I 159,- 179,- Trieste drukte in Krimpenerwaard Angstige nacht in Ridderkerk FEBRUARI - NIEUW COSTUUM MAATCOSTUUM Dordt en Dubbeldam liepen groot gevaar iiiiiiiiiiiiiiiiiniiivigiiiiin VUURVLIEGJE Ouders sagen hun kind voor de ogen verdrinken verdronken Zo is het in Zuid-Holland Veel vee GELDERS DAGBLAD MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 REül KTmffi in. v. uppenraag EEN 'IEEE! ALTIJD SUCCES! (Van onze speciale verslaggevers) Jj^en grote colonne veewagens uit Utrecht, Woerden, Rotterdam, Gouda, Leeuwarden, Bodegraven en andere plaatsen, welke uit de Krimpe nerwaard over de Stolwijkse brug Gouda binnen reed, was bet teken dat ook deze polder door bet water op de mens werd veroverd. Op drie plaatsen bij Gouderak, Capelle en Ouderkerk vielen grote gaten in de dijk en met daverend geweld stroomde het water de polder binnen. Met alle mogelijke materiaal werden ploegen uitgerust om het vee'te redden. De dorpen, welke onderliepen, zijn Stolwijk, Berkenwoude, Gouderak, Ouderkerk en Bergambacht. Jong en oud aan het werk voor net herstel van de dijk tussen Gouda en Gouderak. VERKLARING CHURCHILL De Britse eerste minister Winston Churchill zal vanmiddag in het Lager huis een verklaring afleggen over de watersnood in Engeland. „Onder het dorpje Kampen dreigt een ramp. Er moeten onmiddellijk 10 wagens met zandzakken en honderd man naar toe", klonk het kalme bevel van burgemeester Houtegem en on middellijk vertrekken enkele afdelin gen soldaten en leden van de brand weer naar de bedreigde plek van Kloosterzande. Wij bevonden ons in het gemeente huis van Kloosterzande, (Zeeland) Zeeuws Vlaanderen, waar het hoofd kwartier is gevestigd van waaruit de hulpdiensten voor het Oostelijk deel van Zeeuws Vlaanderen werden geleid. De stand van het water was hier gis teravond vier meter vijf (4.05 m.) bo ven Amsterdams peil. Het water was zo hoog, dat men zelfs de peilschaal niet meer kon zien, zo vertelde commandant Dumoleyn van de brandweer van Hontenisse. De eerste dijkbreuk deed zich voor bij de kleine polder. Op 2 plaatsen tegelijk brak de woeste watermassa hier door de dyk van de Kruispolder bij Duivens- hoek. In deze polder werden door de vloed golf twee huizen letterlijk weggesla gen en hierbij verdronken acht perso nen, waaronder vier kinderen. Vooral de familie Smit werd zwaar getroffen en telt vier slachtoffers. Ook van de familie Daalman vonden een vrouw en een kind de dood in de kokende gol ven. Vader Daalman slaagde er slechts met veel moeite in zijn zoon te redden, nadat deze twee uur met een gebroken been in een boom had ge hangen. Moeder Vossaart uit Ossenis- se, die haar baby in veiligheid had ge bracht en tot haar borst door het wa ter moest waden, zag haar kind op een noodlottig ogenblik uit haar ar men weggerukt. De kleine verdronk voor haar ogen. In een huis te Ossenisse sliepen de ouders boven de baby beneden. Toen het ven-aderlijke water met geweld het huis binnendrong en de ouders naar beneden stormden om hun kindje te redden waren zij reeds te laat. De wieg was door de kracht van de vloed omgeworpen en de baby verdronk on der ogen van de wanhopige ouders. „Aan de dijken zelf was niets meer te doen", zo verklaarde een der leden van de hulpdienst. De wegen er naar toe waren onbegaanbaar door de vloedstroom en de dijkbreuken waren zo ernstig, dat hier niets meer gedaan kon worden zo lang de storm niet ge luwd is. De reddingsdiensten hebben ook de inwoners van de Kruispolder onder Hontenisse geëvacueerd. De mannen wilden de woningen echter nfet