Totaal overzicht van de toestand in de getroffen gebieden Schade aan Katwijk en Noordwijk is ten dele onherstelbaar Atlantic Wall keerde grotere ramp Koningin en Prinses in geteisterde gebied Zuiden en Westen het zwaarst geteisterd GELDERS DAGBLAD MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 PEN NATIONALE RAMP HEEFT ONS LAND GETROFFEN. Het water van Noordzee, zeegaten en rivieren sloeg, reeds hoog door spriugiij en op gestuwd door een Noordwestenwind van crkaan- kraclit, op vele plaatsen bressen in dijken en water keringen. Het zwaarst werden het Zuiden en het Westen van het land getroffen. Grote gebieden steden, dorpen en polders staan blank. Vele plaatsen zijn geheel van de buitenwereld afgesneden. Vele inwoners van vele overstroomde dorpen, ge huchten en steden hebben verscheidene uren op zolders of zelfs in toppen van bomen moeten door brengen, alvorens zij door in allerijl verzamelde reddingsploegen konden worden gered. Tientallen gezinnen hebben de nacht moeten doorbrengen op de zolders of daken van hun soms tot de dakgoten ondergelopen woningen. Tientallen huizen, schuren, loodsen, vacantiehuisjes en uitspanningen werden verwoest. Honderden stuks vee verdronken. De direct noodzakelijke hulpverle ning wordt, zover mogelijk, thans plaatselijk uitgevoerd onder leiding van burgerlijke en militaire autoritei ten. Alle beroeps-, reserve- en dienst plichtige militairen, van land-, zee- en luchtmacht, die in werkelijke dienst zjjn is gelast naar de plaatsen van de tachering terug te keren. Een groot aantal militairen is reeds bij de hulp- verleningsacties ingeschakeld en ver wacht mag worden -dat doorlopend grote groepen militairen, duw-arbei- ders, Roode-Kruiscolonnes en andere hulpverleningsploegen zich naar de getroffen gebieden zullen begeven. In deze streken moet men het veelal Eonder communicatiemiddelen stellen, soms zelfs zonder electriciteit, water of gas. De Spoonvegen hebben in som mige streken de diensten moeten sta ken, doordat spoorbanen zijn wegge spoeld of overspoeld. In vele havens is een chaos ont staan, tientallen schepen verkeerden op zee of op de rivieren in moeilijk heden of moesten de strijd tegen de elementen beëindigen met de onder gang. Het laat zich aanzien, dat de Zeeuwse eilanden het zwaarst zijn ge troffen. Men vreest voor ernstige verzilting. Walcheren. De zeedijken op het eiland Walche ren zijn op verschillende plaatsen be sweken. De nieuwe Kerkerpolder en de Suzanna-polder zijn volgelopen. In de dijk bij Rammekens zijn grote ga ten geslagen. Onder andere bij Veere eu Vlissingen. In laatstgenoemde plaats is de toestand ernstig. De bin nenstad staat blank en het water In de straten bereikte een hoogte van 3 k 4 meter. Ook Veere en Arnemuiden staan onder water. Zuid-Beveland. De zeedijken bjj de Ellewoudsdijk, Kattendjjke, Baarland en Kruiningen zijn doorgebroken. De Reigersbergs polder de Wolverdijkspolder, zijn on der gelopen. Rilland Bath en Krui ningen zijn geïsoleerd. Het water sti-oomt met grote kracht de polders binnen. In deze gebieden is men be gonnen met de evacuatie van de be volking, die naar Goes zal worden ge bracht. De zak van Zuid-Beveland is het hevigst getroffen. Onmiddellijke evacuatie is gelast in verscheidene plaatsen. Zeeuwsch-Vlaanderen. In Zeeuwsch Vlaanderen zijn de dij ken bjj Temeuzen, Hoofdplaat, Osse- nisse, Hontenisse en van verscheidene andere polders doorgebroken. Bij Kad- zand is de