PROCLAMATIE Helpt de Nationale nood lenigen huif* i& du&bctc huift wereldreis JIMMY BROWN Wat ec te. doen Feestelijke herdenking 40-jarig bestaan „Concordia" te Eefde MAANDAG 2 FEBRUARI 1953. Het gemeentebestuur maakt bekend, dat Dinsdag door het Roode Kruis een inzameling van geld en goederen zal worden gehouden. Alle burgers wordt verzocht zich van het organiseren van particuliere inza melingen te onthouden. Het gemeentebestuur verzoekt allen geld en goederen ter beschikking te houden voor Dinsdag. Wat de inzameling van goederen be treft: deze worden Dinsdag aan huis afgehaald, doch kunnen ook worden ingeleverd tussen 10 en 4 uur aan de Tadamaschool, Vakschool voor Meisjes, Kleuterschool Leeuweriklaan, Kleuterschool Boompjeswal, R.K. Kleuterschool Geweldigershoek, Chr. Kleuterschool Evekinkstraat, Rembrandtschool Hobbemakade. Kleuterschool in de Hoven, Gasfabriek, Militiezaal Kerkhof, Collectanten voor de huis-aan-huïs- collecte kunnen zich melden Maandag van 3 uur tot half zes bjj de Wfjkhoof- den van de U.V.V. en aan het Wijkge- bouw van het Groene Kruis, Proostdij - steeg 1. Nadere inlichtingen aan het ge meentehuis (tel. 3141) óók 's avonds tot 9 uur. Zutphen, 1 Februari 1953. De Burgemeester, S. DE JONG. TEN BATE SLACHTOFFERS WATERSNOOD. De krontjong en hawaiianband „De Kometen" welke Zaterdagavon 14 Fe bruari a.s. een uitvoering geeft, heeft besloten de opbrengst ten goede te doen komen van de slachtoffers van de De baten van de voorstellingen die D.WJL a.s. Vrijdag en Zaterdag geeft zullen geheel worden bestemd voor de slachtoffers van de stormramp. De personeelsvereniging van de firma Levison stort vandaag f 100 in het Nationaal Rampenfonds. Voorts zal het personeel het loon van twee uur over werk aan het fonds afdragen. De «Erectie zal een zelfde bedrag daaraan toevoegen. Vandaag wordt reeds met overwerken begonnen. RODE KRUIS-COLONNE NAAR OVERSTROOMD GEBIED. Zondagavond om half twaalf is de Rc le Kruis-colonne met drie boten naar he bedreigde gebied gevaren, onder leiding van dokter Beekhuis en ar. Eer- kens. De colonne is ingezet bij de Moer dijk. ONDERSCHEIDINGEN. Het ereteken voor orde en vrede werd Zaterdag verleend aan: H. H. Salarie, Oorlogsherinneringskruls Mei 1940; J. Baltussen, z.g.; J. W. T. Bavtels, met gesp 1949; G. J. van Bel, met gesp '49; G. v. d. Berg, z.g.; A. Blitz, z.g.; H. Boers, met gesp '48, '49; F. C. Bosch, met gesp '47; G. Bruntink, met gesp '48, '49; J. Comelissen. z.g.; J. B. Delle- voet, met gesp 1949; G. J. Haf tink, met gesp '48. '49; J. Hendriksen, met gesp '48, '49; G. C. A. Hoekstra, met gesp '49; C. Jansen, met gesp 1949; H. G. Jansen, met gesp '48, '49; B. A. Janssen, met gesp '46, '47; J. Kamphuis, z.g.; J. Ket- telery, met gesp 1946-'47 en '48; H. R. Koordeman, z.g.; ïL J. Lourens, z.g.; G. J. Nengerman. z.g.; H. W. Nijhof, z.g.; T, A. W. Polman, z.g.; J. Rouwenhorst, z.g.; T. F. Rutten, z.g.; E. J. Ruumpol, met gesp '48,- '49; A. H. Ruijsink, met gesp '46, '47; B. J. Soerink, z.g.; W. Soolsma, z.g.; P. J. Stein, z.g.; T. Ter- wel, met gesp '48, '49; J. W. Teunissen, z.g.A. F. H. Wanders, z.g.: G. J. Wan- sink, z.g.; G. H. Wiemelink, z.g.: M. M. H. Zwarts. z.g.; H. J. W Baptist, met gesp 1949; G. Boesveld, met gesp 1947; J. J. Veldman, z.g.; M. W. Kalfsterman, met gesp '47-48-49. VOORSTELLING JEUGDHERBERG- OUDERS GAAT NIET DOOR. In verband met de ramp. die ons volk getroffen heeft, is, na telefonisch over leg met de leider van de spelgroep van Jeugdherbergouders besloten de op 3 dezer vastgestelde voorstelling van het toneelstuk Pamphalon niet te laten doorgaan. De gelden, die gestort zijn in het garantiefonds of die betaald zijn voor entreekaarten, zou het comité willen bestemmen voor het Rampenfonds. De genen. die zelf over de gegeven bedra gen- wensen te beschikken gelieven <Et voor Zaterdag 7 dezer te berichten aan J. Reyers, Pr. Bernhardlaan 252. AFSCHEID SCHOOL IN DE