Eilanddorp Zuidland werd in één uur een schuimende binnenzee Oost-Engelse kustgebied zwaar getroffen, noodtoestand in Noord-West België Extra-bussen collecte ten bate van de getroffen gebieden Veertig doden op Goeree Vier doden geborgen op Texel Honderdnegenendertig opvarenden van de „Princess Victoria" verdronken Castricum's trots ingewaaid Spaamdammer brak een dijbeen Spontane hulp uit Heemstede Schade niet te schatten Indrukken uit Rampgebied Gebrek aan vaartuigen en roeiers bemoeilijkte reddingswerk Relaas van een oog getuige Hulpverleningsactie in Haarlem MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 3 AlMcsser ■SStTAMit 4 ■c1; woerö.: U«8lSM>0<lO VoofM Putt CD [EVACUATIE! frOUttftS' iONDgS-gATEl •«wwtóKNMl 5 ORUs» I VERSAKEN ftumn NOORD BRABANT En zo zijn er honderden gevallen in het Zuidland, waar gisteren ware heldendaden zijn verricht om de geïsoleerde bewoners uit hun benarde positie te reddën. Totdat de eb de dijk naar Heenvliet en Rotterdam had vrij gegeven waren er alleen een paar kleine roeibootjes en daarmee hebben vrij willigers met lijfsgevaar eerst de zieke en oude dorpelingen naar de hoger gelegen huizen vervoerd. Later kwamen er nog wal vletten én 'roeiboten uit Rotterdam, maar omdat daar geen bemanning bij was en de Zuidlanders zelf van roeien bij zulk ruw water geen kaas gegeten hebben, stagneer de het reddingswerk aanzienlijk, zodat er laat in de namiddag nog een 150-tal ge- inundeerden op hun verlossing wachtten. Tegen vieren kwam ook de marine-onder zeedienst een handje helpen met een aantal rubberbootjes, maar deze konden behalve hun bemanning slechts één passagier ver voeren, terwijl deze vaartuigen eigenlijk ook te wankel waren voor dit zwalpende water. Zelf hebben wij in een grote motor- vlet een reddingstocht bijgewoond een van onze klanten moest via een ladder en De toestand in Stellendam (op Goeree- Overflakkee) is zeer ernstig. De gemeente staat vrijwel geheel onder water en de be volking heeft zijn toevlucht gezocht op vissersbootjes. Er is gebrek aan levens middelen en water. Talloze cadavers drij ven in de eindeloze watervlakte rond Stel lendam. In Melissant, waar geen direct ge vaar dreigt zijn vier lichamen aangespoeld van inwoners van Stellendam. Door de overstroming zijn op Goeree 40 doden gevallen. De haringvloot, die in Breskens ligt, gaat naar Stellendam om de bevolking te evacueren. Zondagavond Iaat werd op Texel offi cieel bevestigd, dat vier van de inzittenden van de autobus met werklieden, die in de ochtenduren op weg naar de bedreigde plaatsen op het eiland door het water was overweldigd, de dood hebben gevonden. Over een vijfde inzittende van de autobus verkeert men nog in onzekerheid. Aange nomen mag echter worden, dat ook hij het leven heeft verloren. Er bestaat vertrouwen onder de groep werkers, die in Den Burg een centrale post hebben ingericht in hótel Lindeboom, dat het grootste gevaar thans bezworen is. De circa 20 bewoners van de polder „De Eendracht", die zoals bekend, geheel als verloren wordt beschouwd, zijn onderge bracht in Den Burg. De schade op het eiland kan nog met geen mogelijkheid worden geschat. Vier schepen op de Waal gezonken Op de rivier de Waal zijn tengevolge van de hevige golfslag in de nacht van Zaterdag op Zondag vier schepen gezon ken. Of alle opvarenden zich in veiligheid hebben kunnen stellen is niet bekend. Het staat echter vast, dat de opvarenden van het Duitse sleepschip „Soll Verein" zich met behulp van een roeiboot hebben kun- redden. Ter hoogte van Heeselt zonken voorts de „Mathahorn 3" en „West Fina". Bij