verlaten. De wereldbevolking De wereldbevolking groeit sneller dan ooit. Deskundigen van de V. N. verwachten, dat zij in 1980 de drie drie en een half milliard zal bereiken. In 1950 bedroeg zij 2.406 millioen zie len. De veestapel heeft overal grote ver liezen geleden en de schade is niet te berekenen. In een schuur te Kloos terzande, die bij hoog water was on dergelopen, waren 170 schapen jam merlijk omgekomen. De boer. die lag te slapen, kon zich slechts met veel moeite zelf in veiligheid brengen en had geen tijd meer om de schuur open te zetten. Óveral in Zeeland ziet men bij laag water de koeien, varkens en paarden liggen, die in de vloedgolf zijn verdronken. De Dubbeldamse landbouwers zijn zwaar in hun bestaan getroffen. Van de een verdronken 27 en var. een ander 20 koeien. De laatste landbouwer werd zo overvallen door de springvloed, dat hij nauwelijks tijd had zijn vrouw en kinderen te redden, waarbij hij tot zijn hals door het water moest waden. Het gehele hoenderpark van de heer Roodnat, duizend kippen en 1000 kg. voer bevattende, ver dween in het woedende water Zo gin gen er in de Biesbos tientallen var kens en veel paarden verloren. En die was hard nodig, want de toestand was uiterst kritiek. Niet zo zeer in de bebouwde kom zelf dan wel op de boerderijen in de verschillende polders in de omgeving. Het water had zo'n enorme kracht, dat heel wat vee werd meegesleurd en verdronk. Bewoners van vele hoererijen wisten zich maar nauwelijks in veiligheid te stellen. Een van deze boerderijen werd, kort nadat zjj was verlaten, door het woedende water meegesleurd. Ook in Vlaardingen hebben de storm 1 het hoge water veel schade veroor zaakt. Bij de grote bedrijven, buigen de spoordijk gelegen, zoals het Haven bedrijf Vlaardingen Oost, De Levers Zeep Mij., de Bataafse Petroleum Mij. en de Eerste Ned. Coöperatieve Kunst- mestfabriek, zijn alle opslagplaatsen ondergelopen. Alleen al bij de E.N.C.K. wordt de schade op ruim een millioen gulden geschat. Grote voorraden afge werkte en niet afgewekte producten zijn door het water ernstig beschadigd, een grote partij, bestemd voor verzending naar Engeland. Voor zover bekend zijn er ln dit 4500 ha gi-ote gebied slechts twee slachtoffers te betreuren. Bij de Twee de Tol een hoog gelegen punt in de oude Rijksweg Dordt-Moerdijk verliet de bestuurder van een perso nenauto zijn wagen, maar eeD naast hem zittende lifter verkoos er in te blijven. Dit is zijn dood geworden, want enkele minuten later duikelde de auto het water in en Zondagavond laat had men er nog niets van ge- onden. In Dordt is op onverklaarbare wijze een dame uit Loosduinen in een sloot geraakt en verdronken. Niemand zou het hebben geweten, ware 't niet, dat voorbijgangers het stoffelijk over schot hadden zien drijven. Minstens de helft van Dordrecht kwam onder water en uiteraard had den de havengebieden en de onder mijnde woonwijken in de onmiddellijke nabijheid van de Centrale tot ontzet ting van heel Dordt tot tweemaal toe een angstaanjagend groot gat In het massieve dijklichaam, dat aldus het (Van onze speciale verslaggever) 1>IJ RIDDERKERK blijkt de buitendijk van de Noord over een groot gedeelte te zijn weggeslagen. Aanvankelijk dacht men dat deze dijk slechts overspoeld was. Ruim duizend man troepen waren aan hel werk en er werden nog versterkingen aangevoerd. Het grootste gevaar i& nu wel geweken. De waterhoogte neemt iets af. Echter werd nu, doordat de wind was gedraaid, het water weer door het gat in de dijk ges'uwd. Tachtig hectare van de gemeente