HOVEN. Zaterdag heeft mej. M. Braat afscheid genomen als onderwijzeres van de school in de Hoven in verband met haar overplaatsing naar de Tadama- schoöL In een bijeenkomst met het personeel en de oudercommissie heeft het hoofd der school, de heer D. A. van Arragon, haar bedankt voor alles wat zij gedu rende de ruim tien jaren dat zij haar functie daar uitoefende in het belang van de school heeft gedaan en haar als aandenken een doos met z.g. waar de- rjngsstempels aangeboden. Ook de heer v. d,- Horst als voorzitter van de ouder- eommissie getuigde van zijn waardering v'c -- haar onderwijs aan de jeugd. De leerlingen lieten hun sympathie voor de juffrouw blijken met het aanbieden van bloem ca en geschenken. BE QUICK MAAKTE VERGEEFSE REIS. Be Quick, dat gisteren te Ede zou spelen tegen de club van die naam, heeft een vergeefse reis gemaakt. Het terrein was goedgekeurd, maar toen de Zutphenaren verschenen, liet het Ede- bestuur het aan de spelers der thuisclub over of zij al of niet in het veld wilden komen, met het oog op de ramp, die ons land trof. Het gevolg was dat de wedstrijd niet door ging. WATERSTAND TE ZUTPHEN. 4.95 m. plus NAP +84 cm. Keulen 2.60 m. -0.23 m Ruhrort 5 02 m. +0.40 m.; Lobith 11.08 m. +-0.52 m.; Nijmegen 8.77 m. -f-0.52 m.; Eefde 4.67 m. +0.77 m.; Deventer 3.64 m. +0.69 m. De administratie van ons blad wil gaarne haar bemidde ling verlenen bij het inzamelen van gelden. Alle bedragen groot of klein kunnen worden afgedragen aan ons kantoor Houtmarkt 66, Zutphen, en zullen dagelijks worden ver antwoord. Desgewenst kan uw gift ook gestort worden op onze post rekening No. 565007. DIRECTIE Z. D. D.j.K. in jubileumstemming Hoewel het dertigjarig bestaan van de Zutphense zwem- en waterpolovereni- ging De Jonge Kampioen niet tot een grootse herdenking is gemaakt, waren de leden en allen die de vereniging goed gezind zijn in de gelegenheid gesteld Zaterdagavond naar de Bultensocieteit te komen om er enkele men in feeste lijke stemming door te brengen. Het bestuur had zich ter verhoging van de feestvreugde verzekerd van de medewerking van het cabaret-variété Van Meurs en van het dansorkest Joh. van Haaren, dat op het bal onder lei ding van Jaap Fröger de muziek ver schafte. Het stormachtige weer deed afbreuk aan het bezoek op deze feestavond, die door de voorzitter van DJK, de heer J. van Dongen met een openingswoord werd ingeluid. Dat het water, waar een zwemvereniging het van moet hebben, voor DJK ook nog wel eens hinderlijk is. ondervond de acht Km wedstrijd in 1951, maar ook deze feestavond, zo con stateerde de voorzitter. Hij herdacht de onlangs overleden heer A. Gelderman, een der trouwste vrienden van DJK. Ook miste men op deze feestelijke bij eenkomst een bestuurslid wegens ziekte. Hem werd een spoedig herstel toege wenst. De zaal was behalve met de Zutphen se kleuren, ook versierd met oranje, omdat Prinses Beatrix haar verjaardag vierde. De voorzitter vond hierin aan leiding zijn openingswoord te besluiten met het verzoek ter ere van de Prinses gezamenlijk het eerste couplet van ons volkslied te zingen, waaraan door allen staande gevolg werd gegeven. Het cabaret-variété gezelschap heeft daarna het publiek met een afwisselend programma enkele turen vermaakt. Het beste nummer daarvan was ongetwijfeld het optreden van de drie Wolga's, een dame en twee heren, die bewonderens waardige staaltjes van parterre-acro- batiek lieten zien. Kracht, vlugheid en charme maakten de oefeningen en stan den die dit drietal uitvoerde, van grote bekoring. Nog een acrobatisch nummer dat de toeschouwers met bewondering gadesloegen was dat van de trapeze werkster Alice Williams. Groot was het aandeel van Herman Teunïssen in het programma met mu ziek op de accordeon en begeleiding op de piano. Huib van Meurs imi teerde uiterlijk verdienstelijk Buziau. De cabaretière Marijke van het Hout droeg guitig enkele niet direct originele lied