Gameren zonk het 2500 ton metende sleep schip „Vulkaan", dat geladen was met erts, De orkaan van Zaterdag en Zondag heeft niet alleen Nederland, maar ook Engeland en België veel leed en schade berokkend. Het Oost-Engelse kustgebied is zwaarge- troffen en vele mensen hebben het leven verloren in de woedende stormen, die het water opzweepten en de kustwerken vernielden. Een grote ramp heeft Oost-Engeland getroffen en vele kustbewoners bevinden zich nog in groot levensgevaar, doordat dijken en waterkeringen dreigen te bezwijken onder de druk van het water. Van nacht was het aantal doden gestegen tot 145; 20.000 personen zijn dakloos. De red dingswerkzaamheden, waaraan vrijwilligers uit het hele land deelnemen, worden in koortsachtig tempo voortgezet. Ook in het Belgische kustgebied zijn slachtoffers ge vallen. De noodtoestand is afgekondigd. De gehele kuststrook moet ontruimd worden. In de Ierse zee is Zaterdag het Engelse passagiersschip Princess Victoria vergaan in een woedende storm. 130 van de 183 opvarenden zijn verdronken. Ook in het buitenland la, 1 is 2 kol Een vloedgolf, voortgedreven door enorm sterke stormvlagen, heeft over een afstand van vijftig kilometer de dijken in de nabij heid van Mablethorpe, in Oost-Engeland, doorbroken, waardoor het land kilometers ver overstroomd werd. In sommige gebieden staat het water zes meter hoog. Men vreest dat velen, die in landhuisjes woonden, om het leven zijn ge komen. Alle verbindingen in dit gebied zijn verbroken. De politie heeft vergeefs ge poogd door middel van radio-auto's ver binding te krijgen met de geteisterde dor pen. De redders moeten soms tot aan de hals door het water waden. Een gebied ter lengte van honderd kilometer langs de kust van Norfolk is door overstromingen ge teisterd. In de nabijheid van Welis-on-Sea is het land tot acht kilometers van de kust over stroomd. Vissersboten werden door het ge weld van de zee op de akkers geworpen- De ergste Kings Lynn, de grootste stad aan de Wash, met 24.000 inwoners, heeft de ergste overstroming van zijn geschiedenis te ver duren gekregen. De Ouse, waaraan deze plaats is gelegen, is buiten haar oevers ge treden. Honderden gezinnen zijn dakloos geworden. Twee mannen en twee vrouwen zijn om het leven gekomen, terwijl ver scheidene personen werden vermist. In rubberboten rond varende vliegers van de Britse luchtmacht staan de politie bij bij het redden van gezinnen van de daken van hun onder water gelopen woningen. De vloedgolf heeft hier een hoogte van ruim tien meter bereikt. Het Britse passagiersschip „Princess Victoria" is Zaterdag in de Ierse zee ge zonken. Van tic 183 opvarenden (passagiers en bemanning) uijr. er 139 om het leven gekomen. Er zijn tot nu toe zes lijken ge borgen. Onder Je slachtoffers bevinden zich vrouwen en kinderen. De 44 overlevenden zijn allen mannen. Acht overlevenden zijn door de Britse torpedoboot jager „Contest" opgepikt. De reddingboot van Donaghadee bracht 35 overlevenden binnen. Eén reddingboot van de „Princess Vic toria" wist Donaghadee binnen te P">°n. Aan boord bevonden zich een ernsti- ge wonde man en de lijken van zes andere rp- varenden van het verongelukte schip, die de ontberingen na de schipbreuk niet had den overleefd. De Britse admiraliteit heeft Zondag medegedeeld, dat de onderzeeboot „Sirdar" te Sheerness, aan de Theems, is gezonken. De onderzeeër lag in dok, toen dit ge schiedde. Ook een fregat is omgeslagen. België Voor het Noordelijke deel van het Belgi sche kustgebied is Zondag de noodtoestand afgekondigd. Zware zeeën sloegen over de dijken bij Knokke, het