Zeventien centimeter water scheidden Vlaardingen van een ramp Grote schade aangericht hij Kunstmestfabriek HULP van alle kanten Zuid-Hollandse eilanden zwaar getroffen In Hoek van Holland gedeelten van kademuur weggeslagen Verkeer op Engeland gestagneerd BADPLAATSEN ONDER BEUKENDE KRACHT VAN HET ZEEWATER In Noordwijk groot gedeelte van boulevard weggeslagen 0P Weinig schade aan de N. O. -polder Hondsbossche Zeewering hield zich goed 4 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 (Van onze Haagse redacteur) Vlaardingen, 1 Februari TN Vlaardingen hadden de burgemeester mr J. Heusdens en de commis- saris van politie, de heer K. van der Ham, hun nood'kwartier opgeslagen dn het Handelsgebouw, nabij de Oude Haven. Ze lieten zich daar van uur tot uur op de hoogte houden van de waterstanden, die op de sluispost nabij de Oude Haven werden afgegeven. De sluis was Zaterdagmiddag om drie uur reeds gesloten. Is de normale waterstand daar 1.18 meter, in de nacht van Zaterdag op Zondag bereikte deze een hoogte van 3.68 meter hetgeen nog slechts 17 centimeter onder het maximum is. Dat betekende, dat, als het water dit maximum zou hebben bereikt, de ramp ook te Vlaardingen niet te overzien zou zijn geweest. Intussen was de waterhoogte toch al onheilspellend genoeg, want bij de watersnood van 1916 had men 3.22 meter als hoogste waterstand gemeten. Het water stond ditmaal dus heel wat hoger. Zondagochtend om acht uur was echter te Vlaardingen het water al weer aan het zakken. Toen was de stand 3.20 meter. Om tien uur werd op het fraaie oude stadhuis krijgsraad gehouden. Hierbij waren behalve B. en W., de hoofden van dienst, de commissaris van politie, de brandweercommandant en vertegen woordigers van de polderbesturen aan wezig. Maatregelen werden besproken teneinde het gevaar, mocht diterukeren, te kunnen keren. Burgemeester Heus dens vond het intussen nog niet nodig de burgerij van zijn gemeente te alarmeren. In gezelschap van de burgemeester heeft men in de loop van de ochtend enige be drijven bezocht, die door de stormramp zijn getroffen. Zuidelijk van de spoordijk, die op en kele plaatsen te Vlaardingen was ver zakt. stond alles onder water. Wild klotste het water tegen de fabrieksge bouwen van de Eerste Nederlandse Coö peratieve Kunstmestfabriek, een der grootste fabrieken van deze aard in Europa. De kademuren van deze fabriek kwamen vannacht geheel onder water te staan. Op één plaats was de betonnen kademuur vernield. Het water was de enorme opslagloodsen binnengedrongen. Grote voorraden superfosfaat en andere chemicaliën, o.a. een partij ter waarde van 250.000.voor Engeland, waren door het water volkomen verloren ge gaan. Voorraden, die nog niet verpakt waren, hadden eveneens zeer ernstig van het water geleden. De directeur van het bedrijf, ir W. A. den Bakker, kon ons in een kort gesprek, dat wij met hem hadden, nog niet bij benadering zeggen, hoe groot de schade aan goede ren en gebouwen is. Ook het terrein van de oude Masex (van de B.P.M.) was geheel onderge- Carnavalsfeest in Maastricht afgelast De commissaris der Koningin in Lim burg, mr dr F. Houben. zich heden avond 6 uur via de regionale omroep Zuid wenden tot de Limburgse bevol king, waarin bij Limburg oproept deel te nemen aan een Limburgse provinciale inzameling ten bate van de slachtoffers van de stormramp. Het Rode Kruis te Maastricht is van middag begonnen met een collecte-actie, waarvoor in Maastricht alle Rode-Kruis- corpsleden en andere vrjjwiligers wor den opgeroepen. In het kader van de ramp heeft de Maastrichtse carnavals vereniging De Tempeleers de voor heden vastgestelde camavalsfestiviteiten, o.a. met het uitroepen van Prins Carnaval, afgelast. Het Collegium van het Leidse Studen tencorps verzoekt alle Leidse studenten zich gereed te houden hulp te bieden in verhand met de watersnood. Thans wordt onderzocht op welke wijze het bes te hulp kan worden verleend. De Leidse studenten wordt verzocht zo spoedig mogelijk in de sociëteit Man- verva bijeen té komen. Voor de KHmpenerwaard. die nog over land te bereiken is, worden drin gend auto's gevraagd, speciaal voor vee ver voer. De burgemeester van Wieringermeer heeft telegrafisch aan de minister van Vujarstaat en het hoofdbestuur van het .