Prof. dr. Lorentz herdacht Arnhem en omgeving helpen de noodgebieden Burgemeester belegde spoedconferentie Stijlvolle plechtigheid in Concertsaal Musis Inzamelingen van kleding en geld op grote schaal LUXOR e„ PALACE STERREN STRALEN OVERAL Wie vlug helpt, helpt dubbel Reeds meer dan 394 doden Van alle zijden komt steun 50 Min. Film LUXOR Arnhem WATERSNOODRAMP CLOWNTJE RICK 4 ffiELDERS DAGBLAD MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 eeuw voltooid, en daarmee de grond ge legd voor de ontwikkeling der nieuwe theorieën der 20e eeuw. Hij heeft dooi de kentering van het eeuwgetijde heen geloodst. Na gewezen te hebben op de grote kentering in de natuurweten schappelijke gedachten en theorieën en opvattingen zei spreker, dat op de grens van die twee eeuwen, als eerste overwinning van het onstoffelijke op het stoffelijke die simpele maar grote daad van Lorentz staat: om als les uit de proefnemingen van Mechelelson en Morley het vaste lichaam, met zijn tot dusver onomstotelijke materiële on- vervormbaarheid. niettemin om te sto ten op de grond van het onvervalste getuigenis van het gedrag van de on stoffelijke lichtschijnsels. Hij voltooide al wat zijn grote voorgangers in de 19e eeuw onvol tooid hadden achter gelaten. Zij die na hem kwamen vonden in zijn werk hun zeker en onbedrieglijk uitgangspunt. Wat Lorentz vol bracht deed hij in opperste een voud. Het was hem beter zich voor de eeuwigheid een kleine jongen, een schamele knecht te gevoelen dan t*e drijven op de roem der we reld, aldus besloot prof. Fokker. Prof. dr. ir. A. J. Kluyver, voorzitter van de afdeling natuurkunde van de Koinklijke Nederlandse Academie van Wetenschappen, getuigde namens deze Academie van haar onverzwakte eer bied voor Hendrik Antoon Lorentz en zijn levenswerk. Lorentz werd op 28- jarige leeftijd (in 1881) onder de leden van de Academie opgenomen en hij was van 19091921 voorzitter dei- Academie. Bovendien was hij de initia tiefnemer tot het in het leven roepen van de Wetenschappelijke adviescom missie voor volkswelvaart en weer baarheid, waarvan hij voorzitter was. Spreker wees er voorts op, dat Lorentz ook op internationaal terrein zijn krachten ontplooide in het belang van de wetenschap, en noemde in dit ver band zijn lidmaatschap van de Com mission Internationale de Cooperation Intellectuelle van de Volkenbond, van welke commissie hy later voorzitter werd. Hij was in werkelijkheid een we reldburger. De volgende spreker, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, president-cura tor van de Leidse universiteit, merkte op, dat toen Lorentz zijn ambt als hoogleraar had neergelegd hij te Haar lem de dubbele functie aanvaai-dde als secretaris der Hollandse Maatschappij der Wetenschappen en als directeur van Teylers laboratorium. Beide instel lingen konden tot zijn dood profiteren van Lorentz' gave. Prof. dr. J. J. L. Duyvendak, rec- tor-magnifieus van de Rijksuniversi teit te Lelden, zeide al^ alpha-man niet de verdiensten van prof. Lorentz als natuurkundige te zullen schetsen, omdat hij diens werk niet kan beoor delen. De Leidse universiteit is trots op 'hem als een harer grootste zonen. Hij was een uitblinker in elk opzicht. Hem was het gegeven over de wetten van de structuur dezer wereld te mo gen nadenken.Lorentz reikte tot het hoogste wat de mens is gegeven. Op hem is van toepassing het woord: ,,De gedachtenis des rechtvaardigen zal tot zegen zijn". Haarlems burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers, schetste hoe Lorentz binnen Haarlem een belangrijk deel van zijn levenswerk verrichtte en hoe de Spaarnestad daardoor een centrum werd