Zoute en Heist. Bij het Zoute en het nabijgelegen Lek kerbek werden dijken doorbroken, waar door het water woningen, waaronder de particuliere villa van Koning Boudewijn, binnendrong. De KLM vliegt weer Naar de KLM meedeelt worden de vlieg- diensten, die Zaterdag en Zondagmorgen wegens het noodweer stagnatie ondervon den, sinds gistermiddag weer normaal uit gevoerd. De orkaan heeft in Castricum de toe gangsweg tot het strand, evenals in Wijk aan Zee, gedeeltelijk vernield. De trap van het naast deze weg gelegen wandel pad, moest het eveneens ontgelden en op het Noordelijk stuk strand verdween een zware bunker in de kokende zee. Van de duinen werden, evenals in Eg- mond aan Zee en elders grote stukken af geslagen; gevaar voor overstroming wordt bij eventueel springtij niet denkbeeldig geacht. De oude St. Pancratiuskerk die thans bij de Hervormden in gebruik is kreeg het zwaar te verduren en de storm deed een groot gat in de kap ontstaan van 11/2 meter in het vierkant. Met burgemeester C. F. Smeets aan het hoofd is er thans in Castricum een actie gaande. In de seinzaal van de Haarlemse brand weer zijn van Zaterdagmiddag tot Zon dagavond 6 uur ruim 300 meldingen van schade aan daken binnengekomen. Indien er gevaar dreigde, rukte de brandweer uit. Zij is de hele Zondag in touw ge weest. De 53-jarige A. C. Kleer uit Spaarn- dam is Zaterdagavond door een omlaag stortend gedeelte van de gevel van zijn woning aan de IJdijk getroffen, tengevol ge waarvan hij een dijbeen brak. Na ter plaatse te zijn verbonden is hij naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo te Haar lem overgebracht. Met behulp van ducks worden bewoners vM door de vloed bedreigde huizen gered door de genie en pontonniers. Een /oio. u®.aet zwaargetroffen Raamsdonckveer. Van hedenmorgen 8 uur af kunnen man nelijke vrijwilligers van 18 tot 45 jaar zich melden aan het Stadhuis. De gemeente zorgt voor hun uitrusting. Zij zullen op het eerste sein van de hulpverlenende instan ties met bussen naar het Zuiden vertrek ken. Particulieren, die zich met vrachtauto's willen beschikbaar, stellen, kunnen zich van 8 uur vanmorgen af aanmelden en opstel len in hét Florapark. Inzameling kleding en dekking De afdeling Haarlem van het Nederlandse Rode Kruis heeft in samenwerking met de U.V.V. de inzameling van kleding, dekking, kooktoestellen en dergelijke georganiseerd. Er wordt opgewezen, dat de goederen'al leen nuttig kunnen zijn wanneer zij direct voor gebruik gereed zijn, dat wil zeggen gereinigd en eventueel hersteld. Vanmorgen elf uur af kunnen de goede ren op de volgende plaatsen worden afge geven: Vleeshal Haarlem (centraal depót), Dag- openluchtschool Rijksstraatweg 247A in Haarlem Noord, Bureau Rode Kruis Pavil- Velsen helpe de getroffenen! Dinsdag, dus morgen, zal in Velsen onder leiding van het Rode Kruis een geldinzameling worden gehouden ten bate van de rampgebieden. Boven dien wordt, onder leiding van de heer P. Waardenburg, directeur van dc dienst voor Sociale Zaken en met medewerking der vrouwenorganisa ties vandaag Maandag een kle ding- en dekkinginzameling georgani seerd. Daartoe zullen wagens door de gemeente rijden, voorzien van een speciaal kente ken. De inleveringscentra zyn: Cultureel Centrum, vergaderzaal Abe lenstraat; Gymnastiekzaal R.K. school Driehuls, Gymnastiekzaal Adolf van Nas- sauschool Santpoort en de opslagplaats van de heer J. de Meza In Santpoort- Station. Zondagmiddag om twee uur is een eerste hulpcolonne uit Heemstede vertrokken, an derhalf uur later gevolgd door een tweede. Tezamen ongeveer zestig personen, waar