zee over de sluis geslagen. Grote stukken duin zijn weggespoeld. In verscheidene dijken zijn gaten ge slagen. Dordrecht. Het gebied rondom Dordrecht is ook ernstig geteisterd door het wa ter. Meer dan de helft van de stad werd overstroomd. In de 's-Graven- deelse dijk, die het eiland van Dor drecht aan de Westzijde beschermt te gen de Dordtse Kil, is een gat gesla gen. De Noordendijk is overspoeld. Omstreeks half vijf voltrok zich het gruwelijk lot van de stormvloed aan de Ouder en Nieuwe Beerpolder onder Dubbeldam 1200 H.A. Polderland staat blank. De spoordijk werd totaal verwoest. De electrische gemalen onder Dubbel dam zijn onder water gespoeld. De waterkerende dijk van de Eendraehts- polder in de Hoekse Waard is op drie plaatsen doorgebroken. In Numans- dorp zjjn twee polders, tezamen onge veer 650 h.a. groot, ondergelopen. In de Torensteepolder (groot 1000 h.a.) wer den de 2000 bewoners grotendeels ge- evacueerd. Sliedrecht is practisch een eiland geworden. De Alblasserwaard is ondergelopen, doordat op twee plaat sen de dijk is doorgebroken. Ongeveer 1200 huizen in Sliedrecht staan onder water. Ruim 1000 h.s. van de stad staat blank. Ook Papendrecht (geheel geïsoleerd, zonder water, licht en gas), Alblas- serdam. Oud Alblas en Wijngaarden staan onder water. De Polders Het Zand. Burgemeester-Crezeepolder en de polder voor Donkersloot nabij Rid derkerk staan blank, evenals de in dit gebied gelegen gemeenten. Zwijn- drecht, IJsselmonde en Hendrik Ido Ambacht hebben ernstige schade op gelopen. De Krimpenerwaai-d is sinds 1916 niet zo ernstig geteisterd als thans. De djjk bij Krimpen aan de IJssel is op vele plaatsen zwaar ge havend. Zuidhollandse Eilanden. De gemeenten Oudenhoorn en Helle- voetsluis staan geheel onder water: Zuidland. Abbenbroek en Oudenhoorn zijn geëvacueerd. De afsluitdijk in de Brielse Maas nabij Oostvoorne is over een afstand van ongeveer 300 meter ernstig beschadigd. Zjj loopt ernstig gevaar. De Boulevard in Oostvoorne is ernstig beschadigd. De duinen Zijn over kilometers lengte weggeslagen. In 's Gravendeel is de toestand hope loos. De „God' zij dank Polder", de Bosse polder, de Scheurpolder en de Noordbankpolder op het eiland Roo- zenburg zijn onder water gelopen. Er is veel vee verdronken. Langs de Nieuwe Msas. De Kappelpolder bjj Maassluis is in drie minuten onder water gelopen. Ongeveer 1500 huizen in Maassluis werden een prooi van het water. De Maasdijk is doorgebroken. Vele fabrie ken in Maassluis hebben grote schade opgelopen. Ook in Vlaardingen was de door waterschade slechts met twee machines kan werken. De kraakgas- voorziening te Pemïs is gestagneerd geweest. In West-Brabant. Tijdens de springvloed zjjn in de nacht van Zaterdag op Zondag de djj- ken van de Schelde op vele plaatsen bezweken, waardoor een groot gebied ten noorden en zuiden van Bergen op Zoom is overstroomd. Voor zover thans kan worden nagegaan is het gebied rondom Halsteren het zwaarst getroffen. Alleen al in de Auvergne- en Theodorus polders zjjn tot nu toe 17 personen om het leven gekomen. Het aantal zal, naar wordt gevreesd, meer dan het dubbele bljjken te zijn. In deze polders zjjn 50 boerderijen en huizen onder water komen te staan. Een tiental is door het opstuwende water vernield. Honderden stuks vee zijn gedood. In de Tholense Dijk werden "acht ga- ten geslagen. Hierdoor zjjn vrjjwel alle polders ten Westen van de ljjn LepelstraatBergen op Zoom