van wetenschappelijke activiteit. Toen Lorentz overleed rouwde heel Haarlem. De laatste spreker, prof. dr. H. B. G. Casimlr uit Eindhoven, sprak over de doorwerking van Lorentz' denk beelden in de hedendaagse natuurkun de. Hij herinnerde aan een uitspraak van onze grote geleerde, volgens wel ke ..elk hoofdstuk der natuurkunde ons hetzelfde schouwspel biedt van in elkaar grijpende onderzoekingen en samengevlochten denkbeelden". Spreker wees op het snelle tempo van de ontwikkeling der natuurkunde in de laatste halve eeuw, op de samen vloeiing van twee stromingen in de huidige théorieën. Zijn grootste bijdra ge is het toepassen van de electrici- teitsleer op atomaire electrische deel tjes, waardoor men begon door te drin gen tot een begrip van de clcctrische, magnetische en optische eigenschap- Er zijn landgenoten in grote nood De bevolking van Arnhem en omge ving heeft aan den lijve ondervonden, wat evacuatie betekent: in die weken van het najaar van 1944 verliet men huis en haard, meesjouwend wat maar enigszins vervoerbaar was. En toen is men hier en daar opgevangen door vrijwilligers in evacuatieposten en van het nodige voorzien. Er was zo weinig in die dagen voorafgaande aan de hongerwinter; toch is er hulp ver leend, zo goed cn zo kwaad als het maar kon. Weer zijn Nederlanders gedwongen te evacueren: een andere vijand, onze erfvijand, verdreef hen uit hun wonin gen. Nat, verkleumd, berooid kwamen ze aan. soms na lang worstelen in het barre water; zij konden meestal niets meenemen. Nu kunnen de vroegere evacué's van Arnhem helpen. Helpen aan kleding, in het byzonder onder- kleding, dekens en lakens, verduur zaamde levensmiddelen en wat maar nuttig zou kunnen zyn. Wagens trekken de wijken in: schoolkinderen vormen de voorhoede. Iedere wijk krijgt een verzamelpost. Geeft vandaag nog, want wie vlug helpt, helpt dubbel. Men lette op de bulletins. Men begint om vier uur. Arnhem staat er nu beter voor dan in September 1944: toen aan alles ge brek was. Men is nu in staat met mil de hand tc geven. En men wil reven, daarvan getuigen de spontane aanbie dingen van gisteren en vandaag. Dat niemand achterblljve. Het comité Waternsnood 1953. pen der materie. Spreker ging op een en ander nader in. Muzikale medewerking aan deze Bijeenkomst verleenden leden van Het Gelders Orkest. Burgemeester Matser sprak een dank- en slotwoord. Na het officiële gedeelte bood het gemeentebestuur van Arnhem de ge nodigden een thee aan. Tevoren was namens Arnhems ge meentebestuur door burgemeester Matser een krans gelegd bij het Lo- rentz-monüriient. Hierbij waren de naaste familieleden aanwezig. Ju de concertzaal van Musis Sacrum tc Arnhem werd Zaterdagmiddag een eenvoudige, doch stijlvolle plechtigheid gehouden, ter gelegenheid van het feit, dat liet dit jaar honderd jaar geleden zal zijn, dat hendrik Antoon Lorentz werd geboren te Arnhem. De bijzondere bijeenkomst was georganiseerd door Arnhems gemeentebestuur, in samenwerking nvt de Nederlandse Natuurkundige Vereniging en het Natuurkundig Ge nootschap „Vessel Knoops".. H.M. Koningin Juliana had zich laten vertegenwoordigen door jlir. mr. de Jonge, oud-burgemeester van Zut- phen, buitengewoon kamerheer in dienst van H. M. de Koningin, ter wijl namens de minister van Onderwijs, K. cn W. aanwezig was dc chef van liet kabinet van genoemd ministerie, mr. Schölvink. Onder de vele prominente figuren Werden o.m. opgemerkt de Commissa rissen der provincies Gelderland en Noordholland, resp. dr. C. G. C. Quar- les van Ufford en dr. J. E. Baron de Vos van Steenwyk, de laatste in zijn kwaliteit van president-curator der Leidse universiteit. Voorts: de voorzit ter van de Zuiderzeeraad de heer en mevrouw ,Dc ..liaaa—Lpientz' uit Lel den, de lieer en mevrouw LorentzVair Vollenhoven, de heer en mevrouw LeemhortsLorentz uit Baarn. Burgemeester Chr. C. Matser van Arnhem, die de talrijke autoriteiten en andere genodigden verwelkomde, sprak er zijn blijdschap over uit, dat het ge nomen initiatief, om de nagedachtenis van prof. dr. Lorentz te eren, in den lande zo zeer Is gewaardeerd. Dit blijkt uit de toon der brieven, welke het ge meentebestuur en het herdenkingsco mité heeft mogen ontvangen van hen, die Lorentz persoonlijk hebben gekend. Uit deze brieven, aldus de burgemees ter, spreken zo duidelijk de hoogach ting, eerbied en liefde, niet alleen voor de geleerde, doch bovenal ook voor Lo rentz als mens met zijn trouw en warm voelend hart Daarom heeft de raad van Arn hem het voornemen de nagedach tenis van Lorentz blijvend te eren door het ln het leven roepen van een Lorcntz-studiebeurs, ten doel hebbende Ia minder goede finan- AGENDA MAANDAG: Stadsschouwburg, 20 uur: A.V.R.O.- tournée met de revue „Jubeltonen". V.U.-gebouw, Rijnstraat, 20 uur: Arn hemse Vereniging voor Kamermuziek. Guy en Monique Fallot, cello en piano. FILMS: Luxor: „De eerbiedige lichtekooi" Toegang 18 jaar. Aanvang der voor stellingen: 14.30, 18.45 en 21 uur. Zon dag boven 16.30 uur. (Geprolongeerd). 50-minutènfilm dagelyks 11 uur •s Zondags 12 uur. Saskia: „De Verboden vrucht", toegang 18 laar. Vooi stellingen als in Luxor. (Geprolongeerd). Palace: „Starlift". Toegang alle leeftij den. Voorstellingen als in Luxor. Zondag 1 Febr., 12 uur: „Op hoop van zegen" (voorstelling ten bate van het liospitaalschip „De Hoop"). Toegang 14 jaar. Donderdag 5 Febr.: „Arsenicum en oude kant". Toegang 18 jaar. Arnhems: „De kloof der verschrikking". Toegang 14 jaar. Voorstellingen als ln Luxor. MUSEA: Gemeentemuseum: Geopend van 10 17 uur. Zondags van 13 tot 17 uur. Bronbeek: 1015 uur. Burgers Dierenpark: geopend van 8 uur tot zonsondergang. APOTHEEKDIENSTEN: De Zondag-, avond- en nachtdiensten vvoiden t.m 6 Febr. waargenomen door Apotheek Horens v.h. Boom, Kastanjelaan 5, telef. 25425 en Apotheek Brongerma, Apeldoomseweg 70, tel. 23618. De Gemeente-Apotheek Is open op werkdagen van 8.30 tot 22 uur. Op uren dat de Gemeente-Apotheek ge sloten ls, kunnen spoedrecepten wor den aangeboden in een dienstdoende apotheek. CJeneesk. dienst: tel. 24446 (b.g.g. 22267). Dokterspost Velperweg 27, teL 22902, l doorlopend bereikbaar. clële omstandigheden verkerende begaafde Arnhem?.» jongelieden behulpzaam te z(jn by hun studie in dc wis- en natuurkunde aan een der Nederlandse universiteiten. Het officiële besluit daartoe zal In de eerstvolgende raadsvergade ring worden genomen. .Spueker..eindigde zijn :.Qpeningsw.aar-.. dén met té citeren de woorden, waar mee dr. Fokker zijn aan Lorentz ge wijde bijdrage in „Nederlandse helden der wetenschap" besloot: „Een vredestichter, een kind Gods, een reine van hart, die het licht van zijn liefde door de wereld gedragen heeft, niet als een laaiend en verterend vuur, maar, het schijnsel der eeuwig heid ziende, gestadig schijnende en verwarmende". Verschillende sprekers, hebben daar na de figuur van deze grote Nederlan der, Nobelprijs-winnaar, belicht. De eerste spreker prof. dr. A.. D.'Fokker, curator van Tcyler's Natuurkundig Laboratorium te Ovei veen, sprak over „De figuur van prof. Lorentz. tegen de achtergrond van het verleden". Prof. Fokker beschouwde prof. Lorentz als een van onze geestelijke erflaters, zoals andere grote zonen van ons vaderland als Willem de Zwijger, Geert Groote, Coornhert, Spiegel, Von del