oningin Juliana bezoekt geteisterde gebieden Beeld van vandaag Het spoor van het zwaarcL deren met Prinses Beatrix, vandaag in alle vroegte vertrokken stonde te Zandvoort weerstond de golven cZ Kromstaf-wissel- vlag naar Saasveld Hulpverlening Ouddorp voor de helft onder water muiden ongerust over de trawler Cath. Duyvis Op oproepen heeft de schipper niet geantwoord Hotel op Ameland een ruïne Veel schade aan duinenrij Steun uit Zweden en Zwitserland rolt plakt ffafëb brandt Beslissing mr. Cals binnen veertien dagen N. W.B. heeft reeds 10.000 leden PAGIT MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 PAGINA 9 it wo/a. -issabon,1 Iel. 8.15 asch en nconcert 8 Het ChristJ 38 J.; I ante vat Ballast; Damr.) (Reg.. mysteri -i I'll opdonder de indruk Slins Bernhard zeer Ti kor. rijden. Vervolgens werden Lekker- kerk, Krimpen aan de IJssel en Krim pen aan de Lek bezocht. De burgemees ter van Krimpen aan de IJssel was toe vallig ter plaatse aanwezig, waar de Koninklijke auto stilhield. Met hem had H.M. een informatief onderhoud. Hel lag in het voornemen te pogen Zeeland te bereiken. Dit bleek echter onmogelijk door het passeren op de wegen van grote hoeveelheden in veiligheid gebracht vee. In de richting Vinnen reed de Koningin terug naar Soestdijk, toen het te laat was gewor den om nog andere oorden te bezoeken. ten goi 14 )I- de Koningin is hedenmorgen Cineauur in gezelschap van haar dame is' mevr- Repelaer van Driel, voor een bezoek aan de ge- eeide gebieden in het Zuidwestelijk 'an Nederland. H. M. de Koningin zon per auto naar Rotterdam vanwaar .3 opt per boot naar de Zeeuwse S>:DLuien te komen- Eerst hedenavond levens,eer* in Soestdijk terug. Dit 14 j.:'t «s er ook oorzaak van dat H. M. Rexuningin zich niet in een radiorede t schejt Nederlandse volk heeft kunnen n' 1,1 hofkringen verwacht men r'ns Bernhard als hem geen drin- a. 1 zaken meer in Amerika binden naar Nederland zal lerug- dagmiddag bezochten Koningin en jprinses de omgeving van de j >snerwaard. De komst van H. M. autoriteiten in die streek'nief ïKMilid. Zij reed eerst tot aan Ouder- welke plaats zelf onbereikbaar zodat de Koninklijke auto slechts ll-O grens van het ondergelopen land Reaciie Prins Bernhard Prins Bernhard, die zoals bekend in New York vertoeft, was zeer onder de indruk, toen hij het nieuws van de overstromingen vernam. „Dit is ver schrikkelijk nieuws", zei hij. De Pxins was diep onder de indruk van het ver lies aan mensenlevens Hij betreurde, dat Nederland door deze ramp getrof fen is, op het ogenblik dat het zich weer herstelt. De Prins zei verder, in antwoord op een desbetreffende vraag: „Ik zal doen AFGANGEN KREGEN TE LIJDEN i Lou rot, v de v •plaat ooh voo!cm het strand zochten, kwamen Feb uit nieuwsgierigheid en niet oin lev<^Pen z°als in de vele bedreigde ge net a*1 in de Zuid-Westhoek. Zij hebben Ilde zee gezien zoals wellicht nooit 'e Z(pn en tevens de uitwerking van de listerit waarmede de golven tegen de altijd!var°s beukten. Het was echter iit zajnogelük om lang buiten de auto nf andere beschutting te blijven want korrelige zand maakte licht bijna onmogelijk en drong jof tot in alle poriën van het gelaat. wi-i er Zondagmiddag kwamen brandweer bezig met het afzet- "PPVan de nieuwe trotse rotonde, 'p een zware fundering heeft en dus i hon n weerstond De afgangen had- Deni-rchter te Ulden gehad. Zozeer ie burgemeester de schade op