Tergend nam het water de nolders in bezit oeiboot door Dordrecht HOLLANDS KUST ÉÉN RAVAGE Radio helpster in nood rond Willemstad 4 Doden Texel Alblasserwaard en Krimpenerwaard: ER UIT!" GRIEP? Ministers ijlden naar de getroffen gebieden t/tontieJ op Dramatische tonelen Radioprogramma s gewijzigd -UhLP- GIRO 9575 4 DE COURANT—NIEUWS VAN DE DAG MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 (Van onze speciale verslaggever) SLIEDRECHT. 1 Febr. Grijsbruin is het water, dat bezit heeft genomen van de Alblasserwaard. Het heeft eerst de dijken aangevreten met een onhoorbaar geweld en legt zich thans kalm en tergend over de polders. Het water heeft van alles met zich meegevoerd. Een antiek tafeltje met ge krulde poten, en het kleine, zielige lijk van een kat, met stijve poten. Waar nog slechts een etmaal geleden een nijvere bevol king woonde, heersen nu de kille tonelen der ontzetting: water, grijsbruin, stijgend water, en mensen, die met de doodsschrik in de ogen gestreden hebben voor de redding van het naakte bestaan. Mensen, die in één nacht van al hun bezittingen werden beroofd. En die thans, na een leven van hard werken, opnieuw zullen moeten beginnen. elders: Geluidloos en onont koombaar. En ook alweer net als overal elders, begon de bevolking met man en macht de zo vaak hopeloze strijd tegen het wassende water, dat aan de dijken knaagt met een gretige muil. Ook in dit gebied vielen reeds vrij vroeg op de dag enkele doden te betreuren. Natuurlijk uit het bedreigde gebied werd de bevolking zo vroeg mogelijk geëvacueerd Met bussen, vrachtwagens, militaire auto's en luxe auto's. Honderden vluchtelingen, met strakke ge zichten, rillend van kou. en een Daar koffers of een plunjezak met de laatste bezittingen. Vluchtelin gen uit Werkendamuit Almkerkuit alle plaatsen, waar op deze verschrikkelijke Zondag 1 Februari het water toe sloeg. Als kinderspeelgoed Ook in de Krimpenerwaard werden de waterstromen opge zweept. Als eerste prooi vielen de schuren in de uiterwaarden van de Lek, die als kinderspeelgoed wer den meegesleurd. Men liep schade op, die nog niet eens valt te schatten. De machines op de scheepswerven werden over spoeld, het graan in de pakhuizen ging voor zover de hardwerken de bevolking er niet in slaagde de kostbare voorraden in veilig heid te brengen verloren. Zwaar beukte de wilde stroom op de stenen waterkering van Lekkerkerk. De huizen aan de tfijk, waar vele kelders onderlie pen, kregen het hard te verdu ren. Bij Krimpen aan de Lek vielen op verschillende plaatsen, aan binnenèn buitenzijde, ga ten in de waterwering ter lengte van enkele tientallen meters: Op één plaats was weldra nog maar een stuk van iets meer dan Wij staan in een lokaal van de Christelijke school van Hendrik Ido Ambacht. En luisteren naar een vrouw, die met een zachte, maar merkwaardig duidelijke stem verhaalt van haar weder varen: ..Het was vannacht ineens „Er uit". De dijk was doorgebro ken en de golven sloegen in de laag gelegen straten. Nu is ons huis overspoeld. Wij hebben niets mee;." Die vrouw staat bij de kachel. Zij staat bij de kachel cn rilt van kou. Haar kleding is doorweekt van het water. Zij heet vrouw Leeuwis een moeder van tien kinderen. Zij houdt zich flink. Maar de kleintjes staan met be traande gezichten om haar rok ken geschaard. Alleen de 8 maan den oude baby, die zij met moe derlijke vastbeslotenheid in de armen houdt, schijnt zich volko men rustig te gevoelen. De baby slaapt. Er komen enkele mensen van de hulpcolonnes de gehele weerbare bevolking, met de bur gemeester aan het hoofd, is in touw en zij delen dampende koppen koffie uit. Gretig strek ken de vluchtelingen er de han den naar uit. Maar dan schreeuwt plotseling de oudste dochter van vrouw Leeuwis (17 jaar) het uit: ,.lk ben hier ook bang. Ais de dijk het maar houdt De dijk Urenlang reeds zijn de mannen bezig om dat gat van 70 meter in de dijk van de Noord te dichten. Zij staan in de stort regen, de wind giert rloor hun verwaaide kleren, Het water, die vuilbruine vijand van de Alblas serwaard, blijft voortstromen. Duizenden zwoegers Terwijl zij hier zwoegen, zwoe gen overal elders duizenden man nen op dezelfde manier. Boeren, kantoorbedienden, soldaten, stu denten. Zij werken maar door. Er drijven boekenkasten, stoven, dode koeien, ontwortelde bomen en uit de hengsels geslagen deu ren mee op de harde, snelle stroom. Het is alsof zij het niet zien. Z ijhebben immers geen tijd om rond zich te kijken. Vlak by Papendrecht, waar de rivieren De Merwede en De Noord