-..^KotgCruis. in overleg met de land- DÓuworganisaties, onmiddellijke hulp aangeboden voor onderbrenging van mensen en vee in de Wieringermeer. De Amerikaanse ambassade heeft zich doen informeren over de gevolgen van de storm, die vannacht en heden morgen in ons land zoveel schade heeft aangericht. Een zegsman der ambas sade deelde mede, dat de Amerikaanse regering gaarne bereid is hulp te ver lenen en daartoe gereed staat, indien deze van haar zou worden gevraagd. De centrale evacuatiecommissie deelt aan de provinciale evacuatie-commissa rissen in Noord-Brabant en Zeeland mede, dat vervoermiddelen voor evacu atiedoeleinden ook verkrijgbaar zijn bij de garages van Van Gend en Loos te Tilburg, Breda, 's-Hertogenbosch en Goes. De directeur-generaal van de P.T.T. heeft alle kantoren in de bedreigde ge- bieden oodracht gegeven dag en nacht oper. te blijven en zelfstandig de maat regelen te treffen die nodig zijn. De afdeling Den Haag van de Federatie voor vrouwelijke hulpver lening heeft hulp aangeboden. Uit Warmond zyn schuiten onderweg naar Voorne en Putten. Alle Rode-Kruis- colonnes In de provincie staan gereed om aan het werk te gaan waar dit nodig ls. Voorts heeft de D.U.W. hulp aange boden. Voor Vlaardingen en andere plaatsen worden lampen en nood-aggre gaten gevraagd voor het werk in de avonduren. Men hoopt deze te kunnen krijgen van de bescherming burger bevolking. Verscheidene aannemersbedrijven uit het noorden des lands hebben hun hulp aangeboden. Personeel van deze bedrij ven gaat nu naar Oudekerk, Abben- broek en andere plaatsen. Het hoofdbestuur Stichting '40-'45 heeft besloten het gehele Inzamelings apparaat van de Stichting ter beschik king te stellen van de Inzameling welke morgen zal aanvangen ten bate van de slachtoffers van de overstromingsramp. Het hoofdbestuur verzoekt daarom alle bureaux, besturen en medewerkers van de Stichting alle krachten aan te wen den om deze nationale inzameling mede te doen slagen. Nadere instructies zul len na overleg met het Nationaal Ram penfonds volgen. De Bond voor bedrijfsautoverkeer in Nederland, B.B.N., maakt bekend, dat die met hun autobussen en vracht auto's hulp willen verlenen aan de in nood verkerende gebieden, zich kunnen aanmelden op de volgende telefoon nummers: K 1700 399741, Het personeel van de B.B.N. wordt verzocht, zich onmiddellijk op het kan toor te melden. Verder deelt de B.B.N. mede, dat zijn kantoor de gehele dag en de komende nacht te bereiken is. In dien de overheid gebruik wenst te maken van de diensten van dit kantoor, stelt de B.B.N. zich daartoe geheel beschikbaar. De bevelhebber van de derde militaire afdeling doet een beroep op iedere par ticulier, die beschikt over gemotoriseer de vaartuigen in de provincie Noord- Brabant, ten westen van Breda en de provincie Zeeland, zich onverwijld te melden voor hulpverlening in de bedreig de gebieden op tel.efoon 5741 of 5742 's-Hertogenbosch, kengetal K 4100 en het desbetreffende materieel gereed te houden voor afvaart. AUTO VAN COMMISSARIS VAN ZEELAND BIJNA VERONGELUKT Reeds Zaterdag heeft het in Zeeland gespookt. De hevige Noorwesterstorm speelde de veerdiensten over de Wester en de Oosterschelde parten en leverde heel wat vertraging op. De steigers van verschillende ponten lagen geheel onder water. De Commisaris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot, die des middags het nieuwe gemeente huis van Kortgene officieel moest gaan openen, was de enige, die met zijn auto door het reeds 35 cm hoog staande water op de pont naar Kortgene reed. Aan de overkant bleek het water een halve meter hoog te staan. Zijn pogingen om er tóch door te komen strandden bjjna en het scheelde weinig