Z.K.H. Prins Bernhard herdacht de stichting van New York In zijn rede wees hij op de banden tussen de V.S. en Nederland Schitterend turn festijn te Amsterdam Foster Dulles en Stassen door bezoek aan Italië „bemoedigd" Londen bezorgd over nieuwe politiek van Eisenhower EXPERIMENT IN ZUID NEDERLAND RIT GEDEELTELIJK GESLAAGD Zeven ploegen met gelijk aantal winst punten aan de finish Verrassende uitslagen in strijd om Engelse Cup MUZIEKLEVEN TE AMSTERDAM Sparta won Amsterdamse derby en is bijna kampioen ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 7 (Van een correspondent) New York, 1 Februari Z.K.H. Prins Bernhard is Zaterdag per vliegtuig in New York aangeko men. Gedurende de overtocht vloog de Prins het K.L.M.-toestel enkele malen zelf. Vandaag hield Z.K.H. een rede in de kerk St. Marks-in-the-Bowery ter gelegenheid van de SOOste verjaardag van de vestiging van een gemeente bestuur in de stad New York, toen nog Nieuw-Amsterdam geheten. De plechtigheid stond onder auspiciën van de St. Nicholas Society. Na de rede werd een receptie gehouden in het parochiehuis. Prins Bernhard zeide in zijn toespraak, dat hij het als een grote eer beschouwde de historische plechtigheid te mogen bijwonen als vertegenwoordiger van Koningin Juliana en haar volk. Mijn aanwezigheid in deze kerk, gesticht op de plaats, waar de laatste gouverneur van Nieuw-Amsterdam in zijn eigen kapel werd be graven, onderstreept de sterke historische banden, die de V.S., in het bij zonder deze grote stad New York, met Nederland verbinden." Z.K.H. herinnerde vervolgens aan de gebeurtenissen, die leidden tot de stich ting van een nederzetting eerst in Manhattan, van de West-Indische Compagnie en haar schepen van voedsel moest voor zien. Op aandringen van de kolonisten, die meer zelfstandigheid wensten, werd in 1653 een plaatselijk bestuur gesticht. Aan Nieuw-Amsterdam werd hetzelfde handvest verleend als aan de moeder stad. Z.K.H. wees in dit verband op de vele straat- en familienamen, die nog her inneren aan de Nederlandse afkomst1 van de stad en vele van haar bewoners. In het bijzonder noemde hij Klaas Mar- tensen van Roosevelt, die de gemeen schappelijke stamvader werd van zeven Amerikaanse presidenten: Madison, Van Buren, Taylor, Grant, William Taft, Theodore en Franklin Roosevelt. Na nog te hebben gesproken over de periode van de „nieuwe immigratie" in de 19e eeuw, toen in vijf jaar tijds 12.000 Ne derlanders zich naar de V.S. begaven, releveerde de Prins nog het enthou siasme, dat in Nederlandse kringen werd gewekt door de idealen van de Amerikaanse onafhankelykheidsverkla- ring. Nederland verschafte toen de jonge staat hulp en leende kleine bedragen aan Amerikaanse leiders. SPREKENDE over materiële hulp is dit misschien een geschikt ogen blik om de achttiende eeuw te verlaten en enkele woorden te zeggen over de jongste geschiedenis en de be trekkingen van vandaag" zo ging de Prins voort. „De Nederlanders zullen nimmer het grote aandeel vergeten, dat Amerikaanse troepen hebben gehad in de bevrijding van Nederland. Talloze traven op Nederlands gebied van Uw appere soldaten, die hun levens opoffer den voor de vrijheid van Europa zullen een duurzame herinnering blijven aan de onverbrekelijke banden tussen belde volken." Na de oorlog heeft Nederland nog maals ondervonden, wat Amerikaanse vriendschap betekent. De particuliere giften van uw burgers en de hulppro gramma's van uw regering waren eer welkome bijdrage voor de verlichting van de onmiddellijke noden van onze verhongerde bevolking en hielpen het Nederlandse economische leven, op de been. Z.K.H. releveerde vervolgens het Marshall-plan, dat met de maatregelen van divNederlandse regering en de zelf- ...sriphnc van werkgevers en werknemers Nederland in staat heeft gesteld op nieuw tot economische en financiële stabiliteit te geraken. Sprekende over de Atlantische ge meenschap besloot Z.K.H. met de woor den: „Laat mij eindigen met uitdruk king te geven aan mijn diep geloof en mijn overtuiging, dat de gemeenschap van cultuur, geloof en aspiraties tussen de V.S. en Europa een gemeenschap is gegrondvest op een erfenis, waarin Ne derland het voorrecht heeft een waardig aandeel te hebben gehad, en dat zij zal leiden tot het bereiken van onze ge meenschappelijke doeleinden: vryheid, vrede en welvaart". (Handelsblad-U.P.