samenstromen, hebben wij het gat in de dijk gezien. Een gat van minstens honderd meter, waardoorheen het water in enorme stromen het Westelijke gedeelte van de Alblasserwaard binnenjaagt. Een rampspoedige dijkdoorbraak, recht tegenover Dordrecht. Over de opgezweepte watermassa's huilt de wind. Ook bij Sliedrecht, aan de kant van Giessendam, is de dijk bezweken. Men wil het gat maar het is wel 50 meter breed, en wat baat dan nog? dichten, door er een of meer schepen in tot zinken te brengen. De mens wil zo veel als hij in opperste nood verkeertEn de mens i heeft niet kunnen beletten, dat dit Sliedrecht waar reeds vroeg op de dag een boeren-1 vrouw door verdrinking om he: i leven kwam vrijwel geheel door het vuilbruine water werd geïsoleerd: Een smalle strook grond stond nog slechts droog althans Zondag in de namiddag. Sliedrecht: Hopeloos ..De toestand in Sliedrecht is nagenoeg hopeloos", zegt de bur gemeester van deze gemeente. Hij schat, dat er twaalfhonderd-hui zen geheel onder water zullen ko men te staan. En hij denkt aan het vee: Er is véél vee in dit ge bied verdronken. En ook is er veel vee. dat op andere plaatsen in veiligheid kon worden ge bracht, maar waarvoor men nu melkers tekort komt. De koeien hoort men klagend loeien. Een naargeestig, jammerlijk geluid, een klaagzang. Een derde deel van Sliedrecht. dat laag gelegen is, liep al vrij spoedig onder water. De bewoners moesten een onderkomen op de zolders zoeken. En toen de vloed tot aan de zolders was gestegen, moest men de bewoners redden via het dak. Terwijl rondom de gemeente het water der rivieren zijn spel van verwoesting speelt, dreigt er in de gemeente tekort aan drinkwater te ontstaan. Men moet het stellen met de helft van de gewone hoe veelheid. maar van die helft moet men ook veel afstaan aan Papendrecht. dat geheel van zijn normale drinkwatervoorziening Is afgesneden, en dat trouwens ook niet meer over electriciteit be schikt. Ellende en verwarring Overal, waar men ook komt, dezelfde taferelen van eliende en verwarring: In Ridderkerk zijn de koffiehuizen vol met uitge wekenen. en die geen plaats vonden in de café's zijn thuis bij de bewoners. Zij kwamen bij honderden aan, nadat de polders bij Slikkerveer en Oostendam waren ondergelopen, en het wa ter steeg tot aan de dakranden. De vluchtelingen vertellen, hoe het water de gehele nacht door over de dijk spoelde hoezeer men ook in Slikkerveer een doorbraak vreesdeen hoe zij zich in boten in veiligheid moesten brengen over de steeds groter wordende meren van wa ter. In en om Sleeuwijk, vlak bij Gorkum aan de Waal. is de toe stand al even vervuld van or.heil. De dijk van De Bakkerskil is doorgebroken, precies als overal Ne.rr. Mon"". ««LU .Ido.nd. 1 meter over van de toch zo brede dijk. Ook Ouderkerk aan de IJsel viel gedeeltelijk ten offer. Op ver scheidene punten brak de dijk door. En terwijl de boeren poog den, zoveel mogelijk van hun vee over te brengen naar het iets ho ger gelegen Lekkerkerk, stroom de de Krimpenerwaard langzaam maar zeker verder vol. Het red dingswerk werd bemoeilijkt, om dat een belangrijk stuk van de dijk niet meer geschikt was voor autovervoer. Desondanks poogden al vroeg op de dag omstreeks 150 militairen het transport der be dreigde bevolking naar veilige haven te verzekeren. i Advertentie) Ooit last van Zuurbranden? Geen glas, geen water, geen nare smaak. Simpelweg één of twee Rennies laten smelten op de long. Er zijn mensen die nemen Rennies te pas en te onpas maagzuur of niet a'leen maar omdat ze ze lekker vinden Dat hoeft nou weer niet. maar 't is wel plezierig altijd Rennies bij de hand te hebben, voor eigen gebruik of om anderen te helpen. Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist. Aan Schoonhoven is de nood toestand evenmin onoogemerkt voorbij gegaan. Reeds in het be gin van de Zaterdagnacht moest de veerdienst over de Lek wegens het hoge water gestaakt worden. In de gelagkamer van café „Het Veerhuis" stond het water weldra een halve meter hoog. Zwaar werd de glasfabriek „De Lek" ge teisterd: De vloed veroorzaakte een ravage in het fabrieksgebouw. En aan de rand van de stad klotste de stroom onheilspellend tegen de vloedplanken, d e het water buiten de gemeente moeten houden „Het wordt tijd, dat het water valt", zei men in Schoonhoven. Jawel, en dat zelfde werd gezegd in gehéél Ne derland. aangenaam van Heem tijdig (Van onze Haagse redactie). DEN HAAG. 1 Febr. De an ders op Zondag uitgestorven de partementen van algemeen be stuur hebben, althans wat dt topfunctionarissen