Ook N.W.-België zwaar bezocht JB 0 Schade in Rotterdam zeer omvangrijk Hooro 4* Schoppenboer 4> Zee- en Scheldedijken bezweken TOT NU TOE ELF DODEN Watersnood A'damse spuiten pompen in R'dam HhLP— GIRO 9575 Mensen vluchtten ZUIDLAND: WATERVLAKTE ROND DROOG DORPSPLEIN KOU IN HET^V-'.O vicksVATRONOL CABARET „PALACE" DANCING Flint van iiiaia lï.Y. SLAVENBllG'S BANK PUZZLE DAVITAMON 2 DE COURANT—NIEUWS VAN DE DAG MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 BRUSSEL, 1 Febr. Ook voor België was deze Zondag de Zon dag van angst en nood. Storm en vloed van de Noordzeekust deden de zeedijken bezwijken en bet laaggeleden polderland onder lopen. Noordwest-België kreeg het het zwaarst te verduren: Bij Knocke, het nagelegen Lekkerbek, Heyst, Oostende, Antwerpen en Termonde aan de Schelde konden de dijken het niet houden. Voor deze gebieden werd de noodtoe stand afgekondigd. Vanavond werden de eerste slachtoffers gemeld: drie mensen verdronken in het gedeeltelijk ondergelopen Antwerpen twee in het omliggende polderland en zes in Oostende, onder wie een baby, die uit moeders armen woei en in het water omkwam. Evenals in Nederland werden de militairen van verlof terug geroepen om met brandweer, poli tie en burgerij hulp te verlenen en met massa's zandzakken de gaten in de dijken te dichten. Knocke en Oostende Oostende, Knocke en Antwer pen werden het zwaarst getroffen. Over eerstgenoemde stad is slechts bekend, dat het water tot de eerste verdiepingen van de huizen staat. Sommige huizen en hotels, staan op instorten. Maar de verbindingen zijn totaal ver broken en niemand buiten de stad weet precies, wat zich daar afspeelt. De zeedijk was hier vanmorgen over een breedte van 200 meter weggeslagen. Bungalows, hotels en woningen, zo ook koning Bou- dewijns vacamtieverblijf liepen onder. Aan de zeekant konden, de gebouwen nog net bijtijds worden onitruimd. Aan de Schelde Aan de Schelde brak de dijk bij Termonde over een afstand van 300 meter. Behalve deze plaats liepen ook de dorpen Baas rode, Grimsbergen, Zele en Appels onder. Het water staat in dit ge bied 90 cm tot 1 m. 20 hoog. Bij Antwerpen braken zeven dijken door. Het grootste gat is hier 52C1 gieter lang en zes meter diep. E*:i schip, dat in droog dok lag, sloeg los en dreef weg. Het kwam tot zinken voor een kleine kerk in een der voorsteden van de Scheldestad, na eerst nog in botsing te zijn geweest met het Noorse schip „Tricolor". Rond de stad staan duizenden bunders land onder water. Mensen vluchtten naar bovenkamers en zolders en wachten daar op hulp van bootjes. Het radiostation voor de scheepvaart te Antwerpen is door de storm ernstig beschadigd. En1 de Scheldetunnel liep geheel onder. De mannen van de tram hieven ijlings hun staking op, om het werk der reddingsbrigades te ver gemakkelijken. Reisverbod Het reizen naar ue geteisterde gebieden is verboden, om het eva- cuatiewerk niet te belemmeren en te voorkomen, dat de paniek, die zich hier en daar voordoet, zich uitbreidt. In het geteisterde gebied wonen ongeveer drie mil- lioen mensen. Hoevelen er geëva cueerd moeten worden, valt niet te schatten. Heyst en Baasrode zfjn reeds geheel ontruimd. Bmdle Bronsart, de directeur- generaal van het Belgische Rode Kruis heeft op verzoek van pre mier Van Houtte de leiding van het reddingswerk op zich geno men. Hij noemde de ramp vandaag „ernstig", maar de catastrophe, die men aanvankelijk vreesde, is uit gebleven, voegde hij er aan toe. Verkeer ontwricht In het binnenland toonde België een beeld van zware stormschade en ontwricht verkeer. Treinen arriveerden veel te laait, of liepen helemaal niet. Sneeuwstormen in het Noorden dwongen het weg verkeer stapvoets te rijden. Wegen werden door bomen versperd, en op het telefoonkantoor van Brus sel ontstond een chaos, toen de storm de verbindingen met de kuststreken en Nederland ver nielde. EEN mens