ruim bloed"' taxeerde- Det bad Riche, dat oen !e kii d in de had- is geheel Sebeukt. Paviljoen Kiefer, dat duinhelling gebouwd werd, is in uwerr Sekomen door ondermijning. De Hbedrijven van A. H. Schuiten en ijveJes' waarvan da inventaris gedeel- aa, op het strand was achtergelaten, pt.aal verjoren.aeeaanDe arata hun. ■eerkv de nabijheid van paviljoen Kiefer varfakt tot bijna op het strand. Ook in zuidelijk deel van de badplaats •e een bunker naar beneden, den reddingboot „C. A. Dudok de Wit" meel in gereedheid gebracht omdat ken: seinen ontvangen i om half 2 nacht van de „Hilda Irmgard" en vier van de „Julius Rutgers", oya'gtste Duitse boot, 1000 ton metende aei'emand met 15 koppen, is gestrand U:n Zandvoort en Noordwijk. De be ling kon gered worden. De red- i /oot kon echter geen hulp ver- HOIi, omdat de kar waarop zij geplaatst et meer naar beneden kon rijden aen>?peT v' d- ^ey s,;ond dus machte- an Ji Wijk aan Zee jWijk aan Zee en Heemskerk aan ij aderden grote stukken duinen weg- terwijl tegelijkertijd verschil- p grote bunkers los kwamen. In zpskerk werd veel munitie gevonden een kanon. In eerstgenoemde ,r jcjis spoelde aan de Zwaanstraat een weg en bij de Relweg werd 20 ;r straat met riolering weggevaagd. fjyji 5 uur des morgens spoelde liet ■*"(r door tot 250 meter van de strand- ^jng waardoor het in herbouw zijnde „Emma" van het Centraal ernstig werd be.yihadigd. gebouw was aan de buitenkant reeds 'aaf maar de kelders liepen onder en meters hoog opgejaagde zand drong gebouw binnen, terwijl opgeslagen ?rialen verloren gingen. Sinds 1916 er minder weerstand aan het water iden werd, was het niet zo ver in het dorp doorgedrongen. Hier werden vele mijnen en torpedo's in beslag ge nomen. wat mijn regering en de Koningin willen dat ik doe." Z.K.H. zei, dat hij nog niet- officieel op de hoogte was gesteld der overstromingen. Hij had nog niet ge dacht aan verandering van zijn huidige plannen. De Prins heeft zijn gehoor in de „Saint Marks of the Bouwerie" het nieuws van de ramp medegedeeld Hij sprak met grote emotie en zijn gehoor was diep onder de indruk. Hij vroeg de aanwezigen te bidden voor degenen, die zijn omgekomen en voor hen die in ge vaar en ellende verkeren. Filmreportage over de ramp Ploygoon-Profilty zal van heden af in de Nederlandse bioscopen een uitgebrei de filmreportage doen vertonen van de watersnood die ons land heeft getroffen. Acht volledig uitgeruste équipes zijn gisteren en vannacht onafgebroken in de weer geweest om voor binnen- en buitenland deze reportage te maken. Vandaag zijn opnieuw zes équipes uitge stuurd om de gevolgen van de nationale ramp' ook vanuit de lucht op de film vast te leggen. Langste non-stop vlieg- traject: 6350 km. Aankomst acht uur vóór het vertrek Strato-clippers van de Pan American World Airways zijn dezer dagen begone- nen met het 6350 kilometer lange traject van Tokio naar Honoloeloe zonder tus senlandingen uit te voeren. Voorheen kwamen de machines op het eiland Wake aan de grond, hetgeen de reisduur van 11 tot 18 uur verlengde. Op het betref fende traject maken de toestellen van de Pan American gebruik van zogenaamde „jet stream winds", die een snelheid hebben van ongeveer honderd kilometer per uur. Het merkwaardige feit bij deze vlucht is, dat de toestellen de internationale datumlijn passeren met het gevolg, dat de uit Tokio vertrekkende passagiers acht uur vóór de