betreft, gegonsd van bedrijvigheid op deze dag van de grote nationale ramp. Verscheidene minister gaven reeds vroeg het goede voorbeeld. Minister-president, dr. W. Drees, begaf zich reeds vroeg naar de noodgebieden, en uit Nijmegen vertrok de daar woonachtig mi nister van Binnenlandse Zaken, prof. dr. L. J. M. Beel, naar be dreigde streken in Noord-Brabant, waar hij o.a. de situatie in Halste ren opnam. Uit Arnhem, waar hij in zijn ge zin het weekeind doorbracht, reis de aanstonds de minister van Oor log en Marine, ir. C. Staf, naar hel Westen. De grootste last werd gelegd op de minister van Verkeer en Wa terstaat, mr. J. Algera. die zich. vergezeld van de directeur-gene raal van de Rijkswaterstaat, ir. A G. Maris, voor een langdurige tocht door de noodgebieden in Z.- Holland op pad begaf. De minister van Justitie, mr. L. A. Donker, heeft zich persoonlijk van de situatie op de Zuidhol landse eilanden op de hoogte ge steld. Minister Algera deed zich uiter aard in het bijzonder voorlichten omtrent de penibele waterbouw kundige toestand in Dordrecht, Sliedrecht, Papendrecht, Hendrik- Ido-Ambacht en Spijkenisse. „Proefmobilisatie" Middelerwijl had ook de gene rale staf uitgebreide maatregelen genomen, waarvan de leiding was toevertrouwd aan de commandant der territoriale troepen, luit.-gen. D. C. Buurman van Vreeden. Alle militairen van land-, lucht- en zeemacht zijn van verlof terugge roepen en de indruk bestaat, da.t deze onbedoelde proefmobilisatie per radio zeer goed gewerkt heeft en dat de manschappen, manlijke en vrouwelijke, op de snelst mo gelijke wijze zich bij hun eenhe den hebben gemeld. Zij staan tei beschikking van de luit.-generaal ter eventuele assistentie van de burgemeesters, die hen voor eva cuatie van mensen en vee nodig hebben. Tot nu toe was het niet mogelijk alle beschikbare krach ten in te schakelen, maar ze wor den gereedgehouden. voor het moment, dat zij ergens hulp kun nen bieden. In afwezigheid van de commis saris van de Koningin in Zuid- Holland. mr. L. A. Kesper. lopen alle draden van de hulpverlening in dez'e zeer zwaar getroffen pro vincie in handen van de waarne mend commissaris, het lid van Ged. Staten, mr. J. J. R. Schmal, die dag en nacht op de prov. grif fie op het Korte Voorhout in touw is en met grote energie de hulp verlening leidt en coördineert. Met grote voortvarendheid i ook de centrale evacuatie-commis sie. welke resorteert onder de ministeries van Binnenlandse Za ken en Oorlog, aan het werk ge gaan. MET ROEIBOTEN begaven de redders in Dordrecht zich naar ondergelopen huizen om de be woners naar de nog droge gedeel ten van de stad over te brengen. Hoe hoog het tuater in de stad stond laat de auto, links op de foto. duidelijk zien. In de boom er achter hangt een fiets. DUISBURG ADOPTEERT ROTTERDAM DUISBURG. 1 Febr. De Duitse stad Duisburg heeft van daag telegrafisch aan de stad Rot terdam „alle mogelijke hulp" aan geboden. De burgemeester van Duisburg, Seeling, heeft zijn Rotterdamse collega Van Walsum gevraagd, of men met een speciale ploeg ar beiders en andere maatregelen hulp kan verlenen. Het bericht van de grote overstromingsramp heeft de Duitsers met groot mede gevoel vervuld, aldus het tele gram. (DPA) Verscheiden mensen, veel vee verdronken; spoorlijnen vernield; evacuatie op grote schaal (Van een onzer verslaggevers) WILLEMSTAD. 1 Febr. Ook ten Zuiden van het Hollandseh Diep, in de Noordwestelijke hock van Noord-Brabant, heeft het door de storm opgejaagde water een catastrofe veroorzaakt. Zondagnacht om één uur. toen het water de Parade in Willemstad, het West- brabaaitse plaatsje aan het Hollandseh Diep, bereikte, stond dit vruchtbare poldergebied een ramp te wachten, die verre die van 1911 zou overtreffen. Toen een uur later de nieuwe sluis, één keer opgeblazen door de bezetter en pas geheel hersteld, het begaf en het beruchte Hellegat bij Dintelsas onderging in de strijd tegen de woedende elementen, stroomde de duizend hectare grote Ruygenheelsepolder onder, waar- Een dode, voqr tonnen schade Het Noorden blce* gespaard AMSTERDAM, 1 Fèbr. Voor al de hadplaatsen langs de Noem en Zuldbollandse kust hebben^.et dit afgelopen weekeinde moe en ontgelden. Persoonlijke ongel) k- ken bic ven beperkt tot één döeje. de uitvoerder F. de Waard ."lit Petten, die bij onderhoudswerk aan de zeewering de dood vonïv en één ernstig gewonde, te Den Helder, de steenhouwer v. d. Wouw, die zijn vletten aan de Zeedijk trachtte te redden. De ma teriële schade loopt in de tonnen. In Groningen