of de auto werd aan de golven overgeleverd. Bij Katse- veer moesten passagiers aan boord wor den gedragen. Om 9 uur Zaterdagavond werden de diensten gestaakt. De dienst HoedekenskerkeTemeuzen alleen bleef normaal doorvaren. De storm van de nacht van Zater dag op Zondag rukte te Olst de bekap- Eing af van twee blokken woningen, die 1 het dorp voor rekening van de ge meente in aanbouw zijn. Ook de top gevels werden weggeslagen. De schade is aanzienlijk. Een aantal bomen zijn ontworteld, evenals te Deventer, waar komen aan de Hunneperkade geveld lopen. De tanks stonden meer dan een meter in het water. De aftapkranen staken nog maar nauwelijks hoven de wild kabbelende vloed uit. Eén tank. ge vuld met gasolie, was losgeslagen en dreef op de rivier. Terstond, nadat de politie hiervan kennis had gekregen, ging een waarsohuwing naar de scheep vaart uit omdat brandgevaar niet denk beeldig was. Ook de zuivelfabriek Romi in Vlaar dingen, evenals kistenfabneken bleken bij het ochtendgloren ernstig van het water te lijden hebben gehad. Ter voor koming van brandgevaar werd de elec- trische stroom naar alle fabrieken in het bedreigde gebied afgesneden. Niettemin ■brak er omstreeks elf uur in de fabriek Romi brand uit. maar deze was niet te wijten aan de watersnood. Het vuur kon spoedig worden bedwongen. In de Vulcaanhaven te Vlaardingen sloeg De Stad Vlaardingen. een schip van circa 7000 ton. van de Halcyon-lijri van zijn boeien. Met grote moeite slaag de men er in het schip na vele uren in spannend werk, weer te meren. WATERMASSA'S SLOEGEN OVER AFSLUITDIJK Volgens de eerste berichten heeft de Afsluitdijk zich goed gehouden. De ge hele nacht van Zaterdag op Zondag is het personeel van de Rijkswaterstaat waakzaam geweest om bij eventuele be schadiging direct te kunnen ingrijpen. Het verkeer over de Afsluitdijk wordt bemoeilijkt door de overslaande water massa's, waarin stukken hout. tonnen, enz. werden meegesleurd. Het bleef echter mogelijk per auto over de dijk te rijden, al was uiterste voorzichtigheid geboden Bii het bergen van zrjn vletten op de zeedijk te Den Helder is de heer Wouw. steenhouwer, ernstig gewond. Men vreest voor zijn leven. In de Goudenregenstraat. In het nieuwe gedeelte van Den Helder, zijn van een blok van 8 woningen de daken weggeslagen. Van een huis in de Vis- straat is'een gevel door de storm be zweken. Het wachtlokaal van de TESO (Texels Eigen Stoomboot Onderneming 1 aan de Buitenhaven te Den Helder, is door het water ondermijnd: het wacht lokaal stond Zondagmorgen op instor ten. Op de oorlogsbodems in de marine haven is de' electrioiteitsvoorzienlng weggevallen door het onder water lonen van de op de wal staande motoren. Hot personeel van de marinewerf werd ijlings opgeroepen voor herstellimgswenkizaam - heden. On twee plaatsen is het zeewater over de Balgdijk ten zuiden van het vliegveld De Kooy ln de kop van Noord Holland geslagen. Met man en macht wordt aan de reparatiewerkzaamheden van de dijk, die aan de achterzijde is beschadigd, ge werkt. Volgens de eerste berichten be stond er evenwel geen gevaar, omdat de oude Westfrlese zeedijk de Anna Pau- lownapolder nog eens beschermt. Een spoorlijn werd ondermijnd, buizen kwamen bloot te liggen te Zwijndrecht Rode-Kruiscolonne Amsterdam paraat (Van een onzer verslaggevers) dan driehonderd leden, mannen en vrouwen van de Rode-Kruiscolonne Amsterdam geconsigneerd in het kan toor van het Rode Kruis in de Paulus Potterstraat en in een zaal op de Stad houderskade. De colonne is in afwach ting van een bevel van het centrale commando te Den Haag uit te rukken naar de overstroomde gebieden. Tientallen vrijwilligers meldden zich aan. Zeer vele zaken en particulieren stelden hun auto benevens een chauf feur ter beschikking. Transportauto's staan gereed om eventueel manschappen materieel, kleren, levensmiddelen enz. te vervoeren. Vrijwilligers kunnen zich ook telefonisch melden op het kantoor in de Paulus Potterstraat 2, telefoon 97686 