heeft niet veel ver beeldingskracht nodig om zich in de nood en het lijden te kunnen verdiepen van hen, die getroffen zijn door de ramp van deze dagen. Een lekkende water leiding is al voldoende om ons uit ons humeur te brengen en men acht zich in zo'n geval reeds miserabel en onbillijk behandeld door het heelalOp het ogenblik verkeren in Nèderland tienduizen den mensen in nood, bedreigd als zij zijn door het verlies van dak en goed, van land en vee. Nooit zal ik de aanblik van het over stroomde Noord-Holland vergeten toen het door de watersnood ge troffen was de aanblik op die troosteloze watervlakte waar al leen nog de daken en boomtoppen uitstaken.die tragisch loeiende koeien, die tegelijk met de mensen redding en onderdak had den gevonden in de kerk te Edam. Men kon slechts de vooruitziende geest loven van de oude kerk bouwers, die deze burchten op een hoogte plachten te bouwen hoeveel malen in de geschie denis waren deze godshuizen de steun en toeverlaat van die in nood vertkeerden De radio heeft in deze dagen haar onvergelijkelijke nut bewezen ons volk heeft de middag naasit de loudspeaker gezeten en zich uit de vele berichten langzamer hand een beeld kunnen vormen van de ramp en tevens ook van wat er ondernomen is om hulp en redding te brengen. Een zwarte Zondag in onze geschiedenis. PASQUINO. (Advertentie) Prachtig modem eiken „Wittig" Plano, kruissna- rig, ails nieuw 895. franco door heel Neder land. Jaren garantie. Vraagt prijslijst. Spaar syst.-Huurk Stem- - revisie - nieuwe (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 2 Febr. Twee motorspuiten met bijbehorend bedienend personeel zijn door de Amsterdamse brandweer uitge leend aan Rotterdam. Het ver zoek daartoe dat uitging van het gemeentebestuur van Rotterdam, bereikte de commandant van de Amsterdamse brandweer, de heer Schuitemaker, in de prille och tenduren. Onmiddellijk is het gevraagde materieel bemand en wel naar de Maasstad vertrokken, waar het de Rotterdamse bevolking assisteert bij het leegpompen van de onder gelopen kelders der woningen. (Van onze correspondent) ROTTERDAM, 1 Febr. Vele straten liepen onder water en talrijke daarvan werden zo ondermijnd, dat er, toen de vloed week, grote kraters waren ontstaan, sommige wel van 80 bij 30 meter. Op enkele plaatsen verdween bet water zelfs in bet geheel niet en moesten de bewoners met roeiboten af en aan worden gevoerd. Om drie uur in de nacht is hier de erfvijand gekomen, aangewak kerd door de gierende storm. In Zuid klonk op dat uur de alarm klok en in voormalig IJselmonde trokken de politiemannen met si renes en luidsprekers de polders in om de bewoners attent te ma-, ken op het naderende gevaar. In Oost loeiden de sirenes even eens en in de stikdonkere nacht zag men overal vluchtende men sen, vrouwen, mannen en kinde ren, met inderhaast aangetrokken kleding en wat schamel bedde- goed zich beschuttend tegen de gure wind, naar de nog onbe dreigde plaatsen snellen. Paniek was er niet onder deze mensen. Maar wel angst voor nog (Van onze speciale verslaggevers) ZUIDLAND 1 Febr. Een der zwaarst getroffen gemeenten het op Voorne en Putten gelegen Zuidland, waarvan alleen het ronde dorpsplein met omliggende gebouwen voor de overstroming gespaard is gebleven. Ook het gemeentehuis, het po litiebureau en de ambtswoning van de burgemeester staan onder water. Daarom ontving de burge meester van deze rampzalige plaats ons -in een achterkamertje van het „café biljart" op de droog- gebleven dorpskern, die alleen nog uit Heenvliet bereikbaar is. „Vanmorgen om vier uur kwam de zoute watervloed uit het Ha ringvliet opzetten", vertelde bur gemeester De Kool ons bij het schijnsel van een paar kaarsen, want Zuidland is thans van alles verstoken. „Gelukkig hebben wij tijdig alarm kunnen maken door klok gelui en met de brandweer, zodat velen van een wisse dood gered zijn en 'hier, voor