en Rembrandt. Een onvermoeide zoeker, aldus spreker, naar een een voudige echte waarheid, in een eerlij ke oprechtheid van het hart. Hij werd gedragen door die verdiaagzaamheid, die ieder in zyn recht laat. Wars van grote woorden keek hij door ijdel ver toon van gebaren heen, en met een oogopslag drong hy tot de kern der zaken door. In de omgang kwam hij ieder tegemoet met een voorkomende beminnelykheid en een oprechtheid van belangstelling, die hem de harten van iedereen, jong en oud, opende. Deze allereenvoudigste man is de leermeester geworden van alle grote natuurkundigen van Europa en van overzee. Prof. Fokker betoogde, dat de halve eeuw. gedurende welke Lorentz aan de universiteit van Leiden heeft gewerkt, zich laat indelen in twee perioden van een kwart eeuw. In de eerste periode (1.8751900) was hy de man van de studeerkamer en collegezaal, bezielend docent. In de tweede periode (twintig ste eeuw) ontwikkelen zich zijn inter nationale betrekkingen en werkzaam heden, treedt hij naar buiten in de wijde wereld en zijn woord wint groot en steeds groter gezag. Zijn persoon neemt een brede vlucht- en in alle lan den staan de geleerden verbaasd over zijn omvattendheid van zijn begrip, over het gemak waarmee hij subtiele finesses uitlegt en alle opkomende vragen reeds voorzien blijkt te hebben; omdat het antwoord reeds klaar ligt; Hij heeft, aldus spreker, dc natuur kundige theorieën der negentiende J^r zijn mensen in nood. Van de geteisterde gebieden komen dringende aanvragen om hulp. Overal in den lande wordt gepoogd dc nood op de snelste manier te lenigen. Ook Arnhem komt in liet geweer. Arnhem weet wat het betekent wanneer, een rampgolf een gebied over spoelt, al heeft men in deze omgeving niet direct met het water kennis gemaakt. In allerijl werd door liet kringcommiss aria a t van 'iet Roode Kruis pp de Velperweg een vergadering belegd. Hef genveenteliéstuur Tracht" hulpmiddelen' Té' 'verkrijgen;. De TJ.ViV, begint' met inzamelen. Op het Vilcssc-lcrrein werd gecollecteerd. Niet alleen Arnhem, ook de andere plaatsen komen in actie en leveren hun aandeel in de strijd tegen de natuur. te beraadslagen wat hun te doen stond. Uiteindelijk stond in overleg en op verzoek van de territoriaal comman dant van het derde militaire gewest te 's-Hertogenbosch een colonne klaar, die per schip naar Willemstarf zou ver- Advertevtie trokken. Onder de heersende omstan digheden kon echter om ongeveer half elf slechts een boot vertrekken. De Roode Kruis-mannen, die niet met de boot meekonden, keerden weer naar huis, doch nog geen uur later Vrijwillige vrouwelijke huif tiverlening De Federatie van Vrouwelijke Vrij willige Hulpverlening in Gelderland heeft tot de besturen van de plaatse lijke Federatie van Vrouwelijke Vrij willige hulpverlening de volgende op roep gericht: In verband met de watersnood wordt dringend verzocht zich in verbinding te stellen met de burgemeester van ie gemeente voor hulpverlening en het or ganiseren van de inzamelingsactie ten bate van de getroffen gebieden De Commissaris der Koningin zal aan alle burgemeesters bericht van Uw medewerking zendon, aldus de oproep. Colonnes pijn reeds in Brabant Op het momenti dat op Monniken- huizen 3500 gulden voor de ge teisterde gebieden werd opgehaald, zaten de leiders van het Roode Kruis in het kringgebouw aan de Velperweg ARNHEM Vrijdag a.s. De nieuwe Nederlandse film Elke leeftijd Stormschade in Arnhem Bij de verschrikkelijke ramp, die een deel van ons land heeft getroffen, doet het vermelden van enige vernielde rui ten en van enkele omgewaaide bomen in onze stad wellicht belachelijk aan. Hier volgen