EERBIEDWEKKENDE DEMONSTRATIE VAN HULPBEREIDHEID ORKAAN RAASDE OVER AMSTERDAM Zwaar getroffen Zeeland geïsoleerd Trwi-trr Sliedrecht practisch van buitenwereld afgesloten VIER MENSEN OP TEXEL OMGEKOMEN Rotterdam legt beperking van stroom en gas op TREINENLOOP ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 5 Nederlandsche Roode Kruis werkt op volle toeren (Van een onzer verslaggevers) TIET Nederlandsche Roode Kruis werkt op volle toeren. Uit alle delen van het land komen aanbiedingen bin nen in de vorm van geld, goederen, levensmiddelen en persoonlijke diensten. Naar Lekkerkerk is reeds een auto gezonden met 500 blikken soep, 1190 broden van JfOO gr., 1S80 broden van 800 gr., 900 pakjes margarine, 700 dekens en 25 brancards. In Amsterdam, Deventer en Middelburg heeft het Oranje Kruis de beschikking gekregen over een onder komen ten behoeve van de hulpverlening en voor evacué's. In het Haagse gemeenteziekenhuis aan de Zuidwal zullen wel bij deze gelegenheid, nu de hulpaanbiedingen zich even overstelpend by de centrale instanties opstape len als op deze zwarte Zon dag dit de overvloedig bin nenstromende berichten van cle rampspoed deden. Op vele plaatsen heeft men de dag van Maandag, waarop de grote inzamelingsactie zou beginnen, niet kunnen afwachten en is maar dade lijk met de collecten van geld en goederen begonnen. ieze ijver zal mogelijk de centrale instantie, die zich met de hulpverlening belast, het Nationaal Rampenfonds en haar onder-instellingen als Het Rode Kruis e.d. min of meer hebben overrom peld, maar het is beter zo dan anders. Het is een eer biedwekkende demonstratie van hulpvaardigheid, die sohier ontroert. Het is nauwelijks moge lijk, al deze spontane acties afzonderlijk te ver melden. hoe zeer men daar toe geneigd zou zijn. Het is wel mogelijk een colleftief eresaluut te brengen aan al diegenen, die uit plichts besef en veelal zonder enige rechtstreekse ver plichting onmiddellijk be reid stonden om te doen. wat de hand en het hart te 250 evacué's worden ondergebracht. De keukens zullen voor S.000 personen eten kunnen koken. By de intendance van het Ned. Roode Kruis i» Den Haag werkte men Zondagmiddag en een groot deel van de avond op volle toeren. Onmiddellijk na de oproep via de radio om kleding, dekens, bedden, etc. stonden de eerste gevers reeds voor de deur van deze dienst op de Fluwelen Burgwal. De gehele middag heeft de stroom van gulle gevers aangehouden. In de loop van de middag had men duizenden paren schoenen en ca 120 m3 andere kledingstukken, gelukkig alles van goede kwaliteit, ont vangen. Drieduizend, dekens werden reeds uit Hen Haag verzonden en uit Amsterdam zou eenzelfde aantal vol gen. In de loop van de nacht hoopte men nog 10.000 dekens naar de getroffen gebieden te kunnen dirigeren, alsmede bedden en kussens. In de loop van Maandag zou een en ander verzonden worden. In Haagse bakkerijen wordt ook onder hoogspanning gewerkt. Men bakt daar onge veer 2J/.000 broden per uur. TREFFEND is de spon taneïteit, waarmede uit alle mogelijke kringen het initiatief tot hulpverle ning is gerezen. Provinciale en gemeentebesturen, tal van organisaties en parti culieren hebben zich onmid dellijk in de weer gesteld om te doen, wat voor on middellijke en latere leni ging van de nood va.lt te verrichten. Ook uit het bui tenland zijn aanbiedingen voor hulpverlening ontvan gen. Provinciale, gemeentelijke en stadsbesturen, militaire instanties, P.T.T., vakbewe ging, kerkelijke besturen,, vervoersorganisaties, vrou wenverenigingen, oud-strij ders, padvinders, jeugdver enigingen, kunst- en ver- maaksinstellingen. rede rijen, landbouworganisaties, Odd Fellows en vrijmetsela ren; kortom overal in den lande zijn aanbiedingen ge daan en, voorzover het spoedmaatregelen als be schikbaarstelling