zover bekend, geen slachtoffers zijn gevallen. Wel is zeker de helft van het vee verdronken, stellig meer dan tweehonderd stuks. Dank zij de snelle hulp van het gemeentelijke vervoerbedrijf van Rotterdam konden honderden in woners met bussen worden afge voerd. Zij werden opgevangen in ■het Feyenoord-stadion en de grote Ahoy-hal. „De militairen 'helpen ons de weg haar de buitenwereld te ver hogen, om overstroming daarvan bij verdere stijging van 'het water aan de Noordzijde tegen te gaan. Het overlevende vee wordt nu zo snel mogelijk weggevoerd. Wij zijn ook dankbaar voor de goede hulp van het Rode Kruis". Schiereiland Op het dorpsplein, dat in een schiereiland herschapen is, zagen we een wirwar van voertuigen, wanhopige bewoners, gered vee en huisraad en te hulp gesnelde soldaten. Op de barre, golvende watervlakte, die overal tot de ho rizon reikte, dreven weggespoelde meubelen rond. Honderden groen- tenkisten, massa's vlas uit de dro gerijen, hooi, stro en kadavers Advertentie) Haalt weer onbelemmerd adem I Een paar van deze bizondere druppels In elk neusgat verzachten de prik keling, maken het slijm los en verminderen de zwelling derslijmvliezen. Probeert't. NEUSDRUPPELS van verdronken vee deinden op de grauwe zilte vloed. Op schuren en hoge gedeelten dromden ang stig wat bijeengedreven runderen samen. Boerenmeisjes met werk broeken en laarzen aan klommen manmoedig op paarden om die in veiligheid te brengen. In de polder is de trambaan van de R.T.M. volkomen overspoeld, zodat ook dit verkeer gestremd is. Langs de verhoogde weg wer den vrachtauto's vol zand en grind naar bedreigde plaatsen ge dirigeerd. Langs de wegen in het Oostelijk deel van Voorne en Put ten zagen wij grote kudden koeien opdrijven naar veilige plaatsen., Ander vee werd ook met grote vrachtauto's weggebracht. groter onheil, dat dreigde. In Kra. lingsche Veer vreesde men voor een dijkdoorbraak en hier gingen de mariniers uit de nabijgelegen ka zerne direct aan het wenk om met zakken zand erger te voorkomen. Maar een uur later*stroomde het water over de Honingerdijk en liepen de reservoirs van de drink waterleiding aan de Nesserdijk onder, waardoor het drinkwater bedorven werd, terwijl in IJsel monde het water over de Oostdijk de polder binnenstroomde en de dijk in de Bovenstraat ondeugde lijk werd. In allerijl moesten de inwoners de vlucht nemen. Ze werden met vrachtauto's naar het Feijenoord- stadion gebracht en ook zoohten er velen een plaats in de kerk. Overal langs de Nieuwe Maas sloeg inmiddels het water toe. De Oranjeboomstraat op de Linker Maasoever stond geheel blank, zo mede de aangrenzende straten. Op het Noordereiland staken deihui- zen troosteloos boven de water spiegel uit. De Wsstzeedijk stond aan de Zuidzijde geheel onder water en gelukkig kon de aan gebrachte stuwdam op de dijk voorkomen, dat het water de stad binnenstroomde. Het park was één groot meer; de verpleegden van het „Parkher- stellingsoord" moesten in allerijl de vlucht nemen; de matrassen dreven hier in het water; het Maas-station werd overspoeld. Zalmhaven, Westerhaven, Haring vliet enz. zag men niet meer. Metershoog stond het water tegen de huizen aan. Goederen, die op de kaden lagen opgeslagen, spoel den weg, kelders liepen onder, grote hoeveelheden goederen wer den vernield. In de Zalm/haven sloegen twee binnenvaartuigen over de kade heen en botsten bijna tegen de gevels der huizen aan. Toen het water zakte, stonden zij op de straat. In het Park sloeg de razende watermassa een gat in het talud langs de Westerlaan en hier werd de hele straat tot aan de huizen toe over een lengte van 80 meter totaal weggeslagen. Lantaarnpalen werden neergesmakt en liggen nu in enorme kraters. De katholieke kerk aan de Westzeedijk is langs het hele front beroofd van het trottoir en de kerkgangers konden slechts door een kleine zij-ingang (Advertentie) THORBECKEPLEIN