GOES IS HULPCENTRUM Voor geteisterd Zeeland Proclamatie BRITS SCHIP in Ierse zee vergaan Walcheren in grote nood Zeeën van waterzeeën van ellende Eerste slachtoffers Ook in België en Engeland Ministers BEEL en WITTE bezochten noodgebiëden 139 Opvarenden verdronken Reddingsboten sloegen om Hulp door vliegtuigen SLAG OM DE NOORD Wijzers Dordrecht-Moerclijk wijzen onzichtbare weg Middelburger doodgereden DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 ZEEëN VAN WATER EN ZEESN VAN ELLENDE, daarmede is hei beste de ramp te typeren, die thans is uitgegroeid tot een catastrophe, welke gisterenavond over de Zeeuwse gewesten Kwam. Het water, door een vlie gende Noord-Wester opgezweept, bereikte ongekende hoogten in de beide Schelde-armen en deed de dijken op vele plaatsen bezwijken. Het golfde met verwoestende kracht de polders op Walcheren en de wegen binnen en inondeerde of isoleerde verschillende dorpen en buurtschappen. Toen de Oranjedijk te Vlissingen het begaf, stroomden ook hier stadsdelen onder. Onze toeht langs de geteisterde plaatsen ging eerst naar Wolphaartsdijk, waar de toestand zeer critiek was. omdat de dijk in Schelfhoek het begeven had en behalve twee polders ook het dorp onderstroomde. Aan de Dorpsstraat ble ven enkele woningen boven, maar overal elders stonden ze temidden der gol ven, die soms tot aan de dakgoten kwamen. Het was onmogelijk de dorpskom te bereiken. STIETEN op een groepje ver slagen mensen, die alleen het vege lijf hadden gered en klaagden over de honderden, die samengedron gen zaten op donkere koude zolders, wachtend op redding, die lange tijd onmogelijk was, daar eerst boten moesten worden aangevoerd van Goes. Ook toen verliep alles bezwaar lijk vanwege de sterke stroom, die het manoeuvreren bijna onmogelijk maakte. Men bad en smeekte om mo torfiets, maar deze waren niet te le veren. Hier hoorden we ook van de eerste slachtoffers, twee aan de Noorddijk, de bejaarde mannen Schipper en Stram en de weduwe Hoek-van Dijk, die niet tijdig de zolder van hun wo ning hadden kunnen bereiken. Het vee verdronk hier bij honderden. En kele cadavers zagen we reeds aan spoelen. Noord-Beveland was onbe reikbaar. Dc veerboot was Zaterdag avond al stilgevallen. Dc Commissa ris der Koningin, die Zaterdagmiddag het nieuwe gemeentehuis te Kortgene had geopend, was nog net met de laatste boot overgekomen. We hoorden van een vluchteling, dat drie polders op Noord-Beveland waren ondergelopen en dat Kortgene in het water zat. Stukken van de dijk had hij de Schelde in zien schuiven. Door natte sneeuw en duisternis voerde de chauffeur ons daarna naar Oost-Zuid-Beveland. Verder dan de Zanddijk kon men langs de Rijksweg niet komen. De zee spoelde er over heen, evenals over de landerijen, wel ke door de dijkbreuk bij ae Veerha ven ondergelopen waren. Hier waren de reddingsploegen al aan het werk. Dank zij het feit, dat men bootjes had gekregen van de schippers, die op het Kanaal door Zuid-Beveland voe ren, en niet door de sluizen van Hans- veert konden, omdat deze gesloten bleven wegens het uitvallen van de stroom. Kruiningen bleef eveneens onbereikbaar, daar het helemaal on der water stond, waarom we eerst naar Hansweert reden, waar men ook vylop bezig was met het reddings werk. Met een heldhaftigheid en een doorzettingsvermogen, die verbijster den, zwoegden honderden mannen in hun bootjes om tegen de felle stroom en bulderende storm in naar de ver dronken boerderijen en huizen te va ren. Van de heel kleine woningen, die geen dakraam hadden, moest men eerst de daken openbreken om de stakkers uit hun benarde positie te bevrijden. EEN ZEE r\E DORPSKOM van Hansweert had nog geen last, maar al wat aan de andere zijde van het kanaal lag, ■was een zee. Angstige tonelen 2ag men genoeg. Van een ten dele ingestort huisje klonk het gejammer