-dienst) Geen subversieve acties tegen Oost-Duitsland De dirie Westelijke geallieerde Hoge Commissarissen in Duitsland hebben Zaterdag de Russische beschuldigingen, dat door de Westelijke mogendheden be schermde organisaties „een misdadige activiteit tegen de Oostduitse regering ontplooien", als „geheel misplaatst" van de hand gewezen. De Hoge Commissa rissen verklaarden dit in een schrijven aan hun Russische collega, generaal Tsjoeikof. In de Westelijke nota wordt gezegd, dat de Hoge Commissaris sen „geen organisatie in West-Berlijn kennen, die zich met dergelijke acties bezig houdt". In de Russische nota was gesproken van „ondermijnende activiteit van spionnage-organisaties in West- Berlijn". In het antwoord wordt er op gewezen, dat de Russen in 1952 dê vlucht hebben veroorzaakt van meer dan 100.000 Oost-Duitsers naar het Westen. Truman candidaat voor Nobel-prijs De Griekse premier-veldmaarschalk Papagos heeft in een brief aan het Noorse parlement Truman, de voorma lige president van de V.S., candidaat ge steld voor de Nobel-prijs voor de vrede. Truman heeft, aldus Papagos, tijdens zyn ambtsperiode voortdurend naar wereldvrede gestreefd en Griekenland vrede gebracht. Geen ontmoeting tussen Stalin en Eisenhower Het Witte Huis heeft Zaterdag een Australisch persbericht, dat Eisenhower en Stalin spoedig „in de buurt van Alaska" byeen zouden komen, „volko men ongegrond" genoemd. RUSSEN „ONTDEKKEN" VERDRAG TUSSEN V.S. EN ZWEDEN Radio-Moskou verspreidde Zaterda; avond een bericht, waarin melding werd gemaakt van een „geheim Amerikaans Zweeds militair verdrag", dat in de zomer 1952 zou zijn gesloten. Volgens dit verdrag zou Zweden „buiten het agres sieve Atlantische Pact blijven, doch in feite een actieve rol spelen in de oor logsvoorbereiding van dit blok". Het be richt stelt het voor, alsof de Ameri kaanse regering het Zweedse kabinet de voorwaarden zou hebben gedicteerd. In Londen herinnert men er aan, dat dit niet de eerste keer is, dat de Sowjet- Unie een militair verdrag tussen de V.S. en Zweden „ontdekt". De officiële woord voerder van het officiële Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken McDermott heeft het verhaal „volkomen vals" en een „volledig verzinsel" noemd. Radio-Moskou viel Zaterdag avond ook het Vaticaan aan. Dit zou „zijn gehele spionnage-apparaat, dat vroeger in dienst stond van de Hitleria- nen, in handen van de Amerikaanse im perialisten hebben gesteld". Amerikanen zouden de leiding hebben van „verschei dene spionnagescholen voor geeste lijken". In Vlaanderen GOK BELGIE ROEPT MILITAIREN TERUG Het Belgische ministerie van Defensie heeft per radio alle met verlof zijnde militairen opgeroepen, onmiddellijk naar hun standplaatsen terug te keren. Vol gens de bekendmaking is deze maat regel genomen in verband met de be richten over overstromingen in Oost- en W est-Vlaanderen Graaf Alberto Bonacossa overleden Graaf Alberto Bonacossa die tot Juli 1952 lid van het Internationaal Olym pisch Comité was. is Vrijdagmorgen op 69-jarige leeftijd te Milaan overleden. In 1925 werd hij lid van het I.O.C. Bij de vergadering in Juli 1952 te Helsinki trad graaf Bonacossa uit het uitvoerend comité. Graaf Bonacossa was o.a. presi dent van de Italiaanse automobielclub, ere-voorzitter van de internationale motorfederatde. Kindercircus trad op voor jarige Beatrix Prinses Beatrix heeft Zaterdagmiddag haar vijftiende verjaardag tezamen met de Baamse kinderen gevierd. Dit gebeur de in Flora waar het kindercircus Elle- boog uit Amsterdam op uitnodiging van de Baamse Oranjevereniging een twee tal voorstellingen gaf. De tweede, die te 16.15 begon, werd bijgewoond door de Koningin, de jarige Beatrix en haar zusjes Irene en Margriet. DOS primus inter pares (Van onze turnmedewerker) tTTELDEN zal de Amsterdamse tum- Li wereld zulke glorievolle ogenblikken hebben beleefd als gisteren in de Turnhal. Die oude, sfeervolle tempel van turnend Amsterdam heeft het in die verheffende ogenblikken van het wel zeer gevarieerde programma moeten ontgelden onder het voetengestamp, waarmee een massaal aantal toeschou wers hun applaus kracht bijzetten. Kon het anders, dat men na fascinerende rhythmisohe oefeningen, klassikaal brugwerk van de bovenste plank en een schier niet-te-evenaren evenwichtsbalk- nummer van stille verbazing in een oor verdovend handgeklap uitbarstte Neen, zelfs de organisatoren zullen hun ver wachtingen niet zo hoog hebben gesteld, toen zy in alle vroegte de Tumhal klaar maakten voor de vierhonderd turners en turnsters, die elkaar voor de ideaalste wedstrijdvorm, verenigingswedstrijden in klassikaal verband, zouden treffen. Eigenschappen als gratie, en souplesse streden met die van kradht en behendig heid om de voorrang. Sierlijk zwaaiden de turnsters aan ringen, hoog zweefden zy in keurige streksalto's door de lucht of wedijverden aan bruggen om de eer. Zoals altijd werd er nu en dan te hoog Ridgway en Kraft over verdediging van Jutland j^E Italiaanse