vertrektijd op Hawaii aankomen 3. Terwijl hij zijn -pony voortdrijft door het herfstachtige woud. waar de vroege ochtendzon een lichte glans over de gele bladeren legt. lacht Erwin tevreden bij de gedachte, dat hij deze ochtend de krijger, die hem op z'n dagelijkse morgenrit moet vergezellen, te slim af is geweest. „Wij kunnen wel op onszelf passen, nietwaar Wolf?" verklaart hij tevreden, terwijl hij met zijn nieuwe boog zwaait. Maar de hond wendt eensklaps argwanend de kop, en nu verneemt de jongen ook het geluid van naderende hoefslagen Met een boos gezicht houdt hij het paardje in en wendt zich om. Waarom volgt ge mij, Ariel" schreeuwt hij de krijger toe, die zich op de lippen bijt om een glimlach te bedwingen. „Ik volg u niet, prins Erwin," zegt hij onschuldig. „Ik laat mijn paard alleen maar een ochtendwandeling maken Wolf gaapt en gaat er gemakkelijk bij zitten. Hij is zo langzamerhand aan dit soort gesprekken gewoon geraakt, want zij herhalen zich elke ochtend. Maar Erwin richt zich dreigend in de stijgbeugel op. Niet waar." zegt h{j beschuldigend. „Ilc weet heel goed dat Fadir u heeft opgedragen mij in het oog te houden." De krijger krabt zich nadenkend achter het nor, „Nu ge het zegt meen ik mij te herinneren, dat heer Eric mij vroeger wel eens zo iets heeft opgedragen, prins Erwin," beaamt hij. „Het bos is vol gevaar; dat moet ge niet vergeten." „Bah! Ik ben geen kind meer!" roept de jongen trots. „Mijn boog draagt zuiver. En denkt ge soms, dat ik bang ben?" „Bang? Welnee, prins Erwin," verzekert de krijger onschuldig. „Ge zijt een groot krijger. Maar ge kunt mij toch niet kwalijk nemen, dat ik mijn paard 's ochtends even laat draven, nietwaar?" „Hm ehgoed, dat wil ik u toestaan," zegt de „grote krijger" genadig. „Maar niet te dicht in mijn buurt, Arle! Anders zou het net lijken of ge op mij wilt passent En dat is helemaal niet nodig." En na op deze wijze zijn eer en waardigheid verdedigd te hebben, wendt Erwin fier zijn paardje en rijdt weg door het woud, lachend nagekeken door Arle. Maar zeer zeker zou de krijger zijn beschermeling minder vrijheid hebben gegund, als hij de drie vreemde ruiters had kunnen zien, die van de andere zijde naderen. Onder hun met bont omzoomde mutsen glijden hun kleine, scheefstaande ogen scherp over de struiken en het zonlicht fonkelt dreigend in hun lansen. Vonnis Pot en Colson Indonesië uit zijn teleurstelling Het Indonesische ministerie van Buiten landse Zaken heeft in een mededeling aan de pers haar teleurstelling geuit over de lichte straffen, die door de Haagse Arron dissementsrechtbank aan Colson en Pot werden opgelegd. In een verklaring van het Indonesische Hoge Commissariaat aan het ministerie van Buitenlandse Zaken te Den Haag wordt gezegd, dat de uitspraak van de arrondissementsrechtbank een bewijs was, dat men in Nederland een moordaan slag als een licht misdrijf beschouwt, ter wijl het Indonesische volk. alsook het In donesische ministerie van Buitenlandse Za ken, het als een zeer belangrijk zaak ziet. NOODGEBIED ZEELAND heeft zwaar geleden en wordt nog steeds bedreigd. Schouwen: dijken op verschillende plaatsen doorbroken. Walcheren: zeedijken op verschillende plaatsen bezweken. In VXISSINGEN is toestand ernstig. Binnenstad blank. Ook VEERE en ARNEMUEDEN onder water. Noord-Beveland: bijna geheel blank. Tientallen slachtoffers. In KORTGENE gebrek aan rubber boten en zoet