Ridderkerk staan onder water. Vier a vijfhonderd mensen zijn met roeiboten naar verschillende gehouwen overgebracht. Een noodziekenhuis is ingericht. Volgens mededelingen van de waar nemend Commissaris der Koningin laat de toestand tn de provincie Zuid- Holland zich thans over het algemeen iets minder ongunstig aanzien dan gisteren. Wat betreft de verschillende geteis terde gebieden kan als voorlopige in druk het volgende worden bericht: KRIMPENERWAARD Dank zij het voortvarend optreden der betrokken autoriteiten konden, o.m. bij Ouderkerk en Nieuwerkerk a. d. IJssel, de dijken dermate worden hersteld, dat verdere doorbraak kon worden voorkomen. De gaten zijn daar min of meer gedicht. ALBLASSERWAARD Van de Alblasserwaard is het Zui- delijke gedeelte tussen Sliedrecht en de Alblas overstroomd. Ook andere gedeelten worden evenwel thans aan getast. EILAND VAN DORDRECHT Op het eiland van Dordrecht zijn op enkele plaatsen dyken doorgebroken. Intussen is men de toestand door krachtig optreden inmiddels weer meester geworden. De stad Dordrecht ondervindt veel overlast van water.* IJSSELMONDE Op IJsselmonde kon als gevolg van bijzondere krachtsinspanning de dijk langs de Noord intact worden gehou den. GOEREE-OVERFLAKKEE Het ergst getroffen is wel net eiland Goeree-Overflakkee. Vrij grote gedeel ten van het eiland staan onder water, terwijl in verschillende dorpen en in zonderheid te Stellendam doden zyn te betreuren. Van overheidswege zijn maatregelen genomen om aan alle hierboven ge noemde geteisterde gebieden krachtige bijstand te verlenen, waarbij o.m. van de spontane aanbiedingen tot hulp uit verschillende delen des lands een dankbaar gebruik wordt gemaakt. Maatregelen tegen misbruik Voorziende, dat sommige individuen misschien zullen pogen misbruik te maken van de algemene deernis voor de getroffenen en van de gemakkelijke gelegenheid zullen trachten te profi teren door te eigen bate inzamelingen te houden, heeft liet gemeentebestuur van Amstetrdam richtlijnen vastge steld, die door middel van de pers ter kennis van alle hoofdstedelingen wor den gebracht. „Het inzamelen door particulieren, zonder dat dezen daartoe door een or ganisatie zijn gemachtigd, Is ten strengste verboden", zo luidt o.a. dit officiële schrijven. De 21.000 inwoners van de gemeente Ridderkerk, die ook de gemeenten Bol nes, Slikkerveer, Rijsoord en Oosten- dam omvat, en zich uitstrekt over een gebied van 2500 hectaren, hebben in de fatale nacht van Zaterdag op Zondag zeer grote angsten uitgestaan, want zou de 15 kilometer lange dyk langs de Maas en de Noord het hebben begeven, dan zou de ramp voor dit ge bied niet te overzien zyn geweest en het gehele eiland IJsselmonde zijn overstroomd. Gode zij dank heeft de dijk de kracht van het wild opstuwende water door staan, hoewel het er over vrijwel de gehele lengte overheen ls gespoeld en er op talrijke plaatsen flinke stukken van de dyk zijn weggeslagen. Met man en macht was er de gehele nacht gewerkt om met zandzakken de ergste breuken te dichten. Uit de vele bui tendijks gelegen huizen, die tot aan het dak toe in het water stonden, werden in de zwarte nacht met alle beschikbare bootjes en zelfs kano's ongeveer 400 mensen geëvacuéerd. Eenmaal sloeg een zwaar beladen bof om, doch gelukkig heeft men de inziLeenden kunnen redden. In dit ge bied zijn ook verder geen slachtoffers te betreuren, alleen is er veel vee ver dronken. Om kwart voor drie 's nachts kwam de melding binnen, dat het water 1 meter onder de kruin van de dyk stond. Het steeg