van de bewoners die op een afdak stonden. Zij werden gelukkig gered. Treuriger liep het af met het bejaarde echtpaar de Munck, door het water overvallen, die niet meer konden ontkomen, toen hun woning bezweek. Een ander slachtof fer was de weduwe v. d. Vreugde, die met haar dochter samenwoonde. Slechts laatstgenoemde heeft men kun oen redden. Verkleumd en ontdaan kwamen de mensen aan wal, met meestal niets bij zich dan een paar kledingstukken of een deken. Met autobussen, die van Goes kwamen werden zij naar die stad gebracht om verzorgd te worden. Een man gaf ons zijn verrekijker. We richtten die op de Veerhaven. Er was niets meer van te bespeuren, noch van de gebouwen, noch van het café. De veerpont „Willemstad" was door het dijkgat heengeslagen. Zielig zat het vaartuig, een eind het land in, omhoog. De veerpont „Prins Hen drik" was naar Zeeuwsch-Vlaanderen weten te ontkomen. Naast het grote gat gaapte nog een kleiner en op het stuk dijk daar tussenin bleken zich nog acht mensen te bevinden. Na vele bange uren zijn zij met een motorflet weggehaald: met roeiboten had men hen niet kunnen bereiken. Een van hen. de bootsemployé van Taienhove, spraken we later te Goes. In sobere woorden vertelde hij, wat zijn gezin en hü doorstaan hadden. Ook een landbouwer uit Kruinin gen deelde ons mede, dat hij ternau wernood wa «ontsnapt. Bij zijn vlucht liad hij in een woning de mensen om hulp horen schreeuwen, doch niets voor hen kunnen doen. GOES ALS HULPCENTRUM. ^/AN DE vroege morgen af werd de hulp van Goes uit op een bewon derenswaardige manier gevoerd. Op het politiebureau, dat als hoofdkwar tier diende, had de burgemeester de leiding en hij werd bijgestaan door de inspecteur van politie en zijn mannen, de brandweercommandant en enkele anderen. Honderden auto's en duizen den vrijwilligers werden opgeroepen. Spontaan gaf ieder hieraan gehoor, ge wapend met schoppen togen de bur gers mt vrachtwagens naar de meest bedreigde plekken in de omgeving, waar zij, het slechte weer ten spijt, deden, wat er gedaan moest worden. In het Scbuttersof richtten Rode Kruis en secretariepersoneel een hulp centrum in, waar de honderden vluchtelingen werden voorzien van Weren, warme dranke nen voedsel, door de burgerij ter beschikking ge steld. Dames brachten hen naar de huizen, die gastvrij opengesteld wa ren. Van hier en van het slot Oosten de uit, werden ook de vrijwillige dijk werkers van hartversterkingen voor zien. De K.V.P. gelasttte haar kader- da gaf; de overgebleven lunch werd geschonken aan de evacué's. In het Schuttershof spraken we nog met de Zusters van het Maria-oord te Hansweert, die met vijftien ouden van dagen en vijf en tachtig inter naatskinderen net waren gearriveerd na een zeer angstig avontuur: bijna waren twee znsters, die in de kapl door het water waren verrast, op het koor verdronken. Ze hadden zich al op de dood voorbereid, toen moedige redders hen door een tuimelraam in hun roeiboot wisten te trekken. HONDERDEN VRIJWILLIGERS U* DE ZAK van Zuid-Beveland kwamen ook alarmerende berich- van het Provinciaal W atersnoodcomité in de Provincie Zeeland F)E waterrarop, wélke o.m. onze pro vincie heeft getroffen, noopt tot onmiddellijke actie. Verondersteld mag worden dat in de getroffen en bedreigde delen der provincie door de locale autoriteiten, de allereerste voorzieningen in de onmiddellijke nood zullen zijn of worden getroffen. De leden van het Provinciaal Comi té die in diverse delen der provincie woonachtig zijn. worden verzocht zo veel mogelijk deze voorzieningen te leiden en voor zover nodig, te orga niseren. De toestand ln de provincie is op dit ogenblik nog te weinig overzich telijk dan dat het dagelijks bestuur van het Comité hierin aanduidingen of bepaalde aanwijzingen zou kunnen geven. Ieder Comitélid en iedere au toriteit zal