NIJMEEGS DAGBLAD Orkaan en springvloed veroorzaken geweldige ramp Aantal doden reeds meer dan 300 Hulp is nu plicht! Zeeland ernstig getroffen Zware overstromingen in Zeeland en Zuid-Holland; duizenden zijn dakloos Doorbraak dijken op Schouwen Reeds f 70 mille uit de Antillen Nationale ramp Noord-Beveland staat geheel onder water Ergste gevreesd voor Beveland Iets kouder Maandag 2 Februari 1953 Provinciale Geldersche en Nijmeegsche Courant Directeur: D. Henny Hoofdredacteur: A. Lammert3 van Bueren Nijmegen: Van Broeckhuysenstraat No. 2628 GELDERS DAGBLAD 153e Jaargang No. 640 Telefoon Redactie: 21159 Telefoon Administratie: 20164 Giro "91743 Abonnementsprijs: 47 ct. p. w., f 6.10 p. kwartaal ]\Jeer dan driehonderd doden en een schade van tientallen millioen guldens hebben de orkaan en de springvloed geëist, welke in de nacht van Zaterdag op Zondag een deel van ons land hebben geteisterd. Een watersnood groter van omvang dan die van het jaar 1916, heerst in Zeeland, Zuid-Holland en een deel van Noord-West-Brabant. Dui zenden stuks vee zijn in de golven omgekomen. De schade aan dijken en land is nog niet te overzien. Volgens de laatste berichten staan honderden polders in Zuid-Holland en Zeeland onder water. Het reddingswerk is in volle gang: uit alle plaatsen, die aan de noodgebieden grenzen, zijn hulpcolonnes van militairen en burgers met boten en auto s vertrokken om te trachten de geïsoleerde plaatsen te bereiken en mensen en vee in veilig heid te brengen. Een deel van Zeeland is geheel van de buitenwereld afgesloten. Rotter dam en de naaste omgeving hebben zeer van het water te lijden: in tal van plaatsen langs de Noordzeekust is grote schade aangericht. Op het eiland Texel zijn vier mensen in het water omgekomen; op Ameland is een hotel in zee gestort. Zo groot is de schade, dat van een nationale ramp kan worden gesproken. teloord 3; Stellendam 7: Middelharnis ld: Hoede- kenskerke 1; Hondsbossehe Zeewering 1; Sliedrecht 1; Maassluis 1: Veere 2; Oosterschelde (via Schou wen) 4; Kórtgeue 35; St- Pbilipsland 1: Raams- donckveer 2; Hoeksewaard 7; Kruiningen 11; Rhoon 3; Brandwijk 2; Heyningen 25; Nuuiausdorp 12; Auvergne- Theodoruspolder 17; IJsselnionde 3. Volgens 'de tot nu toe binnengekomen beurhleu is bet aantal doden reeds gestegen tot ruim 300. Hier volgt een overzicht van de plaatsen waar de slachtoffers vielen: Goeree-Overflakkee 40: Kruis polder 8; Vlissingen 3; Rotterdam 1; Nieuw-Neuzen- polder 1; Halsteren 17; Hellevoetsluis 5; Texel 4; Terneuzen 4; Willemstad 12; Moerdijk l3, lionte- nisse 8; Krabbendijke 4; VGravendeel 55; Din- Voorne en Putten De overstroming op Voome en Putten breidt zich uit tot een ware ramp. In de vroege morgen al stroomde liet water verder liet; land in en nog steeds blijft dit doorgJan. Ook de Groene Kruis weg. de vorlrfndlngsweg van Rot terdam naar'Oost-Voorne, wordt door water bedreigd. Indien ook deze weg onderloopt zal de aan voer van zand en zandzakken voor het dichten van gaten ern stig worden gestagneerd. Op het ogenblik worden de mensen uil de gemeenten Ouden hoorn, Abbenbroek, Zuidland met man en macht geëvacueerd, ln Oudenhoorn en Zuidland bevinden zich nog grote aantallen mensen en vee in de grotendeels tn het water staande boerderijen. Ernstige toestand in de Hoeksewaard In de Hoeksewaard is het eerst de djjk van de Torensteepolder van de ambachtsheerlijkheid ..Crom Stryen" onder water gelopen. Deze polder ligt langs het Hollands Diep. Gevreesd "JAe kustwacht van West-Schou wen lieeft radiotelegrf-fiscli aan Scheveningen-radio geseind: „Dij ken op verschillende plaatsen door broken. Toestand zeer kritiek. Hulp verzocht namens burgemeester." Dit is het eerste teken dat wij sinds liet begin van de ramp van Schouwen ontvangen. 