premier de Gasperi heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles en het hoofd van de M.S.A., Stassen, lijvige dossiers overhandigd voor president Eisenhower. De Gasperi heeft gewezen op de achterstand bij de leveranties van Amerikaans mili tair materieel voor het Italiaanse Plannen voor het Verre Oosten MacArthur juicht inschakeling van Chinese nationalisten toe ENER AAL MACARTHUR, vroegere Amerikaanse opper bevelhebber in het Verre Oosten, heeft Zaterdagavond zyn instemming betuigd met het mogelijke voornemen van president Eisenhower de Ameri kaanse zevende vloot uit de Straat van Formosa terug te trekken. Zoals wij Zaterdag berichtten, zou de nieu we president dit voornemen te kennen hebben gegeven. Terugtrekking van de zevende vloot zou de Chinese na tionalisten in staat stellen militaire operaties te beginnen tegen de com munisten op het vasteland. Mac Arthur meende, dat een dergelyk be sluit „een van de vreemdste fouten uit de militaire geschiedenis" zou cor rigeren. Trumans besluit Formosa te neutra liseren zou volgens de generaal de Chi nese communisten hebben aangemoedigd in versterkte mate te interveniëren in Indo-Chlna, Korea en Tibet MacArthur onthulde nog, dat hij na de Chinese in val in Korea onmiddellijk bevel had ge geven de bruggen over de Jaloe, de grensrivier tussen Korea en Mandsjoe- rije, te bombarderen, maar dat binnen enkele uren een tegenbevel was uitge vaardigd. De generaal deelde niet mee door wie. Van gezaghebbende zijde te Londen wordt vernomen, dat de V.S. 'Engeland niet hebben geraadpleegd over een even tuele terugtrekking van de zevende vloot. Het ts echter mogelijk, dat pre sident Eisenhower en premier Church ill bij hun informele besprekingen in Januari te New York de kwestie hebber behandeld. -pOLITJEKF. kringen in de Britse hoofd. stad zjjn ernstig bezorgd. Indien Eisenhower inderdaad vandaag in ziin ,&tate of Union Message" aankondigt. dat de zevende vloot uit de Straat van Formosa zal worden teruggetrokken, zal dit. volgens genoemde kringen, geen militair voordeel kunnen opleveren, wel politiek nadeel. De kwestie zal ongetwij feld ter sprake komen b(f de bcspre- fci nge.n. die de Amerikaanse minister ran Buitenlandse Zaken Foster Dulles Ifsp week in Londen zal houden. la de hoofdstad van Formosa verluidt, de dat de zevende vloot in de Straat van Formosa zal blijven patrouilleren, doch alleen om te verhinderen, dat de com munisten het eiland aanvallen, maar niet om te voorkomen, dat de nationalis ten een invasie op het vasteland onder nemen. Intussen meldt de Sunday Times, dat alle Aziatische communistische leiders zijn opgeroepen voor een spoedvergade ring te Peking. Zij zouden een plan van actie moeten uitwerken voor het geval Eisenhower inderdaad tot krachtiger maatregelen zou besluiten Mao Tse- toeng zou deze conferentie leiden. leger en voorts verzocht om meer defensie-orders voor de Italiaanse industrie. Hij drong verder aan op verlichting van de Amerikaanse im- migratiebeperkingen en op Ameri kaanse steun voor de Italiaanse aan spraken op Triest. De voorzitter van de Commissie van de Europese Assemblée ad hoc, die een Europese grondwet voorbereidt, de Duitser von Brentano, heeft in Rome Foster Dulles een overzicht gegeven van de stand van zaken bij de Europese in tegratie. Zoals bekend, dringt Foster Dulles met klem aan op een spoedige eenwording van Europa. Von Brentano zou hebben medegedeeld, dat het ont werp-statuut voor een Europese poli tieke gemeenschap tegen 10 Maart ge reed zal zijn. Foster Dulles en Stassen zijn inmiddels uit Rome naar Parys ver trokken, nadat de eerste op het vlieg veld had medegedeeld, dat hy door zijn bezoek aan tlalië „bemoedigd" was. De Deense minister van Buitenlandse Zaken Kraft heeft Zaterdag voor de tweede maal in twee dagen met de At lantische opperbevelhebber in Europa, generaal Ridgway, geconfereerd over versterking van de troepen voor de ver dediging van het schiereiland Jutland. Kraft deelde na afloop van de confe rentie mede, dat Ridgway de verdedi ging van de noordelijke flank als van essentiële betekenis beschouwt. Het is de bedoeling van de Deense minister dat Atlantische troepen bij Jutland zul len worden ingezet nu binnenkort de Noorse eenheden uit het gebied bij kanaal van Kiel zullen worden terug getrokken. Eerste autostertocht 1953 in Nederland: (Van een onzer sportverslaggevers) |^E in automobielsportkringen alom bekende Carel Schade, de sympa- thieke, altijd luidruchtige voorzitter van de Vennenryders, was de verantwoordelijke man van de Zaterdag gehouden Zuid-Nederland Rit, de eerste automobiel-stertocht van 1953 in Nederland. Deze eerste rit