De militaire hulp Biedt allen hulp! Vitesse verloor 2-0 voorsprong in laatste kwartier o Fraaie prestatie van TEC te Eindhoven Engeland moet in de staal-ge m een schap Huzarenstukje van Havinga Na Nieuws van de beurs voor meubelen en woningtextiel Voorsprong van 1—0 werd met succes verdedigd Beroep op onze lezerskring Uitgaven van Wolters GELDERS DAGBLAD MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 Fan groter icaarde dan vier doelpunten collecte bracht 3500 gulden op 20 had Vitesse in de strijd tegen Be Quick in het Vnhemse stadion de leiding. Tot vijftien minuten voor het einde.. Toen onder schepte de Groningse linksback Havinga een Vitesse-aauval. Hij haalde eens diep adem en begon te lopen. Met de bal aan zijn schoen riieef hij de middenlijn over, passeerde argeloze Vitessespelers en verbaa&oe Gro ningers Keeper De Bos was nog aan de horizon, toen Havinga het beste schot uit zijn loopbaan afvuurde. Hoog en hard vloog de bal ever de aarzelend gelieven handen van De Bos heen. De stand was 2— 1. Alle vermoeidheid gleed de rood-gehemde Groningers van de natte schou ders. Vastberadener zetten zij het offensief voort. Traag reageerde de Vitesse-ploeg.. De voorhoede bleek niet in staat door een hechte defensie heen te breken, met het gevolg, dat de druk voor Hendriks c.?. te groot werd. Vlak voor tijd werd het gelijk (22). \7yfduizend mensen hadden zich op pad begeven om deze, ondanks al- I's. niet afgelaste wedstrijd te Eden. Maar behalve een aardige, spannende en sportieve strjjd ls er meer gebeurd deze natte Zondagmiddag. Voorzitter Hoolboom kondigde een collecte aan. aanbevolen door de burgemeester en vertelde onder applaus dat liet Vitesse- bestuur bereids duizend gulden ge schonken had. De totle collecte bracht 3000 gulden op. Dat is meer waard dan de vier sensationele doelpunten, waarop de spelers het pubhek vergast ten. Reeds na t\\ ee minuten gaf Hui- berts Vitesse de leiding. Rechts back De Kooyk werkte een bal verkeerd weg, voor de voeten van de parate Huiberts, die kloek in schoot en keeper Fiieringa voor de eerste maal passeerde. Even nog handhaafden de geel zwarten het overwicht, daarna kwam Be Quick aan bod. De Groningers trokken ten aanval. Het werd be nauwd voor de Arnhemse veste. Vlak voor rust juichten de Groningers zelfs Goed zaalhandbal in Musis Sacrum De met spanning tegemoetgeziene beslissingen op het keerpunt van de zaalhandbalcompetitie zijn Zater dag gevallen. Zowel bij de dames als bij de heren bleef Udi de baas over Esca en'de Udianen kunnen de tweede helft dus met een geruststellende voorsprong beginnen. Voor het zover was moest echter heel wat tegenstand overwonnen worden en in twee goede wedstrijden, waarin beide partijen het uiterste gaven, kon men van goed handbal genieten. Overigens waren er ook bij de andere ontmoetingen diver se die een overvloed aan spanning brachten. Zo kon b.v. Thor met moeite Arma een nederlaag toebrengen; Mi crometers had de handen meer dan vol aan Swift. By de dames heeft Swift zich. door een overwinning op VHVO, op de der de plaats geïnstalleerd en klom Micro via een zege op Thor een plaatsje op. Bij de heren heeft Udi nu 4 punten voorsprong, terwijl Esca, Thor en Mi cro evenveel verlicspunten hebben. Uitslagen: Dames: SwiftVHVO 20; Micro —Thor 6—2; Udi—Esca 4—1. Hcreir ThorArma 16—15; Micro Swift _J17; UdiEsca 3323. Standen: Dames: Udi 5 5 0 0 Esca 5 4 10 Swlft 5 2 2 1 Micro 5 13 1 Thor 5 13 1 VHVO 5 0 4 1 Heren: 10 40—7 8 33—12 5 9—18 3 17—23 3 20—40 1 12—31 Udi 7 7 0 0 14 214—103 Esca 7 5 2 0 10 140—92 Thor 6 4 2 8 95—91 Micro 5 3 2 0 6 92—86 Arma e 2 4 0 4 83—112 Swift 6 1 5 0 2 71—93 DOS 7 0 7 