lfi A'DAM. VANAF HEDEN OP DE VERLICHTE GLAZEN DANSVLOER POLA RAYMOND® in haar exotische dansen, o.a. Zeven Sluierdans JUNE RODNEY WHITE Modern dans acrobatie. Dansorkest ,THE RHYTHM CLUB" Zang: RIA JOY. aan de Van Vollenhovenstraat binnenkomen. In Zuid liep een groot gedeelte van de tunneltraverse onder en de gehele dag is het verkeer hier omgelegd. Ook de straten in de buurt van het Sandelingplein en de Strevelsweg stonden de hele Zondag onder water, dat niet meer wegkon. Het hoge flatge bouw aan het Zuidplsin stond als een eenzame stenen kolos te mid den van een enorme waterzee. Gelukkig hield de Maastunnel het. Het water is ook daar snel naar de ingangen gelopen, maar men had hier waterweringen aan. gebracht, die een catastrophe heb ben voorkomen. De Maasbrug viel tot laat in de middag voor feet ver keer uit, waardoor de Maf|tunnel de enige verbinding tussen rech ter- en linker-Maasoever was. De trams konden inmiddels de hele dag de route tussen beide oevers niet rijden, maar omstreeks het middaguur werden bussen ingezet, voor zover zij niet gebruikt wer den voor hulpverlening in gemeen ten in de omgeving, zoals Zuid land. Ridderkerk en Aliblasserdam. Het stoomgemaal aan de Putsche Bocht werd beschadigd eq^an de Regentessebrug, die door 1 opgelicht werd, werd he] nisme ontzet. Om zes uur gen zat geheel Rotterdai electriciteit en gedurendi dag kon geen gebruik worden van gas. Op verscheidene plaal de hulp van de brandwi en de reservepolitie we, roepen. De politiemani' dienst er op zat, konden huis en zij, die in diensl komen, konden hun niet bereiken. Troqwei aan delinker Veerdi. worden ontruimd, daar voor instorting bestond reau Nassaukade en het bureau van de Rivierpolitie stroomden in de benedengedeelten onder water, waardoor de telefoon-apparatuur ernstig beschadigd werd. en er de gehele dag slechts van' één lijn gebruik kon worden gemaakt. ater Troosteloos In de vroege ochtenduren lag de stad er troosteloos bij, terwijl de rivier nog wild kolkte en talrijke vaten zeewaarts werden gestuwd. Overal was het gevaarlijk om te lopen. Steeds weer dreigden er gaten in de grond te vallen, vele straten waren ondermijnd. Rode- Kruiswagens reden af en aan. De schoolgebouwen, waar matrassen en dekens lagen opgeslagen, wer den leeggehaald. De Ahoy-hal gemeenten en in het Feijenoord- stadion werd het steeds drukker. De telefoons waren op vele plaat sen niet te gebruiken. Ook het Feijenoord-stadion werd op een gegeven moment bedreigd, waardoor er reeds evacué's naar andere plaatsen werden overge bracht. In voormalig Hoogvliet is veel vee verdronken. Bij Vlaardinigen is een tanker losgeslagen en door de tankolie, die in de rivier te rechtkwam, bestond er gevaar voor brand. Aan de Rotterdamse bevolking is gevraagd de automatische gas- aansluitingen en de gaskranen af te sluiten. Ook is aangeraden om het drinkwater te koken. Maat regelen. die ook in de Meidagen van 1940 moesten worden getrof fen. .Maandag zullen de tramverbin dingen tussen Rchter en Linker Maasoever nog niet hersteld wor den. VOLGEN De uren gaan voorbij. De nacht valt over Londen en al die tijd staat Lauri op haar post voor het huis van Chloë Gay. Zij er vaart. cat verveling een onafscheidbaar deel van haar beroep is, maar voorlopig wint haar enthousiasme het, zij het met moeite. Het is bijna middernacht, als er eindelijk iets gebeurt. Er rijdt een .mto voor, die Lauri herkent als die van Pa Jongg. Onmid dellijk is zij al het lange wachten vergeten en gespannen wacht zij af, wat er verder zal gebeuren. Dit keer duurt het niet lang. Een ogenblikje later komt Chloë Gay naar buiten en stapt in. „Heb je gehoord, wat er vandaag gebeurd is?" vraagt zij on middellijk. Maar Pa Jongg is in zijn optimisme niet te verslaan. „Paniek is een groter vijand dan de politie", aldus zijn bloem rijk antwoord. „Moeilijkheden zijn er om te worden