jes voor. De conferencier' die de diverse num mers met een praatje inleidde, Willy Alfredo, had succes als sneldichter. In de tweede helft van het program ma kreeg een viertal adspiranten van DJK gelegenheid het bestuur een nieuwe vlag aan te bieden, die de voor zitter aanvaardde met een woord van hartelijke dank aan de juniores en aan haar, die de vlag had vervaardigd, maar wier naam niet werd genoemd. Aan het eind van hun programma dankte de heer Van Dongen de mede werkenden en bood daarbij de dames van het gezelschap een blik „Zutphense jongens" aan. Toen kon het bal beginnen, waar de liefhebbers zich warm konden dansen. Feestavond B. S. P. De buurtvereniging B.S.P. hield Za terdag -de jaarlijkse feestavond in de Casinozaal. De zaal was geheel gevuld. De eigen toneelgroep voerde op het blij spel „Blijf zitten waar je zitvan Aug. van Zuylen. In zijn openingswoord deed de voor zitter, de heer H. L. Kornegoor nog maals een beroep op de leden om toe te treden tot de toneelgroep. Er is nog ge brek aan enige goede krachten. Tot zijn spijt moest spr. mededelen, dat de gast van deze avond, de heer Joh. Verweij, die de aanwezigen op zang zou vergas te verhinderd was in verband met het plotseling overlijden van zijn schoon vader. Het jongste B.S.P.-lid, Lammert Nieuwenhuizen was bereid om mede werking te verlenen als accordeon solist. De heer Kornegoor heeft de papier actie aanbevolen. Veel leden beweren geen papier te hebben. Laten wij ech ter afspreken dat ieder van heden af meewerkt, aldus de heer Kornegoor. Hij dankte voor de deelname gedurende l'A jaar aan de dubbeltjes-actie. De voorzitter verzocht van verloren voorwerpen aangifte te doen bij de secretaris, de heer Buitenhuis. Hij deed een ernstig beroep op de aanwezigen om binnenkort de jaarvergadering te bezoeken. Ook vroeg hij aandacht voor het bezoek aan de contactavonden op Woensdag. Jammer genoeg worden deze matig bezocht. Lammert Nieuwenhuizen trad vervol gens op met enkele accordeon-soli. Hij speelde niet onverdienstelijk. Ook na de pauze kwam hij nog eenmaal voor het voetlicht. De toneelgroep heeft de aanwezigen vervolgens enkele kostelijke uren be zorgd door de opvoering van het ge noemde blijspel, waarin allerlei komi sche verwikkelingen schering en inslag waren. Zonder uitzondering hebben de amateurs hun rollen goed vertolkt. De heer F. Teerink, die zeker de kroon spande, gaf een uitstekende vertolking van de wiskundeleraar Henri Latour, mej. J. Lensen gaf een geslaagde creatie van tante Mathilde, preuts en ouder wets-degelijk; mevr. Veenendaal-Tent als tante Christine, wat frivoler en met meer begrip voor de tijd waarin zij leeft, was zeker niet minder. De heer H. Kornegoor typeerde heel goed de journalist Marcel Tennïer; mej. Hetty Lammers als Yvonne Moreau vertolkte haar rol eveneens goed. De heer G. Har- tink als Julien Moreau sloot zich goed bij de andere spelers aar.. Hij gaf een goede creatie met begrip voor de ver houdingen, mevr. Haaima-de Wit als vrouw Puche. de werkster en de heer K. Steup als Postiau. de portier maak ten van hun bescheiden rol iets goeds. Aan het einde bood de voorzitter de dames bloemen en de heren sigaretten aan. Tenslotte werd gedanst op muziek van „The Meuris Band". Ruim 300 kinderen van leden hebben des middags in de Casinozaal genoten van het optreden van Jafro's Jeugd toneel. O.a. werd opgevoerd Hans en Grietje en Roodkapje en de wolf. Renault exposeert nieuwe fabrikaten Van heden af hebben de Renault- fabrieken weer een officiële agent in Zutphen en omgeving tot en met Lochem en Ruurlo. Dit agentschap be rust bij Garage Van den Berg in de Laarstraat, waar, in de grote ruimte links achter, een gedeelte van de vele Renaultmodellen staat geëxposeerd. In het midden prijkte een grote bloemen mand die de heer Van den Berg de nieuwe agent, van de Renault-directie mocht ontvangen. De heren Gewin en Heidenreich uit Den Haag waren bij de