ZUTPHENS DAGBLAD 300 DODEN - Grote gebieden zijn overstroomd - Enorme schade - Bevolking op de vlucht voor woedend water West-Brabant zwaar getroffen Meer dan 50 doden in 's-Gravendeel VOOR DE GRAAFSCHAP EN VELUWEZOOM ZEELAND, WEST-BRABANT, ZUID-HOLLAND EN TEXEL HET ZWAARST GETROFFEN Hulpverlening uit de lucht Nederlanders helpt! IN POLDER BIJ HALSTEREN 57 MENSEN VERMIST MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 ADMINISTRATIE (voor adver tenties en abonnementen): HOUTMARKT 66 - ZUTPHEN Tel. K 6750—2112. Girorek. 565007 Abonnementsprijs f 6.10 per kwartaal. 47 ct. per week Bankrelaties: Ned. Middenstandsbank N.V. Rotterdamse Bank N.V. DERTIENDE JAARGANG No. 27 Directeur a. VERWEY Hoofdredacteur G BERKMAN Chef Red. L. KRAAI J ENZANK rfie: Groenmarkt 1 Zutphen TeL K 67504113 Druk: W. J. TH1EME Cie. N.V SPRINGVLOED TEISTERDE ONZE KDSTSTREKEN De oude erfvijandhet water, heeft zwaar toegeslagen De orkaan, die in de nacht van Zaterdag op Zondag woedde, gepaard gaande met het hoge tij heeft een ramp ver oorzaakt, die sinds mensenheugenis niet is voorgekomen. Onze kuststreken - in het bij zonder Zeeland, West-Brabant en Zuid-Hollandmaar ook Texel - zijn geteisterd door het binnenstormende zeewater op een wijze, die alle beschrijving schier te boven gaat. Steden overstroomdendijken braken, polders liepen vol. Thans, zes en dertig uur na de ramp, kan men nog geen juist beeld krijgen van het aantal doden en de aangerichte ver woestingen. Ni en schat 't aantal slachtoffers op driehonderdde aangerichte schade loopt in de tientallen millioenen guldens. Honderden stuks vee zijn verdronken. Wonin gen stortten in, hotels werden vernietigd en boulevards vernield. Hoog staat het zoute water op eertijds vruchtbaar land. Duizenden woonhuizen en boerderijen staan temid den van kolkend water. Een natuurramp, zoal s ons land sinds een lage reeks van jaren niet heeft gekend Het water steeg veel hoger dan bij de beruchte stormvloed in 1916. POLDERS STROOMDEN VOL, DIJKEN BRAKEN DOOR Schril klepten in dé donkere nacht van Zaterdag op Zondag de noodklok- jes over de lage landen van Zeeland, de Zuid-Hollandse polders en het VVes- telijk deel van Noord-Brabant. De woeste orkaan, die soms een snelheid van veertig meter per seconde bereik te, droeg het noodgeluid tot ver in de omtrek. Dodelijk verschrikte bewoners kwamen uit hun woningen, die zij vfei- lig gewaand hadden achter de be scherming van machtige dijken. In de inktzwarte nacht, doorstriemd van woedende rukken van de orkaan en regenvlagen, stonden zij wanhopig bij een. Tot een hese schreeuw „Het water komt!" hen uit hun bewegingloosheid ruitte. En het water kwam! Opgestuwd door de orkaan. Geholpen door het springtij. Onstuitbaar drong het op de kusten aan, belaagde de trotse dij ken, beukte de zeeweringen, tot deze moegestreden de strijd moesten opgeven. Toen rolde het brullend de lage landen binnen. De kerkklokken klepten En het water steeg. Het kabbelde rond de boerderijen, het overstroomde wegen. Het stortte zich met woest geweld in 'de laagst gelegen plekken. Het klom hoog tegen de muren en dreef de do delijk verschrikte bewoners naar de zolders, op de daken. Er klonken angstkreten in de nacht, die soms niet werden gehoord, die smoorden in het geweld van wind en water. Dertig mensen en meer verloren de strijd tegen de samenspannende elementen. Uiiiocht En onontkoombaar kwam het dra ma. Waar men nog te voet kon gaan, waar in- alle haast gerequireerde roei bootjes nog tegen de stroom in kon den komen, voltrok zich een uittocht in paniek. Tegen de zwiepende regen vlagen in kromdën zich de ruggen van de boeren, hun vrouwen en kin deren. het in haast losgesneden vee met zich voerend. Op zoek naar een veilige plaats, die niet altijd kon wor den bereikt. Maar vaak kon men er niet eens aan denken het vee kostbaar bezit voor de boer -- in -■ eiligheid te brengen.. Dan klonk bet klagelijk geloei van de koeien, die zich in doodsnood voelden, luguber in de nachl. Machteloos moest men het aanschouwen. Het bergen van het eigen vege lijf