of 90952. De commissie Maatschappelijk Werk van de Indep. order of Odd Fellows, afd. Amsterdam zal onder auspiciën van het Rode Kruis een inzameling van kleren houden. Het adres voor dit doel is Galery 14 en als men de kleren van huis wil laten afhalen dan kan men dat onder telefoon 49401 verzoeken. Indische Nederlanders en Ambonezen helpen Heden heeft zich een comité gevormd, bestaande uit Indische Nederlanders en uit in de woonoorden in Nederland ver blijvende Ambonezen, tot leniging van de nood in de door de overstroming ge troffen streken. Voorzitter is de oud-president F. van Huls. Verder maken er deel van uit de generaal-majoor b.d. P. Scholten, de ge- neraal-majoor b.d. Engles, de heer Bar re, de sohout-bij-nacht b.d. Gauw en de heer Schilperoort (secretaris). Giften kunnen worden gestort ten name van de penningmeester, de heer H. J. Top. bij de Nederlandsche Handel Maatschappij. Kneuterdijk, 's-Graven- hage. Dagboot van Hoek van Holland vaart niet De dagboot van de Maatschappij „Zeeland" te Hoek van Holland zal van daag niet vertrekken. De toestand van de aanlegsteiger te Hoek van Holland laat het niet toe. Passagiers zijn verwe zen naar de eerstvolgende nachtboot- afvaart op 2 Februari, welke onvoor ziene omstandigheden voorbehouden, doorgang zal vinden. TN Stellendam heerst een noodtoestand. Vele bewoners verkeren in gevaar en men kan op het ogenblik het reddingswerk niet meer aan. Versterking van hulpkrachten is zeer dringend nodig. Eenzelfde toestand heerst bij Zuidland, waar men Zondagmiddag zes uur een was van anderhalf tot twee meter verwacht. Ook hier heerst groot levensgevaar voor velen. Voor Zuidland wordt dan ook in de eerste plaats hulp gevraagd. Ten minste tien motorboten, maar zo mogelijk twintig, zijn hier nodig. Roeiboten zijn in verband met de sterke stroom voor dit werk on bruikbaar. Aanmeldingen worden ingewacht bij de burgemeester op de Ring in Zuidland. B.P.M. heeft raffinaderij te Pernis stopgezet TN I dr Hoeksewaard stroomden drie polders vol. nl. de Hogezandse- polder ter grootte van 500, de Mo lenpolder van 150 ha en de Eendrachts- (Van onze Haagse redacteur) Hoek van Heiland, Februari OMSTREEKS zeven uur Zondag ochtend riep cïoogheemraad- sohap van J>. ie dy kleden op, een maatregel, dl jaren niet .rneer nodig er voor het poiclergel«f-*d van Delfland meer landinwaarts gelegen, geen direct gevaar, doch de Hoogheemraad meende het zekere voor het onzekere te moeten nemen, ook al omdat de berichten, die van de kust kwamen, onheilspellend waren. En inderdaad in Hoek van Holland bleek de storm al veel onheil te hebben aangericht, al leverden de waterkeringen daar nog geen direct gevaar op. Wind en water hebben echter in Hoek van Holland grote schade aangericht Nabij het loodskantoor was een stuk uit de dyk weggeslagen. Hetzelfde was het geval nabij het kantoortje van Dirk zwager, dat nog maar nauwelijks was te bereiken. Hier had de kracht van het water een deel van de betonnen kade muur beschadigd. De spoorweg, welke hier over loopt, was over een grote lengte weggezakt. Het kantoortje van Dirkzwager was volkomen geïsoleerd. De loodsdlenst, die Zaterdagavond om zes uur was gestaakt, kon Zondag ochtend geen telefoonverbinding meer tot stand brengen. Een der loodsboten moest buitengaats bly veneen andere loodsboot ging in de mond van de Water weg voor anker. De sleepboot Schelde van L. Smit Co., die de Beatrix van de S.M. Zeeland op sleep had, kwam In de loop van de nacht ln moellyikiheden te verkeren. De bemanning, uit drie kop pen bestaande, slaagde er niet in te meren en kwam op de zuidelijke dijk van de Nieuwe Waterweg terecht. De positie van het schip was zo gevaarlijk, dat het inAHg verd geoordeeld de drie monrien van boerd te halen, (Van een onz:r verslaggevers) Scheveningen,2 Februari. ALLE plaatsen langs de kust van Zuid-Holland hebben gisteren zwaar geleden onder de beukende kracht van het door de storm opgezweepte zeewater. In S c h e v e n i