De militaire hulp Biedt allen hulp! Vitesse verloor 2-0 voorsprong in laatste kwartier Fraaie prestatie van TEC te Eindhoven Engeland moet in de staal-gemeenschap Huzarenstukje van Havinga Nieuws van de beurs voor meubelen en woningtextiel Voorsprong van 1—0 werd met succes verdedigd Beroep op onze lezerskring Uitgaven van Wolters GELDERS DAGBLAD MAAjNDAG 2 FEBRUARI 1953 T'art groter ivaarde dan vier doelpunten collecte bracht 3500 gulden op jyiet 20 had Vitesse iu de strijd tegen Be Quick in het Arnhemse stadion de leiding. Tot vijftien minuten voor het einde.. Toen onder schepte de Groningse linksback Havinga een Vitessc-aanval. Hij haalde eens diep adem en begon te lopen. Met de bal aan zijn schoen (heef li ij de middenlijn over, pas&ecrde argeloze Vitessespelers en verbaaeoe Gro ningers Keeper De Bos was nog aan de horizon, toen Havinga het beste schot uit zijn loopbaan afvuurde. Hoog en hard vloog de bal ever de aarzelend geheven handen van De Bos heen. De stand was Z1. Alle vermoeidheid gleed de rood-gchemde Groningers van de natte schou ders. Vastberadener zetten zij het offensief voort. Traag reageerde de Vitesse-ploeg.. De voorhoede bleek niet in staat door een hechte defensie heen te breken, met het gevolg, dat de druk voor Hendriks c.s. te groot werd. Vlak voor tijd werd het gelijk (22). Vijfduizend mensen hadden zicli op al voor de gelijkmaker. Twee voor pad begeven om deze. ondanks al- waartsen van Be Quick stonden met les. niet afgelaste wedstrijd te zien. de bal op de doellijn, maar keeper. De Maar behalve een aardige, spannende Bo wierp zich er maar moedig tussen, en sportieve strijd ls er meer gebeurd deze natte Zondagmiddag. Voorzitter Hoolboom kondigde een collecte aan. aanbevolen door de burgemeester en vertelde onder applaus dat het Vitcsse- bcstuur bereids duizend gulden ge schonken had. De totle collecte bracht 3000 gulden op. Dat is meer waard dan de vier sensationele doelpunten, waarop de spelers het publiek vergast ten. Reeds na twee minuten gaf Hui- berts Vitesse de leiding. Rechts back De Kooyk werkte een bal verkeerd neg. voer de voeten van de parate Hulberts. die kloek in schoot en keeper Flieringa voor de eerste maal passeerde. Even nog handhaafden de geel zwarten het overwicht, daarna kwam Be Quick aan bod. De Groningers trokken ten aanval. Het werd be nauwd voor de Arnhemse veste. Vlak voor rust juichten de Groningers zelfs Goerl zaalhandbal in Musis Sacrum De met spanning tegemoetgeziene beslissingen op het keerpunt van de zaalhandbalcompetitie zijn Zater dag gevallen. Zowel bij de dames als by de heren bleef Udi de baas over Esca en de Udianen kunnen de tweede helft dus met een geruststellende voorsprong beginnen. Voor het zover was moest echter heel wat tegenstand overwonnen worden en in twee goede wedstrijden, waarin beide partijen het uiterste gaven, kon men van goed handbal genieten. Overigens waren er ook bij de andere ontmoeti diver se die een overvloed aan spanning brachten. Zo kon b.v. Thor met moeite Arma een nederlaag toebrengen; Mi crometers had de handen meer dan vol aan Swift. By de dames heeft Swift zich. door een overwinning op VHVO, op de der de plaats geïnstalleerd cn klom Micro via een zege op Thor een plaatsje op. Bij de heren heeft Udi nu 4 punten voorsprong, terwijl Esca, Tnor en Mi cro evenveel verliespunten hebben. Uitslagen: Dames: Swift—VHVO 2—0; Micro Thor 6—2: UdiEsca -11. Heren: ThorArma 1615; Micro Swift 19—17; Udi—Esca 33—23. Standen: Dames: Udi 5 5 0 0 10 40—7 Esca 5 4 1 0 8 33—12 Swift 5 2 2 1 5 9—IS Micro 5 1 3 1 3 17—23 Thor 5 1 3 1 3 20—40 VHVO 5 0 4 1 1 12—31 Heren: Udi 7 7 0 0 14 214—103 Esca 7 5 2 0 