van het jaar was een experiment, een geheel nieuwe methode om de rijvaardig heid en betrouwbaarheid van de deelnemers te toetsen. De proef kon slagen, maar ook volledig falen. En daarom, zo vertelde de heer Schade ons voor de start van Zuid-Nederland Rit in het geheim, stonden er bij de finish te Oisterwyk reeds auto's met chauffeurs en draaiende motoren klaar om onmiddellijk over de grens naar België te vluchten als er opstand zou ontstaan onder de honderdnegentig automobilisten, die in het avontuur werden gestort. Nu alles goed verlopen is mogen wy het wel verklappen. De heer Schade zou met zijn trawanten naar Turnhout in België zijn ge vlucht. Zover is het niet gekomen, al betwijfelen wij de onverschokken- heid van de heer Schade kennende dat het bestuur van de Vennen rijders werkelijk plannen voor een ontvluchting heeft gehad. Het gaat er immers in de automobielsportwereld,- vooral in eert regionale rit, veel te gemoedelijk toe. gegrepen, dus mislukkingen bleven niet _nt, maar in het algemeen kan het dameswerk aller goedkeuring wegdra gen. De dames van Amstel werkten be heerst en correct hun logisch opgebouw de brugoefeningen klassikaal met drie tallen af. Die van K.D.O. zochten het met viertallen in hogere oefenstof maar het bleef allemaal toch verbeneden dat brillante brugwerk van de dames van D.O.S. Was het gehalte van deze twaalf dames op zioh al een klasse hoger, de sublieme uitvoering %-an de oefenstof was een rake terechtwrjzigmg voor de hier niet vermelde verenigingen om haar begrippen omtrent klassikaal werk te herzien. Om het indrukwekkende optre den aan brug en het daarop volgende werk aan evenwiohtsbalk (zo grandioos dat het verantwoord is van keurwerk te spreken) duidelijk te accentueren, de monstreerden dames van de zelfde ver eniging een fraaie knotsoefening, die ook in dit genre op deze dag haar weerga niet vond. Op passende muziek van Mozart werd een aantrekkelijk schouwspel gecreëerd, waarin het mo derne vrouwenturnen in zyn voordeligste vorm werd voorgesteld. Minder zwaar van compositie, maar zeker -zo aantrekkelijk van opzet was het knotsenwerit van Hercules. Merkwaardig MERKWAARDIG is het, hoe tegen over de inmiddels radicaal doorge werkte omwenteling in het. dames- turnen, het karakter van de heren-vrije- oefeningen steeds gehandhaafd blijft. De heren van D.O.S. en Olympia gaven hiervan nog een duidelijke Weergave. De eersten in een vlekkeloze uitvoering, waaraan het leiderschap van de ex-keur- tumer V. d. Vinden niet vreemd is. De turners van Simson verrichtten mooi werk op de lange mat* - STfrt-rmr het Scandinavische gromiu-SrAen specta- oulaire salto's fli'k-flakken en hand standoverslagen. Wij zouden zeker tekortschieten, als wij bij deze greep naar het allerbeste van de fraaie tumdag, niet het werk van een twaalftal dames van Kracht en Vriendschap vermeldden. Op uiterst originele wijze brachten zij het overrom pelende publiek een allercharmantste imitatie tot sportbeoefening. Eerste pry zen wonnen de dames van: D.O.S. en K.D.O. in klass. brug; Hercu les en D.O.S. met knotsoef.; D.O.S. met evenw. balk? Simson en D.O.S. hoepel oef.; Simson baloef. en de heren van: D.O.S. met vrije oefeningen: Simson en B.A.T.O. (Haarlem) met lange mat en tafelsrpringen. Vijf voetbalwedstrijden Leiden PSV verloor van hekkesluiter TEC [N de eerste klas van de voetbalcom petitie zijn gisteren v(jf wedstrijden gespeeld. In afdeling A ging slechts één wedstryd door en wel tussen GVAV en NEC. De Nijmegenaren, die de winstpunten best kunnen gebruiken, wonnen met 40. De verrassendste uitslag was de zege van 10, welke de hekkensluiter TEC op de leider in af- delingD. PSV, behaalde. Deze neder laag leden de Eindhovenaren nog wel op eigen veld. In C werden alle wed strijden afgelast, doch in afdeling gingen er drie door. Go Ahead speelde gelijk tegen Ellnkwijk (11). Vitesse deelde de punten met Be Quick (22) en ook Heerenveen de lijstaanvoer der in deze afdeling bracht het niet verder dan een gelyk spel. Het werd tegen Enschede een uitslag van 2— Eerste klas A: GVAV—NEC 4—0. Eerste klas B: Go AheadElinkwijk 11; VitesseBeQuick 22; Ensche deHeerenveen 22. Eerste klas D: PSV—TEC 01. Enkele uren na de start te Vugihit, boen men onderweg hier en daar de mening van enkele deelnemers had ge vraagd. bleek, dat het gevaar voor een opstand was geweken. Daarom durfde de heer Schade, met enkele trouw aan hangers. met een gerust geweten de finish-vlag te hanteren. In de gierende storm stond hij Zaterdagavond om half zes bij de Molen, even buiten Oisterwijk, De deelnemers, die allen tegelijk uit kasteel Maurick te Vught waren ver trokken. moesten vóór kwart