n g en, waar wandelpad en rijweg van de Boulevard waren weggeslagen, lagen de straten in de onmiddellijke omgeving onder ton nen zand bedolven en waren scherven van dakpannen en gebroken ruiten ■dik gezaaid. De Oude Kerk in de Keizerstraat was onder water gelopen en het dak had ernstig geleden onder de krachtige windstoten. De pieren voor de Scheveningse haven, waar het water de kade had overspoeld, waren niet meer zichtbaar door de grote rollers, die over de landhoofden heen sloegen. Tegen de middag werd de Boulevard afgezet in verband met het niet denkbeeldige gevaar, dat de kademuur het op som mige plaatsen zou begeven met het op komen van de vloed. Schade is voorts toegebracht aan het zeefgebouw van het Verversingskanaal, alsmede aan de persleiding daarheen. In de Schevenings haven leden rede rijen schade doordat vierduizend ton nen haring, die voor export gereed lagen op de kade, ln de haven zijn ge spoeld In Noord wijk, ongeveer ter plaat se van hotel Palace. was ook een groot gedeelte van de Boulevard weggeslagen. Het hotel heeft nog slechts enkele me ters gTond voor zijn deuren. Tegen de middag, toen het water weer begon te stijgen, kwamen alle beschik bare arbeidskrachten in het geweer om te trachten erger schade te voorkomen. Haringtonnen werden van de kaden weg gehaald. Het want van de loggers in de tweede Binnenhaven, dat losgeslagen was, werd weer vastgezet. De duinenrij langs de kust Is over de gehele lengte met enige metera inge krompen. Bij de Wassenaarse Slag is het pad naar het strand weggeslagen en op de plaats daarvan gaapt een gat van ca twee meter. Planken, balken, stro en enorme zandhopen lagen vanmorgen na het abnormaal hoge water over het strand verspreid. Nog deden huizenhoge golven aanvallen, maar hun kracht was niet meer toereikend om bij de duinen te komen en nog meer schade aan te rich ten. In Katwijk aan Zee was bijna de gehele bevolking uitgelopen naar de Boulevard om getuige te kunnen zijn van de ravage, die de storm daar had aangericht. Het voetpad, dat onder Kat wijk langs de kust loopt, was op som mige plaatsen weggeslagen en op andere plaatsen grotendeels ondergraven. Veel waterschade was hier niet aangericht, want de duinen en de strandmuur had den de aanvallen van de woedende zee- afgeslagen. Wat echter buiten de kade muur stond was weggeslagen. Het café- restaurant Nieuw Brittenburg was voor bjjna tweederde verwoest. Het terras voor het restaurant was door het zee water ondergraven en ingestort met alles wat erop stond. Slechts een klein gedeelte van het gebouw is blijven staan. Ook de muziektent was vernield en de politiepost verdwenen. Het gehele zee- en zonnebad en de twee op palen gebouwde posten van de Katwijkse red dingsbrigade zijn verdwenen. Ook hier boden strand en boulevard een romme lige indruk. Op sommige plaatsen lac het zand op de rijweg bijna een deci meter dik. en auto's en voetganger: hadden moeite er doorheen te komen terwijl planken, balken, grote tegels er stenen dik gezaaid waren. Op verschil lende plaatsen in het dorp zelf lagen ook grote zandvlakten vermengd met modder en stenen- ZANDVOORT is door de orkaan vrij zwaar geteisterd, in het bijzonder aAa de zeekant, meldde onze cor respondent. In de nacht van Zaterdag op Zondag bestond er gevaar voor be schadiging van de betonnen Rotonde aan de strandweg, waar 's zomers een politie- en een E.H.B.O.