onder water komen te staan. Het water heeft op vele plaatsen een hoogte van ruim zes meter bereikt. In Bergen op Zaam is de machine fabriek „Holland" onder water komen te staan. De schade wordt op ander half millioen gulden geschat. De bewoners van een aantal hui zen aan de djjken moest wor den geëvacueerd. Een der gezinnen De op het Noordwijkse strand geworpen OD 13. toestand critiek. Het havengebied van Vlaardingen stond geheel blank. Fabrieken liepen onschatbare scha de op. Het 8000 ton metende passa giersschip „Stad vlaardingen" ge raakte op drift, docli kon tjjdig weer aan de veilige touwen worden gelegd. In Schiedam is een 33 meter diepe bouwput van het nieuwe dok van Wil ton Feyenoord vol gelopen. Het water stond tot aan de rand van de sluisdeu ren. Vele fabrieken en woningen heb ben waterschade opgelopen. In Rotterdam zjjn verscheidene stadsdelen overstroomd. Rotterdam Zuid was alleen bereikbaar via de autotunnel. De toegangen tot de Maas tunnels zjjn met de vloedschotten be veiligd en lopen geen gevaar. Opge slagen goederen op de loswallen langs de rivier, dreven rond. Het water heeft op drie plaatsen de Pastorie- djjk te Pernis overstroomd. In Pernis zelf was de toestand niet onheilspel lend. De raffinaderjj van de B.P.M. is wegens de grote waterschade geheel stilgelegd. Rotterdam is voor stroom voorziening aangewezen op de cen trale aan de Schiehaven, die echter Het. vernielde restaurant Brittenburg op de zwaar beschadigde b>.. undboulevurd te Katwijk. bestaande uit zes personen kon eerst op het laatste moment worden gered. Er zijn geen slachtoffers. De spoorlijn van Bergen op Zoom naar Vlissingen werd op enkele plaatsen weggeslagen. Het reddingswerk. De eerste slachtoffers van de wa tersnood in dit gebied werden geëva cueerd door schippers uit Tholen, dat door de overstroming geheel is geïso leerd. Het water verraste velen in hun slaap en enkele gezinnen danken hun leven aan het feit, dat inwoners van Halsteren hen op tijd konden waar schuwen. Het reddingswerk werd be lemmerd doordat er slechts een ge ring aantal motorboten beschikbaar was.de sterke stroming maakte het gebruik van roeiboten onmogelijk waarmede echter tot Zondagmiddag reeds ongeveer 40 van de ruim 50 ge zinnen uit Auverne- en Theodoruspol- ders in veiligheid werden gebracht. In de loop van de middag was in Halsteren een detachement van de marine gearriveerd, dat met amphibie- tanks het overige deel van de zwaar getroffen bevolking zou evacueren. Uitgeput van de doorstane ontberin gen moesten velen met draagbaren uit de bootjes worden gedragen. Wat zjj hadden kunnen redden was niet meer dan wat kledingstukken en kost baarheden. De Hollandse kust. In het kustgebied van Noord- en Zuid-Holland en op de eilanden is de schade grotendeels veroorzaakt dooi de heftige stormen. Van watersnood was slechts hier en daar sprake. Bjj de aanlegwerken van de nieuwe Rijks zeehaven in Den Helder is een van de pas aangelegde djjken bezweken. Bjj Sint Maartenszee (gemeente Zjjpe) zijn de duinen op twee plaatsen door het zeewater doorbroken. In Zand- voort in de duinenreep weggeslagen en zjjn de strandtoegangen totaal ver dwenen. De reddingspost van de Zandvoortse reddingsbrigade op het zuidelijke strand is naar beneden ge stort. Duinen sloegen ook bjj Kjjk- duin, 's-Gravenhage (toestand kri tiek), Kamperduin, Noordwjjk a. Zee. Beverwjjk en Katwjjk aan Zee. De Hondsbosse zeewering heeft het ge weld der golven kunnen venverken. In Kamperduin is een groot houten restaurant het slachtoffer van de i ïtorm geworden. Het Oranjebad in Noordwjjk aan Zee is totaal wegge slagen. In Katwjjk is het hotel Restau rant „Brittenburg" geheel overspoeld en zo goed als weggevaagd. 