ongetwijfeld spontaan handelen naar beste inzicht en ver mogen. Wat betreft de financiële zijde van de ramp stelt het Centrale Comité zich bereid als centrale verzamel plaats te fungeren voor alle geld-in- zamelingen ten behoeve van de slachtoffers van de overstromingen in de provincie. Aan de leden van het Provinciaal Comité en de plaatselijke autoritei ten wordt dringend verzocht plaatse lijke comité's te vormen voor het houden van collectes en de inzame- iingeno over te maken aan het bij kantoor van de Amsterdamsche Bank te Middelburg, giro 97721 ten gunste van de rekening van de penningmees ter van het Provinciaal Watersnood comité in Zeeland, mr. F van Dein se. Aldus zal gezorgd kunnen worden voor een billijke en gelijkmatige scha deloosstelling van alle getroffenen in de Drovincie. Het spreekt wel vanzelf, dat het Provinciaal Comité bereid zal zijn. zich in te schakelen bij de h«'pver lening. welke door het Nationaal Rampenfonds het Ned. Roode Kruis, het Oranje Kruis en andere Neder landse Hulporganisaties zal worden gegeven. Het adres van het Provinciaal Co mité is ter Provinciale Griffie. Dam 6 te Middelbudrg Het Dagelijks Bestuur Jhr, A, F. C. de Casembroot voorz. J Goedbloed secr. Mr. J. van Deinse. penningm. ten. Nadat de dijk bij Ellewoutsdijk doorgebroken was en de omgeving van Baarland, Oudelande en Kwaden- damme blank kwam te staan; alleen de dorpskernen bleven droog. De stei ger te Hoedekenskerke hield het uit, evenals de oplder Hoedekenskerke. Dit laatste dank zij het feit, dat hon derden vrijwilligers zich ingezet had den. Zaterdagavond verongelukte de 60-jarige Leys van de bootdienst door dat de veerboot tegen de aanlegplaats bonkte en de man in het water stort te. Zijn lijk is geborgen. In tegenstel ling met Wolphaartsdijk en Kruinin gen konden hier de boeren het meeste vee redden. In een schaapskooi ver dronken echter honderddertig scha pen. DE DIJK HIELD HET. CLECHTE berichten kwamen in de middag binnen over de Zeedijk onder Kattendijke; dat onmiddellijk gevaar bracht voor een groot gebied en ook voor Goes zelf. Zevenhonderd vrijwilligers werden er heengezonden. Het critieke mo- men werd om half vijf verwacht, daar toen de vloed op zijn hoogste was. Gelukkig kwam het water niet zo hoog als 's nachts en bleef de dijk het houden. Direct daarop kwam er weer een noodkreet uit Schore, waar de Schel- dedijk begon te werken. Onmiddellijk stuurde Goes nieuwe hulpkrachten daarheen. Gelukkig bleken de som bere tijdingen over een doorbraak on juist. Langs een omweg blijft contact met Zeeland en Brabant mogelijk. Wel zitten Rilland en Krabbendijke nog in het water, doordat de Reigersberg- polder onderliep. De busdienst Mid- delburg-Goes is gisterenmiddag door de Sloepolder weer hervat. Vijf slachtoffers te Oostende VOOR het Noordelijke deel van het Belgische kustge bied is Zondag de noodtoestand afgekondigd. Te Oostende zijn vier personen in bed door het water verrast en ver dronken. Een kind werd door een windvlaag uit de armen van zijn moe der gerukt en verdronk in het water, dat op de straat stond. In het cen trum van Oostende stond het water hier en daar meer dan een meter hoog. De Schelde-tunnel voor voertui gen te Antwerpen was Zondagmiddag onder water gelopen. De weg van Den- dennonde naar Antwerpen was ook versperd Zeeuwscli-Vlaanderen is slechts te bereiken via Brussel. Bij Het Zoute en het nabijgelegen Lekkerbek werden dijken doorbroken, waardoor het water woningen, waar onder de particuliere villa van Ko ning Boudewijn, binnendrong. Een villa stortte in. AUe hotels en land huizen langs de kust moesten worden ontruimd. Te Zeebrugge werd de pier ernstig beschadigd. Sinds Zondagochtend zijn de telefoon- en andere kabelverbin dingen tussen Nederland en België verbroken. Tn Oost-Engeland hebben uitgebreide overstromingen