10 110—92 Thor 6 4 2 0 8 95—91 Micro 5 3 2 0 6 92—86 Arma 2 4 0 4 83—112 Swift 6 1 5 0 2 71—93 DOS 7 0 7 0 0 39—158 Na de rust ontwikkelde wederom Vitesse het eerste offensief. Na vijl minuten leverde dit resultaat op. Prachtig voorbereidend werlc van Fa- ber op het middenveld vormde de In leiding tot dit doelpunt. Hij gaf de bal na een snelle rush op maat af aan de in vrije positie gespeelde G. Jansen. Deze liep door tot de hoekvlag en trok de bal uitstekend voor het doel. Wel miste Hulberts, maar E. Jansen ving de bal op en schoot Ineens van dicht bij in (2—0). Be Quick zat niet bij de pakken neer'. Spil Terpstra zuiverde met lange trap pen het Groningse doelgebied en de verslappende Vitcsse-aanval zag geen kans door te dringen tot doelman Flieringa. Daartegenover stond steeds zekerder spel van de Groningse voor hoede. Vooral Lugthart stichtte voort durend gevaar in de aarzelende Vi- tessc-gclederen. Tot vijftien minuten voor tijd hielden Herdrlks-Albents-De Eos er H. Herberts hun blazoen onbe vlekt. Toen maakte Havinga zijn histo rische doelpunt 2—1. Steeds enthou siaster tornden dc Gronihgcrs tegen de Vitesse-veste op. Vlak voor tijd werd deze moeite beloond met een aar dig doelpunt van Vink, die bij een schrlmmage zuiver in de linkerhoek schoot (22). Een vencardc situatie voor liet Arnhemse doel. De Uos >s luelilreiziger: hij trekt de bal uit hogere luchtlagen neg. Wordt het hem niet gemak kelijker gemaakt door Hendriks, die listig ccn Groninger naar lagere luchtlagen drukt. OP DE TWEEDE BEURS VOOR MEUBELEN en woningtextiel, die van 9 tot cn met 13 Februari in dc Jaarbeursgebouwen te Utrecht woedt gehouden, zullen tal van nieuwe pro ducten cn vindingen worden geëxpo seerd. De fabriek, die vorig jaar met comfortmcubelcn ter beurze kwam. toont een verdere ontwikkeling van haar ontwerpen. o,a. een combinatie meubel, bestaande uit dressoir, boe kenkast, bar en schrijfbureau, dat een oplossing biedt voor kleine kamers. Er zal een cetkamergarnituur worden tentoongesteld, waarvan dc stoelen TJet Tielse oranje-witte elftal heeft gisteren weer eens, tegen alle voorspellingen in, voor een verras sing gezorgd door een nuUbeno welverdiende 10 overwinning -ip liet leidende P.S.V. Iu 'leze pittige wedstrijd heeft het TEOelftal be wezen dat het toch wel kan; de uit slag heeft de supporters dan ook e^n hart onder de riem gestoken. TEC heeft in deze competitie de Philips-ploeg liefst vier punten af gesnoept en haar wellicht ook wel de kaxupioenskics gelrokken. PSV won de toss en kreeg de storm mee. Doch hetgeen de roodwitte ploeg in deze helft vertoonde was het tegen gestelde van kampioensvoétbal. Zowel Poppeliers als Franssen faalden voor het doel, terwijl keeper Berendse op enkele goede schoten voortreffelijk in greep. Terwijl de gastheren eikaar moeilijk vonden, combineerden de Tielenaren evenals vorige «eek in Roosendaal verrassend goed. Ilun uitvallen waren voor hun tegen stander dan ook buitengewoon gevaarlijk. Dit bleek maar al te duidelijk toen na 20 minuten uit fraai werk van Van Hasselt en VaaGessel een doelworateling ont stond. Keeper Steiger viel te on besuisd uit en een der backs kon niet verhinderen dat de reeds op de doellijn rollende bal door Van Kranenburg ten overvloede achter in het nel werd geschopt (0I). Er kwam hierdoor wat meer .leven" in de Eindhovcnse brouwerij en aan voerder Scholten gaf zijn mannen een voorbeeld door zelf aan le vallen. Doch ook zijn schot stuitte af op de mas sief verdedigende oranje-witte aan voerder De Leeuw. De Tielenaren, egpmaal in het voor deel zijnde, gingen met zeven man ver dedigen en hielden de Tielse veste her metisch gesloten. De tweede helft was in vele opzich ten zeer fraai en spannend. De Philips- mannen vielen thans valeer aan; hun combinaties sloten nu beter doch zij vónden thans ccn zware handicap in de krachtige wind. De Tielse voor hoede liep met enige goed opgezette aanvallen in de met ervaring gehan teerde buitenspelval. Enige schoten van Dillen cn Poppe- liers gingen naast het doel doch ook aan de andere kant moest Steiger han delend optreden. 