daarom slechts enkele mededelingen: Zaterdagmorgen -ielen enige brok ken steen van de toren van de St. Mar- tinuskerk aan de Steenstraat. Persoon lijke ongelukken deden zich daarbij niet voor; de brokstukken kwamen te recht op de kap van een juist passeren de: auto... In de nacht van Zaterdag op Zondag moesten enige grote, spiegelruiten, o.a. van winkels in de Steenstraat en de Kerkstraat het ontgelden. Voorts sneu velden bomen o.a. op de Schelmseweg, de Waterbergseweg. dé Heijenoordse- weg en de Weissenbruchstraat. Op de Schelmseweg reed een auto tegen een omgewaaide boom. De bestuurder liep geen letsel op. De politie nam, zodra haar deze mededeling bereikten, maat regelen ten behoeve van het verkeer totdat de obstakels door personeel van de dienst, der Plantsoenen waren ver wijderd. Ger de Roos zoekt naar talenten zonder naam De leider van 't K.R.O.-radio Orkest Zonder Naam, Ger de Roos, is op jacht naar talenten. Zijn bedoeling is tot dan toe „verborgen talenten" op het gebied van lichte muziek in de gele genheid té stellen proeven van be kwaamheid voor de microfoon af te leggen. Op Woensdag 4 Febr. zal Ger de Roos daartoe te Arnhem van 16 tot 22 uur in Gebouw Tivoli, Velperweg 37, zitting houden. WATERSTANDEN Mannheim 2.60 0.10; Trier 2.42 0.11; Koblenz 2.69 0.18; Keulen 2.60 -(- 0.23; Ruhrort 5.02 0.40; Lobith 11.08 0.52; Nijmegen 8.77 -f 0.52;; Eefde 4.67 -j- 0.77; Deventei 3.64 0.69; Namen la Plante 1.95 -f- 0.07; Borgharen 41.90 0.57; Belfeld 12.85 0.75; Grave 5.55 rh 0.25. was er weer alarm. Ditmaal ging het om een colonne auto's die moest wor den uitgerust om hulp te verlenen bij de evacuatie van Fijnaart. Om kwart voor twee hedenmorgen reed een 34-tal auto's onder commando van de arts D. M. Miete naar de West hoek van Brabant. Nog geen half uur later volgden vier gi ote bestelwagens met goederen en negen autobussen, welke groep in Nij megen werd aangevuld met nog zes bussen. ,JParij9 in Arnhem".helpt. JJrt bestuur van de Siichtiny Parijs in Arnhem nodigt alle deelnemers buiten andere door hen »'e verstrek- ke>' hulp uit 2 van hun verkopen van Zaterdag 7 Februari a.s. ter.be- schikkincf Jestellen van het Nationale Rampenfonds. Men -crzoekt de betrok-, kenen deze (telden op 0 Februari te storten bij de Ncdcrlandsche Handel M\j., rekening „Parijs in Arnhem". Hulpacties De hulp-actie te Oosterbeek had he den omstreeks het middaguur reeds plm. 7000 opgebracht. In Renkum kwam verder nog een 3000 bij el kaar. Te Doorwerth werd Zondagavond in de kerkdienst in het Doopsgezinde rusthuis Mooiland spontaan een collec te ingelast voor het Nationaal Ram penfonds. Deze collecte bracht 485 op. Een gezelschap vertegenwoordigers uit alle geledingen van de burgerij heeft deze morgen op het gemeentehuis onder voorzitterschap van burgemees ter Matser de mogelijkheden van spoe dige en doeltreffende hulpverlening be sproken. De burgemeester deelde mede, dat het Comité Watersnood 1953, met als voorzitter mr. P. C. Schlingemann, voorzitter van de Arnhemse Sociale Raad. leiding zal geven. Mej. Per.nings secretaresse van de Sociale Raad, had zich in allerijl belast met het samen stellen van het plaatselijk comité. Twee doeleindenmoeten worden na gestreefd. Er ls Vverk, dat wel spoed eist, maar grondig, moet worden voor bereid en er is werk, dat zo spoed eisend is, dat het vandaag moet ge beuren. Dat laatste is op dit moment het belangrijkste; de inzameling van goederen. Wie thans hiermee helpt, helpt dubbel. Er is dringend behoefte aan dekens, lakens, kleding en in het bijzonder aan onderkleding. Maatregelen worden genomen, om vandaag een Inzameling op grote schaal