als gevolg van een vloedgolf bij Maliethorpe en overstromingen van een aantal rivie ren reeds minstens 23 doden veroor zaakt. Men vreest voor nog veel meer slachtoffers. De materiële verliezen zijn ook zéér groot. IN DE NACHT van Vrijdag op Za terdag is in het missiehuis van de Pa ters van het Goddelijk Woord plot seling overleden de vroegere aposto lisch vicaris van de Kleine Soenda- eilanden. Mgr. Henricus Leven. Hij is bijna 70 jaar oud geworden. Langs de Moerdykweg was iedereen in touw om deel te nemen a reddingswerk. Burgemeesters deden wat zij konden T"NE BURGEMEESTERS van de plaat- sen In het West-Brabantse nood- gebied hebben van de vroege ochtend tot laat in de nacht van Zondag op Maandag hun aandeel geleverd in het reddingswerk. ZÖ hielden zich bovendien nauwkeurig op de hoogte van de toestand. Burgemeester Eikhuizen van Hal steren zond al vroeg een oproep om hulp de aether in en aan de oproep gaven veel eigenaars van vaartuigen gehoor. Verder hielden de burgemees ters contact met de overheden van Rijkspolitie en leger. Minister Beel en diens collega, Minister H. Witte brachten een bezoek aan de reddings centra in Steenbergen en Halsteren. Huizenhoge golven beukten {-[ET BRITSE PASSAGIERSSCHIP „PRINCESS VICTORIA" Is Zater dag in de Ierse Zee gezonken. Van de 183 opvarenden hebben 139 personen de dood gevonden in de woedende golven. Onder de slachtoffers bevinden zich vrouwen en kinderen. Tevergeefs probeerde men met red dingsboten en vliegtuigen de schipbreukelingen hulp te bieden. Men kon slechts werkeloos toezien, hoe de opvarenden van de „Princess Victoria'' door huizenhoge golven werden gebeukt. passagiers Noord-Terland. en Sir Walter Smiles, een afgevaardigde van Noord-Ierland in het Britse Lagerhuis. TEVERGEEFS. I_TET BRITSE passagiersschip was Zaterdagochtend met 123 passa giers en 60 bemanningsleden uit Stranraar in Schotland vertrokken voor de normale dienst op Lame, Ier land. De „Princess Victoria" seinde, dat het schip stuurloos was in een woedende storm ter bpogte-van jlatfl West-Schotland. Toen de machineka mer onder water liep en het stoom schip zware slagzij maakte, gaf ka pitein Ferguson de 183 opvarenden order het schip te verlaten. Te water gelaten reddingsboten van de „Prin cess Victoria", waarin zich vrouwen en kinderen bevonden, sloegen te midden vnn reusachtige golven bijna onmiddellijk om. Mannen sprongen te water en probeerden de kust te bereiken, zich vastklemmend aan stukken wrakhout. De een na de arj-'er moést echter, uitgeput of ver stijfd van de kou, zijn stuk hout los laten en zonk weg. 44 OVERLEVENDEN. CLEEP- en tankboten, treilers. red- dingboten, de torpedojager „Con test", een fregat en twee vliegtuigen, bevonden zich sooedig infde buurt van het in nood verkerende schio. Enorme golven beletten te dichte nadering van het schip. Eerf tankbjfiot uit Belfast liet haar„olie-temke leeg~ lopen om de golven te bedaren. Acht overlevenden z'in door de Britse torpednbnotiager „Contest" op gepikt. De reddingboot van Bonagha- dee braoh* 35 overlevenden binnen. Ff'n reddingboot van dc „Princess Victoria" wist Donaghadpe binnen te lonen. Aan boord bevond zïeh een ernstig gewonde man en de liiken van zes andere onvarenden van het ver ongelukte schip, die de ontberingen na de schipbreuk niet hadden over leefd. OOK DE GEZAGVOERDER. "TGEN de duisternis was ingevallen bleven de reddingboten de enorme zeeën trotseren om. met be hulp van fakkels, naar overlevenden te zoeken. Doch deze heldhaftige pogingen leverden geen (resultaat meer op. Bij de ramp kwamen 139 personen om het leven. Onder de 44 geredden allen mannen, bevinden zich tien leden van de bemanning. Rubberboten uitgeicorpen QOK DE LUCHTMACHT is volop in het reddingswerk ingeschakeld. Van de vliegbasis Gilze-Rijen zijn Zondagmiddag met Beechcrafts en