Dordrechts binnenstad stond geheel onder water KONINGIN JULIANA en Kroonprinses bezochten Krimpenerwaard Auto gestrand in evacuatie- stroom MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 Een boerderij in de omgeving van Krabbendijkerondom in het water eigen foto). moesten de boten met lange touwen verbonden worden en naar de wal worden getrokken (eigen foto). 's GRAVENHAGE. - H.M. Konin. gin Juliana heeft Zondagmiddag enkele getroffen gebieden bezocht voor zover deze nog bereikbaar waren. Zij is, vergezeld van Prin ses Beatrix in de Krimpenerwaard geweest. Toen zij zich verder naar het Zuiden wilde begeven om te proberen ook Zeeland te bezoeken, moest zij echter op weg naar Dor drecht haar reis naar de verder gelegen getroffen gebieden afbre ken, omdat de wegen overbezet waren door evacuërende transpor ten. Zij is Iaat in de avond terug gekeerd in het paleis Soestdijk. Vanochtend zou H.M. zich op nieuw naar de getroffen gebieden begeven. Prinses Wilhelmina naar Zeeland De gehele Zondagochtend had H.M. zich op de hoogte laten houden van de ontwikkeling van de toestand in de geteisterde streken. In de middag be gaf zij zich met de kroonprinses eerst naar de omgeving van de Krimpener waard. Zij reed tot Ouderkerke, welke plaats echter onbereikbaar was. De koninklijke auto kon slechts tot de grens van het ondergelopen land vlak voor het plaatsje rijden. Vervolgens werden Lekkerkerk, Krimpen aan de IJssel en Krimpen aan de Lek bezocht. Onder meer werden ook Stolwijk en Lekkerkerk bezocht. H.M. heeft de overstromingen aldaar in ogenschouw genomen, meestal alleen, maar in som mige gevallen vergezeld van de burge meesters dier plaaten. De koningin heeft nog getracht Dor drecht te bereiken, hetgeen helaas niet mogelijk bleek, mede door de over bezetting der wegen als gevolg van de plaatselijke evacuaties en het passeren van grote hoeveelheden in veiligheid gebracht vee. Via de brug bij Vrees wijk heeft H.M. Gorcum bereikt; daar na is zij teruggekeerd naar Soestdijk. Zeeland was voor haar onbereikbaar. Namens H.M. de Koningin zal Prin ses Wilhelmina vandaag en morgen een bezoek brengen aan de door de waters nood getroffen gebieden van Zeeland. Het is niet bekend, van welk vervoer middel zij gebruik zal maken. Ministerieel bezoek Ook vai) regeringswege zijn verschil lende hoge persoonlijkheden naar de getroffen gebieden gereisd voor een bezoek om zich ter plaatse van de omvang der ramp op de hoogte te stellen. De minister-president dr. Drees heeft Dordrecht en omgeving bezocht, minister Algera van verkeer en water staat heeft eveneens Dordrecht bezocht. De minister van binnenlandse zaken, dr. Beel, heeft zich van de toestand te Halsteren, ten Noorden van Bergen op Zoom op de hoogte gesteld. Hij zou nog proberen Middelburg te be reiken. Minister Staf en staatssecretaris Kra nenburg hebben eveneens de getroffen I gebieden in ogenschouw genomen. Schade van tientallen millioenen HET RIJK ZAL BIJSPRINSEN 's-GBAVENHAGE. - De schade die door de watersnood in de Zuid-West hoek van ons land is aangebracht loopt in de tientallen millioenen. Hoe groot de vernielingen zijn kan men zich wellicht voorstellen als men ver neemt dat, indien er met man en macht gewerkt wordt aan het dichten der vernielde dijken, het aller-aliererg- ste toch pas over enige maanden her steld zal kunnen zijn: In eerste instantie, zo meent men in kringen van het departement van Ver keer en- Waterstaat, zijn polderbestu ren en watersehapbesturen de aan gewezen lichamen om de dijken en wegen weer in goede