'Het „Zee- en Zonnebad" is geheel verdwenen, Een opvallend verschil met de toe stand elders in het land, werd waar genomen bjj de Oranjesluizen te IJmuiden. Zaterdagavond werd daar de laagste waterstand sinds mensen heugenis geregistreerd (2.96 m.). In de loop van de Zondagmorgen was de waterstand weer normaal. In de ha ven van Umuiden zjjn vele loggers op drift geraakt. Op het strand werden enkele uitspanningen een prooi van de storm. Elders in liet land. Vanzelfsprekend zjjn ook vele plaat sen in het binnenland door de storm getroffen. In Amsterdam stagneerden omgewaaide boomen enkele tramlij nen, in de haven sloegen enkele sche pen los. licht-reclames en stroomdra den sneuvelden, doch verder viel de schade nogal mee. Friesland en Gro ningen hebben, voor zover thans kan worden nagegaan, geen ernstige stormschade opgelopen. De weg Gou daUtrecht via Oudewater was niet bei-jjdbaar. De P.T.T. heeft hier en daar te kampen gehad met kebelsto- ringen. In Sleeuwjjk, Abcoude en Schoonhoven sloeg het riviei-water op sommige plaatsen over de djjken en richtte schade aan. Op marken dwar relden alleen souveniers door de lucht. Het befaamde huis van Sjjtje Boes heeft men moeten stutten. De dijken van de Noordoostpolder hebben zich goed gehouden. In de polder zelf heb ben de woningen en boerderijen grote schade opgelopen. De dijken van de Wieringevmeerpolder en de Anna Pau- lownapolder zjjn ook intact gebleven. In Gelderland heeft men weinig last gehad. De Strandboulevard te Scheveningen die eveneens een zware tol moest be talen aan de losgebarsten elementen. (Van een onzer speciale verslaggevers) 2jTEER ZWARE, len dele voor tieutallen jaren onherstelbare schade heeft het noodweer aangericht in de badplaatsen langs de Noordzee kust, die, het zwaarste geweld van de over de schuimende open zee aan stormende Noordwester moesten opvangen. Langs de gehele kust werden de duinen over tientallen meters di pte weggeslagen, waardoor de glooiende hellingen naar het brede straud veranderden in aangevreten stijle zandwallen, die at ij wel loodrecht tn zee of op een smal strandje neervallen. Hoe ernstig deze duinafslag in het algemeen ook zijn mag hier en daar ontstonden zelfs kritieke situaties voor het achterland 1 et ergste doen deze gevolgen van de storm zich gevoelen in de badplaatsen, die ten dele gebouwd zijn op deze duinstrook langs de zee en vour wie dit voorste duinterrein met boulevards, wandelwegen, badgelegenheden, andere seizoeu-outillage en wat dies meer zij, als het ware een levens slagader is. Een blik op de kaart toont, dat in deze gordel van badplaatsen Katwijk en Noordwijk het zwaarste geweld van een zuivere .Noordwester te ver duren hebben. De schade, in de vissers- badplaats en de bloemenbadplaats aangericht, betekent dan ook een zeer zware slag, waarvan zjj zeker niet voor het komend seizoen zich kunnen herstellen en bovendien nog tientallen jaren de naweeën zullen gevoelen. "y/ergezeld van prinses Beatrix bracht H.M. de Koningin gistermiddag een bezoek aan de omgeving van de Krirupenerwaard. De komst van H.M. was de autoriteiten in die streek niet bekend. Zij reed eerst tot aan Ouderkerk, welke