-post zijn geves tigd, en tijdens de wintermaanden aller lei materialen, o.m. een honderdtal strandtenten van Haarlemse en Amster damse kampeerders, wordt opgeborgen. Gemeentepersoneel is de gehele nacht in de weer geweest om het gevaar te keren, zonder resultaat, daar de zee to; in de Rotonde wist door te dringen. De gehele Zondag is er hard gewerkt om liet gebouw weer dicht te krijgen met behulp van balken en zakken zand De gehele zeereep is zwaar beschadigd, terwijl nagenoeg alle strandafgangen verdwenen zijn, evenals alle afraste ringen. De ravage is op het strand zeer groot overal vindt men wrakstukken. Voorts sloeg de storm drie consumptie tenten uit elkaar. De eigenaars hebben niets in veiligheid kunnen brengen. Een ware verwoesting is aangebracht aan het Rtchebad aan de Zeeweg. Het ls geheel uit elkaar geslagen. Groot ge vaar bestaat er nog. dat het bekende paviljoen Kiefer op het strand zal te recht komen. Van het terras is reeds alles verdwenen en het stenen gebouw staat op het ogenblik nog slechts één meter van een diepe afgrond af. De red- dlngspost Ernst Brokmeier van de Zand- voortse reddingbrigade was op een grote bunker gebouwd en doordat dit gevaar te is gaan verschuiven stortte het ge bouwtje ineen en werd zwaar bescha digd. Ook het in aanbouw zynde hotel heeft stormschade opgelopen, terwijl tientallen woningen, vooral aan de zee kant. van alle dakpannen werden ont daan. Verschillende bomen moesten het eveneens ontgelden. De electriciteits- voorzlening was gedurende een deel van de nacht onmogelijk, doordat talrijke draden over wegen verspreid lagen. IN HOEK VAN HOLLAND ,P het station van Hoek van Holland werd eveneens grote schade aange richt. Oostelijk van het station, daar waar de Ahoy ligplaats had ge kozen. was de kademuur over een groot deel weggeslagen. Betonnen platen la gen overal verspreid, alsof er een bom bardement was geweest. De spoorlijn, die hierover liep, was geheel weggezakt. De fruitloods, nog meer oostwaarts ge legen, was over een grote lengte inge stort. De nachtboot van de Harwichlijn, de Dulke of York, die in de nacht van Za terdag op Zondag naar Engeland had moeten vertrekken, bleef aan de kade liggen. De passagiers mochten niet aan boord. En zo zagen de wachtkamers en de gangen van het station cr al spoedig uit alsof een troep landverhuizers hier plotseling was neergestreken. Zo goed en zo kwaad als het ging. maakten de circa 400 passagiers, onder wie ver scheidene kinderen, het zich hier zo mogelijk, sommigen tracht- slapen, maar de razende storm maakte dit voor de meesten toch wel onmogelijk. In de loop van de och tend konden de passagiers embarkeren, doch het schip kon niet vertrekken, hoe wel het daartoe aanvankelijk wel het voornemen had. De Beatrix is Zondag ochtend op eigen gelegenheid naar Rot terdam opgestoomd. Ook bij de Berghaven van Hoek van Holland hebben storm en water schade aangericht. Oude Inwoners, die hun hele leven in Hoek van Holland hebben ge woond, verklaarden ons zich niet te kun nen herinneren, dat een storm zo grote schade aangericht had als nu het geval was. De meeste telefoonverbindingen in Hoek van Holland waren verbroken; de radio van de loodsdienst raakte onklaar. Een deel van Hoek van Holland zat zon der water o wrange ironie en een ander deel moest genoegen nemen met een zeer lage druk op de waterleiding. In de loop van Zaterdagnacht besloten de Nederlandse Spoorwegen in verband met de onheilspellende berichten uit Maassluis en Vlaardingen, het verkeer op de lijn Hoek van HollandSchiedam stop te zetten. Passagiers voor plaatsen langs dit traject naar Rotterdam en ver der, moesten van de W.S.M.-autobus- diensten, via Naaldwijk of Den Haag gebruik maken. polder, die een onderdeel vormt van de Hitsert. Grote schade is aangericht aan de in deze polders gevestigde bedrijven. Dit zyn negen boerderijen in de ambachts heerlijkheid C -omstrijen, gelegen in de Hogezandse- en 'fcde Molenpolder en tal van boerenbedrijven en arbeiderswonin gen, waarvan er reeds enige zijn inge stort. De waterkerende dijk van de Een- drachtspolder is op drie plaatsen door broken, zodat de polder volloopt. De in gestorte huizen liggen in de buurt van de z.g. Nieuwe Dyk. Behalve de drie reeds genoemde pol ders zijn In de Hoekse Waard thans ook de Torenstee- en de Numanspolder over. stroomd. In deze laatste ter grootte van ongeveer duizend ha. hebben de meeste der ongeveer drieduizend bewoners hun huizen moeten verlaten. Wie achterbleef, deed dit op eigen verantwoording. Voor beschermingsmaatregelen by Heinenoord is