Harvards-vliegtuigen vier verken ningsvluchten verricht, met het doel uitwijkmogelijkheden te zoeken voor de bevolking van die gebieden, die door de watersnood zijn ingesloten. De verkenningen zijn verricht boven Sleewijk, Willemstad en West-Bra bant. Als gevolg van de noodtoestand staan vliegtuigen van de luchtmacht op .stand-by" on de basis. Boven Goeree werden door vliegtul gen rubberboten uitgeworpen om mensen t/t redden. Een hellcoptère maakte een oriën- tatievlucht boven het eiland O vergezeld van het Kamerlid, de heer van' Meel en van de heer van Haren, bestuurslid van de N.C.B. Ingenieurs en andere technici van Rijkswaterstaat gaven waardevolle aanwijzingen bij de strijd tegen het steeds verder opdringende water. De toestand was echter vrij on overzichtelijk. Telkens waren er doorbraken in de tussendijken en er was geen sprake van, dat de gaten konden worden cedicht. Op alle dijken rond Dinteloord had men oosten uit gezet. om althans te voorkomen, cat alle polders rond het dorp de prooi van het water zouden worden. *T"weeduizend man hebben Zondag en <!e 15 k.m lange dijk tussen IJsselmonde en Ridderkerk gevochten teren het water en dc slag naar alle waarschijnlijkheid gewonnen. Toen het water omstreeks 19.00 uur op zl.in hoogtepunt was. zijn geen on gelukken gebeurd en heeft de dijk langs de Noord en de Nieuwe Maas, Pi^ont lanrs r=ce'monde, Bolnes, Slikkerveer en Ridderkerk het. ge- h. n -en, dank zij de duizenden zand zakken, rietmatten, zeilen en ander» materialen, die men met vele vracht auto's vol heeft aangevoerd, gespreid en vastgelegd. Als de wind minderend blijft, dan zal men de situatie langs de Noord en de Nieuwe Maas vermoedelijk ln de hand kunnen houden. Militairen uit Rotterdam hebben zich in groten getale vrijwillig voor de di.ikwacht gemeld ter aflossing van de beurs gebeukte polderjongen», die nu ongeveer 20 uur aan een stuk aan het werk zijn geweest. Slechte berlclr.en komen hier bin nen over de Alblasserwaard. Men zegt. dat een gedeelte van Aiblasser- dam omvattende ongeveer 3000 inwo ners, maandag zal worden geëva cueerd. 0NDER de om het leven gekomen leden van de bemanning bevin den zich drie stewardessen. Ook de gezagvoerder. James Ferguson, ging met zi.in schip ten onder. Overleven den hebben medegedeeld, hoe hij tot het laafóie 'ogenblik, ook toen hij wist dat de dood meer dan waarschijnlijk was, de passagiers heeft pogen optc beuren en dat hij steeds een toon beeld van kalmte is gebleven. Onder de slachtoffers bevinden zich Majoor John Sinclair, vice-pre mier, en minister van Financiën van In grote haast worden de paarden nlt Klundert weggevoerd. Middelburg zonder drinkwater ARNEMUIDEN STAAT VOLLEDIG ONDER WATER. De straten bieden een troosteloze aanblik, straatstenen zijn er niet meer, het aanbrengen van vloedplanken hielp niet, het wa ter stroomde over de kade het stadje binnen. Tijdens een tocht in de loop van de morgen via de Klevers- kerkse weg naar Veere bood dit gebied tussen Kleverskerke en Arnemuiden een troosteloze aanblik. Arnemuiden wordt geheel door water omringd, Kleverskerke was een schiereiland, om ringd door de binnenzee. Alle boerderijen stonden diep in het water. Tn Veere zelf zijn 5 woningen ver nield. Op nog onverklaarbare wij ze is het bejaarde echtpaar Leeman omgekomen De oude mensen die aan de Wage naars traat woonden, zijn blijkbaar door het water verrast. VLISSINGEN: EEN RAMP "Toen wij gisterenmorgen om half 7 in Vlissingen kwamen wachtte ons een droevig beeld. Het water stond ver in de Paul Krugerstraat en de brandweerwagens waren bij de Keersluis in veiligheid gebracht. De douane was gevlucht van de Buiten haven, die niet te bereiken was even min als het Havendorp. De oude bin nenstad van Vlissingen stond volko men blank en daar had het water het wegdek weggevaagd. In de