1lllllllllllllllli:!lllllllillll!llllllllllllllll!lllllllllllllll!lllllllll!ll!lllllllllllllllllllllllllll Een beeld van de overstromvigsramp in ons land: een ipname uit Maas sluis. Uit een der bedreigde huizen wordt met grote spoed kleding en noodzakelijke bezittingen gered. De gevel heeft het al begeven. wordt dat hier minstens zeven perso nen het leven hebben verloren. Toen deze polder volgelopen was, brak de dijk naar de Numanspolder door, waarin Numansdorp ligt. Het op dringende water brak daama door dé dijk van de Nieüw Crom Strijense polder onder de. sremeente Klaaswaal. De laatstijenoemUeiplaatspi'-r/f /droog, maar het water in deze polder rijst nog steeds, aldus de politie. Onder de gemeente Heinenoord heeft de buitendijk van de Zomerland- se polder ter hoogte van de Baren- dregtse bi-ug het begeven. De inwo ners van Heinenoord hebben zich op de dyken voorlopig in veiligheid Itun-j nen stellen. Het water is vervolgens over de Blaaksedijk gelopen en heeft de Mijnsherenlandpolder drassig ge maakt. Het dorp Mijnsherenland loopt geen gevaar. De verbindingen van de Hoeksewaard met de buitenwereld zijn verbroken. In. Klaaswaal is ge brek aan drinkwater. Brandwijk In Brandwijk zijn twee personen, di~ vannacht met een vrachtauto var kens trachtten te vervoeren uit de ondergelopen gebieden door het stro mende water meegesleurd en ver dronken. APROEP AAN HET VOLK VAN NEDERLAND. NUÜD IS UNEERGEDAALD OVER ONS VADERLAND. Help, help direct. Krachten, machtiger dan welke menselijke machtsconcentraties ook, hebben in enkele uren tijds grote delen van ons land in rouw gedompeld. Duizenden mensen wc?den in nachtelijke uren door het wrede water van huis in haard ver jaagd. Werk van eeuwen werd in luttele ogenblikken le niet gedaan. Onbeschrijfelijk is het leed, dat mensen en dieren l.eeft ge troffen, met geen mogelijkheid te overzien de materiele schade, die met name het Westen van ons land is toegebracht. HULP IS PLICHT. Onder deze tragische omstandigheden is hulp aan de getroffen gebieden plicht van iedere Nederlander. Hulp in goederen, maar ook en vooral, hulp in geld. Veel geld, zeer veel geld om de geteisterde bronnen \an onze welvaart, die ook uw welvaart is, met de grootst mogelijke spoed te herstellen. Tast diep in uw buidel, ook als dit een offer voor L' mocht betekenen. Offer in het diepe besef dat het gaat om uw mede mensen, om uw vaderland en uiteindelijk om uw eigen belang. Doe het direct. Stort uw bijdragen op postgiro 9573 van het Nationale Rampenfonds Den Haag, of stuur een postwissel naar liet secretariaat Statenlaan 81. De berichten over de overstromings ramp maakten op de Antillen zeer diepe indruk. Er werd direct een co mité van actie gevormd, dat onmid dellijk aan het werk ging om al het mogelijke te doen om de nood te lenigen. Nog voor het comité van actie was opgericht, waren er reeds zeventig duizend gulden bijeengebracht voor de hulpverlening. De douanebeambten van de Neder landse Antillen hebben het geteisterde Willemstad geadopteerd, "lij zijn reeds bezig met het inzamelen van geld. Met behulp van z.g. duclcs worden de bewoners uit de door hei watei bedreigde huizen geëvacueerd. Deze opname werd gemaakt te liaams donckveer. J^e eerste berichten uit Noord-Beveland kwamen in de loop van de vroege ochtend op ons bureau binnen. Naar wij vernemen is bijna het gehele