van mate rieel en materiaal, perso neel. voedsel en kleding be treft, onmiddellijk in de daad geëffectueerd. Zo ooit de spreekwoorde lijke weldadigheidszin van het Nederlandse volk zich heeft bewaarheid, dan is het doen vonden. Maar tegelijk moge hierbij de waarschu wing worden gegeven, de hulp in al haar vormen zo veel mogelijk langs de aan gewezen banen te leiden, opdat zij zo doeltreffend mogelijk zij en ongure ele menten, die bij zulke gele genheden helaas ook hun slag slaan, de pas af te snijden. Treffend was ook de spoed, waarmede uit het buitenland hulp werd aan geboden. De Amerikaan se, Britse, Franse en Ca nadese ambassaden, de C. A. R. E. Amerikaan se hulporganisatie het Belgische en het Duitse Rode Kruis hebben hulp tot leniging van de nood aan geboden. Vermelding ver dient nog, dat de Neder landse minister van O., K. en W. via de Centrale Eva cuatiecommissie een aantal kampen voor „vorming bui ten schoolverband" beschik baar heeft doen stellen voor opneming van kinderen uit de getroffen en nog be dreigde gebieden. De Nederlandse Bioscoop bond was een der eerste organisaties, die terstond na het vernemen der hulp inzamelingsactie haar bij stand tot leniging van de nood toezegden en hij deed dit door zijn gehele collecte apparaat ter beschikking van deze actie te stellen, zo dat men in de bioscopen zijn giften voor dit doel kwijt kan. De Ned. Federatie van Harmonie- en Fanfarekorp sen zal alle muziekvereni gingen in het land verzoe ken, bij haar leden een col lecte te houden en eventuele baten van uitvoeringen ter beschikking van de hulp actie te stellen. Het cabaret van Wim Sonneveld.dat thans in Am sterdam optreedt in het Nieuwe de la Mar Theater aan de Marnixstraat met een cabaretrevue „Het meisje met de grote voe ten", zal tot en met Vrij dagavond a.s. de baten van deze voorstellingen afdra gen aan de slachtoffers van de watersnood. Het operakoor Bel Canto, dat Donderdag 5 dezer in de Gent. Concertzaal in Haarlem een operaconcert geeft, zal eveneens de baten hiervan afdragen aan het Nationaal Rampenfonds, de centrale instanties voor de inzamelingen. Op tal van plaatsen materiële schade doch weinig persoonlijke ongelukken (Van een onzer verslaggevers) PiE orkaan, die Zaterdagavond en gisternacht met een vernielende kracht over ons land woedde, heeft in Amsterdam naar verhouding weinig schade aangericht. Natuurlek hadden zowel de brandweer, de geneeskundige dienst en de politie het buitengewoon druk, maar het aantar ernstige onge vallen was gering. In de binnenstad is een groot aantal bomen gesneuveld, schoorstenen van het dak geveegd, daken beschadigd en schut tingen omgewaaid. In de Apollolaan heeft een orkaanrukwind een stuk van de muur van het in de oorlog verwoeste huis door de lucht geslingerd, waardoor een negentienjarige wielrydster werd ge troffen. Zwaar gewond is z(j naar een ziekenhuis gebracht. Het was op straat levensgevaarlijk, vooral door de buitengewoon sterke ruk winden. Tegen één uur in de nacht werd een wielrijder in de Van der Pekstraat tegen een auto geslingerd. Ook h(j moest naar een ziekenhuis worden gebracht, Een agent in de Sp^arndammerstraat kwam er beter af. Daar brak Zaterdag avond de bovenleiding van de tram en de man, die met een collega in een politieauto zat, werd even geraakt. Hjj kreeg een shock, maar werd niet ernstig gewond. De leiding was afgeknapt ten gevolge va.n een vallende boom; de tram- dienst had vertraging en er moest een autobus worden ingelegd om een pendel dienst uit te voeren. Ook in het Oosterpark vernielde een vallende boom hot tramnet; lijn 3 moest "via de Sarphatistraat worden omgelegd- Het trampersoneel Is met man en macht aan het werk gegaan en Zondagmorgen was vrijwel overal de schade hersteld en het verkeer kon normaal