staat te brengen. Maar daarin bestaat de schade niet alleen. Hoeveel vee is er omgekomen, hoeveel land is er vernield, hoeveel huizen zijn er onbewoonbaar, hoevelen zijn er zonder werk. Nog afgezien van de onherstelbare verliezen, geleden door de gezinnen waarin doden zijn te betreuren. Er wordt echter aangenomen dat als er een beroep wordt gedaan op do rijksoverheid, financiële en technische steun met het oog op het zeer bizondere karakter van deze ramp wel niet zal uitblijven. Intussen heeft de voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de PvdA, mr Burger, zich reeds tot de minister president gewend met het verzoek zo spoedig mogelijk mededelingen te doen (via de radio) omtrent maatregelen te nemen door de regering tot beperking van de watersnood en ter leniging van de nood. Dit ter geruststelling van de slachtoffers. Ook heeft hij mededelin gen hieromtrent gevraagd, te doen in de Tweede Kamer als deze morgen wordt geopend. Schade nog niette berekenen (Van onze speciale verslaggever.) DORDRECHT. - Het stormde Zater dagavond, ook over Dordrecht en even als op zovele plaatsen elders steeg het water in de Merwede. Men laat zich daardoor in Dordrecht niet zo gauw afschrikken, want men is er wat ge wend. Neen, ongerust was men des avonds nog niet. Maar toch gaf het te denken, toen na het hoog tij tussen zes en zeven uur des avonds, de stand van de rivier niet daalde, zoals dat naar eb toe steeds het geval is. De felle orkaan stuwde het water de zeegaten en de rivieren in. Het kon niet weg en ook bij Dordt. bleef het water stijgen. Aanvankelijk hadden velen daar geen erg in. Men had zich te ruste gelegd, doch midden in de nacht moesten ijlings de bewoners gewaarschuwd worden voor het. dreigende gevaar. De waterstand bereikte een hoogte als slechts zelden daarvoor. „Ja, in 1906 is het ook verschrikke lijk geweest," vertelde ons een winke lierster, die al bijna vijftig jaar in Dordrecht haar zaakje drijft. „Maar toch nog niet zo hevig als nu," voegt zij eraan toe. Neen, wie men in Dordrecht hoort, allen zijn het erover eens: dit is wel een van de verschrikkelijkste waters noodrampen, die de stad getroffen heeft. Op het ogenblik, dat wij Dordrecht bezoeken, is het water al weer gezakt, maar nog altijd staan in de binnen stad talrijke straten blank. Voor het stadhuis heeft een halve meter water gestaan. In het hoofdbureau van po litie, dat ernaast ligt, stond 30 cm water. Desondanks heeft men er dienst gedaan. En wat voor een dienst; er is onder hoogspanning gewerkt. Het hoogtepunt van de watersnood kwam tussen vier en zeven uur Zon dagmorgen. Tot overmaat van ramp werd het electrisch licht uitgeschakeld. De surveillance in de geteisterde stad moest per boot geschieden. Dor drecht is een watersportcentrum, ge lukkig waren er dus boten te krijgen. Zij voeren nog geregeld door de stra ten, die zelfs bij eb het overtollige water niet kwijt raken, toen wij ons een weg door de stad zochten. Dordrecht wordt tegen het water beschermd door een door de stad lopende dijk. Welnu in de 's-Graven- deelsedijk is bij het Spoordok en bij de Victoriafabriek een gat geslagen. En ook de Noordendijk begaf het. Het water spoelde over deze dijken heen en nam kokend en kolkend het weg dek en een deel van de aarden wal mee. Het nieuwe gedeelte van Dordt liep pas onder water, toen de dijk van de Dokhaven doorbrak. Vooral in de Noordendijk is een groot gat ontstaan. Woningen moesten worden ontruimd en de gehele dag is de situatie pre cair gebleven. Het rusthuis voor ouden van dagen van de