0 0 39—158 al voor de gelijkmaker. Twee voor- waartsen van Be Quick stonden met de bal op de doellijn, maar keeper De Bo wierp zich er maar moedig tussen. rust ontwikkelde wederom Vitesse het eerste offensief. Na vijf minuten leverde dit resultaat op. Prachtig voorbereidend werk van Fa- ber op het middenveld vormde de in leiding tot dit doelpunt. Hy gaf de bal na een snelle rush op maat af aan de in vr|je positie gespeelde G. Jansen. Deze liep door tot de hoekvlag en trok de bal uitstekend voor het doel. Wel miste Huiberts, maar E. Jansen ving de bal op en schoot Ineens van dicht bij in (2—0). Be Quick zat niet bij de pakken neer. Spil Terpstra zuiverde met lange trap pen het Groningse doelgebied en 'de verslappende Vltesse-aanval zag geen kans door te dringen tot doelman Fiieringa. Daartegenover stond steeds zekerder spel van de Groningse voor hoede. Vooral Lugthart stichtte voort durend gevaar in de aarzelende Vi- tesse-gelederen. Tot vijftien minuten voor tijd hielden Herdrlks-Alberts-De Bos en H. Herberts hun blazoen onbe vlekt Toen maakte Havinga zijn histo rische doelpunt 21. Steeds enthou siaster tornden de Groningers tegen de Vitesse-veste op. Vlak voor tijd werd deze moeite beloond met een aar dig doelpunt van Vink. die bij een schrimmage zuiver in de linkerhoek schoot (22). Een verwarde situatie voor het Arnhemse doel. De Bos 's luchtreiziger: hij trekt de hal uit hogere luchtlagen weg. Wordt het hem niet. gemak kelijker gemaakt door Hendriks, die listig een Groninger uuur lagere luchtlagen drukt. P DE TWEEDE BEURS VOOR MEUBELEN en woningtextiel, die van 9 tot en met 13 Februari ir> de Jaarbeursgebouwen te Utrecht wordt gehouden, zullen tal van nieuwe pro ducten en vindingen worden geëxpo seerd. De fabriek, die vorig jaar met comfortmeubelen ter beurze kwam. toont een verdere ontwikkeling van haar ontwerpen, o.a. een combinatie meubel, bestaande uit dressoir, boe kenkast. bar en schrijfbureau, dat een oplossing biedt voor kleine kamers. Er zal een eetkamergarnituur worden tentoongesteld, waarvan de stoelen CJet Tielse oranje-witte elftal beeft gisteren weer eens, tegen alle voorspellingen in, voor een verras sing gezorgd door een notabene welverdiende 10 overwinning «>p het leidende P.S.V. in deze pittige wedstrijd beeft bet TEC-elital be wezen dat bet toch vel kau; de uit slag heeft de supporters dsn ook e~n hart onder de riem gestoken. TEC beeft in deze competitie de Pbilips-ploeg liefst vier punten af gesnoept en haar wellicht ook wel de kaïnpioenskies getrokken. PSV won de toss en kreeg de storm mee. Doch hetgeen de roodwitte ploeg in deze helft vertoonde was het tegen gestelde van kampioensvoetbal. Zowel Poppeliers als Franssen faalden voor het doel, terwijl keeper Berendse op enkele goede schoten voortreffelijk in greep. Terw|jl de gastheren elkaar moeilik vonden, combineerden de Tielenaren evenals vorige week in Roosendaal verrassend goed. Hun uitvallen waren voor hun tegen stander- dan ook buitengewoon gevaarlijk. Dit bleek maar al tc duidelijk toen na 20 minuten uit fraai werk van Van I-Iasselt en Van Gessel een doelworsteling ont stond. Keeper Steiger viel te on besuisd uit en een der backs kon niet verhinderen dat de reeds op de doeltyn rollende hal door Van Kranenburg ten overvloede achter in het net werd geschopt (01). Er kwam hierdoor wat meer .leven" In de EIndhovense brouwerij en aan voerder Scholten gaf zyn mannen ecu voorbeeld door zelf aan te vallen. Doch ook zijn schot stuitte af op de mas sief verdedigende oranje-witte aan- berder De Leeuw. De Tielenaren, eenmaal in het voor deel zijnde, gingen met zeven man ver dedigen en hielden de