voor zeven de eindstreep passeren, hetgeen, naar achteraf bleek een gemakkelijk opgave was. Al om vijf minuten voor zes. ruim drie kwartier vóór de tijd dus kwam de équipe van P. Seegerg uit Den Haag aan de eindstreep en enkele minuten later hadden ook A. van Gent en H. van Mil uit Waalwijk de tocht volbracht. Van de vijf en negentig ploegen, die uit Vught waren gestart, kwamen er zeven met het lo-tale aatail winstpunten (2798) aan de finish, een resultaat, waaruit blijkt, dat dit experiment wel is geslaagd, dodh niet moeilijk genoeg was voor ervaren rallye- rijdens. De oorzaak hiervan ligt hoofd zakelijk in het feit, dat vijf uur en één kwartier, waarin de deelnemers twee honderd veertig kilometer moesten af leggen. een te ruim genomen tijdsduur is. Als de organisatoren, die o.i. met de opzet van de rit zijn geslaagd, een vol gende keer wat zuiniger zijn met het uitdelen.van het aantal uren en minuten, kan er ook een uitslag uit de bus komen, waarin niet zeven ploegen met de voile winst ex aequo moeten worden geklas seerd. Een cirkel HET experiment, de opgave in deze derde Zuid-Nederland-Rit. was als volgt: Iedere deelnemer kreeg een lichtdruk met daarop een cirkel. Het middelpunt van die cirkel was Oister wijk en daaromheen lagen op de licht druk aangegeven punten, die in werke lijkheid ten hoogste 13.6 km van het centrum (Oisterwyk) verwijderd lagen, In totaal waren er dertig punten, w, men. al naargelang dat op de lichtdruk was aangegeven, een aantal winstpun ten kon verkrijgen. De verst afgelegen controles bracht de meeste winst op. En nu was het voor de deelnemers de taak langs de kortst mogelijke route van start naar finish, alle dertig coi*- tróles te bereiken, waardoor men dan het maximum aantal winstpunten zou hebben vergaard. In Kasteel Maurick te Vught kregen alle deelnemers tegelijk hun paperassen, Zaterdagmiddag om precies half twee Het was een enorm gedrang om de con- tróletafels, doch even later zaten allen gebogen over hun kaarten. Het puzze len begon. De aanlooproute van Vught naar het middelpunt van de cirkel. Oisterwijk, was verplicht gesteld. Van daar uit ging ieder zyn eigen weg, op zoek naar de dertig punten rondom Oisterwijk, waarbij de volgorde niet be langrijk was. Het ging er alleen maar om. dat men ze alle dertig bereikte bin nen de vastgestelde tijd van vijf uur en een kwartier. De deelnemers moesten alleen oppassen, dat zy uitsluitend de op de kaart aangegeven verharde wegen gebruikten, want probeerden zij een stuk af te snijden door een rit over een zandweg, dan reden zij in de armen van enkele verdekt opgestelde controleurs, die de overtreders honderdvijftig straf- punten toestopten. Te veel tijd VRIJWEL alle deelneimers waren te vreden met de opzet van de rit. Het was iets nieuws en het voldeed goed. Alleen was het jammer, dat de tijd wat ruim was berekend, waardoor men op zyn gemak kon zoeken naar contróle- posten. die men anders, wegens gebrék aan tijd, had moeten laten liggen. Nu kwamen er zeven ploegen met de volle winst binnen. De cilinder-inhoud besliste over de volgorde in het eindklassement. Twee Volkswagens kwamen daardoor op de eerste twee plaatsen, maar de Volks wagen met M. Coenen en J. Butter uit Delft werd toch officieel als winnaar uitgeroepen, omdat hij reeds een half uur binnen de vastgestelde tijd aan de eind streep was. De uitslag is: 1. M. CoenenJ. Butter (Delft) met Volkswagen; 2. A. WillemsW. Vos (Tilburg), met Volkswagen; 3. M. v. d. BiggelaarJ. Molenaar (B. Enschot) met Peugeot; 4. D. SchouteA. van. Hengel ('s-Gravenhage) met Mercedes; 5. A. v. d. DungenTh. v. d. Berg (Oisterwyk) met Willy's Overland; 6. W. v. GruythuysenB. Leenheer (Ba- rendrecht) "met Mercedes; 7. P. Jetten— C. Verlaan (Bovenmeer) met Vauxhall, (allen met 2798 punten); 8. L. van Noordwjjk—J. Smulders (Venlo) met Opel, 2778 Dnt; 9. Fr. v. d. MastA. Dumolin (Maastricht) met Ford, 2772 pnt; 10. Dr T. TjenA. van Odijk (Venlo) met Plymouth, 2748 pnt. Gemengde teams: 1. H. v. d. Meulen mej. Winters (Eindhoven) met 2731 punten. Damesteams: 1. Mevr. Henderson— Mevr. De Lindt (R'dam) met 1738 pnt. Voetbal in het buitenland J~^E vierde ronde van de Engelse Cup heeft voor de bekerhouders New castle United het einde van de strijd gebracht. En wel op zeer verrassende wijze. De tweede divisieclub Rotherham United won n.l. met 31. De droom van Newcastle United voor de derde maal in successie de zo begeerde en fel omstre den cup te winnen, is dus wel op wrede wijze verstoord. Overigens was dit sleohts een van de vele verrassingen van deze stormachtige en gure voetbalmiddag. Wat bijvoorbeeld te denken van de prestatie van de Lon- dense