onder Haarlemse advocaten, leerlingen van de M.T.S. te Haarlem en Heemsteedse vrij willigers uit alle delen aer bevolking. De technische voorbereiding was in han den van de korpschef van politie, de heer A. Berentsen, de uitrusting werd geleverd door het gemeentebedrijf van Publieke Werken. Het gezelschap reist met twee grote auto bussen, waarin het zo lang het nodig is ge huisvest kan blijven. De fractievoorzitters van de vier grootste Heemsteedse politieke partyen (K. V. P., V. V. D., Prot. Christelijke en P. v. d. A.) hebben het college van Burgemeester en Wethouders verzocht vijfduizend gulden ter leniging van de nood onder slachtoffers ter beschikking te stellen. joenslaan 3 en de gemeentehuizen van Heemstede en Bloemendaal. Hei Rode Kruis zal op korte termijn een straatcollecte organiseren. Individuele geldinzamelingen zijn met alleen niet ge wenst, zij zijn ook niet geoorloofd. Voor hen die direct giften in geld willen bijdragen bestaat de mogelijkheid deze af te dragen op de bureaux van Rode Kruis (Paviljoenslaan) en U.V.V. (Stadhuis). Het gemeentebestuur brengt dank aan allen die zich spontaan hebben aangemeld voor de hulpverlening en betreurt dat dit initiatief niet reeds gisteren in daden kon worden omgezet. Dit geschiedde echter op uitdrukkelijk verzoek van de hulpverlenen de instanties, daar deze eerst de grote hoe veelheid van acties moesten coördineren en bovendien de Haarlemse hulpcolonnes toch pas bij het invallen van de duisternis in het geteisterde gebied zouden aankomen. Uit de Haarlemmermeer, zo vernemen wij, werden Zondagavond reeds tien vrachtauto's met kledingstukken naar de noodgebieden gezonden. Geen kijkspel Gebleken is, dat vele nieuwsgierigen a zich per auto naar de getroffen gebie- a den begeven. De hulpverlening onder- s vindt hiervan hinder. Verzocht wordt I daarom, aan automobilisten die niet bij g de hulpverlening zijn ingeschakeld, zich 8 niet naar deze gebieden te begeven 8 Brandweren naar Rotterdam In Rotterdam, Hellevoetsluis en Maas sluis is het onder meer noodzakelijk de vol gelopen kelders leeg te pompen. Ook de Haarlemse brandweer neemt hieraan actief deel. Zondagavond om zes uur vertrok een motorspoit, bemand met een brandmeester, drie leden van de vaste kern en drie vrij willigers naar Rotterdam. Een half uur later vertrok de rayon- motorspuit van Overveen, bemand met vier vrijwilligers van de Bloemendaalse brandweer eveneens naar Rotterdam. De brandweer van Krommenie sloot zich hier bij aan. Motorvlet naar Overvlakbee In de avond vertrok ook een in allerijl gereed gemaakte motorvlet van de dienst Haven- en Marktwezen te Haarlem naar Hellevoetsluis om dienst te doen bij de evacuatie van de bevolking van Overvlak- kee. De vlet is overgebracht met behulp van een trailer van de Holland Nautic. Voorts vernamen wij dat Zondagavond veertig man van het Centraal Instituut voor de Opleiding van Sportleiders te Overveen per bus naar Spijkenisse zijn vertrokken om assistentie te verlenen. On middellijk hierna maakte zich een tweede groep gereed om aan een oproep.om hulp gehoor te kunnen geven. Hulpcolonne De Gemeente Velsen heeft besloten een hulpcolonne van 30 man en toegerust met volledig uitgeruste auto's naar de ramp gebieden te zenden. Op dit ogenblik kan nog geen en kele globale schatting worden gemaakt van de schade, die de ramp aan have en goed van velen heeft toegebracht. Ver wacht moet worden dat dit bedrag in vele tientallen millioenen guldens zul lopen. heid te kunnen stellen, want hij was er zeker van, dat tal van geïnundeerde boer derijen de kracht