.P. Dr. A. Olierook hield Zaterdagavond voor een aandachtig gehoor een belang rijke rede over de noodzaak tot politie ke eenheid. In verband met de beteke nis van deze rede. gevoegd bij de be langrijke mededelingen van de voorzit ter der K. V. P in Velsen, komen wij morgen uitgebreider op deze bijeen komst, die een wekroep was, terug. Advertentie WASSERIJ DUYN AMSITERpAMSEVAART 20 TEL. 1105J Geheel droog 37 ct. per kg. Burgerlijke Stand ONDERTROUWD: J. Stuifbergen en B. Blankendaal. GETROUWD: D. Bekker en A. Zon neveld. OVERLEDEN: J. Gijzen, 63 jaar, vr; C. J. de Groot, 56 j, vr; J. Muller, 72 j. Em.-pastoor H. Brandehoff In het Maria-paviljoen te Amsterdam is Zondag op 61-jarige leeftijd overleden de zeereerw. heer H. M.. Brandehof. van Juni 1937 tot November j.l. pastoor van Mon nikendam. De thans ontslapene werd geboren te Amsterdam 14 Mei 1891 en priester ge wijd 15 Augustus 1916 waarna hij ach tereenvolgens kapelaan was in Neder- horst den Berg en A'dam (H.H. Pe trus en Paulus). 5 Juni 1937 volgde zijn benoeming tot pastoor in Monnikendam, uit welke functie hem 22 November 1952 eervol ontslag werd verleend. KROMMENIE De K.A.V. herdacht eerste lustrum De Katholieke Arbeiders Vrouwen her dachten dezer dagen haar 1ste lustrum in het R.K, Verenigingsgebouw. De presidente, mevr. C. Neelen—Koning, stelde vast, dat een feestelijke herdenking van dit feit, al is het dan nog maar vijt jaar, alleszins ge rechtvaardigd is. want er is in dit eerste lustrum buitengewoon veel gepresteerd, in welk verband spreekster wees op het naaien en stoppen voor de grote gezinnen, het bezoeken van zieken, de gehouden cur sussen en de leerzame avonden die in deze periode zijn gehouden en waarvan zeer veel is opgestoken. Dat voor dit werk interesse bestaat moge blijken uit de ge stadige groei van het ledental, dat zich momenteel om de 300 beweegt. Na dit openingswoord waren het „The Dio's" die o. 1. v. C. van der Braak, uit Beverwijk, die de aanwezigen een genot volle avond hebben bezorgd Des morgens was hieraan voorafgegaan een kerkelijke viering. Vergadering K.A.B. De afdeling Krommenie van de Katho lieke Arbeiders Beweging kwam dezer dagen bijeen o.l.v. de heer F. Noom. Na het welkomstwoord van de voorzitter, werden besprekingen gevoerd betreffen de het a.s. 40-jarig bestaan van Herwon nen Levenskracht. Het verstrekken van een feestgave t.b.v. de „Rheuma", kon de goedkeuring van de vergadering weg dragen. Een commissie, die tot taak heeft een actie hiervoor te organiseren, zal binnenkort worden benoemd. De jaarverslagen van de secretaris, de heer G. Betjes, en van de penningmeester, de heer Th. Veldboer, werden onder dank zegging goedgekeurd en uit het finan cieel verslag bleek een voordelig saldo van f 800. De aftredende secretaris, de heer G. Betjes, werd herbenoemd, en de heer J. Heijne zag zich aan de kascommis- sie toegevoegd. Traditie-getrouw werden twee retraite-kaarten onder de aanwe zigen verloot en het lot wees hiervoor aan de heren Snijders en De Ronde. Na een kort woord van pastoor Schmidt, volgde de mededeling dat 28 Februari a.s. de film „Golgotha" zal worden vertoond voor de K.A.B.-leden Trekking G.V.O.-verloting Onder toezicht van de politie werd Zaterdagmiddag in het café van de heer A. C. Smit de trekking gehouden van de GVO-verloting, die ten bate van de verbetering van de accommodatie van de terreinen was georganiseerd. De hoofdprijs, een solex, viel op no. 4898 en kwam in het bezit van de heer P. Veenis te Krommeniedijk. Achilles won onbedreigd De worstelontmoeting tussen „Achil les", Krommenie en. „Ursus", Amster dam, hebben de Krommenieërs gewon nen met 417 strafpunten. VB STAD 18 Burgerlijke Stand GEBOREN: C. J. M. HofsteeSpoel - der, C. J. R. M. de VriesJansen, J. NegermanSpoor, J. C. E. Wiersma Dijkman, allen een zoon; W. HeerensMoerkerk, J. van der Staaijvan der Plas, J. C. Netzde Jong. J. van EsveldHavenaar, allen een dochter. ONDERTROUWD; Th. A. Aarts en H. J. M. Hilterman. OVERLEDEN: S. E. Heimig—Lam- merts, 75 j„ Kamperstraat; H. van der Leek, 79 j„ Uit den Boschstraat; C'. Ou dendijk, 55 j„ Reitzstraat; J. M. Koning Velting, 72 j., Leidsevaart. ASSENDELFT 10-jarig bestaan E.H.B.O. De plaatselijke afdeling van de E. H. B. O. zal niet vandaag, maar Zaterdag 7 Februari a.s. haar 10-jarig bestaan her denken.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2