worden uitge voerd- Er was heel wat te doen geweest en vooral de zware bomen, die moesten worden opgeruimd vormden geen ge makkelijke karweitjes. Op de hoek van de Weteringschans en het Westeinde sneuvelde een twaalf meter hoge iep; in zijn val rukte de boom een draadinstal latie van de tram uit een gevel. Drie spandraden braken en de stroomdraad kwam naar beneden. Een kraanwagen van de politie ruimde het obstakel weg. Ook in de Weteringlaan versperden twee bomen de rails. Zondagmiddag bleek een dekplaat van een der schoorstenen aan de zuid zijde van het Koninklijk Palels op de Dam door de storm te zijn losgeslagen. De zware plaat was enige meters weg geslingerd en hing met een der punten aan de nok van net dak, vanwaar zij ieder ogenblik ln de Palelsstraat kon neerkomen en dus gevaar voor het ver keer opleverde. De brandweer werd gealarmeerd, die vla een ladder over het dak de moeilijk bereikbare dekplaat wist te benaderen en zodanig vast te zetten, dat het gevaar bezworen kon worden geacht. Men zal het gevaarte morgen wee»- op ziin plaats kunnen brengen en bevestigen. nE woonschepen, die tegenwoordig bij tientallen in de Amsterdamse wate ren liggen, hebben het. hard te verant woorden gehad. De Rijkspolitie te wa ter heeft de gehele Zaterdagavond en nacht druk werk .gehad om te assiste ren bij het in toom houden van losge slagen woonarken. Persoonlijke onge lukken deden zich n'ct voor en voor zover thans hekend, Is geen der scheep jes gezonken. In de haven heeft de orkaan be trekkelijk geringe schade aangericht. Tegen 10 uur Zaterdagavond is het Griekse stoomschip Thetis (7000 ton), dat in de Coenhaven lag, los geslagen. Sleepboten van Goedkoop hebben het schip weer gemeerd. Een drijvende kraan in het O. Johan van Hasseltkanaal verkeerde eveneens in moeilijkheden en waaide deels los. Ook hier kon tijdig hulp worden ge boden. De Stad Alkmaar die op de Engelse boeien lag sloeg voor los, doch kon door sleepboten van Goed koop worden gemeerd. Een kraan van de Maatschappij Humber aan de Ertskade is omgewaaid. De haven dienst had het druk met binnensche pen en dekschuiten, die op drift waren geraakt. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. Op Schiphol is het luchtverkeer vrij wel ongehinderd doorgegaan. De diensten ParijsLonden en Frankfort München werden Zondagochtend ge annuleerd. De intercontinentale diensten zijn uitgevoerd, Zondagochtend ver trokken op de normale tijd de toestel len naar Johannesburg en Zuid- Amerika. Zaterdagavond zijn Londen en Parijs niet gevlogen. Zondagmiddag zijn de diensten normaal uitgevoerd. De schade aan gebouwen op het vliegveld is gering. hi de nacht van Zaterdag op Zondag trad' een storing in de eleotrlciteits- voorziening op. In verband mei een storing in de Centrale Veisen van het Provinciaal Electriciteitsbcdrijf werd de verbinding tussen Amsterdam en Veisen verbroken. Op het ogenblik van dit ver breken ontstond een overspanning, waardoor de Centrale Hemweg buiten bedrijf werd gesteld. Als gevolg hiervan kwamen die delen van de stad, stroom betrekken van de Centrale Hem weg zonder licht te zitten. Dit waren een groot deel van Amsterdam-West en van Amsterdam-Zuid. Het grootste deel van dit gebied heeft tussen de IjO minu ten en anderhalf uur zonder stroom gezetenhet stadsdeel in de omgeving van het Rhynspoorplein was drie uur gestoord. De orkaan heeft schade toegebracht aan de electrische bovenleiding van de spoorweg tussen Zaandam en Worm er- veer De dienst tussen beide plaatsen wordt met bussen onderhouden. In de omgeving van Amsterdam Bij de Oranjesluizen trad Zaterdag avond een noodtoestand in doordat het water lager zakte dan men zich by mensenheugenis kon herinneren, n.l. min A.P. Grote stukken van het bulten IJ lagen droog, zodat geen enkel