eiland onder water. Er zijn tientallen slachtoffers. Aileen in Kortgeue zijn er naar schatting ongeveer 35 doden te betreuren. Slechts Wissekerke en Camperland zijn droog gebleven en vermoedelijk even eens een deel van Colijusplaat, maar met deze laatste plaats heett de rest van het eiland geen verbinding. Tal van polders staan onder water. Op het, eiland is een t£".U£Ot gebrek aan rubberboten, \feprj moet uit Zuid-Büve,land zoet v^.t orden aan gevoerd, aangezien er geen watevlei-' ding op Noord-Beveland is. Ook le vensmiddelen wordenaangevoerd. Van Castveer zyn enkele boten vertrokken. Doordat de Nieuwlandepolder-.by Krabbendijke is ondergelopen, is thans de laatste verbinding over het vaste land met Walcheren en Zuid-Beveland verbroken. Alleen voor zéér dringende gevallen wordt een bootdienst tussen Yerseke en Bergen op Zoóm onderhou den. Het noodweer heeft aan de Vlissing- boulevard een schade aangericht, die alleen maar valt te vergelijken met de schade in de oorlog. De boulevard werd tussen het stand beeld van De Ruyter en het bekende Wooldhuis op zes plaatsen volkomen opengereten. Op één plaats werd er diep gat in de boulevard gesla gen. dat het tot slechts enkele meters reikte van de voorgevel van een groot flatgebouw. Hulpactie. Zodra het tot de autoriteiten door was gedrongen welk een omvang de ramp te Vlissingen had, werd er een speciale hulpverleningsdienst georga niseerd onder leiding van de burge meester mr. Kolff. Deze slaagde erin om in de loop van de Zondagmorgen een groot aantal Vlissingse vrijwilli gers te verwerven. In totaal ongeveer 1500 mensen, die in ploegen naar di verse bedreigde plaatsen werden ge stuurd, waar met zand en zandzakken, ryshoutvlechtwerk e.d. de ontstane gaten zo goed mogelijk werden gedicht en versterkt. Hierdoor was het moge lijk dat bij het tweede hoge tij om 4 uur de situatie niet in ongunstiger zin is veranderd. Inmiddels was bjj de boulevard De Ruyter en in de zogenaamde vissers haven het water dermate hoog opge stuwd. dat het over de boulevard en over de kademuur sloeg en het oude stadscentrum binnenstroomde. Het ge volg hiervan was, dat in zeer korte tjjd de hele oude binnenstad in een zee veranderde. In het winkelcentrum stond het water 2J4 A 3 meter hoog. Het spoelde door de winkels en de etalages met het gevolg dat spoedig overal allerlei soorten artikelen rond dreven, als textiehvaren, hammen en worsten, enz. In vele gévallen moesten de bewoners naar de bovenverdiepin gen van hun woning vluchten, waar zij in de loop van de dag met bootjes werden weggehaald. In Vlissingen zijn in totaal drie do den te betreuren. Een man, V.. is ln de storm van de boulevard geslagen en werd Zondagmorgen dood op de steen- glooiïng gevonden. Het tweede slacht offer, de heer J., verdronk in een ha ventje en een derde man B., werd in het watergebied van Vlissingen dood in zyn woning aangetroffen. Ook de djjk bjj West-Kapelle heeft zware schade geleden, maar de situa tie is daar niet kritiek geworden. Door enige breuken in de dijk tussen Vrou wenpolder en Veere kwam het mooie oude stadje geheel onder water staan. Er stortten drie oude panden in. Het gat in de dijk b^j Veere is met 3000 zakken zand gedicht. Er bestaat voorlopig geen gevaar meer voor het dorp Sint. Laurens bij Middelburg. Door de enorme duinafslag bij Ka- pelle is grote schade aangericht aan de waterwinningsplaats van de, water leidingmaatschappij Middelburg. waterleiding liep onder water en ook het pompstation, tengevolge waarvan de watervoorziening van Middelburg is uitgevallen. Door de overslag van water in de buurt van het bekends fort Ramme- kens liep er veel water in de joJder, zodat er in de omgeving van de dor pen Rithem, Nieuwland, Arnemuiden veel waterschade ontstond. Aan de Zuid-Bevel andse wal spoel den vele huishoudelijke voorwerpen aan, o.a. meubelen, beddegoed, dekens en ook veel dood vee. 