Tielse veste her metisch gesloten. De tweede helft was in vele opzich ten zeer fraai en spannend. De Philips- mannen vielen thans vaker aan; hun combinaties sloten nu beter doch zij vonden thans een zware handicap in de krachtige wind. De Tielse voor hoede liep met enige goed opgezette aanvallen in de met ervaring gehan teerde buitenspelval. Enige schoten van Dillen en Poppe liers gingen naast het doel doch ook aan de andere kant moest Steiger han delend optreden. Het Eindhovense doel ontsnapte nogeens aan doorboring toen Van Gessel zijn bewaking kon ontlopen: juist voor doel werd hg ten val gebracht. De laatste phase dreigde evenals de wedstrijd TECPSV een bang Kwar tier voor de onranjewitten te worden, doch de achterhoede van de Tielenaren liet zich geen enkele maal verschalken. behalve niet vier, ook met drie poten kunnen worden geleverd. Ook wordt een geheel uitneembaar bankstel plus tafel gedemonstreerd, geschikt voor emigranten en export. Voorts is er een collectie salon meubelen te zien in strakke vorm, waarbij schuimrubber en geruisloze interieurveringen, gevlochten uit een staaldraad, worden toegepast. Een fabriek komt op deze beurs met rotan stapelstoelen, een nieuwig heid die voor café's en restaurants van belang is. Rotanmeubelen van Nederlands fabrikaat zijn overigens ook in het buitenland in trek. Zg worden uitgevoerd naar Noord- en Zuir'-Amerika, Canada, West-Indlë. België. Frankrijk, Duitsland en Zwit serland. Op de afdeling woningtextiel ver schijnt een firma met nylonkarpetten en nylonlopers, die schier onverslijt baar worden genoemd. Ze kunnen gemakkelijk worden schoongemaakt en zijn kleurecht. Voorts wordt een matras gedemonstreerd met verend binnenwerk, dat is afgedekt met een schuimrubberplaat, die daar op is ge- vulcanlseerd. Het ontstaan van kui- le" in deze matras heet uitgesloten. Een in Nederland nog vrijwel .onbe kend product is een tafellaken, dat aan de ene kant, in frisse kleuren bedrukt, dienst doet als ontbgtlaken en aan de andere zijde, in wit of crème damastdessin, als dinerlaken gebruikt kan worden. Op vitragegebied wordt een noviteit uit Zwitserland gebracht in gekleurde vitragegordijncn, welke voor de Nederlandse markt een kleine omwenteling betekenen. Als aardige vondst kan worden beschouwd de slip-cover, de grote mode in Amerika. Di' zijn hoezen van moderne katoenen stoffen waarmee de huismeubelen z|jn overtrokken. Niet om slytage- plekken met de mantel der liefde te overtrekken, maar om bijvoorbeeld 's zomers een ander ameublement te bezitten, dat in lichte zonnige kleuren met het seizoen overeenkomt. Oparaviiigen te Rome TE ROME zijn onder de kerk van de heilige Priscilla onder leiding van twee Nederlandse oudheidkun digen de opgravingen hervat naar de resten van een Mithratempel. Men zoekt In het byzonder naar wand schilderingen uit de eerste eeuw. Er is reeds een terracottabeeld van grote waarde gevonden, evenals muurschil deringen. bedekt met latere schilde ringen van betrekkelgke waarde. Een gedeelte der fresco's bevatte inscrip ties ter ere van Mithra. De Oosterse Mithradienst deed in het begin van onze jaartelling zijn intrede in Italië. Waar onze schepen zijn Boskoop, CallaoA'dam, pass. 31-1 Sombrero Eil.Antwerpen. Joban van Oldenbarnevelt, A'dam— Tj. Prik, 1-2 kp. Finisterre gepass. Port Said. Kieldreoht, R'damJapan, 1-2 thv. Belawan, 2-1 n.m. te Singapore. Kota Gede, New OrleansNew York, pass. 1-2 kaap Hatteras, 2-2 te New York. Noordam, New YorkR'dam, 31-1 200 m. W. Scillys. Zuiderkruis, Kaapstad—A'dam, 1-2 870 m. Z.O. kaap PalmasLas Pal- mas. Boskoop, CallaoA'dam, 1-2 170 NO Sombrero eil.Antwerpen. Celebes, IndonesiëNew-York, 