water. Tientallen doden. Zuid-Beveland: dijken bij Ellewoudsdijk, Kattendijke, Baarland en Kruinin- gen doorgebroken. Polders ondergelopen. Verbinding over vaste land ver broken. Zeeuws-Vlaarderen: dijken bij Terneuzen, Hoofdplaat, Ossenisse en Hon- tenisse doorgebroken. Van de overige eilanden is St. Filipsland zwaar getroffen. Door stagneren telefoonverbindingen blijven nadere meldingen uit. NOODGEBIED DORDRECHT verkeert sinds middernacht in toestand, die „niet meer critiek" wordt genoemd. Gaten in Noorderdijk, Kildijk en Kil- kade gedicht. Meer dan de helft van stad Dordrecht overstroomd. NOODGEBIED ZUID-HOLLANDSE EILANDEN vanmorgen over het alge meen in iets minder ongunstige situatie. Krimpenerwaard. Dijken bij Ouderkerk en Nieuwerkerk a. d. IJssel dermate hersteld, dat verdere doorbraak kan worden voorkomen. Alblasserwaard. Zuidelijke gedeelte tussen Sliedrecht en de Alblas over stroomd. Ook andere gedeelten worden aangetast. Eiland van Dordrecht. Op enkele plaatsen zijn dijken doorgebroken. Door krachtig optreden is men de toestand meester. Stad Dordrecht ondervindt veel overlast van water. IJsselmonde. Dijk langs de Noord intact gehouden. Hoeksche waard. De streek rondom 's-Gravendeel zwaar getroffen. Tien tallen doden. Ook in gebied van Zuid-Beijerland en Numansdorp ernstige moeilijkheden. Voorne-Putten. Polders Zuid Land, Oudenhoorn, Nieuwenhoorn en Abben- broek, alsook Bernisse Polders onder water. Hellevoetsluis heeft van water te lijden. Goeree-Overflakkee. Ernstigst getroffen. Vrij grote gedeelten onder water; in verschillende dorpen, inzonderheid te Stellendam, zijn doden te betreuren. Maassluis gedeeltelijk ondergelopen. Grote schade. Ook Vlaardingen, Schie dam, Rotterdam getroffen. Maastunnel loopt geen gevaar. NOODGEBIED BRABANT door vele dijkdoorbraken ernstig getroffen. Willemstad met moeite ontruimd. Vijdtpolder, Ruygenkil, Oude Heyningen, gebied om Dinteloord, Brinapolder, Carolinapolder en Randpolder onder gelopen. Gebied rond Halsteren zwaarst getroffen. In Auvergne- en Theodorus- polders tientallen doden. Polders rond Waspik en de. Langstraat overstroomd Tholense dijk op acht plaatsen bezweken. Bergen op Zoom gedeeltelijk ontruimd. NOODGEBIED TEXEL is voorlopig veilig. Dijk van Eendrachtpolder met zeilen en zand behouden. Hollandse kust loopt geen gevaar. Grote schade aan duinen en boulevards. Totaal thans f 46.539,37 De nationale wlsselviag van de inzame lingsactie in verband met het eeuwfeest „Herstel Hiërarchie" is deze week gegaan naar Saasveld - (Overijsel) in het Aartsbis dom Utrecht. Met een beding van 1.836.— was deze plaats de grootste inzender, op de voet gevolgd door Goor: met een bedrag van 1.812.75, eveneens in het aartsbisdom Utrecht. De totale inzending van het aarts bisdom bedraagt deze week ƒ6.460. Hiermede heeft dit bisdom de eerste plaats weten te veroveren onder'3e andere bis dommen. In de afgelopen weken was het daarentegen steeds de laagste inzender. De winnaars van de anc*;re bisdommen zijn: voor het bisdom Haarlem: de parochie van de H. Bavo te Heemstede met f 1.350. totale inzending bisdom Haarlemdeze week 1.662.33; voor het b.sdom Breda: Ossendrecht met 1.292.76, op de voet ge volgd door Klundert met 1.008.20; totale inzending bisdom Breda deze week 3.359.79; voor het bisdom Roermond: Voe- rendaal met 1.211.91, totale inzending bis dom Roermond deze week 1.854.68; voor het bisdom Den Bosch: Leende met 1.060.13. totale inzending bisdom Den Bosch deze week ƒ2.684. De totale inzending van deze week, be rekend over het gehele land, bedraagt 15.988De opbrengst van de nationale inzameling is hiermede gestegën tot 46.593,37. Dit bedrag omvat de inzamelin gen van 79 parochies. Dit betekent, dat het ingezamelde per katholieke Nederlander thans ruim cent bedraagt. Actie R.K. Huisvestings comité Het Ned. R.K. Huïsvesurigs-^AHj't.