nieuwe woonwijk achter dc bomvrije kazerne stond anderhalve meter water. Tuindorp was eveneens ge-bimicnmeer-d. De schade aan de VHssingse Boulevard loopt ongetwij feld ln de mlHioenen. Om te beginnen is op de Boulevard Evertsen een gat ge slagen ter breedte van het gehele wegdek tot aan het trottoir voor de huizen. De gebouwen lopen op deze wijze ernstig gevaar. Bij het Grand Hotel, vlak bij de Leeuwtrap is een enorm gat in de straat geslagen. De trap zelf bleef in tact. Ook verderop, bij het zogenaam de Haventje van Meyer zijn grote stukken weggeslagen De Halve Brug oi.1 de bomvrije is vernield. Grote stukken muur langs de Boulevard de Ruyter zijn volkomen verdwenen. On middellijk zijn gisterenmorgen alle mannen opgeroepen om mee te helpen aan 't dichten van de gaten, waarmee men het eerst, od de Boulevard een begin heeft gemaakt. Ook de gehele betonnen muur langs de Vissershaven aan de Nieuwendijk is volkomen weg- geslaeen. in de dijk op het zogenaam de Eiland is een groot gat ontstaan. VROUWENPOLDER rje eerste berichten uit Vrouwenpol- der luidden, dat in de dijk tussen deze gemeente en Veere een.gat van 10 tot 15 meter was geslagen. Giste renmorgen ging men direct aan het werk om te trachten, vóór de komen de vloed onheil te keren. Vracht-' auto's reden zand naar Veere. bakken en draglines waren beschikbaar. De bevolking maakte zich zeer verdien stelijk door een inzameling van meed voor het werkvolk aan de dijk, De mannen mochten nl. het werk niet verlaten Was gisterenmiddag de toestand op het eerste gezicht gunstig, gisteren avond werd gemeld, dat even verder een nieuw gat in de dijk werd gesla gen. De burgemeester van Vrouwen- DOlder heeft toen een dringend beroep gedaan op de mannen in de omliggen de dorpen om onmiddellijk het red dingswerk ter hand te nemen. SOUBURG gisterenavond meldde men uit Sou- burg. dat de burgemeester alle mannen dringend vroeg de gehele nacht door te werken voor de verster king van de dijk bij Rammekens. Wanneer men op grote schaal aan de ze oproep gehoor geeft is het moge lijk, dat Souburg en Ritthem en daar mee practisch de gehele Zuidwatering van verdere watersnood gered zou zijn. MIDDELBURG gisterenmiddag om een uur hebben de Middelburgers voorlopig het laatste water uit de kraan gehaald. Het zeewater was het watenrinnings- gebied bij Oranjezon binnengedron gen. De kanalen aldaar hadden reeds de drievoudige breedte bereikt. Ook het pompstation liep onder water. On middellijk is begonnen met droogleg ging, maar liet staat te bezien of de pompen de eerste weken dienst zullen kunnen doen. Vandaag krijgen de bakkerijen en het ziekenhuis nog wat leidingwater uit de toren van Middel burg. Het is nog niet bekend, hoe de watervoorziening van de stad zal wor den geregeld. Aangezien de duinlei ding van Ossend recht in de Sloedam en d® Ifreekrakdam zijn vernield Is de eerste tijd ook van deze zijde geen uitkomst te verwachten. HULPVERLENING 0NMIDDELLUK toen bekend werd, welke ramp Zeeland getroffen had, is een coördinatie van de ver schillende provinciale diensten tot stand gebracht met als concentratie punt de Provinciale Griffie te Mid delburg. Gedurende de gehele Zondag heeft de Commissaris der Koningin jhr. A. F. C. de Casembroot, in alle richtingen honderden telefoongesprek ken gevoerd. Hei, was een gelukkige omstandigheid, dat vanaf gisteren morgen vroeg tot nader order een ambtenaar van de Rijksverkeers In spectie die hier gedetacheerd is tot taak heeft, vele aanvragen voor ver voer van en naar de getroffen gebie den te behandelen. Od enkele plaat sen. o.m. in de buurt van Krabbendij ke moesten enkele ossen in he,t wa ter worden achtergelaten Reeds gis terenmorgen vroeg kwamen op de Provinciale Griffie dringende verzoe ken binnen om personen-auto's, vrachtwagens, en trucks met opleg gers met name voor