29-1 te Colombo, Fairsea, SydneyA'dam, 2-2 v. Port- Said. Indrapoera, R'dam—Tj. Priok, 1-2 145 ZO KretaPort-Said. A lie strijdkrachten, die in de loop van Zondag opdracht kregen, naar hun schepen, inrichtingen, garnizoenen en standplaatsen terug te keren, zijn ingeschakeld voor de hulpverlening. Reeds werden onder bijzonder slechte weersomstandigheden vijftien verkenningsvluchten door de luchtmacht uitgevoerd en dropten twee Mitchells van de marine- luchtvaartdienst rubberbootjes hoven Goeree. Er werden verder maatregelen ge nomen om de gemeente Kruiningen te evacueren en ook kreeg het bedreigde deel van Goeree en Overflakkee alle hulp. Hiertoe waren reeds marine eenheden Ingezet. De luchtmacht wierp rubber vlotten uit en voorzag de ge- isoleerde gebieden door middel van dropping van levensmiddelen en drink water. De Amerikaanse autoriteiten hebben .ten behoeve van de dropping vliegtui gen ter beschikking gesteld, die hun basis hebben in de Amerikaanse zóne van Duitsland. Reeds wordt op diverse plaatsen door de troepen incidenteel hulp verleend. Zo werden militairen iiiiiiiiiiiiiiiiiiir Qntzaglijk is de nood, die door de overstromingsramp in het Zuid westen van ons land is veroorzaakt. Heel ons volk moet naar ver mogen bijdragen om daarin te voorzien. In overleg met het Nationaal Rampenfonds stellen wij ons administra tief orgaan beschikbaar voor de inzameling van gelden. NIEMAND BLIJVE ACHTER! Alle giften, groot en klein, zijn welkom. Wij nodigen onze lezers uit ons hun gift te doen toekomen door: 1. storting aan de loketten van onze bureaux; 2. overmaking op onze rekening bij Van Ranzows Bank te Arnhem; 3. overschrijving of storting op onze giro-rekening No. 276132. De ontvangen gelden worden in ons blad verantwoord en afgedragen aan het Nationaal Rampenfonds. De directie van ons blad opent de inschrijving met een bedrag van 1000,—. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliil De uitgeversmaatschappij J. B. Wol ters te Groningen heeft weer ei-schillende schooluitgaven het licht doen zien. waarop wel de aandacht mag worden gevestigd. Van de beken de schrijvers Bouwman en Verdenius is de tiende druk verschenen van „Hauptperioden der Deutsclien Lite- ■aturgeschichte", waarin vooral de hoofdstukken over de Middeleeuwen, de Aufklarung, Lessing en de Sturm und Dr'ang-periode uitgebreider zijn geworden r. A. Dekker, J. P. Verheule en H, de Lange schreven ,.A collection of prose-texts", een practische ver taalcursus in twee delen voor het MO. Een boekje, zonder de beroemde woordenlijstjes over haringen spruit jes, maar met vertaalstof. die binnen de belangstellingssfeer der leerlingen ligt. De woordenlijst is goed; de ver haaltjes zijn boeiend; de grammatica begrijpelijk en gericht op het practi sche. Van B. Verolme en H. de Lange ls 'rschenen „Frölich und Frisch", een Ulo-boek voor Duits, met geconstru eerde combinatie van werkwoordsvor men en zinsconstructies. H. de Lange schreef het Frans lezen en spreken voor de hoogste Ulo-klassen, practise!) als de andere boekjes. Het vervoc-, ingsschema en de werkwoordsvor men alsmede de wooordenlyst vormen zeer welkome aanvullingen. ,.Zum Ubersetzen", door J. Lcidstra en J. Uittenbogaard. met een schat van Idiomatische uitdrukkingen. Vertaal boek Nederlands-Frans door V. Bak ker, vooi-al bestemd voor de handels scholen, maar in feite ook onmisbaar voor hen die het moderne Frans uit 't dagelijkse leven Willen „volgen". Er staat een aanta' zeer lezenswaardige stukjes in. die feitelijk op de middel bare scholen ook eens moesten wor den doorgenomen. J. Benjert. dr. J. J. B. Elzincra J. N. Holtzappel de beide