ö Den Bosch organiseert, zoals reeds J' in samenwerking met het Nationaal Ran-1 fonds een hulpactie voor de door de wa- tersnood getroffen gebieden. Deze actie om vat zowel geld als kleding en dekking. Het Comité doet een dringend beroep op alle katholieken van Nederland kleding en dek king te willen zenden aan het Centraal Bureau, Hekellaan 6, in Den Bosch, rgiro 34348;. Eén clocle Raamsdonksveer is zwaar door de vloed geteisterd. Ruim een meter hoog golft het water door de stro- Nederlandse H.C. in Indonesië recipieert De Nederlandse H.C. in Indonesië, mr W. F. L. graaf van Bylandt. heeft Vrijdag de eerste openbare receptie gegeven voor de Nederlandse gemeenschap. Meer dan tweeduizend gasten hebben hem in zijn ambtswoning bezocht. li eei Opnieuw verkeert IJmuiden in Arozekerheid. De stoomtrawler Cath. Deuyvis, I.ïm. 60, had reeds binnen zijn, doch laat niets meer elfan zich horen. Zondagmiddag écn ge-ur had schipper A. Glas nog een oe-esprek met zyn collega van de nulamingo. Sindsdien verkeert men jn-i het ongewisse omtrent het lot er-an de zestien koppen tellende be- deianning. ,enannacht reeds groepten verwanten en de opvarenden in angstige span- rond de Vissershaven. In de can- van het Staatsvissershavenbedryf zij op berichten op de bin- komst van het schip, waaraan de jfel reeds in hun hart was. Zondag- Idag immers had schipper Glas ge el, 's avonds om half 10 opnieuw in d aether te komen. Dat is niet go rd. Om 10 uur verzocht toen de :is erij aan Scheveningen Radio de n- ipper op te roepen, maar tot heden sr am er geen antwoord. »r /at is er met de Cath. Duyvis ge- ird? Niemand weet het. Niemand lt ook de veronderstelling uit te eken. dat deze trawler eenzelfde lot :ft moeten ondergaan als ruim een r geleden de „Alkmaar" voor de e orse kust. De Duyvis, een schip van m 300 ton, moet nog slechts een klei- voorraad kolen aan boord gehad iben. Ook ijs was er weinig, ter wij] - vangst niet groot was. Dat betekent - dat het schip licht op de golven j Iven was er hoep, toen vanmorgen s bericht kwam, dat bij Texel een sers Vaar tuig gestrand was en dat de tdingsboot uit De Cocksdorp uitge varen was om hulp te verlenen. De kustwacht van Kijkduin doofde ook dit sprankje hoop door te melden, een ge sprek met de schipper van de reddings boot gehad te hebben, waarin deze sprak van een in tweeën .gebroken lichter. Dus geen vissersboot, dus niet de Cath. Duyvis. IJmuiden verkeert in angst. KOUDER WEER OP KOMST Het K.N.M.I. deelt mede: De invloed van het depressiegebied, dat In ons land en het gehele Noordzeegebied zware stormen veroorzaakte, op het weer in West-Europa vermindert steeds verder, naarmate de kern in de richting van Zuid- Oost-Europa wegtrekt en opvult. Een ho- gedrukgebied, dat op de Oceaan in aan tocht was. breidt zich over het Noordzee gebied. het zeegebied ten Westen van Noorwegen en Scandinavië uit. Ook in Noord-S candlnavië en Noord-Rusland kwamen krachtige