opening aanwezig om hem namens de directie gelukwensen aan te bieden. Aan een van de wanden hangt een enorme foto die een overzicht geeft van het complex Renaultfabrieken, waar 48000 mensen werkzaam zijn. Dat wordt begrijpelijk als men verneemt dat- Re nault alle vracht- en legerwagens van 0.3 ton tot 20 ton toe fabriceert. De dagproductie bedraagt 800 automobielen, waarvan 450 Renault (4). een klein model personenwagen met een fraai aanzien en alle goede eigenschappen van het fabrikaat. Er staat een 214 ton Chassis Cabine geëxposeerd, een 1 ton gesloten bestel wagen, een 800kg luxe bestelwagen, een z.g. Stationwagen, genaamd Prairie voor 7 personen of 800 kg bagage. Er is een door kruideniers en slagei's, grossiers en kleine handelsbedrijven veel gevraagde bestelwagen, geheel van metaal, met 300 kg nuttig laadvermogen. In perso nenwagens is er tentoongesteld de nieu we Fregate 1953 voor zes personen, luxueus uitgevoerd. In diverse kleuren vindt men op deze expositie de zg. Déea- potable, ook wel Cabriolet genoemd. Sinds twee weken is de Renault (4) leverbaar met stuurversnelling. Van Dinsdag tot en met Vrijdag houdt Garage Van den Berg een z.g. service- week. Dat wil zeggen dat iedere Re- naultberijder gratis zijn wagen kan laten controleren, waarvoor speciale deskun digen uit Den Haag aanwezig zullen zijn. De gevel van het pand waarin Garage V i den Berg is gehuisvest, onderging ter gelegenheid van het Renaultagent- •schap een in het oog vallende verfris sing doordat ze opnieuw werd geverfd. Boven de ingang der garage prijkt nu in grote letters: Renault. Ontspanning voor werk lozen Reeds geruime tijd richtte het werk van de Sociale Gezinszorg zich tot de vrouwen van werkloze stadgenoten- Met Kerstmis besloot men ook eens iets 42. Jmmy wachtte""'rustig af tot de drie rovers al hun kracht en aandacht nodig hadden om de grootste kist van de jeep te tillen en op dat ogenblik liet hij zijn houding van dodelijk bevreesde woestijnreiziger varen. Hij had daarbij het geluk, dat de ochtendschemering hem in staat stelde wat beter te kunnen zien. In drie sprongen was hij bij de jeep en voordat de langste der rovers besefte wat er gebeurde, had hij deze al op zo'n formidabele vuistslag getrac- teerd, dat de vent, zonder een kik te geven, in elkaar zakte. De tweede keek verschrikt op, -maar op hetzelfde ogen blik voelde hij een stekende pijn tussen zijn ogen en daarna werd alles zwart om hem heenOok hij zakte als een pudding in elkaar. Nummer drie, die aan de andere kant van de jeep stond, zag eensklaps zijn twee kameraden verdwijnen. „Heidaar!" riep hij kwaad. „Niet loslaten, ik kan dat ding alleen niet houdenToen gaf Jimmy de kist een flinke zet met het gevolg dat het ding boven op nummer drie terecht kwam. Als het weerlicht liep Jimmy om de auto heen, net op tijd om de derde rover, die probeerde zich onder de kist uit te werken, zo'n harde tik op zijn hoofd te geven, dat de kerel even met zijn ogen draaide en toen ter aarde zeegPiet Potlood had met een klop pend hart dit toneel aanschouwd. Zijn hart sprong op van vreugde en bewon dering. Zijn eerste neiging was heel hard voor Jimmy te gaan applauaiseren, maar dat deed hij toch maar niet.... Maandag 2 Februari: Clubgebouw Marschwegkwartier 8 uur: Bescherming Burgerbevolking. Schouwburgbioscoop 8 u.: Rio Grande Odeonbioscoop 8 uur: Malle Gevallen. Luxortheater 7 en 9 uur: De mijnen van koning Salomo. voor de mannen zelf te doen en zo kwam een Kerstavond tot stand, die uitstekend slaagde. Dit succes was voor ds. Roosjen en zuster Embregts aanleiding na te gaan wat men verder in deze richting zou kunnen bereiken. Er werd een comité gevormd dat behalve uit de initiatief nemers bestond uit dr. Teusink en de heer H. Koerts. In samenwerking met de Ned. Herv. gemeente werd Zaterdag een bijeenkomst in het gebouw van Chr. Belangen belegd, waar werklozen met hun huisgenoten een prettige avond zouden