ging voor. Zo zijn er in deze ï'ampzalige nacht en gedurende een groot deel van de Zondag, toen de orkaan iets afnam, maar het water stijgen bleef, duizen den gezinnen in grote nood geëva cueerd. Zij moesten hun bezit achter- kit en en voerden slechts het allerno- '.igste met zich mee. In roeibootjes moeren zij over de onstuimige golven. iin zieken een zo beschut mogelijk olaatsje gevend. Achter hen vrat het water aan hun huizen, boerderijen Het Weer Weersverwachting, medegedeeld door liet KNMI te De Bilt., geldig van Maandagavond tot Dinsdag avond. (Opgemaakt te 10 uur). Iets kouder Veranderlijke bewolking met en kele verspreid optredende sneeuwbuien. Krachtige tot ma tige. maar voornamelijk langs de VVaddenkust tijdelijk harde wind tussen Noord en Noórd-Oost. Iets kouder met plaatselijk lichte vorst in de nacht en ochtend. stortten in. Elders, naar het Noorden, werden duinen doorbroken en vielen grote gebouwen ten prooi aan de zee. Verbindingen ontwricht Het water zette spoorlijnen blank, schakelde electriciteit en telefoon uil.. Een ramp bij een ramp! Want zo werd de hulpver lening aan de in barre doodsnood verkerenden uitermate bemoeilijkt. Een hulpverlening, die overigens met verrassende kracht werd aan gepakt. De gehele Zondag hebben ze op de dijken gestaan, de boeren en de soldaten eri al die anderen, die uit de brede omtrek waren toegesneld. Trachtend te houden wat er te hou den was in gebieden, waar de dijk het nog niet had begeven. Zwoegend met zandzakken om het schuddende dijk- lichaam te beveiligen. Het leger was opgeroepen, tal van instanties hadden hun leden ter hulp laten snellen. Be rooide vluchtelingen werden met auto's en met treinen geëvacueerd. Uit. alle delen van het land spoedde men zich naar de kust, teneinde het omvangrijke hülpverleningswerk te steunen. Auto's met goederen, afkom stig uit de niet getroffen gebieden kwamen reeds in de loop. van Zondag middag in de omgeving van de onheils plaatsen aan. Vliegtuigen van de luchtmacht heb ben ondanks de slechte weersgesteld heid verkenningen uitgevoerd boven Zeeland, Holland en Brabant. Ook vanmorgen bij het aanbreken van de De oorzaken 'sGRAVENHAGE. Van des kundige zijde wordt de waters nood toegeschreven aan de vol gende drie factoren: 1. Het. tijdstip van het hoog water; 2. de hoogte van het ge- tü, dat. springtij was in verband met de nieuwe maan; 3. de windkracht en de windrichting. Aan drie kuststations, nl. Hoek van Holland, IJmuiden en Harlingen werden de hoogste waterstanden genoteerd die sinds een eeuw zijn opgetreden. In 1894 was de hoogste stand in Hoek van Holland 3.28 nie ter, terwijl deze thans 3,40 meter was. Te IJmuiden was in het zelfde jaar de hoogste stand 3,68 meter en thans 3,85. In Harlingen was in 1936 de hoog ste stand 3,19 meter en thans 3,68 meter. dag zijn weer vliegtuigen de lucht ingegaan. Twee Mitchells hebben rub berboten gedropt boven Goeree. Ma rine-eenheden zijn ingezet voor de evacuatie van de gemeente Kruinin- gen. De luchtmacht maakt zich ge reed om rubbervletten uit te werpen. De geïsoleerde gebieden zullen door' middel van dropping van levensmid delen en drinkwater worden voorzien. De Amerikaanse autoriteiten heb ben voor de dropping vliegtuigen ter beschikking gesteld, die hun basis hebben in de Amerikaanse zone van Duitsland. Reeds wordt op diverse plaatsen door de troepen incidenteel hulp ver leend- Zó' zijn militairen ingezet in Vlaardingen, Waalwijk, Willemstad, Fijnaard, Steenbergen. Hoge- en Lage Zwaluwe, bij Hellevóetsluis, Putten en Oudenhoorn, in de gehele Krimpener- waard, Vlissingen en de zogenaamde zak van Zuid-Beveland Uit Weert werden troepen gedirigeerd naar Ter- neuzen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Deze militairen hebben via België de be dreigde plaats bereikt. Zoeklichten zijn ingezet om de nachtelijke werk zaamheden te vergemakkelijken. 