'e nieuwe Neuzenpolder is 'onder gelopen. Daarbij is een kind van en kele maanden van de familie S. ver dronken. De bewoners van de nieuwe wijken van Terneuzen werd aangezegd hun meubilair naar de bovenverdie pingen te brengen, omdat de vrees be stond, dat een dijkje van een ten Oos ten van Terneuzen gelegen polder zou bezwijken. Op last van de burgemees ter hielpen alle mannen boven 16 jaar bjj het vullen van zandzakken en het versterken van de dijk. Met Schouwen en Tholen kreeg men nog geen enkele verbinding. Ook Zuid-Beveland is zeer zwaar getroffen. Tal van polders zijn onder gelopen, nadat de dijken waren door gebroken. Bij Kruiningen brak de dijk van de Westerschelde op twee plaatsen door. waardoor het gehele gebied van Hansweert en Kruiningen is over stroomd. Zondagmiddag stond het wa ter hier 4 meter hoog: 2500 mensen 'aren in het dorp Kruiningen en om geving geïsoleerd en met behulp van motorbootjes trachtte men zoveel mo gelijk. slachtoffers van daze waters nood in veiligheid te brengen. Zij wer den met bussen naar Goes gebracht, waarna zij bij particulieren in de stad werden ondergebracht. Het Oostelijk deel van Hansweert !s ondergelopen. De Middensluis aldaar heeft enorme schade opgelopen en ook de veerhaven is zwaar getroffen. Enkele gebouwen en een deel van de dijk werd volledig weggeslagen. De Moerdijkpont Dordrecht werd door een van de drjkgaten heengeslagen en rust thans ergens midden op het land. Een tanker bij Hansweert brak in drie stukken. Volgens nog niet bevestigde berich ten zouden in dit gebied 4 slachtoffers zijn te betreuren. In Hansweert over stroomde ook het internaat Maria- Oord. De zusters en de kinderen kon den in veiligheid worden gebracht. Twee zusters, die in de kapel waren, konden met moeite worden gered en een andere zustér, die te water raakte, Tussen Baarland en Hoedekens- kerke staat het water tot aan de kruin van de dijk. Op vijftien plaatsen zijn gapende gaten ln de dijk geslagen. In Oudelande zjjn twee doden. Woiphaertsdyk staat geheel onder water. In Rilland Bath wordt de bur gemeester vermist. In Waarde zaten gisteren nog veertig men sen ln de huizen. Aan de Kat- tendjjkse dijk bjj Goes is met duizend man gewerkt. Het groot ste gevaar is daar geweken. Het gat in de dijk bij Kruiningen Is zo groot, dat de grote veerboot KruiningenPerkpolder daar doorheen Is gespoeld en op de weg ligt. H-et lot van Noord- Beveland Is onzeker. In Katseveer op de dijk staande zag men de djjk op Noord-Beveland in elkaar zakken en de huizen wegspoelen. Men vreest hier het ergste. werd door een 12-jarige leerling van de verdrinkingsdood gered. Kritiek was ook de toestand in Kattendijke,waar circa 1000 men sen uit de omgeving gezwoegd hebben om de dyk te behouden. Van dit behoud Immers was de veiligheid van een groot deel van Beveland. afhankelijk, o.a. van Goes. In de loop van de avond van Zondag was echter het grootste gevaar geweken. Hier is ruim 400 meter djjk weggeslagen. Overstroomd is ook de omgeving van Krabbendijke. Voorts het gehele waterschap Baarland met de daarin liggende dorpen. In het waterschap Ellewoutsdijk was de toestand ook zeer ernstig. Het water stond er tot de Bovssepolder. Overal was men Zondag, in de weer pm de