de bevolking van West maas opgeroepen. In de Brielse Maas staat de afslult- dam op doorbreken. De gehele bevolking van Oostvoorneen omgeving ls op geroepen om de helpende hand te bieden. Met man en macht wordt gewerkt om de dam te sparen, want bij doorbraak zouden de gevolgen niet zijn te overzien. Brielle zou dan grotendeels onder water lopen en ook de buitendijkse boerderijen langs de Brielse Maas zouden cmder ko men te staan. In Spijkenisse op het eiland Putten is de noodtoestand afgekondigd door middel van de brandweer en klokgelui. De polder Oostbroek is geheel ónder water gelopen, hetgeen ook 36 jaar ge leden gebeurde, evenals de polder Oud en Nieuw Hongerland, waar zestien ge zinnen dakloos werden. Alles kon echter door de bevolking in veiligheid worden gebracht. Het water stroomt over de Groene Kruisweg, die met balen zand geheel is afgesloten, welke de bevolking gedu rende de nacht overhaast heeft aange bracht. Op het eiland Rozenburg zyn verschillende dijken bezweken, nl. die van de ,,God zij dank"-, de Bossc-, de Scheur- en de Noordbankpolder. De boeren hebben hun huizen moeten ont ruimen en hun vee moeten wegvoeren. Uit de waterkerende dijk langs de Wa terweg is een stuk ter breedte van on geveer 30 meter weggeslagen en de zware storm maakt het nog onmogelyk Het gat te dichten. Alle pogingen wor den in het werk gesteld om reddings materiaal hierheen te enig vee verdronken, hier op kalmer weer. De veerdiensten tussen Rozenburg en Maassluis en die naar Brielle zjjn ge staakt. Bij P e r ni s is vanmorgen vroeg het Café en twee boerderijen uitgebrand Veehouder door schrik overleden Door nog onbekende oorzaak zyn in de nacht van Zaterdag op Zondag te Wognum (N.-H.) het café De Vier Heemskinderen en twee belendende boerderijen uitgebrand. Een van de vee houders, wiens huis door het vuur was aangetast, is ter plaatse van schrik overleden. Elf brandweercorpsen namen met omstreeks 120 spuitgasten deel aan de bestrijding van de vlammen, die door de straffe wind hevig werden aangewak kerd Met moeite konden vier andere panden voor het vuur worden gevrij waard. Tegen 7 uur 's morgens was de brandweer de situatie meester, maar de brandspuit van Bovenkarspel bleef ln actie voor het nablussingswerk Een paard kwam in de vlammen om- De totale schade wordt op een ton ge schat. Van rijden is geen sprake meer; beeld uit overstroomd Maassluis Maaswater op drie plaatsen over de Pastoriedijk gevloeid, zodat de lage ge deelten van het dorp onder water kwa men te staan. Klokgelui waarschuwde de bewoners, die in allerijl, veelal in nachtgewaad, naar buiten kwamen en op sommige plaatsen het water 75 cm hoog in de straten zagen staan. Ver scheidene benedenverdiepingen moes ten worden ontruimd. Thans is het wa ter echter al enigszins zakkende. Hier heeft de overstroming dan ook niet zulke ernstige gevolgen gehad als elders op de Zuidhollandse Eilanden. Wel is in verschillende woningen het meubilair verloren gegaan. In de hui zen bij de Westelijke havendijk steeg het water tot een meter en ook aan de andere zijde van de haven werd vrij ernstige waterschade aangericht. In het centrum van het dorp is het zand weggespoeld en het wegdek vernield. De busverbinding kon in stand worden gehouden, zij het langs een andere weg. Twee vaartuigen werden op het land getild. In de raff inaderij van de B.P.M. moest het werk ten gevolge van het noodweer worden gestaakt. Er is waterschade ge leden, waarvan men bezig is de om vang na te gaan. Ook kan nog niet worden bepaald, wanneer het bedrijf kan worden hervat. Een olietank van de B.P.M. is in het water gegleden, waardoor een deel van de olie in de rivier is gevloeid. TJit vrees dat de olie m brand zou vliegen, heeft men de scheepvaart gewaarschuwd. Ook bij Melissant is de toestand ern stig. Op verschillende plaatsen stroomt het water de polder binnen en verschil lende dorpen moesten worden ontruimd. Aan de aardappel voorraden en winter gewassen moet grote schade