en Fries land is de vernieling het minst. Woningen en boerderijen moesten het hier en daar wel ontgelden doch tot rampen kwam het ner gens en de zeedijken konden over- BIJ nationaal leed en nationale vreugde toont de radio zich in haar volle kracht als belangrijk bindmiddel van een volk. Ja, eigenlijk en helaas het meest bij nationaal leed. Grote rampen als die van thans naderen onvoorbe reid, zij overvallen een volk als een dief in de nacht. Juist dan toont de radio haar onschatbaar nut als middel voor snelle en on middellijke communicatie, onaf hankelijk van materiële verbin dingen. behalve van electnsche stroom. Met klemmende dramatiek kwam dit het afgelopen weekeind tot uiting, 's Zaterdagsavonds was er het feestelijke nationale pro gamma van Hilversum I en II en de PCJ ter ere van prinses Bea trix' 15e verjaardag. Slechts en kele uren daarna klonken de eer ste Jobstijdingen over de waters nood uit de luidsprekers, onheil spellend begeleid door het niet aflatende bulderen van de storm en het gekletter van de regen. Sommige amusementsprogram ma's werden afgelast of verplaatst, uitvoerige extra-nieuwsuitzendin gen ingevoegd. Somber en aan grijpend was het, wat de berich ten in al hun zakelijkheid ons meedeelden. Maar daarbij was, als humaan lichtpunt, zo menige mel ding van spontaan aangeboden hulp door personen, organisaties en ondernemingen. Zo kon o.a. de voorzitter van de AVRO al dadelijk na de eerste uitvoerige nieuwstijdingen van 1 uur verklaren, dat van allerlei zij den telefonisch financiële hujp was aangeboden. De directies der omroepverenigingen hebben deze taak terstond aan het Nationaal Rampenfonds overgedragen ei moesten haar luisteraars bij her haling verzoeken, de overbelaste telefoonverbindingen zo veel mo gelijk vrij te laten voor de ont vangst van belangrijke berichten uit de getroffen gebieden. Intus sen wel een bewijs, hoe snel en intens ons volk op aangelegen heden van algemeen belang, hetzij heuglijke of noodlottige, pleegt te reageren. Rsdioraporters verspreidden zich in ijltempo over de geteisterde streken om ooggetuigeverslagen voor de microfoon samen te stel len, waarvan de eerste in de loop van de namiddag doorkwamen. En gestaag, heel deze zwarte dag. vervulde de omroep zijn so ciale, waarlijk nationale taak: de' AMSTERDAM. 2 Febr. Reeds vroeg in de Zondagochtend ver trok de AVRO-reporter Tom Nieuwenhuizen met de reportage wagen naar Breda. Hij had aan vankelijk naar Bergen op Zoom willen gaan, maar met deze plaats was geen telefonische verbinding tot stand te brengen. Peter Knegjens vertrok naar Katwijk. George Wijnand zette koers naar Rotterdam; zijn repor tage kwam als eerste ooggetuige- verslag van de AVRO 's namiddags in de microfoon. In de studio te Hilversumleidde Ton Schreurs met zijn wakkere omroepstaf de overbezette nieuwsdienst en voor zitter G. de Clercq werkte meer dan duizend telefoongesprekken af van hulp-aanbiedenden en in- formatie-gevenden, waarbij er van omroepzijde zorgvuldig voor werd gewaakt, sensatieberlchten uit de aether te weren. In de namiddag stelde dr. Oosterhuis, voorzitter van het Nationaal Rampenfonds, zich met de omroepen in verbin ding en nam de administratie der van alle kanten aangeboden steun verleningen van de radio-organi saties over. In het avondprogramma van de AVRO werden „Paul Vlaanderen" en „Musicorda" gehandhaafd; eni. ge amusementsrubrieken als „Even afrekenen". „Hallé hallo", „The medlsy players" en Chiel de Boer in de middag- en avonduitzendin gen kwamen te vervallen, mede om tijd te winnen voor de extra reportages. In het middagpro gramma werden het concert van het Robert Masters-quartet, de boekbespreking door dr. Ritter en Leo Riemens' causerie naar andere hulpverlening te helpen coördi neren. waarschuwen, adviezen en orders van autoriteiten te ver spreiden in het snelst mogelijke tempo. In uren als deze wordt men voor het eerst zó sterk sinds de fatale Meidag van 1940 op in drukwekkende wijze herinnerd aan de onmisbare plaats, die de draadloze omroep in deze samen leving inneemt en overtuigd van het belang der radio, dat vèr boven haar amusementsfunctie uitgaat, maar door deze dagelijkse functie wordt geschraagd: modern hulp middel te zijn tot het zo veel en zo vlug mogelijk beperken van na tionale rampen door prompte en universeel verspreide bericht geving, Taak. waarin ook de ac tieve amateur-radio haar werk zaam aandeel had. HANS LEERINK uren verplaatst om ruimte te maken voor nieuwsberichten over noodtoestanden, oproepen tot hulp en