amateurclub Walthamstow Avenue, die het machtige Manchester United, ook ai in eigen huis, een gelyk spel afdwong Het is niet waarschijnlijk, dat de hoofdstedelingen zich in de „replay" zullen handhaven, maar het wapenfeit is er niet minder onvergetelijk door. Andere sensaties werden te boek gesteld door twee Noordelijke ploegen uit de derde divisie. Halifax Town won met 10 van Stoke City. Gateshead ging by de tweede divisieclub Hull City op bezoek en keerde met de volle winst huiswaarts door een zege van 2—1. De uitslagen waren: ArsenalBury 6—2; Aston Villa Brentford 00BlackpoolHudders- field Town 10; Bolton Wanderers Notts Country 11; BurnleySunder land 20; ChelseaWest Bromwieh 11 EvertonNottingham Forest 41: Halifax TownStoke City 10; Hull CityGateshead 12; Manchester City Luton Town 11; Manchester United Walthamstow Avenue 11; Newcastle UnitedRotherham United 13; Ply mouth ArgyleBamsley 10; Preston Tottenham Hotspur 22; Sheffield Un.Birmingham City 11; Shrews bury TownSouthampton 14. Voor de Engelse league werden de vol gende wedstrijden gespeeld; Eerste divisie Wolverhampton Wan derersSheffield Wednesday 31; Tweede divisie: Doncaster RovesFul- ham 00. Meesterlijk debuut van Marisa Regules in de Kleine Zaal DE uiterlijke omstandigheden hebben het optreden van de jonge Argen tijnse pianiste Marisa Regules niet bepaald gestimuleerd. Bh het betreden van het podium moet zij Zaterdagavond wel gesenrokken zyn; wij werden even gemonsterd, een sciiaduw van een glim lach speelde om haar mondhoeken en zij begreep de situatie: een debuut plus eên orkaan, wat heb je dan verwacht?, zei dat gezicht en zij zotte zich schrap. Er was uiteraard nog geen sprake van enig contact tussen het armzalig beetje auditorium en de pianiste. Aan net slot van de avond, ja, toen gedroegen wji ons bepaald on-Hollands, het leek wel een ovatie, een ietwat zielig vertoon, maar ook dit werd door de soliste naar waarde geschat. Zy ging weer zitten en speelde voor een lege zaal twee toe giften: een dans uit de Falla's opera La vida breve en de posthume Nocturne In cis mineur van Chopin. Alles klonk nog even geconcentreerd en onbevan gen als aan het begin. Marisa Regules moet geestelijk, maar ook zuiver phy- siek over onuitputtelijke reserves be schikken om haar veeleisend program ma onder dergelijke drukkende condi ties met zulk een beheersing en mees terschap over het voetlicht te brengen. Deze kunstenares, die jaren lang onder leiding van Wanda Landowska en Ar thur Schnabei heeft gestaan, bezit een schier ongelimiteerde macht over haar instrument. Dit op zichzelf is In onze tijd al bijna gewoon, men wordt er koud noch warm onder en waarschijnlijk te recht. Wat Marisa Regules echter tot een fascinerende figuur maakt, is het uitgangspunt van haar musiceren. Zy bedrijft Reen metaphysica aan de vleu- :gel. zij suggereert geen mysterium; als er geheimzinnige diepten of macabere spanningen in een compositie liggen verscholen, wel, dan dienen deze ge realiseerd te worden door het spel zelf. een spel dat open is en helder als het oppervlak van een meer. Hoge berg toppen der toonkunst als Beethovens Appasslonata weerspiegelen in de cla- rltas van haar wezen, extravagant- romantische taferelen spelen zich af ge lyk de Sonate van Llszt, een verrukke lijke dans als de Forlane uit Ravels rombeau de Coupcrin weerklinkt en ook onbeduidende muziekjes, de zes Etudes van Virgcl Thomson. Construc tie en het wezenlijke achter de noten ontladen zien steeds met een elemen taire kracht, lynen zo yl als herfst draden, diabolische toonvisioenen wor den in hun volle potentie belicht. Het is de Latynse geest die hier zegeviert, de soliste heeft de muziek haar meest essentiële bestanddeel gelaten: de vreugde van het spel. Want uiteindelijk is kunst een uit menselijke ervaring gesublimeerd spel. De grandeur waar mee Marisa Regules musiceert, de aris tocratische terughoudendheid in casu het sentiment is waarlijk uniek. En dan te bedenken, dat zij nog jong Is en niet eens geheel gery'pt. want laten wij er kennen: de onmetelijke rust van het middendeel uit de Appassionata „haal de" zy niet. haar ontroerd-zijn ver raadde hier ongesublimecrde menselijke emoties. Doch dit was misschien het enige moment, waarop Marisa Regules de juiste distantie ten opzichte van het gegeven nog niet heeft gevonden. J. R. Rafael Kubelik dirigeert Beethovens Zevende op Zondagmiddagconcert HET heet, dat Jean-Franqois Lesueur tijdens de uitvoering van een tita nische Beethovensymphonie tegen zijn leerling Berlioz gezegd heeft: „il ne faut pas écrire de la musique comme celle-lèi", waarop de Franse toondichter trots geantwoord zou hebben