hebben. Het slechte weer was waarschijnlijk oorzaak dat de opkomst niet groot was. Niettemin werd het een gezellige bijeenkomst. Ds. Roosjen ver welkomde de gasten en maakte zelf een begin met het programma, door het verhalen van een paar „belevenissen". Zijn taak werd overgenomen door de „Rubico's" en het ensemble „Rhythm Players". Een bonte verzameling van prettige melodieën en geestige teksten vermaakte de aanwezigen uitstekend, te oordelen naar het gulle applaus. Zelfs kwam één van de bezoekers zelf op het podium om een harmonica-solo te ge ven. Het ligt in de bedoeling dit werk voort te zetten. UIT HET POLITIERAPPORT. Tegen de bloemenverkoper B. op de markt is proces-verbaal opgemaakt om dat hij geen erkenning als zodanig bezit. W. heeft aangifte gedaan van ver moedelijke diefstal van een bankbiljet van f 25. SERENADE. Ondanks het stormweer van Zater dagavond heeft de muziekvereniging Crescendo de voorzitter, de heer Van Aanholt bij gelegenheid van zijn 12yz jarig huwelijksfeest een serenade ge bracht. De fakkels woeien uit en de muzikanten moesten him instrument terdege vasthouden, maar de serenade werd tot een goed einde gebracht. De w.n. voorzitter, de heer E. Teunissen bood namens het korps het koperen bruidspaar een fruitmand aan. DE MIJNEN VAN KONING SALOMO. De ramp die ons volk heeft getroffen is Zondag vanzelfsprekend van invloed geweest op het bezoek aan de bioscopen in onze stad, want de meeste bewoners waren niet bij de ra«3io weg te slaan. Met spanning volgden allen de berich ten die uit de geteisterde gebieden bin nenkwamen. De gedachten van hen die de voor stellingen van „De mijnen van koning Salomo" m het Luxortheater bijwoon den. werden afgeleid en heengevoerd naar een ontoegankelijk deel van Afrika, waar zij de avonturen meeleefden van de grootste expeditie, die ooit in de ge schiedenis is voorgekomen. Reeds Zater dag hebben wij er een en ander over geschreven. De film heeft ons van de eerste tot de laatste meter van het cel luloid geboeid. Bij het volgen van de drie blanken temidden van de grote groep inheemsen, komt de toeschouwer onwillekeurig onder de machtige indruk van het landschap, de volkstypen, hun primitieve zeden en van alles wat zich aan fauna en flora op het doek voor onze ogen ontrolt. De prachtige natuurlijke kleuren ver hogen in niet geringe mate het effect van de opnamen. Dank zij de geschie denis die verweven is in het verhaal van de tocht door dit onbekende deel van Afrika met zijn wildernis, waarin grote kudden wilde dieren hun onder linge stryd voeren, ontbreekt het niet aan afwisseling. Teneinde belangstellenden niet teleur te stellen worden iedere avond twee voorstellingen gegeven. Wij wekken gaarne op tot een bezoek. Deze grootste film, misschien wel de kostbaarste, ooit gemaakt, moet men niet verzuimen te gaan zien. AFSCHEID BIJ KEURINGSDIENST VAN WAREN. De heer J. J. C. Haes, waarnemend hoofdkeurmeester bij de Keuringsdienst van Waren heeft Zaterdag in verband met het bereiken van de pensioenge- gerechtigde leeftijd afscheid genomen. Dit geschiedde in besloten kring. De directeur, de oud-directeur, collega's en oud-collega's voerden het woord. De heer Haes mocht enkele geschenken in ontvangst nemen. Atletiekwedstrijden van Be Quick op 28 Juni Behoudens goedkeuring van de KNAU zullen de atletiekwedstrijden, welke de athietiekafdeling van Be Quick tussen de districten Oost en Twente organi seert, op 28 Juni a.s. worden gehouden. Op Zaterdag 7 Maart a.s. wordt in de Almense bossen een cross-country ge houden voor Oost-Nederlandse athleten. BRUMMEN Brummens Schaaktoumooï. De Brummense Schaakvereniging be staat dezer dagen 20 jaar, welk feit ge vierd zal worden met een tweedaags schaaktournooi. De data hiervoor zijn vastgesteld op 28 Februari en 1 Maart a.s Er zal in de, voor een dergelijk tournooi bekende, groepen worden ge speeld. Voor hen, die gewetensbezwaren tegen het spelen