luchtdrukstijgingen voor, waardoor een verbinding tot stand komt tussen het van de Oceaan afkomstige (lage drukgebied en een zeer groot hogedrukge- bied, dat zich reeds geruime tijd boven Noord-West-Siberië handhaaft. In dit laat ste gebied met hoge barometerstanden kwam vanmorgen een luchtdrukwaarde voor van bijna 1060 mb. Deze ontwikkeling in de luchtdrukverde ling betekent, dat. In het, Noordzeegebied, Zuid-Scnndinavië, in onze omgeving en Noord-West-Duitsland de winden geleidelijk naar Noord-Oost gaan ruimen. De Noord-Oostelijke winden zullen ko mende dagen geleidelijk koudere lucht uit Scandinavië aanvoeren. Een langzame da ling van temperatuur in ons land moet wor den verwacht, waarbij reeds komende nacht plaatselijk lichte vorst zal optreden. De storm in Friesland Tientallen schapen verdronken (Van onze correspondent) ln Friesland hebben vrijwel alleen Harlïngen en de Friese Waddeneilanden van de storm te lijden gehad. Voorts zijn ter hoogte van Terschelling en Vlieland enkele schepen in nood ge raakt. In de Waddenzee en aan de Noordkust van de Waddeneilanden werd het water tot ongekende hoogte opgezweept. De golven sloegen tenen de duinenvoet en dit heeft voor het sirandhotel b'tenivoorte op Ameland fatale gevolgen gehad. De fundamenten werden ondermijnd. Zondagochtend stortte tengevolge hiervan het dak in en reeds Zondagavond ivas er van het hotel niet veel meer over dan een ruine Slechts een gedeelte van de inboedel kon worden gered. Op Amelands Westpunt, op Oost-Ter schelling en ook op Vlieland werd vrij veel schade aan de duinenrij toege bracht. Op Terschelling zijn aan de Willem Barentzkade ruim 20 huizen onder water gelopen door de uitzon derlijk hoge waterstand, die ook tot gevolg had, dat de pieren van de Friese Waddeneilanden totaal werden over stroomd en dat Zondagochtend Schier monnikoog enkele gevaarlijke momen ten beleefde, toen het water nog slechts tien centimeter onder de kruin van de dijk stond. In Harlingcn zijn Zater dagavond de kaden en een aantal hui zen overstroomd. Hier en daar sto-id ongeveer een halve meter water. Toen het getij keerde, was het water echter spoedig verdwenen. De reddingsboot van Terschelling, 'de Brandaris, is Zater dagavond uitgevaren om te zoeken naar een losgeslagen sleep en voer ook ter assistentie naar een Brits-Indisch schip, dat ter hoogte van paal 18 in moeilijk heden was geraakt, maar dat later op sleeptouw is genomen door de sleep boot Holland van de rederij Doeksen, Op de Vliehors bij Vlieland is een Zweeds schip vastgelopen, dat echter verder buiten gevaar is. De bemanning was Zondagavond nog aan boord. De reddingsboot Insulinde van Oostmahorn heeft assistentie geboden aan de coas ter Franka IT. afkomstig uit Schiedam, die bij Terschellingerbank in moeilijk heden was geraakt en om hulp had verzocht. Het schip is door de Insulinde begeleid tot bij Delfzijl en is daar Zon dagmiddag binnengelopen. De Insulinde is met schade, tijdens de terugreis op gelopen in zware grondzeeën, waarbij het schip een slagzij van 90 gr. maakte, in Oostmahorn teruggekeerd. Langs de Friese Noordkust zijn tientallen scha pen verdronken, toen buitendijkse gronden onderliepen. Jarige Prinses Beatrix ging eerst naar school Meer dan 6000 gelukwensen Prinses Beatrix is Zaterdagochtend haar verjaardag begonnen met gewoon naar school te gaan. Ondanks de storm en de regen trok de Prinses op haar