tc. houden. Wijk voor wyk wordt bezocht met wagens, auto's, schoolkinderen zullen de bewoners vooruf-waarschuwen, dat de inzamelaars op komst zyn. Iede re wijk krijgt een verzamelpost; het Roode Kruis aan de Velperweg ls de centrale post van Inzameling. De gemeente Arnhem heeft aan vier gemeenten adoptie aangeboden: aan Vlissingen, Hocdekenskerke, Roosen daal en Rucphén. Van de twee laatste plaatsen is intussen bericht ontvangen, dat de Arnhemse hulp gretig wordt aanvaard. Gtsteren zijn reeds colonnes vertrok ken om Fijnaart te helpen evacueren en van de Dienst van Sociale Zaken is een aantal op het gebied van vluchte lingenhulp deskundige ambtenaren on derweg. Het motorschip van gemeen tewerken biedt op dit ogenblik hulp bij Willemstad en in die richting zijn ook scheepjes met geringe diepgang van Jason vervoerd. D geldinzameling wordt grondig voorbereid, De gehecle stad moet worden bewerkt. „Er is ongelofelyk veel geld nodig. Dit is niet met enige millioenen goed te maken", zeide de burgemeester, „de voorbereiding moet goed zijn, maar in een snel tempo moet worden begonnen. De burgerij zit als het ware te wachten op de gelegen heid, iets te doen. Dit geldt ook voor de inzameling van beddegoed en kle ding". De wagens gaan dus de wyk in. Ze zullen terugkeren; men hepft dus tijd tot het uitzoeken van nut tige goederen. Men geve geen oude rommel; daarmede is nie mand gehaat en belast nodeloos degenen, die zich vrijwillig opga ven voor de inzameling. Wat voor al ook welkom is: verduurzaamde levensmiddelen Er wordt reeds koortsachtig ge werkt, t Roode Kruis en U.V.V. gaven het stimulerend voorbeeld. Grote in stellingen boden spontaan aan, ruimte beschikbaar tc stellen voor evacué's. De schooljeugd trappelt van verlangen mee te doen. Padvinders hebben al menige goede daad gedaan, de buurt verenigingen staan gereed mee te doen, De stroom van aanmeldingen van allerlei richtingen, van allerlei ge zindten. zal groter worden. En dat ls nodig: want misschien nog nimmer in de historie van ons vaderland zijn zul ke grote offers van landgenoten voor landgenoten noodzakelijk geweest. Het voorlopige comité is samenge steld als volgt mr. R, C. Schlingemann, voorzitter, J. C. van Beek, secretaris, jhv. mr. J. W. D. H. Schorer, penning meester, mevrouw T. W. v. cl. Hoef Asjée, mevr. J. C. de JoodeSchaly, mej. J. J. H. Pennings, J. Bouma (pers). OOSTERBEEK JAARVERGADERING C.J.M.V. De C.J.M.V. „Romeinen 1:16a" gaat op 5 en 6 Februari haar 86e jaarver gadering' houden ln „Thabor". Op beide avonden zal worden opgevoerd de Me- rode's lekespel: „Esther". Een beeld van de overstromingsramp in ons land: Raamsdonehveer: Ruim een meter hoog stroomt het icater door het stadje. Op de ucliter- grond een hooiberg, die door de stroom wordt meegesleurd. En beiden hebben gelijk als ze zeggen: Ha!... HUNTER Heerlijk! Laatste nieuws De overstromingsramp. ült de berichten, welke tot he denmiddag 2 uur by ons z\jn bin nengekomen blijkt dat het aantal slachtoffers tot 394 is gestegen. De Prinses in Kloosterzande Vanochtend omstreeks kwart voor twaalf is Prinses Wilhelmina ln Kloos terzande aangekomen voor een bezoek aan het geteisterde gebied. Zakken-actie De Nederlandse Heide Maatschappij heeft een landelijke inzameling van zakken gehouden, die 150.000 stuks heeft opgebracht. Deze zakker, gaan naar het vliegveld Twenthe en zullen vandaar hedenmiddag om 3 uur dooi de legermacht worden getranspor teerd naar Oud-Beierland en Walche ren, waar zij zullen worden afgewor pen. Reeds hedenmorgen is door Hare Majesteit de koningin een grout aantal kledingstukken van haarzelf cn r an haar gezin