overwonnen." Deze wijsheid gaat natuurlijk aan Lauri voorbij. Haar taal is meer gericht op actie. „Volg deze auto", zegt zij tot de taxichauffeur, in wiens wagen zij al die tijd heeft gewacht. Dit is hem." De chauffeur brengt de auto op gang. „Mooi", zegt hij. ,,Wjj zullen hem niet uit het oog verliezen." In een vriendelijk vaartje tufte de automobiel verder over de weg. Rufus en Flok vielen beiden in slaap door het eentonig gebrom van de motor en de chauffeur keek met frisse blik de eindeloze weg af. „Als er nou maar niks mis gaatzei de chauffeur hardop. Hij was nog niet uitgesproken, toen een van de banden een eigenaardig geluid begon te maken; iets in de trant van: „plufplufpluf". Een jammerlijk geluid. De auto begon vaart te minderen. „Zie je wel", zei de cauffeur. „Had ik het niet gezegd?" Maar Rufus en Flok sliepen rustig door. „Wat moet ik nou doen?" vroeg de chauffeur aan Rufus. „Zie je niet, dat ik geen benzine meer heb? Uitgerekend hier in de wildernis, nergens een tankstation in de buurt natuurlijk. Heb je niet wat benzine van je aansteker?" Maar Rufus en Flok sliepen verder; zij waren zich van geen catastrofe bewust. Plotseling echter, ontwaakte Flok. Hij keek slaperig om zich heen en mompelde-: „We staan stil.... zijn we er al?" „Nee," zei de chauffeur. „Maar we hebben geen benzine meer. (Advertentie) r een extra lekkere pijp tabakl yd: Oplossing vorige THEOLOGI SCH HENPIKEGLEO ENKELVROOMS OGENLEBROEP LELVURIGTNI OLLUISTERTT GVERSTUWENA ICBITUMENHL SAPGEWEI HE I ENIGRENHART RAKETNHULDE DENWIELLEI N A T T O N GK O R T SCHEEPSTIJDINGEN Aagtekerk 31/1 v. Rotterdam n. Sydney. Anlsum 31/1 v. Abidjan n. Cassandra. Alnmak 2/2 n.m. te Karachi verwacht, Alcyone 31 /'l te Vizagapatmam. Aldabi 31/1 te Bahia. Alioth 31/1 400 m zzw v. L. Palmai. Almkerk 31/1 te Sydney. Ampenan 31/1 In Golf v. Oman n. Bomb. Amstelkroon p. 31/1 Oporto n. Llvomo. Argos 31/1 te Lisuri v. Khalkis. ArmlIJa 28/1 te Pladjoe. Bantam 31/1 te Cheribon. Biduk 31/1 te Sabang. Caltex Delft 31/1 v. Sidon n. Rotterdam. Chama 4/2 te Curacao verwacht. Corllla 3/2 te Stamlow verwacht. Coryda 9/2 te Curacao verwacht. Elmina 1/2 18 u. te Freetown verwacht. Esso A'dara 31/1 800 m W. v. Fayal, (Advertentie) Financiering Internationale handel Rotterdam Amsterdam Den Haag - Dordrecht - Haarlem Schiedam - Amersfoort - Maassluis Viaardingen - Usselmondo AGENTSCHAPPEN Zevenbergen Middelhamis Vrijhoeve-Capelle ircmn 31/1 680 m W. v. Minieoy. airsea 31/1 210 m ZZO v. Suez, •iesland 4/2 te Belawan verwacht, aarlera 31/1 te Puerto LImon. ector 31/1 te Triëst v. Barl. idrnpocra 31/1 70 m ZW v. Kp. Matupan 'h. v. Oldenb. pass. 31/1 Ouessant. Jupiter 31/1 te Catania. Kalimantan 31/1 te Priok v. Soerabaja. Kieldrccht 31/1 140 m W. v. Penang. Langkoeas 31/1 v. R'dam n. Hamburg. Lmdckcrk 31/1 te Khorramshar. Loenerkerk 31/1 te Cochin. Loosdrecht 31/1 te Bremen. Luna 31/1 te Gibraltar. Maasdam 31/1 v. Cristobal n. Havana. Maashaven 31/1 te Las Palmas. Maeoma 31/1 100 m O. v. P. de Galle. Macuba 2/2 te Wellington verwacht. Malea 31/1 te Linhamn. Mirza 31/1 720 m ONÓ v. Dijbouti. Modjokerto 31/1 v. Suez n. P. Said. N,-A'dam 31/1 v. La Guaira n. Curacao. Nigerstroom 31/1 te Antwerpen. Noordam 31/1 430 m W. v. Landsend, Omala 31/1 pass. Cochin n. Ras Tanura. Ondina 31/1 100 m W. v. Krlstiansand. Polydorus 31/1 v. P. Soedan n. Aden. Poseidon 31/1 te Barranquilla. Pr. Fr. Willem p. 31/1 Dover n. Ccuta. Bnki 31/1 Daman v. B. Shapour. Rcmpang 31/1 te Marseille v. Genua. Reynicrsz 31/1 v. Menado n. Kwandang. Roebiah 31/1 te Calcutta. Roepat 31/1 te New York. Rotula 3/2 te Rotterdam verwacht. Rijnland 31/1 v. Montevideo n. Santos. Snrpcdon 31/1 v. Maracaibo n. P. Cardon. Slberoet 31/1 te Tg Priok v. Kaliangot. St. Schiedam 31/1 te Vlaard. v. Casa blanca. Tarla 31/1 v. Rotterdam n. Curacao. Teinmon 31 /I te Puerto Cabello. Tjibantjet 31/1 v. Kobe n. Nagoya. v. Outhoorn 31/1 v. Kallanget n. Am penan. v. Ricbccck 31/1 v. Soerabaja tl. Bule- leng. Veendam 31/1 v. Rotterdam n. N. York. Waterman 31/1 te Honolulu. Wieldrccbt 31/1 te Djeddah. Zijpenberg 31/1 16 u. te Bone. BOTEN. Suez. VEEMARKT UTRECHT UTRECHT. 