Overal was men in de weer om dijke; te versterken en gaten te dichten schip uit het IJsselmeer via de Oranje sluizen Amsterdam kon bereiken. In de loop van Zaterdagavond steeg het water weer en Zondagochtend was de toestand weer vrywel normaal. De Duitse kust vaarder Lulse Wellert, die met een la- d ng olie van Hamburg onderweg is naar Mannheim had zijn weg binnen door genomen cn kon zioh vanmorgen laten schutten. Het schip had een zware nacht op het IJsselmeer gehad. In Abcoude leverde het Abcoudermeer gevaar op. Het water in het meer stond zeer hoog en sloeg op veie plaatsen over de weg en de dijk. die zwakke plekken vertoonde. Een deel van de weg moest worden afgesloten en het verkeer wor den omgelegd over de nieuwe weg. Engeland zendt tien helicoptères De Britse ambassade deelde Zondag avond mede, dat de Britse admiraliteit Maandag tien helicoptères zal zenden ter hulpverlening aan de getroffen ge bieden. Blauw Wit—Ajax ten bate van slachtoffers van de watersnood Woensdagavond 4 Februari a.s. wordt in het Olympisch Stadion te Amsterdam een vriendschappelijke voetbalwedstrijd gespeeld tussen de hoofdstedelijke clubs Blauw Wit en Ajax ten bate van de slacht- pffers van de watersnood. Oost-Zeeuws Vlaanderen het ergst getroffen De dijken van Oost-Zeeuwsch Vlaan deren zijn op vele plaatsen gebroken. Het emstigt schijnt de streek by Osse- nisse getroffen te zijn; vijf of zes gaten in de dijk, waarbij een opening van 75 meter, laten het water door. Te Temeu- zei brak het water Zondagnacht om om streeks 2 uur door. De Nieuwe Neuzen- polder is ondergelopen, waarbij een kind van enkele maanden ts omgekomen. Verder worden in dit gebied nog talrijke personen vermist. West-Zeeuwsoh Vlaanderen is er tot dusver beter af gekomen. Wel zijn bij Hoofdplaat en Kadzand dijken door ge broken en is grote schade aan boerde rijen aangericht, maar de bevolking kon zich tijdig redden, zodat geen persoon lijke ongelukken zijn te betreuren. Actie voor hulpverlening in de Antillen In de Nederlandse Antillen is een comité van Actie opgericht voor hulp verlening aan de geteisterde gebieden. Nog vóór de oprichting van het comité was reeds 140.000 bijeengebracht. De douanebeambten van de Antillen hebben het getroffen Willemstad geadopteerd. Grote delen der eilanden waarschijnlijk overstroomd OMTRENT de toestand in Zeeland kunnen wij by het ter perse gaan van dit nummer nog geen overzicht geven. De verbindingen zijn grotendeels verbroken, die met Walcheren geheel. Het weinige, dat naar buiten is door gedrongen, rechtvaardigt de vrees, dat de toestand hoogst ernstig is en dat grote gedeelten der eilanden zyn over stroomd. In de omgeving der bomvrije kazerne te Vlissingen is een gat geslagen in de boulevard van ongeveer 20 meter; een groot gedeelte beschadigd en onder water, in de Walstraat tot pl.m. 1 meter hoogte. Er zijn 1 2 doden. Flatgebouw ontruimd. Veerdienst VlissingenBres- kens gestaakt. FuikBreskens Is on bruikbaar. De kantoren van de veer dienst staan op instorten. Middelburg: geen bijzonderheden. Ritten: groot gat geslagen in zee wering. Water stroomt binnen- Eva cuatie van de bevolking in volle gang Tweehonderd man Schelde-personeel ge- requireerd. Aantal doden onbekend. Vrouwenpolder: zogenaamde Katten- polder onder water. Omvang gaten niets bekend. Domburg: schade door hoge water stand. Veere: twee huizen weggespoeld twee doden, waterpeil 44 meter boven A.P. Bestrating weggespoeld. Militairen werken aan de dijk, die inmiddels is ge dicht. Men verwacht hier echter het critieke moment tegen zes uur Maan dagochtend. Westkapelle: militairen werken aan dijk, welke beschadigd is. Nieuw en St. Joostland: Nieuwland- polder ingevloeid. Hansweert: 80 man marine-personeel •erkzaam. Zeer hoge waterstand tol aan dakgoten. Tien