alsme de een w'eg met toebehoren ter beschikking gesteld van de hulp actie r an het Roode Kruis. De automobielen van de konink lijke stallen zijn dag en nacht in de weer voor het vervoeren van de slachtoffers van de ramp. Ook een gedeelte van de evacuatie van het vee zal door het materieel van de koninklijke stallen worden ver zorgd. Het dagelijks bestuur van het N.V.V. 25.000), de by het N.V.V. aangeslo ten tonden 75.000), de Centrale Ar beiders Verzekeringsbank to Den Haag 50.000), de N.V. de Arbeiderspei3 dagblad Het Vrije Volk 30.000), het partijbestuur van de Partij van de Ar beid 10.000), het hoofdbestuur van de V.A.R.A. 10.0001. hebben in to taal een bedrag van 200.000 ter be schikking gesteld van het Nationaal Rampenfonds. De Koninklijke. N.Z.H.R.M. heeft twee reddingboten ter beschikking ge steld. In dc Urkerhaven liggen meer dan 20 kleine IJselmeerkotters klaar om op eerste oproep te vertrelckefi. De Zweaen-Amerikalijn heeft van daag een bedrag van 50.000 Zweedse kronen gezonden aan buigemeester mr. B. Kolff van Vlissingen. In Vlis singen wordt een nieuw schip voor de Zveden-Amerikalyn gebouwd. Het Zweedse Roode Kruis heeft het Nederlandse Roode Kruis telegrafisch gevraagd, wat voor hulp het meest nodig is. Vijf troepentransportvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht van het type C-119 worden op de luchtbasis Rheïn-Main bij Frankfort gereed ge houden om met valschermen voedsel pakketten en technische uitrustings stukken boven het overstroomde ge bied in Nederland neer te laten, zodra een verzoek hiertoe wordt ontvangen. Het hoofd van het.Deense Roode Kruis heeft Maandag, medegedeeld, dat reeds vele personen zich telefo nisch hebben aangemeld voor hulpver lening aan de getroffenen door de overstromingen in Nederland en En geland. Kromstadfcesten uitgesteld In verband met de nationale remp, die Nederland getroffen heeit, en overwegende, dat het geen pas geeft te feesten op een ogenblik, dat z«»\cie»i ln rouw gedompeld zijn en anderen zich voor ongekende zorgen en ver driet zien geplaatst deelt het bestuur van Arnhem-Kronistad mede, dat de festiviteiten op 2, 3 en 4 Februari zyn afgelast en voor geruime tyd uitge steld. „ONS BELANG" Woensdag 4 Februari organiseert de Stichting' Het Sanatoriumfonds van de onderofficiersvereniging „Ons Belang" een toneelavond ln Tivoli aan de Velperweg. Opgevoerd wordt het blijspel „Patsy" van Barry Con- neers onder regie van de heer R. Menger. Aanvang 20 uur. Na afloop gezellig samenzijn met bal. Advertentie VANAF MORGENOCHTEND UITGEBREIDE REPORTAGE VAN POLYGOON 541-542 Maar oehalve de haai, vingen de Zumrljes ook andere vissen, waaraan ze meer hadden. Want haaien eten ze niet, die smaken niet lekker Zo sing de tijd voorbij, en Rick, Bunkie en Oepoetie verveelden zich geen ogenblik. Ze waren vol aandacht voor alles, wat ze zagen; en het prettigste van alles was, dat ze ook mochten meehelpen bij t vissen. Op die manier verstreek uur na uur, terwijl de prauw op zee kruiste voor de kust. Maar toen. opeens, keek Tripje bedenkelijk naar de kemel..,, Ojtgepnsl! mep hij. Daar komt een lelijke lucht opzetten! illen keken ze naar de lucht. Ja, daar was opeens een grote, erijse wolk verschnen, die snel groter werd en hel zonlicht verduisteren ging Ook de Zwartjes trokken bedenkelijke gezichten. We moeten zo gauw mogelijk terug naar de haven! zei Tripje. We honden wel eens n flinke storm krijgen en dan moeten we zorgen, dat we veilig binnen zijn! En terwijl de lucht steeds donkerder en dreigender iverd, koerste de prauw snel naar Palmeiland terug.,..

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5