31 Jan. Vee. in totaal 2.550 stuks, w.o. 969 runderen (w.o. 438 tbc-vrij): stieren f400650. kalfvaarxen f 8001.050. pinken f 400— 575, melkkoeien f8001.OT5, kalfkoeien f800—1.100, vare koeien f550—850: 95 graskalveren, 1 220340; 732 nucht. kalv f 3543; 349 schapen, f 75110, lammeren f6595; 116 zeugen, f220350: 25 bok ken en gelten, f 1035, per st"'" kruiswoord HORIZONTAAL: 1 kleine brokjes 5 plaats in Friesland 10 plaats 12 Europeaan 13 beroep 14 droog 16 kwab 17 lengtemaat (afk.) 18 deel van auto 20 voorzetsel 21 zeer doen 23 venster 25 voeg 27 loot 28 reinigingsmiddel 29 manspersoon 31 werk van Zola 33 eerbied 36 vreemde nrunt (afk.) 38 begrip 39 pers. v.n.woord 40 dwaas 42 voedster 43 groet 44 hoogstaand 46 deel van trap 47 lichaamsdeel 48 alvorens VERTICAAL: 1 speculant, speler 2 melkvet 3 ex-eiland 4 als voren (affle.) 6 Engels lidwoord 7 rechtbankterm 8 afvoerkanaal 9 werk 11 voorstel 14 rivier in Rusland- 15 vis 18 peinzen 19 kaartten» 21 geestelijke 22 voegwoord 24 figuur uit Ibsen's Peer Gynt 26 voorzetsel 29 insect 30 voorkeursrecht 32 weerzin 34 bedrag 35 Duits lidwoord 37 gebruik 39 denkbeeld 41 voorzetsel 43 vlaktemaat 45 Gode zij lof (afk.) 46 ten laatste (afk.) mvoor gezondheid! 10 vitamines in één dragée 11 Joseph Starner's kleine oogjes knepen zich sa men. „Ja, ik ben misschien wel vulgair en onver gefelijk, Barones, maar ik kan toch ook mijn nut hebben. Ik was u van nut toen ik u er voor be waarde om geliquideerd te worden, toen u op spe culatie die fondsen gekocht had met de revenuen van uw fraaie hoedenzaak. Het is te veel verlangd om te verwachten, dat zo'n artistieke en char mante dame als u in zaken iets anders zal zijn dan een domkop, maar u zult ten minste moeten toegeven, dat ik u van veel nut was om een on aangename uiteenzetting met uw geldschieters te voorkomen. Ik zelf was ridderlijk genoeg om het te geloven, toen u mij vertelde, dat u meende, dat het geld geheel het uwe was. Maar anderen zouden een onplezieriger woord voor die kleine zijsprong hebben gebruikt. Verduistering is nog altijd verduistering." Starner's blik ging langzaam van. de een naar de ander en bij het zien van die vijandige gezichten verdween een weinigje van zijn gemoedelijkheid uit zijn blik en kwam er een gevaarlijke glinste ring in zijn bleke ogen. „Van vreemdelingen met een titel gesproken," zei hij nadenkend, „wel, wij Amerikanen zijn bijna kinderlijk gastvrij voor hen. Maar wij kunnen het hun niet vergeven, als zij onze gastvrijheid misbruiken. Neem eens even uw geval, Sir Henry. Ik zou natuurlijk persoonlijk nooit geloofd hebben, dat een bekend Engels sportsman zijn jockey zou gelasten een populair paard in te houden in zo'n belangrijke ren als de Westover. Maar Jan Publiek is niet zo sympathiek. En er is dan nog altijd het onweerlegbare feit, dat ik in het bezit ben van een beëdigde verklaring van uw jockey dienaan gaande. Het zijn ergerlijke kleine details, die ons dwaze Amerikaanse publiek prejudiciëren. Ik vrees dat het zelfs uw internationale reputatie zou scha den, als u de toegang tot de Amerikaanse ren banen werd ontzegd." Sir Henry was opgestaan en schonk zichzelf een whisky-and-soda in uit de karaf, die op het buffet gereed stond. Het was te donker, dan dat de ande ren konden zien, dat de knokkels van zijn hand, die tot een concessie." Hij hief zijn handen in een soort zegenend gebaar op. „Ik ben bereid om niets te zeggen van jullie kleine aanslag op mijn leven. Jullie zult ongetwij feld mijn tactvolle stilzwijgen appreciëren en dien overeenkomstig jullie dankbaarheid tonen." Hij glimlachte weer. „Dat zal jullie geen van