plaats zelf onbereikbaar was, zodat de koninklijke auto slechts tot de grens van het ondergelopen land kon rijden. Vervol gens werden Lekkerkerk, Krimpen aan de IJssel en Krimpen aan de Lek bezocht. De burgemeester van Krimpen aan de IJssel was toevallig ter plaatse aan wezig, waar de koninklijke auto stil hield. Met hem had dc Vorstin een in formatief onderhoud. Het lag in het voornemen te pogen naar Zeeland te gaan. Dit bleek echter onmogeljjk door het passeren op de wegen van grote hoeveelheden in veiligheid gebracht De Koningin trachtte eveneens Dordrecht te bereiken, hetgeen helaas niet mogelijk bleek, mede door de overbezetting der wegen als gevolg van plaatselijke evacuaties. Via de brug by Vreeswijk heeft Hare Majesteit Gorin- chem kunnen bereiken en heeft aldaar onder meer met de burgemeester ge sproken. Daarna is de Koningin naar Soest- djjk teruggekeerd. Ministers bezochten het noodgebied De minister van Verkeer en Water staat, mr. J. Algera en dr. Drees be zochten Dordrecht om zich van de toe stand ter plaatse op de hoogte te stel len. Minister Beel bezocht N. Brabant. Namens de Koningin brengt Prinses Wilhelmina heden en morgen een be zoek aan de door de watersnood ge troffen gebieden in Zeeland. Prins Bernhavd was zeer onder de indruk, toen hjj het nieuws van de overstromingen in Nederland vernam. „Dit is verschrikkelijk nieuws", zei hjj. De Prins was diep onder de indruk van het verlies aan mensenlevens. De Prins, die deelneemt aan de plechtigheden ter liercienking van het feit, dat New York 300 jaar geleden werd gesticht, zeide: „Ik zal doen wat mjjn regering en de Koningin willen dat ik doe." „Nederland heeft echter altjjd tegen het water moeten vechten en wij zul len deze nieuwe ramp bestrijden en overwinnen zoals wjj altjjd in het ver leden hebben gedaan." Hij was dank baar voor het Amerikaanse aanbod tot hulp. Prins Bernhard deelde zijn gehoor in de „Saint Marks of the Bouwerie" te New York het nieuws van de ramp mede. Hjj sprak met grote emotie en zjjn gehoor was diep onder de indruk. Hij vroeg de aanwezigen te bidden voor degenen, die zjjn omgekomen en hen, die thans in gevaar en ellende ver keren. Voor Katwjjk, dat zich juist in de laatste twee jaar weer trachtte op te richten van een ogenschjjnljjk onher stelbare verwoesting in de oorlogs jaren, betekent deze aanval van de natuur een ramp, waarvan de gevolgen zeer ernstig zjjn. Om ruim vijf uur Zondagochtend bereikte de springvloed, die bovendien werd opgejaagd door de ongekend felle storm een hoogtepunt in deze omge ving. Ook de windkracht bereikte hier toen een maximum. In Katwjjk werd de hoogste water stand genoteerd, die ooit werd gere gistreerd, nameljjk ongeveer 4 \'z meter boven N.A.P. De golven sloegen met een razend geweld over de buiten sluizen, over de duinreep langs de Boulevard en uiteindeljjk ook over de Boulevard zelve. De uitwatering werd dichtgedreven met het zand, dat elders met tonnen tegeljjk van de duinen werd geslagen. Het tientallen meters brede duin terrein voor de Boulevard, waardoor heen zich de wandelweg kronkelt, sloeg met grote stukken tegeljjk weg, zodat binnen korte tjjd de zee knabbel de aan de Boulevard, voor zover die niet door een lage muur naar het voor terrein beschermd werd. Zondagochtend was zo goed als het gehele voorterrein van de Boulevard verdwenen, wandelweg incluis. In de vroege ochtend spoelde de muziektent weg. Nadat het geweld van