spoedmedsdelingen, o.a. over de stremmingen van het spoorweg verkeer. Het filmpraatje van de heer Jordaan kon gehandhaafd blijven, evenals de sportrevue van halfvijf, ditmaal uitsluitend be staande uit een wislerreportage door Siebe van der Zee uit Hamar, die ons éven in zonniger oorden bracht. Ook in de programma's der an dere omroepverenigingen werden wijzigingen en opschuivingen aan gebracht, ten einde de vloed van extra-nieuws te kunnen verwer ken en al te zeer uit de toon val lende vermaaksklanken te weren. De VARA deelde o.a. mee. dat zij haar inzamelingsactie vpor het nieuwe hospitaalkerkschip „De Hoop" heeft opgeschort, opdat alle krachten eerst ten goede kunnen komen aan het Nationaal Ram penfonds. Voor deze omroep gaf de reporter Jan de Troye om 5 uur een oogigetuigeverslag in de vorm van een inderhaast samengesteld klankbeeld; Zondagavond zou hij doorreizen naar Zeeland. Reportages De NCRV had voor dit bijzon dere geval gebroken met haar ge woonte op Zondag geen reportages te geven en had haar gehele re- portagedienst in het geweer ge bracht. welks verslagen, voor zo ver al binnengekomen, in de uit zending van 7 uur uit de studio te Den Haag werden uitgebracht, zodat de aangekondigde Bach- cantate kwam te vervallen. De heer Felderhof was Zondagmid dag naar het kuststation IJmuiden gegaan, vandaar naar Noordwijk en via Den Haag naar 's Grave- zande en had overal interviews op de band opgenomen. Alom had men zich zeer erkentelijk getoond voor de snel geboden hulp. Een gecombineerde reportage van NCRV en KRO uit West- Brabant volgde na de nieuws berichten van kwart voor acht. Het avondprogramma van de KRO liet de rubrieken „Een bom barst" en „Alles of niets" verval len en laste ettelijke reportages en een toespraak door mr. Jan Derks in. De AVRO liet haar hoorspel „Paul Vlaanderen" per saldo tóch vervallen en gaf in plaats dear- van de reportages van Peter Kneg jens en Tom Nieuwenhuizen uit Zu'd-Nederland. Oo de 80 m kon men zich ver gewissen van de rusteloze activi teit der Nederlandse radio-ama- teui's. die door hun onvermoeide werkzaamheid en goede samen werking de reddingsarbeiri van daag belangrijke diensten hebben bewezén. al het water keren. Het Westelijke deel van Harlingen werd vannacht duor overgeslagen zeewater blank gezet maar Friesland ging de nacht rustig in, daar de dijk hier in een zeer goede conditie ver keert. Slechts op enkele plaatsen, waar reparaties werden uitge voerd, werd vannacht dijkwacht gelopen. Met uitzondering van Texel, waarover apart wordt bericht, hebben ook de Waddeneilanden de stormramp goed doorstaan. De dU- K>en van Terschellin g hebben de aanval van de zee weten te ke ren en behoudens een kleine duin- doorbraak, die spoedig werd ge dicht, kwamen er geen ongeluk ken voor. Op A m e I a n d is hotel „Steirvoorde" door de storm in zee gestort. Er kon niets van de inboedel worden gered. In DEN HELDER werd van een blok van aoht woningen de daken weggeslagen, terwijl in de marine haven de electriciteitsvoorziening uitviel. Ten Zuiden van het vlieg kamp De Kooy dat blank stond is de Balgdijk beschadigd. Ce- vaar is er overigens niei, want de Oude Westfriese zeedijk zorgt voor een extra-bescherming van de Anna Paulownapolder. Afsluitdijk intact De AFSLUITDIJK is geheel in tact gebleven en het verkeer kon doorgang vinden, hoewel de uiter ste voorzichtigheid moest worden betracht voor overslaande golven, waarin veelal wrakstukken wer den meegevoerd. De duinen langs de Noordhol landse Noordzeekust heoben het zwaarder te verduren gehad. Bij SINT MAARTENSZEE werd de duinenreeks op twee plaatsen over een afstand van 40 tot 50 meter doorbroken. De duinen zijn hier echter heel diep en gevaar is er niet. Het water staat nu in een grote duinpan tot 100 meter achter de zeekant. De HONDSBOSSCHE ZEEWE RING heeft het goed gehouden, maar toch heeft de bevolking van PETTEN een angstige nacht door gemaakt. Grote golven sloegen soms over de dijk het dorpje in en de strekdam, die aan het eind van de dijk bij Petten de zee in loopt, werd zwaar beschadigd. De gehele nadht werd op de dijk wacht gelopen, terwijl de bevol king gereed stond om direct met have en 'goed te vluchten. Paviljoen verdween Bij CAMPERDUIN, aan het Zuidelijk deel van de zeewering is de schade groter. De storm cn de springvloed hebben hier da nig huisgehouden: vijfentwintig meters duin zijn volkomen weg geslagen. de stevig verankerde spoorrails naar de Hondsbossche Zeewering liggen als verwrongen haarspelden op het strand en Minkema's Badpaviljoen is