met „soyez tranquille, cher maitre, on n'en fera pas beaucoup". Sindsdien is er niet veel ver anderd, nog steeds zyn beide standpun ten en vogue en zo zal het wel blijven tot alles genivelleerd is tot een gemid delde, waarbij zich niemand meer be hoeft op te winden. De tegenstelling AischylosHomeros bij de Grieken. Michel AngeloRafael in de Renais sance, RembrandtVermeer in de Gou den Eeuw, bestaat ook in het domein der muziek. Hier heet zy Beethoven Mozart. Het oeuvre van beide meesters ontstond in de klassieke periode en zij zyn inderdaad representatief voor het gestelde ideaal omdat Beethoven èn Mozart hun temperament de ene ge laden met Dionysische expansiviteit en de ander door een Apollinische geestes houding hebben -.veten te beheersen. Het innerlyke even- icht tussen vorm en inhoud is later V' -goed uit de toon kunst verdwenen r het is voor een diri gent als Rafael K belik. die zich het best thuis voelt in romantiek, een zware taak om hier Vel geestelijke fundament •inden. Tot Mozart bezit hy reeds de sleutel, doch aan Beethoven waagde hij zich tot nu toe zelden of nooit. De krachtmeting met de Zevende op liet Zondagmiddagconcert betekende een vuurproef. In dit opus wordt met open vizier de demonie in de mens beleden en bedwongen; hier geldt de uiterste inten siteit aan klank, de opperste waarach tigheid in de expressie. In menig opzicht bleek Kubelik de juiste stellingen te hebben betrokken. De opzet althans was deugdelyk, in potentie streefde de diri gent ernaar Beethoven in zyn juiste dimensies op te bouwen. De tucht echtei' ontbrak nog wel eens in de leiding; er waren reeds memorabele momenten, vooral in het Scherzo en in het Trio, doch het Allegretto klonk bijvoorbeeld wat ge haast en verloor hierdoor merkbaar aan spanning. (Beethoven „hoorde" dit stuk op latere leeftijd langzamer en noteerde Andante quasi Allegretto). Ook de Finale leed aan een zekere onrust. Naast deze Zevende zorgde de artis tieke leiding van het Concertgebouw terecht voor wat ontspanning. Wij wer den op een fleurig bouquet gemeenplaat sen onthaald, die succesrijk waren ge arrangeerd door Prokof jef. Het werk, dat uit 1921 dateert, heet Derde Pianocon cert en toont de muzikanteske, weinig kieskeurige schrijfwijze van de compo nist in zyn volle omvang. Alexander Uninsky gaf van de veelal klaterende pianoparty een meeslepende vertolking. Het openingsstuk was eveneens als een uitbundige entrée geprojecteerd, doch dit werd door wel bijzonder tragische omstandigheden gewyzigd. In memoriam de ontzettende watersnood die op het ogenblik ons land teistert, beluisterde men in plaats van de ouverture Le Car naval Romam van Berlioz de sombere pracht van Handels Concerto Grosso in g mineur. J. R. Tunnel van Antwerpen onder water Overstromingen in het kustgebied ANTWERPEN is door de ergste ramp in veertig jaar getroffen. De Schelde is buiten haar oevers ge treden en de grote tunnel is daardoor onder water gelopen. In de haven braken dijken door over een afstand van 120 meter. Schepen sloegen in droogdokken om. De electriciteits- voorziening in het grootste deel van de stad is afgesneden. Er wordt ge sproken van drie doden. In het poldergebied om de stad staan duizenden bunders onder water. Twee personen kwamen daar om het leven. Voor het kustgebied is de noodtoe stand afgekondigd in verband met de zware schade, die daar door de storm aangericht is. In Oostende is de dijk over een lengte van 200 meter doorgebroken. De gehele stad is overstroomd en enkele hotels en woonhuizen worden bedreigd. In de panden op de zeedijk te Oostende staat het water tot aan de eerste verdie ping. Zware zeeën sloegen over de dijken by Knokke, Het Zoute en Heist. Van slachtoffers wordt geen melding ge maakt. Bij Het Zoute en het nabij gelegen Lekkerbek werden dijken door broken. waardoor het water woningen, waaronder de particuliere villa van ko ning Boudewyn, binnendrong. Een villa stortte in. Alle hotels en landhuizen langs de kust moeten worden ontruimd- Te Heist stortte het badhotel in. De dorpen Baasrode. Termonde, Zele, Grims- bergen en Appels staan onder water. Te Zeebrugge, waar de pier ernstig werd beschadigd, deelden havenautori teiten mee, dat een schip met spring stoffen aan boord overtyd is. Het vaar tuig had Zaterdagavond moeten aan komen. Er zyn geen signalen opge vangen. In Oost-België zijn intussen verschei dene wegen door zware sneeuwval ge blokkeerd. Te Oostende zijn vier personen in bed door het water verrast en verdronken. Een kind werd door een windvlaag uit de armen van zijn moeder gerukt en ver dronk in het water, dat op de straat stond. In het centrum van Oostende stond het