eerst- genoemden kennen we goed van vroe ger verschenen boekjes hebben een nieuwe methode geschreven voor hét onderwijs in het Frans aan middel bare scholen. Veel actuele tekst om te vertalen, zowel tn het Nederlands als omgekeerd en kleine grammati cale punten, direct to the point. The young people's library Is uit gebreid met een aantal handige, pret tig leesbare deeltjes. Dear Enemy van Jean Webster, het vervolg van het overbekende Vadertje Langbeen; min der bekend, doch niet minder geestig is Stratford Adventure, dat van Ag nes Furlong, dat we kennen van de Engelse boekenmarkt. De plaatjes in Dear Enemy kunnen ons niet beko ren: iets anders bad er wel voor ln de plaats kunnen komen. A. Lobstein en J. Uittenbogaard (hoofd der Christelyke Ulo-school te Arnhem) stelden voor de Jugendbi- bliothek samen „Tacclo", de bekende auteur uit Sint Gallen, die een aardig verhaal schreef over een straatjon gen. De Duitse vertaling ls verant woord; de woordenlijst verrrgkend; de illustraties aardig getekend. Van dezelfde samenstellers ..Der Skihub von Adlerpasz", De Toverlantaarn, door A. Goudswaard en M. Jansen, geeft leesstof voor 12 jaar en ouder: citaten van goede opvoedkundige waarde; de variatie is groot. Van Necrlandia, nieuwe leergang voor hef Ulo, verscheen deel IV (schrijvers: B. Schuil. D. L. Daaldei en H. de Lange). De vorige doeltjes bespraken we vroeger reeds. Juist voor de Ulo is de stof overzichteljik ingedeeld: met name geldt dit voor de grammatica. Dr. H. Knorringa en dr. C. R. van Paassen schreven doel TI van L"t|fns leesboek in de serie antieke cultuur. Seneca. Petronius. Martialis. Plinius, Tac.tus. Juvenalls en Apulejns zijn overzichtelijk geci teerd. Terecht zijn de schrijvers van oordeel, dat de gymnasasten ook Iets anders moeten lezen dan juist examen-schrijvers. om gevaar van eenzijdigheid te vermgden. Een der beste werkjess op het ge bied vanonze taal is dat van A. Si- virsky. getiteld: „De stem van d( dichter" (deel 1), een bloemlezing voor vooordracht, zegt de ondertitel. Maar niet alleen geschikt voor voor- dracht, ook voor school. Sivirsky weet in welgeteld 168 bladzyden een heel arsenaal van proza en poëzie toegan- kglgk te maken: poëzie over kinderen, over het spel der dieren; over stad en land; over de zee: de godsdienstige poëzie; delichte muze. Een klein deel gewijd aan de mlddelnederlandse dichtkunst; een .groot deel aan de nieuwe tijd: van Bredero tot Simon Vinkenoog. Een degelijk boek met een grote schat. De schoolboekjes voor geschiedenis zijn uitgebreid met een paar deeltjes, getitel: Van hunebed tot beden, dooro S. v. d. Werff en S. H. Woudsma. de voor de lagere school wel voldoende geven (mits wel hier en daar wat b\i verteld wordt) All: waardlring voor de illustraties. Lichamelijke opvoeding van de kleuter Lichamelijke opvoeding van d« kleuter, door E. J M Ruurs— Broelthuysen, voorh. hoofdcon- sulente b. d. Rijksinspectie voor de lichamelijke opvoeding. Dit boekje, uitgegeven door Wol ters, Groningen, is voor het grootste deel een weergave van de theorctisch- practische cursus „Kleutergymnas- tiek", die in 19'3 werd samengesteld aan kleuterleidsters van voorberei- dend onderwijs. Hoewel de autrice geen leerboek bedoelt te geven, 1 telt dit boekje evenveel als een leer boek. Het is zeer goed ingedeeld, geiteen menigte voorbeelden, die met grote kennis van zaken worden toege licht. De oefenstof is overzichtelijk. Het hoofdstuk over de methodiek ge tuigt van degelijke studie, evenals dat over de psychophysisiche ontwikke ling. Een handboekje want dat is het dat iedereen moet lezen, dn met kleuters moet omgaan. De XIV stonden Guldo