fiets naar het Baarns Lyceum, waar ze in de derde klas zit. Prins Bernhard, die Vrijdagavond naar New York was vertrokken, had die avond zijn dochter reeds met een geschenk ver- rast. Meer dan zesduizend verjaarctags- brieven en -kaarten had de post Zaterdag uit Nederland en alle delen van de wereld gebracht. Daarbij waren er vele van emi granten uit Canada, Australië en Zuid- Aïrika, die de band met Nederland niet verbreken en op dagen als deze van hun medeleven met het Koninklijk Huis blijk geven. Kleine geschenken waren er ook in groot aantal: een keurige pasteltekening van de Prinses, staande bij haar paard, knipselwerk van scholen, van kinderen, die zelf op deze dag jarig zijn en zelfs was er een groot pak van een familie uit Washington. Een rijwielhandelaar uit Soestdijk kwam persoonlijk een prachtige donkerrood ge lakte fiets, compleet met trommelremmen en drie versnellingen, aanbieden. Om half een kwam een delegatie van het wapen dei- Koninklijke Marechaussee onder leiding van de commandant kolonel W. Kist aan de Prinses een beeld, vervaardigd door de 24- jarige Limburgse beeldhouwer Jos Wong Lun Hing. aanbieden. Het beeld stelt een danseresje voor en is geïnspireerd op het werk van Degas. Zoals gebruikelijk, heeft Prinses Beatrix ook haar vijftiende verjaardag tezamen met de Baarnse kinderen gevierd. Dit gebeurde in „Flora" waar het kindercircus „Elle boog" uit Amsterdam op uitnodiging van de Baarnse Oranjevereniging een tweetal voorstellingen gaf. De tweede voorstelling die om kwart over vier begon, werd bijge woond door H.M. de Koningin, de jarige Beatrix en haar zusjes Irene en Margriet. Het stadje Ouddorp op Goeree staat voor de helft onder water. Er is een groot gat in de zeedijk bij Ouddorp- Haven geslagen, alsmede enkele kleine gaten. Bij het grote gat zijn naar schat ting tien huizen licht en zwaar bescha digd. Het Noordelijke en Noordweste lijke gedeelte der gemeente is nog droog, hoewel het water in de sloten stijgt. Eén persoon is door verdrinking om het leven gekomen. Mensen, die in de onderwatergelopen gebieden waren inge sloten. zijn met eigen hulpmiddelen ge red en naar hoger gelegen gebieden overgebracht. Er bestaat geen verbinding met het overige gedeelte van het eiland en de vaste wal. Er bestaat behoefte aan een zendapparaat. De „Zweden-Amerika-Lijn" heeft vandaag een bedrag van 50.000 Zweedse kronen gezonden aan burgemeester mr. B. Kolff van Vlissingen ter leniging van de nood der slachtoffers van de waters nood. In Vlissingen wordt een nieuw schip voor de „Zweden-Amerika-Lijn" gebouwd. Het Zweedse Rode Kruis heeft het Nederlandsche Roode Kruis telegra fisch gevraagd, wat voor hulp het meest nodig is. De Liga van Rode-Kruisver enigingen in Genève heeft hulp aange boden aan het Engelse. Belgische "en Nederlandsche Roode Kruis. De Liga heeft de drie organisaties verzocht, te willen mededelen wat voor hulp ge wenst is. Twee boerderijen en een café prooi der vlammen Zaterdaganacht zijn door onbekende oor zaak in Wognum (Noord-Holland) twee boerderijen en een café uitgebrand. Elf brandweercorpsen bestreden het vuur, dat hevig door de orkaan werd aangewakkerd. Een van de bewoners van de boerderijen overleed ter plaatse van de schrik. Burgemeester vermist Uit Goes werd hedenmorgen gemeld, dat de burgemeester van Rilland Batlt wordt vermist. De burgemester van Rhoon en de commandant van de brandweer