1-Iet Eindhovcnse doel ontsnapte nogeens aan doorboring toen Van Gesscl zijn bewaking kon ontlopen: juist voor doel werd hij ten val gebracht. De laatste phase dreigde evenals de wedstrjjd TECPSV een bang kwar tier voor de onranjewitten te worden, doch de achterhoede van de Tielenaren liet zich geen enkele maal verschalken. behalve met vier, ook met drie poten kunnen worden geleverd. Ook wordt een geheel uitneembaar bankstel plus tafel gedemonstreerd, geschikt voor emigranten en export. Voorts is er een collectie salon- mcubclcn te zien in strakke vorm, waarbij schuimrubber en geruisloze interieurvcringen, gevlochten uit een staaldraad, worden toegepast. Een fabriek komt op deze beurs met rotan stapclstoclen, een nieuwig heid clie voor cafe's en restaurants van belang is. Rotanmeubelen van Nederlands fabrikaat zijn overigens ook in het buitenland in trek. Zij worden uitgevoerd naar Noord- en I Zuir'-Amerlka. Canada. West-Indlë, j Beigiè, Frankrijk, Duitsland en Zwit serland. Op de afdeling woningtextiel ver schijnt een firma met nylonkarpetten en nylonlopers, die schier onverslijt baar worden genoemd. Ze kunnen gemakkelijk worden schoongemaakt cn zijn kleurecht. Voorts wordt een matras gedemonstreerd met verend binnenwerk, dat is afgedekt met een schuimrubberplaat, die daar op is ge- vulcanlseerd. 1-let ontstaan van kul- lc" in deze matras heet uitgesloten. Een in Nederland nog vrywe.1 onbe kend product is ccn tafellaken, dat aan dc ene kant, in frisse kleuren bedrukt, dienst doet als ontbijtlaken en aan dc andere zijde, in wit of crème damastdessin, als dinerlaken gebruikt kan worden. Op vïtragegebicd wordt een noviteit uit Zwitserland gebracht in gekleurde vitragegordijnen, welke voor de Nederlandse markt een kleine omwenteling betekenen. Als aardige vondst kan worden beschouwd de slip-cover, de grote mode in Amerika. Dit zijn hoezen van moderne katoenen stoffen, waarmee de huismeubelen zijn overtrokken. Niet om slijtage- plekken met de mantel der liefde te overtrekken, maar om bijvoorbeeld 's zomers een ander ameublement te bezitten, dat in lichte zonnige kleuren met het seizoen overeenkomt. Onsrr.'iviiuien le Rome 11E ROME zijn onder de kerk van de heilige Piisoilla onder leiding van twee Nederlandse oudheidkun digen dc opgravingen hervat naar dc resten van een Mithratempel. Men zoekt ln het bijzonder naar wand schilderingen uit de. eerste eeuw. Er is reeds een terracottabceld van grote waarde gevonden, evenals muurschil deringen. bedekt met latere schilde ringen van betrekkelijke waarde. Een gedeelte der fresco's bevatte inscrip ties ter ere van Mithra. De Oosterse Mithradienst deed in het begin van onze jaartelling zijn intrede ln Italië. Waar onze schepen zijn Boskoop, CallaoA dam, pass. 31-1 Sombrero Eil.Antwerpen. Johan van OldenbameA elt, -A'dam— Tj, Prik, 1-2 kp. Finisterrè gepass. Port Saicl. Kleldrecht, R'damJapan, 1-2 thv. Belawan, 2-1 n.m. te Singapore. Kota Gede, New OrleansNew l'crk, pass. 1-2 kaap Hatteras, 2-2 te New York. Noordam, New Y'orkR'dam, 31 «1 200 m. W. Scillys. Zuiderkruis. Kaapstad—A'dam, 1-2 870 m. Z.O. kaap PalmasLas Pal- Boskoop. Callao—A'dam, 1-2 170 NO Sombrero ellAntwerpen. Celebes, IndonesiëNew-York, 29-1 