van een nieuwe vloed niet zouden kunnen weerstaan. De evacuatie Met een hulpploeg van tien Rotterdamse Rode Kruis-mannen zijn wij gistermiddag over een spiegelgladde dijk naar het rampgebied op Voorne en Putten gereden, waar het plaatsje Zuidland wel het hevigst geteisterd is. Zuidland, een welvarend boeren dorp van 2200 inwoners, dat in de noodlotsnacht van Zaterdag in een uur tyds ver anderd is in een oord van troosteloze ellende. De dljlckruin, bU eb de enige verbinding met de buitenwereld, steekt ternauwernood tien centimeter boven water uit en ter weerszijden daarvan strekt zich van einder tot einder een kokende zee van stinkend geelbruin water uit waarin stukken huisraad en opgezwollen dierenkadavers heen en weer gesmeten worden tussen de halfverdronken huizen. Op het hoogste punt, waar de tramlijn FlakkeeRotterdam uit het water opduikt, groepen wat dorpelingen samen, doelloos en zwijgend uitziend over de kokende baaierd, die bijna hun graf geworden was en die hen allen tot de bedelstaf gebracht heeft. Bijna niemand heeft iets meer dan het vege lijf kunnen redden, zo onverwacht is de zondvloed over het dorp losgebarsten. In het tramstation weidse naam voor een eenvoudige boerenherberg hokt zo'n groepje stakkerds bijeen. In geleende kle ren en dekens zitten zij om een kachel die met lege sigarenkistjes brandend wordt gehouden „de kolen zijn verzopen". Vrouw Stoof, een 69-jarige boerenvrouw, doet het woord, de anderen turen apafisch voor zich uit of huilen zonder geluid.Vrouw Stoof had met haar man een kleine hof stede in de polder en was Zaterdagavond om 10 uur naar bed gegaan in de huis- kamer./ömdat je boven niet kon slapen van het lawaai van de wind. Om kwart voor zes was' zij wakker geworden met natte voe ten. Denkend dat de beddekruik lekte, had ilj haar man gewekt en toen ontdekt dat de kamer vol water stond.- Op dat moment was krakend de huis kamerdeur bezweken onder een muur van binnenstromend water, zodat de beide oudjes nog maar ternauwernood de zolder trap konden bereiken. Kletsnat en uitgeput hadden zij toen urenlang op de stikdonkere vliering gelegen, beneden hen het water steeds hoger komend. Tegen 12 uur Zon dagmiddag naderde eindelijk een roeiboot hun hachelijke schuilplaats en konden zij via een dakvenster in veiligheid gebracht worden. Hun vee, hun lijfgoed en hun spaarduitjes zijn echter een prooi van het water geworden en hun wrakke boerde rijtje kan ieder ogenblik bezwijken onder de druk van het beukende water. een touw uit zijn dakkamertje in de boot neergelaten worden en zelfs in die schuit was dat een avontuur, dat wij niet gaarne herhalen zouden. Het was dan ook alleszins begrijpelijk dat burgemeester De Kool via de enige teléfoonlijn die zijn dorp nog met de buitenwereld verbond, moord en brand schreeuwde om bemande motorvlets, om de rest van zijn nog geïsoleerde dorpelin gen nog vóór donker en hoog tij in veilig- Wij hebben niet kunnen afwachten of zijn alarmkreten effect gehad hebben, want tegen 6 uur avonds begon de opkomende vloed de dijk alweer dusdanig te overstro men dat wij ons haasten moesten om nog langs deze laatste vluchtweg huiswaarts te kunnen keren. Tot dat tijdstip echter waren er echter in Zuidland nog geen doden te betreuren waarbij wij de honderden ver dronken koeien en varkens dan maar niet rekenen. Het ergste is het dorpje dus waar schijnlijk bespaard gebleven, maar wat telt voor deze mensen het leven nog, nu zij dakloos en straatarm, alles hebben moeten achterlaten dat hun dierbaar was? Met bussen zyn zij, in de middag en vooravond, naar Rotterdam