dijlj te ver sterken. In de omgeving van de Kreekrak- dam. de toegang tot Zeeland, zijn e\ .n- eens grote polders ondergelopen. De rijksweg, die toegang geeft tot Zee land, is gedeeltelijk onbegaanbaar. In Goes was ten behoeve var de vluchtelingen zoveel brood gebak ken, dat men op een gegeven mo ment geen gist meer had. De or ganisatie liep hier voortreffelijk. Een groot aantal personen-, vrachtauto's en autobussen was op de markt geconcentreerd en kon onmiddellijk vluchtelingen ha len of vrijwilligers, die aan de djjk gingen werken, wegbrengen, wan neer dit nodig bleek te zijn. De Sloedam was op een bepaal de plaats ondermijnd, doch is val komen intact. In Zuidland stond alleen het boven- dorp nog droog. De mensen, die over al op de zolders waren gevlucht, werden met bootjes afgehaald. Het grootste gedeelte der bevolking was reeds geëvacueerd. De gehele vissersvloot uit Brssken: is naar Stellendam gegaan, dat zeer zwaar is getroffen. Er zouden daar 40 doden zijn. Zwarte polder bij Ka'l«,nd. In de duinen van de herdjjkte Zwar te Polder bij Kadzand is een gat ge slagen van 40 a 50 meter, waardoor een gedeelte van de Zwarte polder on der water liep. Een aantal Iandbouw- woningen zijn ontruimd. Ongelukken hebben zich niet voorgedaan. De grote bunkers, dit hier nog stonden uit de bezettingstijd, zjjn in zee gestort en vormen een gevaar voor de duinen. In WestZeeuwsch-Vlaanderen heb ben zich geen overstromingen van grote betekenis voorgedaan. Er zijn tot nu toe hier geen persoonlijke onge lukken gebeurd. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, gel dig tot Dinsdagavond: Veranderlijke bewolking met enkele verspreid optredende sneeuwbuien. Krachtige tot ma tige, maar voornamelijk langs de Waddenkust tijdelijk harde wind tussen Noord en Noord-Oost. Iets kouder met plaatselijk lichte vorst in de nacht en ochtend. Morgen Zon op 8.17 uur; onder 17.31 uur. Maan op 22.46 u.; onder 9.24 u. zachten. om de geslagen wonden te helen en om weder op te bouwen wat verloren ging. In dit uur van ramp spoed moge de aloude geestkracht der vaderen vaardig over ons zijn. Geeft allen eendrachtig gehoor aan de oproep om hulp. Stelt alles wat gij maar enigszins missen kunt aan kle ding, dekking erf meubilair ter beschik king van de slachtoffers. En begin nu op dit ogenblik met een ferme daad: Stort een geldelijk offer op Giro 9 5 7 5 van het Nationaal Rampen fonds, Den Haag. Met onweerstaanbare kracht en fel heid heeft in de nacht van Za terdag op Zondag de ajoude erf- ijand. het waiter, Hollands erf be sprongen en rampspoed en schrijnend leed over ons volk gebracht. Een bul derende orkaan, van een hevigheid als maar zelden voorkomt, die gepaard ging met het optreden van het voor ons polderland zo gevaarlijke spring tij dreef de huizenhoge golven van de Noordzee onze riviermonden binnen, zodat het water metershoog werd op gestuwd en met onstuimig geweld de dijken ramde, over hun kruinen sloeg en sluizen en andere kunstwerken in stukken brak. Vooral in de pro vincies Zuid-Holland en Zeeland had dit rampzalige gevolgen en de Derich- ten, die in de loop van de onheilvolle nacht en de sombere Zondag bij ons binnenkwamen, maakten van uur tot uur duidelijker, dat de uitgestrekte erstromingen het karakter van een nationale ramp hebben aangenomen. Helaas zijn daar ook mensenlevens bij te betreuren. In de eerste uren. in het nachtelijk duister, was het nog niet mogelijk zich een denkbeeld van de omvang van de ramp te vormen.. Op vele plaatsen was de electriciteitsvoor- ziening gestoord en waren de telefoon