toen met een snelheid van 10 centimeter per kwartier. Tegen drie uur achtte de burgemeester het ogenblik gekomen, om de gehele bevol king te alarmeren. Met kerkklokken, fabrieks- en brandweersirenes en alles wat maar flink geluid kon geven, werd de alarmtoestand ingeluid, en op de mannelijke bevolking een beroep gedaan om zich ter bescherming van de dijk gereed te houden. Terwijl op vele plaatsen de boeren in de laagge legen polders hun gezin en hun vee in veiligheid ti-achtten te brengen, wer den elders honderden zandzakken ge vuld en naar de bedreigde plaatsen vervoerd. Intussen kwamen van alle kanten meldingen binnen van de hoogst kri tieke situaties. Om half vier werd uit IJsselmonde gemeld, dat het water ge lijk stond met de kruin van de dijk. Tal van straten waren daar ondergelo- pen. De post Bolnes meldde om kwart voor vier, dat aan de Benedendyk de weg van de dyk was opengebarsten en het water door de dijk neen spoelde. Even later sloeg ook de dijk by het Lekveer in Bolnes stuk. Met zo'n enorme snelheid was het water gestegen, dat er van enige red ding van goederen in de onderge- stroomde huizen builen de dijk geen sprake meer kon zijn. De bewoners van die huizen konden er slechts op bedacht zyn het vege lijf te redden. Met van alle kanten gerequireerde roeibootjes en andere vaartuigen wer den de hulsgezinnen, die in grote angst de zolder waren opgevlucht, uit de wo ningen gehaald. In de pikzwarte duis ternis en op de kokende golven werden daarbjj vele angstige ogenblikken be- leetd. In totaal werden ongeveeer 400 men sen op deze wjjze uit bun woningen gehaald, die in scholen, ln de pastorie of by familie werden ondergebracht. Het evacueren van een achttien oude mannen en vrouwen uit het gemeente lijk oudeliedentehuis aan de Haven straat ging met grote moeilijkheden gepaard, aangezien er enkele bedlege rige oudjes bij waren. Zy werden naar een café overgebracht en door leden van de hulpcolonne van het Roode Kruis liefderijk verzorgd. Om half vyf was het water zo hoog gestegen, dat het, opgezweept door de felle stormwind, vrijwel overal over de Ringdijk en de Molendijk heenspoelde. Door het uitvreten van de dijk was om 5.20 uur de toestand in Bolnes uiterst precair. Te weinig zandzakken. Om het behoud van de dijk, waar van immers zo ontzettend veel afhing, is door de mannelijke bevolking en de politie van Ridderkerk en de andere gemeenten een heroïsche strjjd gele verd. Honderden en nog eens honder den zandzakken werden door van alle zijden gerequireerde voertuigen naar de vele bedreigde plaatsen gebracht. Toen op een gegeven moment de voor raad zakken was uitgeput, liet men in allerijl een nieuwe voorraad van 1000 zandzakken uit Rotterdam komen. Deze waren meer dan nodig, want op tientallen plaatsen spoelde het wa ter door geslagen bressen onder de dijk water niet over, maar door zich kreeg. De onderdykse huizen golfden met een vol en kregen ladingen zand en slijk in hun woonkamers. Van de an dere kant van de stad kwam nog een alarm binnen: bij de Vlctoriafabriek en op De Hoogt had het rivierwater een gat van zeker twintig meter in het wegdek geklauwd. De hoofdgas leiding knapte af en daar dit ook el ders het geval was, ging er meteen een waarschuwing de stad in: gebruik het gas zuinig en even later volgde het dringende verzoek dit ook met water en licht te doen. Geïsoleerd. Om halfacht Zondagmorgen gutste het water, nadat het 't Begijnhof en de Voorstraat in binnenzeeën had her schapen. de kelder van het P.T.T.