te Colombo. Falrsea, SydneyA'dam. 2-2 v. Port- Said. Indrapnern. R'dam—Tj. Priok, 1-2 145 ZO KretaPort-Said. ^lle strijdkrachten, die in de loop van Zondag opdracht kregen, naar hun schepen, inrichtingen, garnizoenen en standplaatsen terug te keren, zijn ingeschakeld voor de hulpverlening. Reeds werden onder bijzonder slechte weersomstandigheden vijftien verkenningsvluchten door de luchtmacht uitgevoerd en dropten twee Mitchells van de marine- luchtvaartdienst rubberbootjes boven Goeree. Er werden verder maatregelen ge nomen om de gemeente Kruiningen te evacueren en ook kreeg het bedreigde deel v(jn Goeree en Overflakkee alle hulp. Hiertoe waren reeds marine- eenheden ingezet. De luchtmacht wierp rubber vlotten uit en voorzag de ge- isoleerde gebieden door middel van dropping van levensmiddelen en drink water. De Amerikaanse autoriteiten hebben ten behoeve van de dropping vliegtui gen ter beschikking gesteld, die hun basis hebben ln de Amerikaanse zóne van Duitsland. Reeds wordt op diverse plaatsen door de troepen incidenteel ingezet in Vlaardingen, Waalwijk, Wil lemstad, Fynaard, Steenbergen. Hoge- en Lage Zwaluwe, bij Hellevoetaluis, Putten en Oudenhoorn, ln de gehele Krimpenerwaard, Vlissingen en de zogenaamde zak van Zuid-Beveland. Uit Weert werden troepen gedirigeerd naar Terneuzen in Zeeuwsch-Vlaande- ren. Deze militairen hebben via België de bedreigde plaats bereikt. Zoeklich ten werden ingezet om de nachtelijke werkzaamheden te vergemakkelijken. In talloze garnizoenen waren maat regelen getroffen voor massale vulling van zandzakken. Op diverse plaatsen werden troepen uit de niet bedreigde provincies geconcentreerd, zo bevinden zich o.a. in Amersfoort troepen, die uit hulp verleend. Zo werden militairen het Noorden waren aangevoerd. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Qutzaglijk is rle nood. die door de overstromingsramp in het Zuid westen Aan ons land is veroorzaakt. Heel on» volk moet naar ver mogen bijdragen om daarin te voorzien. In overleg met bet Nationaal Rampenfonds stellen wij ons administra tief orgaan beschikbaar voor de inzameling van gelden. NIEMAND BLIJVE ACHTER! Alle giften, groot en klein, zijn welkom. Wij nodigen onze lezers uit ons hun gift te doen toekomen door: 1. storting aan de loketien van onze bureaux; 2. overmaking op onze rekening bij de Twentsche Bank te Nijmegen; 3. overschrijving of storting op onze giro-rekening No. 91743. De ontvangen gelden worden in ons blad verantwoord en afgedragen aan bet Nationaal Rampenfonds. De directie van ons blad opent de inschrijving met een bedrag van 1000,—. De uitgeversmaatschappij J. B. Wol ters te Groningen heeft weer verschillende schooluitgaven het licht doen zien. waarop wel dè aandacht mag worden gevestigd. Van de. beken de schrijvers Bouwman en Verdentus is dé tiende druk verschenen van ..Hauptpèrioden der Deütschën Litë- raturgeschichte", waarin vooral de hoofdstukken over de Middeleeuwen, de Aufklarung, Lessing en de Sturm tind Drang-periode uitgebreider zijn geworden Dr. A. Dekker. .T P. Verheule en H. de Lange schreven ..A collection of prose-tpxts", een practische ver- aalcursus in twee delen voor het M.Ö. Een boekje, zonder de beroemde woordenlijstjes over haring en spruit jes, maar met vertaalstof. die binnen de' belangstellingssfeer der leerlingen ligt. De woordenlijst, is goed: de ver haaltjes zijn boeiend; de grammatica begrijpelijk en gericht óp 'het practi sche. Van B. Verolrue en H de Lange ls T.schenen ..Frölich und Ffisch", een Ulo-boek voor Duits, met geconstru eerde combinatie van werkwoordsvor men 'èn zinsconstructies. H. 