op Zondag hebben, is een aparte regeling vastgesteld. Van onderscheidene plaatsen komen thans reeds inschrijvingen binnen. De Brummense Schaakvereniging neemt in ons dorp een grote plaats in. Het leden tal breidt zich gestadig uit en nadert thans de veertig. Op 7 Maart a.s. zal de herdenking een meer intiem karakter hebben. STEEN DEREN Vee uit de Alblasserwaard ondergebracht Hedenmorgen om zeven uur arriveerde te Steenderen een wagen met vee uit de Alblasserwaard. Dit is afkomstig uit de gemeenten Giessen-Nieuwkerk en Groot Ammers. De dieren zijn onder gebracht bij de landbouwer H. te Bronk- horst. Raadsvergadering. De raad dezer gemeente vergadert Dinsdagmiddag 3 Februari a,s. De agenda vermeldt o.a.: benoeming gemeente-architect; aanvragen om me- Zaterdag herdacht de muziekvereni ging „Concordia" het 40-jarig bestaan rnet een jubileumuitvoering in de grote zaal van de Uitrusting. Vooraf werd in de kleine 2aal een druk bezochte receptie gehouden. De heer E. Konijnenberg, waarnemend voorzitter, opende met een welkomst woord waarbij hij in het bijzonder wel kom heette de burgemeester, mr. J. O. Thate en echtgenote, de beschermheer, de heer E. van Woudenberg Hamstra en echtgenote en de heer van Ommen, hoofdbestuurder van de Federatie .van Muziekverenigingen in Nederland. Spr. wees op het doorzettingsvermo gen van de leden in die veertig jaren, onder de energieke leiding van de eeuwig jeugdig blijvende dirigent^ de heer P. J Plant, op de morele en finan ciële steun van ae donateurs; hij had hiervoor grote waardering Namens het gemeentebestuur felici teerde de burgemeester. Het blijkt, aldus spr., dat de verhouding tussen vereni ging en buurtschap goed is, anders had Concordia geen 40 jaar kunnen bestaan. Spr. hoopte dat Concordia haar naam, „eensgezindheid" nog lang mag voeren tot heil der muziek en de buurtschap. Namens het gemeentebestuur bood hij een enveloppe met inhoud aan. Hierna sprak de heer van Ommen namens de federatie van muziekvereni gingen. Hij noemde het een voorrecht te kunnen feliciteren. Uit het 40-jarig be staan blijkt wel de sterke band in de vereniging. Spr. wees op het belang der feoeratie, waardoor veel koren zijn op gericht en tot ontwikkeling gekomen. Voor 50 jaar was er geen organisatie. Plaatselijke koren waren zeldzaam. Bij feestelijkheden was het meestal een militaire kapel die voor muziek moest zorgen. Thans telt de Federatie meer dan 600 koren. Een muziekvereniging kot veel geld. Zonder steun van een grote groep donateurs kan ze niet blij ven bestaan. Ook de heer Plant felici teerde hij met deze dag en hij hoopte, dat hij nog vele jaren de dirigeerstok mag zwaaien. Als aandenken aan dit jubileum bood hij Concordia een her- innerings-medaille aan. De heer A. Sobel feliciteerde namens de Oranjevereniging Eefde en de Ver. voor Vreemdelingenverkeer, waarbij hij wees op de voortreffelijke samenwer king tussen Concordia en Oranjevereni ging. Hij herinnerde aan het grote ver lies, dat Concordia het vorig jaar heeft geleden door het verscheiden van haar voorzitter, nu wijlen de heer G. W. J. Jansen. Juliana uit Almen verrastte Concor dia met een serenade, waarbij de heer B, A. ten Have gelukwensen aanbood. Verder werd nog het woord gevoerd dcor de heren G. J. Eenink, muziekver eniging „Excelsior" Warnsveld, P. Helm- sing, gymnastiekver. Valto, T. Doeven- dans, Chr. Gem. Zangver. „Hosanna", J. L. Thiel, „Sportclub Eefde", G. Braak- hekke. Bond voor Staatspensionnering en Commissie Tocht Ouden van dagen, G. Kronenberg, afd. Eefde Volksonder wijs. H. van Lente muziekver. „Kunst min", Gorssel. A. W. Rood, Oudercom missie O.S., mevr. Brinkman Vrou wenver. en J. Brum meiman, Eefdese winkeliers, daarbij werden geschenken onder couvert aangeboden. Namens de vrouwen van de "leden boden de dames Meyer en Jansen even eens een enveloppe met inhoud aan. De heer Slytermeilink verrastte het bestuur, namens de leden die