landlngsboten uit Roosendaal zijn onderweg voor hulp verlening. Zak van Zuid-Beveland: dit is het hevigst getroffen gebied. Onmiddellijke evacuatie is aangevangen in Wol- nhaertsdijk en Rilland Bath. Tussen Wolphaertsdijk en Oud Sabbinge ongeveer vijfhouderd meter dijk weg geslagen. Minstens zes gezinnen in nood. Onbereikbaar door sterke stroom In de Kreekrakdamde verbinding tussen Noord-Brabant en Zeeland, zijn vier gaten geslagen van in totaal duizend meter. In de sloedam, de ver binding tussen Zuid-Beveland en Walcheren, is een gat geslagen van 100 meter. Bij Willemsdorp, ten noorden van de Moerdijk, is de spoorbaan volko men overstroomd. Hier zijn de boven leiding sportalen door het water weg geslagen. Kruiningen: gat in dyk. De Moerdijk pont ligt by boerderij in het land. Spoorweg vernield, geen slachtoffers. Dyk van Hansweert aan het schuiven. In buurtschap Zanddijk waterhoogte tot dakgoot. Kantoor Prov. Stoombootdienst is weggespoeld. Aanlegsteiger Berkpol der defect. Om 8.47 uur bevolking Wol phaertsdijk geëvacueerd. Waterschap Walsoorden zeer zwaar beschadigd. Nijspolder doorgebroken. Binnendijk Kruiningen en Waarde doorgebroken. Driehonderd meter zeedijk weggespoeld. 's-Gravenpolder in ernstige moeilijkhe den. Geen nadere gegevens. Te 7.40 uur Een groot deel van de boulevard te Noord wijk werd weggeslagen Waar Merwede en Noord tezamen komen Rondom Papendrecht staat alles blank de Merwede en de Noord ineen- stromen, is de dijk van de Alblasser- waard Zondagnacht bezweken. Het wa ter stroomde in enorme hoeveelheden door het gat, dat een breedte heeft van ongeveer honderd meter, het wastelyke gedeelte van de Alblasserwaard binnen. Deze dijkdoorbraak heeft zich voltrok ken tegenover Dordrecht. Ook de Merwededyk op de grens van Glessen- dam en Sliedrecht is doorgebroken. Hier stroomt het water door een gat van 40 h 50 meter de Alblasserwaard binnen. Sliedrecht is practisch geheel door het water geïsoleerd. Een smalle strook ls echter droog. Papendrecht, Alblasserdam, Oud-Alblas en Wijngaar den staan blank. Men ziet geen kans de gaten ln de dyken te dichten. In Sliedrecht ls Zondagnacht een alleenwonende oude vrouw verdronken. Zij is vermoedelijk door het water over vallen en heeft niet meer om assistentie kunnen verzoeken. De burgemeester van Sliedrecht noemde de toestand in zijn gemeente hopeloos. Gisteravond omstreeks half acht kwamen bij hoog icater ongeveer 1200 huizen in Sliedrecht geheel on der water te staan. Honderden stuks vee zijn op centrale plaatsen bijeen gebracht; men heeft voor de beesten geen eten en geen onderdak. Boven dien ontbreken de melkers. Veel vee is in dit gebied verdronken, doch een schatting van het aantal slachtoffers onder de viervoeters kan uiteraard nog niet worden gemaakt. Van twee kanten af stroomt het water naar Sliedrecht' toe. Dat gedeelte van Sliedrecht, dat op djjkhoogte ls gelegen, heeft geen last van de abnormaal hoge waterstand. De lagere stadsdelen te zamen beslaande een derde deel der stad zyn onder water gelopen of lopen ge vaar een prooi te worden van het stro mende water. De hoge dyk, die een hoogte heeft van 4.25 meter boven N.A.P. is reeds over spoeld. In Sliedrecht staat volgens schatting een gebied van 900 1000 ha onder water. De Slledrechtse Rode Kruls-colonne werkte onder hoogspan ning om de talloze dakloze gezinnen hulp te kunnen verlenen. Zij heeft assis tentie gekregen van de Rode Kruts- colonnes gekregen uit Gorkum. In ver schillende huizen loopt het water over de vensterbanken naar binnen. De be woners hebben een onderkomen gezocht op de zolders. Bij een aantal lage hulzen. De waterleiding te Papendrecht ls ge heel uitgevallen. Er ls een scheur in het aanvoernet ontstaan, waardoor Papendrecht is afgesloten van de water bronnen. Sliedrecht, waar