dooi de woedende elementen totaal verwoest. „De gehele nacht zijn wij er bij geweest", vertelde de heer K. Minkema, „want wij za gen het aankomen. Toen het Za terdagavond om 11 uur eigenlijk laag water moest 7-ijn, sloeg de zee tien meter duin weg en de springvloed haalde de andere vijftien meter er af. Wij hebben de hele inventaris er gelukkig uit weten te halen en toen dat goed en wel gebéurd was, kwam er een windstoot, die het hele café in één klap plat achterover druk te Het café zal wel nooit meer op deze prachtige plaats mogen staan. „Te gevaarlijk", menen de Camperduinen, „vooral nu er weer zo'n groot stuk van de dui nen verdwenen is." IJmuidrns schepen De havens van IJMUIDEN én naaste omgeving gaven Zondag wel een bijzonder droevige aan blik. Overal waar men liep lagen stukken hout verspreid en kon men zien dat het waterpeil tot aan de begaanbare weg had ge staan, Vele schepen die in de Vis sershaven gemeerd hadden gele gen waren op drift geraakt en zaten tegen de dijken geklemd. De UK 189 en de KW 122 wa ren er wel het sléchtste aan toe, daar deze in een dwarse toestand boven op de dijk waren gewor pen. Ook aan de andere zijde, nl. in de haringhaven en de kop van de havens lagen wrakken ver spreid en zaten schepen omhoog. In de bijhavens sloeg de coas ter „Cronenborg" op drift. Dit ruim 300 ton metende schip kon slechts na een strijd van 4 uur door 5 sleepboten in bedwang worden gebracht en van een ge deeltelijke ondergang worden ge red. Grote weggedeelten die di rect aan de zeewering grenzen, waren vernield en vertoonden meermalen gaten van circa 3 bij 4 meter doorsnede. Ducdalven en weringen waren als lucifers van hun fundamenten geslagen en lagen rondom verspreid. Het beste was dit waarneembaar nabij de grote sluis, waar de haven dicht lag van hout, ducdalven, wrak ken, etc. Vele grote ruiten van het ge bouw van de Rijksvishal hadden het eveneens moeten ontgelden. Radio-Scheveningen Het kuststation Scheveningen radio werkte gedurende deze pe riode op volle toeren. Hoewel ook dit station belangrijke schade kreeg doordat de waterstand in de nacht van Zaterdag op Zondag zo hoog werd dat de kelders van het onlangs pas in werking ge stelde gebouw onder water ge raakten en de daarin opgestelde aggregaten geheel in het water zetten. Ook tijdens de netstoring die dit gedeelte van de geme°nte 's nachts om drie uur ondervond, kon het station door middel van de eigen opgewekte electriciteit en de voedingsapparaten der grote slüizen in de aether blijven. Aan de Zuidelijke kuststrook van IJmuiden waren tal van gebou wen, die verschillende onderne mers daar de afgelopen zomer hadden gebouwd, geheel wegge slagen. Honderdén kantjes haring la gen wijd en zijd verspreid rond de opslagplaatsen. Alom is de schade zeer groot. Zelfs de schepen, die op 10 mijl afstand van de haven van IJmui den voor anker waren gegaan, kregen nog belangrijke schade. Vissersschepen kwamen binnen met ingedrukte ruiten der brug gen, met ontwrichte hutten, weg geslagen lasten en vissersluigen. Voor zover echter Zondag kon worden nagegaan werden geen schepen van de IJmuidense of Katwijikse vloot vermist. Wel kwamen alarmerend berichten binnen van de Stellendam 31 en de SteTiendam 12, die zelfs een radiografische verbinding aan vroegen met de Commissaris dei- Koningin in de provincie Noord- Holland, die onmiddellijke hulp toezegde. Boulevards in zee Ten Zuiden van het Noord zeekanaal zijn de boulevards van de badplaatsen en de langs de kust staande gebouwen eveneens ernstig beschadigd. In ZANP- VOORT is de duinreep langs de kust grotendeels weggeslagen, terwijl "het wandelpad langs de Noord-Boulevard grotendeels is verdwenen. Het Ritzbad is to taal vernield, hetgeen op zich zelf reeds een schadepost van 30.000 betekent. Ook de be tonnen rotonde aan de strand weg heeft het deerlijk moeten ontgelden. In NOORDWIJK bleek na de springvloed de nieuwe Koningin Wilhsjminaboulevard heel erg ge havend te zijn. Het trottoir is verdwenen, de rioleringen liggen bloot en verscheidene hotels kre gen schade. Het „Oranjebad" is totaal weggeslagen. Hier is evenals in Katwijk, waar het ho- tèl-restaurant Brittenburg" in zee verdween enorme schade aan gericht. door de twaalfhonderd inwoners van Willemstad naar de zolders werden gedreven en van de bui tenwereld werden afgesloten. Verrassing volkomen De Westerstorm joeg het kol kende water met orkaankracht over de dijken van de Juffrouw polder. de Eiizabet-, de Sabina- en de Rikapolders, waardoor hon derden grote boerderijen en ar