Ned. Hervormde gemeente op het Bagijnhof vroeg in het holst van de nacht om assistentie. Politiemannen hebben de verpleegden naar de eerste verdieping gedragen. Gelijkvloers kwam het gebouw geheel blank te staan. Later moesten de oudjes per boot worden weggehaald. Ook in het ziekenhuis zijn veilig heidshalve verscheidene patiënten naar de eerste étage gebracht. Overigens en da. is een geluk kige omstandigheid hebben zich in Dordrecht geen persoonlijke ongeluk ken voorgedaan. Maar de schade is verschrikkelijk. In talrijke winkels zagen wij het water zeker een halve meter hoog- staan. In woonhuizen was het vaak nog hoger gestegen. Wel hadden velèn hun huisraad op een bovenverdieping in veiligheid kunnen brengen, doch dat neemt niet weg, dat zeer veel meubilair zwaar van het vieze, drab bige water geleden heeft. Schade is ook toegebracht aan de straten en trottoirs, die op verschei dene plaatsen waren weggespoeld. Fa brieken en terreinen van bedrijven langs en bij de Merwede hebben op een erbarmelijke manier geleden. Hout, emballage, flessen en andere goederen lagen ordeloos verspreid en veel was vernield. Zwaar is de schade aan de dijken. De Noordendijk is over veertig meter stuk. Met beperkte middelen poogde men de gaten te dichten: met emmers zand, met vaten, met zakken zand. Het leek hopeloos, maar toch werkte men door, met man en macht en rusteloos. Want omstreeks vijf uur verwachtte men opnieuw hoog water. En de storm hield aan. Met grote vreze zagen de Dordtenarcn Zondagmiddag de avond en de nacht tegemoet. Men wildé de dijken althans zover versterkt hebben, dat er een kans bestond, dat zij bij opkomend tij verder zouden houden. Het leed zou niet te overzien zijn, als het water ten tweeden male de stad zou overstromen. Alle mannen boven de achttien jaar werden opgeroepen voor hulpverlening. Er is geholpen in Dordt, op een flinke wijze. Ontelbaar waren daar tegenover ook de bij de politie binnen komende verzoeken tot bijstand. Dordrecht zal zich wel weer her stellen van de wonden, die de woeden de elementen in de stad geslagen heb ben. Voorlopig echter zullen zij triest blijven herinneren aan een bange nacht van 31 Januari on 1 Februari 1953, toen een zware ramp ons gehele land trof. DIEP TREURIG 's-GRAVENHAGE. Reeds in de loop van Zondag moest er een algemene waarschuwing van de politie uitgaan tegen perso nen die- van de gemakkelijke ge legenheid van het medeleven met. de nationale ramp zouden willen profiteren door ten eigen bate inzamelingen te houden. Zo wel Den Haag als Amsterdam hebben in deze reeds richtlijnen vastgesteld. Men wil de inzame lingen zoveel mogelijk centraal regelen; erkende organisaties kunnen dan machtigingen afge ven waarmede de collectanten zich kunnen legitimeren. Een boot met vluchtelingen, man vrouw en kinderen, be reikt een dijk in Oostelijk ZuidrBeveland (eigen foto). Nog een beeld van de ellende in Oostelijk ZuidrBeveland. Woestenij tussen Kruiningen en Krabbendijke (eigen foto). Katwijk. De kotter OD 13 op het strand geworpen. De verwoesting in Oostdijk. nabij Krabbendijke. Deze foto werd Zondagmiddag U uur genomen. Een half uur later stroomde door de vloed hier het water tveer in de'huizen (eigen föto). Deze Zeeuwse vrouw van ruim SO jaar ontvluchtte voor de vierde maal in haar leven haar woning in Rilland; bij de watersnood in 1006, daarna door brand, in de laatste oorlog door bommen en thans weer door het was ter (eigen foto). Rotterdam. Een Rijnaak werd op de kade geworpen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5