water hier en daar meer dan een meter hoog. TAFELTENNISCOMPETIT1E Nedlloyd behaalde enige tegenpunt door zege in dubbelspel: 19 (Van onze tafeltennismedewerker) ÜE hoofdstedelijke derby tussen de twee leiders in de hoofdklasse, is met een zege van 91 voor Sparta geëindigd. Het is nu zo goed als zeker dat Sparta zijn vorig jaar verloren titel van landskampioen gaat heroveren. Beide ploegen stonden tot Zaterdag avond met een gelijk aantal punten bovenaan, en het was dus geen wonder, dat een groot aantal toeschouwers het tafeltennisinstituut van Du Buy te Amsterdam vulde. Het toeval wilde, dat voor de eerste partij Du Buy en Pelser tegen elkaar aantraden. Beide spelers begonnen uiterst voorzichtig, doch al spoedig bleek, dat Pelser minder vast was. Bo vendien toonde Du Buy zich zeldzaam goed gedisponeerd, en behaalde een royale zege in twee sets. Stoop en Kreu ger leverden hierna een duel van aan val contra verdediging, dat wel wat eentonig werd, daar geen van beiden ook maar enige variatie toepaste. Het werd oen vrij duidelijke zege voor Stoop, die hiermee revanche nam voor de ne derlaag. welke h(J in de vorige compe titiewedstrijd van Kreuger moest incas seren. Een slechte partij gaven Van Zoe- lcn en Kllnkenbergh te zien. Een spor tieve geste van eerstgenoemde was het, om na een dubieuze beslissing van de upire, do volgende bal uit te slaan, wat het publiek met een applausje be loonde. Van Zoelen won zonder moeite. Do stand was dus 30 voor Sparta, doch algemeen werd verwacht, dat Pel ser door een zege op Stoop, tegen zou scoren. Dat is echter niet gebeurd. Wel won de speler van Nedlloyd met uiterst tactisch spel dc openingsset. doch daar na voerde ziin rivaal het tempo dermate hoog on, dat Pelser geen kans meer tot aanvallen kreeg, en met 2111, 1521. 721 moest capituleren. Genadeslag IN feite betekende dat onverwachte resultaat de genadeslag voor Ned lloyd. Kllnkenbergh probeerde met olotselinge forehandsmashes een verras send element In zijn partij tegen Du Buy te weven, doch zag deze opzet danig mislukken. Het wonderlijke spel van Van Zoelen was beslist te geraffi neerd voor Kreuger; aldus was de stand bij de pauze al 60. Stoop won de on gelijke strijd tegen Klinkenbergh ge makkelijk. en toen kwam de spannend ste en ook fraaiste partij tussen Pelser en Van Zoelen. Scherp bestookte eerst genoemde aanvankelijk de backhand var de Spartaan, en had daarmee ook suc ces. In de tweede set begon Van Zoelen zeer destructief terug te spelen. Pelser raakte uit zijn spel en moest deze set op het nippertje gewonnen geven. In de beslissende set hetzelfde beeld: Pelser scherp in de aanval. Van Zoelen stug, maar effectief in de verdediging. En niet zonder geluk sleepte laatstgenoemde de zege uit het vuur (2521, 2119, "1—21). Met een afgemeten aanval dreef Du Buy in straight sets Klinkenbergh van de tafel, en uit de enkelspelen had Nedllyod dus geen enkel punt behaald. Dit zou pas komen uit het dubbelspel. Vrij gemakkelijk ging de eerste set naar Du Buy en Van Zoelen. doch hierna ging de strijd gelijk op. Langzaam maar zeker bleek toen, dat de combinatie van Nedlloyd een beter geheel vormde: met 12—21, 23—21. 21—13 trokken Pelser en Kreuger aan het langste eind. De eindstand werd dus 91. En de stand in de hoofdklasse ls nu als volgt: Sparta 11 9 1 1 19 86—24 Nedlloyd 11 7 3 1 17 10—40 Wibo 9 6 1 2 13 53—37 Wifra 8 4 1 3 9 42—38 Quick 8 2 2 4 6 41—39 Treffers 10 3 7 6 46—54 Never Down 8 2 6 4 28—52 M.T.T.C. 9 9 16—74 UIT ALLE SPORTHOEKEN Tijdens de proefritten voor het we reldkampioenschap vier persoons bob. dat te Garmlsch-Partenkirchen wordt gehou den, ls een ernstig ongeluk gebeurd, dat. aan de wereldkampioen twee persoons bob. de Zwitser Feltx Endrlch, het leven heeft gekost. De finale van het damesdubbelspel van de Scandinavische tenniskampioen schappen. overdekte banen, te Kopen hagen gehouden, werd gewonnen door Angelica Martlmer (Gr. Br.) en Jean Rln- kel-Quertler (Gr. Br De finale van het herendubbelspel leverde een overwinning op voor de Denen Kurt Nielsen en Torben Ulrlch. De vierde party van de tweekamp BotwlnnlkTalmanov om het schaakkam pioenschap van Rusland Is by de 42e xet afgebroken met goede winstkansen voor Botwlnnlk. Te Lincoln werd de voetbalwedstrijd EngelandIerland (amateurs) gespeeld. Engeland won met 4—1. Te Luik werd voor de competitie om de Lippensbeker de yshockevwedstrijd Luik— Usvogels gespeeld. Het resultaat was een gelijk spel: 66. Te Duisburg werd een worstelwed strijd gehouden tussen het stedelijk team van Duisburg en de Amsterdamse vereni ging Hercules. De uitslag luidde 5—5.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4