beleef den een hachelijk ogenblik toen hun auto in het ondergelopen gebied op een mesthoop bleef steken. Per boot konden zij worden gered. Bemanning van de „Oder" gered Vanochtend is het de bemanning van de reddingsboot „Prins Hendrik" Uit Den Hel der gelukt bet wrak te vinden van de 1600 br. ton grote tanklichter „Oder" van de mij. Esso te Hamburg. In de buurt van Texel heeft de „Prins Hendrik" de vier Duitsers en twee Neder landers van het wrak aan boord genomen. De reddingboot is op weg naar Den Helder. Advertentie Neem dus nooit zomaar „vloei", vraag om MASCOTTE Controverse N.B.V.L.O. - N.W.B. (Van onze speciale verslaggever) De onderhandelingen tussen de N.B.V. L.O. en de N.W.B aangaande de bestaan de controverse zijn nog gaande. Binnen veertien dagen zal de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Cals, een beslissing nemen. Dit deelde de voorzitter van de Nederland se Wandelsport Bond. afd. Noord-Hol land. mede, op de Zaterdag te Alkmaar gehouden vergadering van deze afde ling. Aan het verzoek van de voorzitter, om, in afwachting van het besluit van de minister, over deze aangelegenheid n i e t te discussiëren, werd door alle af gevaardigden gevolg gegeven. Overigens kwam de verhouding NB. V.L.O.N.W.B. alléén ter sprake in het jaarverslag van de secretaris, de heer Stijger, die meedeelde, dat de ogen van geheel wandelend Nederland en zelfs daarbuiten gericht zijn op de N.W.B., nu hij, daartoe door de onsportieve en un- faii-e handelingen en woorden van de N.B.V.L.O. gedwongen was, de toege worpen handschoen op te nemen, met als resultaat het besluit tot organisatie van een eigen Vierdaagse wanneer geen overeenstemming wordt bereikt. „De voorzitter van de N.W.B. heeft ons een nieuw devies gegeven, n.l. W 5. „Wij Weten Wat Wij Willen". De gehele sportwereld incluis onze tegenstanders zullen weten wat wij willen!" Medegedeeld werd. dat de groei der afdeling aan de verwachtingen heeft be antwoord, zodat aan het einde van 1952 3820 leden stonden ingeschreven. Dit mooie resultaat was mede te danken aan het propagandistische werk van de leden, waardoor niet alleen de afdeling, maar ook de N.WJB. sterker kwam te staan: einde 1952 kon het 10.000ste lid worden ingeschreven. De afdeling N-- Holland en in het bijzonder Amsterdam had het voorrecht dit lid te mogen le veren. Aan „Werkspoor-Amsterdam" werd door de voorzitter met enige hartelijke woorden in verband met het vijfja rig bestaan van deze wandelsportvereni ging een plaquette uitgereikt. In 1954 zal de jaarvergadering van de afdeling in Purmerend worden gehouden. De af tredende bestuursleden, de heren Visser, Blom en Sarlie werden herkozen. De verschillende voorstellen van het bestuur gingen vlot onder de hamer door. Medegedeeld werd tenslotte, dat mo menteel onderhandelingen met de Spoorwegen worden gevoerd voor het verkrijgen van een sporttarief voor de N.W.B.-leden. Doetinchem adopteert Middelharnis Doetinchem zal de getroffen gemeente Middelharnis adopteren. Tevens biedt de gemeente Doetinchem aan,een 20-tal leerlingen van middel bare scholen uit de getroffen gebieden, die dit jaar eindexamen zullen doen, onde rte brengen in „Ruimzicht", een in ternaat. zodat de jongens hun studie kunnen voortzetten. Bovendien hebben personeelsleden van verschillende kan toren een percentage van hun loon afge staan.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2