allen grote moeilijkheden veroorzaken. Jullie bent alle- door Q. Patrick maal betrekkelijk welgestelde mensen." Hij verliet zo h artistieke en char- de schoorsteenmantel en liep langzaam de donkere een iets anders ral n» a. a. jl m. -jl. a. kamer door. „Ik ben bereid om de theorie te on- het glas vasthield, wit waren geworden. Starner schudde verdrietig het hoofd, alsof hij nadacht over de dwaasheden van deze wereld. „Het is merkwaardig, hoe onze sport en ontspanningen ons dikwijls in moeilijkheden brengen. Miss Farley bijvoorbeeld ik geloof zeker, dat zij het met mij eens zal zijn..." „Laat dat rusten!" Johnnie Thring was opgesprongen en was voor het meisje gaan staan. Er lag een uitdrukking van woede en verachting op zijn gelaat. „Best mogelijk, dat wat je zegt, waar is, Starner mijnentwege woord voor woord. Misschien zou den we inderdaad bevreesd zijn om je te ver moorden. Maar er is geen enkele wet, die mij kan beletten je een pak rammel te geven. Je vindt het aardig om ons speldeprikken te geven en ons te zien wringen als insecten. Wel, ik kan je zeggen, dat, als je met dit gooien met, modder voortgaat, het mij een buitengewoon genoegen zal zijn, je zö af te tuigen, dat je zelf niet meer weet of je leeft of dood bent." De twee mannen stonden vlak tegenover elkaar. Johnnie's onderkaak was op agressieve wijze voor uit gestoken en zijn ogen glinsterden. Een ogenblik verdween de glimlach van Starner's lippen, maar alleen om bijna onmiddellijk zacht en vriendelijk terug te keren. „Jonge mensen zijn nu eenmaal impulsief, Mr. Thring! Zo zorgeloos en het kan hun niets schelen op wat voor manier zij veohten of liefhebben. Maar in ieder geval moet ik u dank zeggen, dat u mij zo'n eerlijke waarschuwing hebt gegeven volkomen openhartig tegenover u zijn. Ik waar schuw u, dat ik een revolver bij mij heb om mijzelf te beschermen, niet alleen voor moord, maar ook tegen alle lichamelijke geweldpleging." Langzaam ging Johnnie terug'naar Libby Hunt en terwijl hij dit deed, verbrak een kalme, emo tieloze stem de stilte. „Ik dacht, dat de dames wel enige verversing zouden willen hebben, Mr. Vanderloon." Bowles was de kamer binnengekomen met een blad, dat beladen was met geslepen tumblers en een grote zilveren kom met ijs. Hij bleef even staan, toen 'hij Starner bereikt had. „Ik geloof, dat ik u over een revolver hoorde spreken, meneer," mompelde hij eerbiedig. „Ik vrees, dat ik zo vrij was die uit uw valies te verwijderen, kort nadat u aangekomen was, meneer. Mr. Vanderloon is niet op vuurwapens gesteld." Voor iemand iets had kunnen zeggen, was Bowles weer_ verdwenen. HET was niet mogelijk om precies te beoordelen welke uitwerking de woorden van de butler op Starner hadden, want toen hij begon te spreken had zijn stem weer zijn gewone zelfverzekerdheid. „De perfecte bediende, Vanderloon. Niet alleen heeft hij het weer, het licht en de telefoon, maar tevens je gasten in zijn macht. Maar nu ik er nog eens over denk is het ook eigenlijk veel beter om die revolver ter zijde te laten en veel wenselijker, dat de politie in onwetendheid blijft van hetgeen hier gebeurd is ten minste voor het ogenblik. betreffende uw voornemens. Daarom zal ik ook I'k zou zelfs willen zeggen, dat ik bereid ben derschrijven, dat de dood van de Rechter- het ge volg was van een ongeval, Vanderloon. Maar bij wijze van voorzorg, geloof ik, dat onze gast heer verplicht is om te trachten te ontdekken wie voor het ongeval aansprakelijk is, voor het geval de politie eens eh bezwaar mocht maken. Ik zal jullie nu alleen laten, opdat jullie deze aangelegenheid op je gemak kunt bespreken." Toen hij de deur bereikte, werd deze openge worpen en een slanke, in het wit geklede gestalte kwam de kamer binnen. Starner keerde zich om. „Carmelite, m'n lieve kind, wat doe je hier?" „Het was donker daar boven op mijn kamer. Ik was bang." „Bang? Waarvoor