het water de duinstrook langs de Boulevard r.ad doorgeslagen, sloeg de zee haar klau wen uit naar Nieuw Brittenburg, de trotse erflater van het dorp. dat in vroeger eeuwen door de zee verzwol gen werd en waarvan de resten thans ver buiten 1 de kust op de zeebodem rusten. Dit café-restaurant stond eertijds aan de landzjjde van de Boulevard, werd. in de oorlog tegeljjk met de ge hele Boulevardbebouwing door de Duitsers gesloopt om schootsveld te verkrijgen voor de versterkingen in de Atlantic Wall, en werd na de oorlog als een der eerste bouwwerken in de afbraakstrook herbouwd, ten dienste van het vreemdelingenverkeer in het badseizoen. Het herrees aan de zeezjjde van de Boulevard. Water en wind hebben in enkele uren dit bouwwerk gesloopt. Zondag ochtend stond nog slechts de helft aan de landzijde overeind, gevaarljjk balan cerend op de afgebrokkelde duinrand, geteisterd en in flarden gerukt door de aangierende storm. Katwjjk bezit nog een andere ont spanning direct aan zee, ook gelegen tussen Boulevard en wandelweg in het voorduin. Deze ontspanning is ge spaard gebleven, doordat voor dit café een bunker van de Atlantic Wall in 't zand verzonken werd bij de oprui mingswerkzaamheden na de bevrjj- ding. Deze betonnen kolos, blootge woeld door het geweld van de golven, heeft de kracht van de zee gebroken, zodat het pand behouden kon blijven. Maar de gebouwtjes van de red dingsbrigade, de politiestrandpost de badoutillage, alles werd door de zee verzwolgen. Zondagochtend bood de Katwjjkse Boulevard een troosteloze aanblik: tot aan de straatweg toe, voordien door een tientallen meter duin en een even zo breed strand van de zee gescheiden, overdekt met uit de duinen weggesla gen zand en helm, met palen van be schoeiingen, met de gebruikelijke res ten, die de zee op de vloedljjn achter laat. Met man en macht is men de gehele Zondag in touw geweest, om te redden wat er te redden viel. Verwonderljjk is, dat de nieuwbou.v aan de Boulevard betrekkeljjk weinig schade heeft opgelopen. Over het geheel genomen betekent deze aanval van de elementen vooi Katwijk een onnoemelijke schade. Tien tallen jaren zullen nodig zjjn, om de zee weer voldoende zand te laten aan voeren voor een dergeljjk royaal front van de vissersbadplaats, die het voor lopig zal moeten stellen met een smal le Boulevard waarlangs een stjjle glooiing naar het strand voert. De mooie toegangen tot het strand van eertijds zijn verdwenen. Het aanzicht van de badplaats is geschonden, en het zal zeer lang duren, voordat dit van deze wonde genezen is. In de bloemenbadplaats Noordwijk schond het geweld van de zee hoofd zakelijk de Noord-Boulevard, het cen trum van de badgastactiviteit in deze parel langs de Noordzeekust. Om vjjf uur Zondagochtend hadden de golven reeds al het hier smallere dan in Katwjjk duinterrein voor de Boulevard weggeslagen. In de late schemer dreunden de golven over de Noord-Boulevard, hun schuimende spatten opjagend tegen de voorgevels van de grote hotels. Tot over het straatdek, tot tegen de omheiningen van de hotelterrassen, joeg de zee hel wrakhout van duinafzettingen, de helm van de duinen, de steunen en tegels van wandelpad en Boulevard. Het Zuiderbad voor hotel Seinpost verdween volkomen, de badkoetsen dreven weg en werden te pletter ge slagen. De houten gebouwen werden neergeveld door water en wind. Van het nieuwe hotel Zeelust werd een deel van het dak opgelicht en verwoest. De