de watervoor ziening ook korte tijd was gestagneerd, moet het thans met de helft van zijn bronnen stellen. De blnnendijkse bron nen zijn namelyk uitgevallen. De buiten dijkse bronnen zorgen nu alleen voor de watervoorziening. Sliedrecht levert thans ook water aan Papendrecht. De burgemeester van Sliedrecht heeft de bevolking aange maand grote zuinigheid te betrachten py het "gebruik van drinkwater. De electric!teitsvoorzlenlng ln Papendrecht ls ook gestagneerd; men ziet geen kans om verbinding met deze gemeente te krygen. Toestand op de Waddeneilanden Dijken bij De Cocksdorp besweken VAN het eiland Texel kwamen al vroeg zeer verontrustende berichten bin nen. Van de polder Eendracht (by De Cocksdorp in het Noorden) is de dyk bezweken. Alle bewoners zijn ge- evacueerd en zelfs zou het gevaar be staan, dat de polder als verloren zou moeten worden beschouwd. Vannacht omstreeks half twee werd de noodtoe stand afgekondigd, nadat reeds om Amsterdam helpt de Maasstad (Van i onzer verslaggevers) HE' i ET gemeentebestuur van Rotter dam heeft in de loop van de Zon dag een officiële mededeling ver strekt inzake de ernstige toestand van de electriciteitsvoorziening in zyn ver zorgingsgebied. Voor de electriciteits- verbruikers in de gemeenten Rotter dam, Schiedam, Vlaardingen, Berg- schenhoek, Blcyswijk ,on de gemeenten op Voorne en Putten. Rozenburg en west-IJsselmonde maakt het gemeente bestuur bekend, dat men zich in deze gemeenten voorlopig aanzienlyk in stroomverbruik zal moeten beperken. Voor de Zondag gold, dat het verbruik zo gering mogelyk werd gehouden; het gebruik van electrische kacheltjes e.d. is absoluut verboden. Op de verbruikers in woonhuizen is een dringend be roep gedaan Zondagavond na 22 uur geen electriclteit te gebruiken. Vandaag tussen zeven en negen uur en hedenavond tussen 17 en 22 uur moet een ieder z(/n stroomverbruik tot het uiterste beperken. Om de voor ziening van electriclteit voor de polder en rioolgemalen niet in gevaar te bren gen, dienen de overige stroomafnemers zich te beperken tot GOfc van hun nor male verbruik. Beide gasfabrieken aan de rechter en linker Maasoever ondervinden grote hinder van de hoge waterstanden. Ten gevolge hiervan ls er stagnatie ont staan in de gasproductie. In verband hiermede moet net gebruik van gas voor ruimteverwarming worden uitge schakeld. Aangezien de gasdruk dras tisch moest worden verlaagd, wordt aan de gasverbruikers uit veiligheidsover wegingen dringend aangeraden alle automatisch werkende apparaten, zo als warmwatertoestellen en ketels voor de centrale verwarming die met gas worden gestookt, tot naacr order buiten oedrijf te stellen. Men moet er vooral op letten, dat van toestellen die door arukverlaging zijn uitgegaan, de kranen worden ge sloten. Deze maatregel geldt ook voor alle gebruikers te Maassluis, Vlaar dingen, Barendrecht, Capelle a/d IJssel en Heerjansdam. Zondagochtend vroeg heeft de burge meester ran Amsterdam mr Am. J. d'Ailly zich in verbinding gesteld met de voornaamste noodgebieden om hulp aan te bieden. Enkele brandweerauto's zijn naar Rotterdam vertrokken om hulp te bieden bij het leegpompen van de kelders van de electrische Centrale te Rotterdam. De auto's kwamen Zon dagmiddag tegen 3 uur aan en zijn on middellijk begonnen met het leegpom pen. Door waterschade was een der centralen uitgevallen. Er bevond zich 15 A 20.000 m3 water in de kelder 12 uur (middernacht) de brandweer sirenes van Oudeschild en Den Burg in werking waren gesteld om men sen byeen te krijgen, die zouden pro beren. het gat in de Schansdijk met zandzakken te dichten. De sluisdeur van de Schans-sluis was weggeslagen. Het onderlopen van de Eendrachts- polder heeft, zo wordt nader gemeld, aan vier personen het leven gekost, onder wie de 62-jarige