geëvacueerd, waar hun in de Ahoy-hall een liefderijke ontvangst, een maaltijd en een bed wacht te. Maar het ging langs hen heen, het deed hen niets. Gewillig lieten zij zich registre ren en met zich omsollen, gewillig slurp ten. Maar het ging langs hen heen, het deed samen, stil voor zich uitstarend, de ogen nog vol van de herinnering aan hun nacht der verschrikking De situatie op de Zuidhollandse eilanden. Wonderen met wankele roeibootjes Ook in het buitenland slachtoffers en verwoestingen Zwaarbeschadigde woningen in Raamsdonckveer. De Nationale commissie voor vluchte lingenhulp doet, mede namens het Natio naal Rampenfonds, een dringend beroep op al haar plaatselijke afdelingen om, zo mogelyk nog in deze week en anders vol gende week, in hun gemeente een extra> bussencollecte te houden ten bate van de door de nationale watersnoodramp getrof fenen, en zich hier met kracht achter te stellen. De nationale commissie voor vluchtelin genhulp heeft hiervoor haar organisatie en apparaat tijdelijk in dienst gesteld van het rampenfonds en verzoekt haar plaatselijke commissies zich ad hoe te beschouwen als plaatselijke commissies van het nationaal rampenfonds. De stichting 19401945 doet gelijkelijk een beroep op al haar plaatselijke commis sies ten bate van deze inzameling. De plaat selijke afdelingen van de nationale com missie voor vluchtelingenhulp en van de stichting 19401945 wordt verzocht onder ling contact te willen opnemen en plaatse lijk deze actie gezamenlijk te voeren. Het Nederlandse Rode Kruis, dat deze oproep mede ondersteunt, zal via haar af delingen een goedereninzameling voor de door de watersnood getroffenen organi seren. De nationale commissie en de stichting 19401945 verzoeken haar afdelingen ook hieraan alle medewerking te willen geven en zich hiervoor in verbinding te willen stellen met de plaatselijke afdelingen van het Nederlandse Rode Kruis. Voorzover geen plaatselijke afdeling van het Neder landse Rode Kruis in een gemeente aan wezig is, kunnen de goederen rechtstreeks gezonden worden naar de intendance van het Nederlandse Rode Kruis, Fluwelen. Burgwal 19, 's-Gravenhage. De genoemde organisaties doen een be roep op allen, om niet zelfstandig activi teiten te ontwikkelen, doch deze langs de plaatselijke vertegenwoordigingen van ge noemde organisaties te leiden, opdat een zo effectief mogelijke bundeling van alle krachten wordt verkregen. Ieder, die dus wil meewerken aan deze actie, wordt ver zocht zich in verbinding te stellen met deze vertegenwoordigingen, welker adressen in het algemeen op de gemeentehuizen be kend zijn. Zij, die rechtstreeks gelden willen storten, kunnen dit doen op giro no. 9575, ten name van het Nationaal Rampenfonds, Den Haag. Vrijwilligers kunnen zich vandaag aanmelden Inzamelingscentra geopend Onder leiding van loco-burgemeester D. J. A. Geluk burgemeester Cremers was uitstedig zijn gisteren in Haarlem tal van maatregelen genomen om de stroom van initiatieven tot hulpverlening te coördineren. De vele honderden die zich aanmeldden voor hulpverlening in de geteisterde gebieden werden door het bureau van de U.V.V. genoteerd. De directeur van de gemeentereiniging, de heer M. Renne, stelde een colonne van vrachtwagens en materiaal bestaande nit zandzakken, schoppen, over alls, brancards van de Bescherming Bevolking samen. In overleg met de centrale dienst van de Rijkswaterstaat en het provinciaal bestuur werd echter nog niet uitge rukt, omdat voor alles de hulp uit de nabijgelegen plaatsen gecoördineerd moest worden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2