spoken?" Starner's lach klonk vaderlijk toegevend. „Wel, je kunt beter te ruggaan, m'n beste. Deze mensen willen alleen zijn." Het meisje aarzelde. Haar blik had zich geves tigd op de hoek van de kamer, waar Sir Henry was gezeten. Niemand zei iets, toen de Engelsman opstond en naar haar toe kwam. Hij stond naast haar, zijn ogen als gehypnotiseerd op de hare gevestigd. En toen Carmelite zich weer naar de deur wendde, drong hij blindelings Starner op zij en volgde haar de kamer uit. Sir Henry's geest werkte met Britse langzaamheid. Gedurende het laatste uur waren de dingen met, te grote snelheid' gebeurd, dan dat hun volle importantie tot hem doorge drongen was. Maar toen hij Carmelite's warme arm tegen de zijne voelde, was hij zich weei be wust van dat opwindende gevoel van gevaar. „Ik wil niet' terug naar mijn kamer," zei zij. „Niet alleen." (Wordt vervolgd). Radio-agenda^ DINSDAG 3 FEBRUARI HILVERSUM I, 402 m. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. - VPRO: 7.50 Dag opening. - AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Slonslled. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Waterst. 9.35 Gram. 10,50 Voor kleuters. 11.00 Voor zieken. 11.30 Tenor en piano, (piano-intem.) 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuln- bouwmeded. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Planoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole-ork. 14.00 ..Zeg eens. Amerika 14.30 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gram. 15.15 Voor de vrouw. 35.45 Gram. 16.30 Voor de Jeugd. 17.30 Gram. 37.45 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel 18.30 Report, of gram. 18.35 Orgelspel. 18.50 ..Paris vous parle". 18.55 Musette-orkest. 19.20 Verzoekprogr. 20.00 Nieuws. 20,05 Gevar. progr. 21.15 I/ichte muz. 21.35 „Ik weet, ik weet, wat U niet weet". 21.50 Dansmuz. 22.30 Meded. 22.35 Gram. 22.45 Buitenl, overz. 23.00 Nieuws 23.15 „New York Calling". 23.2024,00 Gram, Hilversum II. 298 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gymn. 7.30 Gram. 7.45 Gebed en Lit. Kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.35 Gram. ÏO.OO Voor kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12,00 Angelus. 12.03 Gram. (1.2.3012.33 Land- en tuinbouwmeded,). 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Aotualit. 13.25 Lunchconcert. 14,00 Klein koor. 14.15 Symph .-orkest. 14,45 StrUkork. 15.30 „Ben Je zestig?" 16.00 Voor zieken. 16,30 Ziekenlof. 17 00 Vóór de ieugd, 17.15 Feliclt. voor de Jeugd 17.45 Reg.uitz., drs. B, van Eldtk: „De econ. gevolgen souverefniteitsoverdracht". 18.00 Metropole-ork. 18.20 Soortpraatie, 18.30 Voor Jonge mensen. 18.53 Actunlit. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram, 19,15 „Bock tier boeken", caus. 19.30 Gram. 20,25 „De gewone man". 20.30 „Het schoenmalcers- feest". hoorspel. 22.45 Gebed en Lit. Kal. 23.00 Nieuws, 23.1524.00 Gram, Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Orgelspel. 13.25 Voor arbeiders, 13.55 Weerber. 14.00 Nieuws. 14.10 Disc, over act. vraagst. 14 55 Intermezzo. 15.00 Schoolradio. 16.00 Ves- oers. 16.45 Caus. 17.00 Schots Ork. 18.00 Voor kinderen. 18 55 Weerber. 19.00 Nieuws. 19.15 Sport. 19.20 Anecdotes en 20 00 Gcvar. progr. 20.30 Fragmenten Madam", muziekso. 8-1 ;00 Klnnk- .00 Nieuws. 2? 15 Wereldbosch, var, orngr. 23.00 Disc. 23.30 lol. 23.45 Parl.overz. 24,000.03 fM Niet 'land, BBC Light Programme, 1500 m. 12.00 Mrs. Dale's Dagboek. Lichte muz. 13.00 Part overz. 13.15 ihea-tw 13 45 Orkest poneert. 14.45 kinderen. 15.00 V"or de vrouw. Gear, muz 18 30 Orgelspel. 1R4.5 muz. 17 15 Mrs. Dole's Dagboek. Lichte m'iz. 18 on Schots ork. 18.30 kort"" 19 15 Voor de i 20 3' laai. Engeland. BBC European Service. Ult- ndingen voor Nederland. 22.0022.30 Nieuws. Commentaar. Boeken en schrijver/-. (Op 224 en 49 m.)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2