smid J. IJka uit de Waal. Zij maakten deel uit var de reddingsexpeditie, die zich per auto bus naar de dreigende doorbraak had begeven- De passagiers hadden het voertuig al verlaten, toen zij onver wachts door water achter zich wer den ingesloten. In het Zuiden is de toestand minder ernstig geweest, omdat fort de Schans, waar enige malen een doorbraak heeft gedreigd, aan de luwe kant van het eiland ls gelegen. Volgens de laatste niet bevestigde berichten zou het ge vaar daar zyn bedwongen. De evacuatie naar De Koog vindt voortdurend voort gang. Bii deze plaats, die zelf veilig is, zyn stukken duinen door de golven weggeslagen. Op Terschelling hebben de dyken zich goed gehouden. Een kleine duindoor- oraak bij paal 19 was spoedig gedicht. Er werd de gehele nacht wachtgelopen. Aan de havenkant van West-Terschel ling liepen de kelders vol; het water kwam tot 40 centimeter hoog in de kamers. Op Ameland stortte, tengevolge van de storm, het hotel Steirvoorte in zee; er deden zich geen persoonlyke ongelukken voor. De Amelanders, die onmiddellijk alle pogingen in het werk stelden, nog iets van de inboedel te red den, konden niets uitrichten. DULLES CONDOLEERT MINISTER BEYEN De Amerikaanse minster van buiten landse zaken. John Foster Dulles heeft een persoonlijke telegrafische boodschap aan zyn Nederlandse ambtgenoot mr Beyen doen toekomen, waarin hij uiting geeft aan zyn verslagenheid over de ramp, die Nederland heeft geteisterd. Het telegram zest: „Ik ben diep ver slagen door de ramp, die uw land zo plotseling heeft getroffen. Mijn regering zoekt onverwijld naar middelen om doel treffende hulp te verlenen. Ik bid, dat het ergste voorhy is en dat veel van het lijden verlicht moge zyn als ik u binnen enkele dagen zal ontmoeten." De ambassade deelt voorts mede. dat experts van de Amerikaanse genietroe pen te Heidelberg naar hier komen om samen te werken met de Nederlandse genie en legerautoriteiten. dyk Nieuw-Neuzenpolder doorgebroken. Boerderyen onder water. Geen nadere berichten. Waarde: te 6.36 toestand kri tiek. Westveerpolder: ingelopen. Hoede- kenskerke: 7.33 veerboot Koningin Emma opgelopen. Zonder slepershulp vlot gekomen. Pontonknecht verdron ken. Ellewoutsdyk: 7.30 dringend ver zoek om boten. Hierin wordt getracht te voorzien. Fort een meter onder water. Zierikzee 7 uur gedeelte der stad on der water. Verder geen berichten. Hoofd plaats en Thomaspolderdijk: over lengte van dykpaal no. 16 tot 22 doorgebroken. Alle huizen weggespoeld. Stormtij. Wat betreft de treinenloop dient het volgende De D-treinen bestemd voor Hoek van Holland worden naar Den Haag S.S. ge voerd. Vandaar gaan de reizigers met bussen naar Hoek van Holland. De Zee landboot Prinses Beatrix, die by Hoek van Holland aan de wal lag, is losgesla gen en ligt aan de Zuid-oever van de Nieuwe Waterweg voor anker. De D-trein, die 10.10 uur uit Amster dam naar Parijs Is vertrokken en de nachttrein uit Parijs, ryden Amsterdam - Utrecht - Arnhem - Nijmegen - 'sHer- togenbosch - Roosendaal en omgekeerd. Het treinverkeer tussen Londen en Har wich is volkomen gestaakt. De baan staat hier onder water en in Harwich is het ook alles storm wat men hoort. Op al de Zeeuwse eilanden zyn dyk- doorbraken. De kop van Noordw.