'dé Lange schroef het Frans lezen cn spreken voor de hoogste Ulo-klasscn. practiseh de andere boekjes. Het vervoe- gsschema en de werkwoordsvor men alsmede de wooordenlijst vormen zeer welkome aanvullingen. ..Zum Ubersetzen", door .T. Leidstra en J. Uittenbogaard, met. een schat van Idiomatische uitdrukkingen. Vertaal boek Nederlands-Frans door V. Bak- vooral bestemd voor de handels scholen. maar in feite ook onmisbaar voor hen die het moderne Frans uit "t dagelijkse J'eveh willen „volgen". Er staat een aanta: zeef lezenswaardige stukjes In. die feitelijk Op de middel bare scholen ook eens moesten wor den doorgenomen. P. J. Banjert', dr. J. J. B. Elzinga en J. N. Holtza.ppel de beide eerst- genoemden kennen we goed van v'roe- er Verschenen boekjes hebben ee'n leuwe methode geschreven 'voor het onderwijs in het Frans aan middel bare scholen. "Veel actuele tekst om te vertalen, zowel in hei Nederlands als Omgekeerd en kleinè grammati cale punten, direct to the point. The young people's library is uit gebreid met een aantal handige, pret- tlfc léesbare deeltjes. Dear Enemy van Jean Webster, het vervolg van het rbejiende Vadertje Langbeen: min der bekend, doch' niet minder geestig Stratford Adventure, dat van Ag- s Furlong, dat we kennen van de Engelse boekenmarkt. De plaatjes in Dear Enemy kunnen oas niet beko ren: iets anders had er wel voof in dc plaats kunnen komen. A. Lobstein en .7. Uittenbogaard (hoofd der Christelijke Ulo-school te Arnhem) stelden Voor de Jugendbi- bllothek samen ..Taccio", de bekende auteur uit Sint Gallen, die een aardig erbaal schreef over een straatjon- en. De Duitse vertaling ls verant woord; de woordenlijst verrrijkond; de illustraties aardig getekend. Van dezelfde samenstellers „Der Sklbub von Adlerpa'sz", De Toverlantaarn, door A. Goudswaard en M. Jansen, geeft, leesstof voor 12 jaar en rtudêr: citaten van goede opvoedkundige waarde: dc variatie is groot'. Van Neerlandia, nieuwe leergang voor het Ulo. verscheen d^el IV (schrijvers: B. Schuil. D. L. Daalder en r-T. do Lange). De vorige deeltjes bespraken we vroeger reeds. Juist voor de Ulo ls de stof overzichtelijk ingedeeld; met name geldt, dit voor de gratnmatlca. Dr. H. Knorringa en dr. C. R. van Paassen schreven deel IT van Latijns leesboek in de Serie antieke cultuur. Sencca. Petronius, Martialis. Plinius. Tac.tus. .Tuverialis en Apulejus zijn overzichtelijk geci teerd. Terecht zijn de schrijvers van oordeel, dat de gymnasasten ook iets anders moeten lezen dan juist de examen-schrtjVérs, om gevaar van eenzijdigheid te vermijden. Een der beste werkjess op het ge bied vanonzc taal is dat van A. Si- virsky. getiteld: ,,De stem van de dichter" (deel 1). oen bloemlezing voor vooordracht, zegt de ondertitel. Maar niet alleen geschikt' voor voor dracht, ook voor school. Sivirsky weet in welgeteld 168 bladzijden een heel arsenaal van proza en poëzie toegan kelijk te maken: poëzie over kinderen, over het spel'der dieren; over stad en land: over de zee: de godsdienstige poëzie: delichtc muze. Een klein deel is gewijd aan de middelnederlandse dichtkunst: een groot deel aan de nieuwe tijd: van Bredero tot Simon Vinkenoog. Een degelijk boek met een grote schat. De schoolboekjes voor geschiedenis zajn uitgebreid met een paar deeltjes, getitel: Van hunebed tot heden, dooro S. v. d. Werff en S. H. Woudsma. de voor de lagere school wel voldoende geven mits wèl hier en daar wat'bij' verteld wordt) Alle waardlring voor de illustraties. Lichamelijke opvoeding van de kleuter Lichamelijke opvoeding Aan de kleutór. doof E, J. M. Ruurs— Broekhuysen, voorh. hoofdcon- sulenté b. d. Rijksinspectie voor de lichamelijke opvoeding. Dit boekje, uitgegeven