een. werf- actie voor donateurs hadden gehouden, met een lijst van 60 nieuwe donateurs. De heer Konijnenberg dankte allen, die gelukwensen en geschenken hadden aangeboden. Mevr. Plant ontving nog een fraai bloemstuk. Voor een stampvolle zaal gaf „Concor dia" vervolgens een uitvoering. Nadat de overleden voorzitter, nu wijlen de heer G. W. J. Jansen was herdacht, speelde het koor op voortreffelijke wijze een zestal nummers. Ook de clarinet- srlo van de heer Vosmeyer werd zeer gewaardeerd. Als intermezzo speelde een viertal leerlingen op verdienstelijke wijze een paar eenvoudige nummers. Daarna werden door de beschermheei', de heer E. van Woudenberg Hamstra een zestal leden, t.w. de heren D. W. Meyer, H. Meyer, J. W. Beuzel, J. Slij termeilink, H. Reugebrink en J. M. van Eek, die meer dan 25 jaar lid waren geweest, gehuldigd. Zij ontvingen een portefeuille. De dames van deze leden kregen een herin neringslepèltje. Na de pauze volgde het optreden van het cabaret „Tombola", wat vooral door de medewerking van Co Hagendoorn een succes werd. Met een gezellig bal met muziek van The Melodians werd deze goed geslaag de jubileum uitvoering besloten. GORSSEL Collecte bestrijding Watersnoodlamp. De gemeenteraad kwam Zondagavond in spoedvergadering bijeen ten einde te bespreken op welke wijze de gemeente Gorssel zal kunnen bijdragen in de be strijding van de gevolgen van de natio nale ramp. De raad besloot spontaan een voor lopige bijdrage van f 1000 te verstrek ken. Een plaatselijk comité, dat op Maandag 2, Dinsdag 3 en Woensdag 4 Februari een huis-aan-huis-collecte zal verzorgen, is samengesteld uit de vol gende dames en heren: Gorssel: mevr. Groeneveld en de heren Bakker, Jansen, Oosterveld, Ras, v. Riessen, ds. Schakel, Teerink; Eefde: mevr. v. WoudenbergHamstra en de heren: Berenpas. Kamphuis, Kromdijk, Kronenberg, Lubberding, ds. Scheeres, Sobel, Vis, ds. van Voorst Vader; Almen: mevr. Pasma en de heren Ko ning, Loman, v. 't -Sant, ds. Streefland; Harfsen: de heren Besselink, Hakvoort, ds. Keuning, Wester dijk; Joppe-kring van Dorth: mevr. Kattendijke, mevr. de Koning, pastoor Verholt, de heer Win- keldermaat; Epse; mevr. Ilusselman, mevr. Thate, de heren v. d. Tol, Wiltink, v. Wijk. Een dringend beroep wordt gedaan op de ingezetenen, bij eventuele afwezig heid bij bezoek van de collectant, hun bijdrage aan een der bovengenoemde comitéleden af te dragen of over te maken op giro-rekening no. 10845 van de gemeente-ontvanger van Gorssel. Bovendien zullen collectelijsten liggen ten gemeentehuize. Verenigingen en instellingen, die door de huis-aan-huis-collecte moeilijk kun nen worden bereikt, wordt verzocht hun bijdrage op dezelfde wijze als bovenver meld over te maken. Bovendien kunnen liefst zo spoedig mogelijk aan de comitéleden goede ren In natura worden opgegeven, waar bij gedacht wordt aan kleding en schoei sel, fietsen, landbouwgereedschap, huis houdelijk materiaal enz. Met klem wordt de medewerking van alle Ingezetenen ingeroepen opdat geld en goederen vóór 8 Februari aan de ge troffenen via het Nationaal Rampen fonds kunnen worden afgedragen. Aantal slachtoffers tot 303 gestegen Het aantal slachtoffers dat bij de overstromingen de dood vond, is tot 303 gestegen. Storm raasde over Graafschap De storm, die Zaterdagnacht ook over ons gewest raasde, heeft hier en daar nog al wat schade aangericht en menig een angstige ogenblikken bezorgd door losgeslagen en vallende dakvensters, het gerinkel van glasscherven en door bre kende pannen. In vrijwel alle plaatsen werden vele bomen geveld. Te Zutphen sneuvelden o.m. de fraaie treurwilg aan de Grote Gracht en bo men aan de Deventerweg en Warnsveld- seweg. Aan de Deventerweg kwam er één terecht tegen de gevel van een wo ning, gelukkig zonder veel schade te veroorzaken. Een schutting van het Oude en Nieuwe Gasthuis aan de Overwelving waaide om en in de Havenstraat ging een directiekeet omver, waarbij