zyn toe gebracht. De toestand is hier nog on overzichtelijk. Het water begint echter al Iets te zakken- (Van onze correspondent) De dijken van de Noordoostpolder heb ben zich goed gehouden. De nieuwe dijk werken voor de Oostpolder hebben enige schade opgelopen. Aan de buitenkant van de leldam te Lelystad zijn vijf of zes gaten geslagen. By EH burg is het water byzonder hoog opgelopen. Het voltooide dykgedeelte werd iets beschadigd; een baggermolen is er op het droge gekomen en gekap seisd. In het Ketelmeer is een Rynschip gestrand. Goeree-Overflakkee vrijwel geheel overstroomd Naar uit de weinige berichten uit Goeree-Overflakkee moet worden opge maakt, zyn de dijken van dit eiland op vele plaatsen gebroken. Vrywel alle pol ders, nl. dertig staan onder water. De plaatsen Middelhamis, Stellendam en Melissant zrjn volledig geïsoleerd en ge. deeltelijk overstroomd. Velen hebben een toevlucht gevonden in het duingebied; ten minste zeven mensen zijn op dit eiland om het leven gekomen. JN angstige spanning hebben in de nacht van Zaterdag op Zondag de in woners van P e 11 e n en de enkele landbouwers met hun gezinnen in de schaarse boerderijen tussen Camperduin en Petten afgewacht hoe de Honds bossche en de Pettener zeewering het geweld van de aanstuwende zee zou den weerstaan. Zondag tegen het middaguur konden zij iets lichter adem halen: de kunstmatige zeewering op het zwakke punt in Noord-Hollands kust, waar de duinen ontbreken, heeft zich kranig gehouden; nergens is de een gat in de grote, zwarte brokken steen te slaan. zuidelijke einde van de Hondsbossche zeewering, ls het -grote, uit hout op getrokken café-restaurant „Paviljoen Minkema" het slachtoffer van de storm geworden. Tegen middernacht werd eerst het terras weggeslagen. Met man en macht begon men toen de inventaris van het restaurant in veiligheid te brengen. In de loop van de nacht is het restaurant bijna geheel omver gewaaid. Zo hevig was de kracht van de wind, dat iets verderop de zware rails van het werkspoortje. dat daar wordt gebruikt, over een lengte van 300 m werden opgelicht en een luchtreis van enkele tientallen meters maakten, waar na de stukken verbogen ijzer op de weg achter de dijk terecht kwamen. De gehele nacht hebben arbeiders van het hoogheemraadschap bij de dijk wacht gelopen en daar, waar dit moge lijk was, getracht bedreigde plekken te versterken. De lage duinen ten Zuiden van de wering hebben ernstig te lijden gehad; op vele plaatsen zijn de toppen afge brokkeld. Bij Sint Maartenszee (gem. Zijpe) in Noord-Holland zijn de duinen op twee plaatsen, elk over een afstand van 40 50 meter, door het zeewater doorbroken. Er bestaat geen direct ge vaar voor het achterland, doordat de duinen ter plaatse zeer breed zijn. Het water staat nu ln een grote duinpan tot honderd meter achter de zeekant. Eén arbeider, werkzaam bij onderhoud, omgekomen Wel sloegen 's nachts grote golven by Petten over de dyk het dorp in. Zaterdagavond om acht uur reeds viel in Petten alle electrische stroom uit. De strekdam, die aan het einde van de Pettener zeewering de zee inloopt, werd ernstig beschadigd, maar tegen al het geweld van de kokende zee hielden Hondsbossche en Pettener wering stand. De bewoners van Petten hebben al lerminst een rustige nacht gehad; bjjna overal maakte men zich gereed om zo nodig onmiddellijk te kunnen vluchten, koffers werden gepakt en velen heb ben geen oog dient gedaan. Er is één dode te betreuren. Zater dagmiddag vertrok de 51-jarige uit voerder F. de Waard uit Petten, die voor de aannemersfirma Daalder uit Alkmaar werkzaam was by het onder houd van de seeicering en de strand- pieren, naar de dijk en 's nachts keerde hij niet terug. Zondagmorgen heeft men hem omstreeks 9 uur dood aangetroffen vlak benoorden Petten in de duinen. Bij vertoonde geen uiterlijk lichamelijk letsel, zodat men over de doodsoorzaak geen zekerheid heeft. By Camperduin, dus aan het

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3