door Wol- teis, Groningen, is voor het grootste deel een weergave van de theoretisch- pfactlsche cursus „Kleutergymnas- tiek", die in 1913 werd samengesteld aan kleuterleidsters van A'oorbcrei- dend onderwijs. Hoewel de autricc geen leerboek bedoelt te geven,, ver telt dit boekje e\'envcel als ecu leer boek. Het is zeer goed ingedeeld, gefteen menigte voorbeelden, die met grote kennis van zaken worden toege licht. De oefenstof is overzichtelijk. Het hoofdstuk over de methodiek ge tuigt van degcljjke studie, evenals dat over de psycliophysisiche ontwikke ling. Eén handboekje want dat is bet dat iedereen moet lezen, die met kleuters moet omgaan. De XIV stonden Guido Gezelles ..De IIV stonden" of de bloedige dagvaart ons Heren", uitgave van L. J. Veen le Amsterdam, is eén van die kleine fijne werkjes, waarin de door tallozen zo beminde priester-dichter Jezus' lijdensweg ,.bc; zingt" met 'zijn rhythmische taal. Maria en' dc heilige vrouwen, Simon van Cvrene, Maria, de moeder Gods, Veronica, de oversten des volks, de Schriftgeleerden al deze figuren zijn door Gezelle „bepeinsd" in dit somberste verhaal der mensheid, dat hy zegt in die prachtige taal vol diepe symboliek. Bercnce, Veronica, een' lessc zult ons leeren. Wij zagen ook eelï'beeld op oni,' een penning-werk, gemunt niet 's keizers hoofd, met 's keizers zegel merk, maar moeten dieper als in dunne doeken halen, en in ons herte diepzien af te malen, het wezen Gods, die ons uit aarde schiep en riep. om eeuwig eens, met u en Hem, te zege pralen n 's hemels zalen. Een citaat dat qua taal en diepte voor zich. spreekt. Het boekje is keu rig uitgegeven. PADDESTOELEN Al is de tijd van de paddestoelen voorby, het is niettemin dienstg te Avyzen op een zeer handg en goed uit gevoerd werkje 'oVer paddestoelen, dat bij Tjeenk Willink te Haarlem vcr- sclicen cn dat een uitstekende alge mene inleiding bevat over onderwer pen als: wat 'zijn paddestoelen, be- schryving minder algerrtene soorten, eetbare en giftige paddestoelen, ge- Slachtstabellcn, Het boekje la voor zien van overzichteljjkè 'schemata, van goed gerangschikte beschrrjAbn- gen der vele soorten, gekléurde en niet gekleurde illustraties. Practiseh zijn de Verklarende lijst, van techni sche termen eii het register. Dè uit voering vëi'dlent lof. Schrijvers zijn dr.' W. P. Postma en H. Kleyn. ONTWIKKELING MICROBIOLOGIE Het is de titel van de rede. die is uitgesproken bij de aanvaahling van het ambt van buiténgewobn hoogle raar aart de universiteit van Amster dam door dr. Ir. T. Kingma Boltjes. Telefonisch van onze correspondent te Brussel onder-voorzitter Aan de hoge autoriteit van de Kolen-- en Staal gemeenschap, prof. Albert Coppé, verklaarde te Brussel in een voor liet Vlaams economisch verhoud gehouden rede, dat alles gedaan zal worden om Engeland, op basis van reciprociteit, zo nauw mogelijk met de gemeenschap te associëren. Engeland is voor de lage landen de enige, acht eeuiven oude vriend cn zonder Engeland zouden de Nederlanders, de Belgen en de Luxemburgers huu eigeu karakter niet hebben kunnen behouden. Prof. Coppé zeide, dat Europa op het gebied der staalproductie een kwart eeuw achterstand op Amerika zal dienen in te halen. Bovendien kan Europa op het ogenblik, in perioden van hoge conjunctuur, niet eens meer aan zijn eigen kolen-behoeften voldoen en koopt het 20 millioen ton Amerikaanse kolen. In verband met de moeilijkheden A'an het Schuman-plan Avees prof. Cop pé op het feit. dat iéder der zes lan den bijkans onmidellijk nadelen zal dienen te incasseren, terwijl men pas later van de voordelen der eenheids- markt. zal profiteren, wellicht op het moment, dat dc