-kan- toor binnen en daarmede was Dordt afgesneden van zyn omgeving en van trouwens 't gehele land. Er function- neerde geen telefoontoestel meer. De spoorwegverbinding naar Rot terdam was ondermijnd en hetzelfde was het geval met de lijn naar Moer dijk, die over 150 meter een trooste loze massa was geworden. Tenslotte werd de laatste uitweg afgesloten de spoorlijn naar Sliedrecht, die aan hetzelfde euvel leed, doordat een ern stige dijkdoorbraak tot stand was ge komen. De Dordtse Industrie heeft een mil- lioenenschade geleden. Heel erg is het voor de winkelstand in de oude binnenstad, die voor dui zenden guldens zal moeten laten ver nieuwen aan winkels en inventarissen. Het hoofdbureau van politie is voorts geruime tijd ontruimd geweest en de politiemannen werden daarna ook nog eens verdreven uit hun noodpost een café. Tenslotte is er aanzienlijke schade ontstaan in de twee jachthavens aan de Noordendijk, waar tientallen ple ziervaartuigjes als veertjes werden weggeblazen en tegen de dijk ge smakt. Café en 2 boerderijen uitgebrand Door nog onbekende oorzaak zijn Zaterdagnacht te Wognum (N.-H.) het café „De vier Heemskinderen" en twee belendende boerderijen uitge brand. Een van de veehouders, wiens huis door het vuur was aangetast, is ter plaatse van schrik overleden. Tien brandweercorpsen namen met omstreeks .honderdtwintig spuitgasten deel aan de bestrijding van de vlam men, die door de orkaan hevig werden aangewakkerd. Met moeite konden vier andere panden voor het vuur worden gevrijwaard. Tegen zeven uur 's morgens was de brandweer de si tuatie meester. door. Het kon door de achter de dijken gelegen sloten en rioleringen voldoen de worden opgevangen, maar het ver oorzaakte aan de binnenkant van de dijken gevaarlijke gaten, die met zand zakken moesten worden gedicht. Bij Slikkerveer was de nieuwe tegen- glooiing op verscheidene plaatsen kapot. Er is een zucht van verlichting ge slaakt, toen omstreeks acht uur tegen het aanbreken van de dag het water ging zakken en de zekerheid bestond, dat tot dusver de dijk behouden was gebleven. Troosteloos staken op vele plaatsen van zwarte daken van de hui zen en boomkruinen boven de golven uit. Overal dreven stukken hout van kapotgeslagen schuren en de resten van boerenkarren rond. Takken en stukken hout, die met het overspoelde water meegevoerd, lagen bezaaid over de dijk, die op talrijke plaatsen, vooral in de bochten, lelyke knauwen had op gelopen. De zwakkere dijken van de uiter waarden hadden het geheel begeven en vertoonden op vele plaatsen grote ga ten. Een trieste aanblik leverden de cadavers van verscheidene varkens, die de verdrinkingsdood hadden gevon den. DE MAAND VOOR EEN MAAR DAN EEN Auto's, fietsen, paarden voor wa gens gespannen en lopend, de landbou wers soms met hun juist uit de stal gehaald vee achter zich aan, zo trok de bevolking weg. Een triest gezicht. Ergens bij Stolwijk liep een bigge tje over de weg. Twee kinderen trach ten het te vangen, maar tevergeefs. En de vader, het hopeloze van de toe- starid inziende, riep ze terug om dan met zijn gezin 'zyn woning te verlaten. In Stolwijk heerste een koortsachti ge drukte. In allerijl was er een orga nisatie uit de grond gestampt. Wagens reden af en aan. In Gouda was Zon- dagmorgen het noodrampendepót in gericht met 100 bedden om de eerste klap op te vangen. Allen sloegen de handen ineen om de evacué'c te helpen waar zij konden. Gouda zit zelf zonder drinkwater, doch de melkfabrieken, V/elke over eigen bronnen beschikken, zorgen daar nu voor. Het vee ging geheel de polder uit naar de