'BOTEN NODIG Van overal 's-GRAVENHAGE. - Van militaire zijde is Zondagochtend direct een op roep tot de bevolking van Noord-Bra bant in de eerste plaats gericht, om vaartuigen, en wel gemotoriseerd, be schikbaar te stellen voor hulpverlening aan de getroffen gebieden. Want al leen met vaartuigen kan men de door het water ingeslotenen bereiken en in veiligheid brengen. Bijna overal is een tekort aan drijvend materiaal. Men wenst zoveel mogelijk platgeboomde schuiten. Warmond zand direct een zestal schuiten. Den Haag heeft een twintig tal motorvletten beschikbaar gesteld voor Rotterdam en Voorne. Uit Maas- bracht zijn 30 sleepboten weggevaren en uit Doesburg is Zondagavond nog een trailer met drie vletten naar Ber gen op Zoom vertrokken. Den Bosch heeft zes boten naar Dinteloord gezon den. De rederij Frans Vrolijk te Sche- veningen heeft een vijftien sloepen ter beschikking gesteld. Men verwacht dat. nog meer reders dit voorbeeld zullen volgen. 's GRAVENHAGE. Het nationaal rampenfonds verzoekt ons bekendheid te geven aan dé volgende oproep: „De nationale ramp welke ons land heeft getroffen, maakte directe hulp van iedere Nederlander onvermijdelijk. Het na tionaal rampenfonds omvattende: het Nederlandse Rode Kruis, de koninklijke nationale bond „Hét Oranje Kruis", het R.K. huisvestingscomité, het algemeen watersnood-comité Neder land, roept daarom alle Nederlanders öp, onverwijld hun steun te verlenen om de ontstane nood te helpen lenigen. Iedere hulp is welkom, financiële hulp op .de kortste termijn is dringend nodig: Daarom helpt. - Op ieders hulp wordt gerekend. Stort de grootst mogelijke gift op postgiro 9575 nationaal rampenfonds, Den Haag, Statenlaan 81, of zendt naar dit adres uw bijdrage." Ook ons dagblad heeft een actie tot hulpverlening geopend. Daarvoor zie men elders in dit,nummer. Alarmerend waren de berichten, die in de nacht van Zondag op Maandag uit West Noord-Brabant kwamen. Ten Noord-Westen van Halsferen is hier een groot gebied overstroomd. In de polder werden, zo werd enkele uren geleden gemeld, 57 mensen vermist. Tenminste acht li/ken zijn reeds geborgen. De omvang van de ramp werd zo groot, omdat de buitendijken van de Theodoruspolder en de Auvergse polder in de vroege ochtenduren van Zondag doorbraken. Verscheidene huizen kwa men zo snel onder water te staan, dat de bewoners zich niet snel genoeg in veilig heid konden stellen. Tien huizen stortten in, en er waren op dat moment te weinig boten om de huizen te bereiken. Na Zeeland is dit gebied er wel het ergst aan toe. Vele polders zijn ondergelopen en de ravage is onteetfend. Met enige zekerheid schat men hét aantal slachtoffers hier op ruim dertig. Tientallen boerderijen zijn vernield en henderden stuks vee zijn omgekomen. Hier, in West-Noord Brabant heeft zich het volgende afgespeeld Tijdens springvloeden en- stormen is de Tholense dijk overstroomd. Er ont stonden niet minder dan acht gaten in de dijk, terwijl de spoorlijn tussen Bergen o p Z o o m en Vlissin gen verzakte. Een groot aantal pol ders deelde het. lot van vele polders elders en kwam diep onder het zoute Zondagmorgen vroeg, toen de eerste berichten over de rampen, die de kuststreek getroffen heb ben, binnenkwamen, zijn twee onzer verslaggevers onmiddellijk naar de onheilsplaatsen vertrok ken, teneinde indrukken te ver zamelen ven de gebeurtenissen, die een schok van ontsteltenis door het land en ver buiten de grenzen hebben veroorzaakt. Op andere pagina's doen zij hun relaas van de strijd, die Neder land tegen de zee had te voeren en die helaas zoveel slachtoffers heeft geëist. water. N i e u w-V ossemeer en St. Philipsland werden van de buitenwereld afgesneden. Sinds Zon dagmorgen werden herhaaldelijk po gingen in het werk gesteld om Nïeuw- Vossemeer te bereiken, maar dit mis lukte bij gebrek aan geschikte vaar tuigen, die tegen de woedende stroom opgewassen w-aren. De hulpactie werd van Steenbergen uit geleid. Onze tocht door Brabant ver volgend, komen we bij het oude Willemstad, de vroegere vesting stad ten Westen van de Moerdijk. Aan weerszijden van de stad kwam een dijkdoorbraak voor die ten gevolge had, dat 1200 mensen werden ingesloten. Zij brachten zich op daken en dijken in veiligheid. Het stadje liep on der, de noodtoestand werd afge kondigd. Hulp van soldaten werd ingeroepen. De electriciteit viel uit, zodat alle reddingswerkzaamheden in het volkomen duister moesten geschieden. Tien doden Twee mannen, die tot aan hun mid del door het water wadend in Fey- naart aankwamen, meldden, dat er in Willemstad geen slachtoffers waren gevallen. Latere berichten meldden echter, dat rond Willemstad 10 tot 12 doden te betreuren zouden zijn. „Dat is ech ter maar een slag in de lucht", aldus een hoge functionaris van het Rode Kruis. Tussen "hel gebied Hollandsch Diep.