openbare mening on verschillig zal staan tegenover de problemen der economische integratie. Zoals in de Benelux zullen in het kader van de Schuman-cenheidsmarkt, welke op 10 Februari a.s. van kracht \Arordt, overgangsmaatregelen getrof fen dienen te worden. Men heeft in sommige landen nog niet begrepen, dat de eenhcidsmarkt betekent, dat alle producenten een vrije toegang hebben op alle grondstoffen van de ge meenschap. In de Benelux doen zich thans, na acht jaren, de eerste ernstige moei lijkheden A-oor, maar in de Schuman- gemecnschap zullen de moeilijkheden veel sneller aan de orde komen. Het i3 namelijk een vergissing te denken, dat een economische integratie mogelijk is zonder verandering en zonder bewe ging. In perioden van lage conjunc tuur zal men de Belgische kolenpro- ductie dienen te beperken, daar deze de hoogste kostprys en het laagste rendement per arbeider in Europa heeft. Maar de meeste staal en kolen ver bruikende industrieën zullen in België tot nieuwe bloei komen door de lagere kolenprijs van de Scliuman-gemeen- schap. Een andere moeilijkheid is het ge vaar, dat de gemeenschap niet door een verdere integratie van Europa zal worden geschraagd. Prof. Coppé wees tenslotte op de rechten van de Nederlandse, cultuur ln deze nieuwe gemeenschap. Het Neder lands Avordt door 15 millioen mensen van deze gemeenschap gesproken en nooit zullen zij kunnen dulden, dat Europa tot een systeem van twee cul turen zal Avorden verarmd, zei profes sor Coppé. TREKKING STAATSLOTERIJ VAN 2 FEBR. 518e Staatsloterij 2e klasse le lijst (Onjuistheden door sein- of zetfouten voorbehouden). j 30.000: 6031: 5.000: 2155; 2.000: 19317; 1.500: 5336 19964: 1.000: 10206 10932 16S26 16922 18751; 400: 2141 2715 4116 5692 8592 8803 9102 9970 101S0 10332 13229 13257 13519 15354 17827; 200: 1077 1258 1293 1673 1959 2355 2538 2571 2660 2727 2792 3157 3472 4021 -1192 4759 1990 5031 5146 5782 5988 6103 6157 6429 6479 6482 6189 6653 7139 7252 7158 75S4 7991 8088 8586 9014 9052 9254 9396 9467 10273 10328 10410 11390 11763 11958 12454 13.171 13919 14604 14640 15348 15541 15592 15834 15874 16464 16567 16906 17206 17319 18405 18433 18461 18713 20335 20376 20514 20515 20628 20841 21801 21853 21928 21992 1002 1018 1026 1056 1060 1073 1082 1149 1151 1167 1184 1185 .1231 1236 1277 1287 1300 1317 1352 1353 1361 1397 1-109 1431 1437 1496 1503 1531 1584 1590 1611 1622 1624 1636 1669 1700 1725 1747 1755 1759 1782 1794 1797 1827 1831 1§33 1831 1868 1878 1880 1884 1906 1909 1917 1951 1962 1987 1990 2015 2070 2081 2095 2217 2218 2227 2234 2235 2255 2261 2301 2307 2345 2365 2380 2382 2416 2431 2463 2451 2485 2495 2507 2509 2532 2539 2546 2576 2578 2583 2596 2633 2646 2673 2701 2707 2712 2732 2791 2794 2820 2836 2453 2874 2885 2920 2928 2951 2954 2994 3008 3018 3031 3064 3069 3103 3125 3175 3179 3181 3195 3201 3205 3210 3216 3232 3215 3262 3266 3272 3281 3377 3397 3419 3421 3457 3458 3460 3171 3473 3481 3488 3501 3511 3527 3537 3582 3588 3599 3608 3613 3636 3646 3709 3716 3717 3753 3770 3821 3827 3810 3863 3880 3885 3921 3934 3986 4009 4018 4019 4028 4040 4018 4052 4073 4107 4121 4131 ■1155 4159 1176 1213 4269 4314 4319 4358 4390 4179 4492 4515 45)8 4543 4553 1557 4574 -1590 4596 4717 -1729 4731 4751 4774 4788 1798 1802 1846 4850 4877 4884 4905 -1931 4945 4996 5019 5016 5060 507.1 5094 5102 5167 5171 5192 5219 5242 5282 5283 5315 5351 5352 5381 5389 5402 5442 5445 5167 5471 5192 5539 5550 5588 5591 5613 5615 5621 5632 5727 5816 5828 5891 5910 5943 5954 5968 5971 6094 6101 6140 6150 6173 6202 6211 6226 6271 6299 6302 6426 6428 6110 6460 6532 6572 6580 6595 6626 6638 6729 6765 6776 6809 6812 6821 6838 6841 6850 6853 6901 