-Noord- Brabant staat onder water. Er ïs nu reeds besloten, dat de D-trein, die des morgens om 9 uur uit Den Haag ver trekt naar Brussel, Luxemburg, Bazel, morgen niet zal rijden. Reizigers voor Luxemburg en verder moeten reizen met trein, die om 7.49 uur uit Den Haag naar Utrecht vertrekt en in Utrecht overstappen op de trein Amsterdam UtrechtEindhovenMaastricht-Lu xemburgBazel. Russische autoriteiten bevorderden spionnage Het blad van de Russische communis tische partij de Prawda, heeft Zaterdag gezegd, dat Russische staatsgeheimen verraden zijn door spionnen voor een vreemde mogendheid. Enige van deze spionnen worden met name genoemd. Welke buitenlandse mogendheid wordt bedoeld, wordt niet gezegd, maar een der spionnen wordt als „een Ameri kaanse agent" aangeduid. Het werk der spionnen zou zyn vergemakkelijkt door zorgeloosheid ten aanzien van het be waren van staatsgeheimen. Een aantal spionnen is door de Russische geheime dienst ontmaskerd. Een voormalig afdelingshoofd van het ministerie voor de olieindustrie had ge heime documenten in handen gekregen m deze gebruikt voor zyn verderfelijke activiteit. Verder wordt gezegd, dat by de economische bank van de Sowjet- Unie en in de ministeries van Bevoor rading en van Volksgezondheid zorge loos is omgesprongen met documenten. De voormalige onder-minister voor non-: cerro-metaIen Petrof zou een aantal be- 'angryke papieren hebben verloren, al- lus de Prawda. Ook hebben, volgens het blad enige leidinggevende personen de Sowjet-wetten geschonden door te veel te praten, waarvan misbruik werd ge maakt door politieke schelmen en scha delijke elementen. Van de door de Prawda met name genoemden zün ar 'wee van Joodse afkomst. President Jan Leis beschadigd Bij de redding van 21 zeelieden en 3 vrouwen van het Deense schip Annam, dat later zonder loods de Nieuwe Water weg is binnengelopen, is de President Jan Leis, de reddingboot van Hoek van Holland, aan het roer beschadigd en buiten dienst gesteld. De reddingboot van Breskens heeft de taak van de Jan Leis overgenomen. B.B. en Utrechtse middenstand gaan samen exposeren (Van onze correspondent) Utrecht, 31 Januari. Het bestuur van de middenstands federatie „De Drie Zuilen" en de com missie Bescherming Burgerbevolking hebben in een persconferentie medede lingen gedaan over de grote tentoon stelling, die van 22 tot en met 30 Mei in Utrecht zal worden gehouden. De burgemeester van Utrecht consta teerde, dat de samenwerking tussen de middenstandsfederatie en B.B. buiten- fewoon goed is en dat men van deze ijzondere, landelijke expositie veel kan verwachten. Ook de samenwerking in B.B.-verband tussen Utrecht en de rand gemeenten laat niets te wensen. De op zet van deze tentoonstelling is met' kracht ter hand genomen en vast staat, dat in de jaarbeursgebouwen een expo sitie komt welke nog veel groter zal zyn dan „De Drie Zuilen" van 1950. Wij vernamen, dat de toeloop van standhouders verrassend groot is. Ruim de helft der expositieruimte is binnen één week verhuurd. De burgemeester van Zuilen, vice-voorzitter van de B.B.- tentoonstellingscommissie, zeide onder meer dat de B.B.-expositie geen tech nisch dode manifestatie mag worden, maar een levende getuigenis van wat dringend nodig is: paraatheid, in het belang van nationale rust. De B.B.-af- deling op deze „Drie Zuilen-tentoonstel ling" zal ln het centrum staan. Daarom heen exposeert de middenstand. OPLEIDING MONTESSORI- LEERKRACHTEN In een bijeenkomst van de Verenigin gen tot Opleiding vant Leerkrachten vol gens Montessoribeginselen heeft prof. dr G. A. yan Poelje het voorzitterschap lezer véi enigingen aan de rijksinspecteur van het gymnasiaal en middelbaar on derwijs de heer A. S. J. var Dam over gedragen Deze deelde, nadat men de scheidende praeses een persoonlijke her innering had overhandigd, prof. van Poelje zijn benoeming tot erevoorzitter van beide verenigingen mede. Fritz Kuhn, eens de leider van de nazistische Duits-Amerikaanse bond. is. naar thans door zijn advocaat wordt medegedeeld, ruim een jaar geleden in München overleden. Maria Anna Knuth, een voormalige Duitse filmactrice, is Zaterdag wegens spionnage voor Polen en pogingen tot omkoping van drie Westduitse politie beambten veroordeeld tot vier jaar ge vangenisstraf.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3