Gezelle's ,,De EIV stonden' of de bloedige dagvaart ons Heren" uitgave van L. J. Veen te Amsterdam, is een van die kleine fijne werkjes, waarin de door tallozen zo beminde priester-dichter Jezus' Igdensweg „be zingt" met zijn rhythmische taal. Maria en de heilige vrouwen, Simon van Cyrene, Maria, de moeder Gods. Veronica, de oversten des volks, de Schriftgeleerden al deze figuren zgn door Gezelle „bepeinsd" ln somberste verhaal der mensheid, hg zegt in die prachtige taal vol diepe symboliek. Berence, Veronica, «en' lesse zult ons leeren. Wg zagen ook een beeld op ons, een penningwerk. gemunt met 's keizers hoofd, met "s keizers zegel merk, maar moeten dieper als ln dunne doeken halen, en in ons herte diepzien af te malen, het wezen Gods, die ons uit aarde schiep eri riep, om eeuwig eens, met u en Hem, te zege pralen n 's hemels zalen. Een citaat dat qua taal en diepte voor zich spreekt. Het boekje is keu rig uitgegeven. PADDESTOELEN Al 13 de t|jd van de paddestoelen voorbij, het is niettemin dienstg te wijzen op een zeer handg en goed uit gevoerd werkje over paddestoelen, dat bij Tjeenk Willink te Haarlem ver scheen en dat een uitstekende alge mene inleiding bevat over onderwer pen als: wat zijn paddestoelen, be schrijving minder algemene soorten, eetbare en giftige paddestoelen, ge slachtstabellen. Het boekje ls voor zien van overzichtelijke schemata, van goed gerangschikte beschrijvin gen der vele soorten, gekleurde en uiet gekleurde illustraties. Practisch zijn de verklarende lijst van techni sche termen en het register. De uit voering verdient lof. Schrijvers zijn dr. W. P. Postma en H. Klejjn. ONTWIKKELING MICROBIOLOGIE Het is de titel van de rede. die is uitgesproken bij de aanvaarding van het ambt van buitengewoon hoogle raar aan de universiteit van Amster dam door dr. ir. T. Kihgma Boltjes. Ingezet in Vlaardlngen, Waalwijk, Wil lemstad, Fynaard, Steenbergen, Hoge- en Lage Zwaluwe, by Hellevoetsluis, Patten en Oudenhoorn, ln de gehele Krimpenerwaard, Vlissingen en de zogenaamde zak van Zuid-Beveland. Uit Weert werden troepen gedirigeerd naar Terneuzen in Zeeuwsch-Vlaande ren. Deze militairen hebben via België de bedreigde plaats bereikt. Zoeklich ten werden ingezet om de nachtelyke werkzaamheden te vergemakkelijken. In talloze garnizoenen waren maat regelen getroffen voor massale vulling van zandzakken. Op diverse plaatsen weiden troepen uit de niet bedreigde provincies geconcentreerd, zo bevinden zich o.a. in Amersfoort troepen, die uit het Noorden waren aangevoerd. (Telefonisch van onze correspondent te Brussel) TAe onder-voorzitter van de lioge autoriteit van de Kolen-- en Staal gemeenschap, prof. Albert Coppé, verklaarde te BrusseJ in een voor het Vlaams economisch verhond gehouden rede, dat allee gedaan zal worden om Engeland, op basis van reciprociteit, zo nauw mogelijk met de gemeenschap le associëren. Engeland is voor de lage landen de enige, acht eeuwen oude vriend en zonder Engeland zouden de Nederlanders, de Belgen en de Luxemburgers hun eigen karakter niet hebben kunnen behouden. Prof. Coppé zeide, dat Europa op het gebied der staal productie een kwart eeuw achterstand op Amerika zal dienen in te halen. Bovendien kan Europa op het ogenblik, in perioden hoge conjunctuur, niet eens meer aan zgn eigen kolen-behoeften 'oldoen en koopt het 20 millioen ton Amerikaanse kolen. In verband met de moeilijkheden van het Schuman-plan wees prof. Cop pé op het feit, dat ieder der zes lan den bjjkans onmidellijk nadelen zal dienen te incasseren, terwijl men pas later van de voordelen der eenheids- markt zal profiteren, wellicht op hel moment, dat de openbare mening