6925 6934 6951 6983 6997 7042 7048 7114 7160 7189 7199 7234 7235 7246 7254 7267 7284 7304 7310 7334 7371 7440 7-162 7488 7498 7507 7514 7549 7592 7605 7688 7704 7712 7713 7716 7732 7829 7857 7921 7065 7998 8014 8056 8064 8089 8113 8121 8137 8139 81-14 8)70 8215 82-19 8331 8368 8390 8430 8444 8474 8496 8525 8526 8545 8593 8606 8636 8695 8697 8702 8776 8813 8832 8884 8901 8929 8994 90309059 9112 9145 9154 9168 9256 9270 9277 9317 9341 9366 9391 9409 9133 9410 9556 9591 9600 9609 9639 9687 9724 9735 9760 9777 9825 9835 9844 9876 9886 9919 9978 9983 9999 10014 10026 10042 10043 10044 10048 10051 10067 10122 10124 10135 10219 10243 10258 10274 10358 10367 10371 10385 10393 10439 10466 10473 10492 10612 10677 10681 10710 10728 10833 10843 .10870 10894 10898 10965 .10992 10997 11005 11006 11021 11033 11045 11057 11063 11156 11187 11203 11220 11261. 11280 11281 11298 11312 11338 11354 11386 11449 11476 11555 11582 11616 11663 11686 11671 11709 11793 11801 11831 11836 11842 11844 11852 11896 11899 11905 11950 11982 12045 12057 12060 12077 12092 12100 12123 12139 12144 12205 12213 12222 12231 12257 12277 12302 12312 12337 12311 12356 12359 12367 12383 12397 12429 12456 12469 12480 12483 12490 12503 12506 12540 12562 12572 12625 12670 12676 12711 12712 12728 12749 12799 12817 12819 12831 12832 12953 12920 12944 12956 13058 13227 13385 13468 13606 13121 13228 13390 13-192 13713 13123 13246 13420 13507 13734 13129 13258 13124 13586 13739 13130 13278 .13437 13614 13747 13182 13352 13444 13622 13755 13208 13360 13447 13632 13768 13211 13731 13448 13647 5 13781 13799 13802 13824 13835 13916 13925 13928 13967 11010 11037 11043 14054 14063 14067 14080 14155 14157 14190 14224 14233 11289 14329 14351 14400 14432 H440 14111 14446 14157 14478 11520 14528 11536 11542 11621 11642 11653 14663 14701 14711 11723 11731 14763 1-1771 11833 11836 14844 11931 1-1941 1-1978 14991 15088 15102 15150 15153 15179 15232 15310 15315 15390 15105 15419 15440 15502 15545 15569 15570 15605 15611 15649 15722 15728 15735 15752 15751 15794 15800 15809 15812 15830 15855 15950 15951 15968 15991 16036 15236 15528 15727 15814 16051 16210 16379 16627 16817 16910 17379 17530 17672 17890 16063 16191 16210 16217 16220 16235 16236 16266 16273 16271 16296 16333 16313 16359 16443 16161 16193 16553 16563 16565 16590 16990 16728 16730 16732 16761 16792 16812 16838 16840 16818 16858 16S86 16917 16920 17029 17140 17113 17163 17174 1727-1 17353 17393 17436 17191 17500 17502 17515 17516 17553 17575 17588 17006 17624 17645 17668 17732 17781 17812 17876 17877 17878 17883 17920 17941 17973 1S026 18044 18085 18091 18115 18132 18135 18219 1S226 18258 18271 18278 18283 18281 18295 18304 18310 18369 18377 18421 1S428 18470 18486 18508 18518 18524 18534 18566 1S5S3 18605 18639 18662 18664 18668 18674 18676 18680 18682 18692 19707 18712 18721 18794 1S817 18823 18828 18850 18876 18893 18914 18933 18980 18983 19017 19051 19081 19091 19166 19168 19182 19213 19214 19224 19241 19310 19433 19453 19472 19498 19525 19527 19536 19543 19553 19558 19582 19634 19636 19664 19667 .19731 19745 19765 19778 19826 19830 19891 19909 19917 19931 19935 19941 20011 20024 20037 20050 20057 20060 20066 20123 20131 20113 20152 20170 20175 20196 20243 20266 20316 20320 20338 20343 20317 20368 20378 201-13 20151 20161 20193 20502 20506 20523 20618 20664 20785 20825 20847 20893 20982 20981 20996 21010 21019 21047 21082 21122 21127 21129 21145 21166 21187 21227 21311 21322 21325 21330 21398 21102 21415 21425 21457 21473 21485 21188 21502 21608 21634 21655 21661 21696 21773 21828 21839 21893 21908 21942 21954 21955

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4