in Noordwjjk aangerichte schade woedt door deskundigen voor een "eel onherstelbaar ge noemd. Het duin gaat thans verti caal van de rijweg t an de Boule vard naar beneden naar het strand. Hier moet (wil men geen strandmuur bouwen) die liet ge hele strandveld van b.v. Scheve- ningen ontsiert, een nieuw duin talud naar het strand worden aan gebracht, hetgeen alleen ten koste van de Boulevardbreedte kan gaan Zowel in Katwjjk als In Noordwjjk heeft de voormalige Atlantik Wall vai de Duitse bezetters een nuttige functie vervuld tjjdens deze aanval van de natuur. De betonnen wal en bjjbeho- rende kazematten werden door onder graving en kantelen indertijd in het duinterrein voor de Boulevard begra ven, aangezien het in die tjjd, te duur was om ze door sloping te verwijde ren. Thans zjjn die betonnen gevaar ten door het geweld van de zee bloot gewoeld, doch niet gebroken, waardoor zjj als golfbrekers op het smalle strand hebben gefungeerd. Waren die beton nen gevaarten er niet geweest, dan was de zee ongetwijfeld verder doorgebro ken, en had zowel in Katwjjk als Noordwjjk niet alleen de Boulevard, maar waarschijnlijk ook de gehele Bou levardbebouwing ondermjjnd of ge sloopt. Het is verheugend, dat die be tonnen muur, die zovelen geërgerd heeft en zovele millioenen ook aan ons land heeft gekost, althans deze vrucht heeft afgeworpen. IN ZANDVOORT is het prachtige lange wandelpad, tussen boule vard en strand door de duinen gelegd, geheel verdwenen, evenals de rand der duinen. Van het prachtige bjj de boulevard in 't duin gebouwde zwem bassin naast restaurant Riche is niets meei- over. Het restaurant zelf werd zwaar beschadigd. Het terras is zo goed als verdwenen. Een ander fraai restaurant, gelegen tussen boulevard en strand op de aan getaste duinrand, „Kiefer's Paviljoen", heeft stand gehouden, zjj het ten koste van glasschade, terwijl het terras eveneens verdwenen js. Het hele ge bouw staat letterlijk en figuurlijk aan de rand van een afgrond. 't Wonder van de Annam (Van onze speciale verslaggever). BIJ ALLE SOMBERE berichten over watersnood en scheepsrampen kan toch ook een zeer verheugend be richt worden gevoegd. Het in stran dingsgevaar en ondergang verkerende Deense motorschip „Annam" gaf vlak voor de dreigende stranding op het noorderhoofd van Hoek van Hol land het grootste gedeelte van zjjn be manning (21 mannen en 3 vrouwen) over aan de reddingsboot President J. Leis. Toen dit was geschied werd het schip door oen grondzee gegrepen en in de mond van de Waterweg gedron gen. De gezagvoerder, die met zjjn officieren het schip niet had willen verlaten, en nog op de brug was. zag zjjn kans en commandeerde tegen de machinisten, die in de machinekamer waren gebleven „volle kracht vooruit". En de verbaasde ogen van honderden toeschouwers zagen het ten dode op geschreven schip dwars over het wrak var de Faustus ineens de Waterweg binnen stomen, voorafge gaan dooi dc reddingboot. Zonder twijfel zal men dit gebeuren nog ja re het wonder van Hoek van Holland riemen. evenals de politiepost te Katwjjk. Op twee plaatsen is het zeewater over de Balgdijk ten Zuiden van het vliegveld De Kooy in de kop van Noord-Hol land geslagen. In bijna alle kust plaatsen werden de Boulevards door de politie afgesloten. In Scheveningen zjjn duizenden vaten haring, op drift geraakt. De schade aan de vissers vloot bljjkt nogal mee te vallen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2