beiderswoningen plotseling door het water werden overvallen. De verrassing moet .voor de bewoners van het dorpje Heiningen het ergste zijn geweest. De meeste mensen werden in hun bed over vallen. Fijnaart, dat slechts enkele kilometers verder ligt, maakte zich reeds in de vroege morgen op om hulp te verlenen op grote schaal. Zodra het licht was. kreeg men enige indruk van de omvang van de watersnood. Uit alle delen van Brabant werd hulp gezonden. Het eerst waren de manschappen van de commandotroepen uit Roosendaal ter plaatse. Zij kon den honderden vluchtelingen in Fijnaart onderbrengen, De mees ten hadden slechts inderhaast wat kleren kunnen meenemen. Lijken dreven rond Rond negen uur werden de eerste slachtoffers geborgen: een moeder en drie kleine kinderen spoelden in nachtgewaad aan. Later werden nog zes personen geborgen en overgebracht naar het ziekenhuis in Roosendaal. Voor de rest stonden de hulp colonnes van het Rode Kruis maohteloos. Het water was zó snel de polders ingestroomd, dat er niets anders overbleef dan op de bovenverdiepingen van de huizen een heenkomen te zoeken. Iedereen, die hulp wilde bieden, moest, bij gebrek aan vaartuigen, toezien hoe de metershoge golven de boerderijen en huizen beukten. W on in gen bezweken Naar mate de morgen verstreek kon aan het aangespoelde wrak hout worden vastgesteld, dat er woningen moesten zijn bezweken. Op de dijk van Heiningen naar Fijnaart moesten de hulptroepen halsbrekende toeren verrichten om over de bergen aangespoeld huisraad, zakken fruit en uien bij de ingestorte huizen te kunnen komen. En inmiddels steeg het water steeds hoger. Hartroerende tonelen speelden zich af op de toegangswegen naar het veilige Fijnaart, waar de vluchtelingen werden verzameld in het patro- naatngebouw en waar vele han den liefdevol kinderen van droge kleren en warm drinken voor zagen. Angstige kleintjes Angstig drongen de kleintjes zich tegen de ouders aan, die in een kussensloop nog wat schamele bezittingen hadden weten te ber gen. Loslopend vee, zoekend naar voedsel, maakte het verkeer op de smalle dijken, dat wegens de storm toch al niet zonder gevaar was, chaotisch. Men trachtte de beesten, die haastig waren ge- menkt met menie, zo ver mogelijk het achterland in te brengen, het geen eerst laat in de middag enigszins georganiseerd kon ge schieden, toen er veewagens wa ren gerequireerd. Niettemin kwa men honderden beesten om: links en rechts spoelden de kadavers aan. Twee militaire wagens, die con tact wilden oonemen met het ge ïsoleerde Willemstad, raakten van de weg en sloegen gedeerltelijk om. De soldaten moesten tot aan de schouders in het ijskoude water terug ovc- de ondergelopen weg naar de dijk waden. Met autobussen Fiinaart. dat eerst een veilie toevluchtsoord leek. kreeg rond het middaguur aanzegging zich gereed te houden voor evacuatie. Vijf en twint:g autobussen werden rond de plaats geconsigneerd om de bewoners van omliggende dorojes naar Roosendaal en Breda te kunnen vervoeren. Roosendaal In Roosendaal waren de sta tionswachtkamers ingericht als evacuatiecentra en in Breda werd allereerst de schouwburg Concor dia voor ontvangst van vluchte lingen in gereedheid gebracht. In het bedreigde Wesbbrabantse ge bied werd omstreeks twaalf uur 's middags de toestand hoe langer hoe onoverzichtelijker. Aanvankelijk dacht men, dat de ramp een p'aatselljk karakter droeg. Het uitblijven van gemoto riseerde vaartuigen, die de be dreigden in boerderijen en huizen uit hun isolement zouden moeten verlossen, werd lat~r verklaar baar. toen men besefte, dat er e°n hele reeks noodgebieden was. Ti:d om naar de radio te luisteren had den de mensen zich niet gegund. Uit alle delen van West-Brabant kwamen noodseinen. Reddingsploeg in zee gesleurd (Van onze speciale verslaggever) DEN HELDER, 1 Febr. Het grote, langgerekte Noordzee- eilantl Texel met zijn op vele plekken zeer kwetsbare kustlijn is er nog betrekkelijk goed afge komen. Wel is de „Eendracht" (250 bunder land en twee boerderijen) een der vele zeepolders aan de Oostkust onder water gelopen doordat er een gat in de zeedllk sloeg en ook liep er veel water in de Zuidelijker gelegen „Dertig gemeenschappelijke polders", doordat een onklaar geraakte sluisschuif niet kon worderi dicht getrokken, maar door tijdig en krachtig ingrijpen cn urenlange harde arbeid bij de bedreigde punten heeft men grotere onhei len weten te voorkomen. Er is echter alom op het eiland storm- en waterschade en vooral in de grote Eierlandsche polder is de toestand lang