Kruiningen. Wolphaartsdijk, en ook Ellewoutsdijk werd rijdend materieel gevraagd. De eerste noodkreet kwam van Ritthem en het ging om vrachtauto's voor de afvoer van vee. Tot gisterenavond was het gelukt, aan alle verzoeken te vol doen. De trucks werden hoofdzakelijk gebruikt voor het vervoer van motor boten naar de getroffen punten. Tientallen autobussen .werden inge zet voor het vervoer van arbeiders en militairen. Zeer verheugend was het enorme aanbod van auto's en vracht wagens door particulieren, meestal met het nodige personeel. Van alle aanbiedingen behoefde nog geen ge bruik te worden gemaakt. Een gelukkige bijkomstigheid is, dat de verkeersinspectte nog over een flinke reserve beschikt. WESTKAPELLE Ten Zuiden van Dordrecht werd ook de grote Rijksweg naar de Moerdijk overstroomd. Ook de spoorlijn werd hier door het water verzwolgen. Op name van de watervlakte met rich tingaanwijzers naar Dordrecht en Rot terdam voor de onzichtbare weg, dl» anders zo druk bereden wordt. Qok aan de dijk van Westkapelle is behoorlijke schade aangericht, al had die nog heel wat erger Kunnen zijn. Iets ten noorden van het grote gat, dat bij de Novemberstormen van het vorige jaar ontstond, werd een gat van 30 m. breedte in de dijk ge slagen. waardoor veei water is binnen- gevloeid. Gisterenmiddag is het gelukt, het gat provisorisch te dichten en gisterenavond is over een gedeelte van 400 m. weggespoeld, maar en dit is zeer belangrijk de glooiing is blijven liggen. Over de gehele ler.gte van de zeedijk hebben verder ontgron dingen plaats gevonden, de basalt- glooiïnz is ver het algemeen weinig beschadigd, bjj uitzondering van het zuidelijk gedeelte, waar een gat van 50 M3 is ontstaan in de loop van de dag zijn hier 50 militairen aan het werK gegaan. COAK TREEDT AAN lyiAANDAGNACHT om half 5 zijn de militairen van Middelburg in het geweer gekomen. De mannen van de COAK waren met verlof maar heel vlug kon de majoor Pottebcom be schikken over 450 mannen, die zich aan de kazerne meldden na de oproep van de generale staf mannen, die in Middelburg met verlof waren. Op de meest gevaar lopende punten werden zij ingezet. Er gingen groepen naar Westkapelle, Veere, vlissingen. Ritthem, Arnemuiden, Kapelle en Goes waar 65 manschappen ter be schikking werden gesteld van de bur gemeester. ..Wij maken er een vierdaagse van en als het nodig mocht zijn een vijf daagse", zo zei majoor Potteboom ons gisterenavond. QISTERM3DDAG heeft bij de be ruchte bocht te Nieuwland een ongeluk plaats gevonden dat aan de 21-jarige I. Goedbloeds uit Middel burg het leven heeft gekost Hij kwam op zijn motor uit de richting Middelburg. Twee bussen naderden uit de richting Goes. De eerste bus werd normaal voorbijgereden doch di rect daarna slipte de motorrijder. Hij kwam onder de bus terec'v en liep zware verwondingen op. Ir. bet Ver enigingsgebouw werd hij 'oinnrtiffe- dragen waar hij kort daarop over leed. Dokter de Weerd verleende de eer-ste hulp. Kortenhorst huldigt Romme J AA EN ZEGT van Professor t Romme wel eens. dat hij J zo'n baas is. dat hij aan de f-ac- tie ?-n wil oplet!. Ik wi' cahier t verklaren aldus Mr. Korten- t born' in ren toespraak "/oor de t PartHraart dat de vri'heH van t t woed en mening in de fraa ie t nno't zo veilig is r,o\v.'"-t als in J i lv *>-!en van deze voo-rit'/w, ai t i beri-mt ook zo'n fract:o uit ta- meh'jk !as'ir;c mensen. En ik zit 'n-h al ?8 jaren in d" f -mtis en bob '"o'ens, Aa'br* Po-kers, t GopoHng en Vers-buur m-ege- 1 m""kt. A's d- fra'tie ern'-'H van J i o-ïl-rden vor'oont en dat cc- li urt gelukkig dikwi'ls ''on is 4 dit s'c-ds resultant van gr-—••-en- 4 i-'. ovc'ee. De fra-'io l">ef*, oer- J "b lof n b-vri" '- voor t -r voo'-'Her. r van .- h«m va- ,ser harte. (Langdu- J rig applaus).

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3