- Volkerak staat ongeveer 5000 ha onder water. Pontonniers waren vanmorgen onderweg om hulp te bieden en ver bindingen te herstellen. Zondag waren de .wegen in West- Brabant vol yluchtelingen en meege voerd vee. Bussen reisden af en aan naar Roosendaal, waar de vluchtelin gen werden opgevangen. Bij de Zevenbergsclie Hoek zou een twaalftal mensen-het slachtoffer van de ramp geworden zijn. „Maar dat is ■weer een slag in de lucht", zo zeide een lid van de marechaussee. Kolkend water, regen en storm waren hier de factoren, die Zondagmorgen het troos teloze beeld beheersten. Hoge en Lage Zwaluwe,Zevenbergen en Klunderl moesten tenslotte ontruimd worden. Vooral in Klunderl stond het water Zondag hoog. Ellende In het R.K. militaire tehuis te Roosendaal lagen honderden man nen, vrouwen en kleine kinderen, een tafereel van diep menselijke ellende, vrouwen, die haar man zoeken, een klein meisje, dat al leen in de vluchtelingenstroom is meegekomen, en mannen, die som ber peinzen over het verlies van hun vee en somber in de verte staren. Aarzelend ging het licht op over een'sombere nacht Doden in Dinfeloord De ene rampspoedige melding na de andere komt binnenDijken om Dinteloord doorgebroken. Polders on dergelopen. Er zijn drie lijken gebor gen en honderd stuks vee zijn ver dronken. Er moeten mensen gered worden, maar er zijn geen boten. Zo was de toestand in dit vriendelijke deel van Nederland, dat zich reeds op maakte om een uitbundig Carnaval te Bergen op Zoom: ongergelopen. Hank-Dussen geïsoleerd: mensen op de daken. Sleewijk: dijk van de Bakkerskil doorgebroken. Enkele slachtoffers te betreuren. Veel vee ver dronken. Rotterdam. Een vernielde straat in het Zuidelijk deel van de Maasstad. ROTTERDAM. Ons bereikte hedenmorgen het ontzettende'bericht, dat in 's-Graven- deel Iten Z.O. van Den HaagI reeds 50 a 55 slachtoffers te betreuren zijn. Hei aantal slachtoffers bedraagt dus in fotaal plm. ZOO. Zondagochtend is een huis in gestort, waarin 20 mensen een toevlucht hadden gezocht. Allen werden door hc water meegesleurd. Een 600-tal personen is thans bijeengebracht op de bovenverdieping van de lagere school, waar zij op elkaar gepakt het zakken van het water afwachten. Op hei ogenblik staaf er ruim anderhalve meter water in de school. Vannacht omstreeks één uur zijn te 's-Gravendeel wederom twee dijken doorgebroken. Zolang het hoog water is, is het dorp niet te bereiken. Zodra het water weer is gezakt, zal he. Rode Kruis weer met vrachtauto's op weg gaan om de mensen over te brengen nac. de Ahoyhallen in Rotterdam, leen toevluchtsoord voor vluchtelingenIDe ponton niers doen wat zij kunnen in 's-Gravendeel, maar verscheidenen van hen zijn reed bewusteloos geraakt door de koude. Zoals elders op deze pagina gemeld bedraagt het aantal slachtoffers van de water snood thans ruim driehonderd, nl. 303. Hier volgen de plaatsen met het aanta- slachtoffers dat er te betreuren valt: Willemstad 12, Moerdijk 13, Hontenisse 8, Krabbendijke 4, 's-Gravendeel SS. Din teloord 3, Terneuzen 4, Vlissingen 3, Hoedekenskerke 1, Hondsbosschezeewering 1, Sliedrecht 1, Maassluis 1, Halstoren 17. Kruispolder 8, Rotterdam 1, Nieuwneuzen- polder 1, Heijningen 25, Numansdorp 12, Auvergne Theodoruspolder 17, Hellevoet- sluis 5, Texel 4, St. Philipsland 1, Veere 2, Korfgene 35, Raamsdonkveer 2, Hoefe- schewaard 7, Oosterschelde 4, Kruiningen 11, IJsselmonde 3, Brandwijk 2, Goeree en Overflakkee 40.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1