nrécair geweest. Er wordt hier nog met 200 man aan de dijken gewerkt. Bij De Cocksdorp wordt de zeedijk met basaltblokken versterkt. Bij het dichten van de dijk bij de „Eendracht" zijn evenwel vier mensen om het leven gekomen, toen achter hen de djjk plotseling werd weggeslagen. Deze vier mannen maakten deel uit van een reddingsploeg, die zich per autobus naar de dreigen de doorbraak had begeven. De passagiers hadden het voer tuig al verlaten toen zij onver wachts door water achter zich werden ingesloten. Een veehou der, J. van Strien. die zich in zijn auto viak achter de ledige bus bevond, kon nog juist uit zijn wagen springen (die evenals de autobus onmiddellijk werd weg gespoeld) en zich zwemmende in veiligheid brengen. Zijn boerderij „Zeeburg" is na de overstroming ingestort. Ook de boerderij „For tuin" van veehouder Rutten wordt verloren geacht. Noodtoestand Reeds voor middernacht was de noodtoestand afgekondigd en was in alle dorpen de burgerij door herhaald sirenegeloei gewaar schuwd. Allen, die daarvoor wa ren aangewezen, zijn naar de be dreigde plekken opgeroepen. Daar is toen uren lang hard gewerkt met schoppen, zandzakken, dek kleden en basaltstenen tegen het geweld van het water. Er was o.a. een gat geslagen in de dijk van de Prins Hendrik polder in het Z.O. van het eiland bij Oude Schild, doch dat heeft men weten te dichten. Hetzelfde is gelukt bij een gat in de dijk bij „Oost" en op twee plaalsen in de dijk van de „Eenciracht"polder. Op een derde plaats echter is deze dijk langzaam afgeknabbeld, zodat het water ten slotte kon bin nenstromen en de polder blank zetten. De beide boerderijen moes ten worden ontruimd, maar men hoopt, dat het aangrenzende pol derland kan worden behouden. Bij de onklaar geraakte sluis op de Schans bij Oude Schild stroomde het water betrekkelijk langzaam naar binnen, zodat men tijdig tegenmaatregelen kon nemen. Men was daar de hele dag nog mee bezig, doch verwacht, wanneer geen nieuwe stormen en hoge vloeden komen, het te hou den. Op de Vliehors zit ten slotte de „Vigor", een Zweed3 scheepje, vast. Onmiddellijk gevaar is er niet. het schip zit hoog op de plaat. De reddingboot kon nog niet uitvaren wegens het uiter mate slechte weer. In de middag is echter nog een coaster van onbekende nationali teit op de Eierlandsche gronden vastgeraakt. Dit schip zit zeer on gunstig. De reddingboot probeert er op uit te trekken, 'maar het weer blyft zeer slecht. Tegen elf uur brak de spoordijk bij Zevenbergse'hoek door, waar door de Rijksweg MoerdijkBreda en tevens de spoorlijnen naar Roosendaal en Breda onder water kwamen te staan. Het dorp Moer dijk werd geïsoleerd en het water stroomde steeds verder landiri- waarts in de richting van Hoge en Lage Zwaluwe. waarvan de bewoners in en om de lage pol ders eveneens de vlucht moesten nemen. Reeds in de vroege ochtend had de Bredase politie de weg naar Moerdijk moeten blokkeren: het water van het Hollandseh Dien veroorzaakte, hoog opspattend, nevel, waardoor ieder zicht on mogelijk en het verkeer od de brug levensgevaarlijk werd. In de namiddag kwam het reddings werk in het Westbrabantse nood- geibied op volle toeren. Boten op wagens Uit Midden-Brabant werden op grote vrachtwagens motorboten aangevoerd. Grotere boten dan die, welke reeds 's morgens kon den worden ingezet en waarmede het ondoenlijk bleek de kolkende watermassa's met succes te be dwingen. Met levensgevaar heeft men aanvankelijk georobeerd om met roeiboten aan lijnen mensen, die op de daken van de hulzen in de nolders wncVten. naar veilig eeb'e-i over te brengen. Zonder resultaat. Geïsoleerd De p'aatsen. die thans geïsoleerd zijn of met isolatie worden be dreigd, zijn: Willemstad. Heinin gen (dat practisch geheel is weg gespoeld V Oude en Nieuwe Mö- lan. Zw'ngelsoaan. Klund«»rt, D'nteloord. Zevenbergen Ze- venbe»-g-"ehoek. Moerdiik. Hen Lage Z"'aluwe. Maaden en D'-'m- me'en. Raamsfonksveer ei Oegr- tnridenberg en voort- Fiinaart, dat in angs'ige pfwac^'mg -'er- keert of de Kwartierredijk het zal hemden. Als deze kleine dük het beseft is d° weg voor het water vrij tot aan Roosendaal. Grote ellende In het R,K. militaire tehui" te Roosendaal liggen thans hcnd"r- den mannen, vrouwen en kl~:ni kinderen, een t.»f»r"»l von cU^n rnen-e'iik-i elF" 'o Vrouwen, Ce h-ar men zopknn. een kkh i-iei-i0. dit m-^-s—7'ei a'leen in ->a vluehtd'irgon-troom is m-e- gekomen. en mo men die s-omber oeinzen over h"l verUes «an hun vee en in wanhoop in de verte staren.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3