veehallen in Utrecht. Reeds in de ochtenduren begon de evacuatie. De mensen evacueerden met onbekende bestemming. Doch weldra kwam er een straffere organisatie en werden de mensen via Gouda naar Haastrecht afgevoerd. Hoewel de kerk nog overeind stond, waren do fundamenten volkomen on dergraven en bloctgespoeld. Men had reeds trotyl ter beschikking om hef gebouw op te blazen. Berkenwoude leverde weinig nieuws op. Na de drukte in Stolwijk en Berg ambacht deed het dorpje Berkenwoude al verlaten aan. Vrouwen en kinderen waren grotendeels weg: de mannen volgden. Regelmatig stijgt het water in de vele sloten en vaarten. Op het dorpsplein dromden enkele bewoners angstig samen. Ongeveer honderd koeien waren hier samengebracht in afwachting van het transport. Ang stig loeiden de verschrikte dieren in de striemende regen. Op het moment dat wij uitstapten hoorden wjj een bericht binnenkomen over een boer, die op de rand van het water zat eD zijn 41 koeien nog had staan. Onmid dellijk ging er een transportwagen heen, spoedig gevolgd door een twee de, want de nood was hoog. Er zyn verschillende koeien net op het nip pertje gered. Door een totaal verlaten buurt re den we naar Stolwijk. De telefoonver binding was reeds verbroken. De lui ken van de huizen waren gesloten. TJondag in de voornacht weer- Li klonken alarmerende kreten in het Rotterdamse randgebied Hoogvliet. Bewoners snelden naar buiten en zagen vlak voor zich een enorme, kolkende massa water. Een panische schrik greep velen aan. Onmiddellijk trad de politie in actie, maar zelfs in het bureau van politie kwam het water wel een halve meter hoog. Hierom be kommerden de politiemannen zich echter niet, Zy gingen eerst hulp aan anderen verlenen. (Van een onzer speciale verslaggevers) "LJun eiland-positie hebben zowel Dordt als Dubbeldam zwaar parten gespeeld. Ontzaglijk heeft bet gespannen langs de Noordendijk, die de gehele Noordkant van het Dordtse eiland beschermen moet. Met een vernietigende kracht boorde bet wild-woeste water zich in Dordt door bet omvangrijke dijklichaam en in Dubbeldam. Vlak bij de Kop van 't Land werd een bres geslagen, die aanvankelijk een paniek stemming in deze uitgestrekte plattelandsgemeente zaaide. Wanneer het hier inderhaast gedichte en later met duizenden zand zakken versterkte gat wederom zou zijn bezweken, was aiet alleen Dub beldam, maar het gehele Eiland ondergelopen. Zondagavond klonk hier de triomphkreet: We hebben bet gehouden. Die „we" waren telkens „ververste" groepen, voornamelijk uit alle stre ken aangerukte militairen. Tegen dikwijls loodrechte wanden, langs en over gapende, duizelingwekkende afgronden, soms plotse ling weer staande voor onoverkomelijke steen- en ijsbarrières, trachten de bergbeklimmers met een welhaast bovenmenselijke inspanning zich een weg te banen naar de 8840 m hoge top De top, die soms zo nabij schijnt, maar toch nog zó ver af is, dat tot op heden nog nooit een menselijke voet hem heeft betreden. Het is hier, bij de hoogste top ter wereld, dat de mens eerst goed tot het besef komt van zijn eigen nietigheid tegenover de grootsheid der schepping. Tjjdelyk: Mr. FRANCKENSTR. 23 Toekomstig adres: BURCHTSTRAAT Ook bezoek aan huls. Telefoon 24714 Mag déze top voorlopig nog niet zijn bereikt, op het gebied van de sigaret is dat wél het geval. Hier be kleedt plö ITldt immers al jarenlang een unieke positie, dank zij de vakkennis en het doorzettingsvermogen van haar vervaardigers. Terecht zegt men dan ook

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5