on verschillig zal staan tegenover de problemen der economische integratie. Zoals in de Benelux zullen in het kader van de Schuman-eenheidsmarkt. welke op 10 Februari a.s. van kracht 'oi'dt, overgangsmaatregelen getrof fen dienen te worden. Men heeft in sommige landen nog niet begrepen, dat de eenheidsmarkt betekent, dat alle producenten een vrije toegang hebben op alle grondstoffen van de ge meenschap. In de Benelux doen zich thans, na acht jaren, de eerste ernstige moei lijkheden voor, maar ln de Scliuman- gemeenschap zullen de moeilijkheden veel sneller aan de orde komen. Het is namelijk een vergissing te denken, dat een economische integratie mogelijk Is zonder verandering en zonder bewe ging. In perioden van lage conjunc tuur zal men de Belgische kolenpro- ductie dienen te beperken, daar deze de hoogste kostprijs en het laagste rendement per arbeider in Europa heeft. Maar de meeste staal en kolen ver bruikende industrieën zullen in België tot nieuwe bloei komen door de lagere kolenprijs van de Schuman-gemeen- schap. Een andere moeilijkheid ls het ge vaar, dat de gemeenschap niet door een verdere integratie van Europa zal worden geschraagd. Prof. Coppé wees tenslotte op de rechten van de Nederlandse cultuur in deze nieuwe gemeenschap. Het Neder lands wordt door 15 millioen mensen van deze gemeenschap gesproken en nooit zullen zij kunnen dulden, dat Europa tot een systeem van twee cul turen zal worden verarmd, zei profes sor Coppé. TREKKING STAATSLOTERIJ VAN 2 FEBR. 518e Staatsloterij 2e klasse le l|jst 1 (Onjuistheden door sein- of zetfouten voorbehouden)'. 1 30.000: 6031; 5.000: 2155; 2.000: 19317; 1.500: 5336 19964; f 1.000: 10206 10932 16826 16922 18751; 400: 2141 2715 4116 5692 8592 8603 9102 9970 101S0 10332 13229 13257 13519 15354 17827; 200: 1077 1258 1293 1673 1959 2355 2538 2571 2660 2727 2792 3157 3472 4021 4192 4759 4990 5031 5146 5782 5988 0103 6157 6429 6479 6182 6489 6653 7139 7252 7458 7584 7991 8088 S586 9014 9052 9251 9396 9467 10273 10328 10410 11390 11763 11958 12454 13171 13919 14604 14646 15348 15541 15592 15834 15S74 16464 16567 16906 17206 17319 18405 18433 l846i 18713 20335 20376 20514 20515 20628 20841 21801 21853 21928 21992 1002 1018 1026 1056 1060 1073 1082 1149 1151 1167 1184 1185 1231 1236 1277 1287 1300 1317 1352 1353 1364 1397 1409 1431 1437 1496 1503 1531 1584 1590 1614 1622 1621 1636 1669 1700 1725 1717 1755 1759 1782 1794 1797 1827 1831 1833 1834 1868 1878 1880 1884 1906 1909 1917 1951 1962 1987 1990 2015 2070 2084 2095 2217 2218 2227 2234 2235 2255 2261 2301 2307 2345 2365 2380 2382 2416 2131 2163 2451' 2485 2495 2507 2509 2532 2539 2546 2576 2578 2583 2596 2633 2646 2673 2704 2707 2712 2732 2791 2794 2820 2836 2153 2874 2885 2920 2928 2951 2954 2994 3008 3018 3031 3064 3069 3103 3125 3175 3179 3181 3195 3201 3205 3210 3216 3232 3245 3262 3266 3272 3281 3377 3397 3419 3421 3457 3458 3460 3471 3473 3481 3488 3501 3511 3527 3537 3582 3588 3599 3608 3613 3636 3616 3709 3716 3717 3753 3770 3821 3827 3840 3863 3880 3885 3921 3934 3986 4009 4018 4019 4028 4040 4048 4052 4073 4107 4121 4131 4155 4159 4176 4213 4269 4311 4319 4358 4390 4479 4492 4515 451S 4543 1553 1557 1571 4590 1596 4717 4729 4731 •1751 4774 4788 4798 4S02 4846 4850 4877 4884 4905 4931 4915 1996 5019 5046 5060 5071 5094 5102 5167 5171 5192 5219 5212 5282 5283 5345 5351 5352 5381 5389 5402 5442 5445 5467 5471 5492 5539 5550 3588 5594 5613 5615 5621 5632 5727 5816 5828 5891 5910 5943 5954 5968 5971 6094 6101 6140 6150 6173 6202 6211 6226 6274 6299 6302 6426 6428 6440 6460 6532 6572 6580 6595 6626 6638 6729 6765 6776 6809 6812 6821 6838 6841 6850 6853 6901 6925 6934 