verbindingen verbroken. De verbijste- ende snelheid, waarmede de tragedie zich voltrok, de uitgestrektheid van het getroffen gebied en de verwarring, die daar het onvermijdelijk gevolg van •as, maakten het onmogelijk om aan stonds de hulp te bieden in de omvang die door de benarde omstandigheden was geboden. Te verraderlijk, te mee dogenloos en te hevig had de belager van de lage landen toegeslagen. Alle elementen schenen te hebben samenge spannen, om voor de zoveelste maal in de historie het land, dat in een voort durende strijd aan de zee is ontrukt, met monsterachtig geweld te verzwel gen. Dat de ramp nog niet groter afmetin- gen^heeft aangenomen, is in de eerste plaats te danken aan het feit, dat de waterstand op de grote rivieren in tegenstelling tot enige weken ge leden niet hoog was. Had het water tegen de dijken gestaan, dan was het, bij de uitzonderlijke kracht van de or kaan, onvermijdelijk geweest, dat ook in het meer Oostwaarts gelegen land tussen de grote rivieren dijkbreuken waren voorgekomen. De trieste her innering aan wat op Oudejaarsavond 1925 bjj Overasselt en vele andere plaatseD geschiedde, leeft nog te vers in het geheugen om daaraan te twijfe len. Toen werden uitgestrekte gebie den van het Land van Maas en Waal, van het Rijk van Nijmegen, van Noord- Brabant en Limburg op catastrophale wijze getroffen. Onze herinnering gaat ook terug naar de barre winter van 1916, toen onder nagenoeg gelijke om standigheden als thans, de watergolf met onstuimig geweld het land binnen drong. Toen werd het water door een orkaan van ongekende hevigheid de nog niet afgesloten Zuiderzee binnen gestuwd en hoog tegen de dijken van Noord-Holland en de Eempolders op gejaagd. Ook toen sloeg het over de kruinen, vrat brede en diepe brokken uit het dijklichaaiïi en inundeerde de daarachter gelegen polders. Dit zijn twee herinneringen uit een nog jong verleden, maar de ramp van nu over treft deze beide in omvang en in ge volgen. Door het geweld van de orkaan, die het water nog circa een halve meter hoger opstuwde dan in 1916. door de uitwerking van het zilte zeewater op de vruchtbare landouwen die over stroomd werden en die daardoor voor onafzienbare tijd practisch waardeloos zijn en door de omvang van de ramp. die een nyvere bevolking, die met moed en volharding zich van de wrede sla gen, door de oorlog toegebracht, her stelde en nu weer alles verloren zag gaan, zo mateloos trof. Met weemoed denken wy aan de doden, die niet alleen de nabestaanden, maar geheel ons volk te betreuren heeft. r>eze nationale ramp, zo kort na de calamiteit van vijf jaren oorlog en bezetting, treft ons volk onzegbaar hard en wreed. Wederom moeten wij het hoofd buigen voor het besef van ónze nietigheid tegenover de losgebro ken natuurkrachten. Met al ons tech nisch kunnen, met al onze wetenschap staan wy machteloos tegenover zulk onstuimig geweld. Het dwingt ons tct ootmoed in een tyd. die zo dikwijls ge tuigt van zelfoverschatting. Maar daarnaast moge de Nederlandse geest zich in deze dagen van rouw en be proeving niet verloochenen! De kracht dadige wijze, waarop onmiddellyk hulp werd geboden, getuigde er van, dat ons'' volk ook nu paraat is om aan de on gunst het hoold te bieden en opnieuw de stryd aan te binden tegen zyn on verzoenlijke erfvijand. Geslagen, maar niet verslagen, zal ons volk in eensge zindheid en offerbereidheid de handen ineen moeten slaan, om de getroffen landgenoten in hun beproevingen by te- staan en de gevolgen daarvan te ver-

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1