heel wat papieren over de straat dwarrelden. Gemeentewerken heeft nog des nachts de bomen verwijderd. Zaterdagavond drukte de storm een glas In van de deuren aan de ingang van de Buitensocieteit, zodat de bezoe kers die tegen acht uur binnenkwamen voor het feest van DJK de treden van de trap met glasscherven bezaaid von den. Te Eefde kwam een boom op de ga rage van de heer K. terecht, waardoor het gebouwtje werd vernield en een auto zwaar beschadigd. Zeven lichtmasten van het electrisch net langs het Kerkpad bij Warnsveld konden de kracht van de storm niet trotseren, zodat de bewoners in de Voorsterallee vele uren zonder stroom zaten. Te Warnsveld ontstond verder een gat in het kerkdak. Ook moesten bomen en telefoonpalen het ontgelden. De storm beperkte zich te Vorden tot het ontwortelen van tientallen bomen. In het Galgengoor moest een dennen bos het zwaar ontgelden. Tientallen hoge dennen werden tegen de grond gesmakt. Te Steenderen had menige inwoner een onrustige nacht. Bij verschillende huizen deed zich lekkage voor. Dak pannen werden van daken gerukt en windveren moesten het ontgelden. Hoog spanningsdraden van het electrische net bleken vernield te zijn. Te Voorst is ook nog al wat schade aangericht. Talloze dakpannen sneuvel den en bij de heer L. werd een schuur danig beschadigd. De storm heeft te Doesburg enkele schoorstenen vernield en daken bescha digd. Te Anger 1 o zijn enkele zaadbergen van hun daken beroofd. Op de Zeve- naarse weg versperden omgewaaide bomen korte tijd de weg. dewerking op grond van artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920; garantiever lening woningbouwvaststelling nieuwe legesverordeningvaststelling maximum crediet in rekening-courant; aangaan vaste gekUening. VORDEN Herbenoemd, Met ingang van 1 Februari is burge meester E. van Arkel voor de tijd van zes jaar herbenoemd. Ongeval. Mej. W. KL L. had het ongeluk in de woning van K. in de kelder te vallen, waardoor zij een zware hersenschudding opliep. RHEDEN Spontane hulp. De burgemeester van Rheden deelt ons mede, dat hem Zondag van alle mogelijke zijden medewerking is aange boden voor de hulpverlening, die in ge organiseerde banen is geleid in bespre kingen, welke hij o.m. heeft gehad met de besturen der Roode Kruis-afdelingen. Deze organiseren van Maandagmorgen af, in samenwerking met de Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige hulpverle ning en diverse padvindersgroepen een inzameling van kledij, dekking, huis houdelijke artikelen, e.d. Inmiddels ls des Zondags door het Roode Kruis te Dieren, samen met de Middenstandsver- eniging, reeds een inzameling van dekens gehouden in het Oostelijk deel der ge meente. met het prachtige resultaat, dat des avonds nog twee vrachtauto's met dekens naar de getroffen gebieden kon den worden verzonden. Ook zyn enige vaartuigen daarheen onderweg. Op én kele bijeenkomsten werden reeds col lecten gehouden. De spontaniteit, welke zeer velen hebben getoond, doet weldadig aan. In een elders in dit blad opgenomen op roep, die Zondag' op tal van plaatsen in de gemeente is geplaatst, heeft de bur gemeester zich tot de burgerij van Rhe den gericht om snel en krachtig te helpen. DIEREN De Chr. gymnastiekvereniging „Gel- re" gaf in de zaal van het Parochiehuis twee. uitvoeringen, waarvoor veel be langstelling was. In zijn openingswoord, deelde de voorzitter, de heer Van Veelen mede, dat het ledental ruim 250 be draagt. Dat de prestaties goed zijn be wees de uitvoering van het goede pro gramma onder de uitstekende leiding van de heer J. C. L. Werner. De kleuteroefeningen gaven stof tot het nodige vermaak. De vrije oefening van de dames werd verdienstelijk uit gevoerd. De knotsoefening en het klas sikaal brugturnen van de meisjes was heel goed.. De heren oogstten veel suc ces met het hoogrek en diverse standen, die werden uitgevoerd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2