6951 6983 6997 7042 7048 7114 7160 7189 7199 7234 7235 7246 7254 7267 7284 7304 7310 7334 7371 7440 7462 7488 7498 7507 7514 7549 7592 7605 7688 7704 7712 7713 7716 7732 7829 7857 7924 7965 7998 8014 8056 8061 8089 8113 8121 8137 8139 8144 8170 8215 8219 8331 8368 8390 8130 8444 8474 8496 8525 8526 8545 8593 8606 8636 8695 8697 8702 8776 8813 8832 8884 8901 8929 899-1 90309059 9112 9145 9154 9168 9256 9270 9277 9317 9341 9366 9391 9409 9433 9440 9556 9591 9600 9609 9639 9687 9724 9735 9760 9777 9825 9835 9844 9876 9886 9919 9978 9983 9999 10014 10026 10042 10043 10014 10046 10051 10067 10122 10124 10135 10219 10241 10258 10274 10356 10367 10371 10385 10393 10439 10466 10473 10492 10642 10677 10681 10710 10728 10833 10843 10870 10894 10898 10965 10992 10997 11005 11006 11021 11033 1.045 11057 11063 11156 11187 11203 11220 11261 112S0 11281 11298 11312 11338 11354 11386 11449 11476 11555 11582 11616 11663 11666 11671 11709 11793 11804 11831 11836 11842 11844 11852 11896 11899 11905 11950 11982 12015 12057 12060 12077 12092 12100 12123 12139 12144 12205 12213 12222 12231 12257 12277 12302 12312 12337 12344 12356 12359 123G7 12383 12397 12429 12456 12469 12480 12483 12490 12503 12506 12540 12562 12572 12625 12670 12676 12711 12712 12728 12749 12799 12817 12819 12831 12832 12953 12920 12914 12956 13058 13121 13123.13129 13130 13182 13208 13211 13227 13228 13216 13258 13278 13352 13360 13731 13385 13390 13420 13124 13437 13144 13147 134-18 13468 13492 13507 13586 13614 13622 13632 13647 13606 13713 13734 13739 13747 13755 13768 13775 13781 13799 13802 13821 13835 13916 13925 13928 13967 14010 14037 14043 14054 14063 14067 14080 14155 1-1157 14190 14224 14233 14289 14329 14354 14400 1-1432 14440 14-141 14446 14457 14478 14520 14528 14536 14542 1-1621 14642 14653 14663 14704 14711 11723 14731 14763 14771 1-1833 14836 14844 14931 14941 14978 1-1991 15088 15102 15150 15153 15179 15232 15236 15310 15315 15390 15105 15-119 15440 15502 15528 15545 15509 15570 15605 15611 15619 15722 15727 15728 15735 15752 15751 15794 15800 15809 15812 15814 15830 15855 15950 15951 15968 15991 16036 16051 10240 16379 16627 16817 16940 1737» 17530 17672 16063 16266 16443 16630 16838 17029 17393 17553 17732 16191 16273 16461 16728 1.6840 17140 17435 17575 16210 16274 16493 16730 16848 17143 17491 17588 17781 17812 16217 16296 16553 16732 16858 17163 17500 17006 17876 16220 16333 16563 16761 16886 17174 17502 17624 17877 16235 16343 16565 16792 16917 17274 17515 17645 17878 16236 16359 16590 16812 16920 17353 17516 17668 17883 17890 17920 17944 17973 18026 1S0-14 18085 18091 18115 18132 18135 18219 18226 18258 18271 18278 18283 18284 18295 18304 18310 1S369 18377 18421 18-128 18470 18486 18508 18518 18524 18534 1S566 1S583 18605 1S639 18662 18664 18668 18674 1S676 18680 18682 18692 19707 18712 18721 18794 18817 18823 1882S 18850 18876 18893 18914 1S933 18980 18983 19017 19051 19081 19091 19166 19168 19182 19213 19214 19224 19244 19310 19433 19453 19472 19498 19525 19527 19536 19543 19553 19558 19582 19634 19636 19664 19667 19731 19745 19765 19778 19826 19830 19891 19909 19917 19931 19935 19941 20011 20024 20037 20050 20057 20060 20066 20123 20131 20113 20152 20170 20175 20196 20243 20266 20316 20320 20338 20343 20347 20368 20378 20443 20451 20-161 20493 20502 20506 20523 20618 20664 20785 20825 20847 20893 20982 20984 20996 21010 21019 210-17 21082 21122 21127 21129 21145 2116G 21187 21227 21314 21322 21325 21330 21398 21402 21415 21425 21457 21473 21485 21488 21502 21608 21634 21655 21661 21696 21773 21828 21839 21893 21908 21942 21954 21955

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4